'Ik wilde hier blijven en pikte het niet dat de dood me zou komen halen' Zuidvleugel leefbaarder door afstemming plannen ALGEMEEN Weidevogels beheren Deelder denkt Ina de Munnik doet verslag over haar 'arm gekwetste lijf Bureau werkt met nieuwe soort veilige borstprothese Uitreiking poëzie-prijzen IGOLDEN EARRH DONDERDAG 13 JANUARI 1994 DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN De jaarlijkse cursus weidevogel beheer van de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Hol land wordt dit jaar gehouden op vier avonden en één ochtend in februari, maart en april. Op de vier cursusavonden leren de cursisten (veehouders die te maken hebben met weidevogels op hun land, en vrijwilligers die hen helpen met het zoeken en beschermen van nesten) iets over de verschillende soorten weide vogels, hun nesten en hun ge drag. Ook wordt er aandacht besteed aan de verschillende agrarische werkzaamheden die van invloed kunnen zijn op de weidevogel stand. Boeren kunnen leren wel ke maatregelen ze kunnen ne men om nesten van weidevogels te sparen en wat vrijwillige wei- devogelwachten kunnen doen om de boer hierbij te helpen. Een agrariër en een weidevogelwach ter vertellen over hun ervarin gen. De cursus wordt afgesloten met een excursie naar een melk veebedrijf. De cursus wordt gegeven in na tuur- en milieucentrum De Pa paver in Delft, op de donderda gen 17 februari, 3 en 17 maart en 28 april, de excursie is op zater dag 16 april. De kosten voor de hele cursus bedragen 30 gulden. Inlichtingen en inschrijven bij Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Hol land, postbus 558, 2800 AN Gouda, telefoon 01820-24500. Het Luxor Theater is op vrijdag 21 en zaterdag 22 januari 1994 het podium voor de misschien wel snelste en waarschijnlijk meest bekende redenaar van Rotterdam, Jules Deelder. Hij komt terug met zijn programma 'Deelder denkt'. Op zijn onnavolgbaar Deelderi- aanse wijze laat Jules Deelder in zijn laatste programma 'Deelder denkt' alles de revue passeren wat zijn interesse heeft opge wekt. Bram en Neelie, Sparta, Jazz, boksen of de Tweede We reldoorlog, het wordt door hem genadeloos geanalyseerd. Naast zijn literaire" woorden stroom speelt een 'kwartet', be staande uit Deelder zelf (slag werk), Ger 'Sax' van Voorden (sax), Aad van der Pijlen (con trabas), en te pas en te onpas bijgestaan door saxofonist Boris Vanderlek en gitarist Chris Koe nen, een grote rol in het pro gramma. Zij laten een aantal jazzklassiekers horen. Voorstellingen vrijdag 21 en za terdag 22 januari 1994, 20.15 uur. Toegangsprijs f30,-/ 25,-. Telefonisch reserveren tussen 12.00-16.00 uur op nummer 010- 4138326 of 010-4141715. Cursussen in Boymans In Museum Boymans zijn dit voorjaar vier cursussen te vol gen: Beelden in brons, hout en steen, Boymans achter de scher men, Franse schilder- en teken kunst uit de achttiende eeuw en Art Deco en Art Nouveau in nederland. Inlichtingen vragen of inschrij ven kan telefonisch. Men kan bellen met de volgende telefoon- ummers. Beelden in bronsHiout en steen, 010-4419539; Boymans achter de schermen, 010- 4419477; Franse schilder- en te kenkunst uit de achttiende eeuw, 010-4419471; Art Nouveau en Art Deco in Nederland, 010- 4419473. Plaatsing geschiedt op volgorde van binnenkomst. De cursisten krijgen een bevestigingsbrief en een acceptgirokaart toegestuurd. door ANETTE DE VRIES SPIJKENISSE „Het is verschrikkelijk wat er door je heengaat. Het was alsof de hele wereld op mij stortte. Het kon niet waar zijn, ze hadden het niet over mij. Er was een vergissing in het spel. Toen ik me realiseerde dat de arts het écht over mij had, moest ik het mijn ouders, man en kinderen vertellen. Ik was compleet lamgeslagen. Mijn leven stopte op dat moment en ik stapte op een zijspoor. Zij gingen door. Maar ik stond daar en moest maar kijken of ik ooit nog een keer mee kon rijden. Het vejdriet en de angst die ik toen voelde, staat voor altijd in mijn geheugen gegrift." Leukemie. Het kan iedereen op elke leeftijd overkomen. Ina de Munnik kreeg deze vorm van kanker toen zij 39 jaar was, bijna drie jaar geleden. Haar kans op overleving toen zij de boodschap hoorde, was slechts 15 procent. Na drie zware chemokuren en een beenmergtransplantatie is het haar gelukt van het zijspoor af te raken en verder te leven. Haar gevoelens heeft ze beschre ven in het boek 'Mijn arm ge kwetste lijf, dat vorige week is uitgebracht. Het is een boekje dat niet de technische aspecten van de ziekte behandelt, maar puur over gevoelens gaat. Smoesjes In de eerste plaats heeft ze het geschreven om zichzelf een stuk verlichting te geven.