SPARTA - VOLENDAM Kantoor.. Restauratie behang in Grote Kerk Echt HEMA Winst voor Feyenoord bij 'Finish' in de Kuip Sparta wil doorgaan op ingeslagen weg DE HAVENLOODS - DINSDAG 4 JANUARI 1994 1-168 Presentatiedag 50 Vakantieclub ROTTERDAM De Doe len staat zaterdag 9 januari geheel in het teken van de presentatie van de 50+ Va kantieclub Rotterdam. Be zoekers kunnen vanaf 12.00 uur terecht in De Doelen om zich op de hoogte te stellen van het aanbod van de reizen die de Vakantieclub organi seert. Hoogtepunt van de dag is het gezamelijke optreden van het uit ruim 320 leden bestaande Rotterdamse Koor en de Big band de Dinkellander Muzi kanten. Dit showprogramma begint om 12.30 uur in de Grote Zaal. Speciaal hiervoor zijn een aantal arrengements ge schreven van nummers als het Slavenkoor uit Nabucco. You'll never walk alone en de Sneeuwwals. Hierna is er vol op gelegenheid voor een dansje en een babbeltje in de foyer van De Doelen. Kaarten voor dit evenement kosten f 16.50 en zijn ver krijgbaar bij de kassa van De Doelen, bij wijkgebouw De Larenkamp aan de Slinge 303 en bij Bruna Bookshop op de Hesseplaats in Ommoord. SCHIEDAM Het achttiende- eeuwse goudlederen behang in de consistoriekamer van de Gro te Kerk kan gerestaureerd wor den. De Vrienden van de Grote Kerk hebben een groot deel van het hiervoor benodigde geld bij eengekregen. De restauratie gaat ongeveer 350.000 gulden kosten. Tachtig procent hiervan betaalt de rijksoverheid. Tien procent moeten de Vrienden zelf zien te verzamelen en de rest zal waar schijnlijk van de provincie ko men. In november kunnen de werkzaamheden, die naar schat ting twee tot drie jaar gaan du ren, beginnen. „We moeten nog een aantal mensen zo gek zien te krijgen geld te geven," zegt J. de Beer van de Vrienden, een vereniging die ongeveer 400 leden telt. In het voorjaar organiseren zij daarom een kleine expositie in het kerkgebouw, waar ook een 'thermometer' komt te hangen die aangeeft hoeveel geld nog nodig is. Op dit moment is dat nog 74.000 gulden. Het lederen behang, dat om streeks het jaar 1775 is vervaar digd, is vlak na de tweede we reldoorlog al een keer gerestau reerd. „Maar dat is niet zo goed gebeurd," zegt De Beer. „Het behang is toen op de achterwand gespijkerd, en dat is niet goed. Door vocht- en temperatuurs wisselingen gaat het leer krim pen en uitzetten. Daarom heeft het materiaal ruimte nodig. Die is er nu niet, waardoor er scheu ren en gaten in het behang zijn gekomen. Na de restauratie komt het behang als een soort rolgordijn aan een lat te han gen." Het behang beslaat alle vier de wanden van de consistorieka mer. De Beer: „Het bijzondere ervan is, dat het zo'n groot op pervlak is. Andere behangen uit die tijd zijn als kleine tegeltjes opgehangen, met steeds hetzelf de motief." Het behang in Schie dam heeft grote schilderingen in goudverf van vazen, bloemen en andere decoraties. „En dat is het unieke." Twee mensen zullen de restaura tie uitvoeren. Zij behoren tot de zeer kleine groep restaurateurs in Nederland die dit ambacht nog beheerst. Het behang moet helemaal van de muren af, en wordt ter plekke behandeld, om dat het materiaal te kwetsbaar is om te vervoeren. Het wordt schoongemaakt en aan de ach terkant van een beschermlaag voorzien. De eerste fase van de restauratie-begint in november. Dan zal de kleinste wand, waar in de vensters zitten, onderhan den genomen worden. Het behang van de consistoriekamer krijgt een opknapbeurt de jaarlijkse sportverktezing met hun prijzen. ROTTERDAM In de Sta dionzaal van de Kuip vond vori ge week woensdag de huldiging plaats van de Rotterdamse sportman, -vrouw, èn -ploeg van het jaar. Alle kampioenen waren 23 december al gehuldigd in het stadhuis; voor déze manifestatie. 