Vraag altijd om een goed advies! Eigen woning voor velen een jaarlijkse fiscale schatkamer Gel ld Belastingaangifte invullen voor velen lastige klus Reiskosten woon- Koophuis biedt tal van belastingvoordelen Geld tegoed van de belasting? Vraag om voorrang ot een T-billet! W 1 J Z 1 E R Belastingaangifte in een aantal gevallen toch verplicht! Niet meer samen? Zorg ook voor scheiding van door Rolff Stettiner Binnenkort valt hij weer in vele Neder landse brievenbussen. De bekende blauwe envelop met het Aangifteformulier 1993 van de Belastingdienst. Voor velen is het invul len van dit formulier een regelrechte ramp en is hulp van anderen noodzakelijk. Wan neer we het hebben over hulp bij de belas tingsaangifte gaat het eigenlijk om twee za ken. Enerzijds praktische hulp bij het invul len van het formulier - want velen komen er ondanks de 'vereenvoudigingen' nog altijd niet alleen uit - en anderzijds hulp bij het zo voordelig mogelijk berekenen van het uit eindelijke belastbare inkomen (fiscaal ad vies). Ondanks de 'vereen voudigingen' die de Belastingdienst enkele jaren geleden heeft doorgevoerd, blijft het invullen van het aan gifteformulier voor veel mensen een pro bleem. Hoewel de toe lichting die de Belas tingdienst met het aan gifteformulier mee zendt steeds uitgebrei der en duidelijker wordt, slaagt een groot aantal mensen er elk jaar maar weer niet in om het formulier zon der hulp in te vullen. BELASTINGTELEFOON Natuurlijk kunt u, als u het formulier zelf wilt in vullen, voor advies terecht bij de belastingdienst. De laatste jaren doet de belas tingdienst er veel aan de be lastingbetaler te adviseren. Er is een overvloed aan voorlichtingsmateriaal, en natuurlijk de belastingtele foon die heel snel antwoord kan geven op heel concrete vragen. Verwacht van de belastingdienst echter geen 'handige trucs'. Het is logi scherwijs niet hun taak u op de mazen van de belasting wetgeving te wijzen. Neemt niet weg dat zij u uitstekend kunnen helpen als het gaat om het juist invullen van het formulier. Een andere mogelijkheid is de aanschaf van een goe de belastinggids. Uitgevers als Elsevier en Kluwer ge ven al jaren jaarlijks een geheel geactualiseerde gids uit. Hierin vindt u zeer uit gebreide toelichtingen bij de de vragen op het aangif teformulier en daarnaast nog talloze tips en wetens waardigheden. Bij een aan tal belastinggidsen is ook een programmadiskette verkrijgbaar. Daarmee kunt u m.b.v. uw eigen computer uw belastbaar in komen vaststellen en direct berekenen wat u nog moet betalen of wat u van de be lasting te goed heeft. ONAFHANKELIJK Wie een 'onafhankelijk' advies wil, maar geen geld wil besteden aan een gids of een professioneel adviseur, kan terecht bij tal van be langenverenigingen en hulporganisaties. Bekend zijn natuurlijk de belasting spreekuren van de vakbon den. Bent u lid van een vak bond, informeer dan eens naar de mogelijkheden. Maar ook de sociale hulp verlening (gemeenten) la ten zich niet onbetuigd waar het de jaarlijkse iiïvul- golf betreft. In de meeste gemeenten kunt u advies krijgen van bv. een sociaal raadsman. Daarvoor hoeft u meestal niet ver van huis. Vaak houden deze hulpver leners spreekuur in de wijk centra bij u in de buurt. Ook hier zijn hulp en advies meestal gratis. FABELTJES Wanneer u hulp inroept bij het invullen van het be- Wie gebruik maakt van het openbaar vervoer komt soms in aanmerking voor een hogere belastingaftrek. Maar weinig mensen wo nen zo dicht bij hun werk, dat een wandeling van 5 minuten volstaat. In veel gevallen moeten er behoor lijke afstanden overbrugd worden. Het gebruik van