Ook de leden van het stembureau moeten wennen aan de stemmachine SCHIEDAM Positie ouderen in kaart gebracht SPORTERS OPGELET! DE HAVENLOODS Rustig slapen Activiteiten voor ouderen TV-optreden brengt politieke verschillen aan het licht Vroeger kieperden we de biljetten op de grond' Vrijwillgers voor visiteclub Concert Mannenkoor Werkgelegenheidsproject moet arbeidskansen geven MORGEN KUNT U NOG STEMMEN ...OVERMORGEN NIET MEER. GROENLINKS Voor een eerlijk politiek DINSDAG 1 MAART 1994 Dronken achter het autostuur SCHIEDAM De politie van Vlaardingen heeft in de nacht van zondag op maandag om streeks 01.30 uur op de Vulcaan- weg een dertigjarige Schiedam mer aangehouden wegens rijden onder invloed. Op het politiebu reau blies de verdachte een alco holpromillage van 1,6. Daarop werd zijn rijbewijs ingevorderd. Dit bleek al in 1991 ongeldig te zijn verklaard. Dat betekende dat de Schiedam nog een tweede proces-verbaal aan zijn broek kreeg. SCHIEDAM- De 'politie kreeg de afgelopen tijd nogal eens meldingen achteraf van po gingen tot inbraak. Men wordt wakker van geluid, bijvoorbeeld aan de achterdeur of in de tuin. Door het licht aan te doen schrikken zij de ongewenst in dringers af. De volgende dag blijkt dan vaak dat er schade is aangericht. Om dat te voorkomen, wil de politie graag dat de inwoners van Schiedam en omstreken bij onraad het alarmnummer 06-11 bellen. Om de oproep kracht bij te zet ten voegt men van politie-zijde hieraan toe: „Wij waken opdat u kunt slapen!" SCHIEDAM- De Stichting Welzijn Ouderen organiseert verschillende activiteiten. In Wijkpost Zuid zijn een hapd- werkclub en een klaverjasclub gestart. Het handwerken begint op 1 maart om 13.30 uur en de klaverjasclub is al bezig sinds 10 februari. Er is nog plek. Infor matie: tel 4735764. Op maandag 10 maart wordt een bijeenkomst over milieuvriende lijk tuinieren gehouden in Dien stencentrum de 4Molens. De Dienst Gemeentewerken geeft stukjes grond uit voor 60-plus- sers in de complexen Vijfsluizen en Landvreugd. Informatie: tel. 4275521. Bij de Wijkpost Oost, Franklin- straat 11 a, éh bij de Bewoners vereniging Schiedam-Oost (BVSO) kunnen ouderen terecht voor hulp bij de belastingaangif te. Hiervoor kan men zich aan melden bij tel. 4737195 en 4264195. BURENHULP Wijkcentrum De Blauwe Brug is op zoek naar vrijwilligers voor het burenhulp project in Schiedam-Noord. De vrijwilligers doen bijvoorbeeld boodschappen, halen medicijnen op en gaan met mensen mee naar een doktersafspraak. Aan melden tel. 4701049. Wegener huL&aanhulsbLacten 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert afd.: 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30-17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: 010 - 4.713.790) in Poort (t< van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Hoofd redactie: Jan Sieben DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag en donderdag s-aan-huis in de gemeente Schie- i en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen BV, behorende Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 9/P SCHIEDAM- Een filmploeg tussen de schoolbanken. Dat was afgelopen donderdagoch tend het geval op de Koningin Julianaschool. Het jeugdjour naal vond de kindergemeente raad wel zo belangrijk, dat men opnamen kwam maken. Alle lijsttrekkers waren deze ochtend naar de basisschool in Kethel gekomen om hun verkiezings programma's voor de camera's toe te lichten. Twee uur lang bleven de cameramensen in de school voor de opnamen, waar van de uitzending gisteravond plaatsvond. Op dat moment wa ren de kinderen er al aan gewend om zichzelf op de buis te zien. Want afgelopen zaterdagavond waren ze al te zien geweest bij het programma van Paul de Leeuw 'Muilen dicht'. Terwijl de spanning donderdag morgen al een hoogtepunt