Nieuw Dr. Willem Dreesplein als middelpunt van Nieuwland SCHIEDAM Monteur openbaar nutsbedrijf redt bewoners van de vergiftigingsdood DE HAVENLOODS Kunst kijken Stellingname Leerlingen 'doen alsof in serieuze onderneming Bouwproject is genomineerd voor provinciale prijs Loop-in 8-496 Verhalenwedstrijd SCHIEDAM Het Filmhuis organiseert dit jaar weer ene ver halen- en gedichtenwedstrijd. Het thema is 'Reizen', maar ieder ander onderwerp is toege staan. Per deelnemer mag één, nog niet eerder gepubliceerd verhaal van maximaal 2500 woorden, of drie gedichten worden ingestuurd. Getypte inzendingen op A4-for- maat, kunnen (vóór 15 maart) worden gezonden naar Het Filmhuis, Postbus 4117, 3102 Schiedam, onder vermelding van Verhalenwedstrijd. De prijsuit reiking is 17 maart. Voor meer informatie kan men bellen met Anneke Bot, telefoon 4751785. SCHIEDAM - Artoteek Schie dam organiseert voor leden en niet-leden een cursus 'Kijken naar kunst' in het depot van Artoteek Schiedam. In zes lessen wordt uit de doeken gedaan wat er allemaal aan een kunstwerk is te zien en hoe de kunstenaar gebruik maakt van materiaal, vorm en kleur. Behalve beroemde kunstwerken zullen werken uit de artoteek als voorbeeld dienen, zodat men spelenderwijs kennis maakt met de kunstgeschiedenis en met de collectie van de artoteek. De bijeenkomsten worden ge houden op de dinsdagavonden 15, 22, 29 maart en 5, 12 en 19 april van 19.30 tot 21.30 uur. Het adres is Bachplein 581. De kosten zijn 75 gulden. Aanmel ding kan tot uiterlijk 3 maart, door contante betaling bij de ba lie van de artoteek. Informatie is te verkrijgen bij de bibliotheek, de artoteek en via telefoonnum mer 4709827. GEEN GELEGENHEID OM OP 2MAART UW STEM UIT TE BRENGEN? MACHTIG ONS EN HET KOMT INDE BUS! KOM AANSTAANDE ZATERDAG NAAR DE CARAVAN OP HET HEMAPLEIN OF BEL 4731823 of 4716177 Partij van de Arbeid LIJST 1 DINSDAG 22 FEBRUARI 1994 Wegener huLs-aan+iuLsbLaden 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties) 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren maandag t/m ADVERTENTIEVERKOOP: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Arlen Poort (tel. 010 - 4.713.790) Sport: Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Hootd redactie: Jan Sieben DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeente Schie- Juitgave van Wegener BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 Engeline van Collenburg - in 't Hout Op weg naar de stembus voelt De Havenloods/Het Schiedams Nieuwsblad telkens een politicus aan de tand, die reageert op drie (confronterende) stellingen. De politieke partijen komen in alfabeti sche volgorde aan bod. Er is gekozen voor de nummer drie op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 2 maart. Ditmaal Engeline van Collenburg - in 't Hout van de VVD (lijst 4). De VVD heeft als opppositiepartij de afgelopen vier jaar niets binnengehaald. Van Collenburg: „Maar dat ligt voornamelijk aan het lage werktempo van dit linkse college. Voor veel plannen waarmee deze coalitie is gekomen, werd de basis gelegd door het vorige college. En daar maakte de VVD wel degelijk deel van uit. Kijk naar het nieuwe zwembad, de opzet daarvoor lag jaren geleden al op tafel. De eerste paal van het Stadserf moet nog steeds de grond in. En ook over de derde sporthal hoor ik niets meer. Dan valt er voor een oppositiepartij weinig binnen te halen, natuurlijk." 