Gezondheid Vitaminen helpen tegen hartinfarct Gemakkeliik slank blijven Nisyleen hij griep effectief Pleister doet kilo's verdwijnen voormenstruatieklac Bezong blijven met anti-oxydanten Gezondheidsadviezen Hinderlijke hoestbuien wat doe ie er aan? GZ01 De een heeft pijn in de onderbuik, de ander is prikkelbaar, een derde klaagt over hoofdpijn... Bij acht op de tien vrou wen brengt de menstrua tie aanzienlijk meer te weeg dan alleen bloedver lies. Voor die nare bijver schijnselen is er nu een nieuw middel: Femynal. OORZAAK In het verleden zijn er talrij ke theorieën ontwikkeld over de oorzaak van menstruatie pijn. Zo hielden bepaalde on derzoekers het op erfelijke fac toren, terwijl anderen het vooral zochten in een verkeer de voeding of foutieve li» chaamshouding. Ook een ver stoord evenwicht tussen de twee vrouwelijke hormonen (progesteron en oestrogenen) werd genoemd. Nog niet zo lang geleden heeft de weten schap echter ontdekt wat er werkelijk aan de hand is. Men struatiepijn wordt veroorzaakt door een verhoogde afschei ding van de zogenaamde 'pros- taglandines'. Dit zijn hormo nale stoffen die onder andere abnormaal sterke baarmoeder samentrekkingen kunnen ver oorzaken. En dat verklaart bij voorbeeld die kenmerkende, krampende pijn in de onder buik. OPLOSSING Tot voor kort kregen vrou wen met menstruatiepijn meestal pijnstillers voorge schreven. Nadeel van deze middelen is dat ze slechts tijde lijk werken. Bovendien - en dat is nog belangrijker - be strijden ze weliswaar de pijn, maar nemen ze de bron niet weg. In tegenstelling tot het nieuwe Femynal. Dit snelwer kende middel tegen menstrua tieklachten ontleent zijn kracht rechtstreeks aan de na tuur. De hoofdbestanddelen van Femynal zijn Moeder kruid, Paardekastanje en St. Janskruid: drie gewassen met een zeer geneeskrachtige wer king. Zo remt Moederkruid op het juiste moment de opbouw van het hormoon prostaglandi- ne. Daardoor worden onder andere krampen in de onder buik tegengegaan. Paardekas tanje zorgt voor de nodige ver zachting en regelt bovendien een probleemloos verloop van de menstruatieperiode. En St. Janskruid op zijn beurt, werkt kalmerend en ontspannend op het spier- en zenuwstelsel. Kenmerkende ongesteldheids klachten als nervositeit en prikkelbaarheid behoren daar mee tot het verleden. Femynal is verkrijgbaar bij drogist, apo theek en reformhuis. Voor na dere informatie: Indros Pflu- ger, tel. 036-5320280. femynal Uitgebreid onderzoek in VS: De kans op hart- en vaatziekten wordt aan zienlijk beperkt door geringe hoeveelheden van de vitaminen E en C toe te voegen aan de voeding. Deze vitami nen hebben een gunstig effect op het zogeheten 'slechte' cholesterol LDL, dat schadelijk is voor de wanden van hartvaten. Die belangwekkende aanbe veling komt van onderzoekers van de Amerikaanse Harvard Universiteit in Boston, na twee omvangrijke studies in de Ver enigde Staten bij totaal ca. 135.000 mannen en vrouwen, werkzaam in de gezondheids zorg. De wetenschappers presen teerden hun onderzoeksresul taten tijdens het 65e Wereld Hartcongres in New Orleans, met ruim 30.000 deelnemers. Twee grote onderzoeksinstitu ten van Harvard zijn ruim tien jaar bezig geweest met deze vitaminestudie. In het onder zoek onder vrouwelijke ver pleegkundigen werkten uit sluitend deelnemers mee, bij wie in 1980 geen enkel spoor van hart- en vaatziekten zicht baar was. Met ditzelfde uit gangspunt begon in 1986 de tweede studie onder de ruim 45.000 mannen. In beide gevallen bleek dat de kans op hart- en vaataan- doeningen afnam nadat op re gelmatige tijden gedurende een periode