Tcclinika 10 stimuleert meisjes om met techniek bezig te zijn Regionaal Technisch College Rijnmond richt onderwijsaanbod op bedrijfsleven OPLEIDINGEN Management studeren in de VS: geslaagd avontuur voor drie Schoevers-studenten DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Agrarisch beroep? Kijk in de Horeca Actielijn voor schoolverlaters Technische clubs bevorderen betere participatie in technische beroepen i*L WmBm- Cursus Indonesisch in Rotterdam Met een diploma EuroCoIlege kun je de hele wereld aan! Het Grafisch Lyceum leidt op tot tachtig beroepen Kelly Services zendt ook uit naar het buitenland DONDERDAG 13 JANUARI 1994 De Agrarische Hogeschool Delft aan de Brasserkade houdt op vrijdag 28 januari van 18.30 tot 21.30 uur en op zaterdag 29 ja nuari van 10.00 tot 14.00 uur open dagen. De hogeschool ver zorgt de studierichtingen: be drijfskunde, agrarische accoun tancy, tuinbouw en akkerbouw, dierenhouderij en veehouderij, milieukunde en levensmiddelen technologie. Het onderwijs is modulair en sterk praktijkge richt. De studierichtingen tuin bouw en milieukunde kunnen als avondopleidingen worden gevolgd. Op zaterdag 12 maart vanaf 10.00 uur is het actief ken nismaken met de praktijk van de dierhouderij. Je komst moet vóór 22 februari zijn aangemeld. Decaan P. van der Graaf is op spreekuren en na afspraak be schikbaar. Op zaterdag 15 januari vindt voor de vijfde keer de landelijke open horecadag Kijk in de Hore ca plaats. Ruim 300 horecabe drijven in het hele land stellen die dag tussen 11.00 uur en 15.00 uur hun deuren open. Het doel van de open dag is jongeren in de eerste fase van het voortgezet onderwijs (12- tot 15-jarigen) en specifieke doelgroepen zoals her intredende vrouwen, allochto nen en werkzoekenden zodanig te informeren over werken in de horeca dat zij zich een goed beeld kunnen vormen van de mogelijkheden binnen de be drijfstak. De naam van de open dag was voorheen Kijk in de Keuken. Met de naamsverandering wordt beoogd meer duidelijkheid te verschaffen over het karakter van de open dag, die zich immers niet beperkt tot de keuken van de horecabedrijven. Voor Kijk in de Horeca 1994 worden 15.000 bezoekers ver wacht. Bezoekers van de open dag krij gen de gelegenheid om zowel voor als achter de schermen van het horecabedrijf uitgebreid rond te kijken. Ondernemers en medewerkers zullen zorg dragen voor rondleidingen en zullen al lerlei horecavaktechnieken de monstreren. Tevens zullen zij een toelichting geven op de gang zaken in een horecabedrijf. In sommige bedrijven kunnen bezoekers hun horecavaardighe- den testen door een bepaalde handeling te verrichten. Onder de deelnemers bevinden zich allerlei soorten horecabe drijven: hotels, restaurants, cof feeshops, fast food-bedrijven en zovoort. In tegenstelling tot vo rige jaren zijn niet alle horecabe drijven van het SVH Leerlings telsel gevraagd om deel te nemen, maar een beperkt aantal. Met een beperking van het aan tal deelnemende bedrijven wordt beoogd het aantal bezoekers per bedrijf te vergroten. In een aan tal bedrijven geven vertegen woordigers van verschillende vormen van horecaberoepson- derwijs informatie over de des betreffende opleidingen: VBO- scholen met een afdeling Koken- /Serveren, scholen voor Be roepsbegeleidend Onderwijs, het SVH Leerlingstelsel, scholen voor Kort Middelbaar Beroeps onderwijs, Middelbare Hotel scholen en Hoge Hotelscholen. In totaal hebben 50 scholen hun medewerking toegezegd. Tevens zullen 22 arbeidsbureaus zich op 15 januari in een aantal deelne mende bedrijven presenteren. De arbeidsbureaus geven informatie over de verschillende personeels voorzieningsprojecten die zij in samenwerking met het Onder wijscentrum organiseren ten be hoeve van werkzoekende vol wassenen. Kijk in de Horeca wordt georga niseerd door het Onderwijscen trum Horeca, het onderwijs- en personeelsvoorzieningsorgaan van sociale partners in de hore ca: Koninklijke Horeca Neder land (ondernemers), de