Indische Nederlanders stelen de harten van twee 'belanda's SCHIEDAM DE HAVENLOODS Theedansant met Pasen Paasviering 'Alles was nieuw en toch zo vertrouwd' Carnaval voor Kloeke Keilers hier en nu Weinig animo bij winkeliers voor nieuwe sluitingstijden Scholieren planten twaalf grote bomen in de Plantage 'Ruime wachtgeldregeling Zijdeveld is onterecht' MAANDAG 28 MAART 1994 Matthaus Passion SCHIEDAM— De uitvoering in de Grote Kerk vorig jaar, van bekende gedeelten uit de Matt haus Passion van Johann Sebas- tiaan Bach, blijkt een herhaling waard. Woensdag 30 maart staat een vervolg op het pro gramma; bekende koren, kora len en aria's uit de 'Matthaus' worden dan ten gehore gebracht door een groot aantal medewer kers. De uitvoerenden zijn het Schie dams Toonkunstkoor, en een drietal kleinere vocale ensem bles, zoals het Maasstedelijk jon genskoor onder leiding van Hugo de Koning. Meer vocaal genot is te verwachten van de sopranen Kiomi Claringbould en Cora Peeters, de alten Ada de Ruiter en Nettie van der Sluis, de tenor Rob Stallinga en de bas Bas van Houte, allen begeleid door Herman Lammers aan het koororgel en Marion Horde. Voor het grote koor staat diri gent Wouter Blacquière. De avond begint om 20.00 uur, de deuren gaan 19.30 uur open en de toegang is vrij. Wel is er een deurcollecte voor gemaakte kosten. SCHIEDAM De stichting Welzijn Ouderen Schiedam heeft met Pasen een aantal activiteiten op het programma staan. Op de eerste paasdag is dat een con tactmiddag van 13.30 tot 16.30 uur. Tweede paasdag is er thee dansant van 13.30 tot 16.30 uur. De toegang is twee gulden, inclu sief een kopje koffie. De locatie voor beide activiteiten is dien stencentrum de 4Molens aan de Damlaan. Het dienstencentrum is op vrij dag 1 april vanaf 13.00 uur ge sloten. SCHIEDAM „Pasen, wat zie je erin?" Onder dit motto wordt op eerste paasdag een feestelijke morgendienst gehouden in de Grote Kerk. Ds. H. Onderstal gaat de dienst voor en André Verwoerd bespeelt de beide or gels, begeleid door twee zangers en een trompettist. Voor de kin deren wordt een nevendienst ge houden. De dienst begint om tien uur. De zaterdagavond voorafgaand aan Pasen wordt in het koorgedeelte van de kerk een paasnachtviering gehouden, die om 21.30 uur begint. RUILBEURS In dienstencen trum De 4Molens, Nieuwe Damlaan 766 in Schiedam, wordt op zondag 27 maart een ruilbeurs gehouden. De te ruilen artikelen zijn munten, post zegels, prentbriefkaarten, 1ste dag enveloppen, stripboeken en tele foonkaarten. Toegang en taxatie zijn gratis. uiegener huts-aanhulsbladen 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 3000 BZ Rotterd: Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, aid.: 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122,3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AC Vlaardingen, tel. 010-4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 - 17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Districtverfcoopieider: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Arlen Poort (tel. 010 - 4.713.790) Sport: Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad huis-aan-huis in de gemeente Schie dam en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen BV, behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 Hengst van merrie SCHIEDAM Binnen in de trouwzaal bekeken politici de coalitie-mogelijkheden, buiten stonden de paarden opgesteld op het marktplein, afgelopen zater dag. De overeenkomst was wel licht dat beiden geen stap verder kwamen, behalve misschien het paard, dat door twee meisjes in bedwang moest worden gehou den, omdat het beest de wijde wereld in leek te willen trekken. De fotograaf die deze plaat maakte had een pijnlijke erva ring: hij kreeg een hengst van een merrie. Het hinniken van de paarden viel wel mee, maar de draaimolen voor het stadhuis ging vergezeld van het nodige kermislawaai, waardoor de col lege-onderhandelingen soms moeilijk te verstaan waren. De paardenmarkt was volgens orga nisator Patrick verbeek een suc ces. Er werden goede zaken ge daan en de bezoekers stonden met hun neus bij het 'handje klap'. De paardenmarkt