Sicilia: 't geurige alternatief voor 5 verse citroenen Nieuws ideeën Bijzondere worsten vanZwan Séramont: bouwstof voor stevige botten Laat de kip eens lekker Pesto: een tiike traditie LS 01 De meest verrukkelij ke vis, de fijnste sauzen en de lekkerste cocktails krijgen nog meer geur èn smaak met een vleugje Sicilia: het enige citroen sap dat echt ruikt naar verse citroenen. Hoe komt dat? We leggen het u graag even uit. Een citroen heeft zijn geur te danken aan de citroenolie die in de schil zit. Het pure sap is vrijwel reukloos. Maar in elk flesje Sicilia zit een unieke citroenolie-capsule. Bij ieder kneepje komt er een klein beetje van die zuivere, geurige olie met het sap mee. Waardoor je tenminste proeft wat je ruikt. Net als bij vers uitgeperste citroenen. Probeer de volgende tips eens: Voeg eens wat Sicilia ci troensap toe aan frisdranken, zoals cola of mineraalwater, of aan een kopje thee. Maak een grog met honing en citroensap. Vul hiervoor een hittebestendig glas voor met kokend water. Voeg 1 §'/^2S SlOLJA eetlepel Sicilia citroensap en honing naar smaak toe. Nog lekkerder smaken kroketten, vissticks en gepa neerde kalfs- of varkenssc hnitzels met wat citroensap. Jam, gelei of chutney wordt veel beter van smaak als u er na de bereiding nog wat citroensap aan toevoegt. Breng voor de variatie eens een vinaigrette of dressing op smaak met enkele druppels Sicilia citroensap. Ook enkele druppels ci troensap vormen de finishing touch voor soepen, sauzen en stoofpotten. Besprenkel appels en pe ren om bruin kleuren (ver kleuren) te voorkomen met wat citroensap. Overigens blijven cham pignons ook mooi wit als ze met Sicilia citroensap worden bestreken. Wist u trouwens dat een nare geur in de magnetron (of combi-magnetron) verdwijnt door een schaaltje water met enkele druppels Sicilia ci troensap aan de kook te bren gen? Voor meer informatie: Gran- Food B.V., tel.: 070 - 3815007. Er zijn maar weinigen in Nederland die nog nooit van pilsener hebben gehoord. Logisch, want meer dan tachtig procent van de onge veer negentig liter bier die de Nederlanders gemiddeld per jaar drinken is pilsener. Toch zijn slechts weinigen zich bewust van de oor sprong van deze populaire drank. Want wist u dat de naam Pilse ner slaat op een stad in Tsjechië, Pilsen genaamd, waar dit helde re, blond schuimende bier voor het eerst werd gebrouwen? En wist u dat datzelfde goudgele gerstenat hier anno 1994 nog steeds onder de naam Pilsner Ur- quell te koop is? Nog steeds gebrouwen in Pil sen, volgens hetzelfde unieke oude recept en nog steeds met dezelfde traditionele smaak! Pilsner Urquell is een bijzon der bier. Sterker nog, het vormt een belangrijke peiler onder de hedendaagse biercultuur. In we zen gaat de historie van Pilsen muren bier te brouwen, als bierstad terug tot 1295, toen Een ambacht dat menige bur- de stad van koning Wenzel het ger in die tijd actief uitoefende, recht kreeg om binnen de stads- Niet irf de laatste plaats omdat bier, doordat het tijdens het brouwen gekookt werd, veel vei liger was dan water. REVOLUTIONAIR BIER In 1842 besloten de burgers van Pilsen echter de handen in een te slaan en één nieuwe brou werij te stichten waar een geheel nieuwe brouwtechniek - het on dergistend brouwen - in praktijk kon worden gebracht. Een techniek die leidde tot een revolutionair bier. Goudgeel van kleur, met een stevige blonde schuimkraag en een kruidige, bittere hopsmaak. Dit bier, dat de naam Pilsner Urquell zou krijgen, werd een enorm inter nationaal succes. Zozeer zelfs dat de naam van de brouwstad de soortnaam werd voor het meest- gebrouwen bier aller tijden: het pilsener. Tegenwoordig wordt Pilsner Urquell vanuit Tsjechië naar een groot aantal landen geëxpor teerd. Met Pilsner Urquell is dus anno 