Paul van Vliet kent na dertig jaar het verschil tussen mogen en moeten Carver kent de Ware Liefde nog niet maar er wordt aan gewerkt Vader en zoon Kraaijkamp in De Sunshine Boys DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN 'Ik heb het over mensen, dat kan ik overzien, daar heb ik verstand van Komische mislukkingen Première Antigone afgelast Bijtende Vincent Bijlo aan zee PONDERDAG 31 MAART 1994 Donderdag 31 maart Muziek Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, De Doelen, Rot terdam, 2171717 Sjostakovistsj Kwartet, De Doelen, Rotterdam, 2171717 Marcus Passie, Goede Herderkerk, Rotterdam Seguridad Social, Night- town, Rotterdam, 4364020 Loud Minority, Popular, Rotterdam, 4365283 Skunk Funk, Café de Twij felaar, Rotterdam, 4132671 Teatro (Gruppo) Sportivo, Theater Zuidplein, Rotter dam, 4815844 Theater Babylon, Saddam en ik, Lantaren/Venster, Rotter dam, 4361311 Oerfaust, Lantaren/Ven ster, Rotterdam, 436131 meerdere data Karin Bloemen, Luxor Theater, Rotterdam, 4138326, meerdere data Diversen Meneer en mevrouw zijn gek, de Stoep, Spijkenisse, 01880-24453 Cinema Diaspora film-cy clus, Theater de Evenaar, Rotterdam, 4111055 Vrijdag 1 april Muziek Matthaus Passion, de Doe len, Rotterdam, 2171717 Dirty Work, Bierlokaal v/h Schoonewil, Rotterdam, 4654419 Flairck, Theater de Wil lem, Papendrecht, 158226 Theater De Vuurproef, Rotterdam se Schouwburg, Rotterdam, 4118110, meerdere data W.A.C.K.O., Theater de Teerstoof, Schiedam, 4269455, meerdere data Dans Harbour Connection, Lan taren/Venster, Rotterdam, 4361311, meerdere data Zaterdag 2 april Muziek Dirty Work, Podium Café, Schiedam, 4260566 Rumble Cats, Rotown, Rotterdam, 4363534 Power Dog, Café de Twij felaar, Rotterdam, 4132671 Theater Cold, Bibliotheektheater, Rotterdam, 4338262 Vincent Bijlo, de Stoep, Spijkenisse, 01880-24453 Essalha, Theater Zuid plein, Rotterdam, 4815844 Jeugd De Eikelvreters, Jeugdthe ater Hofplein, Rotterdam, 4662044, meerdere data Paasweekend kinderactivi teiten, Maritiem Museum Prins Hendrik, Rotterdam, 4132680 Theater Stuiter, Theater de Teerstoof, Schiedam, 4269455 Zondag 3 april Muziek Nueva Manteca, Jazzcafé Dizzy, Rotterdam, 4773014 Groove Band 2, Groove Garden, Rotterdam The Gang, d'Oude Stoep, Vlaardingen, 4347502 Jugglers and Clowns, Po dium Café, Schiedam, 4260566 Maijaki Luludo, Rotown, Rotterdam, 4363584 Mare Kossmann, Sorbon- ne, Rotterdam, 2330094 Ontbijtconcert, Zochers, Rotterdam, 4364249 Jeugd Verhalen uit de Verre Doos: Iran, Theater de Eve naar, Rotterdam, 4111055 Paasweekend kinderactivi teiten, Maritiem Museum Prins Hendrik, Rotterdam, 4132680 Diversen Rotterdam C, Kunstka naal, Amsterdam, 020- 6271496 Ted's MT.C. Lunadrome, Presents: Solo Men Only Swimwear, Nighttown, Rot terdam, 4364020 Rondleiding, Historisch Museum Schielandshuis, Rot terdam, 4334188 lassalon, Stedelijk Mu seum Schiedam, Schiedam, 4269066 Wie zijn toneelstuk Ware Liefde noemt, vraagt om moeilijkheden, want het ge vaar is natuurlijk levensgroot aanwezig dat ware liefde hele maal niet bestaat. Carver, de theatergroep die het stuk in samenwerking met het Onaf hankelijk Toneel maakte en speelt, stelt zich echter de vraag of het toch niet beter is om redeloos verliefd te wor den dan de kans te lopen dat de liefde aan je voorbij gaat. In het stuk komen vijf alleen staanden in de lounge van een hotel bij elkaar, op zoek naar hun ware liefde. En ja hoor, het gaat mis. „Ik had een pleidooi voor de liefde willen houden", zegt Beppie Melis sen, de vrouw die de ideeën aandraagt voor Carvers pro- dukties, „Maar het is uitein delijk toch vrij treurig gewor den." Hoe komt het toch dat het ook nu weer niet lukt om het grote geluk te vinden? Aan Beppie Melissen kan het niet liggen, zij heeft het echt geprobeerd. Vol gens