'Luifelsfeer' moet Lijnbaan nieuw leven inblazen Van couture en tearooms naar jeans en fast-food LIJNBAAN DE HAVENLOODS 'Vroeger speciaal en gezellig' 'Vroeger was het een 'Te nuchter voor die poespas' 'Meest troosteloze plek' DINSDAG 1 MAART 1994 hierdoor markt lijkt." Dametjes op leeftijd De ex-voetballer zegt. dat hij vroeger genoot van alles wat hij zag. „Maar tegenwoordig niet meer. Het publiek is ook erg veranderd. Er gebeurt nogal eens wat en dametjes op leeftijd voelen zich helemaal niet meer veilig. De jeugd heeft steeds meer de overhand gekregen, om dat de winkels die er zitten op hèn gericht zijn." Faas Wilkes beschouwt de Lijn baan van vroeger als 'uniek'. „Als het bijgehouden was, dan was het nu nog uniek geweest. Het is logisch dat als je veertig jaar iets verwaarloost, het dan verandert. Waarom het nooit is bijgehouden door de winkeliers? Ach, je zag door de jaren heen wel dat het achteruit ging, maar je eigen winkel bleef het belang rijkste. Een opknapbeurtje kan dan ook beslist geen kwaad na zoveel jaar." de Lijnbaan een goed aanbod van winkels geeft. „En de men sen hebben geen behoefte aan een chique straat, dat beschou wen ze als ongezellig". Trots Kees van As is van mening dat de Lijnbaan zeker niet onder doet in vergelijking met de ge middelde winkelstraat. „Ik vind dat de Lijnbaan er het beste uit ziet. Het aanbod van winkels is in geen enkele andere stad zó groot. De samenstelling varieert van hoogwaardige juweliers tot kledingzaken en schoenenwin kels. In andere steden, zeker bij nieuwe projecten, tref je enkel grote winkelketens aan." Kees van As staat positief tegen over het plan de Lijnbaan op te knappen en zal zeker zijn steen tje bijdragen. Hij ziet het als een investering in de toekomst en denkt dat alle winkeliers uitein delijk mee zullen doen. „Het sterke van de operatie is dat er geen andere Lijnbaan ontstaat, maar dat er gerenoveerd wordt. Alle goede dingen blijven zo ge handhaafd, zoals het winkelen in de buitenlucht en het aanzicht. Er is altijd volop winkelend pu bliek op de Lijnbaan te vinden en alle zaken willen er vertegen woordigd zijn. Dat was zo en dat is nog steeds zo. Ik denk dat Rotterdam er trots op kan zijn dat het unieke behouden is ge bleven." De Lijnbaan in Rotterdam kreeg als eerst ontworpen winkelpromenade ter de wereld de stempel 'uniek' op zich gedrukt. Tearooms, delicatessezaken en luxueuze winkels voerden de boventoon. De straat vormde een harmonieus en samenhangend geheel met tegelijkertijd veel vrijheid voor de individuele eigenaren. Nu, veertig jaar later, is de Lijnbaan één van de vele winkelstraten. Het straatje moet het doen met de ter men achteruitgang, verpaupering, troosteloos en dood gewoon. Slechts een paar respectabele winkels zijn niet verdrongen door hamburgertenten en luidruchtige in loop-kledingzaken. Het vroeger zo eensgezinde gezicht van de Lijnbaan is een willekeurig samenraapsel ge worden. Maar de weg naar een tweede leven voor de Lijnbaan lijkt open te staan: het winkelcentrum wordt voor 15 a 20 miljoen gulden opgeknapt en krijgt moderne 'smoel'. De nieuwe verlengde luifel en bovengevel zul len de meest zichbare veranderingen zijn. De luifel is opgetrokken uit witte metalen en glas, dat zonlicht doorlaat. De renovatie houdt ook nieuwe bestrating, prullebakken, lantaarnpalen en ander straatmeubilair in. Dit najaar wordt met de renovatie begonnen en eind 1995 is de metamorfose voltooid. „De Lijnbaan is een wereldwijd begrip, maar als er nu niets wordt gedaan zal het vervallen tot een asociaal straatje. De ver loedering slaat steeds meer toe. Vroeger proefde ik een ontspa nen en luxueuze sfeer als ik over de Lijnbaan liep. Nu ga ik er niet meer voor de lol wandelen, ik erger me dood aan de