had bereikt voor de jeugdige politici kwam daar bovenop het verzoek om de volgende dag aanwezig te zijn bij de opnamen voor het programma van Paul de Leeuw. Daar moest door de direlcties van de scholen wel over worden nagedacht, want dat betekende weer het missen van een aantal lessen. De studio-belevenis mag trouwens ook wel als een les worden aangemerkt. In elk geval weten de kinderen dat er heel wat nodig is voor een televisie optreden van een paar minijiten. Overigens verliep het optreden bij Paul de Leeuw niet naar ie ders tevredenheid. Lijsttrekker Joris Bruins van de partij Ke thel/Groenoord schrok vah de manier, waarop zijn mede-lijst trekker hun programma voor de camera uitlegde. De opstelling van de kinderen had plaatsge vonden naar lichaamsgrootte. De vragen werden aan de kinde ren op de eerste rij gesteld. Om dat hij groter is dan zijn mede lijsttrekker Stefan Zwaneveld, zat Joris op de tweede rij en moest dus 'zijn muil houden'. Stefan vertelde Paul dat 'het land veel te vol is', en wel door de aanwezigheid van veel buiten landers. „En ik wilde juist meer opvang voorstellen voor asiel zoekers", zegt Joris. Hij zal op het verkiezingsfeest in het stadskantoor, woensdag op de verkiezingsdag, met zijn duo lijsttrekker nog eens uitgebreid op het programma van zijn par tij ingaan, heeft Joris zich voor genomen. door NELLEKE DE JONG SCHIEDAM Stemmen tellen is voor mevrouw M.C. Bijl jarenlang handwerk ge weest. Op het stembureau in de wijk waar ze zitting heeft, was ze gewend dat na slui tingstijd alle biljetten op de grond werden „gekieperd" waarna het sorteren kon be ginnen. Een karweitje dat meestal een paar uur in beslag nam. Behalve als het aantal stembiljetten niet overeen kwam met het aantal oproe- pingskaarten. „Het is weieens half elf 's avonds geworden, want we telden net zolang tot het klopte." Nu de stemma chine wordt ingezet, verwacht mevrouw Bijl morgenavond al voor achten thuis te zijn. Veel leden van stembureaus zijn ambtenaren. Maar in 'principe komt iedereen ervoor in aanmer king. Mevrouw Bijl was gewoon burger, toen ze elf jaar geleden haar carrièrre als lid van een stembureau in het centrum start te. Ze werd gevraagd in te vallen voor een familielid en sindsdien is ze bij elke verkiezing 'van de partij'. Mevrouw Bijl houdt van haar baantje. Rijk zal ze er niet van worden - ook al niet vanwe ge de frequentie - maar ze is tevreden met de vergoeding. „En het is gezellig en verantwoorde lijk werk. Je wordt goed ver zorgd met broodjes en koffie frisdrank." Dit jaar zal mevrouw Bijl drie maal dienst doen. Het werken Mevrouw Bijt met het hoekje 'Wenken voor stemhureauleden' met de stemmachine, voor het eerst morgen 2 maart tijdens de gemeenteraadsverkiezingen, be schouwen zij en haar 'collega's' als een oefening voor de verkie zingen van de Tweede Kamer op 3 mei en de verkiezingen voor het Europees Parlement op 9 juni. Serieus Alledrie de keren zullen de leden van het stembureau hun taak even ernstig opvatten, want lid zijn van een stembureau is een serieuze zaak. Op de dag van de verkiezingen nemen ze plaats in het stembureau in hun wijk in het centrum. De voorzitter, de heer P. Bosc hman, in het midden, aan beide kanten de andere leden, onder wie mevrouw Bijl. „De klant is bij ons echt koning, zegt mevrouw Bijl. „Wij begroe ten iedereen netjes. Dan volgt het controleren van de gegevens. Het verloopt altijd heel rustig. Eigenlijk gebeurt er nooit wat bijzonders. Of het moest de me vrouw zijn, die het niet prettig vond als er hardop werd vermeld dat ze weduwe is, en verzocht dat aiet meer te doen. „Ja, waar om zouden we dat er ook bij zeggen." De vierde 'man' in het stembu reau werd tot dusver aangeduid als de bode, en was stand by als er iemand hulp nodig had. Hij was ook degene die de