Museum toont andere wereld van Joop en Janny van Broekhoven SCHIEDAM Feestverpakking met strik om Willibrordusschool Stellingname DE HAVENLOODS GroenLinks schudt de kaarten Twee muzen 'Ze hebben daar niet eens een gevangenis' Burgemeester plakt affiche mÊF DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 6-494 is het instellen van één of meer zogenoemde bedrijvenverzamel- gebouwen. Hierin kunnen zich kleine, startende ondernemingen vestigen, die voorzieningen als een receptie, een kantine en dure apparatuur samen delen om op kosten te besparen. D66 streeft naar 'duurzame ontwikkeling'. „De vestiging van kleinschalige schone bedrijven wordt gestimu leerd, waarbij de energie- en mi lieuaspecten een belangrijke rol spelen." De vrijzinnig-liberalen willen dat Schiedam meer hofjes krijgt. „Zowel in de stadsuitleg als op binnenstedelijke bouwlo caties, moet deze unieke vorm van bouwen én wonen, weer vol op de aandacht krijgen. Op kor te termijn wordt een aantal ar chitecten verzocht ontwerpen aan te dragen." De kandidaten lijst van D66 biedt geen verras singen. Wethouder Adri Reijn- hout voert de lijst aan, gevolgd door politicus van het jaar Mar cel Houtkamp, de man die nu nog de fractie voorzit. Kunstgeschiedenis bij 'Oost' SCHIEDAM Klubhuis Oost start begin maart een cursus kunstgeschiedenis. Een beeldend kunstenaar zal aan de hand van dia's of platenboeken bepaalde perioden uit de kunstgeschiede nis belichten, terwijl bezoeken aan musea op het programma staan. Een stadswandeling, waarbij men de stad met andere ogen leert bekijken, behoort ook tot de mogelijkheden. Een prak tisch gedeelte heeft tot doel zelf te ervaren hoe het is om met verschillende materialen te wer ken. De cursus bestaat uit tien bijeen komsten op woensdagmorgen van 9.15 tot 11.15 uur. De serie kost f 50,- inclusief het museum- bezoek. Met Rotterdam-Pas krijgt men 25 procent korting. Klubhuis Oost is te vinden in de Galileistraat 86, tel. 4735435. Zwart-wit van Marian Bakelaar SCHIEDAM De zwart-wit foto's op barietpapier die deze maand de wanden van Drank en Spijssalon 't Paard sieren zijn van Maria Bakelaar. Zij presen teert naast enkele tweeluiken een serie bloemportretten. De fron taal gefotografeerde bloemen krijgen in de prenten een bijzon der monumentaal karakter. In de tweeluiken van landschappen of architectuuren stillevens zoekt Bakelaar een relatie tussen vorm en inhoud. In de door haar zeer bewust gekozen achtergron den en composities herkent men de schilder: zij studeerde van 1980 tot 1986 schilderen en foto grafie aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotter dam. De tentoonstelling is te zien tot en met 26 februari. Wegener huLs-aarvhulsbLacten 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeente Schie- litgave van Wegenr~ Op weg naar de stembus voelt De Havenloods/Het Schiedams Nieuwsblad telkens een politicus aan de tand, die reageert op drie (confronterende) stellingen. De politieke partijen komen in alfabeti sche volgorde aan bod. Er is gekozen voor de nummer drie op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 2 maart. Ditmaal Jolie Hakkert van GroenLinks (lijst 5). 1. Het ABC-complex is een verrijking voor Schiedam-centrum. Hakkert: „Hahaha... GroenLinks heeft zich tot het laatst verzet tegen de bouw ervan. Het is gewoon onzinnig om juist op die drukke plek zo'n ABC-complex neer te zetten. Vooral omdat er een Albert Heijn-winkel inzit. Mensen doen boodschappen met de auto, dan vraagje toch om verkeersproblemen. Nee, het blijft een blunder dat zo'n winkelcomplex middenin de stad wordt ge bouwd. Men had het natuurlijk aan de rand van Schiedam moeten neerzetten." 2. Het milieu raakt ook hij GroenLinks steeds meer in de verdruk king. Hakkert: „Absoluut niet. We hebben de afgelopen jaren juist goede resultaten geboekt. Zo werd het vervuilende bedrijf MSR geweerd uit Schiedam, na protesten van de bevolking. Onze wethouder Bart de Leede heeft een sterk Milieubeleidsplan ge maakt. En vergeet niet dat bij onze partij veel mensen uit de milieubeweging op de achtergrond prima werk verrichten." 