L. ICt' Beurs Binnenhuis: kunst als nieuwe trend 'Als we de 'probleem'-jongeren niet goed helpen, gaat het mis' ALGEMEEN \ir- Lezers puzzelen 6700 gulden bij elkaar voor de Novib DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN OP ONZE SHOW .VAN VERLICHTING INOYALMLOW llALLERY De ft/eet^ WEEK AANBIEDING IBRYAIM ADAM 'Eigen zwembad van 1,2 miljoen is éen hartewens, geen luxe-wens' DONDERDAG 27 JANUARI 1994 Namens 37 andere prijswinnaars kregen de familie Heijdra uit Vlaardingen en de heer J. Nagt zaam uit Rotterdam afgelopen vrijdag hun prijzen van de No- vib-Eindejaarspuzzelwedstrijd uit deze krant. De familie Hey- dra ontving een waardebon van f 500 voor artikelen uit de No- vib-catalogus; de heer Nagtzaam was een van de winnaars van de Van Dale woordenboeken. Ton Vrijenhoek van de Novib nam tegelijkertijd een cheque met de opbrengst in ontvangst: ruim 6700 gulden voor projecten in Mali. Het bedrag betekende een ruime verdubbeling ten op zichte van vorig jaar. Met het geld steunt de Novib de inwo ners van Mali in het zelf beden ken en uitvoeren van kleinschali ge verbeteringen van hun om standigheden. Th. S. Bakker, directeur van Wegener Huis-aan-huisbladen, reikte de prijzen uit. Hij bena drukte trots het succes van de actie: „Ondanks de vele gelijktij dige verzoeken om hulp en bij stand, zoals de acties voor Bos nië eh Limburg, hebben de lezers massaal en snel gereageerd en meegedaan met onze puzzel. Het is de vierde maal dat we samen met de Novib deze Eindejaar- spuzzel organiseren. We hebben als krant met zorg dit goede doel gekozen, omdat we graag willen dat de centen op de juiste plek terecht komen. En bij de Novib weten we dat dat gebeurt!". Met veel plezier overhandigde hij dan ook het bedrag aan Ton Vrijen hoek van de Novib: „De totale opbrengst van de puzzelactie, zonder ook maar een cent aftrek voor kosten of wat dan ook." De familie Heydra, voor de gele genheid met het hele gezin naar Rotterdam getogen, was blij met de hoofdprijs van de Novib. „Voor de kinderen is er ook leuk speelgoed in de catalogus te vin den", stelde mevrouw M. Hey dra tevreden vast. Een volledige opsomming van de prijswinnaars: eerste prijs, ar tikelen naar keuze uit Novibca- talogus ter waarde van f 500,- voor P.C.M. Heijdra uit Vlaar dingen; tweede prijs, artikelen naar keuze uit Novibcatalogus ter waarde van f250,- voor R.C.N. Corino uit Alphen aan den Rijn; derde prijs, artikelen naar keuze uit Novibcatalogus ter waarde van f 125,- voor me vrouw M.C. Borsboom-Door- duin uit Maassluis; vierde prijs: Novibkalender voor P. Nicolaas uit Schiedam. De vijfde tot vijftiende prijs is boek van de Novib-uitgeverij. Die gaan naar M. van Asperen uit Capelle a/d IJssel, A. Hol lander uit Rotterdam, C.J. van Ginhoven uit Rotterdam, C.A.M. Fitskie uit Hoek van Holland, mevrouw T.A. Melle- ma-Ekma uit Spijkenisse, me vrouw K. Schop uit Rotterdam, mevrouw M.N. van Zuilen uit Hazerswoude dorp, mevrouw J.J. Meijer-v.d. Wiel uit Slie- drecht, P. Bresser uit Gouda, J. Bunk uit Krimpen a/d IJssel en B.C. Weltevrede uit Baren- drecht. De acht Grote van Dale's zijn voor W.P. Versprille uit Schoon hoven, J. Nagtzaam uit Rotter dam, mevrouw E.J. Kranen donk uit Oud Beijerland, T. Boer uit Papendrecht, J. Blan ken uit Hoogvliet, P. Sonneveld uit Hendrik Ido Ambacht, P. Maasdam uit Heinenoord, me vrouw A.C. Vermeulen