Horeca- bond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV (werkne mers). De CNV Jongerenorganisatie startte in november 1993 een voorlichtingscampagne voor schoolverlaters. Jongeren gaan vaak al voor hun eindexamen op zoek naar werk, terwijl ze daarop onvoldoende zijn voor bereid. De CNV jongerenorga nisaties biedt hen met.de cam pagne antwoord op alle denkba re vragen rond arbeid en sollici teren. Wie inlichtingen wil, kan contact opnemen met de actielijn die tijdens kantooruren open staat: tel. 030-939333. Met de start van het studiejaar 1993/1994 heeft Schoevers met haar Business College een nieuw opleidingstraject in het aanbod opgenomen. De succesvolle ma- nagementsopleidingen zijn net als de populaire PR-opleidingen ondergebracht in een Europees samenwerkingsverband van par ticuliere managementscholen: de Europees Management Acade mie (EMA). Vanaf 1995 kunen deelnemers die in 1993 zijn be gonnen met de opleiding Mana gementassistent of PR-assistent, na de opleiding Internationaal managementassistent of Ac count manager in hun derdejaar structureel deelnemen aan een afsluitend semester aan het San ta Monica College in de Verenig de Staten. Afgestudeerden Daphne Gar- schagen, Carlène Groenewold en Barry de Groot hebben bij wijze van proef een semester ge studeerd aan het Santa Monica College. „Toen zij er de lucht van kregen dat wij met de EMA dit nieuwe programma aan het voorbereiden waren, kwamen zij mij vragen om alvast bij wijze van pilot aan de opleiding in Amerika deel te hemen", vertelt directeur Schoevers Rotterdam, Josh van der Velden. „Gelukkig wist ik van collega's uit Wenen en Parijs, die al twee jaar hun studenten naar Santa Monica sturen, dat opleiding en accomo- datie daar goed georganiseerd zijn. Mede door de enthousiaste medewerking van de Parijse col lega's konden onze drie studen ten met de Franse groep mee." Daphne heeft in vijf maanden haar 'Associate in Arts Degree' afgesloten, wat gelijk staat aan de helft van een universitaire op leiding in Amerika. Zij heeft bij de samenstelling van haar studie gekozen voor een breed vakken pakket, inclusief psychologie, sociale wetenschappen en voe- dingkunde. „De meeste vakken waren nieuw voor mij en daar door hoopte ik bij terugkomst in Nederland breder inzetbaar te zijn", aldus Daphne. Inmiddels werkt zij als managementassis tent bj een modegroothandel. Carlène: „Het studeren en het leven aan de Amerikaanse west kust is mij bijzonder goed beval len. Het studeren is plezierig. Als je alle colleges bijwoont en gere geld je huiswerk maakt, kun je met zo'n dertigurige weekbelas- ting goede resultaten boeken. Per vak doe je ongeveer elke veertien dagen een test en met het behalen van de tests bouw je vaak zoveel studiepunten op, dat het eindexamen van dat vak vaak maar een formaliteit is. Ik ben van plan aan een universiteit in Los Angeles mijn 'bachelors degree' te gaan halen." Barry klinkt niet minder enthou siast: „Naast de studie doe je enorm veel levenservaring op. Je woont met een aantal studenten in een uitstekend appartement. Het mooie van zo'n groot Ame rikaans College is dat ze enorm veel faciliteiten hebben. Naast de studie kan je veel aan sport doen." Op de zaterdagen 22 januari, 19 maart, 23 april en 25 juni houdt Schoevers aan de Karei Door manstraat van 10.00 tot 14.00 uur Open Dagen. Ook kan voor een andere dag een afspraak voor een persoonlijk gesprek ge maakt worden. Geslaagde cursisten: v.l.n.r. Barry de Groot, Daphne Garschagen, Josh van der Velden en Carlène Groenewold. Nog steeds kiezen maar wei nig meisjes voor een techni sche opleiding. Niet omdat meisjes minder technisch zijn dan jongens. Als meisjes en jongens samen met technische zaken aan het werk gaan, blijkt dat meisjes altijd het onderspit moeten delven. Niet omdat ze er te dom voor zijn of omdat ze er geen 'feeling' voor hebben; de leerstijl van jongens blijkt vaak de oor zaak te zijn dat meisjes hun toekomst niet in de techniek zoeken. „Jantje, maak jij dat stekkertje