Siemerink weigert te geloven dat hij nu al aan z'n grens zit ABN AMRO TENNIS Goran Ivanisevic beboet na grof geschut op zichzelf Davis Cup tegen VS in Rotterdam? Jarryd opnieuw van de partij Britse referee Colin Hess bepaalt in Ahoy' de agenda Kwalificatie en loting 1 Aanvangstijden en entreeprijzen Parkeerplaatsen FEBRUARI 1994 De havenloods/het zuiden/holland silhouet In het weekend voorafgaand aan het ABN AMRO toer nooi vindt in Ahoy' het kwa lificatietoernooi plaats. Dan wordt gespeeld om vier plaat sen in het hoofdtoernooi. Zondag staan tevens de kwa lificatiewedstrijden voor de dubbels op het programma. Deze wedstrijden zijn toegan kelijk voor het publiek via de hoofdentree van het com plex. Aanvangstijd zaterdag 19 februari om 9.30 uur en zondag 20 februari om 10.00 uur. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van Ahoy' en kostén f 10,-. De loting voor het hoofd toernooi vindt plaats vrijdag avond 18 februari in de foyer (alleen voor genodigden). Dan zijn nog niet de 'quali fiers' bekend, maar zal toer- nooi-directeur Wim Buiten dijk wèl bekend maken aan wie hij de twee resterende wildcards ter beschikking stelt. Goran 1 v anise vc haalde vorig jaar in Ahoy' de kwartfinale. McEnroe en Becker zijn niet de enige heethoofden in het 21ste ABN AMRO toernooi. Ook Goran Ivanisevic heeft momenten waarop hij zich niet kan beheersen. De Kroaat was onlangs in Au stralië zo ontevreden over zijn prestaties dat hij ontoelaat baar hard vloekte. In voor het publiek onverstaanbare krachttermen maakte hij z'n onvrede kenbaar over eigen blunders in de kwartfinale te gen Jim Courier (7-6, 6-4, 6- 2). De organisatie haalde er een tolk bij om de uitlatingen van Ivanisevic te vertalen; ge zien de boete, ruim zesduizend dollar, heeft hij erger dan 'potverdorie' geschreeuwd. Als verklaring voor het wange drag van de extroverte tennis- topper mag gelden het feit dat hij vermoeid aan de wedstrijd tegen de Amerikaan begon. Eer der had Ivanisevic in het toer nooi van Doha (Qatar) verloren tegen Haarhuis en vooraf al aan gevoerd dat hij door een onge lukkige programmering vrijwel dagelijks twee keer had gespeeld en flink aan kracht had inge boet. En juist kracht is iets waar het 22-jarige service-kanon het van moet hebben. In 1992 slóeg hij de finale van Wimbledon liefst 37 aces tegen Agassi. Ze bleken uiteindelijk niet toereikend om de vijf-setter en de hoofdprijs van de All England Club te win nen. Maar door z'n service-ge weld bracht Ivanisevic het in juli van dat jaar wèl tot de vierde plaats op de wereldranglijst. Rotterdam Inmiddels is de Kroaat weer wat gezakt in de top tien. In Rotter dam is hij net als vorig jaar twee de geplaatst; tóén achter Becker, nü achter diens landgenoot Stich. Het was tegen de latere winnaar Jarryd dat de linkshan dige Oost-Europeaan in de halve finale in Ahoy' moest afhaken. De Zweed had slechts twee sets nodig om zijn in Split geboren opponent aan de zegekar te bin den. Misschien was Ivanisevic die dag wel in gedachten bij z'n landge noten, voor wie hij de laatste jaren menigmaal liefdadigheids wedstrijden speelde met z'n ze ven jaar oudere naam- en land genoot Prpic. Ivanisevic heeft zorgen om familie en vrienden in z'n geboorteland die het slacht offer werden en nog steeds kun nen worden van oorlogsgeweld. Hoewel