punten sleep van de rode potloden. Me vrouw Bijl vond het maar ar moedig dat er precies vier potlo den werden geleverd, evenveel als er hokjes waren. De bode heet in het vervolg vervangend lid. Hij krijgt tot taak om op te letten of men de handeling met de stemmachine goed uitvoert. Heeft men namelijk de toets in gedrukt van de gewenste partij, of liever gezegd de persoon van de lijst, dan heeft men nog niet werkelijk gestemd. Pas als de daarvoor bestemde rode knop is ingedrukt, is de stemming een feit. Mevrouw Bijl verwacht dat het 'vervangend lid' tijdens deze eerste keer vaak in actie zal moe ten komen. De andere leden hebben al afge sproken, dat ze mee zullen oplet ten. Voor hen is er immers werk afgegaan, voor hem komt er werk bij. Japanse stokjes Alle leden van de 37 stembu reaus in de stad hebben een boekje gekregen, getiteld 'Wen ken voor stembureauleden'. Bo vendien hebben ze een instructie middag gehad in het stadskan toor. Tijdens die middag werd eraan getwijfeld of een rolstoel gebruiker wel bij de toetsen van de stemmachine kan. Maar me vrouw Bijl is een praktisch „Ik dacht meteen aan die Japanse stokjes, waar ik er viër van heb. Die neem ik mee, dan kunnen ze er zeker bij." De nieuwe manier van stemmen zal even wennen zijn. In de diverse dienstencentra zijn voor ouderen demonstraties gegeven met de stemmachine. Ze hoeven er niet tegenop te zien; mevrouw Bijl denkt dat het juist veel gemakkelijker is. Jonge mensen zullen er helemaal geen moeite mee hebben. Als ze ten minste komen. Want dat moet mevrouw Bijl van het hart: „Hoe oud mensen ook zijn, en hoe slecht ter been, ze komen stem men. Dat vind ik geweldig. Maar de jongeren laten het afweten. Dat vind ik bar en boos. Ze beseffen niet hoe het is als ze niet mógen stemmen. Anders zouden ze wel van hun recht gebruik maken." SCHIEDAM Een eerste stap naar het verbeteren van de situa tie van tachtig-plussers in Schie- dam-Oost. Dat is de betekenis van het huisbezoekproject dat vorig jaar in deze wijk gehouden werd door de bewonersvereni ging (BVSO). Op basis van een groot aantal huisbezoeken en vragenlijsten is een rapport ver schenen over het project, waarin aanbevelingen worden gedaan voor de toekomst. In Oost wo nen ongeveer driehonderd tach tig-plussers, en de BVSO heeft geprobeerd een betrouwbaar beeld te krijgen van hun woonsi tuatie. Wat opvalt, is dat veel ouderen zeggen tevreden te zijn over de hulp die zij krijgen van bijvoor beeld Thuiszorg of de wijkver pleging. Maar de ouderen zijn behoedzaam, zo blijkt. „De vrij willigers hebben het vermoeden dat een aantal ouderen, vanwege de afhankelijkheid van de pro fessionele zorg, geen kritiek uit op de uitvoerende instellingen", aldus het rapport. Met andere woorden: „Er bestaat bij hen blijkbaar angst voor het verlie zen van de hulp bij kritiek." De ouderen in Oost blijken al leen kennis te hebben van wette lijke regelingen en instellingen, wanneer zij een direct belang hebben bij die kennis. Van ge zinsverzorging weten ze veel, omdat de meeste ondervraagden hier afhankelijk van zijn, maar de kennis over instellingen als het ttiagg en het Instituut Soci aal Raadslieden is veel geringer. Het rapport is gebaseerd op een groot aantal huisbezoeken in Oost „Wat men weten wil, weet men in het algemeen ook", luidt de conclusie. Toch constateren de onderzoekers, dat ouderen meer behoefte hebben aan informatie. Veel tachtig-plussers weten bij voorbeeld nauwelijks iets over vergoedingen voor hulpmidde len als een nieuwe bril. Vaak zorgen de kinderen voor deze zaken, of wordt de oude bril niet vervangen wanneer dat nodig is. De vrijwilligers die aan het huis bezoekproject meewerkten, zijn bij 192 ouderen langs geweest. Zij legden de mensen vragenlij sten voor en bekeken de onder- houdstechnische staat