UIT Hans Teeuwen: 'Solo moet ik veel kwetsbaarder durven zijn' Iraaiis/Rotterdamse cineast 'haalt' Film International 1994 met 'Het Rode Visje' in 't kort HET ZUIDEN Klassiek Academisch Ballet uit Tatarstan in Nederland Erik van Muiswinkel met Margot Ros in nieuw cabaretprogramma Helft van winnend Camerettenduo begint alléén maar overtuigend opnieuw DNA toont uiteenlopende emoties bij confrontatie met de dood La Traviata van Verdi in 't Luxor Regionale bands krijgen extra kans DONDERDAG 20 JANUARI 1994 3-550 DIVERSEN Herman Finkers komt met zijn programma 'Dat heeft zo'n jon gen toch niet nodig' twee weken terug in het l.uxor Theater Rot terdam, van dinsdag 8 t/m zater dag 19 februari 1994. foto: Herman Finkers Do. 20 januari MUZIEK Teatro (Gruppo) Sportivo. ty pisch Sportivo. Theater de Wil lem, Van der Palmstraat 2, Pa- pendrecht, 078-158226, 20.15 THEATER De Bedelaarsopera, van John Gay, door Het Zuidelijk Toneel, Rotterdamse Schouwburg, Schouwburgplein 25, tel. 4118110, Grote Zaal, 20.15 uur. De vrouw van de zanger, muzi kale komedie van Paul Haenen, Stadsgehoorzaal/Harmonie, Schiedamseweg 51, Vlaardin- gen, tel. 4340500. Grote Zaal, 20.15 uur. In de schaduw van de zon, door Adelheid Roosen en Geor ge Groot, De Stoep, Uitstraat 43, Spijkenisse, tel. 01880- 24453, 20.15 uur. De Commissie Affectieve Re laties (CAR), door het RO Theater. Schouwburg, Schouw burgplein 25, tel. 4118110, Klei- Zaal, 20.30 uur. Vr. 21 januari MUZIEK Cavalleria Rusticana Pagli- acci, dubbel-opera van Mascag- Leoncavallo, Ahoy' Rot terdam, Zuiderparkweg 20-30, tel. 4104204, 20.00 uur. THEATER i Cabaret Sofokles, Aardse Suksessen, SCC De Goote, Ree- de.2, Brielle, 01810-17264, 20.15 Vincent Bijlo, de Zeespiegel Theater de Teerstoof, Nieuw- t 12, Schiedam, tel. 4269455, 20.30 uur. André Manuel, Indianenver halen. Elektra, Stationsweg 4, Sliedrecht, tel. 01840-14273. DANS 'Nederlands Dans Theater 1 2, Jiri, Kylian, Un Ballo, He art's, Labyrinth; Hans van Ma- Fantasie; Nieuw werk, Rotterdamse Schouwburg, Schouwburgplein 25, tel. 4118110, Grote Zaal, 20.15 uur. Za. 22 januari MUZIEK Angra, traditioneel Brazili- ins. Stadsgehoorzaal/Harmo- e, Schiedamseweg 51, Vlaar- dingen, tel. 4340500, 23.00 uur. THEATER Tommie van Yvonne Keuls, De Willem, Van der Palmstraat 2, Papendrecht, tel. 078-158226, 20.15 uur. Paul Pleijsier, De Stoep, Uit straat 43, Spijkenisse. tel. 01880-24453. 20.15 uur. Lenette van Dongen, mag het tt zachter? Theater Zuidplein, Zuidplein 60-64, tel. 4815844, Arlecchino, 20.30 uur. DIVERSEN Story International IV China avond met o.a. Jung Chang (schrijfster van 'Wilde Zwanen, drie dochters van China'), Bi bliotheektheater. Hoogstraat 110, Rotterdam, tel. 4338262. 20.00 uur. Zo. 23 januari MUZIEK The Timeless Orchestra plays Glenn Miller, Doelen Jazzclub De Doelen, Schouwburgplein 50, tel. 2171717, Grote Zaal, 20.15 uur. THEATER Floor op zondag spelen met Woorden III met Henk van Ul- sen. Café Floor, Schouwburg plein 25, 4118110, 12.00 uur. Fulco de Minstreel, de Kerst- produktie van Jeugdtheater Hofplein. Jeugdtheater Hof plein, Benthemstraat 13, tel. 4662044, 19.00 uur. Achter glas door Speeltheater Gent, regie Eva Bal, voor ieder een vanaf 8 jaar, Nederlandse première, Rotterdamse Schouw burg, Schouwburgplein 25, tel. 4118110, Grote Zaal, 14.30 uur. ROTTERDAM-In Tatarstan, een van de republieken van het GOS, wordt al decennia lang volgens de traditionele acade mische methoden, romantisch klassiek ballet op topniveau ge maakt. Enige tijd geleden zijn enkele theaterdirecteuren uit Neder land in Kasan, de hoofdstad van deze olie-rijke republiek aan de Wolga, op bezoek ge weest, om de kwaliteit van de geboden voorstellingen te bekij ken. Wat een ontdekking! Een ensemble en solisten die zich met de wereldtop