even voor mij?" „Liesje, help jij even afdrogen?" Maar weinig hoor je een moeder vragen of Jantje wil helpen afdrogen en of Liesje het stekkertje even wil re pareren. Toch is het allang niet meer zo dat meisjes zich uitsluitend voor bereiden op hun latere taken als huisvrouw en moederschap. En, gelukkig kiezen in toenemende mate jongens een opleiding die vroeger alleen door meisjes wer den genoten. Zelfvertrouwen Vrouwen en techniek! Nee, dat wordt nog steeds niet gemakke lijk in de mond genomen. Hoe komt dat toch? Onderzoek heeft uitgewezen dat het zelfvertrouwen van meisjes aangaande hun technische capa citeiten ongeveer vanaf hun tien de jaar daalt. Waarom, dat is niet duidelijk, want niets duidt In 1992 kreeg Technika 10 Rotterdam een eervolle vermelding van de Rotterdamse Emancipatieprijs erop dat meisjes gemiddeld min der technisch aangelegd zijn dan jongens. De onzekerheid die er bij meisjes heerst heeft tot gevolg dat ze geneigd zijn een groot aantal technische en daardoor mannelijk aandoende beroeps mogelijkheden af te wijzen. Jam mer, want ze weten eigenlijk niet eens waarom en waarover ze praten. Zelfstandigheid Sinds 1986 is er de Stichting Technika 10 Rotterdam. Hét doel van de stichting is het be vorderen dat meisjes later beter kunnen participeren in techni sche beroepen en in de maat schappelijke discussie over tech nologische ontwikkelingen zo dat zij grotere zelfstandigheid kunnen verwerven. De stichting probeert dit doel te bereiken door het opzetten van technische clubs voor meisjes van 10 tot 12 jaar zodat ze worden gestimu leerd en enthousiast gemaakt met techniek bezig te zijn in hun vrije tijd. Er is gekozen voor de leeftijdsgroep 10- tot 12-jarigen omdat zij op het punt staan te kiezen voor een vorm van voort gezet onderwijs. De technische clubs worden be geleid door vrouwen. Naast de meisjes de tweede doelgroep van de stichting. Technika 10 richt zich niet op technisch geschool de vrouwen, maar juist op vrou wen die de doelstelling van de stichting onderschrijven en die door middel van het volgen van trainingen en het begeleiden van de clubs hun technische kennis en vaardigheden willen vergro ten. Technika 10 stelt geen speci fieke eisen aan het instroomni veau van de vrouwen die een club gaan begeleiden. Voor vrouwen die nog niet de uitge sproken keuze voor studie of baan hebben gemaakt, biedt Technika 10 de mogelijkheid zich in eigen tempo zowel tech nisch als sociaal zich verder te ontwikkelen. De vrouwen die besluiten Technika 10-begeleid- ster te worden, blijven gemid deld drie jaar bij Technika 10 betrokken. Wanneer ze stoppen is dit omdat ze de stap naar studie of arbeidsmarkt maken. Door het werk en de trainingen bij Technika 10 wordt hun zelf vertrouwen vergroot, waardoor doorstroming naar een, al dan niet technische, baan of oplei ding wordt versoepeld. Technika 10 Technika 10 is actief in heel Ne derland. Tijdens de clubs komen meisjes in aanraking met ver schillende technieken. Ze erva ren dat techniek niet moeilijk is en zelfs leuk kan zijn. Meisjes lopen hun achterstand met be trekking tot techniek snel in als ze in een niet-gemengde groep bezig kunnen zijn. Spelenderwijs laten zij hun schroom voor tech niek varen. Een goed voorbeeld is van groot belang: daarom worden de clubs altijd door vrouwen begeleid. Technika 10 vindt dit belangrijk met het oog op schoolkeuze en beroepsper spectief van meisjes, omdat er in technische beroepen veel moge lijkheden liggen op de arbeids markt. Vrouwen zijn onderver tegenwoordigd in de technische beroepen. Ook worden traditio nele vrouwenberoepen steeds va ker door mannen uitgeoefend, waardoor vrouwen minder kan sen op de arbeidsmarkt krijgen. Technika 10 wil door haar acti viteiten deze ontwikkelingen doorbreken en de kansen voor meisjes binnen opleidingen en arbeidsmarkt vergroten. Buurthuizen en basisscholen kunnen deelnemen aan Techni ka 10. Informatie kan worden verkregen aan de Gouverne- straat 89 in Rotterdam. Het