Auto-industrie blijft creatief met 'grijs' SPARTA - AJAX Sparta weet nu hoe het moet Bedrijfswagen RAI toont de mogelijkheden RAI wil grotere vrachtwagens RAI KORT Het historisch perspectief van Sparta-Ajax DE HAVENLOODS - DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 6-174 door WILL BEUMER Voor de tweede maal in korte tijd heeft de overheid het grijs kenteken aangepakt. Sinds 1 januari van dit jaar zijn de regels opnieuw verscherpt met als doel de gewone burger uit de belastingtechnisch goedkope auto te jagen. Ui teraard heeft de auto industrie zijn antwoord klaar. Wie dacht dat een Peugeot 205 volgens de nieuwe spelregels niet meer op 'grijs' verkocht kan worden, heeft het mis. Op de bedrijfswagen RAI wordt een keur aan oplossingen getoond. 'grys' werden gesteld. Het succes van 'grijs' nam toe. In 1993 zjjn, volgens de nog niet tweejaarlijkse be- helemaal officiële cijfers, in to taal 60.600 voertuigen verkocht. Dat getal heeft dan betrekking op zowel de bestelwagens voor voorzitter van het ten- goederenvervoer, koeriersdien- 1,4sten, service monteurs, verte genwoordigers, e.d., als de van personenauto's afgeleide bestel auto's die zijn aanges&haft door Tijdens de persconfe rentie voorafgaand aan drijfswagententoonstel- ling beklemtoonde toonstellingscomité, R. van Yperen, dat „de wijzigingen in de wetge- ving en de publiciteit particulierendie" aarT 't'weVzit* daaromheen, er in ieder plaatsen voldoende hebben. „Met ingang van dit jaar is die laatste categorie nu weggeval len", aldus Van Yperen, „en de geval toe hebben geleid dat het „grijs kenteken' in heel Nederland een be- verkoop aan bedrijfsmatige ge- grip is geworden." Van Yperen toonde zich heie bruikers blijft over. Dat betekent dat we in aantallen waarschijn lijk weer op het niveau maal niet ZO gelukkig komen. Interessant zal zijn wat rnet deze vorm van publi- de bedrijfsmatige gebruikers ritPit want tpn nnrprhtP gaan kopen' z» hebben de keus Clieil, Want len Onrecnie tusspn hpt van Hp nprsononaiitn wordt door menigeen nu tussen het van de personenauto afgeleide voertuig waarover gedacht dat dit document BPM verschuldigd is en de be- VOORBEELDEN bestelauto's. „Een grijs kenteken is er voor alle voertuigen voor goede renvervoer", aldus de heer Van Yperen. Natuurlijk onderkent ook hij dat de verkoop uiteraard nenwagéns'toont, is drastisch af- - genomen. De importeurs zien er zelf waarschijnlijk ook weinig brood in de variants en station- Yperen: „In 1989 werden er wagens om te laten bouwen door ruim 44.000 nieuwe bestel- carrosseriebedrijven. Uiteraard auto's geregistreerd, in 1992 z«n ze n°S wel leverbaar maar, meer dan 78.000. In die pe riode is de vraag van be drijfsmatige gebruikers ge stegen, maar het is duidelijk dat ook particulieren tot dit resultaat hebben bijgedra gen." I Chrysler Voyager Van I Opel Combo De voorzitter van het tentoon stellingscomité beklemtoont dat de kopende particulieren en de geot er zelfs verkopende autobranche altijd legaal hebben gehandeld. De au- ken. Een enkeling (zoals Peugeot met de 405) biedt nu reeds een stationwagen die, dank zij een verhoogd dak, voldoet aan het Wagon, Mitsubishi Pajero, Opel eisenpakket van de nieuwe grijs- Campo en Monterey, Toyota regeling. Ook Renault paste in Landcruiser, Nissan Terrano snel tempo de Nevada aan de Van, Land Rover, Jeep Wrang- nieuwe eisen aan en de Opel Ier, Jeep Cherokee en Jeep Astra Van voldoet met het ver- Grand Cherokee met grijs kente- hoogde dak ook aan de nieuwe ken leverbaar, eisen. Volkswagen Transporter Grand Luxe Nissan Terrano II rooftop Van Daihatsy Rocky Wagon 'Highroof Peugeot 205 Met veel creativiteit is Peu- geslaagd een 205 een laadruimte, de nieuwe eisen voldoet. 