blerende kledingwinkels en discodreunen- de boutiques. Ik vond het mooie van de Lijnbaan altijd dat het een heel harmonieus en samen hangend geheel was, met tegelijk heel veel vrijheid voor de eigena ren. Het gemeenschappelijke hebben we verloren, maar dat moeten we nu weer op zien te bouwen met zijn allen", zegt Frans Hooykaas, die dertig jaar werkzaam is geweest bij Archi tectenbureau Van den Broek en Bakema, het bureau dat aan de wieg heeft gestaan van dit aller eerste winkelcentrum ter wereld. In de oorlog zijn in het Centrum van Rotterdam veel winkels en woningen verloren gegaan. „De gedupeerde winkeliers kregen een bertouwvergoeding en er werd een nieuw winkelgebied ten westen van de Coolsingel opge nomen, buiten het eigenlijke vooroorlogse centrum rond Coolsingel en Hoogstraat. Het oorspronkelijke plan was om woningen neer te zetten, met daaronder winkels." Revolutionair Frans Hooykaas zegt dat er in eerste instantie weinig animo was bij winkeliers om zich hier te vestigen. „Het ontbrak veel win keliers aan geld. Slechts de win keliers die bij het bombardement een eigen pand hadden verloren, kwamen in aanmerking voor een herbouwvergoeding." Het architectenbureau Van den Broek en Hakema kwam met het idee om de woningen boven de winkels te laten vervallen en de woningen erachter te plaatsen. De gemeente en de winkeliers voelden wel wat voor zo'n win kelcomplex. Zo ontstonden lage blokjes met alleen winkelfunc ties. Het begrip winkelcentrum bestond toen nog niet. De eerst paal werd geslagen op 10 juli 1952. De winkels werden tegenover el kaar gelegd en ertussenin ont stond ruimte voor voetgangers. „Het was heel revolutionair om in de binnenstad een winkel straat te maken waar je niet met de auto kon komen. Je zag in die tijd dikwijls dat een chique dame of rijke heer die door haar of zijn chauffeur naar de winkels werd gebracht. Het is dan ook niet verwondelijk dat een aantal win keliers afhaakten toen duidelijk werd dat het voetgangerspad er écht zou komen." Er werd ge probeerd zoveel mogelijk recht te doen aan de identiteit van de individuele winkeliers, maar de bestrating, straatmeubilair, de beplanting en de luifels werden allemaal op elkaar afgestemd en vormden één groot geheel. Regenboog De Lijnbaan werd als eerste win kelpromenade ter wereld een be grip, en niet alleen in Rotter dam. Het winkelgebied was met een zeer geliefd en op speciale openingsavonden stroomde de straat zó vol, dat de politie de voetgangersstroom moest lei den. De Lijnbaan werd een voorbeeld voor de bouw van nieuwe winkelcentra over de hele wereld. Elke Nederlandse ge meente wilde 'een Lijnbaan' en bouwde die ook, in de vorm van een 'winkelcentrum' voor voet gangers. De verkeersvrije voet gangersstraat is inmiddels niet meer weg te denken uit de Ne derlandse steden. In de jaren zeventig veranderde de Lijnbaan van karakter. Ar chitect „Bij de opknapbeurten van de verschillende winkels „De Lijnbaan is gewoon een winkelstraat, zoals er wel duizend in Nederland zijn", zegt Theo van Schijndel. Zijn wat oudere collega voegt er aan toe dat het straatje vroeger wél 'heel erg speciaal, gezellig en gemoedelijk was'. Hij vertelt dat je overal kon zitten en dat er allemaal plantebakken stonden. „Maar daar staan nu vaak simpele paaltjes voor in de plaats." Ze zijn het erover eens dat de nieuwe luifels 'heel leuk en mooi zouden staan'. Beide heren agenten zijn bezorgd over het feit dat de Lijnbaan in de avonduren zo onveilig is. „Als je deze straat afzet tegen moderne winkelcentra, kan je gerust praten over verpaupering", besluit Jaap van der Velde. Tweeëndertig jaar geleden open de Faas Wilkes, na een glansrij ke voetbalcarrière, zijn zaak 'Monisima' aan de Lijnbaan. Met lede ogen zag hij toe