uit Rot- De heer Nagtzaam (tweede van rechts) ontving een van de 'Grote' Van Dale woordenboeken; de familie Heijdra met kinderen op de arm) kreeg een waardebon van 500 gulden voor artikelen uit de Novih-catalogus. Directeur Th.S. Bakker van Wegener Huis-aan-huisbladen geheel linkskon ruim 6700 gulden overhandigen aan een tevreden Ton Vrijenhoek van de Novib (rechts). terdam. De acht expemplaren van Van Dale's Groot Woor denboek Hedendaags Neder lands gingen naar J. de Rooy uit Waddinxveen, mevrouw L. Hul- zing-Mahieu uit Berkel en Ro denrijs, mevrouw A. Zandijk- Middendorp uit Gouda, J. Ver meulen uit Koudekerk a/d Rijn, Legerstee uit Hellevoetsluis, A.H. van Rosmalen uit Rozen burg, J.P.A. Smeel uit Rotter dam en P.F. Heek uit Nieuwer- kerk a/d IJssel. De acht Van Dale's Handwoordenboeken Hedendaags Nederlands zijn voor A.C. Buitelaar uit Reeu- wijk, mevrouw P.J. Vesseur uit Woubrugge, J. Roctus uit Schie dam, N.C. Wuijster uit Capelle a/d IJssel, A. Bijl uit Numans- dorp, mevrouw J.M. Brenkman uit Stolwijk, mevrouw P. de Jon ge uit Rotterdam en T. Valstar uit Heerjansdam. Alle prijswinnaars hebben in middels thuis bericht gekregen. Kunst van Herman Brood, spectaculaire tuinen en een bijzonde re expositie van een jonge Nederlandse meubelontwerper, dat zijn drie in het oog springende attracties van de 28e Beurs Bin nenhuis, van 4 tot en met 11 februari in Ahoy' in Rotterdam. Maar ook wie zich wil oriënteren gebied van woninginrichting op keukens, slaapkamers, ande- komt ogen tekort op de 20.000 re meubelen of nieuwtjes op het vierkante meter tentoonstelling. De tweehonderd deelnemers aan de beurs komen met het nieuw ste van het nieuwste, dat ze zo juist hebben gezien op de Keulse meubelbeurs, waar de fabrikan ten hun collecties voor het ko mende jaar hebben gepresen teerd. „We zijn altijd een beetje trots op Beurs Binnenhuis", zegt beursorganisator J. van Straten van het bureau RTB, „Het zijn prachtige presentaties, elk jaar De meeste mensen komen naar Beurs Binnenhuis om zich te orinteren, maar er wordt ook veel gebruik gemaakt van aan trekkelijke beursaanbiedingen, weet Van Straten. „De belang stelling voor keukens en voor tuinen is de laatste jaren enorm toegenomen, daarom is er ook een steeds grotere expositie op die gebieden op Beurs Binnen huis te vinden." Nieuw dit jaar is de afdeling kunst. „Originele, échte kunst wordt een belangrijk onderdeel van het interieur, en dat willen we graag stimuleren", aldus de beursorganisator. Behalve schilder-popzanger Herman Brood, die vier dagen lang (van 4 tot en met 7 februari) 'live' komt schilderen aan spec taculaire Binnenhuis-kunstob jecten, is er als contast ook werk te zien van de Vlaardingse schil deres Elly Zwaanswijk. Zij brengt 'herkenbaarder' werk. Haar werk wordt gepresenteerd in de sfeervolle groene omgeving van de enorme binnentuin, die speciaal voor de beurs wordt aangelegd. In de tuin komen de bezoekers nog meer kunst tegen: bronzen sculpturen van Jeanne van Tol uit Naaldwijk. Jumping Jet De tuin is de laatste jaren steeds belangrijker geworden als on derdeel van de woning. Mensen besteden meer aandacht en geld aan de tuin, en beschouwen het terras en het groen als verleng stuk van hun woonkamer. „Ze ventig procent van onze bezoe kers heeft een tuin", weet Van Straten. Vandaar de nadruk op het groene paviljoen, geheel