Mentale training onmisbaar in cursus zelfverdediging SCHIEDAM Samen sterk in nieuwe school DE HAVENLOODS Tweemaal 11 met Rietzeilers „Op een zo simpel mogelijke manier iemand uitschakelen" Dubbele tasjesroof Burgemeester houdt lezing Carnavalsmarkt in Trefpunt Oost Daar buiten loopt een schaap DINSDAG 25 JANUARI 1994 van de houw van de school kv de ballonnen zelfs in Wegener huls^nhulsbladen 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale) 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert afd.: 010 - 4 699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4 352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 - 17.00 u vrijdag 06.30 tot 16.00 u N. de Poorter (tel privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: "rlen Poort (tel. 010 - 4.713.790) Sport: - van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Hoofd redactie: Jan Sieben DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeente Schie dam en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen BV. behorende tot Wegener NV BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 Inloopconcert SCHIEDAM Het uit Scheve- ningen afkomstige muziekkorps Duindorp verzorgt zaterdag 5 februari een inloopconcert in de Grote Kerk. Op het programma staat onder meer een muziek werk voor orkest en groot orgel. Het concert, dat om 15.00 uur begint, duurt ongeveer een half uur. De toegang is vrij, maar bij de uitgang wordt wel een collecte gehouden. Praten over pijnklachten SCHIEDAM - Stichting Maatschappelijk Werk organi seert in samenwerking met de Thuiszorg NWN een groep voor mensen met chronische pijn klachten. De bedoeling van deze groep is oplossingen aan te dra gen om te leven met de proble men die zij met zich meebrengen. Zestien bijeenkomsten zijn er ge pland, opgedeeld in twee series van acht. In de eerste serie vindt een the- magewijze bespreking plaats van onderwerpen die door de deelne mers worden aangedragen. In de tweede serie van acht bijeen komsten worden speciale adem- halings- en spieroefeningen be handeld. Adviezen over tillen, lopen, staan en zitten worden gegeven door de begeleidende fysiotherapeuten. De kosten bedragen 35 gulden. Leden van de Thuiszorg NWN krijgen een korting van tien gul den. Belangstellenden kunnen zich tijdens kantooruren opge ven via telefoonnummer 4731033. Weet wat je eet SCHIEDAM- In Kluphuis Oost gaat binnenkort een cursus van start over eetgewoonten. Een ervaren diëtiste zal de cur sus, die als titel heeft 'Weet wat je eet' begeleiden. De cursus is bedoeld voor mannen en vrou wen, jong of oud. Aan de orde komen vragen als: Wat is de zin en onzin van be paalde dieetprodukten? Hoeveel vet bevat mijn lichaam? Wat ver bruik ik met een uur zwemmen? ook aan 'op gewicht blijven' wordt aandacht besteed. Bij voldoende deelname gaat de cursus op 17 februari van start. Er zijn 11 bijeenkomsten op donderdagmiddagen van 14.00 tot 15.00 uur. De hele cursus kost 55 gulden, indien nodig in gedeelten te betalen. Met een Rotterdam-pas zijn de kosten 41,25 gulden. Men kan zich opgeven bij Klup huis Oost, Galileistraat 86, tele foon 4735435. ANDERS OLDER Oriëntatie op de toekomst voor vrouwen boven 50 jaar. Dat kan bij het SVO op woens dag 26 januari van 9.30 tot 11.30 uur. Er zijn ook bijeenkomsten in de avonduren. Het adres is 'Het Ge bouw'. Broersveld 142. telefoon 4734545. Handig in huis? SCHIEDAM Zelf karweitjes uitvoeren in huis kan handig zijn. Klubhuis Zuid voorziet hierin met een cursus 'Handig in Huis' op woensdagavond van 19.30 tot 22.30 uur op het adres Dwarsstraat 42. De start is op 16 februari. Het eerste deel omvat vijf blok ken, waarin aan de orde komen: electra, gas en water,'klein on derhoud in huis, schilderwerk en fietsreparatie. Een cursusboek krijgt men na dit blok mee naar huis als naslagwerk. Het tweede blok van 'Handig in Huis' heeft een voorwerp tot on derwerp dat men in de meeste gevallen buitenshuis gebruikt: de auto. Naast enige theorie is er aandacht voor onderhoud, goedkoop rijden' en pech onder weg. Indien nodig wordt ge bruikt gemaakt van een brug in een garage. Dit onderdeel duurt twee avonden. De kosten voor het eerste onder deel zijn 30 gulden, voor het onderdeel auto betaalt men 17,50 gulden. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan men bellen naar Annelies de Groot, Klub huis Zuid, Dwarsstraat 42, tele foon 4267297. SCHIEDAM Ze hebben allebei de bruine band. Sylvia die van jiu jitsu, Shirley van karate. Ze staan hun manne tje, heet dat. De cursus zelf verdediging voor vrouwen, waaraan ze leiding geven, gaat echter niet alleen uit van fysieke kracht. Een minstens zo belangrijk onderdeel van de zelfverdediging is het men tale gedeelte; houding en uit straling kunnen evengoed als een houdgreep, of vooraf gaande aan een houdgreep, effectief zijn bij de confronta tie van tasjesrover of ver krachter. De dames tekenen daarbij aan, dat men bij die laatste 'categorie' niet altijd hoeft te denken aan de enge man die uit de bosjes springt. Hij kan zich ook in de kennis senkring bevinden. In de programma's die in deze tijd van aanstaande (gemeente- raads)verkiezingen worden ge presenteerd is vrijwel altijd het onderwerp veiligheid of crimina liteitsbestrijding te vinden, waar bij kennelijk wordt ingespeeld op de gevoelens van veiligheid, die bij steeds meer burgers leven. Hoewel het niet alleen om vrou wen gaat, zijn zij voor kwaadwil ligen wel de gemakkelijkste doel groep. En omdat de Stichting Schiedamse Vrouwen-emancipa tie (SVO) zich nu eenmaal richt op vrouwen, zijn zij ook op dit punt haar doelgroep. De cursus zelfverdediging wordt door SVO Afscheid van Sportfondsenbad SCHIEDAM De Rietzeilers vierden afgelopen zaterdag een zeer geslaagde jubileumavond (22 jaar) in de Blauwe Brug. Om elf over negen werd de feestvreugde ingezet met de intocht van liefst elf gastverenigingen, vergezeld van veel muziek. Voor de gebruikelijke speeches en onderscheidingen was een speciaal Prinsenkwartier. De partijen werden zodoende gescheiden, waardoor het feest in de zaal door kon gaan zonder het vele gepraat. Er waren hoge onderscheidingen van de Federatie Europese Narren (FEN) voor respectievelijk Ron Dries, adjudant en opperspreekstal- meester en Leo Baartmans, de Grote Klusjesman van het Rommel- marktgebeuren. De FEN deed vanwege het 22-jarig jubileum nog een grotere duit in het zakje en reikte een onderscheiding uit aan Vorst Piet Dries, de huidige voorzitter en al 20 jaar voorzitter van de Rietzeilers. Arie Ribbens en de Deurzakkers zetten de zaal op z'n kop, de Valse Noten en de Horlepiepers brachten de beentjes van de vloer. Waardering was er ook voor The Evergreens die hun naam eer aandeden en uitsluitend deze muziek ten gehore brachten, daarmee voor een rustpunt zorgend in een ruwe zee van carnavalsklanken. Aquariumhouders worden gekeurd SCHIEDAM De Schiedamse aquariumvereniging Genot In Huis organiseert op 7 februari een lezing. Spreker is de heer Van der Klugt. Een gerenommeerde kenner op gebied van aquariumbouw, inrichting en opstelling. Ook over hel»houden van planten en vissen in zoet- en zeewater zal de spreker een verhandeling houden. Dit alles in het kader van de huiskeuring. Van,der Klugt zal ex- en interieurs tonen en deze met het publiek bespreken. Het keuringsreglement wordt doorgenomen en aquariumhouders worden uitgenodigd deze huiskeuring ook bij hun te laten ondergaan. De toegang tot de zaal in de W.H.Vliegenstraat 70 is gratis en deze gaat open om 19.30 uur. georganiseerd in samenwerking met Recreatie Rotterdam. Inbreker Sylvia Deiman doet al zo'n drieënhalf jaar aan jiu jitsu. De leraar van de sportschool, waar zij de vechtsport beoefent, maakte haar attent op de tweeja rige opleiding voor lerares zelf verdediging. Voor Shirley Leeu win is de opleiding een logisch vervolg sinds ze vier jaar geleden met karate begon. Persoonlijke ervaringen waren daarvan de aanleiding. De beide lesgevenden gniffelen om het krantebericht over de vrouw in Rotterdam, die ruim een jaar aan jiu jitsu deed, en vorige week een inbreker wist te overmeesteren. Vraagje aan hen of zij dat ook hadden gekund, dan knikken ze instemmend. Als het gesprek gaat over een levens bedreigende situatie, dan