de vaste werkwijze van de theatergroep heeft zij het idee om een stuk te maken over ware liefde naar voren gebracht. Sa men met collega-actrice Leny Breederveld en regisseuse Mir jam Koen heeft ze zich op het onderwerp gestort. Ze zijn mate riaal gaan verzamelen: boeken, films documentaires en tips en ervaringen van andere mensen, die ook 'op zoek' zijn. De goede wil was er dus wel. „Maar er is toch weer ten hoop treurnis in geslopen", zegt Beppie. Misschien was de voorbereiding iets tè degelijk. „Op een bepaald moment stuitten we op een do cumentaire over weekends voor alleenstaanden die in de Vere nigde Staten georganiseerd wor den. Ze komen dan in hotels bij elkaar op zoek naar een partner. Zo'n hotel hebben we als uit gangspunt genomen voor het stuk. Het speelt zich helemaal af in de lounge, waar vijf zoekende mensen met elkaar geconfron teerd worden." Geen therapieclub Bij Carver wordt er niet gewerkt vanuit een bestaand stuk. Er wordt eerst vooral veel gepraat en als iedereen weet welke kant het op moet, beginnen de repeti ties. „Mirjam geeft ons dan spe- lopdrachten aan de hand van het voorwerk. Wij gaan dan aan de slag op een minder bewust ni veau. Dat heeft meer met intuïtie te maken, ik doe vaak maar wat. Mirjam moet daar dan als regis seur veel bewuster naar kijken. Zij moet haar kop erbij houden en wij, de acteurs, moeten onze kop juist een beetje verliezen, kijken naar wat er bij ons van binnen zit." Dat klinkt een beetje zweverig, maar dat is het niet volgens Me lissen. „We houden heel secuur in de gaten wat we doen. Er wordt kritisch gekeken of iets mooi is of niet. We zitten heus niet hysterisch te krijsen, het is ook geen therapieclub! We kie zen een vorm en laten die aan elkaar zien, waarna iedereen daar commentaar op kan geven. Dat komt uiteindelijk gewoon neer op keihard werken." Deze methode heeft als voordeel dat iedere voorstelling precies is afgestemd op het gezelschap. In een bestaand stuk dat je van de plank haalt is dat veel moeilijker te bereiken. Maar er is volgens Beppie ook een nadeel: „Omdat onze stukken al werkend ont staan, krijgen we pas heel laat' een beeld van het gehele stuk. Meestal pas zo'n twee weken voor de première. Daarom gaan we bij een première vaak onder uit, we hebben dan eigenlijk nog meer tijd nodig om het ons eigen te maken. Bij de première van dit stuk ging het ook weer mis en toen heb ik besloten om nooit meer premières te houden. In elk geval niet meer met alle pers mensen en alle vrienden en be kenden geconcentreerd op één avond. Ik ga voortaan gewoon een bericht sturen met daarin 'we spelen het stuk van die da tum tot en met die datum en je komt maar wanneer je zin hebt'. Anders moet het tijdens de pre mière per se een feest worden en dat lukt dan niet meer. Onze voorstellingen moeten de kans krijgen om te groeien, we zijn altijd aan het knutselen en nu werkt het." Flauwekul! Over de recenserende pers is Me lissen trouwens toch niet zo te spreken. „Zo'n verslaggever van de Volkskrant die bij die misluk te première was, schrijft dan dat we te gemakzuchtig zijn gewor- hefde zit De vijf alleenstaanden: hier nog vrolijk, maar den door het succes. Flauwekul! Zo iemand hoeft het niet mooi te vinden. Ik hoef heus niet altijd belauwerd te worden -hoewel dat natuurlijk wel lekker is, daar ben ik ijdel genoeg voor - maar een beetje respect vind ik wel op z'n plaats, anders krijg je van die sportverslaggeving. Van Basten is een held of Van Basten is een schoft en dat heeft er alleen maar mee te maken of hij scoort of niet. Waardeloze mentaliteit! Wij proberen helemaal niet te scoren, maar we zoeken wel steeds naar nieuwe vormen en dat zien ze niet." Ware Liefde wordt gespeeld door Beppie Melissen, Leny Breeder veld, Ria Eimers, Bert Luppes en