f U' *r> Geuzenpenning uitgereikt aan Artsen zonder Grenzen Voorjaar begint pittig en exotisch met Pasar Malam in Weena Expo Center ft oyalGlow Gallery ALGEMEEN Regionale Hulpverleningsdienst neemt aanloop naar RoParun 1 SPECIAAL VDORINZE LEZERS Kunst aan de wand en op de vloer DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN WÊppsnBBi Tegel aan de Maas op weg naar de duizendste Computers in Ahoy' "x- Schrijverskrant vernieuwd OP ONZE SHOW VAN VERLKJITIN L rtll/i DONDERDAG 17 MAART 1994 Een team van de Regionale Hulpverleningsdienst Rotter dam-Rijnmond (brandweer en ambulance) loopt zaterdag 19 maart als training voor de RoParun van Rotterdam naar Antwerpen. Het zware werk begint woensdag 11 mei, als bij de Euromast in totaal 38 ploegen op weg gaan voor de 520 kilometer lange estafette loop naar de Eiffeltoren. Teamcaptain Jacques Kouveld heeft de eerste twee RoParuns meegemaakt met de ploeg van Jos Cohen. 'Onze masseur, Frans van Ringelenstijn, gaat voor de tweede keer mee. Voor de rest zijn het allemaal nieuwe mensen.' 'We hebben acht lopers, twee masseurs, twee mensen voor het eten en drinken, en de rest zijn fietsers en chauffeurs. In totaal zijn we met 25 personen. Op de route krijgen we hulp van twee brandweerkorpsen in Neder land, twee in België en drie in Frankrijk. We kunnen bij hen douchen en de inwendige mens verzorgen. Er rijdt een touring car mee en we hebben een volg en een pendel wagen.' 'Er doet voor het eerst ook een buitenlandse ploeg mee, van de Parijse brandweer. Die komen omdat wij ze gevraagd hebben. We regelen ook slaapplaatsen hier.' Sponsors Krimpenaar Kouveld is enthou siast over sponsoring door be drijven. 'Onder andere de firma Vermeulen uit Maassluis. Ik Kees de Gruijter van Tegel tegeltjes moeten komen de Maas op de plek zoek nog een sponsor voor de bus, maar ben vast niet de eniga Ten bate van de Daniël den Hoedkliniek, waar de RoParun voor wordt gehouden, hebben we T-shirts laten drukken met het RHRR-logo. We hebben ook een loterij georganiseerd waarvoor nog tot en met 30 maart loten worden verkocht. De trekking is op 23 april. Ver der hebben drie gemeenten gere ageerd op onze oproep om één gulden per kilometer te storten: Barendrecht, Oostflakkee en Rotterdam.' 'Het schema voor de lopers weet ik nog niet', besluit de teamcap tain. 'Dat hangt af van de tem peratuur en terreingesteldheid. Misschien lopen we in Neder land ombeurten drie kwartier en in Frankrijk een half uur of twintig minuten. We hebben de RHRR Rotterdam-Rijnmond geen bekende atleten in onze ploeg, maar wél allemaal man nen die op de marathon tussen mogelijk zijn om b 3.00 en 3.15 uur lopen. Het moet uur te finishen.' Het gaat goed met de actie Tegel aan de Maas. Zeer binnenkort wordt de bestelling van de dui zendste tegel verwacht, voor een kademuur langs de Maas waar op ruimte is voor meer dan tien duizend tegels, elke tegel met de naam en geboortedatum van ie mand die woont in de regio Rot terdam of zich daarmee op een of andere manier mee verbonden voelt. Een Tegel aan de Maas is in de eerste plaats bedoeld als cadeau voor pasgeboren kinderen, maar ook voor grotere kinderen en zelfs voor volwassenen mogen tegels besteld worden. De actie loopt door tot in 1996. Dan wordt een promenade langs de Boompjes, direct ten westen van de Willemsbrug aangelegd. In dat plan is een kademuur opgenomen die wordt afgewerkt met duizenden tegeltjes van 6 bij 25 centimeter. De Stichting Te gel aan de Maas zorgt er voor dat op zoveel mogelijk van die tegeltjes een naam (roepnaam en achternaam) en een geboorteda tum staat. Wie een Tegel aan de Maas bestelt, krijgt één tegel thuisgestuurd, mét een certifi caat. Een andere, identieke tegel wordt bewaard tot de kademuur wordt afgeweikt. Goed doel Van elke Tegel aan de Maas gaat een bedrag van 10 gulden naar het Meta Elisabeth Fonds. Het Meta Elisabeth Fonds zamelt geld in voor een Gamma Knife, een apparaat waarmee moeilijk