Geuzenpenning 1994 toegekend aan 'Artsen zonder Grenzen' 4 SCHIEDAM Afscheid van papieren persoonskaarten DE HAVENLOODS Lezing over libellen Chloorlucht boven de stad Vrouw beroofd Stijldansen Leerlingen delen de lakens uit Westland Marathon „Onderscheiding is enorme erkenning voor de vele vrijwilligers" Erelijst CD 'niet blij' met uitspraken Janmaat DINSDAG 18 JANUARI 1994 SCHIEDAM— 1994 is het li- bellenjaar. Heel Nederland wordt onderzocht op het voor komen van dit insect. Op don derdag 20 januari vindt in na- tuurcentrum De Boshoek (bij flat 5 aan het Bachplein) een lezing over libellen plaats. Het gaat niet goed met de libel len. Van enkele soorten ver moedt men een achteruitgang. Vele bedreigingen zoals verdro ging. ruilverkaveling en bemes ting vernietigen de biotoop voor sommige specifieke types. Nu wil men een duidelijk beeld krij gen van de soorten en aantallen libellen. Bij de Insectenwerk groep Waterweg-Noord (IWG) hebben zich al mensen aange meld, maar nieuwe medewerkers zijn welkom. De lezing op 20 januari wordt gehouden door drs. M. Was- scher. Hij zal een scala aan on derwerpen aan bod laten komen, zoals de levenswijze, de soor therkenning, biotopen en libelle- boeken. Aanvang 20.00 uur, vrij entree. LEZING In het Visserijmu- seumzalPietSpaansdonderdag 20 januari een lezing houden over het Scheveningse dialect. De auteur en publicist uit deze vissersplaats komt ter vervan ging van het oorspronkelijk ge plande inleiding over zeilmake rij. De spreker over dit onder werp, Andries van Roon, is ver hinderd. Van Roon zal op een later tijdstip zijn verhaal hou den. De lezing over het dialect van Scheveningen vindt plaats op 20 januari. Het Visserijmu seum is gevestigd aan de West- havenkade. Aanvang20.00uur. SCHIEDAM- Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam- Overschie zijn vrijdagavond getroffen door een stankgolf. Bij de DCMR Milieudienst Rijnmond kwamen zo'n veertig klachten binnen over een chemische chloorlucht. Sommige mensen hadden last van prikkende ogen. Onderzoek van de DCMR wees uit dat de stank afkom stig was van het chemiecon cern ICI in de Botlek. De chloorlucht kwam vrij door een vervuiling van het koel watersysteem op de afdeling waar kunststoffen voor limo- nadeflessen worden gemaakt. Vrijdagnacht ging ICI aan de slag om de storing op te los sen. „We kregen even na middernacht de laatste stank melding", aldus een woord voerder van de DCMR. Wegener hulMarvhulsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B V Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4 699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 Postadres: postbus 220,3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 - 17.00 u., vrijdag ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Arlen Poort (tel. 010 - 4.713.790) Sport: Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) Foto's: DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeente Schie dam en is een uitgave van Wegener luis-aan-huisbladen BV, behorende 3t Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 HARD De politie hield vrijdag middag tussen 13.30 en 15.00 uur een snelheidscontrole op de Hor- vathweg. Er werden veertig bekeu ringen uitgeschreven. De hoogst ge meten snelheid was 98 kilometer per SCHIEDAM— Een 4l-jarige Schiedamse vrouw is vorige week woensdag het slachtoffer geworden van een beroving. De vrouw liep om 21.00 uur bij een tramhalte op de Rotterdam- sedijk toen zij plotseling een duw tegen haar schouder kreeg van een man. Een andere man rukte tegelijkertijd haar tas weg. De vrouw viel hierdoor in de bosjes. De daders namen de benen. SCHIEDAM In dienstencen trum De Woudhoek (Heyer- mansplein 35) is nog plaats voor mensen die graag lessen in stijl dansen willen volgen. Ervaren docenten geven de toon aan. Het gaat om een cursus voor beginners en half-gevorderden. Elke vrijdagavond van 19.00 tot 20.00 uur wordt er gedanst. De contributie is zes gulden per maand. Voor meer inlichtingen künt u bellen met het telefoon nummer. 