Loek Breumer. Van dinsdag 5 tot en met donderdag 7 april is de voorstelling steeds om 20.30 uur te zien in de Kleine Zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Kaar ten zijn te reserveren op telefoon- t 010-4118110. door RICHARD VAN SANTEN Jaren geleden zong Paul van Vliet al in het liedje 'Veilig achterop bij vader op de fiets' dat hij zo af en toe terugver langde naar de tijd waarin hij niet altijd zelf zijn koers hoef de te bepalen. Vader wist im mers de weg en hij wist nog van niets. In zijn show 'Over Leven' uit 1986 verzuchtte hij in het nummer 'Optocht door de tijd' opnieuw dat een mens zoveel móet. In zijn laatste theatershow, waarmee hij bij na de hele maand april in het Luxor Theater staat, zingt hij over opa's die opeens moeten gaan joggen en gewichtheffen. Op de 58-jarige cabaretier is het woord moeten ondertussen niet meer zo van toepassing. Hij hoeft zich niet meer te be wijzen, maar geniet ervan dat het publiek zich prettig voelt bij hem in de zaal. Hij moet niet meer, hij mag. Zonder jas wijst Paul van Vliet de weg naar zijn werkkamer, een klein gebouwtje dat vroeger waarschijnlijk dienst deed als stal. In het woonhuis, een voor malige boerderij in een dorpje bij Breukelen, heerst de grote schoonmaak. De grond van zijn kamer ligt bezaaid met stapeltjes papieren, toch weer dingen die moeten. „Ik heb ook zoveel beroepen", zegt hij, „In de eerste plaats ben ik natuurlijk speler, maar daar naast ook schrijver en onderne mer. Ik ben bezig met een pro ject voor Unicef samen met Youp van 't Hek en ga Professor Higgins spelen in 'My Fair Lady'. Als de laatste voorstellin gen in het Luxor Theater voorbij zijn ga ik me daar mee bezighou den. Even er tussen uit, niet de volledige verantwoording dra gen." „Maar m'n eigen shows zijn toch mijn grootste liefde, dat zal ik n Vliet: 'Mijn creativiteit wil ik nooit kwijtraken. nooit loslaten. Het is alleen wei eens een hoop gedoe aan je kop. Alles is van jou en je bent je eigen produkt. Zo noemt mijn zakelijk leidster me ook altijd: 'het produkt'. Die show is van mij, ik ga erover, beslis over elk detail, alles gaat langs mijn ogen, langs mijn oren en door m'n kop. Door dat even los te laten, hoop ik eens een jaar goed te slapen." Paul realiseert zich ook wel dat hij zich die drukte zelf op de hals haalt, dat hij het 'moeten' zelf veroorzaakt: „Ik spreek natuur lijk ook vanuit een luxe positie. Als je geen werk hebt kan het behoorlijk wrang zijn om ie mand te horen praten over hoe druk hij het heeft. Dat besef heb ik best. Maar iedereen in deze samenleving wordt tegenwoor dig behoorlijk opgejaagd om dingen na te jagen die je soms beter met rust kunt laten. Daar door kan ik weieens verlangen naar een leven zonder verant woordelijkheden. Mijn nierope ratie van vorig jaar - toen het er even vrij somber uitzag- heeft me daar wel bewust van ge maakt. Niet dat opeens alles zo heel anders werd. Ik ben elke nieuwe dag niet als een wonder gaan beschouwen, maar ik heb wel geleerd dat het goed is om af en toe je agenda eens te legen." Smakken geld De ondernemer Paul van Vliet is ondanks deze drukte niet onte vreden. „Ik vind het leuk om me ook met die zakelijke kant bezig te houden", legt hij uit, „Om niet alleen door de artiesteningang naar binnen te gaan, maar ook langs de kassa te lopen. Op die manier weet ik veel beter wat er allemaal gebeurt, ik ben veel meer bij 'het produkt' betrok ken. Maar het is niet zo dat ik daardoor commerciële dingen ga doen. Ik ben ook niet bang om geld te verliezen. Twintig jaar geleden had ik net heel veel geld verdiend met mijn one-man show Noord-West en toen heb ik alles opgemaakt door met acht man in een theatertje in New York te gaan staan. We waren slecht voorbereid en zor geloos aan de slag gegaan en we gaven maar uit: hotels, reiskos ten, smakken geld. Toen ik te rugkwam kon ik weer bij nul beginnen en toch had ik het niet willen missen, ik zou het zo weer doen. Alleen zou ik nu niet alles vergokken, dat mag ook niet van mijn accountant, meneer Hek man. 