om belastingredenen of ficieel woonachtig in Monaco voelt Ivanisevic zich nog steeds verbonden met Kroatië, het land waarvoor hij bij de Olympische Spelen in Barcelona in zowel het enkel- als het dubbelspel een bronzen medaille won. Dat ere metaal was voor hem belangrij ker dan de tweede prijs op Wim- beldon of toernooizeges die hij dat jaar in de wacht sleepte in Australië en Europa. De oorlog tussen Kroatië en Ser vië veranderde het leven van de ogenschijnlijk zo harde topspor ter. 'Ik kon opeens mijn familie thuis niet meer bellen, wist niet of ze nog leefden als ik de baan opstapte. Toen realiseerde ik me dat ik moest tennissen voor Kroatië, de kinderen daar, voor mijn familie, mijn vrienden.' Spanning De oorlog greep Ivanisevic zo aan dat hij voorjaar '92 werd opgenomen in het ziekenhuis van Monte Carlo, net voordat hij daar deel zou nemen aan een graveltoernooi. De spanning was hem teveel geworden, hij kreeg last van hyperventilatie. Via-via had hij gehoord dat vrienden waren gesneuveld aan het front, terwijl hij in het bui tenland een luxe leventje leidde. Inmiddels zal Ivanisevic onge twijfeld, net als de wereld, min of meer gewend zijn geraakt aan het wapengekletter en de voort durende spanningen in het voor malig Joegoslavië. Hij slaat weer volop aces, hoewel die in toene mende mate worden beant woord met zwaar geschut aan gene kant van het net. Ook man nen als Stich en Krajicek scoren immers met een harde opslag. Jammer voor Ivanisevic, maar daar helpt geen vloeken tegen. Jacco Eltingh. Als Nederland eind maart wint van België en de Verenigde Sta ten zegevieren over India krijgt Rotterdam wellicht een Davis Cup duel toegewezen. Rotterdam is voor de kandidaat stelling uitgenodigd door Ad vantage International Benelux, het marketingbureau dat na mens de KNLTB de Davis Cup wedstrijden organiseert in Ne derland. Het college van burge meester en wethouders heeft tot de kandidaatstelling besloten op advies van de Stichting Rotter dam Topsport. Er moet voor de wedstrijden in de tweede ronde van de Davis Cup tussen Nederland en de VS een tijdelijk tennisstadion wor den opgetrokken voor circa 12.000 toeschouwers. Mogelijke locaties in Rotterdam zijn de Kop van Zuid (Wilhelminapier), de Müllerpier en het Plompert- terrein naast Ahoy'. Andere kandidaat-steden zijn: Amsterdam, Utrecht, Maas tricht en Den Haag (dat vorig jaar al een interland organiseer de op het Malieveld). Verwacht wordt dat eind maart, na Nederland-België, bekend wordt welke stad de wedstrijd krijgt toegewezen. De Zweed Anders Jarryd is al jarenlang een goede bekende voor bezoekers van het Rotter damse tennistoernooi. Vorig jaar won hij onverwacht de hoofdprijs door winst tegen Volkov. Twee jaar geleden strandde Jar ryd in de tweede ronde tegen de latere toernooiwinnaar Boris Becker en in '91 werd hij in de kwartfinale prooi van Ivan Lendl. In 1986 en 1989 was Jarryd in Ahoy' verliezend finalist. De 32-jarige speler, die vooral in het dubbelspel veel eer en prij zengeld verdiende, stond tien jaar geleden, in 1984, ook al op de deelnemerslijst. Introductie is dus eigenlijk overbodig. 'Jan moet leren geconcentreer der te spelen', analyseerde Don na de nederlaag in Melbourne. 