kunnen me ten, op een plek waarvan me nigeen het bestaan niet kende! Om het publiek in Nederland met deze puur academisch klas sieke danskunst van topniveau te laten kennismaken heeft Euro Stage een contract gete kend, om de komende 3 theater seizoenen verschillende voor stellingen van Het Academisch Staats Opera en Balletgezel schap uit Kasan in Nederland te presenteren. In januari 1994 is de groep voor het eerst in Nederland met een aantal top-solisten, waaronder Aydar Akhmetov en Lilia Mu- sovarova, die regelmatig in Ka san optreden. Tijdens dit eerste korte kennis makingstournee komt de groep met twee verschillende voorstel lingen: Het wereldberoemde Zwanen- meer op muziek van Peter Tsai- kovski in de choreografie van Marius Petipa en een Russisch Balletgala, met hoogtepunten uit o.a. De Stervende Zwaan, Le Corsair, Don Quichote. Het Academisch Opera- en Bal letgezelschap staat op zondag 23 januari in de Schouwburg van Gouda en op woensdag 26 janua- - verschijnt. Achter de schermen PAPENDRECHT - Theater De Willem ontvangt op zaterdag 29 januari cabaretier/ presentator Erik van Muiswinkel. Het voor malig Zak en As-lid heeft een splinternieuw programma over te levisie. Erik van Muiswinkel ver richte dertig jaar voorstudie voor deze voorstelling. Hij keek zelf vijfentwintig jaar en men keek vijf jaar naar hem. Hij was o.a. te zien in het School TV- Weekjour- naal, Ook Dat Nog, Ik heb Al Een Boek en Megabrein. In het programma 'De Heldenlul' staat van Muiswinkel tegenover de actrice/cababerière Margót Bos, beter en veelzijdiger dan haar tegenspeler, alleen toevallig niet bekend van de televisie. Sa men herscheppen zij de hectische, broeierige wereld van de studio- vloer op het toneel, en onderzoe ken zij hoe de buitenwereld veran dert voor degene die op de buis van het scherm, en in de huiska mer van de hoofdrolspelers, speelt 'De Heldenlul' zich af. Erik van Muiswinkel is Kevin STardust, Joop ter Haar en Paul van Benne- kom. Margót Ros is echtgenote, vriendin, talkshowgaste, zange resje, groupie en collega. Een heel bijzonder t v.-program- ma: er is geen knop om het uit te zetten en de zaaldeuren zijn ver grendeld met daarboven een rode lamp: 'stilte', opnamen. Aanvang 20.15 uur. Entree: f 20,- CJP/JTK/Pas 65 f 17,50. Kaartverkoop: ma. t/m vr. van 09.00-12.30 en van 13.30-16.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling op telefoonnum mer 078-158226. Van Muiswinkel en Rös staan in de rest van de regio op 22 januari in Vlaardingen(zie de rubriek Uit in 't kort), en in februari in Gou da. Ze zaten net goed in de lift, de datum voor het eerste avondvullende programma was geprikt. Maar precies één jaar nadat de ongekende com binatie van bijna tegengesteld talent, gedrevenheid en vriendschap hen zowel de pu blieks- als juryprijs van het Camerettenfestival '91 deed winnen, verloor Hans Teeu wen zijn maat en partner Ro land Smeenk in een verkeers ongeval. De eerste tijd dook hij onder bij vrienden en fan toompijn heeft hij nog steeds, maar twijfels over doorgaan zijn er nooit echt geweest. „Dit is wat ik kan en wat ik wil!" Op de Jongerentheater- dag 1994 staat hij 30 minuten solo. Dit half uur is opge bouwd uit onderdelen van zijn eerste avondvullende pro gramma Hard en Zielig dat op 16 februari in het Amster damse Bellevue in première gaat. Binnenkort ook 'in uw theater'. Hans Teeuwen alleen in een jon gerencentrum, ergens in de rand stad. Het zaaltje is klein, de jon geren wat meer belegen dan de typering van het podium vooraf deed vermoeden. In bijna 120 minuten zonder pauze, wisselen sketches in moordend tempo, volslagen kul op z'n Brabants en gevoelige liedjes elkaar af. 