Regionaal Technisch College Rijnmond in Schie dam en Rotterdam is voortdu rend bezig het technisch on derwijs aan te passen aan de ontwikkelingen in het be drijfsleven. Op beide lokaties zijn in de afdeling Elektro techniek speciale werkafdelin- gen gemaakt voor nieuwe fa bricagetechnieken. Op woens dag 2 februari aan de Schie- damseweg 245 in Schiedam èn op donderdag 3 februari aan de Baljuwstraat 2 in Rotter dam kunnen belangstellenden de Open Dagen bezoeken. Tussen 14.00 en 16.30 uur en 18.30 en 21.00 uur kan een kijkje worden genomen en kunnen demonstraties worden bijgewoond. De ontwikkelingen in de tech niek gaan zeer snel. In de bedrij ven worden steeds nieuwere fa bricagetechnieken toegepast om de kwaliteit van de producten te verhogen en om efficiënter te produceren. Computergestuurd In de metaalverwerkende bedrij ven is bijvoorbeeld de CNC-techniek al op ruime schaal in gebruik en in de elek- Het technisch onderwijs volgt ontwikkelingen in bedrijfsleven op de tronicabranche wordt hoe langer hoe meer gebruik gemaakt van SMT. CNC is de afkorting van 'Com puter Numeric Control'. Met deze techniek is het mogelijk om draaibanken en freesmachines die nodig zijn in de metaalver werking door middel van een computer te besturen. Het voor deel hiervan is dat het produk- tieproces vrijwel volledig geau tomatiseerd kan worden en een productenstroom van constante kwaliteit oplevert. De draaier die zijn vakmanschap direct aan de machine uitoefent, moet bij deze techniek-zijn kennis van het vak aan de computer 'vertellen'. Hij moet eerst het produktieproces in de computer programmeren. De computer is gekoppeld an een of meer draaibanken of freesmachines waarmee het pro- dukt vervaardigd wordt. Ervaring Voor deze techniek vraagt men in het bedrijfsleven goed opgelei de MTS-gediplomeerden die tij dens hun opleiding al met deze apparatuur gewerkt hebben. SMT staat voor 'Surface Moun ting Technology'. Het is de nieu we techniek van miniaturiseren van elektronicaschakelingen. In de elektronicabranche is het noodzakelijk op steeds kleinere oppervlakten steeds grotere elektronische schakelingen te maken. 'Miniaturiseren' noemt men dat in vaktaal. Knoop Daarmee wordt het mogelijk een draagbare radio zo klein te ma ken dat die gemakkelijk in de knoop van een jas past. Of een draagbare televisie te maken die vanaf de palm van een hand bekeken kan worden. Met SMT werk je met hele kleine onderde len op hele kleine oppervlakten. De mensen die met deze fabrica getechnieken werken, moeten daarom leren omgaan met preci- sieapparatuur en microscopen. Het is echt laboratoriumwerk. Ook de MTSleerlingen zullen kennis moeten hebben van deze nieuwe technieken. Het Instituut Indonesische Cursussen in Leiden start vandaag 13, maandag 17 en dinsdag 18 januari met cursussen Indonesisch voor Rotterdam en omstreken. De taalcursussen op vier niveaus worden op 15 avonden gehouden in de Centrale Bibliotheek en de Academie voor Bouwkunst. De cursussen kunnen dienen als een goede voorbe reiding voor een reis in Indonesië. Tijdens het leren van de taal komen de cursisten ook veel over de cultuur te weten. De landelijke activiteiten van het Instituut Indonesische Cursussen bestaan uit weekends Balinese kunst, reisvoorbereiding en een taalcursus modern Javaans. Tevens zijn er tentoonstellingen Indonesische kunst en boekenbeurzen met Indonesische boeken. Informatie kan worden verkregen bij het instituut in Leiden. Je hart gaat uit naar een oplei ding waar het omgaan met men sen centraal staat en die prak tijkgericht is! Zo snel mogelijk wil je met een diploma aan de slag dat telt in het bedrijfsleven! Je wilt een opleiding met opti male aandacht en persoonlijke begeleiding! De wereld van rei zen, gastvrijheid en manage ment, daarin zie je een toekomst! Het EuroCoIlege is daarom vast de onderwijsinstelling waar je zijn moet. Ga eens naar de Open Dagen en Voorlichtingsavon den, dan kan je alle informatie krijgen die je maar wenst. Aan de