Verstandelijk gehandicapten gaan eigen winkeltje runnen SCHIEDAM DE HAVENLOODS Rob Boer in Buurvrouw Cursussen bij Klubhuis Zuid 'Brood uit het Water' krijgt bijzonder decor Alcoholarm Inbraak in textielwinkel Drs P. in Stedelijk „Niet gaan kopen omdat gehandicapten zielig zonden zijn" Bewoners Broersvest geplaagd door inbraken Autokraken Groenlinks op de bres voor teruggestuurd kind Snelle jongen DINSDAG 11 JANUARI 1994 SCHIEDAM— In Café de Buurvrouw treedt zaterdag 15 januari Rob Boer en zijn band op. Rob Boer staat regelmatig op de verschillende Schiedamse podia. Een grote schare Schie damse fans kan de muzikant tot zijn vaste publiek rekenen. Het genre van Boer is Rythm and Blues met een vleugje Gospel. Café de Buurvrouw is te vinden op de Appelmarkt en het optre den begint om 22.00 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM In Klubhuis Zuid gaan in februari twee cursussen van start: Word Perfect 5.1 voor beginners en een cursus fimoklei. De com putercursus begint op woens dag 9 februari, omvat tien lessen en kost 175 gulden, exclusief cursusboek van twintig gulden. De cursus fi moklei begint op 7 februari, omvat vier lessen en kost in clusief materiaal negentig gulden. Aanmelden bij Anne- lies de Groot, tel. 4267297/4270130. B.V., Wegener hul&aanhulsbLaden 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-l Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouv 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4 699.231 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010-4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 - 17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: ild Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accou de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Arlen Poort (tel. 010 - 4.713.790) Sport: Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag en donderdag h..;_u..:s jn de gemeente Schie- m uitgave van Wegener 010-4.699.612/4.699.613 WATERWEG- Hoe het er rond de jaren twintig in en rond Vlaardings wateren heeft uitge zien wordt door het Vlaardings Musical gezelschap in hun nieu we theaterproductie 'Brood uit het water' levensecht uit de doe ken gedaan: de tot musical ver heven Vlaardingse streekroman geeft menigeen de kans om kin deren en kleinkinderen nog één keer te laten zien hoe het vroeger echt was. Onlangs kwamen de decorstuk ken en de metershoge decordoe ken gereed, waarin het verhaal van de jonge visserszoon Arend Michiel van Roon tot leven zal komen. Zowel het eenvoudige huisje van vader en moeder Van Roon als een oude barbierszaak, het rederskantoor, de boetzolder of de sluizen van IJmuiden, zijn zo authentiek mogelijk nage maakt. Spectaculair is een ge deeltelijk nagebouwde zeillogger uit die tijd, waar 'De Balder' model voor stond. Dit schip, het enige nog bestaande origineel in zijn soort, werd in 1912 in Vlaar dingen gebouwd door firma De Jong aan de Hoflaan in op dracht van visserijmaatschappij Mercurius. Het Amsterdamse scheepvaartmuseum, die de log ger thans in zijn bezit heeft, stel de de bouwtekening ter beschik king en aan de hand van dit model hebben de Vlaardingse decorbouwers het dekgedeelte en een opengewerkt, onderdeks bemanningsverblijf vervaardigd. Kortom, de musicalproductie 'Brood uit het Water', oorspron kelijk geschreven door wijlen Jaap Kolkman, neemt het pu bliek mee terug in de Vlaarding se geschiedenis, die voorheen al leen nog maar te zien was op oude, vergeelde ansichtkaarten.. Er staan in maart zes voorstel lingen gepland, waarvan nu reeds meer dan tachtig procent van de kaarten zijn verkocht. De première vindt op 16 maart plaats in de Stadsgehoorzaal. SCHIEDAM De politie hield zondagmorgen tweemaal een al coholcontrole op de Horvath- weg. De eerste maal was in de vroege ochtend. Van de 35 aan gehouden automobilisten was er niemand die beboet moest wor den wegens het nuttigen van te veel alcohol. Tijdens de herha