'Fantoompijn, ja!' Aan Hans Teeuwen alleen is - vanzelfsprekend- iets anders te beleven dan aan het voormalige duo. „Los van het feit dat ieder een door een sterfgeval dichtbij verandert, -je gaat belangrijke zaken meer van de onbelangrijke scheiden- heb ik ook op het po dium nog wel eens omgekeken waar hij bleef." Hij wil 'er' wel 'even' over praten maar liever niet teveel. „Het voelt ook professioneel een beet je als pijn hebben in een been dat afgezet is. Fantoompijn ja! Om alleen te kunnen 'staan' moet ik veel meer van mezelf laten zien. Kwestbaarder zijn. In het pro gramma met Roland -Heist- wa ren de meeste (zéér heftige-red.) teksten van mij terwijl Roland met ballads als Bloed en Bonen en Woensel West vooral voor de zachtere en muzikale kant zorg de. Muzikaal mis ik vooral dat speciale slagje van hem. Ik zal zelf gitaar moeten leren spelen. En die zachte kant moet ik nu ook in mezelf aanspreken. Als ik voorheen iets beweerde en Ro land dat alleen maar beaamde, had het al bestaansrecht. Ik kon gewoon gas geven. Nu niet meer. Alleen maar beuken, beuken...is er niet meer bij." 'Het heeft iets engs' De teksten -soms bedoeld onver staanbaar- van Hard en Zielig zijn allemaal van na...Hans Teeuwen werkt vanuit improvi satie. Een deel van zijn toneeler varing deed hij op bij Eva Bal's Speeltheater uit Gent waar on derduiken in emoties én weer bovenkomen nog steeds het heersend motto is. Hans: „Im proviserend kom je altijd wel ergens. Associatief zijn en gaan deweg verbanden leggen werkt uiteindelijk toe naar één geheel. Mijn stijl moet zo persoonlijk mogelijk zijn. Ik wil me niet la ten verleiden tot wat wat dan ook met de boodschap: Dit is nou goed cabaret. Cabaret vind ik sowieso een achterhaald woord. Ik laat wat ik doe afhan gen van wat er gebeurt. „Wat dat betreft is dit natuurlijk een kutland. Je hoeft jezelf nooit te beperken. Neem nou Zuid- Afrika. Daar kun je altijd ge noeg pakken dat buiten jezelf staat." Wie Teeuwen in het verleden ooit bezig zag, zal verbijsterd zijn geweest door zijn tomeloze energie en gedrevenheid om te 'spugen'. Nu beuken, beuken... er niet meer bij is, valt deze ogen schijnlijk roekeloze en snelle fel heid minder op, maar weg is het niet. Zelf denkt hij ook niet dat die geaardheid ooit zal verdwij nen. „Gewoon DNA, denk ik. Echt! Als klein kind wilde ik al altijd aandacht trekken. Omdat ik er een beetje bang voor ben, komt er vaak pas iets uit mijn handen wanneer hij voorbeeld de tv kapot gaat. Dus niet omdat ik lui ben maar omdat het iets engs heeft om te gaan zitten, de sluis open te zetten en maar te zien wat er gebeurt. Onbe schermd diep gaan terwijl je een overdaad aan energie hebt kan gevaarlijk zijn. Je moetje energie leren richten om er de baas over te kunnen zijn in plaats van er door bestuurd te worden. Dat probeer ik steeds beter te beheer sen. Dan werkt het als een be vroren hand onder de stromende kraan houden. Eerst tintelt het vreselijk maar daarna wordt het warm. Aan de andere kant vind 'Dit is mijn ding!' Ondanks zijn talent, gedreven aard en behoefte aan aandacht, denkt Hans Teeuwen slechts goed te zijn voor zo'n drie solo programma's. „Als je alleen speelt, wreekt routine zich met een. Als ik soms heel even het gevoel heb op routine te spelen en ook nog een kutpubliek tref, twijfel ik meteen oprecht aan mezelf. Op zich is dat wel een stok achter de deur. Je moet je publiek naar je .toetrekken maar er toch boven staan. Als je te behaagziek bent, keert zich dat tegen je. Jij en je ding moet deu gen. Heist deugde, het was 'ons ding', van Roland en mij. Dit is mijn ding. Ik moet er nog tien minuten aan sleutelen, dan is het af!" De 14e Jongerentheaterdag wordt gehouden op 30 januari in Theater Zuidplein in Rotterdam. Het evenement wordt -in samen werking met het Zuidpleintheater en De Popunie georganiseerd door het bureau Kunst Cultuur van de stichting