Bedrijfsrechercheur houdt belang opdrachtgever altijd voor ogen Streekschool Rijnmond-Zuid wijst de weg door middel van beroepsoriëntatiecursus WERK EN SCHOLING PTH-studenten combineren kennis met de kunst van het overdragen DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Open middagen Thomas More Instituut geeft cursussen horeca in heel Nederland 'James Bond-achtige taferelen worden voorkomen Leerlingstelsel voor gehandicapten Open dagen bij 'Wolfert' DONDERDAG 27 JANUARI 1994 Russisch en Spaans op Schravenlant Russisch en Spaans zijn vakken die je niet binnen elke VWO- opleiding kunt volgen. Vanaf het komende schooljaar biedt Schravenlant in Schiedam die mogelijkheid wel door middel van eenproject genaamd 'VWO Mevrouw C.B. Koning-van Dam, conrector, en voorzitter van de werkgroep die VWO+ voorbereidt: „Vanaf het begin hebben we besloten creatief met de basisvorming om te gaan en te zoeken naar mogelijkheden om al lang levende wensen te realiseren. Eén van die wensen was om leerlingen die meer wil len en kunnen betere ontplooi ingskansen te bieden." VWO+ is een nieuwe athe neumklas die van het eerste tot en met het vierde leerjaar ook les krijgt in het vak Spaans. Met Russisch wordt gestart in klas twee. Na de vierde kunnen de leerlingen deze talen eventueel als examenvak kiezen. EuroAcademie garandeert erkende diploma's Studeren bij Alphens Studie centrum (ASC)/EuroAcade mie betekent les in kleine klassen en individuele aan dacht en begeleiding. De onderwijsinstelling ver zorgt rijkserkende dag- en avondopleidingen op mbo/ hbo niveau. ASC/EuroAca demie heeft Marketing -, Economie -, Toerisme -, Inte roffice - en Hostess opleidin gen die na goed verloop van het examen worden afgeslo ten met een waardevol diplo ma of deeldiploma('s). Belangstellenden kunnen op aanvraag een studiegids toe gezonden krijgen. Een studie- -adviesgesprek wordt aange boden ter ondersteuning van de studiekeuze. Werken aan de toekomst doe je in het onderwijs. Van vier tot en met twaalf jaar, van kleuter tot tiener, gaan kinderen naar de basisschool. Begeleid en gesti muleerd door een leerkracht. Dat maakt het onderwijs boei end, veelzijdig en bovenal be langrijk. Als leraar of lerares op de basisschool geef je les in ver schillende vakken en haak je in op de meest uiteenlopende situa ties. Behalve met kinderen werk je nauw samen met de andere leden van het team, onderhoud je contacten met de ouders en overleg je met de schoolbegelei dingsdienst. Bij de PABO Thomas More (aangesloten bij de Leidse Hoge school) aan de Stationssingel 80 in Rotterdam kan je met een diploma VWO, HAVO of MBO met een driejarige opleiding toe gelaten worden. Wie 21 jaar is en niet aan de toelatingseisen vol doet, kan eventueel een kans maken via een toelatingsonder zoek. De opleiding duurt vier jaar. Een belangrijk onderdeel daarvan zijn de stages. Wil je meer weten, bezoek dan één van de Open middagen: don derdag 24 februari en donderdag 28 april van 14.00 to 17.00 uur. Open dagen bij Maasstad College Het Maasstad College heeft op vrijdag 28 januari van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag 29 januari van 10.00 tot 14.00 uur Open Dagen. Belangstellenden kun nen zich laten informeren over talrijke studiemogelijkheden wat betreft MBO, VBO en Leerling wezen. In het Technicon schoolgebouw (nabij het Hofplein) presenteert de school een nog breder skala aan op de praktijkgerichte oplei dingsvarianten. De uitbreiding is het gevolg van de toetreding van de voormalige vakschool voor bakkerij- en hotelpersoneel, waarmee de basis werd gelegd voor het zogenaamde 'Horeca- -lyceum' op zowel VBO - en MBO-niveau en BBO-Leerlings- telsel. Naast de culinaire hoogstandjes