'Finish' genaamd, waren alleen de genomineerden genodigd. Tot sportman van 1993 was door de jury wiêlrennèr John den Btaber uitverkoren. Hij werd afgelopen jaar Nederlands amateurkampioen op de weg. Tweede eindigde bokser Don Diego Poeder, die zilver won op de EK, en derde nationaal bad- mintonkampioen Jeroen van Dijk/ex aequo wereldkampioen bridge Berry Westra. Sportvrouw is geworden atlete Jacqueline Goormachtigh, die bij de NK atletiek het verst kwam met kogel en discus. Tweede eindigde Petra Kamstra (goud bij de NK). derde Denise Sommers (met het damesteam van Sporting Connection eerste in de Nederlandse en tweede in de Europese titelstrijd). Feyenoord was in de categorie sportploeg van het jaar natuur lijk huizenhoog favoriet. De landskampioen won de extra thuiswedstrijd en liet de honk ballers van Levi's Neptunus en de tafeltennissers van Visser- /Feijenoord van Teylingen ruim achter zich. De aanmoedigingsprijs, tenslot te, werd uitgereikt aan de 19- jarige floretschermster Indra Angad-Gaur; Zij steeg dit jaar op de (junioren)wereldranglijst Informatie-avond over drugsgebruik ROTTERDAM Het Consul- tatieburo voor Alcohol en Drugs houdt op 11 januari een infor matie-avond over drugs. Deze bijeenkomst is bestemd voor ouders, partners en familieleden die zich zorgen maken over het gebruik van een familielid. Een medewerker vertelt welke middelen er zijn en gaat in op het verschil tussen hard- en soft drugs. Er is ook een ouder aan wezig die vertelt over de proble men en ervaringen die zij heeft gehad met haar verslaafde kind. De info-avond wordt gege ven aan de Gashouderstraat 9 in Kralingen en begint om 19.30 uur. Deelname aan deze avond dient telefonisch opgegeven te worden bij Preventie en Voorlichting, tel. 233 06 88. ROTTERDAM - Een onder zoeksteam van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam heeft een van de twee erfelijke factoren gevonden, die tubereuze sclero sis kunnen veroorzaken. Dit is een erfelijke aandoening die kan leiden tot onder meer epilepsie, een verstandelijke handicap of (goedaardige) tumoren in ver schillende organen. De ziekte komt voor bij 1 op de 6000 men sen. Aan het onderzoek werkten ruim 250 patiënten mee. Zij stonden bloed af, waardoor de erfelijke factor stap voor stap kon worden opgespoord. De ontdekking van de factor opent nieuwe wegen voor onderzoek naar het ontstaan van de aan doening. Dit kan op den duur leiden tot een doelgerichte be handeling. De tweede erfelijke factor die verantwoordelijk is voor de ziekte, is nog niet gevon den. Zondag 9 januari 1994, aanvang 14.30 uur. f10.