r tich is in Duitsland mier dan Becker kV uis/Eltingh na Grand-Slam winst het te kloppen duo Méér dan alleen tennis AS/V AMKouto*fp O VBVAits Boris Becker even in ban van z'n baby Nieuw contract aan de weg t,mmen- ii/ij Good-old John McEnroe nu echt voor het laatst? voor drie jaar Toernooi op TV Gravelkleurige in plaats van blauwe velden Dubbel troef bij Davis Cup Naast de sportieve strijd om in totaal 600.000 dollar prijzengeld, vinden van 21 tot en met 27 februari in Ahoy' ook andere lucratieve handelingen plaats. Immers, in het VIP-dorp en de boxes rond het centre court worden tijdens het jaarlijks tennis toernooi altijd nuttige contacten gelegd door het bedrijfsleven. Na in het sportpaleis genoten te hebben van topsport, kunnen zakenlieden in de Schie- en Leuvehal relaxen onder het genot van een hapje en een drankje. De complete catering, met onder meer een Indonesisch restaurant en champagnebar, is overigens dit jaar verplaatst naar de Eemhal. Eveneens voor het bedrijfsleven vinden dit jaar in Ahoy' liefst tien symposia plaats tijdens het ABN AMRO toernooi. Van maandag tot en met zaterdag wordt geregeld gesproken en gediscussieerd over fysiotherapie, maar ook minder sportieve onderwerpen. Hoewel hij drie maanden vrijaf heeft genomen, was Boris Becker de laatste tijd volop in het nieuws. Natuurlijk was de ge boorte van z'n zoon Noah Ga briel, genoemd naar de Franse tennisser (Yannick) en de Ameri kaanse zanger (Peter), vooral de Duitse boulevard-bladen veel aandacht waard. Maar voordat echtgenote Barbara Feltus hem verblijdde met bun eerste kind, haalde Becker al uitgebreid de pers met uitspraken over doping- gebruik door collega's. Ook rom melde het met z'n manager Tiriac en veroordeelde hij via de pers racistische landgenoten. Duidelijk is dat Becker, die al op 17-jarige leeftijd Wimbledon won, de laatste jaren meer en meer is gaan relativeren. Er is leven na(ast) tennis, weet de in middels 26-jarige tennisprof. 'Ik denk niet langer 'tennis, tennis tennis'. Ik denk op dit moment 'baby, baby, baby', verklaarde Becker voordat hij ouderschaps verlof nam. Geld is al lang niet meer de be langrijkste drijfveer voor de man die elf miljoen per jaar krijgt van de Italiaanse kledingfirma Lotto en drie miljoen per jaar van het gokbedrijf Faber. De bedragen worden nog steeds overgemaakt op de rekeningen van de Roe meen Ion Tiriac, met wie Becker al geruime tijd wil breken maar die hem zo lang mogelijk aan z'nj contract houdt. Voor Becker geldt vooral het ple zier en de sportieve eer die hij, zelfs na elf jaar betaald tennissen en vijf Grand Slam-titels nog her en der wil behalen. Hij sluit be trokkenheid bij tennis na z'n ac tieve loopbaan niet uit. Maar of men hem in hoge tenniskringen nog wel zo zien zitten, is de Doping In een interview met de Frank furter Algemeine Zeitung be weerde Becker dat menig topten- nisser stimulerende middelen ge bruikt tegen stress en dat er ge sjoemeld wordt met controles omdat men bang is sponsors af te schrikken. Collega Ivan Lendl heeft bewijzen of excuses geëist en vindt dat de ATP Becker moet straffen als hij z'n beschuldigingen niet hard kan maken. 'In mijn zestienjarige loopbaan als proftennisser heb ik nog nooit aanwijzingen gevonden voor doping', aldus Lendl. Stich bestempelde de uitlatingen van Becker als 'onzin', Pete Sampras distantieerde zich ervan. ATP vice-voorzitter Larry Scott heeft gedreigd met een boete of schorsing als Becker geen bewijzen kan leveren. De Internationale Tennis Federatie (ITF) heeft in een nieuwsbrief Becker op de vingers getikt wegens zijn uitlatingen over gebruik van cocaïne en marihuana in het professionele tenniscircuit. Voorzitter Brian Tobin noemde de verdachtmakingen onverant woordelijk. 