10-19 FEBRUARI 1994 BESTELLERS Bestellers zullen in de toe komst de bestsellers worden op de 'grijze' automarkt. Daar waar het om de kleintjes gaat, stelen de op de Corsa gebaseerde Opel Combo, de Renault Express, de zienlijk goedkoper worden aan- geheel vernieuwde Fiat Fiorino- geboden en de eigenaar wordt reeks en de Seat Terra en de ook niet achtervolgd door hoge show. aanslagen wegenbelasting. De Peugeot 205 XAD Commercial kost (excl. BTW) 18.149). TERREINWAGENS concern als Ducato, door Peu geot als J5 en door Citroën als C25 wordt verkocht. Op de be drijfswagententoonstelling van Genève lanceerde het consorti um de opvolger van deze groot- volumebestelwagen. Fiat blijft hem Ducato noemen, Peugeot koos voor de nieuwe naam Boxer en bij Citroën gaat hij Jumper heten. In diverse uitvoe ringsvarianten staat het drietal op de stands van de diverse im porteurs op de RAI. AMERIKANEN Een dollarkoers rond de 1.90 is aantrekkelijk om Amerikaanse auto's te kopen. Maar als de koers de twee gulden benadert of deze grens overschrydt, dan worden de Amerikanen snel te duur voor de Nederlandse er in 40 jaar meer dan 6,7 miljoen dels bijna 20.000 stuks verkocht, werden geproduceerd, is op de Daarmee is Volkswagen weer RAI voor het eerst met verhoogd nummer 1 in de bestelwagen dak, in aannemersuitvoering markt. Tevens is het Volkswa- „Grand Luxe" en met AL-KO gen vierwielaandrijfsysteem chassis te zien. Van de Transpor- „syncro" nu op alle Volkswagen ter zijn er in Nederland inmid- Transporters leverbaar. De RAI vindt dat het laadvermogen van vracht wagens groter moet. Op die manier kunnen meer goederen met minder vrachtwagens worden ver voerd. aankoop van deze schone voer tuigen met subsidies te bevor deren als tegelijkertijd wordt toegelaten dat Oost-Europese vrachtwagens die aan geen en kele eis voldoen, ons land bin nenkomen". Dit stelt ir. R. van Yperen, voorzitter van het Ten toonstellingscomité van de Am- Op basis van de bestaande sterdam Bedrijfsauto RAI 94. Volgens het Nationaal Mi- op een persconferentie ter gele- wagens die ongebreideld vuile genheid van de komende Am- uitlaatgassen verspreiden, niet sterdam Bedrijfsauto RAI 94. Hij noemde de bestaande EG voorschriften 'volstrekt achter haald'. moeten worden toegelaten. binatie van vrachtwagen met overheid zou, vanwege het mi lieu dat zo hoog in het vaandel staat, eenvoudig de toelating van vrachtauto's die niet aan dezelfde eisen voldoen, moeten verbieden. Oostenrijk heeft al laten zien dat zo'n regeling mo gelijk is", aldus de heer Van Yperen. De RAI is bang dat als de oneer lijke concurrentie door gaat, meer Nederlandse transportbe drijven hun activiteiten naar het buitenland verplaatsen. De vrees komt temeer tot uitdruk- neemt dan de ruimte die alle Nederlandse te duur. Een Ne- vrachtauto's op de weg inne- derlandse chauffeur kost de te vervoeren, wordt het milieu 25-30.000,-. gediend", aldus de heer Van Yperen. aanhanger of trekker met op legger geheel vrij te laten. Wel zou een eis moeten gelden voor de zogenaamde bestreken baan, dat is de ruimte die een voertuigcombinatie in een bocht inneemt. In ieder geval zou de lengte zodanig groter moeten worden dat één pallet meer kan worden vervoerd. Ook moet volgens de heer Van Yperen het maximum toegela ten gewicht in het internationa le vervoer worden verhoogd. Een ander heikel punt is het milieubeleid. Volgens van Ype- heeft het „geen zin om in Volgens Van Yperen maken verladers, nu er een internatio nale terugslag is in de econo mie, in Europa eerder gebruik aanbieders die door lage In Nederland verkochte vrachtauto's moeten aan de strengste milieu eisen voldoen. De echte slag om de koper vindt plaats in de hogere seg menten. In die categorie ver toont de Bedrijfswagen RAI ook het nieuws. De entree van het Koreaanse automerk Hyundai markt. Toch staan er in Amster- Is het (vooralsnog?) stil op de op de bedrijfswagenmarkt en de dam veel bedrijfswagens van markt van de stationwagens, de lancering van de drieling met Amerikaanse herkomst. Die we- fabrikanten van terreinwagens Italiaans Franse ouders vormen dergeboorte van de Amerikaan hebben hun uiterste best gedaan de belangrijkste noviteiten, hun modellen aan te passen aan Hyundai kondigde in het na- de nieuwe eisen. In de meeste jaar van '93 de komst van bestel- gevallen werd de oplossing ge- wagens aan. Het