in gericht door tuinarchitect Ro- bert-Jan Uitterdijk van het 's Gravenzandse tuinencentrum Staelduinsebos, dit jaar groter dan ooit. Zeven modeltuinen (met gratis ontwerptekeningen voor de liefhebbers), veel sier- metselwerk, water- en vlonder partijen en grote terrassen ma ken de tuin tot een rustpunt van de beurs. Water in de tuin is een van de 'trends'. Middelpunt van de tui- nexpositie vormt dan ook een grote waterpartij met een 'Jum ping Jet', een soort ómgekeerde waterval die enorme hoeveelhe den water omhoog spuit. Vanaf een gezellig koffieterras tussen de plantjes kan het publiek dit geklater bekijken. Er wordt zelfs champagne ge schonken op een van de terras sen in het tuinenpaviljoen. „Mensen hebben belangstelling voor comfort en luxe", meent Van Straten. „In de interieurs mag alles; combinaties van de sign met antiek, een mengelmoes van stijlen. Maar wel van mooi materiaal, duurzaam en milieu vriendelijk." Milieuvriendelijk zijn ook de meubelen van prijswinnaar Hugo Timmermans (27), een jonge Nederlandse meubelont werper die dit jaar de Zilveren Binnenhuis Design Prijs ont vangt. Na Jan des Bouvrie, Ge rard van den Berg, Arnold Merckx en Rob Eckhardt wordt hij bekroond voor zijn originele ontwerpen van cederhout, een milieuvriendelijk materiaal dat geen nabehandeling nodig heeft. Zijn meubelen zijn te zien in een speciale stand en in de entreehal. De entreeprijs van Beurs Bin nenhuis is 13 gulden, voor 65 11 gulden en voor kinderen tot 12 jaar 6 gulden. Gezinskaarten (voor gezinnen met kinderen tot en met 12 jaar) kosten 30 gulden De beurs is op werkdagen open van 11 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur, op zaterdag en zon dag alleen van 11 tot 17 uur. Capelle a/d IJssel tel. OIO - 442 14 55 Herman Brood maakt 'live' spontane kunst op Beurs Binnenhuis. esyioawzAiciE, 1 ivtsrz ie Elke zoterdag van 12.00 tot 14.00 oor f JAARGANG 7 - NUMMER 5-29 JANUARI 1994 5 Try understanding 5 Four aces 3 All tor love B 6 Evening gown 3 Goede voornemens nr.10 2 Magic every moment 5 Let her down easy 3 Everyday 10 Shape ot my heart 7 Don't look any further 1 Goodnight song 3 The day I fall in love 1 Just keep me moving 8 Stop loving me stop loving you .2 Every single heartbeat 6 Why are you so beautiful Teardrops Ik neem je in mijn armen Twist and shout The perfect moment I'll always be there Come to my window I wouldn't normally do... Summer sent you Peace and love Zolang je bij me blijft I miss you Cold cold heart Now and forever We could be in love V vorige week Lofi Spee Scabs n Adams, Rod Stewart Sting Mick Jagger Frank Boeijen Dan Fogelberg Terence Trent D'Arby Phil Collins Sting Daryl Hall Maggie Reilly - René Froger Radios Bart Kaell Chaka Demus Pliers Christians Roch Voisine Melissa Etheridge Pet Shop Boys Mary Black Irie The Termina Tors Jazzpolitie Haddaway Wet Wet Wet Richard Marx Lea Salonga Brad Ka r aantal weken Voor een goed advies in verzekeringen De nieuwe grensverleggende show y/aar u een oogstrelend decor aan lampen vindt. Waaronder: DIJKSTRA Noral, Wever Ducré, Licrea, LAMPEN Sothis, Limburg en Missoni. Een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment geeft u een heldere kijk op het gebied van verlichting. 