bereikbare hersentumoren door middel van een verfijnde bestra lingstechniek kunnen worden geopereerd. Dat apparaat moet in het Dijkzigt Ziekenhuis ko men. Als de stichting geld over houdt nadat de kademuur klaar is, gaat dat ook naar een goed doel. Er zijn nu bijna duizend tegels besteld. Ruim 40 procent werd besteld voor mensen die. buiten Rotterdam wonen; de meesten uit de stadsregio, maar ook van daar buiten. Zelfs naar Amerika en Italië zijn tegels verstuurd. De meeste tegels zijn bestemd voor kinderen van nog geen jaar oud (40 procent). Tot nu toe is slechts 4 procent bestemd voor volwassenen. Er is zelfs iemand in Brielle die een tegel heeft be steld voor Theodora van Vugt, geboren op 22 augustus 1776. In een kwart van de gevallen wor den de tegels niet besteld door de ouders, maar door iemand an ders: vaak de grootouders. Wie de duizendste tegel bestelt, wordt door De Havenloods/Het Zuiden feestelijk in de bloeme tjes gezet en krijgt nog een leuke verrassing extra. In de 'Speciaal voor u'-rubriek in deze krant staat hoe men nadere informatie over de tegels kan aanvragen. 'Waarom worden doktoren tijdens hun werk in Sarajevo vermoord?' door JACQUES VERHAGEN VLAARDINGEN Minis ter president Ruud Lubbers heeft afgelopen maandag in de Vlaardingse Grote Kerk de Geuzenpenning 1994 uitge reikt aan Artsen zonder Gren zen. De medische hulporgani satie had speciaal een veld werker laten overkomen om de prijs in ontvangst te ne men. De Bosnische Ljiljana Maslesa uit het voormalige Joegoslavië viel die eer ten deel. Lubbers trok de vergelij king tussen de Vlaardingse Geuzengroep en Artsen zon der Grenzen. Beide bieden weerstand tegen tirannie. „Elk mens telt, Artsen zonder Grenzen maakt dat zicht- baar." En tot een duidelijk geïmponeerde Maslesa: „Jij bent daarom ook een Geus". Fotografen en cameramensen verdrongen zich om Lubbers toen hij de erepenning aan Mas lesa overhandigde. Het publiek kon geen enkele glimp meer van de uitreiking opvangen. Zelfs het kerkaltaar was niet meer heilig. Lacherig werd erop gereageerd. Iedereen gunde Maslesa deze eer. Het geeft tegelijkertijd aan in welk een korte tijd de Geuzen penning is uitgegroeid tot een nationale herdenking. De talrij ke fotografen moesten tot twee maal toe gesommeerd worden om plaats te maken zodat de plechtigheid kon worden voort gezet. Ljiljana Maslesa werkt voor Artsen zonder Grenzen in Sara jevo. Een stad dat helaas iets heeft met oorlog. Hier werd op 28 juni 1914 de Oostenrijkse kroonprins Frans Ferdinand vermoord hetgeen de directe aanleiding tot de Eerste Wereld oorlog vormde. Nu wordt de stad verwoest door de burger oorlog. Maslesa staat boven de vechtende partijen, net zoals haar werkgever. Zij verzorgt sinds 23 maanden iedereen die medische hulp nodig heeft. De 35-jarige arts is bezorgd over de toekomst maar blij met de on derscheiding. „Dankzij de Geu zenpenning worden mensen be wust gemaakt van het werk dat wij doen. Maar ik ben somber over de komende tijd. Waarom is er toch zo'n oorlog gaande? Waarom worden burgers afge slacht. Waarom worden dokto ren en verplegers tijdens hun werk in het ziekenhuis van Sara jevo vermoord?" De Grote Kerk in Vlaardingen was zoals gebruikelijk het decor voorde uitreiking. Burgemeester Stam fungeerde als gastheer. Tot de uitgenodigde hoogwaardig heidsbekleders behoorden de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, de heer Patijn, de Duitse ambassadeur Citron en de voorzitter van Artsen zonder Grenzen, Dick van Geldere. Net als de ook aanwezige algemeen directeur van de artsenorganisa tie Jacques de Milliano spraken beiden tot de overige aanwezi gen. De Milliano maakte een gedreven indruk en met een anekdote over Maslesa vertelde hij in een paar zinnen veel over de organisatie en haar medewer kers. „Op een dag werd Ljiljana Maslesa aangehouden bij een grenspost. De soldaten vroegen haar wat haar afkomst is. Veel zeggend antwoordde ze: Ik ben arts, ik werk