'Een verbijsterende uithaal van een speler die bekend staat als iemand die over de sport nadenkt', zo reageerde Tobin op de beweringen van de Duitse topper. Intussen heeft Becker, met zijn nieuwe trainer Nick Bolletieri, z'n rentree gemaakt op de internationale tennisbanen. In Marseille vierde hij onlangs z'n come-back. Sindsdien zijn het weer de spor tieve prestaties waar Boris mee Net als in voorgaan de jaren besteden de Wegener-bladen Holland Silhouet, De Havenloods en Het Zuiden kort voor het jaarlijks in door tennistoernooi in Ahoy' extra aan dacht aan dit popu laire sport-evene- ment. Vandaar ook in 1994 weer deze kleurrijke gratis bij lage, met achter gronden en wetens waardigheden. 6-530 ...HET ZUIDEN Twee jaar geleden was John McEnroe al de oudste deelnemer aan het ABN AMRO toernooi. Volgende week, op 16 februari, wordt hij 35 jaar. Hij doet het de laatste tijd wat rustiger-aan, maar nog altijd oogst hij applaus met z'n fluwelen touch en onnavolgbare serve/vol ley. Bekend is ook z'n typische service, aangeleerd in z'n jeugd om rugproblemen te voorkomen. Met een kleine tachtig toernooi-overwinningen en zes Grand Slam zeges behoort McEnroe tot de allergrootsten in het hedendaagse tennis. Vier jaar lang, van 1981 tot 1984, was de linkshandige krullebol de absolute nummer één van de wereld. In het dubbelspel stond hij liefst 257 weken op de hoogste plaats. 'Big Brat' kwam in '89 terug op het hoogste niveau nadat hij een rustpauze had ingelast om vader te worden. Hij klom destijds, door onder meer een halve finale-plaats op Wimbledon, naar de vierde stek op de wereldranglijst. Twee jaar geleden leek het erop dat het Rotterdamse publiek McEnroe voor het laatst in actie zou zien. Hij wilde dat jaar heel graag presteren in Ahoy', waar hij in '79 de finale verloor tegen Borg en in '87 tweede eindigde achter Stefan Edberg. Hij stelde het Rotterdamse publiek niet teleur, want het was geen schande dat hij in de halve finale het onderspit moest delven tegen de latere toernooi- winnaar Becker, van wie hij overigens kort tevoren in Australië nog gewonnen had. McEnroe heeft nu natuurlijk niet meer de vorm van toen. Begin 1992 stond hij 23e plaats op de wereldranglijst, een niveau dat hij nu niet meer haalt omdat hij doodleuk niet voldoende toernooien meer speelt om de benodigde punten te vergaren. Maar prestatiedrang zal John McEnroe nog wel hebben. Daar is hij te fanatiek voor. Ups and downs zijn er in alle tennis carrières. En die van Michael Stich is geen uitzondering op de regel. Sloot hij 1993 nog af met winst inde Davis Cup, de ATP-finals en een finale plaats in de Grand Slam Cup, vorige maand lag de hakkelende Duitser er in de open Australische kampioenschap- de eerste ronde uit. Malavi Washington verraste in Melbourne twee van de wereld: 7-6, 6-3, 3-6, 6-2. En de Duitser wilde nog de koppositie overnemen van Pete Sampras - '...al was het maar ABN AMRO en Ahoy' heb ben onlangs voor de periode 1995-1997 een nieuwe over eenkomst getekend terzake de organisatie van het indoor tennistoernooi in Rotterdam- Zuid. Onderzoek heeft ge leerd dat 65 van de Neder landers het toernooi kent, terwijl één op de drie de wed strijdenreeks volgt via televi sie of krant. Ahoy' viert in 1996 het 25- jarig bestaan en wil dan het tennis-evenement extra luis ter bijzetten. De directie re kent er min of meer op dat voor het 25ste ABN AMRO World Tennis Tournament in 1998 opnieuw kan worden samengewerkt met de ver trouwde geldschieter. Hoewel het ABN AMRO toer nooi plaatsvindt in de tweede week van de Olympische winter spelen, zal NOS Studio Sport zoals gebruikelijk uitgebreid ver slag doen. Vanaf maandag zijn beelden te zien op de Nederlandse televisie; de halve finale op zaterdag en finale op zondag worden recht streeks uitgezonden. a' de nummer wel zo graag "voor één weekje...'. In juli 1991 was Stich al eens naar de derde plaats op de mon diale ranglijst geklommen, dankzij onder meer een specta culaire toernooiwinst op Wim bledon. Hij bracht op het heilige gras aan Church Road landge noot Boris Becker in tranen door hem in de finale van z'n felbegeerde viérde open Engelse titel te beroven. Maar eind 1992 was Michael te ruggezakt naar de vijftiende plaats.Hij boekte dat jaar alleen toernooiwinst in Rosmalen. Robot Stich was indertijd moe en had zichtbaar last van een negatief imago. 