kunnen de bezoekers van de Open Dagen tevens kennisma ken met het overig onderwij saanbod: op de praktijk gerichte korte en lange opleidingen Han del, Administratie en Dienstver lening. Uniek aan de Open Da gen is, dat het Maasstad College al haar opleidingen in één ge bouw presenteert, zodat bezoe kers niet van de ene vestiging naar de andere hoeven te gaan als zij informatie over meer dan een opleiding willen hebben. Het Instituut Vakonderwijs in Eindhoven verzorgt ruim der tig jaar opleidingen in de hore ca die met erkende vestigings diploma's worden afgesloten. Het slagingspercentage is hoog en ligt ver boven het landelijk gemiddelde. De cursussen kun nen mondeling in de buurt schriftelijk worden gevolgd. In de regio zijn er mondelinge cursussen in Capelle, Helle- voetsluis, Ridderkerk, Rotter dam, Schiedam, Spijkenisse en in Vlaardingen. De lesgeldta rieven zijn laag te noemen. Doordat de Nederlander steeds meer vrije tijd krijgt en het binnenlands toerisme stijgt, vertelt een vertegenwoordiger van het Instituut Vakonder wijs, is de horecabranche een steeds meer florerende en bloeiende bedrijfstak. Om een horecabedrijf te beginnen, te beheren of om er te werken, heeft men één of meerdere di ploma's nodig. Ook als hobby en voor het dagelijks huishou- den is de leerstof volgens het Instituut Vakonderwijs inte ressant en nuttig. Dit omdat in de lessen over bedrijfs- en voe- dingsmiddelenhygiëne geleerd wordt hoe ziekten via voedsel kunnen worden voorkomen. Iedere cursist(e) en oud cursis te) van het Instituut Vakon derwijs heeft de mogelijkheid een gratis voorlichtingsavond voor startende ondernemers bij te wonen. De gratis voorlich tingsavond zal na de examens in juni 1994 in meerdere plaat sen worden georganiseerd. De horeca floreert. Lichamelijk gehandicapten kun nen op een aantal scholen in Rotterdam beroepsgerichte op leidingen volgen. Dit is het ge volg van een onderzoek dat de Vereniging Gehandicapten Or ganisaties in Rotterdam in 1987 startte naar de houding en erva- rirtg van scholen met betrekking tot lichamelijk gehandicapten in het reguliere onderwijs. Het on derzoek wees uit dat er sprake is van onaanvaardbare tekorten in de instroom van een beroepsop leiding, doorstroom en uit stroom naar de arbeidsmarkt voor lichamelijk gehandicapten in Rotterdam. Daarop ontstond in 1991 de pro jectgroep BLG (Beroepsgerichte opleidingen Lichameljk Gehan dicapten) die zich in augustus 1993 ontwikkelde in een samen werkingsverband tussen ver schillende scholen. „De scholen bieden beroepsge richte opleidingen aan binnen het leerlingstelsel. Afhankelijk van de handicap worden voor zieningen en/of aanpassingen gerealiseerd, vertelt Fer van Winsen. Hij is voor SRN als cursistenbegeleider aangesteld. Van Winsen vertelt dat de pro jectgroep bestaat uit een project leider, twee arbeidsconsulenten, een secretarieel medewerker en voor ieder deelnemend instituut een cursistenbegeleider. Na de inschrijvingsprocedure en intro ductie is het zijn taak het leertra ject in de opleiding zo optimaal mogelijk te laten verlopen. Tij dens de voortgangsgesprekken met de cursist zullen de school vorderingen, de individuele leer route en de bij plaatsing en in troductie gemaakte afspraken worden besproken. De arbeidsconsulenten onderne men activiteiten om plaatsen op de arbeidsmarkt te verkrijgen en leerlingovereenkomsten af te sluiten. „Dat lukt redelijk. De bonus malus-regeling bemoei lijkte het, maar een toenemend aantal werkgevers begint ver trouwen in het project te krij gen", zegt Van Winsen optimis tisch. Hij vertelt dat de cursist niet alleen tijdens de opleiding begeleid wordt, maar dat ook na afsluiting van de studie onder steuning vanuit het