begon met de vonden door het dak iets te ver- lichte bestelwagen H100. De aan- se merken in hét Europese straatbeeld heeft veel te maken met de koers van de dollar, maar ook met de vitaliteit van de Amerikaanse fabrieken. Chrys- hogen, het aanbrengen van een trekkelijke introductieprijs heeft Ier, Ford en General Motors zijn laag tussenschot tussen bestuur der en laadruimte, en het blinde ren van de achterruiten en, zono dig, het weglaten van de achter bank. Dank zij deze aanpassin gen blijven de Daihatsu Rocky Nieuw kenteken veer bedrijfswagen Bedrijfsauto's zijn altijd gekozen omdat daarmee een aan het kenteken te her- 4— kennen. De zware bedrijfs auto's (boven 1500 kg) krij gen een serie die altijd be gint met een B. Het eerste kenteken uit de serie is BB-BB-01. De serie voor lichte bedrijfsauto's (tot en met 3500 kg) begint telkens met een V. Het eerste ken teken in deze serie is VB- BB-01. betere opsporing van snelheid sovertreders mogelijk is. Zware bedrijfsauto's (boven 3500 kg) mogen niet harder rijden dan 80 km/u. Door deze categorie met een aparte kentekenserie te on derscheiden heeft de politie een extra hulpmiddel om bij con trole op de weg snelheidsover tredingen te constateren. De oude kentekenserie voor bedrijfsauto's bestond uit een combinatie van twee letters, twee cijfers en twee letters. Deze serie, die startte in 1990, is De Rijks Dienst voor het niet helemaal opgebruikt. De kenseries voor bedrijfsauto's vooruit te kunnen. ruim 1200 kopers naar de Hyun- inmiddels door het dal van de dai-dealer gelokt en het merk recessie en het succes in Ameri- heeft zich in dit segment dan ook ka willen de fabrikanten ook in een volwaardige plaats veroverd Europa boeken. Chrysler tim met een marktaandeel van twin- mert al verschillende jaren met tig procent. Maar daar blijft het veel succes aan de verkoopweg niet bij. Het Koreaanse concern *n de oude wereld en ook GM heeft de Amsterdamse tentoon- heeft de verkooporganisatie aan stelling gekozen voor de Europe- deze kant van de Atlantische se primeur van een serie lichte Oceaan gereorganiseerd. North trucks. De nieuwelingen op de American Export Sales is een Europese markt zyn de H600, de nieuwe verkooporganisatie, die H350 en de H150. De Nederland- de klassieke Amerikaanse mer- se importeur heeft besloten dat ken (b.v. Chevrolet en Pontiac) twee van deze drie trucks in Ne- op de Europese markt brengt, derland geassembleerd zullen Ook op de RAI is GM met vijf worden. SAMENWERKING OP MAAT Pon, de Nederlandse Volkswa- Fiat en PSA groepen. Tijdens gen importeur, presenteerde op een groots opgezette persconfe- de RAI in 1992 een aanzienlijke rentie lanceerden Fiat, Lancia, uitbreiding van het leverings- Peugeot en Citroën hun Multi programma in de vorm van een Purpose Vehicle. Het voertuig, „Op maat op straat-programma dat de komende zomer op de ver- voor de Volkswagen Transpor- schillende Europese markten ge- ter. Dit programma is nu uitge- ïntroduceerd zal worden, komt breid met een aantal LT-model- uit fabrieken die door de bedrij- len. Met dit speciale opbouwpro- ven Fiat en PSA al jaren worden gramma kan aan vrijwel iedere gebruikt voor de fabricage van klantenwens tegemoet worden bedrijfswagens. In het Italiaanse gekomen. Val di Sangro bouwt Sevel, een Voor de eerste keer laat Volks samenwerkingsverband van Fiat wagen het totale Transporter en PSA (lees: Peugeot/Citroën), programma zien. De Transpor een bedrijfswagen die sinds 1981 ter, in 1990 de opvolger van de met succes door het Italiaanse overbekende VW-bus, waarvan De RAI verwacht dat de groei van het vervoer in Neder land en Europa de komende de cennia erg groot zal zijn. Tus sen nu en 2010 betreft dit groei cijfer 35 tot 50 procent. Dit is een gevolg van de steeds verder trouwbare trucks, die gaande arbeidsverdeling bin- mogelijk onderhoud vergen, nen Europa. In Europa worden trucks ge maakt die elders volstrekt on verkoopbaar zijn. In landen in Zuid Amerika, Afrika en Azië heeft men behoefte aan robuus te, eenvoudige en vooral be- Zondag 13 Januari 1994, aanvang 14.30 uur. Inhaalwedstrijd Toegangsprijzen: f15.