'Hij is nog wat slordig op som mige momenten. Je moet op dit niveau percentage-tennis kun nen spelen, zuinig zijn en op de belangrijke momenten scherp.' Aan de hand van video-opna men van onder meer de opslag wil de coach met Jan diens zwak ke punten bespreken en probe ren te verbeteren. Siemerink ziet ook nog voldoende kansen voor een hogere klassering dan de 100ste plaats die hij momenteel bezet op de wereldranglijst. 'Misschien mis ik wel bepaalde dingen die nodig zijn voor de wereldtop', toont hij zelfkritiek. 'Maar ik weiger te geloven dat ik met dit spel en deze ranking aan mijn grens zit. Het is niet zo dat ik het gevoel heb dat dit het is. Ik moet nog even doorgaan.' Blessures Siemerink is al eens, begin 1992, nummer 26 van de wereld ge weest. Vorig jaar werd hij ge plaagd door blessures en zakte hij naar buiten de top vijftig. Maar Jan is een doorzetter. Op 16-jarige leeftijd hing hij, een enkelblessure, z'n voetbal schoenen aan de wilgen en hij definitief voor tennis. Hij won z'n eerste prijzengeld door winst tegen Otto Panman in de eerste ronde van het Nederlands kampioenschap in 1985. Het ging om slechts vijftig gulden, maar dat was genoeg om de blonde tiener te motiveren om voluit te gaan voor een carrière als proftenniser. Weddenschap Z'n eerste grote resultaat boekte hij voorjaar 1990 in een Grand Prix toernooi in Singapore. Via kwalificatiewedstrijden was hij er in het hoofdtoernooi geko men. Bondscoah Stanley Fran ker had met Siemerink, die be kend staat als een vrolijk type en altijd in is voor een geintje, de weddenschap afgesloten dat hij z'n hoofd kaal zou scheren als Jan de kwartfinale zou halen. Hij kreeg spijt, want niet alleen bij Siemerink, maar ook bij een kapper in Azië rinkelde niet veel later de kassa. In de loop der jaren heeft de linkshandige Nederlander, naar mate hij succesvoller werd, z'n doel telkens verlegd. 'Ik wilde eerst de top honderd halen, nu is mijn streven de top tien èn een keer een Grand Slam toernooi winnen', zei hij voor het ABN- toernooi van 1992. In Australië was Jan volgens in siders in vorm. In Ahoy' krijgt hij binnenkort dus kans zich op nieuw te bewijzen. De afgelopen jaren heeft hij redelijk tot goed gespeeld in Rotterdam-Zuid. in 1989 en 1990 kwam hij niet ver der dan de tweede ronde van het kwalificatietoernooi, maar in 1991 verraste hij in het sportpa leis door na z'n debuut in het hoofdtoernooi pas in de kwartfi nale te stranden tegen Jarryd. Vorig jaar was in Ahoy' Ken neth Carlsen uit Denemarken, zijn tweede tegenstander, te sterk. Conditie Vorm en geluk bij de loting zijn niet altijd voldoende om het ver te schoppen in een ATP-toer- nooi, weet Siemerink. Vooral conditie en uithoudingsvermo gen zijn vereist om in het heden daagse tenniscircuit de eindstrijd te halen. In z'n eerste ABN AMRO toer nooi kreeg hij een late start, op woensdag. En omdat hij dubbel de met Schapers, moest de 23- jarige Rijnsburger twee avonden achter elkaar nog laat op de baan staan. Dat brak hem op. 'Een tennisser speelt het hele jaar door', realiseert Jan zich terdege. 'Vooral de Grand Slam-toer- nooien zijn fysiek erg zwaar. Daarvoor moet je gewoon su perfit zijn. Anders houd je je echt niet langer dan een paar dagen vol.' 