„Ik het het gevoel dat ik het grote brok ver driet en frustratie uit mijn hoofd heb gelicht en heb neergelegd in dit boekje", zegt zij. Het boekje is verder geschreven om anderen te laten weten hoe iemand zich in dergelijke om standigheden kan voelen. „Zo kun je mensen die een nare ziek te moeten doormaken uit hun isolement halen. Hoe beter ande re mensen begrijpen met welke gedachten je worstelt in zo'n proces, hoe beter men met je mee Ik hen ervan overtuigd geraakt dat in elke pechvogel wet een geluksvogel schuiltzegt Ina de Munnik. kan leven. Zo kan de eenzaam heid doorbroken worden", legt Ina uit. „Ik heb het nooit iemand kwa lijk genomen, maar ik heb me vaak erg eenzaam gevoeld. Er zijn veel mensen langsgekomen, maar veel ook niet. De mensen om je heen weten vaak niet hoe ze met je om moeten gaan en verzinnen dan een smoesje om niet langs te hoeven komen. Dat is moeilijk. In pure doodsangst sta je al zo alleen. Het verdriet datje draagt is vaak ondragelijk. Je stelt je de vraag waarom je nou afscheid zou moeten nemen. Mijn jongste dochter was zestien toen ik leukemie kreeg. Ik kon het haar toch niet aandoen om weg te gaan!", zegt Ina geëmo tioneerd. Strand Voordat Ina te horen kreeg dat zij leukemie had, was ze een zeer ambitieuze vrouw. Zij was hoofd van het personeel in het Oogzie kenhuis in Rotterdam, deed veel vrijwilligerswerk en volgde in de avonduren een HBO-opleiding. „Ik had het altijd druk, druk, druk. Nu heb ik geleerd écht het leven te genieten. Elke dag heb ik wel een paar keer en gi gantisch 'geluksgevoel'. Verlo ren tijd en verveling ken ik niet meer. Ik geniet van de natuur, het luisteren naar de golven op het strand en de frisse wind om me heen. Ik heb ook een baan waar ik hard aan werk, maar ik zorg dat ik altijd tijd over heb om fijne dingen te doen", zegt ze vastbesloten. De weg die Ina af heeft moeten leggen om zover te komen is lang geweest. Als behandeling heeft ze in het Dijkzigt drie zware che mokuren ondergaan, waarvoor zij zes maanden op een isoleer kamer heeft gelegen. Daarna volgde in het Daniel den Hoed kliniek een beenmergtransplan tatie. Zij kreeg hierbij het been merg van haar broe^ toegediend. „Een transplantatie* is eigenlijk alleen mogelijk met het been merg van een broer of zus. Ik had slechts één broer en er moest onderzocht worden of zijn been merg geschikt was. Hij voelde zich op dat moment verschrikke lijk verantwoordelijk voor mijn leven. Toen het beenmerg ge schikt bleek te zijn, realiseerde luut niets met hem mocht gebeu ren. Hij durfde nauwelijks meer de straat op, omdat hij als de dood was een ongeluk te krijgen. Ook het moment dat het been merg toegediend werd, was heel pijnlijk. Zowel geestelijk als li chamelijk. Mijn lichaam was he lemaal doodgestraald en er zat een kans in dat mijn lichaam zijn materiaal ook zou afstoten. Ik kon dus ter plekke overlijden. Mijn broer had het gevoel dat als ik zou overlijden van zijn beenmerg, hij degene was die mij gedood zou hebben. Wij hielden eikaars handen stevig vast toen ik het toegediend kreeg. De transplantatie verliep gelukkig goed, zodat mijn overlevings kansen enorm verhoogd werden. Ik ben ervan overtuigd geraakt dat in elke pechvogel wel een geluksvogel schuilt", zegt Ina se rieus. Liefkozing Maar niet alleen technische snufjes hebben ervoor gezorgd dat ze er bovenop kwam. „Ik ben heel erg gaan geloven in je eigen kracht en positief denken. 