eincjjgde om 12.00 uur, maar in de rest van de stad bleef nog van alles te doen. Een braderie met ruim 120 kra men gaf een ruim aanbod goede ren te zien, ditmaal met toevoe ging van speciale paardenacces- soires zoals laarzen, zadels et. Van de attracties werd druk ge bruikt gemaakt. Zo zat de paar dentram bij elke rit bomvol, en ook voor de springkussens, ron dritten op pony's, scooterrijden vormden zich rijen liefhebbers. Hoewel de zonnige zondag, de dag na de paardenmarkt, enige spijtgevoelens oproept, toont door NELLEKE DE JONG SCHIEDAM Banga May- ang (bloem, tros), las Lydia de Ruijsscher in een oud Ma leis woordenboekje, dat ze op een rommelmarkt had gevon den. Het werd de naam van een stichting, die nu, drie jaar later, in volle bloei staat. Men houdt zich bezig met de or ganisatie van Indische dansa vonden, en zet zich in voor hulp aan kansarme mensen in Surabaya. De eerste kennis making met Indische mensen en met Indonesië vond plaats op een Pasar Malam. Voor 'belanda's' Lydia en haar man was het liefde op het eer ste gezicht. „Ik heb er geen verklaring voor, maar alles was nieuw en toch zo vertrouwd, die eerste keer op de Pasar Malam", zegt Lydia de Ruijsscher. Dat was drie jaar geleden. Alleen haar man had wel eens, door zijn werk in de haven, met Indische mensen te maken gehad. Maar zowel Lydia als haar man voelden zich met een merkwaardig op hun gemak tussen de, zoals ze hen aandui den, gastvrije en hoogst be schaafde Indischer mensen. Ze werden getroffen door het enorme geduld waarmee hun al les werd uitgelegd wat ze wilden weten. En omdat er nog genoeg te weten viel, bezochten ze ook de volgende dag van de twee dagen durende markt. Het was via de muziek, dat de basis werd gelegd voor 'Banga Mayang'. Lydia de Ruijsscher: „Er speelde een heel fijne band. We zochten een plaatsje dicht bij het podium en we genoten van het samenspel tussen de zanger- gitarist en het publiek. Op ieder Lydia de Ruijsscher bij de souvernirs die vrienden voor hen meebrengen uit Indonesië. verzoek ging hij in. Bij een oude re man liepen de tranen over de wangen, toen zijn verzoeknum mer werd gespeeld. Toen we met die man aan praat raakten, be grepen we van hem dat er be hoefte was aan dit soort din gen." Verdieping Een week of wat later was het idee geboren om een stichting in het leven te roepen, om op die manier avonden te kunnen orga niseren met een Indisch karak ter. Het echtpaar verzamelde spullen bij buren en bekenden en ging daarmee de rommelmark ten af. Met het verdiende geld konden ze de notaris betalen. Met hulp van Indische mensen, die ze intussen hun vrienden mo gen noemen, hebben Lydia en haar man zich verdiept in de gewoonten en gebruiken van In dische Nederlanders en weten zodoende precies, wat en wie er op de bijeenkomsten moet zijn om er een geslaagde avond van te maken. Lydia Ruijsscher: „Je probeertje in te leven, ook door van alles te lezen, en toen twee jaar geleden de boekenweek in het teken stond van Indonesië, kregen we ook met literatuur te maken." De namen van Hella Haasse, Marion Bloem, rollen over de tafel; de later overleden Marga- reta Ferguson hebben ze ont moet. Literatuur en muziek van en over de tropen doen mee. Met politiek houdt De Ruijsscher zich niet bezig. („Dat doe ik ook niet met Nederlandse politiek"). Of het gedwongen vertrek van ca 300.000 mensen uit het vroegere Nederlands-Indië, halverwege deze eeuw, met politiek te maken had of niet, van de menselijke kant ervan weet de Ruijsscher heel veel. „Ze vertellen je alles over de repatriëring. Je kunt het heimwee met ze meevoelen." Aanpassen Aanpassen was de boodschap, zoals afgelopen zondag ook naar voren kwam in de televisie-docu mentaire over de Indische Ne derlanders, die van 1946 tot 1964 repatrieerden naar Nederland. Maar de soms krampachtige as similatie heeft kennelijk niet tot gevolg gehad dat men hun vroe gere thuis is vergeten. Het aantal mensen dat herinne ringen heeft aan een leven in Nederlands-Indië, slinkt uiter aard, en hoe lang de behoefte zal bestaan om bij elkaar te komen, weet De Ruijsscher niet. „Daar houd ik me eigenlijk niet mee bezig. We zijn begaan met