project blijft plaatsvinden. De doelgroep van het project BLG bestaat uit visueel -, audi tief -, motorisch -, meervoudig gehandicapten, chronisch zieken en ernstige vormen van dyslec- tie. De leeftijd waarop de cursis ten kunnen instromen in het project BLG ligt tussen de 17 en 40 jaar. ding het Engels op een bijzonder hoog niveau gaan beheersen. Een groot aantal lessen wordt dan ook vanaf het eerste leerjaar in het Engels gegeven. In het leerplan is ruime aandacht voor de internationalisering van de samenleving die tot uiting komt in bijzondere projecten, veel in ternationale contacten, zoals klassenuitwisselingen en een bui tenlandse stage. De OSG 'Wolfert van Borselen' aan de Bentincklaan in Rotter dam heeft naast opleidingen voor VWO, HAVO, MAVO en Internationale Schakelklassen (ISK), een aantal internationale afdelingen: het Tweetalig En gels-Nederlands VWO (TVWO) en het International Department (ID) waar leerlingen worden op geleid voor het IGCSE- en IB- -diploma. Het TVWO is bedoeld voor Ne derlandstalige leerlingen uit groep 8 van de basisschool. De opleiding kent een groot aantal extra's. Het belangrijkste is dat de leerlingen tijdens hun oplei- Om kennis te maken met alle afdelingen van de 'Wolfert' is er op vrijdag 4 februari van 19.00 tot 21.30 uur Open Avond. Op zaterdag 5 februari is er van 10.00 tot 13.00 de Open dag. „Op de PTH leer ik van alles over techniek èn de vaardig heden die kennis op jongeren over te dragen of mensen ver der te helpen in het opbouwen van hun carrière." Aida Mo- hamatsaid is derdejaars me chanische techniek/werktuig bouwkunde aan de Pedagogi sche Technische Hogeschool aan de G.J. de Jonghweg 4 in Rotterdam. Voordat ze deze studie begon, behaalde ze haar HAVO-diploma en volg de ze twee jaar onderwijs aan een MTS. Ze weet dat ze een studie volgt waarmee ze, een maal afgestudeerd, meteen mee aan de slag kan. „Mensen die kennis willen over dragen en technologie willen stu deren zijn schaars. De maat schappij heeft deze mensen har der nodig dan ooit. Hetzij als leraar of lerares, hetzij als be drijfsopleider. Juist in een tech nologische maatschappij als de onze, zijn mensen die een brug weten te slaan tussen de vaak niet begrepen technologie en hun medeburgers onontbeerlijk. Zij zijn uiteindelijk degenen die ervoor zorgen dat technologie zich steeds verder kan ontwikke len en zich steeds meer dienst baar ten opzichte van de maat schappij kan opstellen", vertelt adjunct-directeur PTH Rotter dam, mevrouw P. Philipse. Dagopleidingen De PTH heeft dagopleidingen in de richtingen werktuigbouwkun de en elektrotechniek. Om toege laten te kunnen worden is HA VO/VWO met wis- en natuur kunde of MTS of voorbereiden de lerarenopleiding vereist. De éénjarige voorbereidende lera renopleiding aan de PTH is voor degenen die niet voldoende vooropleiding hebben om te worden toegelaten tot het HBO. Deeltijdopleidingen zijn er in de richtingen: bouwkunde, elektro techniek, werktuigbouwkunde, motorvoertuigentechniek, in stallatietechniek, wiskunde en natuurkunde. Bovendien wordt iedereen met een HBO-diploma toegelaten tot de éénjarige oplei ding voor het pedagogisch di dactisch diploma. Aida: „Mechanische techniek trok mij enorm. De werkvloer zag ik echter niet zo zitten. Deze studie geeft mij de kans op een andere manier en op een voor mij aantrekkelijke werkvloer te gaan werken. De studie is be paald niet licht. Je moet er zelf veel voor doen en zonder een flinke dosis doorzettingsvermo gen kom je er niet. Het onderwijs is modulair. Elke keer sluit je een blok af. Verknal je er één dan ga je verder met het volgende en haal je de gemiste in." Maar vijf meisjes Aida vertelt dat maar vijf meisjes werktuigbouwkunde