'laat me alsjeblieft gaan'. Maar de strijdlust overwon. Op een gegeven moment pikte ik het niet meer, ik wilde het niet accepte ren dat ik dood kon gaan. Van uit die gedachte heb ik gepro beerd alles van de positieve kant te zien.", vertelt ze met een brede glimlach op haar gezicht. In een fragment uit het boek beschrijft ze dit: „Vanaf nu zal ik uit elke dag, hoe moeilijk ook, iets posi tiefs halen. Een fijn bezoek, een liefkozing van mijn man, veel post, me minder ziek voelen- ...dan houd ik dat vast tot de volgende dag." Slopend Samen met haar man, twee dochter, ouders en vrienden pro beert Ina het verdriet dat ze nooit meer zal vergeten, te ver werken. „Ik heb een enorme deuk in mijn zelfvertrouwen ge had door mijn ziekte. De ziekte sloopt je. Ik heb me vaak men sonwaardig gevoeld.". Maar stapje voor stapje is ze er boven op gekrabbeld. Haar motfca, waarmee het boekje eindigt, luidt: „De toekomst kan ik niet voorspellen. Het veleden kan ik niet veranderen. Maar het hier en nu is hét waard om te leven." Het boek 'Mijn arm gekwetste lijf is in eigen beheer uitge bracht. Er wordt nog getracht om het via een officiële uitgeverij te laten verschijnen. Het boek kost 15 gulden en is te bestellen bij Ina de Munnik, Thorbecke- laan 57, 3201 WJ Spijkenisse, telefoonnummer 01880-22495. 12.00 lot 14.00 oor op FM 93.4 JAARGANG 7 - NUMMER 3 - - 15 JANUARI 1994 D V A 1 1 6 Stop loving me stop loving you Daryl Hall 2 12 3 Let her down easy Terence Trent D'arby 3 15 '3 Four aces Scabs 4 11 4 Evening gown Mick Jagger 5 2 5 Don't look any further M People 6 3 7 I'm alive Jackson Browne 7 4 8 Another day Fragment 8 9 8 Shape ot my heart Sting 9 14 4 Why are you so beautiful Rene Froger 10 10 4 Little bit ot heaven Lisa Stansfield 11 8 6 Which way Steinway AJ Croce 12 5 7 The perlect moment Christians 13 1 All tor love Br; yan Adams, Rod Stewart Sting 14 6 9 Leave me alone Back to Basic 15 17 3 Try understanding LOri Spee 16 7 5 Desperado Clint Black 17 27 2 1 wouldn't normally do... Pet Shop Boys 18 25 2 Mannen Imca Marina .19 24 5 1 miss you Haddaway 20 1 Teardrops Radios 21 19 3 Emergency on planet earth Jamiroquai 22 22 5 Gone too soon Michael Jackson 23 16 3 Return to innocence Enigma 24 1 Everyday Phil Collins 25 28 2 Born in the ghetto Funky Poets 26 f The day 1 fall in love Dolly Parton James Ingram 27 29 2 Sisyphu£ The Vibe 28 23 5 Zeeman Pee'r de Geus 29 1 I'll always be there Roch Vo|sine 30 1 Goede voornemens Nr. 10 Frank Boeyen WêÊÊÊÊMi V WMfeVVMM* A «.blw«kW Zakelijk bekeken (advertentie) Capelle a/d IJssel tel. OIO - 442 14 55 1 '3 4 Voor een goed advies in verzekeringen In het Rotterdamse Bibliotheek theater worden zondagmiddag 16 januari 1994 de winnaars van de Poetry Park poëzie-prijsvraag 1993 bekendgemaakt. De prijzen worden uitgereikt in het Bibliot heektheater door Igma van Put- te-de Windt, voorzitter van de jury. Er waren 66 inzendingen van dichters met 15 verschillen de nationaliteiten. Voor het eerst wordt rond de prijsuitreiking een bijzonder literair program ma georganiseerd met voor drachten van de prijswinnaars en literaire gasten. Bovendien wordt getoonzette poëie ten ge hore gebracht door de berber zanger Walid Mimoun en zijn groep. De presentatie is in han den van Alida Neslo. De winnaars van de Poetry Park poëzie-prijsvraag 1993 ontvan gen een bescheiden geldbedrag en worden verder uitgenodigd om hun winnende gedicht voor te dragen tijdens Poetry Park op zondag 5 juni 1994. Reserveren is gewenst. Het num mer is 010-4338258. De entree is gratis. Aanvang: 14.00 uur. ROZENBURG„Veel cliën ten komen liever eerst eens hier praten dan dat ze zich meteen wenden tot een kliniek of een plastisch chirurg", zegt me vrouw Monique Nyns. Haar adviesbureau voor plas tisch esthetische chirurgie be middelt voor mensen die op een of andere manier iets aan hun uiterlijk willen veranderen. Zij kunnen met haar een vrijblijven de afspraak maken waarbij ze alle mogelijkheden, de kosten, informatie over herstelperiode en dergelijke zaken op een rijtje