auto of openbaar vervoer is dan noodzakelijk. Dat vervoer brengt kosten met zich mee. In veel gevallen worden die door de werk gever vergoed. Daarnaast houdt ook de Belasting dienst bij het bepalen van de hoogte van het belast baar inkomen rekening met de kosten die u maakt voor woonwerkverkeer. Wanneer zijn de reiskos ten woon-werk nu aftrek baar? Wie in loondienst werkzaam is kan in aanmerking komen voor aftrek van reiskosten woon-werkverkeer. Daarvoor gelden vaste bedragen. Deze zijn afhankelijk van de reisaf stand, het vervoermiddel dat u gebruikt en het aantal dagen dat u per week naar uw werk rijdt. Om voor aftrek in aan merking te komen moet u min stens één keer per week reizen en moet de reisafstand min stens 10 kilometer zijn. Wie met het openbaar ver voer reist kan in aanmerking komen voor een hogere aftrek. Daaraan zijn wel een aantal voorwaarden verbonden. Eén daarvan is dat u in het bezit bent van een openbaar vervoer verklaring. De NS en de stads en streekvervoerbedrijven ver strekken deze uitsluitend bij een jaarabonnement. Veel mensen krijgen van hun werkgever een vergoeding voor de reiskosten woon-werk. Deze vergoeding is tot een be paald bedrag belastingvrij. Ook hier hangt de hoogte van het belastingvrije bedrag af van de reisafstand, het vervoermiddel en het aantal keren per week dat u reist. In geval u gebruik maakt van het openbaar ver voer, mag de werkgever een hogere belastingvrije vergoe ding geven.Wie in een auto van de zaak rijdt kan geen reiskos ten woon-werkverkeer van de belasting aftrekken. Integen deel. In dit geval dient u zelfs een bedrag bij uw inkomen op te tellen! De fiscus noemt dit het privé-voordeel. Men gaat er vanuit dat u ook buiten werk tijd van het gebruik van deze auto profiteert. De hoogte van de bijtelling is afhankelijk van de afstand tussen woonhuis en werkadres en de catalogus- waarde van de auto. Als u min der dan 30 km moet rijden om bij uw werk te komen moet u 20% van de oorspronkelijke ca- taloguswaarde bij uw inkomen optellen. Is de reisafstand gro ter dan bedraagt de bij telling 24% van de oorspronkelijke ca- taloguswaarde. 1993 I Aangifte Inkomstenbelasting Premie volksverzekeringen Geboortedatu Uw SoFi-nu De aangifte moet Nljltt |h||, ae Belastingdien Ruimte voor correct woonplaats of geboortedatu teZltogZsZT'(e" beCOnnummer) All/k^"" °P h°le Bu,<,ena Alle bedragen in de aangifte m De aangifte E ls Cen veri blz. 3 van de Toelichting mgifte. Op He,nt«Kn-""ng»«e Z h'"V""cn bi' vr"« op blad SS?, Ook kun. u zelf een Ziel maïe"*^ Tl van de Modellen in de Toel.chtmg "d U neemt op de lragenoveru«u„c lijnde groene vakjes OwJeitakening klaar deze aang -elkensd, reft ingevuld in d O® Toelichting g",s cat een bock*: bUd2i|dt bet toelichtings i'aeew duidelijk, stellig en zonder voorbehoud ,e Velen vrezen -* het aangiftebiljet. Toch is ook heel vaak de sleutel tot fiscaal voordeel. lastingformulier, overschat de mogelijkheden dan niet. Zeker wie slechts een be scheiden inkomen heeft zal niet snel iets aan de fiscus kunnen verdienen. Hoedt u bovendien voor construc ties die u meer geld kosten dan dat u van de belasting terugkrijgt. Wie alleen een lening afsluit omdat de ren te zo'n leuke aftrekpost op levert, moet zich wel beden ken dat het daarbij slechts gaat om het terugkrijgen van een stukje van de be taalde rente. Stel dat u een modaal in komen heeft en een lening afsluit waarover u maande lijks 100,- rente moet beta len. De rente die u over het gehele jaar betaalt 1.200,-) levert u dan een belasting voordeel van ongeveer 400 gulden op. Dat betekent dat u nog altijd 800,- rente be