'Als je een goede week hebt, kan je van iedereen winnen. Maar om het een hele week vol te houden, dat is de kunst.' Jarryd laat zich verzorgen op de massagetafel. Maandag 21 tot en met vrijdag 25 februari zijn er dagelijk twee programma's in Ahoy'. Het eer ste begint om 10.00 uur (entree f 20,-, vrijdag f 30,-), het tweede om 18.30 uur (maandag en dins dag f 30,-, woensdag en donder dag f35,-, vrijdag f45,-). Zaterdag 26 februari beginnen de sessies om 14.00 uur en om 20.00 uur. De finales zijn zondag 27 februari vanaf 14.00 uur. Ahoy' gaat telkens één uur voor aanvang van de eerste wedstrij den open. Bezoekers van het tennistoer nooi kunnen gebruik maken van parkeerruimte bij Ahoy' en de overdekte garage Zuidplein. Ook kan men de auto parkeren bij metrostation Slinge. Tijdens het ABN AMRO World Tennis rijden elke dag gratis pendelbus sen tussen Slinge en Ahoy'. 'Er zit weer muziek in het spel van Jan Siemerink', con stateerde coach Frits Don on langs in Melbourne. De Rijns- burgse Boy zélf was na het verlies tegen Stefan Edberg in de tweede ronde van de open Australische kampioenschap pen veel minder enthousiast. 'Ik heb tennisles gehad', was z'n reactie. 'De eerste set won ik: 6-4. Maar daarna was ik nergens meer: 6-2, 6-1 en 6-1 voor Edberg. Een pak slaag, maar ik heb gek genoeg niet het gevoel dat ik zo slecht speelde.' Dat Siemerink wel degelijk de kwaliteiten heeft om een topper als Stefan Edberg te kloppen, heeft het Rotterdamse publiek twee jaar geleden met eigen ogen kunnen zien. Jan won destijds in twee sets van de Zweed. Deelnemers ABN AMRO Tennis '94 Nr. Naam Land Ranking (07.02.94) 2 1. Stich, Michael DUI 2. Ivanisevic, Goran KRO 7 3. Gustafsson, Magnus ZWE 10 4. Becker, Boris DUI 13 5. Ferreira, Wayne ZAFR 17 6. Volkov, Alexander GOS 19 7. Novacek, Karel TSJ 23 8. Mansdorf, Amos ISR 26 9. Svensson, Jonas ZWE 35 10. Haarhuis, Paul NED 36 11. Stark, Jonathan USA 38 12. Holm, Henrik ZWE 47 13. El Aynaoui, Younes MAR 51 14. Agenor, Ronald HAI 55 15. Steven, Brett NW.ZL 59 16. Kafelnikov, Yevgeny GOS 61 17. Olhovskiy, Andrei, GOS 64 18. Damm, Martin TSJ 66 19. Raoux, Guillaume FRA 71 20. Jarryd, Anders ZWE 76 21. Eltingh, Jacco NED 78 22. Hlasek, Jakob ZWI 79 23. Gilbert, Rodolphe FRA 88 24. Siemerink, Jan NED 100 25. Prinosil, David DUI 113 26. McEnroe, John USA 27. Wildcard 28. Wildcard 29. Qualifier 30. Qualifier 31. Qualifier 32. Qualifier Colin Hess is al zes jaar refe ree tijdens het ABN AMRO toernooi in Ahoy'. Hij werkt samen met de supervisor en manager die de ATP (interna tionale spelersbond) afvaar digt naar Rotterdam. Belang rijkste taak van Hess is het bepalen van de 'order of play', dat wil zeggen dat hij na sa menspraak met toernooi-di- recteur Wim Buitendijk dage lijks de volgorde bepaalt van de partijen die een dag later moeten worden afgewerkt. 'Een hele uitdaging, want zeker met zo'n sterk deelnemersveld als in Rotterdam is het vaak een hele puzzel om het iedereen naar de zin te maken', vertelt de 72- jarige Engelsman. 