- f 12.50 f 17.50 f22.50 OEFENWEDSTRIJDEN Ter voorbereiding op de tweede helft van het seizoen speelt Spar ta vanavond (dinsdag 4 januari) een vriendschappelijke wed strijd. Op het Kasteel is het Tsje chische Tatra Presov te gast. De wedstrijd begint om half acht. Ook morgen (woensdag) oefent Sparta. Dan komt de formatie van Han Berger eveneens vriendschappelijk in actie. In Utrecht spelen de Kasteelheren tegen amateurhoofdklasser Hol land, de club van onder anderen Gert van Hanegem. \1ALLON Martin Mallon gaat weg bij Sparta. De alge meen directeur van de Kasteel club heeft per l maart 1994 een functie aanvaard als medewer ker beleid en projecten bij de afdeling Ruimtelijke Ordening en Beheer van de deelgemeente Delfshaven. Mallon heeft twee jaar bij Sparta gewerkt. In drie wedstrijden goed voet ballen, zeven doelpunten scoren, maar uiteindelijk toch met lege handen staan. Dat was de trieste balans van Sparta in de weken voorafgaand aan de week waar in de wedstrijd Sparta-Volen- dam oorspronkelijk gepland stond. Maar het kan verkeren in de voetballerij. Want na die ne gatieve reeks moest Sparta naar het Oosterpark, waar het afre kende met FC Groningen (1-4), en vervolgens werden ook GA Eagles (l-O) en Heerenveen (3-0) aan de Spartaanse zegekar ge bonden. Dat waren drie over winningen op rij en dat was Sparta sinds 22 september 1991 niet meer overkomen. Mede door die resultaten kijkt Sparta redelijk hoopvol naar de her-start van de competitie. Een start die overigens niet meege maakt zal worden door Ron van den Berg, want hij liep tegen Heerenveen tegen zijn derde gele kaart aan en is dus geschorst. Normaal gesproken hoeft dat voor Sparta in deze vorm niet dramatisch te zijn, want 'het an dere Oranje' is niet aan het sterk ste seizoen uit de historie bezig; knappe overwinningen tegen MVV (5-0) en Vitesse (2-0) wer den opgevolgd door even ruime nederlagen tegen PSV en FC Utrecht. Erg veel logica zit er dus niet in de prestatiereeks van de Volendammers. Feit is in elk geval wel dat de formatie van oud-kasteelheer Leo Steegman doorgaans uit be ter presteert dan thuis. In dat opzicht is Sparta dus gewaar schuwd. Het treffen met Volendam bete kent bovendien het weerzien met een andere Spartaan Johan Steur. Deze blonde technicus heeft zijn kwaliteiten nooit opti maal geëxploiteerd. Nóch bij Feyenoord, noch op het Kasteel reikte hij naar grote hoogten; toch blijft hij een gevaarlijk heer schap. Aan de andere kant zal Sparta de opgaande lijn die het kort voor de winterstop inzette ook in 1994 willen doortrekken. Er is nu immers een gerede kans om af te rekenen met de veron derstelling dat Sparta per defini tie is weggezakt tot het leger der grijze muizen. Dat betekent dat Sparta coute- que-coute twee punten moet pakken tegen Volendam. Als dat dan niet fraai kan, laat het dan maar wel doeltreffend zijn. Ordner A4, in rood, wit, zwart of blauw nu 3 "I 5.25 voor I Mmi Diskettes nu 2 HD 3.5", 10 stuks 28.95 nu 25.- voor DD 3.5", 10 stuks 18.95 nu 1 5.- Notitieboek met harde kaft 4.25 Enveloppen, I1U 2 C Papier A4 blanco, pak met 100 stuks 3.- VOOr 500 vel 9.95 9.95 Brievenbakfe, nu 2 T|/\ m zwart of wit 5.75 VOOr I S nelhechters, 10 stuks 4.75 Xnsteekhoezen A4, 100 stuks Aanbiedingen zijn geld» t/m 15 januari 1994, zo lang de voorraat Dongen, Dordrecht Sterrenburg, Driebergen, Duiven, Ge Permanent markers, 14.95 zwart of blauw, 4 stuks 6.75 rmelde prijzen zijn adviesverkoopprijzen. Niet alle artikelen zijn verkrijgbaar in onze vestigingen in Amsterdam Gelderlandplein, Axel, Best, Bladel, ert, Goirle, Heemskerk, Horst, Kaatsheuvel, Klazienoveen, Tegelen, Ulft, Utrecht Hoog Cotharijne, Volendam, Vriezenveen en Wassenaar.

De Havenloods | 1994 | | pagina 7