'Na mijn Wimbledon-ti- tel werd ik afgeschilderd als een ijskoude robot, die niet in staat was enige emotie te tonen. Maar de media weten niet wat er alle maal omgaat in een topper. Ze schrijven ook dat ik geen vech tersmentaliteit heb en mijn hoofd gauw laat hangen. In wer kelijkheid geef ik nooit en te nimmer een partij op.' Dat Stich een doorzetter is en een veelzijdig tennisser, liet hij afgelopen jaar zien. Hij schreef vijf titels op z'n naam, op vier verschillende baansoorten. En bij de Grand Slam Cup in Mün- chen stond hij in de halve finale 2-0 achter tegen Edberg. Maar Stich vocht terug en sloot de partij winnend af. Door z'n recente successen werd Stich bij de Duitse tennisliefheb- bers populairder dan Boris Bec ker. De laatste was vier keer sportman van het jaar in Duits land, maar in '93 werd hij door onze oosterburen gerangschikt als nummer 23, nog achter schoonspringer Jan Hempel In weekblad Der Spiegel werden de beide Duitse tennistoppers op tien punten met elkaar vergele ken. Stich zou meer talent heb ben, beter presteren, een betere trainingsdiscipline uitstralen, aanzienlijk intelligenter zijn en sympathieker dan Becker. Al leen wat internationale bekend heid betreft, scoort Becker beter. De populariteit van Stich is voor een belangrijk deel te danken aan z'n vrouw Jessica. De 25- jarige topper is sinds zijn huwe lijk in '92 opener en vriendelijker geworden, kan zich beter ont spannen en relativeert meer. Snelheden Een snoeiharde service en tech niek vormen de basis voor z'n succes binnen de lijnen. In de finale van de Masters bedwong hij Pete Sampras met returns die regelmatig met snelheden van meer dan 200 km/uur over het net vlogen. Echter, net als Amerikaanse top pers als Courier en Sampras mist Michael de uitstraling die bij voorbeeld McEnroe en Becker hebben. Dat betekent dat hij in Ahoy' niet vanzelfsprekend steun zal krijgen vanaf de tribune. Het Nederlandse publiek waardeert tennistalent, maar er is méér no dig om de als eerste geplaatste Stich tot grote favoriet te maken Na twintig jaar Supreme Courts spelen de toptennis- sers deze maand in Ahoy' op Greenset Trophy. Dezelfde vloer wordt gebruikt in Euro pese toernooien die vooraf gaan aan Rotterdam: Stutt gart, Milaan en Marseille. De ATP-finales werden de afge lopen drie jaar al op Greenset Trophy afgewerkt. De kleur van de nieuwe speel velden is niet meer het beken de blauw, maar gravelkleurig met groene omranding. An der verschil met Supreme is volgens sommigen dat de Greenset courts iets langza mer zijn. Toernooi-directeur Wim Buitendijk denkt dat dat voor Rotterdam wel eens an ders zou kunnen uitpakken: 'De bounce is overal verschil lend en bij ons is het moeilijk te peilen omdat hier de vloer tóch al iets langzamer is dan bij andere toernooien. Ieder een heeft een houten vloer, maar in Ahoy' ligt het speel veld direct op de grond omdat het beton zó egaal is dat een onderlaag niet nodig is.' Naast het centre court in het sportpaleis zijn ook drie an dere (trainings)courts van Ahoy' vernieuwd. Buitendijk: 'We waren toe aan twee nieu we en hebben meteen ook maar de andere vervangen.' Bovendien is geïnvesteerd in nieuwe computergestuurde Philips verlichting. Na hun triomf bij de officieu ze wereldkampioenschappen dubbel in Zuid-Afrika was het Nederlandse tweetal Haarhuis/Eltingh onlangs ook succesvol in Melbourne. Voor het eerst stond een puur Nederlands tennisduo in de fi nale van een Grand Slam toernooi. En de heren wón nen, ondanks een spierblessu re van de blonde Brabander. Waren ze in het duel om de hoofdprijs in Johannesburg de regerende kampioenen Wood- bridge/Woodforde de baas, in Australië bedwongen ze vrij ge makkelijk het duo