2. Het is niet meer dan fatsoenlijk dat één procent van ons Nationaal Inkomen wordt besteed aan hulp aan de armste landen van de wereld. Van Collenburg: „Gevoelsmatig ben ik het daar mee eens. Al vind ik dat je je niet moet binden aan die norm van één procent. Ik ben geen financieel specialist, maar dat soort cijfermatige garanties vind ik nooit zo geslaagd." 3. De VVD is inmiddels overvleugeld door die andere liberale partij. Van Collenburg: „Getalsmatig lijkt het daar wel op. Zeker in Schiedam. Mij gaat het echter veel meer om het gemeenschappe lijk belang waarnaar je streeft. Welk etiket je er dan opplakt, is minder van belang. De VVD wil graag samenwerken met alle politieke partijen in de stad. Op één na dan..." Helpers gezocht voor schooltuin SCHIEDAM De gemeente zoekt vrijwilligers die schoolkinderen willen begeleiden bij het tuinieren op de complexen Vijfsluizen en Park Kethel. De tuinleiders krijgen een vergoeding volgens de richtlijnen van het vrijwilligerswerk. Voor informatie tel. 4275521. Tropische warmte SCHIEDAM Ze straalden bepaald tropische warmte uit, de danseressen van de Indonesische dansgroep Bun- ga Melati. In schitterende au thentieke (bruids)kostuums riepen zij zelfs voor sommi gen „de geur van het land op". Heimwee naar het mooie en verre Indonesië, was nog zo'n uitspraak die werd gedaan naar aanleiding van het schit terende ingehouden dansen van de danseressen. Ze verte genwoordigden enkele van de 13.000 eilanden in Indonesië, met hun eigen zeden en ge woonten. „Word gelukkig", was voor sommige kostuums de samenvatting van de bete kenis. Het dansen was onderdeel van een avond voor Indische mensen en mensen die in hen zijn geïnteresseerd. In de Blauwe Brug waren ze afge lopen zaterdag bij elkaar. Zelf gingen ze deze avond ook de dansvloer op, bege leid door het dansorkest Double Delight. De baten van de avond wa ren bestemd voor kansarme mensen en ex-lepra patiënten in Indonesië. SCHIEDAM Wethouder Wiegman opende afgelopen vrij dag 'Homed buiten de Veste'. Als een kantoorsimulatie met een apart tintje aangekondigde 'onderneming'. Homed staat voor Handels Onderneming Met Educatieve Doeleinden. Simula tie, doen alsof dus, in dit geval met de handel in horloges, cam pingartikelen en hobbygereed schappen. Op de scholenge meenschap Buiten de Veste wordt de natuurgetrouwe na bootsing van de werkelijkheid zover doorgevoerd dat de 'werk nemers' bij indiensttreding een werknemersverklaring moeten invullen en de prikklok moeten gebruiken. Ook op de scholenge meenschap Brandersstad werkt men met 'HOMED'. De artike len die in deze onderneming worden verhandeld zijn klom pen, serviezen en tapijten. Op beide scholen is het doel van HOMED de leerlingen voor te bereiden op het bedrijfsleven. 14. Ruud Heus Feyenoord 6.16 15. Nico Jallnk Sparta 6.15 16. Gerrie Slagboom Dordrecht '90 6.13 17. Brian Wilsterman Dordrecht '90 6.13 18. Erik van de Merwe Dordrecht '90 6.08 19. Michel Valke Dordrecht '906.07 20 Marcel Boudesteljn Excelsior 6.05 KEEPERSKLASSEMENT SCHIEDAM Wijk- en Bewo nersvereniging Woudhoek is deze maand een loop-in gestart om de mensen in de wijk (Woud- hoek/Spaland) dichter bij elkaar te brengen. Plaats van samenkomst is de Stuurhut, Nijhoffplein 21, iedere donderdag van 13.30 tot 16.00 uur. Iets drinken, een praatje, spelletjes doen of aan een meege bracht (brei)werkje verdergaan behoort tot de mogelijkheden. Deelname