UIT Rotterdamse Dansgroep tast op aangrijpende manier uitersten af Gorillatheater: net zoiets als Hulk Hogan in 't kort De Charlie Chaplin van de rock houdt zijn nieuwe cd ten doop Het is niet de bedoeling dat ik simpelweg een verhaaltje vertel Verhalen uit alle windstreken Rietman in Elisabeth II DONDERDAG 24 FEBRUARI DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN DONDERDAG 17 FEBRU ARI Muziek Kiss the kangaroo, Plan C, Rotterdam, 4124352 Dans Quest for Rest, choreogra fie Maria Voortman, Lanta ren/Venster, Rotterdam, 4361311 ISIKWh Quest for rest VRIJDAG 25 FEBRUARI Muziek Tango Palace, zang en dans, Theater Zuidplein, Rot terdam, 4815844 Theater De Berini's, groeten uit Rotterdam, Stadsgehoorzaal- /Harmonie, Vlaardingen. 4340500 Helmert Woudenberg, Mi- larepa, De Stoep, Spijkenisse, 01880-24453 Kleine Zielen, van Louis Couperus, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 Vertelavond, met Bertie Spruit e.a. St. Droomtheater, Rotterdam, 4778171 Jeugd Is het echt, door Stoffer en Blik, De Scheg, Rotterdam, 4563993 Chaplin.film, regie Ri chard Attenborough, Film huis Schiedam, ZATERDAG 26 FEBRUARI Muziek Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen, o. Muhai Tang, De Doelen, Rotterdam, 2171717 Tamam, vocale jazz, De Stoep, Spijkenisse, c~~~ 24453 Harry's Jazz and Blues band met Coby Westerbeeke, zang, Harbour Jazzclub, Rot terdam, 4123701/4114958 Midnight Express country blues, Bluessociëteit l'Esprit, Rotterdam, 4828542 Theater Plastered, door Tresle Theatre Company, Theater de Willem, Papendrecht, 078- 158226 Mark van de Veerdonk, de schaduw van een pygmee. Bi bliotheektheater Rotterdam, 4338262 Jeugd Sanne Kreuze en Dick Koene, het feest op de maan. Theater de Teerstoof, Schie dam, 4269455 Diversen Heette Kooien, de macht is weer aan het woord. Popu lair, Rotterdam, 4365283 ZONDAG 27 FEBRUARI Muziek The Dutch Swing College Band, De Doelen, Rotterdam, 2171717 Marieek van Oostenrijk, Romeynshof Rotterdam, 4204099 Andr'e Valkering Mar- tijn Schok, Bluessociëteit l'E sprit, Rotterdam, 4828542 Jan Reijnen/Klaus Gesing Quartet, Jazzcafé Dizzy, Rot terdam, 4773914 Jeugd Alice, gebaseerd op de boeken van Lewis Carroll, Bibliotheektheater Rotter dam, 4338262 Melodie Menagerie een beestenboel, door poppenthe ater Jacobus Wieman. Jeugd theater Hofplein, Rotterdam, 4662044 Over sprookjes gesproken, door theatergroep Maccus, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 Diversen Lezing, door Pauline Ter reehorst, Historisch Museum Schielandhuis Rotterdam, 4334188 Rondleiding voor het hele gezin, De Dubbelde Palm boom Rotterdam, 4761533 Heilig en profaan, lezing. Museum Bovmans-van Beu- ningen Rotterdam, 4419405 De Types naakt in de Larenkamp Een intelligent iemand zei eens: 'De Types, ze hebben de diep gang van een gemiddelde kroeg bezoeker, ze zijn alleen drie keer zo leuk'. Iemand anders, op een heel andere plek en in een heel andere context zei: 'Intelligente mensen hebben vaak wel gelijk, maar ze zijn zo saai'. De Types zijn Hans Riemens, Rob Kamphues en Hans Pauli- des. Drie mannen die met hun zesde cabaretprogramma het pu bliek gaan bestormen. Sketches, conférences, crosstalks, muziek en zang vormen de ingrediënten van hun voorstelling, een mix die schaamteloos, risicovol en onge geneerd cabaret oplevert. 'Naakt' toont drie grote bekken in hun blote kont. Op 26 februari in de Larenkamp in Rotterdam en in april in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen en het Passagethea ter in Schiedam. Loudon Wainwright III, de man met de naam die in de gehele geschiedenis van de populaire muziek het vaakst verkeerd ge speld werd, heeft een contract afgesloten met platenmaat schappij Virgin. Bij die maat schappij komt zijn nieuwste cd 'History' uit, die op 5 maart in Nighttown gepresenteerd wordt. Wainwright begint om 21.00 Loudon schrijft songs die schok ken, verbazen en amuseren. Hij neemt onderwerpen bij de kop variërend