Stark en Black. Haarhuis had wél voor de felbegeerde titel de eindstrijd in het gemengd dubbel moeten la ten schieten. Met zijn Oekraïnse partner Natalja Medvedeva stapte hij in de halve finale voor tijdig van de baan, omdat de eerder in het toernooi opgelopen kwetsuur teveel opspeelde en hij niets wilde forceren. Haarhuis zette met de winst in Melbourne een serie uitstekende prestaties voort. In het woestijn staatje Qatar zegevierde hij in de halve finale tegen de nummer zeven van de wereldranglijst Go ran Ivanisevic, om in de finale te stuiten op Stefan Edberg. Vol gens Haarhuis was z'n goede vorm te danken aan het recente succes in het dubbelspel. 'Ik ging met een heerlijk gevoel op va kantie en had er zin in toen het nieuwe jaar begon.' Uitschieters Haarhuis won in het enkelspel nog nimmer een ATP-toernooi. Hij moest het altijd hebben van uitschieters, grote namen die hij versloeg. Toch is Haarhuis geen slechte solist. Vorig jaar sloeg hij een miljoen gulden prijzengeld bij elkaar (de wereldtitel met El- tingh leverde drie ton op). Terugkeer in de top dertig vindt Haarhuis belangrijker dan een toernooiwinst. 'Ooit was ik 29ste. Dat moet dit jaar ook haalbaar zijn', verklaarde hij in Australië nadat hij in het enkel spel was uitgeschakeld door Ivan Lendl. Op dat moment stond hij 37. Dubbel-partijen tellen niet mee voor de klassering op de wereld ranglijst. Daarom was de mede deling, kort na het behalen van de Grand Slam-titel, dat hij zich dit jaar op dubbelen wil concen treren tamelijk verrassend. De twee willen op alle grote toer nooien van de partij zijn. Lo gisch, want Haarhuis steeg door Australië op de wereldranglijst voor dubbelaars 'met stip' van vijf naar één en heeft dus een naam hoog te houden. Toch ver baasden insiders zich, omdat vo rig jaar nog Haarhuis liet weten niet meer op gras (lees: Wimble don) te zullen aantreden. Een beslissing die hij kennelijk nu heeft herroepen. Dubbelpartner Eltingh is in het enkelspel duidelijk minder suc cesvol dan Haarhuis. Maar een 61ste plaats op de wereldrang lijst leverde hem toch direct toe gang op tot het komende ABN AMRO toernooi. Vorig jaar stond hij rond deze tijd op 78, het jaar ervóór op 96. Eltingh heeft altijd een beetje in de schaduw getoefd van mannen als Haarhuis en Siemerink. Jong Maar hij is nog jong: 23 en lijkt vooral z'n zinnen gezet te heb ben op een succesvolle carrière in het dubbelspel. En na Austra lië doet hij het goed: van dertien naar vijf. Duidelijk is dat als Eltingh en Haarhuis in Rotterdam dubbe len, de twee het te kloppen duo zullen zijn voor alle overige deel nemers. Een rol die hen wel lijkt te liggen. Want in Australië, waar ze overigens derde ge plaatst waren, waren ze ook al favoriet bij insiders. 'Na Johan nesburg werd jacht op ons ge maakt', aldus Haarhuis. 'In Qa tar verloren we in de eerste ron de, in Jakarta in de halve finale. Toen hebben we gezegd: we la ten ons niet meer pakken. We gaan zelfs weer jagen.' Black en Stark werden op Flinders Park de eerste prooi. Who's next? Het duo Haarhuis/Eltingh is Neerlands hoop bij de Davis Cup ontmoeting met België, 25 tot en met 27 maart in Eindhoven. Zowel in het enkel- als in het dubbelspel zet directeur sportief van de KNLTB Stanley Franker de joker is als de beide coryfeeën op de baan komen. Jan Siemerink is door alle aandacht voor het succesvolle Neder landse dubbel qua belangstelling in de pers en bij het publiek een beetje op de achtergrond geraakt. Richard Krajicek, die ook moest afzeggen voor Rotterdam, herstelt nog van een blessure en wordt in de komende interland vervangen door Tom Nijssen. De Nederlandse selectie bereidt zich van 7 tot en met 20 maart in het toernooi van Key Biscayne voor op het treffen met de zuiderburen. Ook de privé-coaches zijn in Florida van de partij. GRATIS NAAR HET TENNISTOERNOOI IN AHOY'? - ZIE ONZE LEZERS-PRIJSVRAAG VERDEROP IN DEZE BIJLAGE!

De Havenloods | 1994 | | pagina 9