is geheel vrijblijvend, men is niet verplicht ieder week vast te komen. Lidmaatschaps geld of inschrijfgeld wordt niet verlangd. Alleen voor de con sumpties moet worden betaald. Voor nadere inlichtingen kan men bellen met Margo Ravens- bergen, telefoon 4703209 of Hanke Clausen, telefoon 4702826. Rommelmarkt SCHIEDAM- In Klubhuis Oost aan de Galileistraat 86 wordt zondag 27 februari een rommelmarkt gehouden. Door het hele gebouw staan ongeveer zestig tafels opgesteld. De rom melmarkt begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. FOTO'S— In de kantine van het Stadskantoor is nog tot en met vrij dag 25 februari een foto-expositie te zien over Spaland-West. De foto's zijn gemaakt door Jan van der Ploeg. SPELER V.D. WEEK Dennis de Nooijer SCHIEDAM De eerste paal is gisteren geslagen, en mogelijk zal het project in april al een prijs krijgen. De bebouwing aan het Dr. Wil lem Dreesplein, op de hoek van de Parkweg en de Mgr. Nolenslaan, is van start ge gaan nadat de wethouders Adri Reijnhout (D66) en Bart de Leede (Groen Links) ge broederlijk de eerste heipaal de grond injoegen. Het bouw complex maakt deel uit van het Beheerplan Nieuwland, dat genomineerd is voor de Stadsvernieuwingsprijs van de provincie Zuid-Holland. Op het plein komen zestig huur woningen, 24 koopwoningen, een wijkcentrum, een praktijk ruimte voor de Huisartsenmaat schap Schiedam en een praktijk voor tandarts D.J. van Gendt. Het zal veertien maanden duren voordat het project klaar is, zo dat de laatste bouwvakkers in april of mei volgend jaar dit deel van Nieuwland verlaten zullen hebben. Een deel van de wonin gen bestaat uit laagbouw, en deze eengezinswoningen zullen al eerder gereed zijn. Het wijk centrum neemt een deel van de taken over van het centrum aan het Wibautplein. Dit moet zich gaan richten op het westelijk deel van Nieuwland; het nieuwe centrum is voor het oostelijk deel bedoeld. Totale kosten: on- Wonen in Nieuwland vinden veel mensen niet prettig, is ver der te lezen, en daarom vertrek ken velen uit de wijk als ze de kans zien. Om deze ontwikkeling te stoppen, is het nodig de door stroming binnen de wijk te sti muleren. Mensen die nu nog in een goedkope flat wonen, krij gen de mogelijkheid een duurde re woning binnen de wijk te be trekken wanneer zij meer gaan verdienen. Nu is dat nog nage noeg onmogelijk, simpelweg doordat er nauwelijks duurdere huizen zijn. De nieuwbouw aan het Willem Dreesplein moet ook de positie van het winkelcentrum aan de Mgr. Nolenslaan verbeteren: het moet de entree van dit winkelge bied markeren. Op het plein kunnen in de toekomst ook di verse activiteiten worden geor ganiseerd, zo verwacht de ge meente. Zoals wethouder Adri Reijnhout maandag bij het eer- ste-paal-slaan zei moet het plein het entrale middelpunt van de wijk worden. Het Beheerplan Nieuwland heeft vorig jaar de tweede ronde van de Stadsvernieuwingsprijs van de provincie Zuid-Holland be reikt. Het Gemeentelijk Woningbe- heer heeft hierom tienduizend gulden van de provincie gekre gen om het plan verder uit te werken. In april wordt bekend wie de uiteindelijke winnaar van de prijs is. Wethouder Wiegman van onder meer Financiën tijdens opening 'HOMED' In samenwerking met De Havenloods en Het Zuiden. geveer veertien miljoen gulden. Op de plaats van het Dr. Willem Dreesplein, dat toen nog niet die naam had, stonden eerst twee schoolgebouwen. Deze