voor Artsen zonder Grenzen." Kranslegging Voor de officiële uitreiking van de penning vond de traditionele kranslegging bij het Geuzenmo- nument voor de kerk plaats. Deze ceremonie ondervond veel hinder van een straffe wind. Een groot aantal scholieren bevolkte het plein. Met een anti-oorlogs lied van Phil Collins openden de tieners de plechtigheid. Verschil lende organisaties legden hun kransen en bloemen neer bij het monument. Zowel de Stichting Geuzenver- zet als Artsen zonder Grenzen wil een inspiratiebron zijn voor jongeren. Gelukkig legden zij de boodschap niet naast zich neer. Namens alle scholieren hield de Vlaardingse Marijke van Veghel een toespraak waarin het con trast naar voren werd gebracht tussen de consumptie-overvloed die hier heerst en de armoede in oorlogsgebieden. Speciaal voor Artsen zonder Grenzen was er een lied gecom poneerd dat ten gehore werd ge bracht door het Vlaardings man nenkoor Orpheus. Schrijfster mevrouw Timmers bracht op treffende wijze naarvoren waar om de Geuzenstichting voor Artsen zonder Grenzen koos. „Zoals de Geuzen eens hun krachten gaven, zo gaan die art sen naar wie hen hulp vragen." Hardware, software, electronica, spelletjes en andere computer- supplies vullen op zaterdag 19 maart de hallen van Ahoy' in Rotterdam. In vijf verschillende onderdelen kunnen koopjesjagers hun slag slaan: PC, Amiga, Atari, video games en midi. Van 10 tot 17 uur zan men op zoek naar de aller laagste prijzen. Er is ook een ruim aanbod in tweedehands ar tikelen. Er zijn demonstraties en men kan informatie verzamelen over de verschillende artikelen. De ruim tachtig standhouders komen uit Nederland, maar ook uit België, Luxemburg en Duits land. Toegangskaarten kosten f 12,50, maar met een reductie bon uit een van de computerbla den kosten ze f7,50. PARACHUTESPRINGEN opleidingen, parachutistenshows en passagierssprongen THE FLYING DUTCHMEN Luchthaven Rotterdam 010 - 4158421 Tahu Tjampur, Soto Babat, Buah Dingin en nog veel meer lekkere hapjes worden geser veerd op de gezellige alun-alun (ontmoetingsplaats) op de Pasar Malam Weena. Exotische etens- geuren, produkten uit de Indi sche cultuur en een schitterend decor uit het Verre Oosten: de Pasar Malam Weena, van l tot en met 4 april en van 8 tot en met 10 april, belooft een groot feest te worden. Een feest der herken ning voor mensen die geworteld zijn in de Indische cultuur, een feestelijke kennismaking voor mensen die voor het eerst een Pasar Malam bezoeken. De 6000 vierkante meters van het Weena Expo Center onder gaan een complete gedaanteve randering. Klapstuk is het decor waarin de Borubudur de hoofd rol speelt. Een waar Oosters ta fereel, met geuren van sateh en wierook, pleinen en straten met gezellige kroncongmuziek en tal loze warungs met Oosterse pro dukten. Deze Pasar Malam heeft een speciaal thema: 'makan' of wel: lekker Indisch eten. De In donesische keuken speelt een centrale rol. Zeker twintig ten tjes worden ingericht om ter plaatse te kunnen koken en de monstraties te geven van het be reiden van specifieke gerechten uit de Indonesische keuken. Proeven mag, natuurlijk! Tante Lien Maandag 4 en zondag 10 april is Tante Lien van de partij. Tante Lien, een creatie van Wieteke van Dort, presenteert een gezelli ge show met veel liedjes en een culinair tintje. De zanger Ais Lawa Lata staat Tante Lien bij in haar show. Tal van verkoop-, demonstratie en informatiestands ontvangen de bezoekers en tonen hun pro- ante Lien en Ais leggen orden bereid. dukten: van batikstoffen en way- angpoppen tot houten beelden en halfedelstenen. Er zijn optre dens met Indonesische dans en muziek en er zijn talentenjach ten. Super-Indo-rock Op zaterdag 2 april is er boven dien een super-Indo-rockavond van 15.00 tot 1.30 uur in het restaurant op de eerste verdie ping van het Weena Expo Cen ter, met muziek van de Crazy Rockers en Black Magie, bands die muziek uit de jaren 60 spelen. Een bingo en een tombola luiste ren deze avond verder op. 