Weekend-galeriehouder Bothof haalt buitenlands werk binnen rUJn Onderzoek naar interesse voor nieuwe woonvorm ouderen DE HAVENLOODS Dialezing Stellingname 'Francine >ij familie' Volksdansen in Kluphuis Oost Meta Oosters 'Incognito' Andere kijk op de wereld Lunchconcert Kunstminnend echtpaar geeft 'reistips' Hoor de muzikanten SCHIEDAM Wijkcentrum De Blauwe Brug was afgelopen zaterdag bevolkt door zo'n twee honderd muziekmakende men sen, de jongsten 14 jaar, de oud sten rond de zestig. Ze namen deel aan een Play In in twee delen. Het ene deel was voor blaasmuzikanten, het andere voor mandolinespelers. Gedu rende de dag studeerden enkele muziekwerken in, die aan het eind van de middag een besluit vonden in een concert. Het was zaterdag de derde keer dat een Play In voor blaasmuzikanten en een Play In voor mandoline muzikanten werd georganiseerd door het Algemeen Muziek Overleg Schiedam (AMOS). Het aantal deelnemers was in ver houding tot vorig jaar aanzien lijk gestegen: in 1993 deden 80 blaasmuzikanten mee, tegen dit maal 140, bij de mandolinespe lers steeg het aantal deelnemers van 30 naar 70. De muzikale leiding van de ge- slaade dag was in handen van de dirigenten Piebe Bakker ((blaas- orkest) en Benny Ludeman (mandoline-orkest). SCHIEDAM In museummo len De Nieuwe Palmboom, Noordvest 34, wordt iedere eer ste zondag van de maand een bepaald onderwerp belicht door inleider. 6 februari is dat Jos Gunneweg, directeur van de Schiedamse Molenstichting. Hij verzorgt om 15.00 uur een diale zing over de Schiedamse mole nactiviteiten uit 1993. In sfeer volle beelden komen aan de orde, onder meer de voltooiing van De Nieuwe Palmboom, de inrichting van het museum daar in, en het Havenmuziek- en Mo lenfestival van vorig jaar 15 mei. Men kan de lezing bijwonen te gen het normale toegangstarief. Voor volwassenen is dat 3,50 gulden, kinderen tot twaalf jaar betalen 2,50 gulden. KLEDING— De Stichting Schie damse Vrouwen-emancipatie Orga nisaties (SVO) organiseert elke dins dagochtend en donderdagmiddag een cursus kleding maken en infor matie voor Marokkaanse vrouwen. Deelname kost dertig gulden per sei zoen. Informatie: tel. 4734545. Op weg naar de stembus voelt De Havenloods/Het Schiedams Nieuwsblad de komende weken telkens een politicus aan de tand, die reageert op drie (confronterende) stellingen. De politieke partijen komen in alfabetische volgorde aan bod. Er is gekozen voor de nummer drie op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen op woensdag 2 maart. Ditmaal is het M. Ruseier-Van Bers van het CDA (lijst 2). 1. Het CDA heeft in de lopende collegeperiode als oppositiepartij niets uitgestraald. Ruseier: Daar ben ik het niet mee eens. Al is het natuurlijk wel moeilijk om je als oppositiepartij te profileren. Wethouders weten sommige dingen gewoon eerder, de collegepartijen hebben vaak een kennisvoorsprong. De oppositie moet voor veel zaken bij ambtenaren aankloppen, loopt daardoor regelmatig net achter de feiten aan. Toch vind ik dat het CDA op veel terreinen nogal wat heeft gepresteerd. Dan denk aan het ouderenbeleid, de binnen stadsplannen en het toerisme in Schiedam. 2. Dat de CD blijft groeien, is te wijten aan de overige partijen. Ruseier: „Daar moet ik ja en nee op zeggen. Veel mensen overwegen hun proteststem aan de CD te geven, omdat ze denken dat de andere partijen niets doen met hun wensen. Dat moeten wij ons aantrekken. We moeten concrete zaken in simpel Nederlands uitleggen, daar hebben de kiezers recht op. Anderzijds kan iedereen met een beetje politiek bewustzijn zien dat de CD niets te bieden heeft. Ik bespeur tenminste alleen een zwalkende protest partij." 