Pieter de Hoochweg 20 in Rotterdam zijn op zaterdag 22 januari en op zaterdag 12 maart tussen 11.00 en 14.30 uur Open Dagen. De Voorlichtingsavon den zijn op donderdag 24 febru ari en donderdag 21 april vanaf 19.30 uur. De Open Dagen Ho- telmanagement zijn op zondag 30 januari, zondag 27 maart en zondag 24 april van 11.00 tot 14.30 uur in Hotel Nieland aan de Soerenseweg 73 in Apel doorn. Lijkt de opleiding Hotelmanage- ment je wat, dan moet je wel uit het juiste hout gesneden zijn! Je moet doorzettingsvermogen hebben en beschikken over een ragfijn gevoel voor dienstverle ning. Een ding is zeker. Als je je diplo ma hebt dan kun je gaan werken in een dynamische bedrijfstak waar toekomst in zit. Met volop uitdagingen, zowel in het bin nen- als buitenland. Een afwisse lend bestaan met veel verant woordelijkheid die je binnen twee jaar theoretisch en prak tisch kan dragen. Het Grafisch Lyceum Rotter dam verzorgt actuele en vakge richte opleidingen, cursussen en trainingen voor de grafische industrie en op het gebied van media, communicatie en infor matie. De deelnemers komen uit heel Zuidwest-Nederland. Om belangstellenden en even tueel geïnteresseerde ouders kennis te kunnen laten maken met de beroepenvelden van het Grafisch Lyceum Rotterdam wordt op zaterdag 29 januari van 10.00 tot 15.00 uur een Open Dag gehouden. Dit vindt zowel in de hoofdvestiging aan de Heer Bokelweg 255 plaats als (Basisvorming en het Voor bereidend Beroepsonderwijs grafische techniek/vormgeven) in de dependance in Rotter dam-Zuid aan de Langenhorst 94. Tijdens deze Open Dag zul len er ieder half uur bussen rijden tussen deze twee vesti gingen. Onder het motto 'Sterker staan in werk' verzorgt het Grafisch Lyceum Rotterdam onderwijs. Het Grafisch Lyceum leidt op tot meer dan tachtig beroepen en functies op verschillende ni veaus. Zo zijn er opleidingen in het voorbereidend beroepson derwijs voor basisschoolverla ters die al op jonge leeftijd kie zen voor een opleiding in de grafische sector en in het mid delbaar beroepsonderwijs (voor hen die al een algemene voorbereidende opleiding heb ben gehad). Er zijn ook tal van opleidingen voor mensen die via gerichte cursussen de kwa liteit van hun werk of functio neren willen verbeteren. Het betreft hier ondermeer cursus sen op het gebied v^n typogra fie, bewaking van huisstijlen, het aanbieden van tekst en beeld aan de drukker, vormge ving van praktische formulie ren en werken met verschillen de DTP-systemen. Uitzendbureau Free-Lance gaat vanaf 1 januari 1994 verder on der de naam Kelly uitzendbu reau. Kelly Services, vierde op de we- reld-top-tien-lijst van uitzendor ganisaties, en het Nederlandse Uitzendbureau Free-Lance wer ken al drie jaar nauw samen. Sinds de overname driejaar gele den is er een ontwikkeling in gang gezet die heeft geleid tot een uitbreiding van diensten en de beschikbaarheid van een enorme 'know-how' op het ge bied van personele zaken. Ook alle bestaande diensten van het 'oude' Free-Lance blijven onverminderd van kracht. De naamswijziging betreft de laatste stap naar de eenwording met Kelly. De winst van de ontwik keling rond Kelly zit vooral in een uitbreiding van de test- en trainingsfaciliteiten. Het aantal diensten is aanzienlijk toegeno men. Alle bestaande mogelijkhe den zijn uitgebreid richting het buitenland. Van deze internatio nalisering kunnen zowel werkge vers als werknemers profijt trek ken. Met de naam Kelly komt tevens een internationale kwaliteitsor ganisatie met 1100 vestigingen verdeeld over 11 landen en erva ring van bijna een halve eeuw binnen het bereik van talloze op drachtgevers. Voor uitzendkrachten heeft het internationale karakter van de organisatie zeker ook zo zijn aantrekkelijke kanten. Degenen die een baan in het buitenland ambiëren krijgen nu een ruimere kans! Daarnaast zijn internatio naal opererende organisaties verzekerd van een service die over de grenzen van hetzelfde, hoge kwaliteitspeil is.

De Havenloods | 1994 | | pagina 17