4709555. SCHIEDAM - In de raads zaal van het Stadskantoor vond vorige week woensdag een bijzondere vergadering plaats. Leerlingen van het Gilde College bespraken met lokale politici, waaronder wethouder Wiegman (PvdA) en fractievoorzitter Oomens van GroenLinks, een aantal problemen van deze tijd. Zo kwan onder andere het drugsvraagstuk op tafel. Tijdens deze speciale com missievergadering, die plaats had in het kader van een voorlichtingscampagne, kon de MAVO-klas 3 zich ook uitspreken over de besteding van 2500 gulden. De leerlin gen konden kiezen uit vier 'goede doelen'. De meeste steun kreeg een voorstel om het geld te besteden aan spe ciale cd-spelers voor kanker patiëntjes in het Rotterdamse Sophia-kinderzieknhuis. Burgemeester Scheeres con cludeerde na afloop van de bijzondere zitting dat ieder een uitbundig had meege leefd. „Er is meer geapplau- diseerd dan bij welke verga dering ook." WATERWEG - De 25e Inter nationale Westland Marathon op zaterdag 19 maart met start en finish in Naaldwijk kent al een kwalitatief sterk deelnemers veld. Enkele nationale toppers hebben zich inmiddels voor dit evene ment ingeschreven. Aan de start zullen verschijnen Aart Stigter, John Vermeule, Marti ten Kate en Gerard Kappert. Ook Michel de Maat, de Vlaardingse mara thonloper, zal van de partij zijn. De Maat heeft de laatste maan den nogal last gehad van een blessure, maar als de voorteke nen niet bedriegen zal hij op zijn favoriete parcours in het West land proberen zijn snelste tijd op deze 42 kilometer en 195 meter van 2 uur 15 minuten en 14 seconden te verbeteren. Evenals vorig jaar zal deze 25e editie van de Westland Mara thon weer van start gaan vanaf het terrein van de Bloemenvei ling Holland in Naaldwijk. De start staat gepland voor 14.00 uur. Behalve de hele en halve marathon bestaat er ook gele genheid deel te nemen aan een vijf of tien kilometer. Wedstrijd atleten moeten voor 5 maart via de vereniging inschrijven. Recre atielopers kunnen nog op 18 en 19 maart inschrijven bij de start, of via tel. 01748-14052. door JACQUES VERHAGEN WATERWEG De stich ting Geuzenverzet heeft haar jaarlijkse Geuzenpenning dit jaar toegekend aan Artsen zonder Grenzen. Deze organi satie verleent nu al bijna tien jaar humanitaire hulp aan mensen in nood. De onder scheiding, ingesteld door de Stichting Geuzenverzet 1940- 1945, zal op maandag 14 maart in de Grote Kerk van Vlaardingen namens de stich ting worden uitgereikt door minister-president Ruud Lub bers. Symbolischer had deze toewijzing niet kunnen zijn. In dit jaar staat tijdens de do denherdenking op 4 mei en de viering van de bevrijding op 5 mei in het teken van het recht van ieder op medische hulp. Art sen zonder Grenzen is een or ganisatie die dat streven naleeft. Ongeacht het belang trekken jaarlijks twee- a driehonderd vrijwilligers er wereldwijd op uit om slachtoffers te voorzien van medische hulp. Het stichtingsbe stuur, bestaande uit Bill {dinco, Bart van der Harst en jonkheer Paul de Ranitz, verwoordt het toekenningsbesluit als volgt: „Artsen, verpleegkundigen en niet-medisch personeel zetten zich vaak onder zeer moeilijke, levensbedreigende omstandighe den in waar (burger)oorlogen zijn; waar vluchtelingen zijn en waar dringende medische hulp noodzakelijk is".De Stichting Geuzenverzet 1940-1945 werd opgericht om de idealen van en In 1990 werd de Geuzenpenning uitgereikt aan de Duitse president Von Weiszacker waarvandaan de hulpverlener komt is nog onbekend. Woord- voerdster Marianne Meyerink van de op dit moment in 22 landen werkende organisatie over de uitreiking en de trots die er heerst over de toekenning: „We hebben nog niet nagedacht wie met directeur Milliano de prijs in ontvangst zal nemen. We zijn vereerd met deze belangrijke onderscheiding. Het is vooral een erkenning voor de vele vrij willigers die het werk doen. Het bestand aan vrijwilligers bestaat vooral uit Nederlanders en zij werken voornamelijk in Afrika, Azië en Oost-Europa. Juist voor hen is het een hart onder de de nagedachtenis aan de verzets groep 'De Geuzen' uit de Twee de Wereldoorlog levend te hou- Jongeren Een van hun leden, de Schie damse onderwijzer