3. Als partijleider Lubbers terugtreedt, zakt het CDA als een kaartenhuis in elkaar. Ruseier: „Natuurlijk niet. Onze partij is niet aan één persoon opgehangen. In alle geledingen staan mensen klaar om het partij programma uit te voeren. En daar zitten ook veel kundige vrouwen bij, zoals de staatssecretarissen Dé Graaff-Nauta en Van Rooy. En laten we wel wezen, deze discussie is niet nieuw. Toen Van Agt opstapte, riep ook iedereen dat het CDA klappen zou krijgen..." WATERWEG - Francine, het negenjarige Zaïrese meisje dat op 6 januari onderweg was naar haar tante in Vlaardingen maar op Schiphol de toegang tot Ne derland werd geweigerd, is on dergebracht bij familie in haar geboorteland. Dat zei staatsse cretaris Kosto van Justitie zater dag voor de VARA-radio. De bewindsman ontkende daar mee een bericht in het Rotter dams Dagblad van 29 januari jl. waarin werd gemeld dat Franci ne voor 8000 Duitse Mark was verkocht aan een rijke Zaïrese familie. Kosto week met zijn re actie af van de normale procedu re. In de Tweede Kamer zijn namelijk vragen over deze kwes tie gesteld door PvdA en Groen Links. Deze week zal de staatsse cretaris in het parlement uitvoe riger ingaan op de uitzetting van Francine. Kosto ontkrachtte met zijn uit spraken ook de brief van het Vlaardingse college van burge meester en wethouders aan de gemeenteraadsfractie van GroenLinks. Deze partij had na de uitzetting om opheldering ge vraagd aan B en W en het ver zoek ingediend om in Den Haag te lobbyen voor Francine. Vol gens GroenLinks verdiende Francine een uitnodiging van Vlaardingen om hier te komen. B en W schrijven in hun brief, die vrijdag werd verstuurd, dat zij de reactie van GroenLinks uit menselijk oogpunt kunnen de len. „Het is onbegrijpelijk dat een negenjarig meisje wordt te ruggestuurd naar haar land van herkomst, dat geteisterd wordt door oorlog. De toelating van vluchtelingen is voorbehouden aan de landelijke overheid. Naar wij aannemen is de beslissing om dit meisje niet toe te laten zorg vuldig behandeld en niet zonder reden gebeurd. De gemeente heeft geen enkele mogelijkheid om zelfstandig vreemdelingen uit te nodigen. Mochten de vra gen in de Tweede Kamer tot resultaat hebben dat dit meisje alsnog in Nederland kan worden toegelaten, dan zijn wij gaarne bereid om te proberen haar bij haar tantie in Vlaardingen te la ten opvangen via de daartoe ge ëigende regelingen", aldus het college. In een reactie zegt fractievoorzit ter Ben van der Velde van GroenLinks Vlaardingen: „Het college'laat zich van de goede kant zien, maar inspanningen om daadwerkelijk iets te veran deren ontbreken helemaal". SCHIEDAM— In Kluphuis Oost komt elke maandagavond een enthousiaste volksdansgroep bij elkaar. Elk jaar wordt onder leiding van een ervaren leraar een aantal nieuwe dansen uit verschillende landen ingestu deerd. De kosten zijn 7,50 gul den per maand. Wie interesse heeft, is welkom op maandagavond om een keer vrijblijvend mee te doen. Het adres is Galileistraat 86, telefoon 4735435. Zelfverdediging op twee locaties SCHIEDAM De cursus zelf verdediging voor vrouwen van de SVO in samenwerking met Rereatie Rotterdam, wordt op twee plaatsen in de stad gegeven. Eén cursus begint op donder dagochtend 17 februari van 9.30 tot 11.30 uur op het adres van Sportinstituut Schiedam, Jacob Bijsterstrraat 2. De andere cur sus wordt op vrijdagavond gege ven van 19.30 tot 21.30 uur bij Sportarcade, Boterstraat 40 tot 44. Er zijn gemiddeld tien bijeen komsten. De kosten zijn 85 gul den. Voor inlichtingen kan men bellen naar SVO, Broersveld 142, telefoon 4734545. SCHIEDAM Meta Oosters, op literair gebied al eerder actief, heeft zich de laatste jaren toege legd op de beeldende kunst. Haar beeldtaal uit zij in diverse technieken, zoals etsen, schilde rijen en keramiek. In Theater De Teerstoof expo seert zij onder de titel 'Incognito' een serie werken op papier. Tij dens voorstellingen is deze ver koopexpositie - vanaf een uur voor de aanvang - nog tot en met 19 februari te bezichtigen. COUNTRY AND WESTERN In Buurtcentrum Trefpunt Oost, Celsiusstraat 2, Schiedam, wordt op 5 februari country and western-muziek gedraaid. De avond duurt van 21.00 tot 0.2.00 uur. Toegang: 2,50,-. Wegener huls-aarvhuLsbLaden 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Arlen Poort (tel. 010 - 4.713.790) Sport: Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Hoofd redactie: Jan Sieben DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeente Schie dam en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen BV, behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 9/P SCHIEDAM Onder het mot to „Een andere kijk op de we reld..." organiseren wijkcentrum De