Program, het Zuidhollands steunpunt voor soci aal cultureel werk en jeugdhulp verlening. De dag biedt van 14.00 tot 22.00 uur een scala aan nieuw aanbod op het gebied van theater, cabaret, mime, kleine muziekacts en variété. Er doen 33 deelnemers mee. De dag is officieel bedoeld voor iedereen die iets te maken heeft met jongeren maar anders- soortig geinteresseerden kunnen voor een entrée van vijftien gulden de hele dag meegenieten. Voor f 10,50 kan als avondmaaltijd in de eetpauze een Toscaanse pasta schotel met salade worden be steld. De maaltijd moet vooraf besteld en betaald worden. Kaar ten voor de gehele dag zijn vanaf 24 januari te reserveren bij Thea ter Zuidplein via tel. 010- 4815844. Als Iraans cineast met de vluchtelingenstatus deed Amir Razi in 1992 zijn relaas in deze krant. Behalve alle voor te stellen problemen, sprak hij zich daarbij ook uit over zijn verlangen naar het filmen en de fianciële onmogelijkheid daartoe. Tijd heelt wonden en zorgt soms ook voor brood op de plank. Razi kreeg het voor elkaar. Met subsidie van WVC, de Rot terdamse Kunststichting en een aantal andere fondsen kon hij zijn eerste product van Neder landse bodem realiseren. Het werd de korte film Het Rode Visje. Emile Falleaux, directeur van Film International vond hem goed genoeg om in het pro gramma van het komende festi val dat van 26 januari tot en met 6 februari zal worden gehouden, op te nemen. De 23 editie van het Internatio- Amir Razi foto: LEUNIS VERLINDE nal Film Festival Rotterdam, zoals de officiële benaming te genwoordig luidt, wordt geken merkt door de op dit moment toonaangevende Chinese cinema en een nieuwe generatie filmma kers van de Amerikaanse west kust. Het festival verwacht dit jaar zo'n 800 gasten en valt uit een in een hoofdprogramma, een documentaireprogramma, een aanbod aan korte films en een serie videotitels, tot een totaal van 300 zo'n vertoningen. Naast wereld- en internationale pre-, mières wordt ook een selectie getoond van de meest interes sante films van internationale festivals van het afgelopen jaar. De films worden gedraaid in 14 zalen op en rond de Rotterdam se Kruiskade. Het officiële pro gramma zit als bijlage bij de Volkskrant van 21 januari en ligt om mee te nemen ook bij de theaters die aan het festival mee doen. In januari '93 kon Razi al aan het werk. Toch duurde het tot bijna nu voor de film klaar was. Razi wil niet ondankbaar lijken maar wijt de lange termijn aan het gemis aan professionaliteit van zijn crew. „Een economisch plan maken okay, maar vijf maanden voorbereiding voor 8 opnamedagen is te lang en daar door te duur. In Iran heb ik korte films in 20 dagen gereali seerd. Het was een beetje een gevecht tussen professionaliteit en amateurisme. Een amateur zal bij een minder goed shot zeg gen: wegooien. Maar dat gaat zomaar niet. Zo'n shot is als een deel van mijn lichaam." Razi maakt een handgebaar richting zijn hart. Een ander probleem was het vin den van een rood visje dat hij perse voor zijn gelijknamige rol prent wilde gebruiken en moei lijk te vinden bleek. Zijn mede werkers vonden een goudgeel exemplaar mooi genoeg, dus moest hij langdurig zelf op zoek. Razi heeft iets met rood: „Die kleur staat voor liefde, warmte, gevoel. Het bloed van mensen is ook rood. Het is mijn lievelings kleur." Genoemde begrippen spelen eveneens een rol in Razi's film die draait om een jongetje die met zijn moeder vanuit een oor logsland in Nederland is komen wonen en op de markt een rood visje en een kommetje koopt. Wanneer hij daarmee op een bank in het park gaat zitten, klinkt een sirene. Oorlogskind als hij -nog- is, schrikt de jongen zo dat hij het visje laat vallen waardoor het sterft. Hij gooit het in zee waardoor het weer levend wordt en wegzwemt. Voor Razi staat het