geven ze te kennen geen pardon te heb ben met een eventuele belager. Die gaat er aan, of is heel lang buiten schot, zo valt op te ma ken uit het gebaar dat ze maken naar hun keel. Zelfverdediging is echter nog geen jiu jitsu of karate. „Dat leer je niet in een paar lessen." Wat ze anderen wel kunnen bijbren gen is „op een zo simpel mogelij ke manier iemand uitschakelen en dan wegrennen." Het 'knietje' staat daarbij niet op de eerste plaats, melden de cursusleid sters, en geven vervolgens een voorbeeld van wat dan wél. Maar ze vinden het beter dat verder niet wereldkundig te ma ken. Voor duidelijk bedreigende situ aties voorziet de cursus in een aantal fysieke basishandelingen. Je leert je te bevrijden als je wordt vastgepakt en los te ko men als je op de grond komt te liggen. Verschillende trappen en stoten en andere effectieve vechttechnieken maken ook deel uit van het programma. SCHIEDAM - Het Sportfond senbad sloot afgelopen zaterdag voorgoed zijn deuren. Vanaf 1934 hebben talloze Schiedam mers de eerste zwemslagen ge leerd in het bad en er één of meer diploma's gehaald. Met zijn zes tig jaar voldeed het bad niet meer aan de eisen die men tegen woordig stelt. Toch vermaakte men zich er tot het laatste toe nog opperbest. De jeugd wist zich. te 'behelpen' met de nog aanwezige attracties. Ze moch ten gratis het bad in. Directeur Rob Schouten nam in stijl af scheid van het bad, in zwem broek dus. Zoals bekend gaat het nieuwe zwembad Groenoord binnenkort open. Op zaterdag 29 is het open dag. De volgende dag kan het publiek de eerste duik nemen. In de tijd die ligt tussen sluiting van Sportfond senbad en openstelling van Groenoord kan men uiteraard terecht in zwembad Zuid. De nieuwe eigenaar van het Sport fondsenbad ziet nog bestaans recht voor het bad. Onder de naam Atlantis wil hij van het bad een recreatieve attractie ma ken. Een behoorlijke dosis mentale training hoort erbij, want vol gens Sylvia en Shirley is het van groot belang dat je bent voorbe reid op moeilijke situaties. „Niet dat je er nou de hele dag aan moet lopen denken wat er kan gebeuren, maar wel kunnen je houding en uitstraling preventief werken. Doordatje er sterker en zelfverzekerder uitziet loop je minder risico om in een verve lende situatie terecht te komen. Dat kan op straat zijn, maar ook thuis, of op het werk. Onschuldig Shirley: „Het kan heel onschul dig zijn. Een hand op je schou der kan heel normaal zijn, maar als die te lang blijft liggen, is het al moeilijker er iets van te zeg gen." Sylvia: „We leren vrouwen signalen te herkennen en moeilij ke situaties voor te zijn. Voor het te ver gaat moet je kunnen zeg gen: doe dat nou niet. Je moetje eigen grenzen stellen. Confron tatietraining en rollenspel zijn daarom in de cursus manieren om zelfvertouwen te kweken." Er zijn twee gelegenhedenom deel te nemen aan een cursus zelfverdediging. De eerste begint op donderdag 17 februari van 9.30 tot 11.30 uur in het Sportin stituut Schiedam, Jacob Bijster straat 2. De tweede mogelijkheid op vrijdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. De start hiervan is op 25 februari. De gemiddelde cur susduur is tien lessen. De kosten zijn 85 gulden. Voor inlichtingen kan men bellen naar SVO, Broersveld 142, telefoon 4734545. SCHIEDAM In het noorde lijk stadsdeel werden afgelopen zaterdagmiddag twee vrouwen van hun tas beroofd. Op het Hargplein, ter hoogte van de achterzijde van de Rabobank, ontdeed een tasjesrover een 61- jarige vrouw van haar tas. Naast 400 gulden kwam hij daardoor ook in het bezit van haar giro pas. De dader was een blanke man met zwart haar en een viechtje. Hij had een zwart leren jas aan en reed op een groene oma-fiets. Het tweede slachtoffer deze za terdagmiddag was een 73-jarige vrouw. Zij werd op het Johan Straussplein, nabij flat 6 van haar tas beroofd. Zij kwam hier bij te vallen en werd - vermoede lijk met een schouderfractuur - naar het Schieland Ziekenhuis gebracht. Waarschijnlijk betreft het dezelf de dader als de de beroving op het Hargplein. SCHIEDAM Burgemeester Scheeres houdt donderdag 27 ja nuari in het stadhuis aan