Erker en het Anti-Discrimi natie Buro een wedstrijd in het kader van de Internationale Anti-Racisme Dag (21 maart). Als inzending is alles mogelijk, zoals een foto, gedicht, lied, pos ter of videoclip, zolang het maar „Een andere kijk op de we reld..." biedt. Inzendingen moe ten voor 28 februari bij De Erker binnen zijn, Jan van Avennes- straat 32, 3117 PR Schiedam, tel. 4267767. DINSDAG 1 FEBRUARI 1994 SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum vindt op woensdag 2 februari een lunchconcert plaats, met Jacqueline de Groot (so praan), Theo v.d. Hek (fluit) en Ger Otte (piano). Zij spelen wer ken van onder anderen Bach, Beethoven en Grieg. Toegang en koffie zijn gratis. SCHIEDAM Galeriehou der Henk Bothof houdt behal ve van beeldende kunst, ook van klassieke muziek. In zijn mooie tentoonstellingsruimte tracteert hij de bezoekers op aangename klanken en ook vaak op een kopje koffie. Hij houdt niet van dat statische. In Nederland kom je dat vaak tegen, vindt hij. Anders dan in het buitenland; daar gaat het volgens hem meestal „smeuï ger" toe als het om kunst gaat. Hij kan het weten, want de exposities in zijn galerie worden in de meeste gevallen samengesteld uit werk van buitenlandse kunstenaars, waarvoor hij zelf veel op pad gaat. De afgelopen week was hij nog in Parijs om werk te bekijken voor een expositie in het najaar. Het moderne naambord (Bo thof, Modern Art) contrastreert met de originele oude deur van het historische pand aan de Schie, hoek Raam, waarin de galerie is gevestigd. Het schildje van de Historische Vereniging Schiedam boven het naambord geeft de instemming weer van de vereniging voor het in stand houden van het óude. De voor malige jeneverstokerij is bij veel Schiedammers bekend. Buiten staanders moeten de plek even weten te vinden, maar wie het eenmaal weet, komt terug, is de ervaring van Bothof. Door-de-weeks heeft hij een baan zoals veel anderen, maar elke zaterdag en zondag is hij aandacht. De zojuist 'opgeruim de' wintersalon gaf een terugblik te zien van werk van onder meer Beniti Corneli, België; Baviera, Frankrijk; Alfred Baumann, Duitsland. Maar ook Schiedam mer Adriaan van Otterloo en Rotterdammer Frits Jansen. „Roeren in het bekende potje" doet Bothof trouwens nog wel vaker. De komende exposities vermelden de namen van Frits Kloppers, Bram van Velde en Kees Verkade. De laatste deelt de tentoonstellingsruimte (met bronzen beelden) vanaf 4 febru ari met de onvermijdelijke bui tenlander: Uieter tcker, een Duitser van -wie schilderijen en etsen te zien zijn. Dat Henk Bothof steeds in de wij-vorm spreekt als hij het heeft over de galerie, komt omdat hij veel hulp ondervindt van zijn vriend en van zijn broer. Hoe verhoudt zich de kunst tot het zakelijke aspect met betrekking tot deze gezamenlijke hobby? „Het is een kwestie van de ba lans tussen idealisme en zakelijk inzicht. Heel rijk worden kan niet. Ervan leven, dan moetje er nog meer tijd in steken", meent de weekend-galeriehouder. „Blijft over kostendekkend wer ken, daar streven we naar." Kunst verkopen is een kunst apart, zo denkt ook Henk Bo thof. De ontwikkelingen zoals die gaande zijn op de Academie voor Beeldende Kunsten in Rot terdam, waar het zakelijke as pect deel moet gaan uitmaken van het lesprogramma, heeft hij zelf ooit aangekaart. „Kunste naars moeten hun werk leren verkopen. Dat hebben wij met hen gemeen: We hebben hetzelf de doel, dezelfde belangen en dezelfde tegenslagen." SCHIEDAM Apart wonen maar niet alleen. Dit is het uit gangspunt bij de nog niet zo lang bestaande woonvorm 'groeps wonen door ouderen'. De Stich ting Welzijn Ouderen Schiedam onderzoekt op dit moment of er oudere (50plus) stadgenoten geïnteresseerd zijn in een derge lijke vorm van samenleven. Het kenmerk van groepswonen door ouderen is zelfstandigheid, saamhorigheid en hulpvaardig heid. Voorop staat dat iedere deelnemer, alleenstaand of stel, beschikt over een eigen woning. Groepswonen betekent voorts dat bepaalde ruimten en voor zieningen door de ouderen wor den gedeeld. Bovendien is het bij deze samenlevingsvorm essen tieel dat de bewoners zelf bepa len wie deel uitmaakt van de groep. Door het gezamenlijk wonen