van twee jaar een combinatie van de vitamine E en C werd ingenomen. In Ne derland is vitamine E en C in de juiste dosering verkrijgbaar van het veelgebruikte merk UltraVit. Bij vrouwen daalde het risi co op een hart- of vaatziekte na gebruik van vitamine E met ongeveer de helft. Bij mannen nam de kans op een hartkwaal met 26" o af. De verklaring voor dit verschil is vooralsnog onduidelijk. Met name vitami ne E heft de schadelijke in vloed van het cholesterol-LDL (lage dichtheids cholesterol) op, dat onder invloed van zo geheten 'vrije radicalen' als het ware oxydeert. De me disch directeur van de Neder landse Hartstichting in Den Haag, de cardioloog W. Stig- gelbout zegt "onder de indruk" te zjjn van deze studie. UltraVit vitamine E en Ul traVit vitamine C zijn ver krijgbaar bij apotheek, drogis terij en reformzaak. Voor meer informatie: Kernpharm B.V., tel.: 04130-41492. Zo vlak na de feestda gen zullen velen zich weer aan een streng dieet moeten onderwerpen teneinde het figuur weer in orde te krijgen. Zonde, want die gewichtsschom melingen komen de ge zondheid niet ten goede. En ze zijn zeker niet noodzakelijk. Tegen woordig is er namelijk ook een vetblokker waar mee u eenvoudig slank kunt blijven. VETBLOKKER Deze Lipidplex vetblokker is een produkt, waar iedereen die slank wil zijn altijd al op heeft gewacht. Want hoe gezond en matig je ook eet, er zijn altijd wel gelegenheden waar je eenvou digweg geen "nee" kunt zeggen tegen kalorierijk voedsel. Wie dan dit produkt gebruikt, weet dat gewicht en lijn daar niet on der hoeven te lijden. Het zorgt er namelijk voor dat de vetten uit de voeding minder standdelen bindt de vetten, zo- vet en deze vetten verlaten met goed door het lichaam worden dat deze de darmwand niet lan- de andere voedselresten langs de opgenomen. Een uitgekiende ger kunnen passeren. Eén tablet bekende weg ons lichaam. Wie kombinatie van natuurlijke be- bindt maar liefst 20 tot 26 gram drie tabletten per dag gebruikt, In Nederland is Lipidplex door een aantal artsen en hun patiën ten twee weken getest en het resultaat was dat men gemiddeld 2,5 kg in die twee weken afviel, zonder dat een dieet werd ge volgd. De stoelgang verbeterde aanzienlijk en men voelde zich zowel geestelijk als lichamelijk erg lekker. GEMAKKELIJK IN GEBRUIK Lipidplex is een natuurlijk middel, zonder bijwerkingen, dat eenvoudig in gebruik is. Vlak voor, tijdens of na de maaltijd worden één of meerdere tablet ten ingenomen met water. De werkzame bestanddelen in Li pidplex doen de rest. De maxi male dosis is drie tabletten per dag. Deze kan men het beste ver delen over twee of drie maaltij den. Eén pot Lipidplex bevat 60 tabletten en is verkrijgbaar bij drogist, apotheker en reform huis. Voor meer informatie: TS-Pro- ducts, afd. Consumentenvoor lichting, tel. 03410-26966. Hoe vervelend griep en verkoudheid kunnen zijn, wist u al lang. Wist u ook dat u de genezing kunt versnellen met ho meopathie? De positieve ervaringen met het ho meopathische genees middel Nisyleen zijn be vestigd in een Duits on derzoek. POSITIEVE RESULTATEN Aan het onderzoek namen 21 huisartsen en 94 patiënten deel. De studie wijst uit dat Nisyleen succesvol gebruikt kan worden bij kou vatten met koorts. De artsen beoordeelden de werking van Nisyleen bij maar liefst 91% van de patiënten goed tot zeer goed, bij 8% bevredigend en bij slechts 1% onbevredigend. De klachten blijken het snelst te verdwijnen als direct na het begin van de klachten ieder uur 10 druppels Nisyleen wordt ge nomen. Dan zijn de klachten na gemiddeld 5 dagen geheel ver dwenen. middel met