1994 de oorsprong van het 'pilsje' in Nederland te koop. En dat is, in alle bescheidenheid, op zijn minst een 'uitstapje' waard. X W OVER ETEN, DRINKEN EN KOKEN minosfif mAmwoomc. mssmmts posibus is/ u43irsBunm Steeds meer mensen ontdekken met Natrena een gemakkelijke en toch lekker zoete ma nier om calorieën te be sparen. Het is er in ver schillende vormen. Zoetjes voor in koffie en thee. Vloeibaar om te bakken en te koken. En tot slot is er Natrena Kristalpoeder voor in koude gerechten en over fruit of pannekoe ken. In de maanden april, mei en juni houden Natrena en de AC Restaurants Hotels een fantastische aktie. Bij Natre na krijgt u een gratis boekje met 50 tips voor een gezellig dagje uit. Daarnaast treft u er kor tingscheques in aan, waar mee u zich voordelig kunt la ten verwennen bij alle AC Restaurants Hotels. Zo krijgt u 20% korting in het Self-service restaurant en is er een aanbiedingsbon voor een speciaal weekendarran gement in één van de vier AC Hotels. Tijdens de aktie zijn bij AC met Natrena bereide gerech- Aktie Natrena en AC Restaurants Benodigdheden voor 6 stuks: 200 g frambozen, 'A 1 garde- room, 6 plakjes bladerdeeg, sap van een halve citroen, 8 g Na trena Kristalpoeder. Ontdooi het bladerdeeg en rol het zo dun mogelijk uit. Snijd er plakjes van 10 x 5 cm van. Bak ze in de oven op 180°C in ca. 15 minuten gaar en licht bruin en laat de plakjes afkoe len. Meng room, citroensap en Kristalpoeder in een kom en sla het goed dik. Smeer twee plakjes in met een laagje room, druk er frambozen in en leg ze op elkaar. Doe op een derde plakje wat room aan de onder zijde en druk dit er bovenop. Zo ontstaat er een tompouce (maar 170 Kcal.) van 3 lagen. Strooi er tot slot wat Natrena Kristalpoeder over. VOORDEELBOEKJE THUIS U kunt het Voordelig-Uit boekje ook thuis ontvangen door de streepjescode van een Natrena produkt op een brief kaart te plakken en die te stu ren naar: Natrena 'Voordelig Uit'-aktie Postbus 50688, 2505 LR Den Haag.Vergeet niet uw naam en adres te vermelden. Brie en camembert behoren tot de meest gegeten kaassoorten in Nederland. Daarom is er sinds kort een nieuw Frans kaasje verkrijg baar, dat nog romiger is dan camembert. Dit kaasje is Géramont. Het is een witte korst- kaas, net zoals brie en camembert. Géramont is afkomstig uit een ambachtelijke fabriek in Le Tholy, midden in de Franse Vogezen. Het heeft dank zij een uniek rijpings proces een constante hoge kwaliteit, waardoor het al tijd lekker romig en mild van smaak is. Géramont is verkrijgbaar in de smaken Naturel, Kruiden Knof look en Fijne Peper. De mooie verpakking en de ovale vorm van de kaas ma ken deze uitermate geschikt om te presenteren op een kaasplateau. U kunt het kaasje zo uit het vuistje of op een toastje eten en smaakt heerlijk bij een glas volle rode wijn. Daarnaast is Géramont Naturel ook ge schikt voor op stokbrood, een bolletje of op de boter ham. Indien u hierbij enkele slablaadjes en stukjes to maat toevoegt, kunt u smul len van een heerlijk romig "broodje Géramont". Tijdelijk kunt u ook mee dingen naar één van de Din ner Cheques t.w.v. 175,--. Deze cheque omvat een "Avondje-uit" voor 2 perso nen (waaronder aperitief, 4 - gangen menu en wijnarrange ment). Het enige dat u hoeft te doen is deze slagzin zo origi neel mogelijk af te maken: "Géramont is heerlijk romig van smaak Stuur de slagzin samen met dit artikel en een streepjesco de van één van de Géramont- verpakkingen naar: Vergeet niet duidelijk uw naam, adres en woonplaats te vermelden. Wilt u meer informatie? Neemt u dan contact op met Bongrain Nederland B.V., tel.: 076 - 221088. Zij beant woorden graag al uw vragen en verwijzen u eventueel naar het dichtstbijzijnde ver koopadres. •ntSTf.'" Calcium (kalk) speelt een belangrijke