3. De huidige linkse coalitie hangt als los zand aan elkaar. Hakkert: „Dat gaat maar ten dele op. Op sommige terreinen wordt goed samengewerkt. Op andere loopt het minder. Dan denk ik met name aan de binnenstad. Wethouder Reijnhout (van D66 -red.) is hier verantwoordelijk voor wonen en buurtbeheer, maar wethouder Zijdeveld (van de PvdA -red.) doet de stadsont wikkeling. Dat heeft tot rare situaties geleid. Vooral vöor de bewoners. Als die voor informatie bij Reijnhout aanklopten, werden ze doorgestuurd naar Zijdeveld. En andersom. Mensen voelen zich dan niet serieus genomen, worden van het kastje naar de muur gestuurd. Ik vind dat met name Zijdeveld zich te weinig coöperatief heeft opgesteld." SCHIEDAM GroenLinks gaat er in deze tijd van aan staande gemeenteraadsverkie zingen op uit. Zoals ze zelf zegt zal de partij zich de komende tijd op ongebruikelijke plaatsen en op verrassende wijze presen teren aan de Schiedamse bevol king. De afgelopen zaterdag be gaven zich ongeveer zestien le den naar gebouw De Wilgen burg, waar een klaverjasmiddag werd gehouden voor ouderen. Twee aan twee namen de GroenLinksers het op tegen de ouderen. Bea Oomens vertelde in tien jaar niet te hebben geklaverjast. De nummer twee van de kandi datenlijst vond de gesprekken met de ouderen verhelderend. „Het blijkt dat veel ouderen zich zorgen maken over het te ruglopen van de voorzienin gen." Wat de wedstrijd betreft zei Oomens: „We eindigden niet als eerste, maar ook niet als laatste." SCHIEDAM De organisato ren van de 'boekenweekavond' op 25 maart in de aula van het Stedelijk Museum zijn op zoek naar muzikale mensen die op deze avond een bestaand gedicht willen vertolken. De boekenweek staat dit jaar in het teken van de poëzie. De Schiedamse Bibliotheek, de Vrienden van het Museum en de Schiedamse boekverkopers, wil len tijdens de boekenweek een evenement organiseren, waar muzikale Schiedammers een be kend gedicht ten gehore bren gen, met begeleiding van een muziekinstrument. Het kan een solo-optreden zijn, maar men kan zich ook met een groepje presenteren. Een piano is in de aula aanwezig. Bij voldoende deelname kan het evenement in een wedstrijdvorm worden gego ten, met aantrekkelijke prijzen. Opgeven is mogelijk bij de Openbare Bibliotheek, filiaal noord, tel. 4703728, vragen naar Greet van Norde of bij boekhan del Mercurius in het Hof van Spaland, tel. 4712313, vragen naar Ruud Aret. door NELLEKE DE JONG SCHIEDAM Afgaande op de enorme hoeveelheid foto's die Joop en Janny van Broek hoven maakten in verre lan den, moet je wel concluderen dat fotografie hun grote hob by is. Het reizen zélf noemen ze echter als hun eigenlijke hobby. „Meer een passie." Mateloos geïnteresseerd in mensen uit die andere wereld, wisten ze hen te portretteren in hun vaak kleurrijke kle ding. Oude, verweerde kop pen, of juist heel jonge, gave gezichten. „Maar altijd met respect, en nooit als ze het niet wilden." Museumdirec teur Pieter Tjabbes zag reden genoeg voor een expositie in 'Het Stedelijk'. Wat is het criterium om in het Stedelijk Museum te mogen ex poseren, ofwel, valt de foto-ex positie van Joop en Janny van Broekhoven onder de noemer kunst? „Geen kunst", antwoordt pr-medewerkster van het mu seum Marijke Nagtegaal, „maar het overstijgt wel verre het ni veau van vakantiefoto's." Marij ke begeleidt de foto-tentoonstel ling. Terwijl de technisch mede werkers Ed Roelofs en Martin Hoefman de laatste foto's inlijs ten, laat ze de reeds ingelijste exemplaren zien, om een idee te geven van de komende expositie. Het is bijna niet te geloven dat de foto's, zoals Marijke zegt, met een heel eenvoudige camera zijn gemaakt. Later zal Joop (Jeugdland) van Broekhoven zeggen: „Het is wat het is. Je