Cox heeft zin in zondagochtend 'VN-werk mooi, maar wel verschrikkelijk moeilijk' ALGEMEEN DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Levensechte praktijklessen Schrijven voor amateurtoneel Kunstbende vol plannen WEEK AANBIEDING WHITNEY HOUSTON Record- opbrengst voor Novib Cursus stamboomonderzoek Bibliofoon groot succes: duizend vragen per maand Jongeren uit zeventig landen spreken serieus over oplossingen voor wereldproblemen tijdens Jeugd- VN j (Ime etrf DONDERDAG 20 JANUARI 1994 Het Zuiderparkcollege in Rot terdam houdt woensdag 26 janu ari de jaarlijkse open dag. Deze keer staat de open dag vooral in het teken van 'levensechte' prak tijklessen. Aan de de Montesso- riweg 20 wordt verteld over het voorbereidend beroepsonder wijs, maar de leraren laten ook zien hoe de lessen van de basis vorming er in de praktijk uitzien in het voorbereidend beroepson derwijs (VBO) en de mavo. Daarnaast zijn er op 10 en 12 februari nog open dagen op de mavo aan de Hillevliet 126. Op het VBO kunnen de leerlin gen kiezen voor vele richtingen: consumptieve technieken (ko ken, serveren, brood- en banket bakken), bouwtechniek (timme ren, schilderen en afwerkings techniek), mechanische techniek, fijnmechanische techniek, auto techniek, elektrotechniek en ver zorging. De lokatie Montessori- weg is open voor publiek op woensdag 26 januari van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Het Zuiderparkcolle ge ligt tegenover het Ikaziazie- kenhuis. Het Zuidhollands Centrum voor Amateurtheater organiseert voor zaterdag 5 februari een workshop voor beginnende to neelschrijvers. Verschillende aspecten komen aan de orde bij de praktijkge richte cursus. De deelnemers krijgen schrijfopdrachten waar bij steeds een ander dramatisch elemant centraal staat. Na elke opdracht volgt een bespreking van de verschillende technieken die voor een toneelschrijver be langrijk zijn. Kennismaken met toneelschrij ven staat daarbij op de voor grond. Na de dag weten de deel nemers of ze verder willen gaan met het sohrijven van toneeltek sten en of ze er plezier aan kun nen beleven. De workshop wordt gegeven door Wilma Eras of door Ange la Theunissen aan de Mauritska- de 43 in den Haag. Opgeven kan tot woensdag 26 januari bij de Culturele Raad Zuid-Holland, telefoon 070-362 4961. Deelna me aan de workshop kost 50 gulden. Jongeren met wilde plannen op het gebied van kunst (kan van alles zijn!) kunnen ook dit jaar weer meedoen aan de Kunstbende, een regionale en landelijke wedstrijd voor iedereen van 14 tot en met 18 jaar. Na de regionale voorronden wordt er op landelijk niveau een finale gehouden. Ontwer pen, theater, dans, muziek, fotografie&video, taal en 'al les mag' zijn de zeven wed strijdcategorieën. Informatie over de Kunstbende via tele foonnummer 020-6633311. Een overweldigend aantal in zendingen kwam op onze kerst puzzel voor de Novib. De enor me hoeveelheid heeft ons aan genaam verrast. We verwach ten een recordopbrengst voor het goede doel: mensen in de Derde Wereld 'ondersteunen bij het bouwen aan hun eigen toe komst. In de loop van deze week weten we precies hoeveel de lezers van deze krant bij elkaar hebben gebracht. Dan worden ook winnaars bekend. Volgende week is in deze krant te lezen wie de aantrekkelijke prijzen heeft gewonnen: woordenboe ken van Van Dale (waaronder óók 'de Dikke') en mooie arti kelen uit de collectie van de Novib-winkel. De winnaars krijgen thuis bericht. Stamboomonderzoek voor be ginners. Zo heet de nieuwe cur sus bij het Streekarchief eiland IJsselmonde, die woensdag 7 fe bruari begint. In vier lesavonden worden de deelnemers wegwijs gemaakt in de oomgang met ge gevens van burgerlijke stand, be volkingsregisters en doop-, trouw- en begraafboeken. Ruim aandacht is er ook voor de ver werking van de gegevens. De deelnemers brengen ook bezoe