brede aanpak. Zo schijnselen van griep, zoals helpt Nisyleen bij de vele ver- koorts, verkoudheid, spierpijn en braken. Neusloop, verstopte neus of tranende ogen, kunt u verhelpen met Rinileen neus- spray of neusdruppels. Dit produkt is op basis van fysiologisch zout en bevat boven dien homeopathische bestandde len. Deze zijn werkzaam bij neusverkoudheid en ook bij ver- koudheidsverschijnselen door allergie voor huisstof, pollen en dergelijke. Het produkt heeft geen schadelijke bijwerkingen en kan ook door kinderen ge bruikt worden. Soms gaat verkoudheid ge paard met hoofdpijn of pijnlijke jukbeenderen. Dan is het goed' om te proberen bijholte-ontste king te voorkomen, bijvoorbeeld met Rinileen tabletten. FOLDER Over Nisyleen, Rinileen en de andere homeopathische zelfzorg- middelen van VSM is een gratis folder te verkrijgen. Belt u hier voor (gratis) met de VSM Home- opathielijn: 06 - 0996662. Ook wanneer u vragen heeft over ho meopathie kunt u hier (tijdens kantooruren) terecht. De meeste mensen willen graag oud worden en ge zond blijven. Een goede ge zondheid bij het klimmen der jaren is dan ook een wens van velen. Voor het behoud van een goede ge zondheid is het goed func tioneren van het menselijke afweersysteem van wezen lijk belang. VANAF 40 Met het ouder worden vermin dert de weerstand en groeit vaak het besef dat we ons afweersys teem zouden moeten helpen; vooral vanaf het 40e levensjaar speelt dit een wezenlijke rol. Dan is het goed te weten dat er nu Redoxon Protector is. Dit is een nieuw preparaat dat het af weersysteem van de lichaams cellen in bloed, hart, hersenen en andere vitale organen extra wa pent tegen beschadiging en te teem snelle veroudering. VERSTERKING NATUURLIJKE AFWEER Het natuurlijke afweersys- het lichaam bestaat uit ■nzymen die door het lichaam zelf worden aangemaakt en uit anti-oxydanten die via de voe ding worden opgenomen. Het af weersysteem beschermt de cel len tegen beschadiging, die wordt veroorzaakt door de vrije radicalen. Deze veroorzaken o.a. beschadiging van de celwand en van de celkern (DNA), verande ring in de celstructuur en zijn de voornaamste veroorzakers van het verouderingsproces in de cel len. Wanneer er meer vrije radi calen zijn, kan het natuurlijke afweersysteem de bescherming van de cellen onvoldoende aan. Verhoogde aanwezigheid van vrije radicalen komt onder meer tot stand door luchtvervuiling, UV-straling en bekende risico factoren zoals stress, roken, che mische stoffen in de voeding en het gebruik van vet. We kunnen ons afweersys teem versterken door dagelijkse aanvulling met de belangrijke anti-oxydanten van Redoxon Protector: Bèta-caroteen, vita mine E en vitamine C. Deze wer ken met het lichaam samen te gen beschadiging en te snellp veroudering. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Voor meer informatie: Roche Nicholas, tel.: 04977-81833. Is laat eten echt slecht? Er wordt wel eens beweerd dat als we laat op de avond eten, dit slechts zou zijn voor de lijn. Het maakt echter geen verschil op welk tijdstip van de dag of nacht de maaltijd wordt gegeten, als het soort voedsel dat we eten en de energie die we gebruiken met aktiviteiten de zelfde blij ven. Als we 's avonds iets extra's eten dat vooral bestaat uit snacks of hapjes, dan zal ons li chaamsgewicht wel toenemen. Het ligt dan niet aan de tijd waar op we eten, maar aan de samen stelling ervan. Urineverlies Helaas komt het veel voor dan mensen urine verliezen zonder dat het de bedoeling is. Velen schamen zich ervoor en gaan niet naar hun huisarts. Dat is jammer, want er is heel vaak iets aan