studeren. „De mannelijke studenten moes ten wel even aan ons wennen. We worden op een leuke manier geplaagd en indien nodig altijd geholpen. In hun hart hebben ze respect voor ons", aldus Aida. In februari vertrekt ze voor een paar maanden naar Suriname om er stage te lopen bij een aantal bedrijven en instellingen voor technisch onderwijs. De PTH houdt op zaterdag 12 februari van 10.00 tot 12.30 uur Open Dag. Gekleed in een onopvallend pak slentert een man rond de roulettetafel. Hij volgt het spel, maar zonder dat iemand het merkt gaat zijn volle aan dacht uit naar Meneer X aan de tafel. Als de casinobezoe ker even later opstaat om weg te gaan, stapt ook de man in het onopvallende pak op. Zonder dat Meneer X ook maar iets vermoedt wordt hij in zijn auto gevolgd. „Rijzen er bij een werkgever ver moedens omtrent fraude, dan is het vaak een kwestie van obser veren. Je houdt de mogelijke fraudeur een tijdje discreet in de gaten. Zie je dat zijn of haar levensstijl niet conform het sala ris is, dan verzamel je gegevens. „Bij Meneer X bijvoorbeeld de hoogte van inzet aan de roulette tafel en de soort restaurants waar hij naar toe gaat." Als de politie Aan het woord is A. van Eyk, bedrijfsrechercheur van Mr. R. van Veen c.s. Bedrijfsrecherche uit Poortugaal. „Wij doen voor een opdrachtge ver hetzelfde wat de politie doet voor het algemeen belang. Een opdrachtgever schakelt ons in als hij liever geen beroep doet op justitie of politie. Uit bedrijfsbe lang", legt hij zijn beroep uit. In toenemende mate zoekt het bedrijfsleven hulp bij bureaus voor professionele bedrijfsre- •n bedrijfsrechercheur bestaat v< •n groot deel uit observeren cherche. Voor bijvoorbeeld pre ventie-advies, onderzoek bij ver mogensdelicten, onderzoek naar ongeoorloofde mededinging of fraude-onderzoek. Opsporing „Op discrete manier en in over leg met de opdrachtgever pak ken wij de zaken aan. Daarbij houden wij nauwlettend reke ning met de belangen van het bedrijf', vertelt Van Eyk. Hij heeft een politie-achter- grond. Was er werkzaam als re chercheur. Uit onvrede met zijn salaris solliciteerde hij naar de functie bedrijfsrechercheur bij zijn huidige werkgever. Van Eyk: „Ik heb affiniteit met op sporing en observatie. Ik heb ook een flinke dosis ervaring. Die kan ik in dit werk prima gebruiken. Door mijn politie-o- pleiding weet ik ook precies wat ik wel en niet kan en mag doen." James Bond Mr. R. van Veen vertelt dat al zijn bedrijfrechercheurs poli- tieervaring hebben. Gelukkig is hij met de door het Ministerie van Justitie per 1 december 1993 ingestelde vergunningsplicht voor particuliere recherche bu reaus. „James Bond-achtige toe standen worden daardoor voor komen. Er zijn nu opleidingsei sen en er worden antecedenten onderzoeken gedaan. Bovendien wordt er een gedragscode binnen het bureau vereist. En, er komt legitimatieplicht. Het kaf zal zich spoedig van het koren schei den", is zijn prognose. Normen en waarden Waarom een toenemende be hoefte aan bedrijfsrecherche? „Men neemt het niet meer zo nauw. Normen en waarden ver vagen en respect voor ander mans bezit verdwijnt. Een werk gever vermoedt dat er gegevens uitlekken, dat er teveel uren wor den gedeclareerd of dat er zelfs sprake is van interne fraude. Er zijn vermoedens dat een zieke werknemer tijdens zijn 'ziekte verlof elders een klusje klaart. Noem maar op. Het zijn zakfcn die een organisatie veel geld kos ten. Verliesposten dus", somt Van Eyk redenen op waarom een bedrijf heil zoekt bij een par ticulier recherchebureau. De gegevens van het onderzoek, vertelt Van Eyk, worden door de juristen op een juridische verant woorde wijze vertaald in een strikt vertrouwelijk rapport. „Daarbij wordt rekening