wordt een kleine of grote mate van verbondenheid bevor derd, met wederzijdse belang stelling, gevoel van verantwoor delijkheid voor elkaar en vriend schap. De landelijke Vereniging Groepswonen van Ouderen die in 1984 werd opgericht heeft in middels al heel wat beginnende woongroepen met raad en daad terzijde gestaan. Opvallend is dat, waar een dergelijke woon groep van de grond komt er na verloop van tijd meer bijkomen. Hieruit zou kunnen worden ge concludeerd dat deze vorm van samenleven voldoet aan een be hoefte. Deze ontwikkeling is voor de Stichting Welzijn Ouderen aanleiding te onderzoe ken of er in Schiedam ook be langstelling is. Begeleiding Overigens is het niet zo dat de stichting Welzijn het initiatief neemt tot het opzetten van groepswonen. Dat moet gebeu ren vanuit de ouderen. Wel is de instelling bereid een dergelijke groep te begeleiden. „De hulpvaardigheid en onder steuning waaraan wordt gedacht kan men vergelijken met directe burenhulp", aldus Sies Meuwe- se, medewerkster van dé Stich ting Welzijn. "Als men proble men heeft/krijgt op lichamelijk of psychisch gebied dan doet men uiteraard een beroep op de daarvoor geëigende instanties." Voordeel van groepswonen is het baas blijven in eigen huis. Zelfstandig en toch niet alleen. Deelnemen aan een woonge meenschap van ouderen is een bewuste, weloverwogen keus. Het betekent actief blijven niet alleen voor jezelf maar ook voor anderen. Sies Meuwese: „Groepswonen kan je niet vergelijken met het leven in een commune. Wel is present in de galerie. De deur staat op die dagen van 11.00 tot 17.00 uur open. Vóór de opening van de galerie, nu anderhalf jaar geleden, stelde hij zijn huis open voor het bezichtigen van beel dende kunst. Met de ingebruik neming van de riante ruimte aan de Schie zijn de mogelijkheden fors uitgebreid. Met een aantal van tien tentoonstellingen per jaar worden die mogelijkheden ook benut. Bewonderaars Henk Bothof heeft er een groot plezier in buitenlands werk bin nen te halen. „Gevestigde na men, waarvan hier vaak nie mand heeft gehoord." Merk waardig vindt hij dat, hoewel hij toegeeft dat het soms ook voor hem een eerste kennismaking is. Anderen hebben hem in zo'n ge val op bepaald werk opmerk zaam gemaakt. Bothof heeft namelijk het geluk een paar bewonderaars te heb ben, een echtpaar, waarmee hij in contact kwam tijdens een paar bezoeken die ze aan zijn galerie brachten. Ze gaan al jaren naar exposities in het buitenland en hebben niet zelden een tip voor hem. Henk Bothof maakt maar wat graag gebruik van hun ent housiasme. „Mensen die al veer tig jaar naar kunst kijken, daar kun je toch wel naar luisteren", vindt hij. „Dat is het. Dat raakt een paar zenuwen", zo beschrijft hij zijn gevoel als hij zelf iets heeft ont dekt. Hoe het komt dat dat zo vaak buitenlands werk is, heeft een heel eenvoudige reden. Hij reist zelf graag. En hij be schouwt het binnenhalen van 'buitenlanders' als investeren in exclusiviteit. Niet dat er nooit Schiedammers of andere Neder landers bij hem exposeren, maar ze zijn in de minderheid. „Ik vind het een beetje roeren in een bekend potje." Salon Galerie Bothof kent een zomer en een wintersalon. Een aantal van de in die seizoenen getoonde werken krijgt dan nog eens de het de bedoeling met elkaar al lerlei activiteiten aan te pakken, daaronder valt bijvoorbeeld het zo af en toe gezamenlijk koken en eten. Binnen elke woongroep moeten regels worden gesteld. Zo maakt men afspraken over onder meer het respecteren van eikaars privéleven, welke rechten en plichten men heeft ten opzich te van elkaar en wat er moet gebeuren als er conflicten binnen de woongroep ontstaan." Volgens Meuwese zijn er in Schiedam zeker mensen die hier voor belangstelling hebben. Op donderdag 10 februari organi seert de Landelijke Vereniging Groepswonen van Ouderen in het gebouw van Bewonersvere niging Centrum, Broersveld 144, een voorlichtingsbijeenkomst. Aanvang 14.00 uur. Voor meer informatie kan men bellen naar de Stichting Welzijn Ouderen, Tuinlaan 94, telefoon 4731976, vragen naar Sies Meuwese. Henk Bothof ten tijde van de wintersalon in zijn galerie met een bezoekster

De Havenloods | 1994 | | pagina 3