urineverlies te doen. Het is voor dokters bijna altijd moge lijk een oorzaak voor het urine verlies te vinden. Vaak is het mogelijk om aan die oorzaak iets te doen, waardoor het urinever lies ophoudt. Als er aan de oor zaak niets te doen is, zjjn er veel mogelijkheden om het urinever lies niet vervelend te laten zijn. Dat kan met verband, een soort luiers, broekjes enz. Ga met uri neverlies dus naar uw huisarts en spreek erover. door G. van Lieshout, arts Veroudering van kunstgebit Als het eigen gebit niet goed meer is, bestaat er gelukkig nog een kunstgebit. Als dit niet kapot gaat, denken mensen er levens lang mee uit te kunnen komen. Dat klopt helaas niet. Als iemand een kunstgebit gekregen heeft gaat de kaak schrompelen. De onderkaak schrompelt sneller dan de bovenkaak. Na verloop van 7-10 jaar is de kaak zoveel dunner geworden dat het gebit te groot geworden is. Vaak voelt men dat zelf of kan men het gebit horen klapperen. Geregeld kan men ook zien dat de kaak ge schrompeld is. De mondhoeken gaan dan namelijk in een plooi hangen. Die plooien kunnen ge makkelijk smetten. Oplossing: een nieuw kunstgebit. Goede voornemens Het nieuwe jaar begint veelal met goede voornemens. Je neemt je voor minder te roken, wat meer te bewegen, wat opge wekter te zijn of wat geduldiger met je kinderen om te gaan. Pri ma! Maar hoe pak je het aan en hoe houd je het vol? Als je je iets voorneemt, schrijf het dan wekelijks in je agenda of op een papiertje en hang het dan op het toilet. Zo wordt je er regel matig mee geconfronteerd. Aquajogging voor slappe huid Dat zwemmen gezond was wisten we al. Maar wist u dat joggen in het water vooral voor uw huid heel goed is? De massa gevoordelen van water zijn on overtroffen. De bloedsomloop, de huid en de spieren worden getraind. Water helpt dan ook bij het uitvlakken van bobbeltjes en putjes van cellulitis. Als je meer traint, neemt de kracht en de soepelheid van je lichaam en huid toe. Kinderen - gek wordt je ervan! Er zijn talloze boeken die alles vertellen over de opvoeding van uit het standpunt van het kind. Maar hoe zit het met de ouders? Het opyoeden gaat vaak gepaard met veel spanningen: stress zoals we het tegenwoordig noemen. Het boek 'Kinderen - gek wordt je ervan' zal stressgevoelige ouders opvrolijken. Kinderarts David Haslam helpt de oorzaken van die spanningen vast te stel len, waardoor stress kan worden overwonnen of worden terugge bracht tot de juiste proporties. En het ouderschap wordt weer leuk. Hardlijvigheid Men spreekt van hardlijvig heid of obstipatie als iemand minder dan drie maal per week ontlasting heeft. Dit kan komen door ziekten of verstopping, maar veel vaker komt dit door een luie darm. Een luie darm is meestal een familiekwaal. Een darm kan zo lui zijn dat iemand maar eens per week ontlasting heeft. Dit geeft helemaal niks, als die persoon daar geen last van heeft. Als de darm lui is en men daar wel last van heeft, kan men het volgende doen: vezelrijke voeding gebruiken, 1,5-2 liter vocht per dag gebruiken, dage lijks lichaamsbeweging, bij aan drang niet ophouden maar naar het toilet lopen. REDAKTI0NELE VERANTWOORDING: PRESS-PARTNERS POSTBUS 1S7 1243 IK S GRAVE LAND Hoesten kan een zeer hinderlijke, afmattende aandoening zijn, die vaak langer aanhoudt dan ove rige klachten bij griep en verkoudheid. U mag een hoest dan ook niet te licht opnemen. Hoesten mag vervelend zijn, toch is het een uiterst nuttige maat regel van het lichaam om dat u door te hoesten de luchtwegen van overtollig slijm ontdoet. Nu de winter is aangebro ken, moeten we extra oppas sen voor