hoe de de oudste winkelpromenade van Nederland de afgelopen decen nia steeds meer veranderde. In middels heeft hij zijn pand over gedragen aan zijn dochter en schoonzoon, die de Lijnbaan nog steeds als uniek bestempe len. De stijlvolle damesmode zaak van Faas Wilkes heeft een ander plekje gekregen, net bui ten de Lijnbaan. Zijn stekje aan het eens wereldberoemde straat je is hij kwijt, maar zijn herinne ringen aan 'die goede oude tijd' zijn bewaard gebleven. „De Lijnbaan was een juweel van een winkelpromenade. Het had een prachtig aanzien en de ene zaak was nog mooier dan de andere. De spullen die de winke liers verkochten, waren prachtig en de inrichting adembenemend. Mensen uit het buitenland kwa men kijken en wilden ook zo'n winkelstraat in hun stad." Faas Wilkes kan zich bijvoor beeld de banketzaak Scheffers nog goed voor de geest halen. „Dat was een luxe tearoom. De mensen van stand dronken daar koffie met een gebakje... Even houdt hij zijn mond en staart voor zich uit. Dan, cynisch: „In het pand waar Scheffers vroeger zat, zit nu een patatzaak. „Het is allemaal voorbij. De couture en de tearooms zijn verdrongen door jeans en fast-food. De win keliers stallen al hun spullen op straat uit, waardoor het net een Kees van As, winkelier op de Lijnbaan, heeft in 1981 zijn in trek genomen in het pand waar vroeger de modezaak van Faas Wilkes gehuisvest was. Inmid dels heeft hij een imposant aan tal zaken op de Lijnbaan weten te vestigen. Hij vindt dat de Lijn baan met kop en schouders bo ven de andere winkelstraten in Nederland uitsteekt en bestem pelt het als het gezelligste straat je van het land: „Heel Zuid-Hol land komt toch naar de Lijn baan?". „De Lijnbaan een doodgewoon straatje? Niet meer uniek? On zin", reageert Kees van As ver ontwaardigd bij het horen van dergelijke kreten. „De Lijnbaan heeft het gezellige van de Kalver- straat en de kwaliteit van de P.C. Hooftstraat in Amsterdam. En die combinatie is zo tof. Het concept van de Lijnbaan is veer tig jaar geleden tot stand geko men en er is nog geen beter plan verzonnen. Als dat niet uniek is..." Kees van As maakt zich boos over het feit dat mensen spreken over 'dumpzaken' en 'rommel- winkeltjes' op de winkelprome nade. „Op de Lijnbaan is geen enkele dumpzaak te vinden. Dat er van het luxueuze winkelass- sortiment van vroeger niets meer te bespeuren is, vind ik logisch. Hamburgertenten en jeanszaken horen nu eenmaal bij deze tijd. Die vind je zelfs op Fifth Ave nue. Het zou een slechte zaak zijn als de Lijnbaan niet toegan kelijk zou zijn voor nieuwe gene raties." De winkelier vindt dat De jaren zeventig stonden in het teken van de bevrijding en de winkeliers deden hieraan mee. Alles was op de Lijnbaan altijd mooi geordend geweest, maar daar hadden ze lak aan. Ze wil den zich niet meer houden aan een code en deden wat ze zelf wilden." In de jaren tachtig zette deze trend zich voort en veranderde het winkelbestand zich dras tisch. Slechts een paar respecta bele winkels worden niet ver drongen door luidruchtige in loop-kledingzaken en hambur gertenten. „Alleen de sterksten overleefden het nog. Aan de ene kant waren dat de chique w keltjes die een hoge winstmarge hadden. Maar aan de andere kant waren dat de stampende zaakjes die snel een hoge omzet vergaarden." „Vroeger was het echt een uitje om naar de Lijnbaan te gaan. Prachtige zaken kon je er bezich tigen. Er was veel groen en er fladderden volop vogels. Maar dat is jammergenoeg allemaal achteruit gegaan", zegt me vrouw A. Disco nostalgisch. Ze kijkt spijtig in het rond en zucht diep. „En die onveiligheid, na sluitingstijd kom je geen kip meer tegen." Ze is van mening dat de nieuwe luifels de Lijnbaan een heel ander aanzicht zullen geven en dat de winkelstraat