Indo nesië, en bevriend met Indische Voor zichzelf hebben zij en haar man geen andere wensen dan dat ze (om de andere maand) „een fijne avond" hebben met hun vrienden. Zelf naar Indonesië gaan zien ze als verre toekoms tmuziek. „Zo'n reis maak je niet voor een paar weken", vinden ze. Mocht het zover komen, dan wordt het eerste reisdoel Sura baya, naar (vrij vertaald) 'Het instituut voor gezinswelzijn'. In een folder wordt dit instituut omschreven als 'een project van de Nationale Indonesische Raad van Kerken, en volledig erkend door het Ministerie van Sociale Zaken'. De opbrengst van de dansavon den en de donaties voor 'Banga Mayang' gaan naar dit instituut, waar men kansarme mensen en lepra-patiënten ermee kan hel pen. Met (kans)arme mensen voelt het echtpaar De Ruijsscher zich verwant, „want we komen alle bei uit een gezin van gewone arbeiders. En voor ons zijn aller lei zaken nu gewoon, waarvan zij niet eens durven dromen." De eerstvolgende dansavond in de Blauw Brug is op zaterdag 9 april. Voor deelname of inlich tingen kan men bellen 4708505. SCHIEDAM Terwijl hier en daar het carnaval op z'n retour lijkt, herbergt de stad behalve de alom bekende carnavalsvereni ging De Rietzeilers een club 'zot ten', die al geruime tijd verwoede pogingen doet uit de anonimiteit te komen. De leden van deze carnavalsvereniging doen in weerwil van de naam - De Kloe ke Keilers Club - meer dan inne men. Carnaval is voor hen niet aan een datum gebonden. De KKC telt dertig leden, met enkele honderden volgelingen, die jaarlijks deelnemen aan de activiteiten. De vereniging heeft een bestuur, een kascontrole commissie en ook is een hoeden- petten- en mutsencommissie ac tief. Sponsors en ereleden com pleteren het geheel. Voor KKC houdt carnaval niet op bij een paar dagen in februa ri. Op andere tijden en andere plaatsen doen zij ook van zich spreken. Elk jaar wordt de KKC uitgenodigd om het carnavals feest van de Raad van Elf van Overschie bij te wonen. Elk jaar ook wordt afgereisd, per bus of trein, naar Bergen op Zoom. Daar wordt deelgenomen aan het Neuzenbal - drie weken voor het grote carnaval - en ook voor het echte carnaval is Bergen op Zoom de aangewezen plaats voor KKC. Tijdens deze werk bezoeken, zoals de Kloeke Kei lers die tochten aanduiden, bi vakkeren zij in een herberg in het Bergse Bos. Ze gaan bij die gele genheid traditioneel gekleed in oude bontjassen en vitrages. Volgens hen is dit zelfs een eeu wenoude traditie. Afgelopen zaterdag vierde KKC het vierde lustrum in het club huis van sportvereniging Excel sior '20. Voorgaande jaren had den ze De Deurzakkers, Frankie Boy en Arie Ribbens op de plan ken, dit keer was Vader Abra ham de grote uitsmijter. Omdat het feest geheel in Bergse stijl werd gevierd, was de aankleding van het clubhuis zowel als van de.optocht in Bergen op Zoom de leden in Bergse stijl. De band de eerste prijs in de wacht. La Mar Zitte hield met vijftien De Kloeke Keilers vinden zich- leden de stemming op peil. 'La zelf een volwaardige carnavals- Mar Zitte' sleepte in februari in vereniging, die eigenlijk nog maar één wens heeft: onder het juk vandaan te komen van de Rietzeilers. Maar eigenlijk zijn ze al tevreden als ze net zo be kend worden hun collega's. SCHIEDAM— Een aan staande versoepeling van de winkelsluitingswet zal waar schijnlijk weinig effect hebben. Minister Andriessen (economi sche zaken) heeft voorgesteld die wet aan te passen, op basis van het experiment D-gemeen- ten. De gemeente Schiedam heeft aan dit experiment mee gedaan, maar slechts weinig winkeliers hebben ook daad werkelijk hun openingstijden versoepeld. Het experiment is deze maand beëindigd. Vol gens het voorstel dat Andries sen aan de Tweede Kamer deed, mogen winkeliers zelf hun openingstijden bepalen. Als voorwaarde geldt wel, dat zij maximaal 55 uur per week open zijn en de zondagsrust in ere houden. Een leermodezaak aan de Hoogstraat was één van de weinigen die zich voor het ex periment aangemeld hadden. De eigenaar zegt, dat hij dit alleen deed om klanten nog te kunnen helpen als de officiële sluitingstijd van zes uur al ver streken was. Hij mocht voor taan