werden gesloopt om plaats te maken voor de aanstaande bebouwing. Dit gebeurt volgens het zoge noemde functieveranderings plan, één van de drie delen van het Beheerplan Nieuwland. De andere twee delen zijn de reno vatie van 412 woningen in de buurt van de Roëllstraat - in middels gerealiseerd - en een her- gebruikplan: vervanging van het winkelcentrum aan het Wibaut plein door een educatief centrum voor volwassenen. Dit centrum is ook al in gebruik genomen. Het gehele Beheerplan, dat in 2003 uitgevoerd kan zijn, kost 246 miljoen. Het Beheerplan is bedoeld om de wijk een gevarieerder aanzicht te geven. Nu nog bestaat het over grote deel van Nieuwland uit flatgebouwen van meestal vier verdiepingen. „Doordat Nieuw land ten opzichte van andere wijken steeds meer achterop dreigt te raken, zijn ingrijpende maatregelen noodzakelijk", schrijft het Gemeentelijk Wo- ningbeheer, een van de uitvoer ders van het plan, in een uitleg. SCHIEDAM - Als installatie monteur Cees Visser van het ONS afgelopen week niet direct voortvarend was opgetreden dan waren vrijwel zeker twee- Schie dammers aan koolmonoxyde- vergiftiging overleden. Naar aanleiding van een klacht bezocht Visser het adres aan de Boterstraat, waarna hij a la mi nute inspecteurs van het ONS opriep, die bij meting constateer den dat de concentratie koolmo- noxyde (CO) in de woning veel te hoog was. De bewoners klaag den over hoofdpijn en misselijk heid. De gealarmeerde huisarts liet de bewoners onmiddellijk opnemen in het ziekenhuis, waar een koolmonoxyde concentratie in het bloed werd gemeten van achttien procent. Een concentra tie van twintig procent is dode lijk. Niet alleen merkten de ONS in specteurs op dat de CV-ketel slecht functioneerde, ook bleek dat de rookgassen werden terug geblazen in de afvoerpijp. Dit werd teweeggebracht door een te korte afvoerpijp en door de har de oostenwind die de rook weer terug blies in de woning. Over veertien maanden moet deze plek een geheel ander aanzien hehben plaats (soms met dodelijke af loop) die worden veroorzaakt door slecht onderhouden gast- oestellen en -installaties. Naast gevaar voor vergiftiging kan dat ook brand en explosies veroor zaken. Daarom is regelmatig on derhoud van gastoestellen bij zonder belangrijk." Volgens ONS-medewerker Muil bestaat de kans op vorming van CO, als bij verbranding van on der meer gas, onvoldoende zuur stof wordt toegevoerd. CO wordt via inademing in het bloed opgenomen. Telkenen die op een koolmonoxyde- vergifti ging kunnen wijzen zijn: hoofd pijn, misselijkheid, oorsuizen, braken en duizeligheid met ver volgens geheugenverlies, ineen storting, verlamming en bewus teloosheid. De huidkleur va rieert van normaal tot rood, soms zelfs tot kersenroodachtig. Door het adequaat ingrijpen van monteur Cees Visser konden de twee stadgenoten uit de Boter straat weer snel het ziekenhuis verlaten. De inspectie van het ONS heeft op verzoek van de bijna-slacht- offers, die een nieuwe ketel lieten plaatsen, dit apparaat en de ver dere situatie geïnspecteerd en goedgekeurd. Koolmonoxyde ontstaat bij een onvolledige verbranding van gas. Dit kan worden veroor zaakt door vervuiling van het toestel of door onvoldoende af voer van de verbrandingsgassen. Onderhoud Arjan Muil, chef veiligheid van het nutsbedrijf: „Jaarlijks vinden er in Nederland ongelukken Snelle actie Cees Visser voorkomt ramp

De Havenloods | 1994 | | pagina 3