ken aan het gemeentearchief in Rotterdam en naahet het alge meen Rijksarchief in Den Haag en het centraal bureau voor de genealogie. De lessen worden eens in de twee weken gegeven. Kosten voor de cursus zijn 95 gulden, inclusief lesmateriaal. Maandag 14 februari begint het streekarchief een cursus van zes avonden in het lezen van zeven- tiende-eeuwse Nederlandse handschriften. Eens in de veer tien dagen buigen de leerlingen zich over deze moeilijk leesbare handschriften. Kosten zijn 85 gulden. Voor beide cursussen kan men zich opgeven bij het Streekar chief Eiland IJsselmonde, tele foon 010-482 57 58. VROUWENAVOND In Vrouwencentrum Sara aan de Nieuwe Binnenweg 16H in Rotterdam is dinsdag 25 januari een informatiea vond over de keuze van lesbische vrouwen voor kinderen. Aanvang 19.15 uur, kosten 5 gulden. Dat er elke zondagochtend weer ruim tweeduizend men sen in de rij staan om een ge zellig uurtje in de grote zaal van de Doelen door te bren gen, ervaart hij nog steeds als een grote kick. Gerard Cox is al vanaf het prille begin pre sentator van de populaire Zondagochtendconcerten. Bij de achttiende serie (vanaf half februari) staat hij weer acht zondagen achter elkaar klaar met zijn vaste begeleider Ber- tus Nicodem om aan het begin van het programma het 'Lied van de Week' te zingen, het publiek te verwelkomen en de artiesten te introduceren. Met veel plezier, want: „De Zon dagochtendconcerten zijn een waanzinnig succes dat nie mand had kunnen voorspel len", zegt hij. „De mensen vinden het kennelijk een enige ochtend, en dat is 't ook!" Afwisseling, gezelligheid en hoge kwaliteit, dat zijn de sleutel woorden voor de serie Zonda gochtendconcerten. „Het is zo'n succes dat we er in de najaarsse rie zelfs twaalf in plaats van acht hebben gepland", verklapt Cox. „Het is geen enkel probleem om de artiesten warm te krijgen om op te treden op zondagochtend. Je staat niet zo vaak voor een publiek van zo'n 2200 man, in zo'n prachtige zaal met perfect licht en geluid. We hebben al zulke grote artiesten gehad, en elk seizoen is het weer dringen." Op de lijst van deze voorjaarsse rie prijken weer succesvolle na- me| als die van The Ramblers, waar mensen van heinde en ver re naar komen kijken en luiste ren, het Trio Louis van Dijk, The Dutch Swing College Band en The Rosenberg Trio. „Die Gerard Cox: „De mensen vinden het kennelijk een enige ochtend, en dat is het ook!" jongens zijn begonnen als voor programma in een Zondagoch tendconcert en nu zijn ze alweer voor de derde maal terug. Ze zijn internationaal doorgebroken, maar komen nog steeds graag op zondagochtend naar De Doe len", weet Cox. Zelf is hij ook een keer hoofd persoon in een van de program ma's, samen met de zanger Ro bert Long. In een programma van ruim een uur, een stuk lan ger dus dan de gebruikelijke vijf minuten die hij elke week vult Voor de volledigheid alle Zon dagochtendconcerten van dit voorjaar op een rijtje: Zondag 13 februari Trio Louis van Dijk, zondag 20 februari Ro bert Long en Gerard Cox, zon dag 27 februari The Dutch Swing College Band, zondag 6 maart The Ramblers, zondag 13 maart het Folkloristisch Danstheater, zondag 20 maart de Opera van Kiew, zqndag 27 maart The Rosenberg Trio en tenslotte maandag 4 april (tweede paasdag) Flairck. Een passepartout voor alle concer ten kost 96 gulden, per concert zijn de kaarten 14 gulden. Alle concerten beginnen om 11.00 uur. De plaatsen zijn vrij, de Doelen gaat om kwart voor tien open, en de deuren van de zaal om half elf. Kaarten zijn te koop bij de kan toren van deze krant, bij De Doelen en bij organisatiebu reau Hanson aan de Saffier- straat 9 in Rotterdam. Lezers van deze krant kunnen bovendien gebruik maken van een speciale., service. Wie een briefje stuurt met de data en het aantal gewenste plaatsen, naam, adres en telefoonnum