de Grote Markt een lezing over lo kaal bestuur, regionalisering en de komende verkiezingen. Hij zal onder meer ingaan op het functioneren en de organisatie van de gemeente, de vorming van het Overlegorgaan Rijn mond (OOR) en de betekenis hiervan voor de burger. Tijdens de bijeenkomst, die is georganiseerd door de Schie damse Vrouwenraad, is er gele genheid tot het stellen van vra gen. De lezing begint om 9.15 uur 's ochtends. SCHIEDAM In Trefpunt Oost aan de Celsiusstraat 2 wordt zaterdag van 10.30 tot 14.00 uur een carnavalsmarkt gehouden. Er zijn diverse carnavalsspulletjes te koop, variërend van maskers tot complete pakken. De prijzen schommelen tussen een en de tien gulden. Om elf over negen stroomden elf verenigingen de zaal binnen Een feestelijke middag op de Kringmet Hampie als middelpunt SCHIEDAM - „Hartstikke blij"-is directeur Hans van Deijk van de Albertus Magnusschool met de nieuwe school die ge bouwd gaat worden in Nieuw- land. „Wie krijgt tegenwoordig nog de kans op een werkelijk nieuwe school?" Van Deijk prijst zich gelukkig dat het katholieke onderwijs in de wijk op deze manier gegarandeerd kan blij ven. Men hoopt hiermee mee te helpen aan de opwaardering van de wijk dankzij het Beleidsplan Nieuwland. Afgelopen donderdag werd de eerste paal geslagen voor een ge bouw waarin de Albertus Mag- nusschoolen de Dominicus Sa- voschool samen onderzak zullen vinden. De aanleiding van de samenvoe ging is het feit dat de school niet meer aan het vereiste aantal leer lingen vah 187 komt. Maar van de nood wordt dus een deugd gemaakt, waar de partijen zich prima in kunnen vinden. Het nieuwe gebouw zal verrijzen in de De Meesterstraat. De nieuwe naam van de school hangt hier nauw mee samen. 'Meesterwerk' zal het worden. Volgens Van Deijk verwijst de naam tevens naar het Gilde. „Als je daar goed was, leverde je een meesterwerk af." Het logo werd donderdag ook onthuld. SCHIEDAM De kinderboer derij in het Prinses Beatrixpark is een lammetje rijker. Vorige week was het aankomend schaapje te gast op de openbare basisschool De Kring, tot groot plezier van de schooljeugd. Het diertje is een geschenk van De Kring. Na een sponsorspelletjesdag werd er geld beschikbaar gesteld aan de kinderboerderij. Van dit geld is een bijzonder ooilamme tje gekocht, dat de school nu aan de kinderboerderij schenkt. Het is beslist niet het 'lelijke eendje', al ziet het het er heel anders uit dan de andere rassen die er al te zien zijn, namelijk een Texelaar en een Fries melkschaap. Met een zwarte kop en zwarte poten onderscheidt het lamme tje, een echte Hampshire Down, zich van de soortgenoten. Ver der groeit er bij dit schaapje niet alleen wol op het lijf, maar ook op kop en poten. Het ras Hampshire Down is ontstaan rond 1850 in het Engelse plaatsje Hampshire en werd onder meer voor het vlees gefokt. De kinde ren van De Kring hoeven echter niet bang te zijn dat hun pleeg kind voor consumptie wordt ge bruikt, want tegenwoordig fokt men dit ras alleen nog maar voor de sport. Daardoor wordt het voor uitsterven behoed. De schoolkinderen mochten zelf een naam kiezen voor hun gea dopteerde kind. Daar werd crea tief mee omgegaan, getuige de uitkomst: Hampie gaat het dier heten, een afgeleide van Hamps hire. De zesjarige Cynthia van Krugten droeg deze naam aan en was daarmee de winnares van de prijsvraag die hiervoor was uitgeschreven. Ze werd beloond met een doos met speelgoed. De kinderen kunnen uiteraard zo vaak als ze willen gaan kijken naar hun pleegkind, dat overi gens niet alleen komt te staan op de kinderboerderij. Haar moe der en broertje zijn meeverhuisd. Het is een uiltje, een bekend on- derwijsembleem. Over vorm en indeling van de school, (van architectenburau de Jong) heerst ook grote tevreden heid. Vooral van de daktuin wordt veel verwacht. Het is de bedoeling dat - behalve wellicht een zonnig pauzeplekje voor de leerkrachten - aanschouwelijk natuuronderwijs zullen krijgen. De ballonnen die op de feestelij ke dnderdagmiddag werden op gelaten, is al een aantal terugge komen. De verste kwam uit Lim burg.

De Havenloods | 1994 | | pagina 3