- f20.- f30.- f40.- Als Han Berger afgelopen zon dagavond heeft opgelet, en daar bestaat uiteraard geen twijfel over, dan heeft hij met eigen ogen kunnen aanschouwen hoe hij zijn spelers moet instrueren om Ajax te bestrijden. Of hij daar nu echt veel voordeel aan heeft, valt te betwijfelen. De trainer van Sparta had er onge twijfeld de voorkeur aan gege ven dat de Amsterdammers in de ietwat verbleekte topper tegen PSV de volle winst voor zich hadden opgeëist. In dat geval was de kans op een stuntje van Sparta toch wat groter geweest. Door de 4-1 nederlaag van de Amsterdammers in de vader landse lichtstad zal de wat weg geëbde scherpte ongetwijfeld weer zijn teruggekeerd in de Wa tergraafsmeer en dan is het geen boute veronderstelling om te be weren dat Sparta daar wel eens de wrange vruchten van zou kunnen plukken. Waartoe een Ajax in vorm in staat is, is dit seizoen immers al vaak genoeg bewezen. Met uit zondering van afgelopen zon dag, speelt Ajax in de regel voet bal om van te likkebaarden. Doelpunten die je elders alleen in een trainingspartij ziet scoren, worden door Ajax ook gemaakt als het er serieus aan toe gaat. Vandaar ook dat de Amster dammers door voetbalminnend Nederland op zijn minst op een tweede plaats worden gezet als hen gevraagd wordt naar hun favoriete ploeg. Toch heeft Ajax in het verleden maar al te vaak een moeilijk middagje beleefd op het Kasteel. In nog niet zo lang vervlogen tijden beten de Amsterdammers regelmatig in het stof, waarbij het niveau van de wedstrijd doorgaans erg hoog was. Of Sparta ook zondag in staat is om Ajax beentje te lichten, is een vraag van geheel andere orde. Na een goede serie rond de win terstop is Sparta de laatste we ken weer wat weggezakt. De laatste drie wedstrijden leverden slechts een schamel punt op en dat is niet direct 'n reeks om van verbazing uit je stoel te vallen. Bovendien heeft Sparta onlangs Michel Valke zien vertrekken, terwijl Nico Jalink zondag vrij wel zeker aan de kant moet blij ven. De rode kaart die Sparta's middenvelder in Waalwijk op liep wordt weliswaar mondeling behandeld, maar de kans dat hij daarmee een schorsing van ten minste een wedstrijd zal ontlo pen lijkt minimaal. Aan de andere kant blijft voet bal natuurlijk gewoon voetbal. Dat bewees PSV afgelopen zon dag eens te meer. Het is vooral dat gegeven waaraan Sparta zich zal vastklampen in de confronta tie met Ajax in een wellicht ein delijk weer eens vol Kasteel. HENK HENDRIKS— Sparta heeft Hendriks met ingang van l maart benoemd tot technisch manager. Hendriks, die in het verleden al eens zitting had in het bestuur, krijgt met deze func tie de volledige verantwoording over het technisch beleid. CLUBAVONDEN 'De Spar- ta-supporter' organiseert weke lijks een clubavond in het sup portershome. Iedere donderdag avond kunnen de leden vanaf 7 uur terecht in het Kasteeltje. VACATURE In de komende dagen zal Sparta zich beraden over de invulling van de vacatu re die ontstond na het vertrek van Michel Valke. Indien zich een geschikte mogelijkheid zal voordoen zal Sparta wellicht een speler op huurbasis aan de selec tie toevoegen. Ajax heeft het regelmatig moei lijk gehad op het Kasteel. Toch moeten we bijna vijfjaar terug in de boeken alvorens we de laatste echte stunt van Sparta op het Kasteel tegenkomen. Op 19 fe bruari 1989 hield Sparta voor het laatst de punten in eigen huis. In een zinderende wedstrijd won de Kasteelclub met 3-2. Het jaar ervoor werd het 2-0 voor Sparta en ook in het seizoen 1985-'86 bleven de punten op het Kasteel (3-1). Het liefst denkt men bij Sparta terug aan de wedstrijd op 6 mei 1984. Het werd toen 5-2 voor Sparta. Saillant detail uit die wedstrijd was dat Louis van Gaal (foto) toen nog gewoon als speler voor Sparta uitkwam. De afgelopen vier jaar boekte Sparta twee keer een 0-0 gelijk spel, terwijl Ajax de twee overige wedstrijden winnend (1-2 en 1-3) afsloot. ARCHIEFFOTO

De Havenloods | 1994 | | pagina 8