'De Circusspin' moet kinderen vertrouwd maken met klassiek rUJn „Ieder kind heeft recht on een goed en liefdevol leven" BAQUETTE JUWELIERS Dronken bestuurders zorgen voor ravage in het verkeer Vrouwenfilms DE HAVENLOODS BIK sloopt bunker op WF-terrein Autokraken yj Lente-concert Prijs voor molenstichting Intomo Ensemble met voorstellingen in Schiedam en Vlaardingen A.s. donderdag opent in het centrum van Schiedam Wij voeren een EXCLUSIEVE DIAMANTEN- en SIERADENLIJN van het merk APRICA (Ned. meesterwerk], ook verkopen wij ANDERE GOUDEN en ZILVEREN SIERADEN. Tevens zijn wij het adres voor reparaties en eigen ontwerpen van gouden of zilveren sieraden. TER KENNISMAKING Bij aankoop van een paar TROUWRINGEN zetten wij daar "GRATIS" een 0.02 karaats diamant in (t.w.v. 120.-]. Wilt u zomaar uw ringen verfraaien met zo'n 0.02 karaat diamant dan zetten wij deze ter kennismaking voor 60.- in uw ring. BAQUETTE JUWELIERS - BROERSVEST 125 - SCHIEDAM SCHIEDAM De politie heeft de handen weer vol gehad aan dronken automobilisten. Donderdagavond ramde een 31-jarige Rotterdammer met zijn personenauto een verkeerslicht op de Rotterdamsedijk. Bij con trole bleek de man te veel gedronken te hebben, waarna hij een rijverbod en een proces-verbaal aan z'n broek kreeg. De wagen werd in beslag genomen. In de loop van de avond was het opnieuw raak. Op de Mgr. Nolenslaan hield de politie een 41-jarige Schiedammer aan, die dronken achter het stuur van zijn auto zat. De man weigerde een blaastest en werd overgebracht naar het bureau. Daar weigerde hij elke medewerking. De politie heeft ook deze wagen in beslag genomen. De man kreeg proces-verbaal. En donderdagnacht vloog een 28-jarige Schiedammer met zijn wagen uit de bocht op de Havendijk. De auto kwam tegen een hekwerk tot stilstand. De man liep een hoofdwond en een gebroken pols op. Ook beet hij door de klap bijna zijn tong doormidden. Bij controle bleek dat de automobilist te veel had gedronken. Hij was niet in staat om een blaastest af te leggen. Ook deze wagen werd in beslag genomen door de politie. Bij een alcoholcontrole die de politie zaterdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur hield op de Rotterdamsedijk en de Lange Nieuw- straat werden 175 automobilisten gecontroleerd. Een 25-jarige man uit Leiden had te veel gedronken en kreeg een proces verbaal. SCHIEDAM— Muziekvereni ging Sint Radboud geeft op zon dag 20 maart om 14.00 uur een concert in de Dorpskerk in Ke- thel. Ter ere van de lente voert de vereniging werken uit die ge componeerd of gearrangeerd zijn door Johan de Meij. De toegang is gratis. SCHIEDAM In het Filmhuis (Nieuwstraat 12) worden op zondag 20 maart de films Thel- ma and Louise en Kitchen Sink gedraaid in het kader van „Vijf jaar vrouwenfilm in Schiedam". Vooraf kunnen de bezoekers brunchen. Het Filmhuis is ge opend vanaf 11.30 uur; de brunch begint om 12.00 uur en de films een uur later. De toe gang bedraagt 15 gulden (incl. brunch) voor donateurs of 7,50 gulden voor alleen de films. Voor de brunch moet worden ingetekend (tel. 4733508). Eigenaar steekt winkel in brand SCHIEDAM- De politie heeft vorige week een 34-jari- ge Rotterdammer gearres teerd. Dit gebeurde naar aan leiding van een onderzoek naar een brand in een super markt aan de Lange Singel straat op 17 februari jl. De man, eigenaar van de winkel, bekende dat hij het vuur zelf had aangestoken. Het zou gaan om een wan hoopsdaad, want hij verkeer de in grote financiële proble men en zag geen uitweg meer. De Rotterdammer is inmid dels