tot half zeven open blij ven, maar meestal sloot hij zijn deuren al ruim voor die tijd. J.P. Verbeek, voorzitter van de winkeliersvereniging aan de Hoogstraat, is tegen de aan staande verruiming van de wet. „Dat is slecht. Winkeliers wer ken nu al zestig tot zeventig uur per week, en dan hebben ze nog moeilijkheden het hoofd boven water te houden." Hij vreest voor een sneeuwbalef fect: als enkele winkels (vooral als ze deel uitmaken van grote ketens) hun tijden verruimen, moeten de anderen wel mee doen. „Dan heb je helemaal geen vrije tijd meer." Maar echte reden tot zorg heeft hij niet, omdat is gebleken dat maar weinig winkels van de mogelijkheid langer open te blijven gebruik maken. Ver beek: „Ik ben niet ongerust. Zelfs Albert Heijn, die eerst tot half zeven open bleef, is ermee gestopt. Maar je weet het nooit helemaal." Volgens de minister hebben winkeliers geen nade len ondervonden van het expe riment, en daarom ziet het ka binet „geen reden om een strak keurslijf aan regels te handha ven wanneer vereenvoudiging van die regels geen evidente hinder voor betrokkenen ople vert", schrijft'Andriessen aan de Kamer. Overigens laat hij een definitieve beslissing over dit onderwerp over aan een volgend kabinet. SCHIEDAM Leerlingen van basisschool De Singel hebben vorige week woensdag twaalf grote bomen geplant in de Plantage. Ter gelegenheid van de Nationale Boomfeestdag namen zij de schop ter hand en gaven zo het startsein voor de opknapbeurt van het oudste park van Schiedam. 's Ochtends stond een puzzeltocht op het programma. Aangekon digd door trompetgeschal, geïnstrueerd door een stadsomroeper en bijgestaan door medewerkers van de Hoofdafdeling Groen voorziening gingen de scholieren daarna aan de slag in de Plantage. Op school waren al lessen gegeven over de bomen. Er werd verteld over het nut ervan, waar ze groeien, hoe je de leeftijd van een boom kunt bepalen en hoe een boom herkend kan worden. In alle klaslokalen staan vazen met bloeiende voorjaar- stakken en in de hal van De Singel is een tentoonstelling ingericht. De Plantage is in 1767 aangelegd en daarna nog twee keer veranderd. „Het huidige park ziet er niet meer zo mooi uit als vroeger", aldus Karin Jansen van de dienst Gemeentewerken. „Daar willen we verandering in aanbrengen. Deze Boomfeestdag hebben we aangegrepen om daarmee te beginnen." Voor de leerlingen van De Singel was er na afloop van de werkzaamheden een aandenken. Naar aanleiding van artikelen in De Havenloods/Schiedams Nieuwsblad over de wachtgeldregeling van wethouder Zijdeveld kwamen de volgende reacties binnen. De wachtgeldregeling van wethouder Zijdeveld is mijns inziens volkomen onterecht. Al moet ik toegeven dat hij veel voor de gemeente Schiedam heeft gedaan. Maar ik ga van het standpunt uit dat iemand die jaren aan een bedrijf zijn beste krachten heeft gegeven, wanneer dat bedrijf net voor z'n VUT-uittreden failliet gaat, ook zomaar in de WW terecht komt. Komt nog bij dat hij niet zoals wethouder Zijdeveld wanneer hij zelf ontslag neemt, naar de steun kan gaan. M. Peute, Schiedam Als je in het bedrijfsleven werkt, en je maakt fouten dan krijg je ontslag. Bij de gemeente schijnbaar niet. Dat wethouder Zijdeveld volgens zeggen veel voor Schiedam heeft betekend, kan wel waar zijn. Maar daar heeft hij zich voor verhuurd, dan is het dus je plicht om je werk goed te doen. Als je daarvoor niet capabel bent, moet je deze functie ook niet ambiëren. Om die reden iemand rond de 50 jaar met pensioen te laten gaan is onvoorstelbaar. Als je je beste krachten aan een bedrijf geeft en dit gaat om welke reden dan ook dicht, dan krijg je een hand en zoek je het verder zelf maar uit. Er zijn landelijk al zoveel fouten gemaakt en dan gaat de gemeente Schiedam daar nu ook aan meedoen. De heer Zijdeveld gaat weg. Jammer, maar voor hem komt wel weer een ander. En als de volgende het niet goed doet...inpakken en wegwezen. Misschien komt er dan een tijd dat deze mensen niet langer op een voetstsuk staan en gewoon doen waarvoor ze aangesteld worden. Tot op heden druipt de arrogantie er af. K. Groen, Schiedam

De Havenloods | 1994 | | pagina 3