rol bij de botopbouw op jongere leeftijd (0 - 30 jaar). Ook is calcium belangrijk voor het vertragen van de bo- tontkalking die vanaf ongeveer 35 jaar plaatsvindt. Het is dus van belang om vol doende calcium binnen te krijgen. Dit proces van botontkal- king is een natuurlijk proces waar we niets aan kunnen veranderen. We kunnen er wel voor zorgen onze bot- voorraad te versterken of de afbreuk te doen vertragen. De inname van calciumrijke voeding is daarbij een onmis bare factor. Het is dus belangrijk dat we van jongs af aan iedere dag voldoende calciumrijke voe dingsmiddelen op het menu zetten. Een voorwaarde om ook op oudere leeftijd actief te kunnen blijven. TE WEINIG CALCIUM Tegenwoordig krijgt lang niet iedereen zijn dagelijkse portie calcium binnen. Dat komt voornamelijk door ons veranderend eetpatroon. Bij vrouwen vanaf 13 jaar va rieert het percentage met een te lage calciuminname van 17% bij de groep van 22-50 jaar tot 22% bij de groepen van 13-22 jaar en 50-65 jaar. Ook veel mannen nemen te weinig calcium in. In de groep 13-16 jaar krijgt 29% te weinig calcium binnen. Een te lage calciuminname versnelt het proces van bo- tontkalking op oudere leef tijd. Snelle snacks, koffie of frisdranken winnen het nogal eens van calciumrijke voe dingsmiddelen. Enerzijds is de verleiding vaak te groot, anderzijds zijn mensen er zich meestal niet van bewust dat ze zo weinig calcium binnen krijgen. NIEUW: CALCIUM PLUS Sinds kort is er Calcium Plus van Melkunie. Calcium Plus is een gewone lekkere halfvolle melk met 50% meer kalk. Eén beker Calcium Plus van 0,25 liter bevat maar liefst 450 mg calcium. Calcium Plus helpt zo een cal- ciumtekort voorkomen. Deze verkwikkende dorstlesser is te vinden bij alle andere melksoorten in het koelvak. DE STERKE BOTTEN SCHIJF U kunt nu uitrekenen of uw voeding dagelijks voldoende calcium bevat met behulp van De Sterke Botten Schijf. Stuur een briefkaart naar Melkunie, Antwoordnummer 1049, 6200 BA Maastricht (postzegel niet nodig) onder vermelding van "De Sterke Botten Schijf'. U krijgt de schijf dan gratis toegestuurd. Voor meer infor matie kunt u ook bellen met Melkunie: 03480 - 29200. Het is niet makkelijk om iedere dag weer iets lekkers op tafel te zetten waarmee het gezin tevreden is. Zeker als er rekening gehouden moet worden met kinderen die pittige smaken vaak niet lekker vinden. Daarbij is het natuurlijk fijn als er ook afwisseling op tafel komt. LEKKERE KIPMAALTIJDEN Kip, met name kipfilet, leent zich uitstekend om mee te varië ren. Maar ondanks het gemak waarmee kip zich laat bereiden, ontbreekt het vaak aan makke lijke variatiemogelijkheden. Juist om lekkere gevariëerde kipmaaltijden te bereiden heeft Unox Chicken Tonight 3 heerlij ke smoorsauzen speciaal voor kip. VOOR GROOT EN KLEIN klein in de smaak valt en daarbij van zijn kipgerecht iets bijzon- nog gezond is ook. Kip heeft een ders wil maken zijn er dus nu laag vetgehalte. Alleen heeft het Unox Chicken Tonight smoor- Het is niet zo vreemd dat kip van nature weinig smaak en sauzen, zo enorm populair is. Het is een droogt snel uit bij te lang bak- vleessoort die zowel bij groot als ken. Speciaal voor iedereen die Door het smoren zachtjes la- Probeer het u eens voor te stellen: de zoetgeurende blade ren van de allerfijn ste basilicum in com binatie met het rijke aroma van Parme zaanse kaas en pecori- no kaas. Geraffineerd aangemaakt met een scheutje van de beste olijfolie en bestrooid met enkele pijnboom pitten. Die harmonie van smaken vormt de basis van één van de meest kenmerkende sauzen uit de Ita liaanse gastronomie: de pesto. GROENE EN RODE PESTO Naast de groene pesto van Grand'Italia is er tegenwoordig ook de rode, die een tikkeltje pikanter is dan de groene pes to. Dat komt omdat er