Bernard IJ- zerdraat, werd in de oorlog op gepakt en gefusilleerd. Hij kreeg de Geuzenpenning postuum toe gewezen. De stichting die op grond van oorlogservaringen ijvert voor het in stand houden en bevorderen van de democra tie in Nederland wil ook een teken aan de jongeren geven. Waardevol in deze tijd van op komend fascisme en racisme. Een citaat uit het toekenningsbe sluit. „Artsen zonder Grenzen werkt samen met de bevolking aan een rechtvaardiger samenle ving. Daardoor zijn zij als or ganisatie en als individuele hulp verleners een inspiratiebron voor jongeren om zich voor de medemens in crisissituaties in te zetten."De Geuzenpenning is in gevoerd in 1987 en de zilveren medaille is geïnspireerd op de Geuzenpenning uit de Tachtigja rige Oorlog (1568-1648), toen Nederlandse edelen zich tegen de Spaanse: overheersing verzetten. Vrijwilligers Het is voor de achtste keer dat de Stichting Geuzenverzet de penning uitreikt. Dit jaar zal de onderscheiding symbolisch in ontvangst worden genomen door een hulpverlener die regel recht uit een noodgebied over komt. Zowel minister-president Lubbers als Jacques Milliano, directeur van Artsen zonder Grenzen, zal tijdens de ceremo nie het woord voeren. Wie en WATERWEG - In de voorgaande jaren werden achtereenvolgens onderschei den: 1987 - Amnesty International Nederland 1988 - HM Koningin Wilhel- mina (postuum) 1989 - De Stichting Februari 1941 1990 - De Duitse bondspresi dent Richard von Weiszacker 1991 - Ds. Laszlo Tökes, Roemeens hervormde bis schop en Bernard IJzerdraat, Schie dams verzetsstrijder (pos tuum) 1992 - Anne Frank Stichting 1993 - Max van der Stoel, in de hoedanigheid van Hoge Commissaris voor de minderheden bij de VN SCHIEDAM De gemeentelij ke bevolkingsadministratie van Schiedam wordt deze maand aangesloten op het landelijke net. Het betekent dat Schiedam met andere gemeenten electro- nisch persoonsgegevens kan uit wisselen. De verregaande auto matisering van de afdeling Bur gerzaken heeft als voordeel dat de klant vrijwel altijd op zijn nieuwe paspoort of rijbewijs kan wachten. Al sinds 1936 worden de per soonsgegevens van alle Schie damse burgers en de daarin op tredende wijzigingen vastgelegd op papieren persoonskaarten. De opkomst van geautomati seerde gegevensverwerking ging echter ook de gemeenten niet voorbij en in 1975 werd besloten de bevolkingsadministratie van Schiedam - voorzover op dat moment mogelijk - te automati seren. Het handmatig bijhouden van de persoonskaarten bleef wel verplicht, zodat er een dub bele administratie kwam. In 1984 is door de Tweede Ka mer besloten om uit het oogpunt van doelmatigheid de bestaande regelgeving ingrijpend te wijzi gen en te komen tot een Ge meentelijke Basisadministratie persoonsgegevens (GBA). Enkele uitgangspunten daarbij zijn; - elke gemeente wordt verplicht de bevolkingsadministratie te automatiseren; -de papieren persoonskaarten worden vervangen door elek tronische GBA-persoonslij- sten; - de uitwisseling van persoonsge gevens tussen gemeenten on derling en tussen gemeenten en andgre overheidsinstellingen gaat plaatsvinden via een lan delijk datacommunicatienet werk. Deze beslissing had voor iedere afdeling Burgerzaken, dus ook voor die van Schiedam, ingrij pende gevolgen. Er moest name lijk een nieuwe geautomatiseerd bevolkingssysteem worden ge kozen, dat geschikt zou zijn voor de GBA. Na een zorgvuldige afweging heeft de gemeenteraad in decem ber 1991 besloten om een con tract af te sluiten met het Ge meentelijk Rekencentrum in Rotterdam voor het in service verwerken van het GBA-systeem van de firma RAET. In juni 1992 kon Burgerzaken na een bijzonder voorspoedige con versie van het oude GRC-sys- teem naar het nieuwe, met het GBA-systeem gaan werken. Een van de voordelen van dit nieuwe systeem is dat kon worden ge start met het 'klaar-terwijl-u- wacht' systeem. Dit houdt in dat de burger vrijwel altijd (uitge zonderd bij verlies van het oude document of bij een computer storing) op het nieuwe paspoort of rijbewijs kan wachten. Voor Burgerzaken was het in gebruik nemen van het nieuwe