taalt. Had u dat geld dus niet geleend dan had u zich 800 gulden rente kosten be- spaardlEen ander fabeltje is dat sparen geen zin heeft omdat je belasting over de rente moet betalen. Zeker, een deel van de opbrengst gaat naar de fiscus. Maar stel dat uw spaargeld uw maandelijks 100,- rente oplevert. Dan zult u reke ning houdend met de zgn. rentevrijstelling, zo'n 250 gulden belasting extra moe ten betalen. Houdt u altijd nog ruim 900,- over! Bo vendien zal een goede be lastingadviseur - zeker als het om grotere bedragen gaat en u in de hogere belas tingsschijven valt - u op spaar- en beleggingsvor men kunnen wijzen die fis caal bijzonder aantrekke lijk zijn. CONSULENT Wie geen moeite heeft met het invullen van zijn belastingformulier en een modaal of bovenmodaal in komen heeft, doet er daar om verstandig aan toch eens bij een adviseur langs te gaan. Het is natuurlijk zonde om jezelf tekort te doen. De belastingwetge ving is ingewikkeld en er zijn vele - legale - manieren om het uiteindelijke (belast bare) inkomen (op papier) bescheiden te houden. Een goede adviseur weet de weg in belastingland en is zijn geld dubbel en dwars waar- d.En natuurlijk hoeft u met dat bezoek niet te wachten tot die blauwe envelop weer in de bus gevallen is. Als u toe bent aan een nieuwe hy potheek of behoorlijk wat spaargeld heeft kan het heel zinvol zijn om eerst eens met een belastingsadviseur te gaan praten. Dan kunt vooraf al die keuze maken die fiscaal het aantrekke lijkst is. En dat levert altijd meer op dan trucs achteraf. Terwijl veel mensen de bekende blauwe envelop met enige angst uit hun brievenbus halen, kijkt me nig woningbezitter er al reikhalzend naar uit. Voor hen betekent de aangifte in de meeste gevallen geld te rug i.p.v. bijbetalen. Vreemd is dit niet, want bijna iedereen weet dat de hypotheek rente aftrekbaar is van het inko men. Toch zijn er nog veel meer kosten die met het verwerven of bezit van een woning te maken hebben aftrekbaar van de belas ting. Zeker wie in 1993 een huis gekocht heeft doet er goed aan er nauwekeurig op te letten welke kosten aftrekbaar. Een goed ad vies is hier het devies. Alvast een paar wenken. Voor huiseigenaren gelden als aftrekposten onder meer de hy potheekrente en periodieke las ten zoals erfpacht en opstal. Ook rente en kosten van geldlenin gen voor een verbetering en het onderhoud van de woning zijn aftrekbaar. Daarbij kan het bij voorbeeld gaan om een over bruggingskrediet. Ook de boete rente bij vervroegde aflossing is aftrekbaar. HUURWAARDEFORFAIT Tegenover de aftrekposten staat een fiscale bijtelling: het huurwaardeforfait. De hoogte van dit bedrag hangt af van de waarde van uw huis. De belas ting gaat uit van de waarde in bewoonde staat, dit is 60& van de waarde die uw woning op de on roerend goedmarkt zou opbren gen. Wie in 1993 een eigen wonihg Een eigen woning is meestal goed voor fiscaal voordeel. heeft aangeschaft kan veel van ste aftrekposten zijn: de gemaakte kosten van de be- de notariële kosten van de hy- lasting aftrekken. De belangrijk- potheekakte en kadastrale rech- Sommige mensen beta len meer belasting dan no dig is. Dat geldt bijvoor beeld voor scholieren met een vakantiebaantje of mensen die niet het gehele jaar gewerkt hebben. Vaak ontvangen zij ook geen aangifteformulier. Door het in vullen van een T-biljet kunnen zij de te veel betaalde belasting terugvragen. Hou er daarbij wel rekening mee dat de Belas tingdienst een zgn. teruggaaf- grens gesteld heeft. Deze be draagt voor 1993 ƒ331,- (ƒ221,- voor bejaarden). Krijgt u min der terug, dan heeft het geen zin een T-formulier