voorgeleid aan de Offi cier van Justitie. Identiteit dode man achterhaald SCHIEDAM- De identi teit van de dode man die vo rige week woensdag in de sin gel aan de Stadhouderslaan werd gevonden, ré1-bekend. Volgens de politiè gaat het om eerr 37-jarige Fransman uit Lyon. Hij was dinsdag opgenomen in het Schieland- ziekenhuis wegens epilepti sche aanvallen. Woensdag morgen vroeg had de man het ziekenhuis verlaten, om dat hij niet verder behandeld wilde worden. Vermoedelijk is de Fransman kort na zijn vertrek het water aan de Stadhouderslaan ingelopen. Van een misdrijf is de politie niets gebleken. uiegener huLs-aar>huLsbLacJen 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 - 17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Arlen Poort (tel. 010 - 4.713.790) Sport: Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Hoofd redactie: Jan Sieben DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeente Schie dam en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen BV, behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 9/P SCHIEDAM - Sloopbedrijf BIK, onder meer gevestigd in Schiedam, is afgelopen vrijdag op het terrein van Wilton-Fije- noord begonnen met de sloop van een van de laatste bunkers in het westen van Nederland. De werkzaamheden maken deel uit van de realisatie van het bedrij venpark Vijfsluizen. In opdracht van de gemeente Schiedam worden daartoe lood sen, fabrieksgebouwen en hellin gen van de voormalige scheeps werf Wilton-Fijenoord gesloopt. Dit sloopproject betekent voor BIK een miljoenenopdracht en is daarmee de grootste opdracht die het bedrijf in haar dertigeja rig bestaan heeft gekregen. Bij de sloop komt 10.000 ton puin vrij dat volledig wordt gerecy cled bij het puinverwerkingsbe- drijf van BIK in Schiedam. Wethouder A. Wiegman van de gemeente Schiedam verrichtte vrijdag de eerste handeling. BIK heeft vestigingen in Lekker- kerk, Middelharnis, Goes en Schiedam. SCHIEDAM Autokrakers sloegen het afgelopen weekend weer hun slag. De politie kreeg meldingen binnen van diverse gedupeerde automobilisten. Hun voertuigen stonden gepar keerd aan de Schiedamseweg, het Frans Halsplein, de Mesda glaan, Vermeerstraat, Burg. Knappertlaan, Bilderdijkstraat, Juliana van Stolbergstraat, Westvest, Julianalaan en Pen ninglaan. De buit bestond onder meer uit radio-casetterecorders, een ten- nisraket, sportkleding, geld en spaarzegels. Anti-racismeddag SCHIEDAM Wijkcen trum De Erker en het Anti- Discriminatieburo organise ren op 20 maart een show onder de titel „Een andere kijk op de wereld", in het kader van de Internationale Anti-Racisme Dag. De show is een combinatie van korte gesprekken, theater, dans en muziek. De activiteiten vin den plaats in De Erker, Jan van Avennesstraat 32 tussen 12.30 en 17.30 uur. De toegang is gratis DINSDAG 15 MAART 1994 SCHIEDAM - De stichting De Schiedamse Molens heeft een prijs gekregen vanwege 'de grote inzet ter behoud van de prachti ge walmolens van Schiedam met als hoogtepunt de restauratie en herbouw van molen De Palm boom'. De prijs, een fraaie oorkonde en een gift van 1500,-, werd in het Haagse Congresgebouw uitge reikt door de Vereniging De Hollandsche Molen. Burgemees ter Scheeres nam als voorzitter van de Schiedamse molenstich ting de prijs in ontvangst. Scheeres toonde zich zeer con tent met deze erkenning, maar ook met de financiële bijdrage. „Dat kunnen we nu goed gebrui ken. Er zijn in Schiedam een aantal belangrijke en dringende restauraties noodzakelijk aan drie van de vijf molens. Dan gaat