krijgen. Dit informatieve ge sprek kost 25 gulden. Mevrouw Nyns werkt samen met een privékliniek voor esthe tische plasticshe chirurgie, waar de nieuwste technieken worden toegepast. Bijvoorbeeld super moderne, maar ook superveilige McGhan borstprothestes. Die protheses kunnen worden toege past bij borstvergroting, maar ook bij reconstructie na een borstamputatie. De McGhan protheses hebben als voordeel dat ze van een materiaal zijn gemaakt dat beslist niet kan uit vloeien. „Je moet het beschou wen als een soort drilpuddinkjes. Als die beschadigd worden, gaan ze ook niet uitvloeien. Vroeger hadden de protheses als nadeel dat ze konden lekken als ze be schadigd raakten, bijvoorbeeld na een ongeluk. Dat is bij deze protheses beslist uitgesloten. Bo vendien zijn ze zacht en kneed baar en kunnen ze heel natuur lijk worden gevormd", aldus me vrouw Nyns. De buitenkant van de protheses is gemaakt van een ruw soort materiaal, waardoor de huid zich beter hecht aan de buitenwand en er minder kans is op de vorming van hard kapsel weefsel, aldus mevrouw Nyns. „Een plastisch chirurg is geen tovenaar", waarschuwt ze. „Sommige mogelijke cliënten worden naar huis gestuurd om dat de chirurg het om welke re den dan ook niet verantwoord vindt om te opereren. De arts zal iemand met maatje 36 die bor sten met cup D wil, adviseren de eisen een treetje lager te stellen. Als ze dat niet wil, dan is de beslissing van deze arts: niet ope- Ook vrouwen die hun borst na een amputatie willen laten her stellen kunnen terecht bij het bu reau. „Die operatie is wel inge wikkelder, maar wordt ook ver goed door de meeste verzeke raars. Overigens bemiddel ik ook in de financiering van ope raties die niet verzekerd zijn." Behalve voor informatie over een borstoperatie kan men bij Monique Nyns ook terecht voor inlichtingen over allerlei andere esthetisch-plastische ingrepen: van flaporen tot aan een zware peeling van een ernstig aangetas te acné-huid van liposuctie tot ooglid- en buikwandcorrecties. „Met deze diensten neem ik het voorbereidend werk voor de kli niek voor het grootste deel uit handen, behalve de strikt medi sche vragen. Het laatste woord is natuurlijk aan de arts en de pa tiënt." Inlichtingen over het adviesbu reau bij Monique Nyns, telefoon 01819-18553 of 01819-18283. Het eerste nummer is ook een faxnummer. door ANETTE DE VRIES WEEK AANBIEDING Je woont midden tussen het groen, maar de laatste bus naar jouw dorp gaat om half zeven. Of je woont midden in de stad, maar je moet een uur reizen om een frisse neus te kunnen halen. Elke dag in de file of wonen vlakbij het werk: niet iedereen heeft het voor het zeggen wat dat betreft. Plannenmakers in verschillende gebieden werken langs elkaar heen: de gemeente wil een park, de provincie wil een weg, het rijk wil een hoge snelheidslijn. Wie krijgt zijn zin? Of valt er samen te werken? De Zuidvleugel van de Rand stad, die loopt van Leiden tot Dordrecht en van Hoek van Holland tot Gouda, ontwikkelt zich tot een gebied waarin tal van partijen elkaar met het ene plan na het andere om de oren slaan. Wonen, werken, recreatie, industrie en economie houden nu eenmaal tegenstrijdige belan gen in. Veel steden zijn echter tot het besef gekomen dat ze de pro blemen die hieruit ontstaan niet alléén op kunnen lossen. Daar om hebben Rotterdam, Dor drecht en Den Haag besloten de handen ineen te slaan en voor afstemming te zorgen. Deze steden willen dat heel de Zuidvleugel van de Randstad met elkaar gaat samenwerken. Op een studiemiddag op 10 fe bruari in de Bloemenveiling in Bleiswijk zullen zij proberen de mensen die zich met de ruimtelij ke ordening bezig houden, hier van te overtuigen. Winkelen „Samenwerking tussen steden is absoluut noodzakelijk", vertelt Gré Ploeg, voorlichtster van de Dienst Stedebouw en Volkshuis vesting in Rotterdam. „Er is er een enorme beweging van men sen van stad naar stad. Voor de schouwburg en de Ahoy' ga je naar Rotterdam. Winkelen doe je gezellig in het Haagse winkel centrum Babyion en voor