al tijd wel een beetje uniek zal blij ven. „Ik blijf optimistisch", vult ze lachend aan. Beide héren weten precies wat ze van de winkelstraat vinden: „Het wordt hoog tijd dat ze wat aan het aanzicht gaan doen. Er zijn al zoveel plannen aan de orde geweest om het straatje op te knappen en de verpaupering wordt intussen steeds erger", zegt Rotterdammer Van der Velde verontwaardigd. Zijn metgezel De Bruijn herinnert zich de reputatie van de Lijnbaan nog goed: „Het was dé winkelstraat van Rotterdam, met goede zaken." Hoe het winkelbestand nu is? Dump zaken, doorsneewinkels en één grote rompslomp zijn de trefwoorden die de twee opsommen. Van der Velde kijkt even rond naar de mensen die aan het winkelen zijn: „Vroeger had de winkelpromenade veel meer stijl. Maar die Rotterdammers zijn gewoon veel te nuchter voor al die poespas." Esther Ferron heeft haast, maar weet kort en krachtig te vertellen wat ze van de Lijnbaan denkt: „Ik vind er gewoon geen zak aan." Ze vertelt dat ze altijd winkelt op de Binnenweg of de Kruiskade. Ze herinnert zich dat ze vroeger als klein meisje altijd met haar moeder etalages ging kijken. „We hadden niet zoveel geld, maar het was prachtig om al die mooie zaken en spullen te bekijken." De goede herinneringen verwijnen als sneeuw voor de zon als ze een blik op de winkelstraat werpt: „De Lijnbaan is de meest troosteloze plek in Rotterdam." Zonnetje Vele plannen zijn in de afgelopen decennia gemaakt om het aan zicht van de Lijnbaan te verbete ren. Architectenbureaus uit bin nen- en buitenland hebben zich over de problemen gebogen. Uiteindelijk is de Lijnbaan weer terug waar hij begonnen is: bij het architectenbureau Van den Broek en Bakema. Daar is een eigentijdse een oplossing ont wikkeld. Eenvoudigweg een nieuwe luifel en een nieuwe bo vengevel. „Meer dan 80 procent van de eigenaren en de gemeente doen mee: de oplossing is zoda nig dat bestaande en nieuwe lui fels naast elkaar kunnen voorko men en oude tot nieuwe kunnen worden omgebouwd. Rond de Lijnbaan is al iets te zien van de nieuwe 'luifelsfeer' die verwacht kan worden. De Lijnbaan zal wellicht weer een echt winkelcentrum worden: een eenheid, iets waarvoor je sa men verant woordelijk bent." De kogel is dus eindelijk door de kerk. „Maar het is nooit ach ter de rug", vindt Hooy kaas. „De win keliers zullen steeds wakker gehouden moe ten worden en het moet van zelf spreken dat je dingen sa mendoet. Bin nenkort wordt Hamburgertenten Wat de Lijnbaan verder in de problemen gebracht heeft, is het feit dat het geen écht winkelcen trum was. Een winkelcentrum had één eigenaar, die het gezicht en het soort winkels zorgvuldig uitstippelde. „De Lijnbaan was een willekeurig samenraapsel, zonder echte structuur. Sommi- werd helemaal geen rekening ge houden met de buren. De ge meenschappelijke elementen die er waren (de puien in dezelfde kleur) verdwenen. De winkels kregen alle kleuren van de regen boog en dat gaf een verloede rend effect." ge winkeliers waren zeer succes vol en onderhielden hun zaak, anderen konden maar net hun hoofd boven water houden. Nieuwe eigenaren trokken zich vaak helemaal niets aan van de gemeenschappelijke elementen van de Lijnbaan." Hooykaas: „Het had ook veel te maken met de geest van die tijd. gemeente af spreken de Lijnbaan goed te zul len onderhouden. Het begin is er in ieder geval en deze zomer ga ik lekker over de Lijnbaan slen teren in het zonnetje." Op de Aert van Messtraat zijn er al winkels voorzien van de nieuwe heluifeling die straks ook op de Lijnbaan wordt toegepast. Frans Hooykaas: „De kogel is door de kerk, maar het is nooit achter de rug er een zoge naamd beheers- convenant afge sloten, waarin de eigenaren, de huurders en de

De Havenloods | 1994 | | pagina 5