het om De Vrijheid, De Drie Koornbloemen en De Wal- visch. Daarmee is een fors be drag gemoeid. En helaas zijn de rijkssubsidies bij lange na niet toereikend. Dat budget voor de instandhouding van de Neder landse molens wordt van jaar tot jaar lager." Vooral De Walvisch baart de De 'Nieuwe Palmboom' tijdens de restauratiewerkzaamheden burgemeester zorgen. „Molen De Walvisch bestaat nu 200 jaar en is dringend aan een flinke opknapbeurt toe om te voorkomen dat hij vleugellam zijn derde eeuw in gaat. We zul len dus met vernuft en volhar ding naar oplossingen moeten zoeken." SCHIEDAM Vertederd griezelen rond een romanti sche spin. Dat kan op vijf achterenvolgende woensdag middagen in respectievelijk Maassluis, Vlaardingen, Rot terdam en Schiedam. Daar zal het 'Intorno Ensemble' met 'De Circusspin' een aan tal voorstellingen brengen, ge richt op kinderen van vijf tot twaalf jaar. Met als doel het jonge volkje op een speelse wijze in aanraking te brengen met 'klassieke muziek', spe ciaal voor dit doel spiksplin ternieuw gecomponeerd door Marco Kalkman uit Schie dam op een (niet eerder uitge bracht) verhaal van de beken de kinderboekenschrijfster Hanna Kraan. Het opmerkelijke verhaal wordt vertolkt door vijf afgestudeerde conservatoriumvrienden. Zo speelt en zingt Jos Semens de rol van Akkie, de mislukte accro- baat die daarom maar clown is geworden, Ien Bouwman de Spin, die heel wat meer kan dan alleen webben maken en Marco Kalkman de ongelukkige circus directeur die zijn circus eigenlijk moet sluiten. Judith Kruize (kla rinet) en Felix van den Homberg (piano) zorgen voor de muzikale omlijsting van dit 'operaatje', zoals componist Marco Kalk man het zelf graag noemt. Voor de leden van het Intorno Ensemble was deze voorstelling het logische gevolg op een in 1993 opgevoerd zang- en mu ziekspel, gebaseerd op drie sprookjes van Andersen. „Dat De repetities zijn nog in volle gang werd een operaatje, van toch nog twee uur," aldus Marco Kalkman. „Ik zat toen in mijn laatste studiejaar voor Koordi rectie en naast mijn werk als dirigent bij een aantal koren in Zuid Holland, vond ik dat het hoog tijd was dat er in de regio Rotterdam eens iets gebeurde." Reacties De productie uit 1993 slaagde in haar opzet met heel eenvoudige middelen. Zo werd het stuk door Kalkman zelf gecomponeerd, geregiseerd en gedirigeerd. „Dat was wel wat te veel voor een persoon," vervolgt Kalkman. „Maar de reacties waren zo leuk! Er kwamen al weer verzoeken voor een volgende keer, dus we konden niet anders dan door gaan op de ingeslagen weg. Dan zouden we maar een regisseur huren!" Het werd niemand minder dan operazanger en regisseur Edwin van der Meer, die naast zijn suc cesvolle carrière in onder meer Duitsland, de productie van 'De circusspin' enthousiast ter hand nam. „Het is eigenlijk heel wonderlijk hoe wij precies tegen de juiste mensen voor deze producties zijn aangelopen," lacht Kalk man. „Onze decormensen bij voorbeeld, Solange Lusse Alves, Sylvia Kiens en Alies van der Linden, kwamen ooit toevallig een voorstelling van ons bezoe ken met hun kinderen. Het ge volg was dat ze ons spontaan hun diensten aanboden. Zo werd de groep dus steeds groter. De schrijfster Hanna Kraan kende ik van Italiaanse les, ze is docen te op het conservatorium. 