systeem echter nog maar de eer ste stap in het toetredingsproces tot de GBA op weg naar de aansluiting op het landelijke GBA-netwerk. Alle medewer kers moesten worden bijge schoold, veel controlewerk moest worden verzet en diverse kwaliteitstoetsen moesten wor den ondergaan. Dankzij de inzet van alle partijen is alles naar wens verlopen met als resultaat dat Schiedam op maandag 24 januari officieel wordt aangeslo ten op het landelijke GBA-net werk. Voor Burgerzaken heeft deze aansluiting nu al een aantal con sequenties. Zo gaat de uitwisse ling met andere netwerkgemeen ten elektronisch gebéuren. Na 1 september, wanneer de Wet GBA in werking zal treden en alle Nederlandse gemeenten moeten zijn aangesloten op het landelijke netwerk, kan echter pas definitief afscheid worden genomen van de papieren per soonskaarten. Aan de overschakeling naar het nieuwe bevolkingssysteem en de toetreding tot de GBA hangt wel een prijskaartje. Aan eenmalige investeringen is inmiddels een bedrag uitgegeven van een kleine 400.000 gulden. De jaarlijkse kosten voor de geautomatiseer de verwerking van de gegevens bedroegen over 1993 380.000 gulden. Na aansluiting op het landelijk netwerk komt daar nog eens 50.000 gulden per jaar bij. Dankzij de nieuwe GBA kan de overheid de persoonsgegevens van de burger efficiënter regis treren en uitwisselen. De door de burger opgegeven wijzigingen kunnen nu automatisch en snel aan andere organisaties worden doorgegeven. Mits die organisa ties daar recht op hebben uiter aard, want binnen de GBA is de bescherming van de privacy van groot belang. Ook in de nieuwe bevolkingsadministratie blijft de burger een belangrijke rol spe len. De meeste veranderingen in de persoonsgegevens moet men binnen vijf dagen zelf doorgeven aan de gemeente waar men woont. Doet iemand dit niet, dan betekent dat hij niet meer met de juiste gegevens staat gere gistreerd in de GBA met alle gevolgen vandien. Wat dat be treft verandert er ten opzichte van de oude bevolkingsadmini stratie eigenlijk niets. Ook hij het stadskantoor hing de vlag halfstok voor SCHIEDAM De Schiedamse CD-lijsttrekker C. Krommen hoek kan zich niet vinden in de uitlatingen van landelijk partijlei der Janmaat na het overlijden van minister Dales van Binnenland se Zaken. Janmaat zei de dood van Dales 'totaal niet te betreuren, omdat zij buitengewoon vijandig was voor de Centrumdemocra ten' en 'met haar dood is zij wellicht de PvdA voorgegaan'. „Ik begrijp best dat de heer Janmaat in het verleden vaak botste met minister Dales, maar dan nog moet je dit soort dingen niet zeggen", meent Krommenhoek. In Schiedam hebben zich, volgens Krommenhoek, geen kandidaten voor de raadsverkiezingen of partijleden teruggetrokken naar aanleiding van de uitspraken van Janmaat. Dit gebeurde vorige week wel in Limburg. Ook wil Krommenhoek niets weten van een openlijke distanciëring, zoals het Rotterdamse CD-raadslid Rieff deed. „Nee, want Janmaat hoeft voor mij niet het slachtoffer te worden van deze affaire. Intern zullen we hierover zeker spreken, maar onze partijleider hoeft niet openlijk aangepakt te worden." i In samenwerking met De 1Winston Bogarde Sparta 6.61 2. John de Wolf Feyenoord 6.60 3. Virgil Breetveld Dordrecht '90 6.53 4. Jerry Simons Dordrecht '90 6.47 5. Rob Maas Feyenoord 6.40 B. Arnold Scholten Feyenoord 6.38 7. Wany van Wattum Dordrecht '90 6.37 B. Regi Blinker Feyenoord 6.35 3. Ulrich van Gobbel Feyenoord 6.33 3. Peter Bosz Feyenoord 6.31 1Maarten Admodikoro Dordrecht '90 6.24 2. Brian Wiisterman Dordrecht '90 6.21 3. Gerrie Slagboom Dordrecht '90 6.20 4. Rene Klomp Sparta 6.18 Havenloods en Het Zuiden. 6.14 15. Nico Jalink Sparta 16. Errol Refos Feyenoord 17. Dennis de Nooyer Sparta 6.15 18. Reinier Robbemond Dordrecht '90 6.09 19. Erik van de Merwe Dordrecht '90 6.08 20. Ruud Heus Feyenoord 6.06 KEEPERSKLASSEMENT 1Ed de Goey Feyenoord 7.11 2. Oscar Moens Excelsior 6.42 3. Edward Metgod Dordrecht '90 6.21 TOPSCORER 1. Virgil Breetveld Dordrecht '90 - 18 doelpunti Het volgende bulletin verschijnt 23 januari a.:

De Havenloods | 1994 | | pagina 3