6 dagen per week staan wij voor u klaar en bieden wij service en kwaliteit als vanzelfsprekende begrippen. Kom langs en geniet van méér dan 3000 m2 aan ruime variatie! Openingstijden: 09.00 tot 17.00 uur ROTTERDAM: Graafstroomstraat 93 Spaanse polder (010-4623070) SOESTERBERG: Amesfoortsestraat 3 (03463-53689) EINDHOVEN: Stratumsedijk 79 (040-123146) I door ANETTE DE VRIES Eén op de vijf jongeren heeft problemen. Stoornissen in de ontwikkeling en gedragsmoei lijkheden kunnen het gevolg zijn, maar ook problemen met leeftijdsgenoten, ouders, vol wassenen en leermoeilijkhe den. Vandalisme, drugsge bruik, zelfdoding, een negatief zelfbeeld en agressiviteit zijn hierbij enkele trefwoorden. Het Rotterdams Medisch Paedagogisch Instituut Winkelwarenhuis de Grote Lijn Binnenwegplein (RMPI) opent in 1995 een psychiatrisch kliniek in Ba- rendrecht om deze jongeren te helpen. Een broodnodige voorziening voor heel het Rijnmond-gebied. „Als we geen goede hulp bieden aan onze jeugd, houden we niet alleen deze sociale problemen in stand, maar gaan ook de indivi duen een zeer slechte toekomst tegemoet", zegt Victor Deco- ninck. Deze presentator van de NOS en Radio Rijnmond zet zich - als voormalig pedagoog - in voor het RMPI. Met behulp van ouders en leer krachten kunnen de jeugdigen en kinderen vaak zélf uit hun moeilijkheden komen. Maar bij ongeveer de helft van de 'pro bleem'-jongeren is behandeling noodzakelijk. Zij hebben zwaar te lijden onder de zaken waar ze mee worstelen, zo ook hun om geving. Deze jongeren kunnen terecht bij een behandelcentrum als het RMPI, een van de psy chiatrisch- psychotherapeutische centra in de regio Zuid-Holland- Zuid. Deze bieden hulp aan kind, jeugd en gezin. Victor Deconinck wil duidelijk voorop stellen dat niet alle jon geren probleemkinderen zijn. „Uit onderzoeken blijkt dat het met het merendeel van jeugd nog nooit zo goed is gegaan. De re bellie die er in mijn jonge jaren tegenover ouders en school was, is bijna helemaal verdwenen. De jeugd is veel tammer geworden. Overleg is hierbij het sleutel woord. Vroeger riepen de vol wassenen nog 'je doet het omdat ik het zeg'. Tegenwoordig lachen de kinderen hun ouders midden in hun gezicht uit bij een derge lijke uitlating. De bevelshuis houding is verdwenen, kinderen willen er nu over praten en dat werkt uitstekend", legt Victor Deconinck uit. „Ik spreek nu over ongeveer tachtig procent van de jongeren. Met de overige twintig procent gaat het aanzienlijk slechter. Deze jongeren, die niet tot deze Met de houw van het complex van de RMPI in Barendrecht wordt in het voorjaar begonnen. zorgeloze 'Telekids-jeugd' beho ren, hebben vaak therapie no dig", zegt hij overtuigd. Ook baby's Joost Muiand, directeur van het RMPI, vertelt dat het RMPI be gonnen is als kleinschalige or ganisatie voor de klinische be handeling van kinderen. „In de loop van de jaren zijn wij echter uitgegroeid tot een instelling met allerlei specialisaties. Hulp wordt zowel poliklinisch, als in de vorm van dagbehandeling en klinische behandeling aangebo den." Er wordt tegenwoordig niet alleen hulp gegeven aan kin deren van 5 tot 12 jaar, maar ook aan baby's en kleuters, ado lescenten en gezinnen. Maarten Spaander is werkzaam als therapeut bij het RMPI. „De kinderen die bij ons komen zijn totaal vastgelopen" vertelt hij. „Binnen het gezin, de school of in het sociale milieu. Als ze in een van deze drie omgevingen niet vooruit komen, komen ze bij ons terecht. Ze worden veelal