naast de basilicum ook nog wat rode pe per aan toegevoegd is. Zowel de groene pesto als de pesto rosso van Grand'Italia zijn te koop in potjes van 125 g. ten pruttelen in een afgedekte pan) blijft de kipfilet heerlijk mals en smaakt de kip extra lek ker. De Chicken Tonight smoor- sauzen voor kip zijn bereid met verse ingrediënten en rijk ge vuld met grote stukken groen ten. Om een lekkere maaltijd klaar te maken moet u de kip eventjes aanbraden en dan de smoorsaus eraan toevoegen. Dit laat u een kwartiertje zachtjes smoren. Af en toe in het mengsel roeren, totdat het vlees gaar is. En smullen maar. DRIE SMAKEN Unox Chicken Tonight is ver krijgbaar als milde smaakvolle kerriesaus 'Kerrie' met o.a. rode en groene paprika en ananas, en als verfrissende zoetzure saus 'Hawaï' met ananas, rode en groene paprika en wortelen. Ook is er een zachte roomsaus 'Groenten-Room' gevuld met o.a. courgette, wortelen, rode en groene paprika en uien. Eén pot (500 g) is voldoende voor 3-4 per sonen. VELE TOEPASSINGEN Als oude specialiteit uit Ge nua wordt pesto tegenwoordig overal ter wereld gebruikt. En echt niet alleen om de pasta of pastasaus mee op smaak te brengen. Er zijn mogelijkheden te over, zoals: door bouillon. Voeg 1-2 eet lepels pesto van Grand'Italia per liter bouillon toe. door kaasfondue. Roer 1-2 eetlepels pesto vlak voor het serveren door de fondue, zodat er mooie groene of rode slier tjes ontstaan. in omelet en roerei. Breng het eimengsel op smaak met 1- 2 theelepels pesto. bij gepofte aardappelen. Vermeng het aardappelkruim met 2 eetlepels koffieroom en pesto naar smaak. Doe het kruim terug in de schil en be strooi de bovenkant met Par mezaanse kaas. in vlees- of kipragoüt. Na opening is de pesto be perkt houdbaar. Wanneer u er echter een klein scheutje olijfolie aan toe voegt (waarbij de olijfolie op de pesto blijft liggen) en het potje vervolgens weer gesloten in de koelkast zet, blijft de pesto ze ker nog enkele weken goed. Bij de naam Zwan zullen de meeste men sen het eerst aan de rookworst denken. En dat is niet zo vreemd, want deze fabrikant maakt al meer dan 100 jaar die bekende, ty pisch Hollandse lek kernij. En, nog steeds op de zelfde ambachtelijke wij ze, waarbij de worst o.a. gerookt wordt op een uit gekiend mengsel van eike- en beukehout. Iets wat een smaak oplevert die geen andere rook worst kan evenaren. Al leen daarom al is het dus een naam die staat voor echte slagerskwaliteit. NIEUWE VARIËTEITEN Diezelfde kwaliteit komt nu ook terug in een groot aantal worsten, die sinds kort op de markt zijn: Zwan hartige dro ge worsten, gekookte worsten en leverworsten. B(j de droge worsten vindt u de variëteiten: Münsterlander snjjworst, Westfaalse met worst, Fijne of Pepercervelaat en de unieke Salami originale (alle in 250 g verpakking). BIJZONDERE GEKOOKTE WORSTEN EN LEVERWORSTEN Bij de gekookte worsten en leverworsten is het aanbod zeer bijzonder. Gaat u maar na: naast Gekookte Gelderse worst, Palingworst, Grove Boerenleverworst en Haus- macher, voert Zwan Gekook te worst met Augurk en Ge kookte worst met Groene pe per. En wat dacht u van Le verworst met Augurk of Le verworst met Rode pepers? Dit alles is mogelijk omdat deze toonaangevende wors tfabrikant een unieke metho de heeft ontwikkeld, die dit soort combinaties mogelijk en vooral ook erg lekker maakt. KOELVAK Zo biedt Zwan u dus keus te over in heerlijke, gekookte worsten en leverworsten. En dat is goed om te weten wan neer u een feestje geeft of ge woon een gezellig avondje wilt hebben. Let er maar eens op als u morgen weer naar de supermarkt gaat. U vindt ze in het koelvak in een handige 200 g verpakking. En wedden dat u na het proeven gelijk verkocht bent? Wij waren het althans wel.

De Havenloods | 1994 | | pagina 9