ling, 's middags tussen 17.00 en 18.15 uur, werd op de 135 één bestuurder betrapt op een te veel aan alcohol-inname. SCHIEDAM In een textiel winkel in de Nolenslaan werd in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Een ruit werd ver nield, waarna men een grote hoeveelheid kleding wegnam. Een getuige heeft gezien dat drie mannen met gevulde vuilniszak ken uit de omgeving van de win kel kwamen en daarna in een rode Fiat Panda wegreden. Een onderzoek wordt ingesteld. SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum wordt op woensdag 12 januari de tijd 130 jaar teruggedraaid. Francois HaverSchmidt is dan namelijk aanwezig en ook drukkerij Roe- lants staat op het punt de bundel Snikken en Grimlachjes uit te geven. De bijeenkomst die om 20.00 uur begint wordt opgeluisterd door drs P. die nog steeds wordt geïnspireerd door Piet Paaltjens. Kaarten kunnen telefonisch worden besteld bij de VW, tele foon 4733000. door JACQUES VERHAGEN WATERWEG Na enkele jaren van 'droogoefenen' gaan zes verstandelijk gehandicap ten hun opgedane ervaring daadwerkelijk in de praktijk brengen. Voorheen hadden zij een winkel in beheer welke gehuisvest was in het complex van de begeleidende stichting. Hier komt nu een eind aan. In de Schoolstraat in Vlaardin gen wordt vandaag een 'zelf standige' winkel geopend. Een uniek project in deze regio. Het biedt arbeidsmatige acti viteiten en het bevordert de integratie van de verstandelijk gehandicapten in de samenle ving. De winkel is een initiatief van de Stichting Dagverblijven Geeste lijke Gehandicapten West Zuid- Holland (SDGG). Deze stich ting beheert de aangesloten dag centra in Schiedam en Vlaardin gen. De dagelijkse leiding rust op de schouders van Herman Kalter. Ook hij is ingenomen met het eerdaags te openen win keltje. „Niet alleen voor het per soneel in de winkel is het een hele uitdaging. Alle te verkopen producten worden eigenhandig gemaakt in onze eigen centra. Voor hen is het een hele stimu lans als blijkt dat de door hun gefabriceerde materialen goed verkopen. Een stukje eigenwaar de. De spullen in de winkel moe ten gekocht worden omdat ze voor de potentiële koper van be hoorlijke kwaliteit zijn. Niet gaan kopen omdat men de ge handicapten zo zielig vindt." Opleiding De bestaande winkel bij de Kunstuitleen zal worden opge heven. Het nieuwe pand wordt gehuurd van de gemeente. In eerste instantie voor twee jaar en bij succes zal het project worden geprolongeerd. De opzet van de winkel is cadeau- en decoratiear tikelen, FELIDECO de naam. Vier dagen per week is de zaak geopend. Zowel de gehandicap ten als hun tweetal begeleiders hebben hiervoor een speciale op leiding genoten. „De bedoeling is dat er serieus gedraaid gaat worden. We hanteren twee crite ria. Hebben de gehandicapten er plezier in en is de opzet zodanig dat we quitte draaien. Winst zou heel mooi zijn maar is geen must. De kosten eruit halen, daar gaat het om. Die doelstel ling wordt door iedereen oprecht ondersteund. Het personeel heeft een speciale cursus gevolgd om de belangrijkste zaken onder de knie te krijgen die bij het uitoefenen van het winkelvak aan de orde komen. Ook de be geleiders, Herbert Bezemer en Wil Roodbol, hebben een spe ciale cursus gevolgd: 'Winkel voering met verstandelijk gehan dicapten'. Lage drempel De stichting is niet lukraak be gonnen met deze opzet. Op basis van de verkoopcijfers van hun huidige winkel en met de erva ringen van soortgelijke winkels elders in het land werd de onder nemende stap gezet. „In de Sneeuwbalstraat was de belangstelling al redelijk. In het begin kwamen er vooral familie leden, maar door momd-tot- mondreclame is het aantal be zoekers gegroeid. Maar in de Schoolstraat is de drempel veel lager en trekken we ook passan ten aan. Voor de deelnemers is FELIDECO ook veel concreter. Het is immers een echte winkel", aldus de begeleiders Bezemer en Roodbol. Achtergrond De deelnemers