griep en verkoud heid, waarvan hoest vaak het gevolg is. Ondanks goede voorzorgsmaatregelen, zoals warme kleding en voldoende rust kunnen vele Nederlan ders niet voorkomen dat ze een verkoudheid oplopen. Nattermann beschikt over een uitgebreid assortiment pro- dukten die de hoestklachten verminderen en er voor zor gen dat u zich snel weer beter voelt. Omdat een mens op ver schillende manieren kan hoes ten, zijn er veel hoestmiddelen verkrijgbaar. Voor het bestrij den van hoest is het belangrijk dat de soort hoest en de oor zaak van de hoest bekend zijn. DROGE HOEST Wanneer er sprake is van een droge hoest waarbij geen slijm in de keel vastzit, is een middel dat de hoestreflex on derdrukt zeer geschikt. Ook in het geval van prikkel- of krie- belhoest kunt u hoestprikkel- dempende middelen gebrui ken. Hiervoor heeft Natter mann vier hoestsiropen ont wikkeld: Bronchicum siroop (nofmaal en extra sterk) vöor volwassenen en Melrosum hoestdrank (normaal en extra sterk) speciaal voor kinderen. Bij produktieve hoest, dus wanneer er slym meekomt, moet u deze middelen juist niet nemen. Het noodzakelijke ophoesten van slijm mag na melijk niet worden tegenge gaan. VASTZITTENDE HOEST Nattermann Mucodyne is een uitstekend middel bij vast zittende hoest. Het bestand deel carbocisteine is slijmo- plossend en stimuleert het op hoesten van slijm. Een zoge naamde vastzittende hoest wordt dan een "produktieve" hoest. Om eveneens de keel te verzachten en te beschermen tegen prikkelende invloeden heeft Nattermann ook een kruidensiroop en een viertal suikervrije pastilles in haar as sortiment. Voor meer inlichtingen: Nattermann, tel.: 020-5473944. Nieuwe afslankmethode Voor wie op zoek is naar de ideale manier om af te slanken, is er goed nieuws. Dit keer niet in de vorm van een dieet, maar in de vorm van een pleis ter: de Svelt patch. De komst van deze afslank- pleister zal misschien eni ge verbazing wekken; de resultaten spreken voor zich. In Nederland kennen we de pleister vooral als een heel middel dat over een wondje wordt geplakt. Sinds kort heeft de pleister echter meer funkties. Ze wordt bijvoor beeld gebruikt als hulpmiddel bij het stoppen met roken, te gen zee- en wagenziekte. Er bestaan zelfs pleisters met hor moonpreparaten die de klach ten in 'de overgang' verlich ten. Al deze pleistersoorten zijn voorzien van werkzame stoffen die effektief optreden tegen de genoemde klachten. SNELLERE VERBRANDING De werkzame stof in de af- slankpleister is een extrakt van de fucus vesiculosus of blaaswier, een algensoort die te vinden is voor de Bretonse kust. Deze alg heeft een posi tief effekt op de stofwisseling, waardoor vetten sneller ver branden. Omdat de stof via de huid direkt in de bloedbaan terecht komt, is slechts e lage dosering nodig voor e optimaal resultaat. De Svelt patch afslankpleister wordt iedere morgen vóór het ontbijt aangebracht op een droge, schone huid. Eén pleister werkt 24 uur. Naast de pleis ters hoeft u geen dieet te vol gen. Natuurlijk moet u wel in de gaten houden hoeveel kalo- rieën u naar binnen krijgt. Verder is het belangrijk vóór iedere maaltijd 1 of 2 glazen water te drinken. RESULTATEN Bij een testgroep van personen die de pleisters gedu rende 60 dagen gebruikte, wer den de volgende resultaten ge boekt: na één maand werd 10° o aan gewichtsverlies ge- konstateerd en na twee maan den bijna 15%. De Svelt patch past door zijn uitzonderlijk ge bruiksgemak perfekt in deze tijd. Verkrijgbaar bij drogist, apotheker en reformhuis. Voor meer informatie: Tendem B.V (038-217747). i

De Havenloods | 1994 | | pagina 9