moet natuurlijk wel gevoel heb ben voor compositie. Het aantal van ongeveer zeven tig te exposeren foto's is een se lectie uit duizenden exemplaren, gemaakt door Joop en Janny van Broekhoven tijdens hun rei zen naar Afrika, Azië, het Mid den Oosten en Zuid-Amerika. Marijke zorgde voor tekst bij de diverse landen. Het affiche met de aankondiging van de expositie toont een schit terend portret van een vrouw uit India. Het staat model voor de voorliefde die het echtpaar van Broekhoven heeft voor India. Joop van Broekhoven: „Het is ons favoriete land. Zo kleurrijk, zo levendig. We hebben er alle staten bezocht." Over de manier waarop Indiase vrouwen zich bewegen zegt hij: „Ze zijn alle maal mannequin." Hun liefde voor India werd op een keer zwaar op de proef gesteld, toen ze daar op een vliegveld werden gehouden, omdat men dacht dat ze er fotografeerden. Iets wat niet in hun hoofd opkwam, om dat het er verboden is. Het voor werp, dat Janny in haar hand hield werd voor een fototoestel aangezien. Toen twaalf mannen om hen heen kwamen staan en hun paspoorten eisten, voelden ze zich behoorlijk bedreigd. „En of we al zeiden dat we al jaren in India komen, en veel van het land houden, het hielp allemaal niets." Het begon er somber uit te zien voor het echtpaar, zo gaat het verhaal verder. Een verandering van tactiek bracht redding. Joop wist het gesprek op voetbal te brengen. De commandant van de troep noemde na een poosje een naam, waaruit Joop met eni ge moeite die van Coen Moulijn herkende. Omdat Joop de oud voetballer persoonlijk kende, kon hij de commandant een handtekening in het vooruitzicht stellen. Ze scheidden als de beste vrienden. Quat De Broekhovens sluiten hun ogen niet voor de armoede en de ellende die ze tegenkomen op hun reizen, als dat al mogelijk zou zijn, maar de tentoonstelling gaat daar niet over. Wel is er aandacht voor de specifieke ge bruiken en kenmerken uit de verschillende culturen, zoals bij voorbeeld in Jemen, waar de mannen met hun statussymbool, de 'djamba', (een kromme dolk) hele kerels voelen. Een foto van een aantal mannen met geweren laat zien dat die ook bijdragen aan superieure gevoelens. In de middaguren wordt massaal quat - de jonge blaadjes van een be paalde struik - gekauwd. „Als onze gids geen quat had, werd hij onrustig", vertelt Joop. Toeristische gebieden staan niet op het lijstje van te bezoeken landen. Joop en Janny kunnen dan ook heel goed begrijpen wat de koning van Bhutan beweegt om niet meer dan 1500 bezoe kers per jaar toe te laten tot zijn koninkrijk. „Hij wil het een beet je goed houden." 'Goed' bete kent in dit afgelegen land in de Himalaya dat de inwoners wel arm zijn, maar genoeg te eten hebben, dat er geen werkloos heid is. dat er geen bedelaars zijn, en vrijwel geen criminali teit. „Ze hebben er niet eens een gevangenis." Elke foto vertelt een geschiede nis. Bij de opening van de expo sitie op zaterdag 12 februari zal Joop daar, op ongetwijfeld boei ende wijze, gesproken woord aan toevoegen. Ook de zondag 13 februari daaropvolgend zal hij de hele dag aanwezig zijn ii het museum, om wie het maar horen wil, te vertellen over andere wereld'. De toegang tot het museum is die dag gratis. Na zondag gelden de normale ope ningstijden en de toegangsprij zen (volwassenen zonder kor tingskaart drie gulden) en ope ningstijden. Op woensdag is het museum in de Hoogstraat gratis. Aan de tentoonstelling is een educatief project voor kinderen verbonden, waarbij kinderen el kaar zullen fotograferen. De re sultaten daarvan worden in de loop van het jaar tentoongesteld. SCHIEDAM Burgemeester Scheeres heeft vorige week het start sein gegeven voor de campagne 'Ik kies voor Schiedam', door het aanbrengen van een affiche met die tekst op een aanplakbord aan de Broersvest. De campagne is door de gemeente Schiedam - in samen werking met een aantal politieke partijen - georganiseerd om de aandacht te