een bezoekje aan het danstheater ga je naar Den Haag. Als je gebruik maakt van het openbaar ver voer, betekent dit datje constant in en uit moet stappen. Dit kan de nodige problemen opleveren, veel dorpjes net buiten de grote re steden zijn nauwelijks bereik baar. Er moet dus redelijk ver voer komen en daar moeten de steden samen voorzorgen. Het is niet meer voldoende als de men sen alleen binnen hun eigen stad van plek naar plek kunnen ko men." Havens Een logisch gevolg van slecht openbaar vervoer is dat de men sen met de auto gaan. Datzelfde verhaal geldt voor mensen die elke dag heen en weer moeten Grote stromen personenvervoer belemmeren het zakelijk verkeer. :D ERNST/COR VOS reizen om naar hun werk te ko men. „Als de mensen in de nabij heid van hun werk zouden wo nen, hadden wij nauwelijks pro blemen gehad. Vroeger gingen mensen inderdaad wonen bij hun werkplaats. Nu is er een tendens om in een klein landelijk dorpje vol groen te wonen en heen en weer te pendelen naar het werk", legt Ploeg uit. „Met het openbaar vervoer kom je er op de een of andere manier wel, maar het kost ontzettend veel tijd. Als mensen als gevolg hiervan met de auto reizen geeft dat veel problemen op de. snel wegen. Niet alleen milieuvervui ling en fileproblemen zijn hier van het gevolg. De rijkswegen zijn namelijk eigenlijk vooral be doeld voor de handel en de in dustrie. Via de rijkswegen zorg je voor een vlotte doorstroom en bereikbaarheid naar de havens en industriegebieden. Teveel per sonenauto's op de snelwegen be lemmeren dit", verduidelijkt ze. De organisatoren van de studie middag willen de plannenma kers op nog een ander punt over tuigen: de problemen rond het 'vestigingsmilieu'. Steden heb ben zich altijd als eikaars con currenten opgesteld als het ging om het binnenhalen van multi nationals. Grote bedrijven bren gen werkgelegenheid met zich mee en er stromen belastingcen tjes binnen. Belachelijk „Rotterdam stuurde zo een am bassadeur naar Japan of Taiwan om een bedrijf te overtuigen dat dit de allerbeste en meest fantas tische stad was. Maar ook Den Haag, Dordrecht, Groningen, Zoetermeer en Amsterdam en noem maar op, presenteerden zich als dé stad. Dat komt na tuurlijk volslagen belachelijk over. Het bedrijf weet vaak niet eens of hij óns land wel wil kie zen. Het gevolg is dat de multi national zich wel twee keer be denkt voordat hij zich in zo'n verdeeld landje gaat vestigen", lacht mevrouw Ploeg. Wilde taferelen De woningbouw is een ander probleem waarover men zich op de studiemiddag zal gaan bui gen. Minister Alders (van onder andere ruimtelijke ordening) heeft in de Vierde Nota Extra (VINEX) aangekondigd dat er in de Zuidvleugel van de Rand stad 100.000 woningen moeten worden gebouwd. Elke stad heeft de opdracht een bepaald aantal huizen te bouwen. „Maar dat doe je niet zomaar, daar is afstemming voor nodig. Je kan wel woningen neergooien, maar de mensen moeten in zo een nieuwe omgeving ook werk kun nen krijgen of hun werk kunnen bereiken. Bovendien is er ook nog een tram en een bus nodig, een winkelcentrum, sportaccom modatie, snelwegen, bibliothe ken en uitgaansmogelijkheden. Als elke stad dit zomaar doet, krijg je de wildste taferelen en niets sluit bij elkaar aan. Het grondgebied wordt steeds klei ner en wat je nog hebt moet je samen goed benutten. Je moet samen een oplossing zoeken voor de tegengestelde belangen", aldus de voorlichtster. Confrontatie De studiemiddag geeft door middel van een tentoonstelling en een projectenshow een over zicht van de actuele plannen die de Zuidvleugel van de Randstad betreffen. De voorstellen van rijk, provincie, regio's en ge meentes worden gepresenteerd en met elkaar geconfronteerd. Ook is er een ronde-tafelge sprek, waarbij de ideeën van de plannenmakers, bestuurders en andere betrokkenen met elkaar worden besproken. Met deze confrontatie hopen de organisa toren een draagvlak te creeëren voor een gezamelijke aanpak van de vraagstukken van ruimte lijke ordening.

De Havenloods | 1994 | | pagina 13