'Zou je dat nou wel doen, Paul?' vraagt hij dan, 'Je hebt net een pensioenregeling opge bouwd'. En zelf kan ik niet met geld omgaan, dus dan luister ik maar naar meneer Hekman." Voor zichzelf spreken Ook op artistiek gebied heeft Van Vliet er nog voldoende ple zier in om door te gaan, in zijn eigen stijl die hij 'menselijk enga gement' noemt. Altijd maar schelden op de maatschappij en de politiek hoeft voor hem niet zo. „Ik heb het over mensen, dat kan ik overzien. Als je jong bent dan denk je dat je van veel din gen verstand hebt en datje over al iets over moet zeggen. Ik heb geleerd dat ik het meest verstand heb van mensen en hoe die met elkaar omgaan. Daar heb ik er varing mee, daar kan ik in mee voelen, dus daar gaat het over." Terwijl hij toch al vele jaren tot de gevestigde orde van het Ne derlands theater behoort valt er nog genoeg te halen. „Ik heb nog genoeg te schrijven en te pra ten", zegt hij. „Bij het maken van mijn nieuwe show heb ik ook weer nieuwe dingen ont dekt. Wat dat nieuwe is, mag het publiek zelf ontdekken. Als ar tiesten over hun produkt gaan praten, gaan ze toch maar sta melen. Het produkt moet voor zichzelf spreken." Creativiteit Als het aan Paul van Vliet ligt, zal dat produkt ook nog wel een tijdje blijven spreken. Ik hoop dat ik tot mijn laatste snik door mag gaan, zingt hij. Maar dan niet als een opa die nog zo nodig moet joggen, want 'je moet je eigen leeftijd kunnen leven'. „Als je oud bent hoef je geen gewich ten meer te heffen of vier kilome ter te vlinderen, dat heeft niets te maken met waar het om gaat: alert en creatief zijn. Die creati viteit wil ik nooit kwijtraken." Paul an Vliet staat met zijn theatershow van dinsdag 5 april tot en met zaterdag 30 april in het Luxor Theater Rotterdam. Er zijn geen voorstellingen op zon dag en maandag. Op 28, 29 en 30 april worden er televisie-opnamen gemaakt met publiek. De kaart verkoop vindt van maandag tot en met zaterdag plaats aan de kassa tussen 1.00 en 18.00 uur. Telefo nisch reserveren kan tussen 12.00 en 16.00 uur op nummer 010- 413 83 26 of 010-4141715. Snip en Snap, wie herinnert zich dat duo niet? Willy Wal den en Piet Muyselaar, samen een legende. Over zo'n legen darisch variété-duo gaat het toneelstuk De Shunshine Boys. Met John Kraaijkamp en Eric van der Donk in de hoofdrollen en een bijna even grote glansrol voor Johnny Kraaijkamp junior. Komieken en variété-artiesten traden vroeger vaak jaar in' jaar uit op met dezelfde acts en sket ches. Hun grappen waren daar door even legendarisch als de artiesten zelf. Over een dergelijk duo gaat het stuk De Shunshine Boys van Neil Simon. John Kraaijkamp sr. speelt de rol van Willie de Clerck, de oude ko miek. Zijn aangever - Oskar van Santen - wordt gespeeld door Eric van der Donk en Johnny Kraaijkamp jr. is Willie's neef Bart de Clerck. De regie is van Berend Boudewijn. Het succesvolle variéte-duo De Sunshine Boys ging na een sa menwerking van dertig jaar plot seling uit elkaar, toen Oskar er plotseling vandoor ging. Zijn partner, Willie de Clerck, is daar vandaag de dag nog altijd fu rieus over. Voor de oude Willie zijn de gevolgen van die schei ding dan ook het grootst ge weest. Hij is totaal vereenzaamd en leeft van zijn AOW in een verlopen Amsterdams pension. De enige die-naar hem omkijkt is zijn neef Bart. Die is impressario van zijn vak en doet wekelijks wat boodschappen voor zijn narrige en buitengewoon eigen wijze oom Willie. Officieel is Bart bovendien Willie's mana ger, hij heeft de oude baas