laatste gege ven symbool voor vrijheid. Daarbij is zijn boodschap dat zijn film „de wereld moet aan manen tot het blijven zoeken naar menselijkheid. Zoals ik dat in mijn films ook steeds weer doe. Films moeten een positieve boodschap en zeker voor kinde ren geen geweld bevatten. Mis schien dat de wereld er een beetje beter van wordt." ROTTERDAM-Een dame be zoekt een dodenwake. Het lichaam dat ligt opgebaard is dat van haar geliefde. Klaagvrou wen leiden de dodenwake in, het rouwproces kan op gang komen. De ontmoeting met de familie onthult een web van conflicten en onverwerkte frustraties. De aanwezigheid van de dame ver oorzaakt een chaos aan herinne ringen. Deze confrontatie met de dood spiegelt pijn, genot en ge voelens van schuld. De naakte waarheid verstrikt in de dans van het leven met de dood. Het is het ritme van het dagelijks leven.Ieder mens, zelfs planten en dieren, stenen kennen deze dans. Mijn kind, niet ieder mens wil de dans uitvoeren. Niet ieder mens voert de dan precies uit. Dans, Dans dan! een toneelstuk van Astrid Roemer in een bewer king van Felix de Rooy, in co- produktie met Theater aan het Spui, staat op 26 en 27 januari in de Rotterdamse Schouwburg. Re gie: Felix de Rooy. Spelers: Bo Bojoh, Gerda Havertong, Loret- te van Heteren, Mike Libanon, Daniella Mercelina, Jenny Mijn- hijmer en Otto Sterman. ROTTERDAM-Het Roemeens Staatopera Gezelschap uit Cluj Napoca, het oudste muziekinsti tuut van Roemenië, brengt op maandag 24 januari 1994 de ope ra 'La Traviata' in het Luxor Theater. Verdi schreef de opera in 1853 en het werd zijn be roemdste werk. Librettist Piave nam als uit gangspunt de roman 'La Dame aux Camélias', die de schrijver Alexandre Dumas (fils) zelf al voor het theater had bewerkt. Het was een voorzichtige aanzet tot realisme. Dit realisme werd door Verdi opgepakt en schitte rend verklankt. Guiseppe Verdi vestigde met deze opera zijn roem definitief: 'La Traviata' is niet meer weg te denken van de Europese podia. Het is een onroerend en emotio neel verhaal over drie dramati sche figuren: de vrijheidslievende Violetta, de zwakke Alfred, haar minaar, en Germond, de vader van Alfred, die de burgerlijke moraal vertegenwoordigt. Violetta Valèry, la traviata (de dolende), wordt heen en weer geslingerd tussen haar liefde voor Alfred en haar drang naar vrijheid. Als zij tenslotte kiest voor de liefde, is het te laat. Zij lijdt aan tering en zal spoedig sterven. De oude Germont, die haar niet accepteert omdat hij niets moet hebben van de vrije liefde, smeekt haar Alfred op te geven omwille van zijndochter, die anders niet zal kunnen trou wen. Onder valse Voorwendsels verlaat zij haar minnaar. Alfred denkt dat zij hem ontrouw is. Als hij begrijpt dat zij zich heeft opgeofferd voor het geluk van een ander, wordt ook hij door de tijd ingehaald: Violette sterft op het moment dat hij haar vergif fenis komt smeken. Telefonisch reserveren tussen 12.00 en 16.00 uur op nummer 010-4138326 of 010-4141715. Bij alle WV-bespreekburo's. REGIO-Muzikantencentrum Via Ritmo heeft voortaan elke dinsdag zijn deuren open voor beginnende bands die hiermee de kans krijgen zich aan het publiek te presenteren. Helaas kunnen de bands niet uitbetaald worden, maar er staan andere dingen te genover de geleverde prestaties. In Via Ritmo staat een complete muziekinstallatie, zodat de mu zikanten alleen ,hun gitaar e.d. hoeven mee te nemen. Er staat ook tegenover dat men een pro fessionele Dat-opname krijgt van het optreden. Via Ritmo presenteert op dinsdag 25 janua ri, aanvang 21.30 uur: The Offi- cals. De Officials spelen rock met af en toe een ballade. Voor wie interesse heeft: muzikanten centrum Via Ritmo is aan de Boompjeskade 10. Voor meer informatie, tel. 4145288.

De Havenloods | 1994 | | pagina 17