in te vullen- Ook wie wel een aangiftebil jet ontvangt blijkt soms geld van de fiscus tegoed te hebben. Wie dit bedrag voor 31 decem ber op z«n bankrekening wil hebben, dient de aangifte uiter lijk 31 maart in te zenden, ui teraard voorzien van alle nood zakelijke bescheiden. Boven dien dient men de rechter bo venhoek van het aangifte biljet weg te knippen. De belasting dienst behandelt de aangifte dan met voorrang. ten voor het registreren van de hypotheekakte (dus niet de kos ten voor de koopakte, de trans portakte en de overdrachtsbelas ting). de taxatiekosten die zijn ge maakt met het oog op het krijgen van de lening. de bemiddelingskosten en de kosten van de aanvraag van de gemeentegarantie de afsluitprovisie (deze is be perkt aftrekbaar). de hypotheekrente. Ook de vorm van de hypo theek heeft invloed op het be drag dat voor de eigen woning van het inkomen mag worden afgetrokken. De vorm van de hy potheek bepaalt immers de om vang van het renteaandeel in het aflossingbedrag. Bij een lineaire en een annuïteitenhypotheek neemt het rentebedrag in de loop der jaren meestal af. Bij een groeihypotheek neemt het rente- bedrag toe en bij de gemengde hypotheek (levensverzekerings- /spaarhypotheek) blijft het ren tebedrag gedurende de looptijd van de hypotheek hetzelfde. VERMINDERING Wie liever niet een keer per jaar maar maandelijks van zijn belastingvoordeel wil protiteren kan om vermindering van loon belasting vragen. Voorwaarde is dan wel dat de aftrekposten voor de eigen woning hoger zyn dan het huurwaardeforfait. Deze ver mindering komt dan in plaats van de belastingteruggave één keer per jaar. In de brochure 'De eigen woning' vindt u meer in formatie over de eigen woning en de fiscus. De brochure is ver krijgbaar bij postkantoor, biblio theek en Belastingdienst. Maar ook bij alle NVM-makelaars. Geen aangiftebiljet ontvangen? Lang niet iedereen krijgt een aangiftebiljet in de bus. Wanneer dat het geval is, wil dit niet zeggen dat u geen belas ting hoeft te betalen. In een aantal gevallen bent u immers verplicht aan gifte te doen. Dat kan betekenen dat u alsnog zult moeten betalen. Maar zo'n aangifte kan ook in uw voordeel wer ken. Want vaak blijkt na invulling dat u geld van de fiscus terug krijgt. In de volgende gevallen bent u ver plicht een aangiftebiljet aan te vragen: Wanneer uw inkomsten waarover loonbelasting- premie volksverzekerin gen wordt ingehouden, in j hoger zijn dan 74.000,-. U langer dan een maand looninkomsten hebt ont vangen van twee of meer werkgevers of uitkerings instanties tegelijkertijd en die looninkomsten in 1993 in totaal meer bedragen dan 49.036,-. Of als er by de inhouding van loonbe lasting/premie volksverze keringen langer dan der tien maanden rekening is gehouden met een belas tingvrij bedrag. U in een jaar méér dan ƒ1.000,- hebt ontvangen aan inkomsten waarc geen loonbelasting/premie volksverzekeringen is in gehouden. Het kan bijvoorbeeld gaan om bijverdiensten, rente, winst uit onderneming, ali mentatie en ook om het be drag dat u moet bijtellen voor het privé-voordeel van een auto van de zaak. u vermindering van loonbelasting hebt gekre gen voor beroepskosten, reiskosten woning-werk, hypotheekrente of andere aftrekposten. u langer dan een maand voor de loonbelasting bent ingedeeld in tariefgroep 2, maar u voor de inkomsten belasting in tariefgroep 1 valt omdat u uw belasting vrije bedrag hebt overge dragen aan uw partner. u langer dan een maand voor de loonbelasting bent ingedeeld in tariefgroep 3, en het inkomen van uw partner in 1993 hoger was dan 5.769,-. Of als u in 1993 korter dan zes maanden