'Als er spelers zijn die in de finales van Stutt gart hebben gestaan (het toer nooi vóór Rotterdam, red.) wil len die over het algemeen zo laat mogelijk hun eerste wedstrijd spelen. Partijen met toppers als Becker, McEnroe, Stich, Ivani sevic, Haarhuis en Siemerink ziet Wim Buitendijk graag op het avondprogramma. En het mooiste is om een dubbelwed- strijd met Haarhuis-Eltingh aan het eind van een avond te plan nen. Daar blijft het publiek im mers graag voor zitten.' Rust Maar hoewel Hess weioverwe gen het wedstrijdschema opstelt, kan hij het niet altijd iedereen naar de zin maken. Het hangt van de loting en de voortgang van het toernooi af hoeveel 'top wedstrijden' in een bepaald tijds bestek gepland moeten worden. Spelers moeten voldoende rust hebben tussen hun partijen, maar vooral als het toernooi het einde nadert en meerdere spelers nog in zowel het enkel- als het dubbelspel in de race zijn, wordt het lastig om bijvoorbeeld de tussenpozes tussen kwart- en halve finales eerlijk te verdelen. Bovendien komt dan ook de te levisie vaak met wensen voor een rechtstreekse uitzending en vraagt soms een geblesseerde deelnemer omwat extra rust. Belangrijk voordeel is dat Hess de spelers goed kent. 'Als ik de spelerslijst voor dit jaar bekijk, kan je wel zeggen dat ik negentig procent goed ken', verklaart de Brit. Hij is al jarenlang bekend in internationale tenniskringen. Twaalf jaar lang heeft Colin Hess het toernooi van Wembley, geleid; enkele jaren geleden nog reisde hij naar Hong Kong. In 1993 had hij vooral kleinere toernooien in Engeland in de agenda staan en deed hij slechts vier evenementen uit de ATP- reeks: Manchester, Bristol, Rot terdam en Hilversum. Ook op het Melkhuisje is de keurige En gelsman al jarenlang een ver trouwd gezicht. Als referee woont Hess elke och tend de bijeenkomst van officials bij. Hij is verantwoordelijk voor de gang van zaken rond de um pires, de lijnrechters en de bal- lenjongens. Met het leiden van de wedstrijden vanaf de stoel heeft hij niets te maken. Wèl begeleidt Hess de spelers naar de speelvloer als ze afgeroepen zijn. Bij de loting vrijdag en het kwa lificatietoernooi zaterdag en zondag vóór het hoofdtoernooi heeft de referee het ook al druk. Bij de inschrijving van het voor- toernooi controleert hij de 'ran king' van de kandidaten en be paalt hij het wedstrijdschema. Zorgvuldig 'Mensen denken misschien dat het voor zo'n toernooi met 32 plaatsen tamelijk simpel is alle maal, maar er komt een hoop bij kijken. Bovendien stel ik zelf be hoorlijk hoge eisen aan mijn ta ken. Ik zal altijd heel zorgvuldig vaststellen waarom wedstrijden in een bepaalde volgorde moeten plaatsvinden. Dat is telkens weer een weloverwogen beslissing. Daar valt dan ook niet meer aan te tornen. Er is nog wèl over te praten; ik wil best uitleggen waarom ik iets zo gepland heb. En ik hoop dan altijd maar dat de spelers mijn beslissingen res pecteren.' De uiterst correcte referee is niet alleen in de stiptheid waarmee hij z'n taken uitvoert, maar ook in z'n gedrag het type Engels man dat in de traditionele sferen van Wimbledon niet zou mis staan. Hij stelt de inzet van staf en werklieden tijdens het toer nooi in Ahoy' erg op prijs en waardeert vooral de extra zorg die men in Rotterdam besteedt aan onder meer het zaagsel voor de spelers (nodig voor een stevi ger grip bij transpireren) en be lichting van het speelveld. 'In Rotterdam heerst bovendien een hele vriendelijke sfeer', be sluit Hess. 'Niet alleen onder spelers en officials, maar ook bij de mensen er omheen. Ze zijn altijd bereid te helpen en dat maakt het voor mij extra plezie rig om hier referee te zijn.' Colin Hess: 'In Rotterdam heerst altijd een heel vriendelijke sfeer'

De Havenloods | 1994 | | pagina 11