mer, plus een volledig ingevul de girobetaalkaart naar Wege ner Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ in Rotterdam, krijgt de kaarten per omgaande thuis gestuurd. Gireren kan ook, naar nummer 38.22.953 ten name van Wegener Promotie in Rotterdam. Vermeld in het vakje 'mededelingen' het ge wenste aantal plaatsen èn de met zijn vaste lied over de week in Rotterdam. „Samen met Ber- tus Nicodem schrijf ik elke week een hekeldichtje over wat er voorgevallen is. Dat is niet altijd even makkelijk, want soms ge beurt er een hele week geen moer. En daar hebben we ook een keer een balorig liedje op gemaakt." In het programma met Robert Long gooit Cox het uiteraard over een andere boeg. Beide he ren hebben een naam hoog te houden als het gaat over het 'betere' Nederlandstalige lied. Cox vindt dat er te weinig Ne derlandse liedjes te horen zijn op de radio. „Mensen horen liever Engels, want daar hoeven ze niet naar de tekst te luisteren. Die CD 'Leuk voor later' die ik sa men met Robert heb opgeno men, hoor je zelden. Ja, 's nachts. En, dat moet ik zeg gen, op Radio Rijnmond. Maar daar gaan ze dat uurtje Neder landstalig tussen 9 en 10 daar ook al afschaffen", verzucht hij. Hoe dan ook, duizendpoot Ge rard Cox is en blijft razend po pulair bij het Rotterdamse pu bliek. Als schrijver, als televisie acteur (nu weer met zijn nieuwe serie 'Toen was geluk heel ge woon, die zich in het Rotterdam van de vijftiger jaren afspeelt), als presentator en als zanger. Hij vindt het niet erg om herkend te worden op straat. „Dat hoort erbij", zegt hij nuchter. „En daarbij, ik begrijp het best dat mensen graag een bekend per soon begroeten. Als mensen je zien, en ze kennen je alleen van de tv, denken ze: verrek, hij be staat écht! Ik heb ook een keer in New York een uur lang staan wachten bij tien graden onder nul bij een artiesteningang. Op Danny Kaye. Ja, ik heb hem even aangeraakt. En hij lachte naar me", grinnikt Cox. zaterdag van 12.00 lot 14.00 oor op FM 93.4 JAARGANG 7-NUMMER 4 - 22 JANUARI 1994 D V A 1 4 5 Evening gown Mick Jagger 2 2 4 Let her down easy Terence Trent D'Arby 3 3 4 Four aces Scabs 4 1 7 Stop loving me stop loving you Daryt Hall 5 8 9 Shape ol my heart Sting 6 15 4 Try understanding Lori Spee 7 13 2 All tor love Bryan Adams. Rod Stewart Sting 8 5 6 Don't look any further M People 9 24 2 Everyday Phil Collins 10 20 2 Teardrops Radios 11 30 2 Goede voornemens nr. 10 Frank Boeijen 12 29 2 I'll always be there Roch Voisine 13 10 5 Little bit of heaven Lisa Stansfield 14 9 5 Why are you so beautiful René Froger 15 12 8 The perfect moment Christians 16 14 10 Leave me alone Back to Basic 17 26 2 The day I fall in love Dolly Parton James Ingram 18 6 8 I'm alive Jackson Browne 19 1 Magic every moment Dan Fogel berg 20 7 9 Another day Fragment 21 1 Every single heartbeat Maggie Reilly 22 19 6 I miss you Haddaway 23 18 3 Mannen Imca Marina 24 17 3 I wouldn't normally do... Pet Shop Boys 25 11 7 Which way Steinway AJ Croce 26 25 3 Born in the ghetto Funky Poets 27 27 3 Sisyphus The Vibe 28 23 4 Return to innocence Enigma 29 <- 1 Ik neem je in mijn armen Bart Kaell 30 Come to my window Melissa Etheridge Ongeveer duizend telefonisch gestelde vragen per maand wor den nu al een jaar lang door het Bibliofoon-team van de provin cie Zuid-Holland beantwoord. Zuid-Holland was een jaar gele den -na Friesland, Noord-Hol land en Overijssel- de vierde pro vincie waar het publiek gebruik kan maken van de informatiete lefoon van de openbare biblio theken. De Provinciale Bibliotheekcen trale (PCB) voor Zuid-Holland te Schiedam, die voor deze pro vincie deze lijn beheert, was hier mee de eerste van vijf PBC's die zich in 1993 bij de Bibliofoon hebben aangesloten. Na Zuid- Holland kwamen nog Utrecht, Gelderland, Drenthe en Zee land. Het streven is naar een landelijk