gehou den met de bewijsaspecten in een eventueel vervolgtraject. Het schriftelijk rapport kan als basis dienen voor preventie- en cor rectiemaatregelen, mogelijk ont slag, ondersteuning van een ge rechtelijke procedure of aangifte bij politie", aldus Van Eyk. Normvervaging Hij ontkent niet dat hij de span ning die zijn beroep met zich meebrengt als aantrekkelijk er vaart. Want: „Zij is inherent aan het vak. Dat gevoel heeft een rechercheur bij de politie ook. Die kiest ook voor ^Jie politie functie. Mijn beroep is redelijk nieuw. De behoefte aan bedrijfsrecher che groeit, want de toenemende normvervaging wordt voor het bedrijfsleven onbetaalbaar. Be- drijfsrechercheurs die hun vak verantwoord verstaan hebben een toekomst." Heb je nog geen duidelijke be roepskeuze gemaakt, dan kan je daarover op Streekschool Rijnmond-Zuid wijzer wor den. Je kunt er een 'Oriënta tiecursus' volgen die jou de weg wijs naar een toekomst. Weet je wel welke beroepsrich ting je uit wilt, maar je voorop leiding is niet voldoende om een primaire opleiding van het leer lingwezen te volgen, dan kan de 'Schakelcursus' uitweg bieden. Zowel de 'Oriëntatiecursus' als de 'Schakelcursus' geven meer 'twijfelaars' en mensen met on voldoende vooropleiding de kans door te stromen naar het leerlingwezen en dus 'met' diplo ma de school te verlaten. Beide opleidingen zijn afgeronde stu dies. Gedeeltelijk leerplichtig De cursussen zijn toegankelijk voor jongeren die nog partieel leerplichtig zijn, voor 18-jaar en ouderen, voor mensen die langer dan één jaar werkloos zijn, voor herintredende vrouwen en voor mensen met onvoldoende voor opleiding. De cursussen zijn te vens bestemd voor mensen die behoren tot de Personenkring van de Sociale Werkvoorzie ning, voor VSO-schoolverlaters en buitenlandse meisjes. Er is ook een schakelcursus Metaaltechniek. Behoor je tot de jongste doel groep dan wordt tijdens het in- schrijvingsgesprek je motivatie, je algemeen kennisniveau, zoals Nederlands, rekenen en even tueel wiskunde, onder de loep genomen. Ook wordt de mogelijkheid van een leerovereenkomst bekeken. Ben je 18 jaar of ouder (herintre dende vrouwen en werkzoeken den) dan kan je via Scholing- /werk Rotterdam werkt (SRW) de oriëntatie- en schakelcursus sen Metaaltechniek, Elektro techniek of Administratie vol gen. Op de vestiging op de Zuid hollandse Eilanden zijn dat de cursussen Techniek, Detailhan del en een algemene oriëntatie- en schakelcursus. Mensen langer dan een jaar werkloos en herintredende vrou wen komen in aanmerking voor Banenpoolprojecten, waarvoor de streekschool een kort toela tingstraject verzorgt. Het doel ervan is het toeleiden naar de arbeidsmarkt of het behalen van een voldoende niveau voor een beroepsopleiding. Je kunt haast niet falen Waarom is het de moeite van het proberen waard bij Streekschool Rijnmond-Zuid één van deze opleidingen te volgen? Je kunt haast niet falen, want je wordt zeer intensief begeleid. Je kunt dus stellen datje meer aan dacht krijgt dan bij regulier on derwijs. Je kennis wordt aange vuld en als je de smaak van hef leren te pakken hebt, kun je eventueel alsnog doorstromen naar het reguliere onderwijs. Open dagen Momenteel volgen 614 leerlin gen een oriëntatie- of schakel cursus. Ben jij straks één van hen? Bezoek dan de Open Dagen in Rotterdam of Spijkenisse. Op donderdag 10 februari van 13.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 21.00 uur kan je terecht op de Haastrechtstraat 3 in Rotter dam. Op donderdag 17 februari van 16.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur aan het Kre kelveen 338 in Spijkenisse. Neem gerust iemand mee. Twee weten uiteindelijk meer dan één!

De Havenloods | 1994 | | pagina 15