van alleen uit eten gaan, bezoekjes aan de dokter en knellende familiebanden, tot te- lefoonsex, het leven 'on the road', carrières en oud worden. Geen onderwerp is veilig en deu ren die beter dicht kunnen blij ven, worden hardhandig open gebroken. Loudon Wainwright III treedt op als geen ander. Al twintig jaar staat hij op de planken, akoestisch en solo brengt hij zijn publiek in vervoering met zijn energie en zijn humor. In Ameri ka wordt hij vergeleken met een stand-up comedian, maar dan wel eentje met een wagonlading leuke liedjes. In 1985 verhuisde Loudon van New York naar London, waar hij woonde en werkte en drie platen maakte met de titels Tm Alright', 'More Love Songs' en 'Therapy'. Toen in 1988 zijn va der ongeneeslijk ziek werd, ging hij terug naar huis. Na het opnemen van zijn eerste plaat 'Loudon Wainwright III' kwam zijn carrière in een stroomversnelling. Hij werd alom geprezen als de nieuwe Bob Dylan, de Charlie Chaplin van de rock en de mannelijke Mela- nie. 'History' werd opgenomen in april en mei van 1992. De num mers zijn voornamelijk geïnspi reerd op Loudons familie. Zo gaat 'Sometimes I Forget' over wat er met je gebeuren kan als je een ouder verliest en wordt zijn zoon bezongen in 'A Father and a Son'. Minder liefdevol is bij voorbeeld het lied 'I don't know where 'Men' came from'. Behalve als zanger heeft Loudon Wainwright III zich ook laten zien als acteur in onder andere drie afleveringen van MASH, de film 'Jacknife' met Robert de Niro en een aantal toneelstuk ken. door RICHARD VAN SANTEN Een meisje hangt willoos in de armen van een jongeman. Angst en verbijstering zijn van haar gezicht af te lezen. Er omheen staat een groepje mannen en vrouwen die haar één voor één aanvallen. Er wordt gestompt, geduwd, ge trokken en geslagen. Na elke aanval zakt ze in elkaar en wordt ze door de jongen weer overeind geholpen. Als de aanvallers het welletjes vin den, geeft ook haar steun en toeverlaat er de brui aan. Hij laat haar achteloos op de grond vallen. „Ja, stop maar", roept een vrouwen stem, „Sla haar maar niet te gen haar hoofd, want dat vind je blijkbaar eng. Ik heb op het toneel ook moeten slaan en ik ben zelf ook geslagen en het is het beste om het maar ge woon te doen, want alles wat je probeert om het niet echt te doen, doet alleen maar meer pijn." Er wordt hier geen echt ge weld gepleegd en we bevinden ons ook niet in Sarajevo. De vrouwenstem is van Kathy Gosschalk, artistiek leider van de Rotterdamse Dans groep, die haar dansers aan wijzingen geeft over haar cho reografie Voorlopig zonder ti tel. De Rotterdamse Dansgroep danst op dinsdag 1 maart twee wereldpremières. Behalve Gos- schalks Voorlopig zonder titel wordt ook extension, repeat, repeat van Rick Kam voor het publiek ten doop gehouden. Bei de choreografieën zijn gemaakt binnen een samenwerkingspro ject van choreografen en beel- e zonder titel De Rotterdamse Dansgroep dend kunstenaars. Rick Kam werkte samen met Hans Brui- nink en Kathy Gosschalk 'deed het' met Gerard Verdijk. „Ik ken Gerard heel goed", ver telt Kathy, „We wilden al langer samen een stuk maken, maar daar is vrijwel nooit een budget voor. Hoe dat gaat, samen een stuk maken? Dat is waarschijn lijk voor elk paar anders. Wij hebben samen maar een half woord nodig om elkaar te begrij pen. Ik werk ongeveer als een schilder, ik heb de neiging om te schetsen en het later uit te wer ken. Gerard heeft zijn schetsen naast die van mij gelegd en daar zijn we op voort gaan borduren. Zijn schilderijen gaan over een tegenstelling tussen positief en negatief, met een balk ertussen. Ik heb hem voorgesteld een schilderij in drie stukken te hak ken, zodat ze los van elkaar op het toneel te rangschikken zijn." Keukenmeidenroman Dat 'rangschikken op het toneel' gebeurt heel letterlijk; de werken staan op wieltjes en worden door de dansers over het podium ver plaatst. De kleuren die gebruikt zijn - zwart, wit en rood - ver