on langs nog aan een rol in een reclamefilmpje kunnen helpen. Maar nu heeft Bart echt iets belangrijks voor zijn oom. Een Hilversumse omroep wil name lijk een programma maken over maakt zich druk de kleinkunst in Nederland. Als onderdeel van die show zou het legendarische duo De Sunshine Boys nog één keer moeten sa men komen om hun al even on vergetelijke sketch 'Volgende patiënt' te spelen. Bart de Clerck heeft de ondankbare taak Willie en Oskar na al die jaren weer bij elkaar te krijgen. Vader en zoon Kraaijkamp heb ben jarenlang gezocht naar een stuk waarmee zij samen in het theater konden staan. Ze waren daarin heel kritisch. Over De Sunshine Boys waren ze beiden meteen enthousiast. Het is een stuk waarin heel veel gelachen wordt, maar dat zeker ook ont roerende momenten kent. Met vader een zoon samen op de planken krijgt die ontroering nog een extra emotionele kant. Kraaijkamp senior zegt daar over: „Het is niet makkelijker om met je zoon te spelen. Het maakt 't misschien gevoeliger. De oude Willie krijgt op zeker moment in het stuk een hartaan val en zijn neef Bart vangt hem op in zijn armen. Dat is een kort, maar wel aangrijpen^ moment. En dat heeft, denk ik, vooral te maken met onze relatie. De men sen denken waarschijnlijk: hoe zou het in werkelijkheid gaan? Over een jaar of tien of twintig, zou hij dan ook in de armen van die jongen sterven?" De Sunshine Boys is op donder dag 7 april te zien in de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen en van 20 tot en met 22 april in Theater Zuidplein in Rotterdam. De Britse komiek Tommy Coo per heeft ook nu nog, tien jaar na zijn dood, de lachers op zijn hand. Met zijn hoofd als een aardappel, zijn rode fez, handen als kolenschoppen en schoen maat 56, vermaakte de stunte lende goochelaar een miljoenen publiek. Het populairst was hij in Groot-Brittanië, Amerika, Hong Kong en Nederland. Daarom brengt Movies Select- /PolyGram Video in april drie koopvideo's uit met zijn tv-op- tredens, onder de titel 'De Magi sche Wereld van Tommy Coo per'. Op zijn achtste kreeg Cooper van zijn tante een goocheldoos en toen stond zijn besluit vast: hij zou goochelaar worden. Vanaf zijn vijftiende begon hij zo af en toe eens op te treden. Tij dens zijn eerste optreden krijgt hij zoveel last van planken koorts, dat alles verkeerd gaat. Hij struikelt, stoot spullen om en zijn trucs mislukken. Hij barst bijna in tranen uit, maar zijn publiek vindt het prachtig. Vanaf dat moment maalt hij van mislukkingen zijn handelsmerk. Zijn beroemdste optreden was tevens zijn laatste. Op 15 april 1984 doet hij één van zijn be faamde goocheltruc live op tele visie, als hij plotseling met beide handen naar zijn borst grijpt. Het publiek buldert van het la chen, denkend dat het een act is, maar Tommy Cooper heeft een hartaanval en overlijdt tien mi nuten later in het ziekenhuis, 62 jaar oud. Tommy Cooper maakte zelfs van zijn dood Het RO Theater heeft besloten de voorstelling van Antigone, die vanavond in première zou gaan, af te gelasten. De regis seur, Liesbeth Coltof, had twee weken geleden al haar regie teruggegeven. Volgens het RO Theater heeft artistiek leider Peter de Baan maar was de basis die tijdens de repetities onder het spel van de acteurs was gelegd, te wan kel om die te doen slagen. An tigone wordt nu in het seizoen 1995-1996 gespeeld. Cabaretier Vincent Bijlo doet met de toernee van zijn programma De Zeespiegel het Sliedrechtse theater De Bonkelaar aan. Zijn humor is hard en scherp en gaat ergens over, want Vincent houdt er niet van om zomaar ergens grappen over te maken. Vincent Bijlo, vrijdag 8 april, 20.15 uur in De Bonkelaar in Sliedrecht. Telefonisch reserveren op telefoonnummer 01840-12314. to FRANS SCHELLEKENS

De Havenloods | 1994 | | pagina 15