'De entree voor deze Indo-rocka- vond is 15 gulden bij voorver koop. Kaarten zijn te bestellen via nummer 03406-66345 of 030- De toegangskaarten voor de Indo-rockavond zijn ook geldig voor de Pasar Malam, maar om gekeerd geldt dat niet. Kaarten voor de Pasar Malam kosten 6 gulden voor volwasssenen en 4 guldën voor kinderen tot en met 12 jaar en voor 65-plussers. Met de bon bij dit artikel geldt deze korting van 2 gulden ook (uit sluitend voor de kaarten van 6 gulden). De Pasar Malam is van 1 tot en met 4 april en van 8 tot en met 10 april geopend van 12.00 tot 22.30 uur. De Weena Expo is op loopafstand van het Centraal Station in Rotterdam. Als deze twee weekends een succes zijn, wordt de PaSar Malam tot en met oktober op elke vrijdaga vond tot en met zondag gehou den. hoe de lekkerste Indische hapjes Met korting naar Pasar Malam LUEgener huLs-aan-hulsbladen Lezers van De Havenloods en Het Zuiden krijgen tegen inlevering van deze bon 2 gulden korting op de toegangsprijs van 6 gulden voor de Pasar Malam Weena van vrijdag 1 tot en met maandag 4 april en van vrijdag 8 tot en met zondag 10 april in het Weena Expo Center te Rotterdam. Openingstijden 12.00 tot 22.30 uur. w- i Elke loterij ran 12.00 Int 14.00 n«r op FM 93.4 AAA1 Presentatie: Deint Jon Potie JAARGANG 7 - NUMMER 12-19 MAART 1994 Streets ot Philadelphia Forever now Breathe again Am I losing you Walkaway Joe Happy birthday Helen Everywhere I go So in love with you Sulky girl Fantasy is reality Rob Without you Heartbeats accelerating It's my time Buflalo river home Let's get married Mare mare Where is the love Sittin' on ready I don't wanna talk about it Lullabye De zon schijnt in m'n cabine Just keep me moving Stone cold A cute sweet love addiction News Kiss ot lite Zij is zo sexy Down in Nice I've been lonely Bruce Springsteen Level 42 Toni Braxton Hangman Jury Trisha Yearwood Things of Stone Wood Jackson Browne Elvis Costello rman, Carnie Brian Wilson Mariah Carey Linda Ronstadt Jeanie Tracy Luca Carboni Timeless Brendan Croker Indigo Girls Billy Joel Henk Wijngaard lang Jimmy Barnes Johnny Gill The Nightman Tony Joe White Joshua Kadison Peter Blakeley V De combinatie 'kunst aan de wand, kunst op de vloer' js te zien in de Oosterse Tapijten Galerie aan het Boterdiep 36 in Rotterdam-Zuid. Naast de collectie tapijten die in de showroom ligt, worden werken geëxposeerd van de Nederlandse kunstschilder Will Eggen en de Vlaamse meester Marcel Cockx. Van de 'Schrijverskrant Rotter dam' is een nieuw nummer ver schenen. De Schrijverskrant is na drie jaar uitgegroeid tot een volwaardig kwartaalblad waarin amateurschrijvers en -dichters uit Rotterdam en wijde omge ving kunnen publiceren. Amateurs moeten het van el kaar, maar vooral ook van pro fessionals hebben. De Schrijvers krant Rotterdam legt daarom meer en meer een verbinding naar de professionele schrijvers wereld. Interviews met gevestig de schrijvers en samenwerking met Poetry Park zijn het resul taat. De Schrijverskrant Rotter dam wordt gepubliceerd door de Schrijversschool van de Stich ting Kunstzinnige Vorming Rot terdam (SKVR). De Schrijvers- school organiseert cursussen en werkgroepen op het gebied van het schrijven van verhalen en poëzie en vele andere genres. De nieuwe grensverleggende show waar u een oogstrelend decor aan lampen vindt. Waaronder: DIJKSTRA Noral, Wever Ducré, Licrea, L MPEN Sothis, Limburg en Missoni. Een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment geeft u een heldere kijk op het gebied van verlichting. 6 dagen per week staan wij voor u klaar en bieden wij service en kwaliteit als vanzelfsprekende begrippen. Kom langs en geniet van méér dan 3000 m2 aan ruime variatie! Openingstijden: 09.00 tot 17.00 uur ROTTERDAM: Graafstroomstraat 93 Spaanse polder (010-4623070) SOESTERBERG: Amesfoortsestraat 3 (03463-53689) EINDHOVEN: Stratumsedijk 79 (040-123146)

De Havenloods | 1994 | | pagina 9