beelden de tegenstelling tussen positief en negatief. Gosschalk wil eigenlijk niet al te veel kwijt over de betekenis van haar choreografie. „Het is niet de bedoeling dat ik simpelweg een verhaaltje vertel", zegt ze, „Dan wordt het een keukenmei denroman. Beweging spreekt op een minder concreet niveau. Meer zoiets als open literatuur, waarbij je ook je eigen associa ties kan hebben." Het publiek moet zelf zoeken naar betekenissen maar de te genstellingen in het werk van Gerard Verdijk zijn wel duidelijk terug te vinden in Voorlopig zon der titel. Het stuk begint bij het ontstaan van de mens. Eerst is er in Gosschalks versie van de schepping een vrouw en dan komt de man. In het begin zijn die twee met elkaar in harmonie, maar daarna komt al snel de verwarring, die gepaard gaat met agressie en geweld. De cho reografie eindigt met een solo waarin we een man zien die het ook niet meer weet. Op een in drukwekkende, bijna militaire manier gaat hij tekeer op het podium. Voor er op 1 maart gedanst kan worden, moet er hier en daar nog flink wat bijgeschaafd wor den. En dat gaat niet altijd zon der stemverheffing. Kathy is daar heel duidelijk in; ze wordt niet echt kwaad, maar zegt wel waar het op staat. Soms moet je even optreden „Ik ben nu eenmaal de leider van deze groep en we werken met zowel ervaren als onervaren dansers. Tegen de ene kun je gewoon zeggen 'doe het eens zo' en dan gebeurt het ook. Bij an deren moet je even optreden om het te krijgen zoals je het hebben wilt. Ik moet de dansers stimule ren, tot ze doordringen en daar voor moet je iedereen weer an ders benaderen." „Ik probeer iets te maken waarin zij op hun best naar buiten ko men. Dat is maatwerk leveren en dan hangt het onder andere van de openheid en de ervaring van de danser af hoever ze daarin meegaan. Ik ben eerst met alle dansers apart de studio inge gaan. Het bewegingsmateriaal dat daar uitkomt is op hun lijf geschreven. Ik zie het liefst dat ze daar dan zelf mee aan de slag gaan, hun eigen interpretaties geven, maar als ik een interpre tatie zie die me niet bevalt, dan is het mijn taak om dat te zeggen." 'Voorlopig zonder titel' van Kat hy Gosschalk in samenwerking met Gerard Verdijk en exten sion, repeat, repeat' van Rick Kam samen met Hans Bruinink beleven op dinsdag I maart hun wereldpremière in de grote zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Daarna gaan de Rotterdamse dansers het land in. Op 12 april volgt er nog een voorstelling in de Schouwburg. Kaartjes zijn telefo nisch te reserveren op telefoon nummer 010-4118110. door ELS NEIJTS Trefwoorden voor Gorillathe ater zijn: spektakel, bloedstol lend, trucs, competitie en val kuilen. Maar ook: intens sa menspel, aandoenlijke scènes, verdriet, lust én onbedaarlijke lachbuien. De acteurs geven altijd aan, het publiek maakt soms af. Of ver andert, geeft aanwijzingen, fluit weg of neemt over. Gorillathea ter is improvisatietoneel waarbij het publiek minstens zo belang rijk is als de spelers, met één belangrijk verschil: de acteurs onderling maken er een wed strijdje van. Het publiek mag alleen mee jureren. De prijs voor de winnende acteur is het gelijk namige, levensgrote beest. De winnaar mag hem een week heb ben. En er mee doen wat'ie wil. Terwijl het de beste cabaretier nog niet altijd lukt zijn zaal mee te krijgen, zo krijgt een improvi satiegezelschap als Lawine het wel voor elkaar het publiek te laten meedoen in alles wat er gebeurt. Wat is het geheim? Alles mag, alles kan Aloijsius van Saus weet het ant woord: „Het publiek snakt er naar om betrokken te zijn. Je Wie de gorilla wint, mag er een week lang mee doen wat'ie wil kunt het een beetje vergelijken met American Wrestling en het 'geshow' van figuren als Hulk Hogan. Hoewel het publiek weet dat het niet echt is, gilt het dat het bloed wil zien. Omdat het allemaal fake is, is het veilig. Zo'n sfeer is vergelijkbaar met die in onze voorstellingen. Al leen staan