variëren in leef tijd van 25 tot zestig jaar. Het merendeel komt uit Vlaardin gen, namelijk vier. Twee Maas- sluizers completeren het sextet. Een drietal neemt de verant woording op zich per twee dagen en daarna worden zij afgewisseld door het volgende trio. De bege leiders zijn continu aanwezig maar blijven op de achtergrond. Alle producten die er verkocht worden zijn handgemaakt. Hou ten cadeau-artikelen, speelgoed, kaarten en textielproducten sie ren binnenkort de rekken in de Schoolstraat 7. De openingstijden zijn van dins dag tot en met vrijdag van 9.30 tot 15.30 uur. Er moet een nor male huurprijs betaald worden, er komt geen subsidie aan te pas. De stichting en haar vele mede werkers moeten het doen zonder donaties. De ambiance zal niet aan het exclusieve Londense Harrods kunnen tippen, de wils kracht en motivatie van het per soneel zullen het zeker overtref fen. SCHIEDAM De bewoners van een appartementengebouw aan de Broersvest worden ge plaagd door inbraken. Hun kel derboxen, die toegankelijk zijn aan het Broersveld, aan de ach terzijde van het gebouw, worden veelvuldig opengebroken. De bewoners denken erover de huis eigenaar aansprakelijk te stellen voor de schade, omdat deze niets zou doen om de kelder te beveili gen. In het gebouw zijn kantoren en vijftien appartementen geves tigd. De laatste keer dat er werd inge broken, was op 16 december. Toen werden vier boxen openge maakt. „Bij mij was toen niets verdwenen", zegt D. van Cam- penhout, één van de bewoners. „Maar in september werd een fiets gestolen uit mijn kelder." Van Campenhout heeft de huis eigenaar, Van Dalen Holding B.V., gevraagd de kelderboxen te beveiligen met stalen randen op en langs de deuren. „Hij zou het in overweging nemen, maar hij doet er niet veel aan. Ook met andere reparaties en verbeterin gen is hij niet snel." Van Cam penhout is niet van plan zelf zijn kelder te beveiligen. „Dat is mijn taak niet. Ik betaal hier tegen de duizend gulden huur, inclusief servicekosten." Van Campenhout en de andere bewoners zijn nog in onderling Van Campenhout hij één van de opengebroken kelderdeuren beraad over de verdere stappen die zij zullen ondernemen. Alle gedupeerde bewoners hebben af zonderlijk Van Dalen gebeld. Als er niets gebeurt, willen zij hem wellicht een aangetekende brief sturen, waarin zij hem aan sprakelijk stellen voor de schade die onstaat door de inbraken. „Van Dalen moet ervoor zorgen dat de deuren weer dicht zijn." Maar mogelijk zullen de bewo ners eerst contact opnemen met de bewonersvereniging Schie dam Centrum, om via haar de huiseigenaar tot actie te manen. Van Campenhout heeft geen idee wie de inbrekers zijn. „Wel heeft een buurvrouw een tijdje geleden een man zien vluchten. Hij kwam van onze binnenplaats en klom over een muurtje naar het terrein van Bas van der Heij den." Voor huiseigenaar Van Dalen, om een reactie gevraagd op de klachten van de bewoners, is de oplossing voor de problemen simpel: „Het komt allemaal om dat omdat men de deuren niet goed sluit. Ze moeten de deur goed achter zich dicht trekken." Ondanks de beschadigingen aan de deuren houdt hij deze bewe ring staande, waaraan hij later toevoegt dat 'verpaupering' ook een mogelijke oorzaak kan zijn. Overigens lijkt hij er niet mee te zitten, dat de bewoners de publi citeit hebben gezocht. „Ik dacht dat er iets veel ergers aan de hand was", reageert hij opge lucht. CURSUS— Schiedam- Wijk post Zuid start op 20 januari met een groep mensen die zijn geïnte resseerd in het onderzoeken van hun stamboom. De bijeenkomsten duren van 10.00 tot 11.30 uur. Onder des kundige leiding kan men een kijkje nemen in het verleden. Aanmelden is mogelijk op maandag, woensdag en donder dag van 10.00 tot 12.00 uur via telefoonnummer 4735764. SCHIEDAM Op diverse plaatsen in de stad kwamen di verse autobezitters kwamen tot de onaangename ontdekking dat uit hun auto goederen waren ontvreemd. De