bereik van het netwerk. De verwachting is dat in 1994 de andere provincies zich zullen aansluiten en het netwerk com pleet is. Vooral na een publici teitscampagne in september nam het aantal vragen flink toe. Overheid, bedrijfsleven en het onderwijs gebruik te maken van de kennis die achter het nummer van de telefonische vraagbaak schuilgaat. „We kunnen gemiddeld zo'n veertig tot vijftig telefoontjes per dag aan", aldus Liesbeth van Eek van de Zuidhollandse Bi bliofoon. „Veel bedrijven bellen ons, vaak met taalvragen, maar ook scholieren weten de weg naar de Bibliofoon te vinden." De Bibliofoon in Zuid- Holland heeft duidelijk ge maakt, dat ook in deze provincie de vraagsteller dikwijls doorver wezen wordt: óf naar de plaatse lijke openbare bibliotheek voor boeken over het gevraagde on derwerp, óf naar instanties die gedetailleerde informatie bezit ten. „Nederlanders stellen moei lijke vragen", weet Liesbeth van Eek, die vergelijkingsmateriaal heeft uit de Verenigde Staten, waar mensen snel naar een ver gelijkbare instantie bellen. „Hier zoeken demensen al veel meer zelf. Als ze het echt niet meer kunnen vinden, bellen ze naar ons", aldus Liesbeth van Eek. Dat het enthousiaste Bibliofoon- team goed getraind is, blijkt uit de score van 97% beantwoorde vragen. Tot de drie procent on opgeloste problemen horen vaak vragen over de herkomst van onbekende dichtregels of zeer specifieke technische vragen. De meest uiteenlopende vragen kunnen worden beantwoord: als de beller niet binnen vijf minuten aan een antwoord geholpen kan worden, wordt hij later terugge beld. Een vraag stellen kost dus nooit meer dan 2 gulden, want (Je Bibliofoon (06-8411) kost 40 cent per minuut. doqr ANETTE DE VRIÈS De Verenigde Naties naspelen. Zo echt mogelijk. Dat gaan meer dan drieduizend scholieren uit zeventig landen doen in het Congresgebouw in Den Haag. Jonge wereldburgers tussen de 15 en 19 jaar buigen zich daar over grote problemen in de we reld: mensenrechten, het milieu en ontwapening. De Openbare Scholengemeenschap Wolfert van Borselen in Rotterdam draagt ook haar steentje bij. „Onze school heeft al vier keer meegedaan. Dit jaar vertegen woordigen wij het ontwikke lingsland Zimbabwe. Tijdens de conferentie moeten de leerlingen een standpunt innemen waar het land zich in het écht goed zou kunnen vinden. Dat is moeilijk, want je moet soms een stand punt opperen waar je zélf niet helemaal achter staat", zegt Ed Bouwens, leraar en begeleider. Het is alweer de 26ste conferen tie van The Hague International Model United Nations (Thi- mun). Eind januari vormt het Congresgebouw vijf dagen lang het decor van onderhandelingen, lobby's en debatten. Om de Verenigde Naties na te doen, moeten de jongeren zich wel houden aan de regels die horen bij zo'n 'dure' bijeens- komt. „Wij verdiepen ons dan ook al maanden in de organisa tie van de VN. Ook verorberen wij veel informatie over de poli tieke en economische zaken in Zimbabwe", zegt Ed Bouwens. Oorlog De meeste van de dertien deelne mers van de scholengemeen schap Wolfert van Borselen doen voor de eerste keer mee. Ze zijn vastbesloten hun beste beentje voor te zetten tijdens de conferentie. Peter Craig is één van deze leer lingen en is vertegenwoordiger Peter, Ester conferentie van Zimbabwe in het kader van de ontwapening. Hij is nog druk bezig zijn resolutie uit te werken. GDM Capelle a/d IJssel tel. OIO - 442 14 55 O0ER. U0?2e<S2lJ^m/ DAjO KOETiEBlóDH A I ^OW.'DtE DO£W PAT J UAKEDPlC VOEL.II Voor een goed advies in verzekeringen Peter kan al wel vast een voor proefje geven van wat hij gaat vertellen: „Als vertegenwoordi ger van Zimbabwe vind ik dat het aantal wapen terug moet worden gebracht. Er moet con trole komen op de handel en de materialen. De controle moet uitgeoefend worden door een commissie die bestaat uit verte