van hun woningen. Meestal bleken de huizen in goede staat te verke ren, en wanneer dit niet het geval was, zijn de gebreken via bemid deling van de BVSO verholpen. Het onderhouden van de tuin is voor veel ouderen een probleem: dit geldt voor vijfentwintig van de bezochte mensen. Ook heb ben velen moeite met het zelf uitvoeren van klussen in de wo ning, boodschappen doen en de omgang met officiële instellin gen. Voor zover buren of fami lieleden niet (kunnen) helpen, moeten vrijwilligers een helpen de hand bieden, beveelt het rap- PQrt aan. Deze vrijwilligers moe ten nog geworven worden; in maart begint de BVSO hiermee, zodat ze in mei aan de slag kun nen. Naast de bewonersvereniging heeft nog een groot aantal ande re instellingen aan het onder zoek meegedaan, zoals de Stich ting Welzijn Ouderen, Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord, de ge meente en de Samenwerkende Ouderenbonden. SCHIEDAM Voor de visite club in verzorgingstehuis de Harg, op woensdag, wordt een vrijwilliger gezocht. Wie hier voor interesse heeft wordt ver zocht contact op te nemen met Anka Muller'van de Stichting Welzijn Ouderen Schiedam, Tuinlaan 94, telefoon 4731976. Een visiteclub bestaat uit een groep van ongeveer twaalf ouderen, die zelfstandig wonen, maar eenmaal per week op een vaste dag bij elkaar op visite komen in een gezellige kamer. Men treft op die manier steeds dezelfde twaalf bezoekers. De vi sitedag begint 's morgens om 10.00 uur. De visite wordt dan verwelkomd met een kopje kof fie. 's Middags kan men deelne men aan de activiteiten. SCHIEDAM Het Schiedams Christelijk Mannenkoor geeft op vrijdagavond 4 maart een voorjaarsconcert in de Magnalia Dei Kerk aan de Albardastraat 67, onder leiding van de nieuwe dirigent Martin van Broekhoven. Kaarten a 7,50 gulden zijn te bestellen bij het secretariaat, tel. 4260041. STEM HUIB ZANDWIJK LIJST 1 NR. 20 SCHIEDAM Op de Bedrijfsschool van Wilton-Fijenoord kre gen afgelopen donderdag vijftien cursisten diploma's en certifica ten uitgereikt. De opleiding die ze hadden gevolgd was in november 1993 gestart in het kader van een werkgelegenheidsproject voor langdurig werklozen. Na een tiendaagse periode, waarin de cursisten konden kennisma ken met diverse lastechnieken, hardsolderen en hand- en machi naal snijbranden, werd een keuze gemaakt voor meer specialisatie in één techniek of een verdere opleiding in meerdere technieken. De cursus past in een werkgelegenheidsproject, dat zich richt op het opleiden van 1500 tot 2000 werklozen, volgens een afspraak in de huidige CAO voor de Metaal- en Elektrotechnische Industrie. Landelijk zullen in tweede instantie meerdere metaalbedrijfsscho- len een dergelijk project krijgen toegewezen. Volgens de heer L. Hey, die de diploma-uitreiking verrichtte, hebben de deelnemers aan de cursus een aanzienlijk grotere kans om een plaats op de arbeidsmarkt te veroveren. Cursisten krijgen hij 'Wi ■tificaten uitgereikt In samenwerking KEEPERSKLASSEMENT 1Ed de Goey Feyenoord 7.09 2. Oscar Moens Excelsior 6.52 3. Edward Metgod Sparta 6.39 4. Ricardo de Jongh Dordrecht '90 6.19 TOPSCORER 1Virgil Breetveld Dordrecht '90 - 22 doelpunten met De Havenloods en Het Zuiden. I. Johnd Feyenoord Winston Bogarde Sparta Virgil Breetveld Dordrecht '90 i. Wanry van Wattum Dordrecht'90 i. Rob Maas Feyenoord i. Arnold Scholten Feyenoord 8. Jerry Simons Dordrecht '90 Feyenoord 3. Regi Blinker Feyenoord Maarten Admodikoro Dordrecht '90 1. Errol Refos Feyenoord Feyenoord Nico Jalink Sparta 5. Gerrie Slagboom Dordrecht '906 17. Brian Wilsterman 19. Michel Valke Excelsior 21John Veldman Sparta 22. Michel Langerak Dordrecht '90 Marbus Stem daarom op 2 maart op AAD WIEGMAN, LIJST 1 Partij van de Arbeid Leede bedrijf STEM GROENLINKS, LIJST 5

De Havenloods | 1994 | | pagina 3