politie kreeg een hele serie meldingen van vermis te voorwerpen. De na lange afwezigheid schitte rende zon bracht een of meerde re dieven ertoe zonnebrillen buit te maken. Dat was het geval in de Van Couwenhovenstraat en in de Van Heuven Goedhart straat. Hier werden ook bank- pasjes en geld ontvreemd. De automobilist die een antiek zwaard en een gouden ketting achterliet in zijn wagen mist nu deze voorwerpen. Een herenjas en een biljartkeu verdwenen uit een vierwieler in de Van der Leeuwlaan. Geen succes hadden degenen die het begrepen hadden op voertui gen op het Stationsplein, het Bij dorpplein en op de Parkweg. Op deze adressen bleef het bij een poging. WATERWEG- De fractie van Groen Links Vlaardingen heeft het opgenomen voor de negenjarige Francine uit Zaïre die vorige week op weg naar Vlaardingen bij aankomst op Schiphol de toegang tot Neder land werd geweigerd en is te ruggestuurd naar haar geboor teland. In een open brief aan het college van burgemeester en wethouders vragen de GroenLinksers de gemeente Vlaardingen om in Den Haag te pleiten voor Francine. „Ster ker nog, u kunt Den Haag uit dagen door Francine uitdruk kelijk uit te nodigen", stelt fractievoorzitter Ben van der Velde. GroenLinks spreekt van 'een drama'. Het Zaïrese meis je was door haar tante opge haald uit het door oorlog ge teisterde Afrikaanse land. Op Schiphol werd zij zonder par don opgepakt en terugge stuurd naar een land waar zij geen toekomst heeft. Mede omdat haar ouders zijn overle den. Er valt volgens Groen Links zelfs voor haar leven te vrezen. Het is dus echt moge lijk dat Nederland een wees van negen jaar terugstuurt naar de dood. In Vlaardingen nemen we daar kennis van. De een zucht, de ander huilt, weer anderen maken zich vreselijk kwaad. Alleen het gemeentebe stuur laat zich niet horen. Ter wijl het toch gaat over een nichtje van een Vlaardingse. Het is waar, de poging om Francine in Vlaardingen te krijgen zal niet gegaan zijn zo als het 'hoort'. Maar vluchten, zeker door zo'n jong kind zon der ouders, kan toch onmoge lijk volgens welke regels dan ook? We weten dat de beslis singen in Den Haag worden genomen, maar opkomen voor Francine kunt u wel!", zo be sluit de fractie van GroenLinks de open brief aan B en W van Vlaardingen. SCHIEDAM Een 24-jarige Schiedammer reed afgelopen zondag met hoge snelheid over de VLaardingerdijk. Ter hoogte van de Aleidastraat verloor hij de macht over het stuur, waarna hij met zijn auto het trottoir opschoot, tegen een boom opbotste en tegen de gevel van een café aan de Vlaardingerdijk tot stilstand kwam. De voordeur werd ontzet en de gevel licht beschadigd. Gelukkig kwam niemand op dat moment niemand de deur uit, zodat zich daar geen persoonlijke ongelukken voordeden. De snelheidsmaniak werd met lichte verwon dingen naar het ziekenhuis gebracht; na behandeling kon hij naar huis. De auto was rijp voor de sloop. SPELER V.D. WEEK Dennis Krijgsman In samenwerking met De 1Winston Bogarde Sparta 6.65 2. John de Wolf Feyenoord 6.60 3. Virgil Breetveld Dordrecht '90 6.56 4. Jerry Simons Dordrecht '90 6.47 5. Warry van Wattum Dordrecht '90 6.39 6. Ulrich van Gobbel Feyenoord 6.33 Rob Maas Feyenoord 6.33 Arnold Scholten Feyenoord 6.33 9. Regi Blinker Feyenoord 6.31 10. Peter Bosz Feyenoord 6.31 11Nico Jalink Sparta 6.25 Maarten Admodikoro Dordrecht '90 6.25 13. Brian Wilsterman Dordrecht '90 6.22 14. Gerrie Slagboom Dordrecht '90 6.21 Havenloods en Het Zuiden. 15. Rene Klomp Sparta 6.18 16. Errol Refos Feyenoord 6.17 17. Dennis de Nooyer Sparta 6.15 18. Michel Langerak Dordrecht '90 6.11 19. Reinier Robbemond Dordrecht '90 6.10 20. Erik van de Merwe Dordrecht '90 6.08 KEEPERSKLASSEMENT 2. Oscar Moens Excelsior 6.39 3. Edward Metgod Sparta 6.28 4. Ricardo de Jongh Dordrecht '90 6.22 TOPSCORER 1Virgil Breetveld Dordrecht '90 - 18 doelpunten De winket aan de Schoolstraat 7 is hijna klaar

De Havenloods | 1994 | | pagina 3