genwoordigers van ïneerdere landen", zegt Peter op officiële toon. Zijn medeleerlinge Esther We vers gaat ook haar zegje doen. Zij zet zich in voor de problema tische situaties van de inheemse volkeren. „Zij worden absoluut niet als groep erkend. Formeel hebben zij gelijke rechten, maar in het écht mooi niet", zegt ze verontwaardigd. En fel: „Ik ga op de conferentie duidelijk ma ken dat deze culturen erkenning moeten krijgen, omdat ze anders helemaal ten onder gaan." Maarten Dirks mengt zich in het gesprek. Ook hij gaat mee naar Den Haag en is vertegenwoordi ger van de commissie mensen rechten. „Zimbabwe heeft hier veel problemen mee gehad. Maar op wereldniveau is situatie in voormalig Joegoslavië na tuurlijk de brandende kwestie waar we het over gaan hebben. De VN probeert mensen te hel pen, maar ze kunnen er niet eens komen. De oorlog moet dus eerst stopgezet worden voordat ze verder kunnen gaan met hulp", vertelt hij druk. „Misschien willen wij de proble men wel iets te gemakkelijk op lossen. Er zitten natuurlijk nog veel haken en ogen aan onze resoluties. Maar we doen ons uiterste best om in ieder geval verbetering in de problemen te brengen", zegt Esther overtuigd. Al vanaf haar oprichting heeft de Organisatie van de Verenigde Naties te kampen met proble men die haar werk bemoeilijken of zelfs onmogelijk maken. Tot een oplossing in Bosnië lijkt het bijvoorbeeld nog niet te kunnen komen. Veel problemen zijn het gevolg van enge nationale belan gen. Deze zijn te doorbreken als grote groepen mensen meer be grip voor andere landen en cul turen krijgen. De organisatoren van de Thimun noemen dit heel deftig: 'het bevorderen van het mondiaal bewustzijn'. „Dit mondiale bewustzijn moet vooral gevormd worden bij de jeugd. Daarom is de conferentie van groot belang. Je laat de jon geren zien dat er vaak meerdere waarheden zijn", zegt Ed Bou wens. De drie scholieren weten te ver tellen dat ze nu al veel beter begrijpen waarom het niet zo gemakkelijk is om twee partijen met elkaar te verenigen. „Maar het natuurlijk fijn om te weten dat het wel mogelijk is om door debatteren problemen tussen landen vreedzaam op te lossen. Kijk maar naar Israël en de PLO", zegt Maarten. Geen droom „De jongeren die tijdens de con ferentie aan de weg timmeren, zijn vaak de managers, diploma ten en 'descisión-makers' van la ter", vertelt Ed Bouwens. De drie leerlingen hebben niet de grote droom om later een 'be langrijk iemand' te worden die veel beslissingen moet nemen. „Ik vind het nu heel leuk en interessant om ambassadeurtje te spelen. Ik zou het in het echt niet willen worden, veel te ver moeiend. Ik word denk ik mana ger ofzo", zegt Peter. Esther vind dat de VN heel mooi werk verricht. „Maar het is wel verschrikkelijk moeilijk. Ik wil later iets in het buitenland doen, ontwikkelingswerk ofzo. Dat zou mij meer voldoening geven", zegt ze serieus. Maarten vind dat de voordelen van ambassadeur zijn, niet afwegen tegen de nade len. „Ik wil rechten studeren of naar de Hotelschool gaan. Een juridische functie in een hotelke ten, dat lijkt me een perfecte combinatie", lacht hij. Slotfeest „Ik vind het heel leuk en span nend om aan de conferentie deel te nemen. Volgens mij steek je er heel veel van op. Bovendien leer je mensen uit allerlei landen ken nen en kan je vriendschappen sluiten. En er is ook een slot feest", zegt Peter vol enthousias me. „Maar het is natuurlijk wel hard werken en het is er een drukte van jewelste. Een geor dende chaos noem ik het altijd", vult zijn begeleider hem aan. Esther heeft als ideaal dat ze met elkaar tot een redelijke overeen komst komen. Peter hoopt dat zijn resolutie met veel enthou siasme ontvangen wordt en veel steun krijgt. „Anders heb ik al het werk voor niets gedaan", zegt hij een beetje bedenkelijk.

De Havenloods | 1994 | | pagina 11