'De Circusspin' schreef zij speciaal voor ons gezelschap, en Kees de Dreu, ook al zo'n kei in dit vak, bewerkte de tekst in dichtvorm. Zoals bekend schreef ik de mu ziek erbij en zo hebben we er samen een heel mooi, goed be speelbaar geheel van gemaakt." Volwassenen Volgens Marco Kalkman leert de ervaring dat de voorstelling, die eigenlijk bedoeld is voor kin deren, ook heel erg aanslaat bij volwassenen. „Hoewel de opzet die van een (kinder)opera is, is het grappige juist dat je tijdens de voorstelling in het verhaal opgenomen wordt en de muziek eigenlijk niet de boventoon meer voert. In het begin is het publiek 'gewoon' het publiek, wat later in de voorstelling maakt het pu bliek er deel van uit, door het 'circuspubliek' te zijn!" Nu blijkt dat er regionaal steeds meer belangstelling komt voor dergelijke kleinschalige produc ties, is Kalkman bijzonder blij met de subsidie van de gemeente Vlaardingen, waardoor in elk geval een deel van de kosten zijn gedekt. „Ach ja", verzucht de jonge componist, die al vroeg zang- en vioollessen kreeg en ooit als zes tienjarige met een eigen poppen theater de scholen in Maassluis bezocht, „er komen nog steeds te weinig initiatieven op cultureel gebied in de regio Rotterdam los. Het zal wel een geldkwestie zijn. Aan talent ontbreekt het hier niet!" De voorstellingen van De Cir cusspin zijn woensdag 16 maart (première) in De Schuurkerk te Maassluis om 15.30 uur, woens dag 23 maart in zaal Triangel te Vlaardingen om 15.30 uur, woensdag 30 maart en 6 april in 't Kapelletje te Rotterdam om 15.30 uur en op woensdag 13 april in De Teerstoof te Schie dam om 15.30 uur. De tentoonstelling in de Jeugdbied SCHIEDAM In de Jeugdbi bliotheek is een UNICEF-ten- toonstelling ingericht die is ge wijd aan de rechten van het kind. Kinderen hebben recht op een behoorlijk leven maar voor vele van hen bestaat dat niet. Nog altijd worden veel kinderen mishandeld of seksueel mis bruikt. Zij zijn slachtoffer van oorlogsgeweld, ontvangen geen of onvoldoende onderwijs en krijgen dagelijks nauwelijks ge noeg en gezond voedsel. Boven dien zijn de mogelijkheden om zich volledig te kunnen ontwik kelen afwezig of zeer beperkt. Daar wil deze expositie aan dacht voor vragen. Op 20 november 1989 werd door de Verenigde Naties besloten op te komen voor de rechten van het kind. Op deze dag werd de Conventie van de Rechten van het kind ondertekend door een groot aantal landen. Dit bete kende dat de ondertekenaars vanaf dat tijdstip moesten han delen naar de letterlijke inhoud van maar liefst 54 artikelen. Hoewel de meeste landen de Conventie hebben ondertekend moet er nog heel wat gebeuren voordat de rechten van het kind ook daadwerkelijk van de grond komen. Binnen sommige landen moeten wetten worden veran derd en zijn nieuwe voorzienin gen vereist. Dat kost geld en tijd. Toch is het vooral voor kinderen in ontwikkelingslanden van be lang dat dit zo snel mogelijk (eventueel met hulp van buiten af) gebeurt. Door voor bijvoor beeld een goedkope maar goede gezondheidszorg te zorgen kun nen per jaar levens van minstens twee miljoen kinderen worden gered. Ook door ouders in Der de-Wereldlanden te leren hoe zij kunnen voorkomen dat hun kind dat lijdt aan diarree sterft, kunnen vier miljoen kinderen deze ziekte overleven. De tentoonstelling in de kinder- bieb loopt tot en met 31 maart en toont de geschiedenis van de totstandkoming van de Conven tie. De expositie levert voor on der meer scholen een interessant onderwerp om in de klas te be handelen. Voor kinderen die ko men kijken naar de 'Rechten van Kinderen' ligt een leuke kleur plaat klaar. De Jeugdbieb aan de Korte Haven is geopend van maandag tot en met zaterdag. Meer informatie geeft Wilma Lems via telefoonnummer 010- 4266566.

De Havenloods | 1994 | | pagina 3