gehuwd of sa menwonend bent geweest. Gezamenlijke rekening geeft soms problemen Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Soms zijn deze op een voudige wijze op te los sen. In andere gevallen is de tussenkomst van een onafhankelijk in stantie vereist. Wij na men een kijkje in de rapporten van de Natio nale ombudsman. Veel mensen hebben met hun partner een gezamenlijke bank- of girorekening. Wan neer huwelijk of relatie stuk loopt, geeft dat soms aanleiding tot misverstanden. Zo ook in het geval van dhr. Grintman uit Oss die in 1992 scheidde van zijn echtgenote, maar waarbij de gezamenlijke girorekening niet werd opgeheven. Deze werd alleen gebruikt door zijn ex-vrouw. Omdat de heer Grintman nog recht heeft op een teruggave inkomstenbelasting vraagt hij de Belastingdienst na zijn. scheiding het geld op een bank rekening te storten die alleen op zijn naam staat. Zonder dat Grintman het weet schrijft zijn ex-vrouw ongeveer tegelijker tijd dat het geld op de gezamen lijke rekening gestort moet worden. In haar verzoek ver meldt ze het sofi-nummer van haar ex-man. De Belastingdienst ontvangt het verzoek van Grintman als eerste en laat weten dat de te ruggaaf op het nieuwe bankre keningnummer gestort zal wor den. Een dag later komt het verzoek van zijn ex-vrouw bin nen en wordt het nieuwe reke ningnummer weer vervangen door dat van de oude gezamen lijke rekening. In november stort de Belastingdienst de te ruggaaf dan ook op de geza menlijke rekening. Nietsver moedend neemt Grintman in december contact op met de Belastingdienst om te vragen waar zijn geld blijft. Dan krijgt hij te horen dat het geld al, op verzoek van zijn ex-vrouw, op de gezamenlijke rekening overgemaakt. Grindtman vindt dit niet terecht en eist dat de Belastingsdienst de teruggaaf alsnog aan hem uitbetaalt. Deze weigert. Grintman dient daarop een klacht in bij de Na tionale ombudsman. Tijdens het onderzoek blijkt dat het vaak voorkomt dat een derde, bijvoorbeeld de partner, de Belastingdienst verzoekt een ander rekeningnummer op te nemen in de administratie. Daarbij controleert de Belas tingdienst of de tenaamstelling van het sofinummer overeen komt met dat van de tenaam stelling van het rekeningnum mer. In het geval van Grintman stond de gezamenlijke reke ning ook op zyn naam. De gege vens klopten dus. Maar toch stelde de Nationale ombuds man in zyn rapport dat hoewel het vergelijken van de tenaam stelling van sofinummer en re keningnummer een zekere waarborg vormt ter voorko ming van onbedoelde wijzigin gen, het wenselyk is de verzoe kende derde een machtiging van de betrokken belasting plichtige te laten overleggen. Wanneer dit niet gebeurt is er altijd het risico dat de wijziging onbedoeld is en dient het risico voor rekening van (in dit geval) de Belastingdienst te komen. De Nationale ombudsman doet de aanbeveling het bedrag als nog naar Grintman over te ma ken. Het hele probleem had na tuurlijk gemakkelijk kunnen worden voorkomen wanneer beide echtelieden na hun schei ding de gezamenlijke rekening direct hadden opgeheven en het saldo verdeeld. De tenaam stelling van de sofi-nummers had dan niet meer overeen kunnen stemmen en het ver zoek van de ex-vrouw van Grintman zou dan niet door de Belastingdienst gehonoreerd zijn. De Nationale ombudsman onder zoekt klachten van burgers over de rijksoverheid, de politie en de waterschappen. Meer weten over het werk van de Nationale om budsman Vraag de gratis folder aan bij: Bureau Nationale om budsman, postbus 29729, 2502 LS Den Haag of bel 070-3.563.563. de nationale ombudsman t

De Havenloods | 1994 | | pagina 5