wij, ondanks het dui delijke wedstrijdelement, minder gewelddadig tegenover elkaar. Tederheid mag ook. We stellen ons heel kwetsbaar op. Alles mag, alles kan, niets menselijks is ons vreemd en falen is een essentieel onderdeel van wat we doen. Dat maakt dat mensen zich durven te laten gaan." Aloijsius van Saus behoort tot I de harde kern van theatergroep Lawine die in Rotterdam en om geving het begrip theatersport introduceerde en naar die spor tieve regels al heel wat robbertjes knokte. Zijn partners zijn Ka- thie diStefano, Dominique van Steerthem en Ellemijn Veldhui zen van Zanten. Het verschil tussen theatersport en gorillatheater is de compacte re vorm van de laatste. Bij thea tersport wordt een wedstrijd tus sen twee teams beslecht. Bij de gorillavariant wordt een strijd tussen afzonderlijke indviduën gestreden. Leuker dan de tv Kathy: „Door met minder men sen te spelen wordt de beleving voor ons èn het publiek nog in tenser. We proberen het publiek speels een beeld te geven van concurrentie en elkaar afmaken, maar eigenlijk zijn we samen be zig om alles te geven wat de show tot een succes maakt. Er wordt geleidelijk naar een hoog tepunt toe gewerkt. Daardoor blijven mensen hangen op het punt van méér willen en komen ze de volgende keer terug. We doen ons best om het publiek een fijne avond te bezorgen. Iets als een opwindend feest of een voetbalwedstrijd. Als concurrent van de tv." Lawine knokt op vrijdag 25 fe bruari, zaterdag 26 maart en zon dag 29 mei een robbertje gorilla theater in 't Kapelletje aan de Van der Sluijsstraat in Rotter dam. Aanvang 20.30 uur, toegang HO,- en H2,50. Telefonisch reser veren kan via tel. 010-4292518. Lawine geeft ook cursussen en workshops improvisatietoneel. Professor Vernie February. In de cyclus Lantaren/Verhalen worden elke laatste zondag van de maand verhalen verteld die inspelen op de actualiteit. Gast heer en presentator is Paul Mid dellijn. Deze maand wordt Lan taren/Verhalen muzikaal onder steund door Dennis Winter en Robby Alberga op gitaar. In de vijfde aflevering van Lantaren- Verhalen maakt het publiek kennis met vertelster Tilly Ter Borg en professor doctor Vernie February. Tilly is moeder van twee kinde ren. Ze is dol op vertellen en schreef samen met Paul Middel lijn een eigen verhaal. Ze vertelt over piepkleine zaadjes, een oude Indiaanse vrouw en De Boom Van Zelfvertrouwen. Vernie February, internationaal promotor van de orale traditie, is één van de beste vertellers uit de televisie-serie One World, Many Voices. Vernie werd gebo ren in Zuid-Afrika en woont sinds 1963 in ballingschap in Ne derland. Hij is verbonden aan het Afrika-Studiecentrum van de Leidse Universiteit en gaf col leges orale traditie en Afro- Amerikaanse literatuur aan uni versiteiten in Europa, Afrika en Amerika. Hij publiceerde tal van weten schappelijke artikelen en werkte met wijlen professor Jan Voor hoeve aan één van de belangrijk ste Afro-Surinaamse cultuurstu dies tot nu toe, 'Creole Drum' (1975). Hij publiceerde de bun del 'O Snotverdriet' (1979) met gedichten in het Afrikaans en 'Mind your Colour' (1981). Sinds 1991 is Vernie February buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Wes-Kaapland. Tilly komt langs in het middag programma dat op 27 februari om 14.30 uur begint. Het avondpro gramma met February begint om 20.30 uur. Voor informatie en reserveringen: telefoon 010- 4361311. In het niet eerder in Nederland opgevoerde 'Elisabeth II' van Thomas Bernhard laat Toneel groep Amsterdam de elf rollen uitvoeren door twee acteurs en twee actrices. Vooral hoofdrol speler Mark Rietman ondergaat een flinke gedaanteverwisseling tot de oude Herrenstein, in wiens woning de Weense gegoede bur gerij zich verzamelt bij het be zoek van Elisabeth II van Enge land. Het stuk staat van donderdag 3 tot en met zaterdag 5 maart in de Kleine Zaal van de Rotterdamse Schouwburg, telefoon 010- 4118110.

De Havenloods | 1994 | | pagina 13