doorverwezen via het RIAGG of de huisarts." Hij vervolgt: „De problemen van de kinderen lopen zeer uit een. Zo hebben wij autisten, kin deren die zeer depressief zijn en jeugdigen die nare dramatische gebeurtenissen zoals incest heb ben meegemaakt. Ook concen tratieproblemen, eetproblemen en ernstige gezinsproblemen be horen bij ons tot de orde van alledag." Hij vervolgt: „Als deze kinderen geen hulp krijgen, worden ze uit gestoten binnen hun gezin, school of in hun vriendenkring. De bedoeling is dan ook dat de stagnatie in hun ontwikeling wordt opgeheven. Als je dat niet heel goed aanpakt, houd je de maatschappelijke problemen in stand en creëer je ze", zegt Spaander. De behoefte aan hulp blijkt aan zienlijk te zijn. Belangrijk is dat deze ook gegeven kan worden. De bouw van de psychiatrich kliniek in Barendrecht kan dus ook als noodzakelijk worden aangeduid. De bestaande huis vesting, verspreid over Zuid- Holland voldoet absoluut niet meer en uitbreiding is zelfs on mogelijk. In Barendrecht wordt in het voorjaar begonnen met de bouw van een gigantisch com plex. Het bestaat uit vele gebouwen, waar verschillende soorten hulp wordt geboden. In totaal wor den er 92 klinische plaatsen gere aliseerd, voor gezinsbehande ling, kleuterpsychiatrie, autisten en therapeutische gezinsverple ging. Ook komt er een afdeling crisisinterventie, een schoolge bouw en een hoofdgebouw. Directeur Muiand: „In het begin hebben wij geprobeerd een loka- tie in Rotterdam te verwerven. Er bleek echter onvoldoende plaats te zijn. De gemeente Ba rendrecht bleek bereid te zijn om grond beschikbaar te stellen. Vanaf juli of augustus '95 kun nen wij dus aan de slag." „Onze hartewens is een eigen bescheiden zwembad bij het complex. Daar hebben de kin deren, jeugdigen en gezinnen die in behandeling zijn veel baat bij. Het is voor onschatba re waarde voor de'therapie, het zwemonderwijs en de recrea tie", zegt Maarten Spaander, werkzaam bij het Rotterdams Medisch Paedagogisch Insti tuut. Maar al te vaak is het RMPI te verstaan gegeven dat een zwembad overbodig is. „Het is echter absoluut geen luxe-wens, maar een noodzake lijke behoefte", zegt Maarten Spaander met nadruk. Het rijk verstrekt echter geen subsidie. Het RMPI moet nu zelf de be nodigde 1,2 miljoen bij elkaar krijgen. Een aanzet hiervoor wordt vrij dag 18 maart in de Veilinghal in Barendrecht gegeven. Cees van der Heuvel, Barendrechtse on dernemer, is promotor van deze avond. „Er vindt een veiling plaats, een gala-diner en een groot feest. Wij verwachten een opbrengst van zo'n twee ton." Een aantal prominente arties ten geeft acte de presence. Zo is Berdien Stenberg zeker aanwe zig, en naar alle waarschijnlijk heid komt goochelaar Richard Ross. Met Lee Towers en Anita Meyer wordt op dit moment nog druk onderhandeld. „De artiesten komen allemaal voor een zacht prijsje een optreden geven. De Rabobank levert bo vendien een forse bijdrage en de catering wordt voor de helft van de prijs verzorgd. Zo kan er zoveel mogelijk geld voor het zwembad worden verkregen", zegt van der Heuvel optimis tisch. Ook is de is de Stichting Fond senwerving RMPI in het leven geroepen met voorzitter J. van der Hoff: „Ik heb door diverse acties inmiddels al zo'n dertig procent bijeen weten te scharre len. En wij gaan dóór", zegt hij vol overtuiging.

De Havenloods | 1994 | | pagina 11