vestigen op de gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart. De campagne is ingegeven door het feit dat tijdens de vorige gemeenteraadsverkiezingen de helft van de bevolking maar een stem uitbracht. Het affiche verwijst tevens naar de nieuwe manier van stemmen. De stemmachine komt in de plaats van het rode potlood en de papieren lijst. Eind februari wordt men via een verkiezingskrant nogmaals geatten deerd op de komende verkiezingen. te breiden naar negen lokalen", vertelt directeur Frank Wouter- sen tevreden. „De twee nieuwe lokalen zijn gebouwd op het speelplein. Helaas kon de schil der door het slechte weer de bui tenkant geen verfje geven maar dat gebeurt natuurlijk nog." Woensdag 9 februari worden ouders en andere belangstellen den in de gelegenheid gesteld de nieuwe lokalen te bekijken. Daarbij kunnen zij tevens de ten toonstelling Operatie Speurneus bezichtigen, die als thema heeft 'fijn, veilig en schoon'. In het kader van een project van de gemeentelijke dienst Educatie brachten de leerlingen de situatie rondom de school en in Schie dam Zuid in beeld. Zij onder wierpen straten, pleinen en ge bouwen aan een keuring. Daar bij werd gekeken naar de mate van veiligheid en of de locaties schoon waren en fijn om te spe len. Een werkgroep van de St. Willi brordusschool houdt zich bo vendien bezig met het project 'Opzoomeren'. In het kader van de Sociale Vernieuwing knappen bewoners uit de Rotterdamse Opzoomerstraat al jaren zelf hun woningen op en houden zij de straat op orde. Zij voelen zich verantwoordelijk voor hun lee fomgeving. Elk jaar wordt daar op feestelijke wijze aandacht aan geschonken. Het feestgedruis is inmiddels niet alleen in heel Rot terdam te horen maar dit jaar op 28 mei voor het eerst ook in Schiedam Zuid. De wijk sluit zich die dag aan bij de Opzoom- er-doelstelling, hetgeen tot ui ting komt in het thema 'fijn, veilig en schoon'. Zuid zal die dag veranderen in een geel de cor, versierd met zonnebloemen die gemaakt zijn door kinderen van alle basisscholen in de wijk. Kinderen van de hoogste klassen hebben inmiddels een zwartboek samengesteld met alle knelpun ten in een gedeelte van de wijk. De werkgroep zal deze lijst over handigen aan het gemeentebe stuur. De stadsbestuurders heb ben toegezegd geen geld maar wel mankracht ter beschikking te stellen om een groot aantal van de op de lijst genoemde mis standen te verbeteren. Daaron der zijn zaken als hondepoep, een grote hoeveelheid zwerfvuil en graffiti. Begin mei trekken de kinderen opnieuw de wijk in om te controleren wat er is verbe terd. Woutersen: "Wij merken dat deze benadering de kinderen aan het denken zet en dat hun hou ding ten aanzien van het milieu, hoewel heel langzaam, aan het veranderen is. En dat is een gun stig teken, want waar kan je be ter beginnen dan bij de jeug V' SCHIEDAM - Als een heel bij zonder cadeau. Zo zag vrijdag de St Willibrordusschool er uit. Een lint van een meter breed was om het gebouw gedrapeerd en samengebonden met een grote strik. Twee leerlingen maakten de strik los en met deze hande ling werden twee nieuwe lokalen officieel in gebruik genomen. Vijf jaar geleden namen leer krachten en kinderen van de St. Willibrordusschool hun nieuwe schoolgebouw in gebruik. Om de toeloop van leerlingen het hoofd te kunnen bieden werd begin van dit schooljaar de gym zaal van de kleuters ingezet als leslokaal. Ruim twee jaar daar voor was de gemeenschapsruim te van de school al geschikt ge maakt als klas. Met de inge bruikneming van twee geheel nieuwe lokalen behoort het nij pende ruimtegebrek van basis school St. Willibrordus (205 leerlingen) sinds vorige week dus tot het verleden. „Na nogal wat strubbelingen is het dan toch gelukt de school uit De feestelijke opening van twee nieuwe nieuwe lokalen is één van allerlei activiteiten op de tVillihrordusschool Ed Roelofs (links) van de foto's

De Havenloods | 1994 | | pagina 3