Wie componeert en zingt het beste popliedje van Rotterdam? actueel Gevoelsarme 'Sloane' nog altijd UIT Koren krijgen een kans in gratis Inloopconcert Yvonne toont gekte aan door heel gewoon te zijn DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN De Rotterdamse Tango Dag wordt warmbloedig spektakel 'Met zo 'n orkest erachter klinkt het toch wel, maar daar gaat het niet om Marijke weent nu luxueus op cd DONDERDAG 7 APRIL 1994 14-550 Donderdag 7 april Muziek Skunk Funk, Café de Twij felaar, Rotterdam, 4132671 Theater Krazy Kat. Theater Bon- heur, Rotterdam, 4046716, meerdere data De Zieners, door Fact, Lantaren/Venster, Rotter dam, 4361311, meerdere data De tuin der folteringen. Lantaren/Venster, Rotter dam, 4361311, meedere data Paul van Vliet theater show 93/94, Luxor Theater, Rotterdam, 4138326 of 4141715, de hele maand Decadence van Steven Berkoff, Rotterdamse Schouwburg, 4118110, meer dere data 9 Ware Liefde door Carver, Rotterdamse Schouwburg, 14118110 19 De Berini's. Groeten uit Rotterdam. Theater de Schuurkerk, Maassluis, 01899-19111 Heren op zicht. Zangeres aangspoeld, Theater Zuid plein, Rotterdam, 4815844, meerdere data Vrijdag 8 april Muziek Astrid Serise Invitation, Stadsgehoorzaal/Harmonie, Vlaardingen, 4340500 9 Jesus Christ superstar Theater Zuidplein, Rotter dam, 4815844, meerdere data Theater Basterd, Doodgewoon, Theater de Teerstoof, Schie dam, 4269455 Dans C9 You and me door Dans- kern, Theater de Willem, Pa- recht, 078-158226 Zaterdag 9 april Muziek Mahmoud Guinia en en semble (Marokko) etnische muziek, De Doelen, Rotter dam, 2171717 The Dynamites Podium Café Schiedam, 4260566 Carmen van George Bizet. Rotterdamse Schouwburg, 4118110 Pim Jacobs en Louis van Dijk, Stadsgehoorzaal/Har monie, Vlaardingen, 4340500 19 Jiddische Avond. De Stoep, Spijkenisse, 01880- 24453 Theater i9 Arno van der Heyden, Het Duet, Bibliotheektheater Rot terdam, 4338262 9 De nieuwe kleren van de keizer, van Yvonne van der Meer. Rotterdams Centrum voor Theater, 4773891/4767974 9 Zindroom, Normaal ge sproken, SCC De Goote Brielle, 01810-17264 9 Bert Klunder en Milou Frencken Varkens wassen, Stadsgehoorzaal/Harmonie, Vlaardingen, 4340500 9 Basterd Doodgewoon, Theater de Teerstoof Schie dam, 4269455 9 Poppentheater Jacobus Wieman, het betoverde sprookjesboek, Theater de Teerstoof, Schiedam, 4269455 Zondag 10 april Muziek 9 Brevis, Jazzcafé Dizzy, Rotterdam, 4773014 9 Muziek op zondagmorgen met Eleonore Pameijer e.a., De Doelen, Rotterdam, 2171717 9 Surinaams-Hindostaanse show, door Wo Din Yaad Karo, De Doelen, Rotterdam, 2171717 9 De Ontdekkingsreizigers: Cage, Ives, Reich, door Doe- lenensembie, De Doelen, Rot terdam, 2171717 9 The Haque Jazz Wuartet, Doelencafé Rotterdam, 4148688 9 Magic Franky and the Bluesdisease, Bluessociëteit l'Esprit, Rotterdam, 4828542 9 Eveningsong door Michael Praetoriuskoor, Grote of St. 4211476 9 Barkeepersgala, Rotown, Rotterdam, 4363534 9 Een lach en een traan mu- ziek-variété, De Scheg, Rot terdam, 4563993 9 Carmen van Georges Bi- zet, Rotterdamse Schouw burg, 4118110 9 Amaretto, funk, soul, Sor- bonne, Rotterdam, 2330094 9 Ontbijtconcert door het IJsselkwartet, Zochers, Rot terdam, 4364249 Dans 9 Raz Reflex, De Stoep, Spijkenisse, 01880-24453 In de Kleine Zaal van de Doelen vindt op zaterdag 9 april weer een inloopconcert plaats. In deze serie krijgen amateurkoren en - orkesten uit de regio de gelegen heid om zich aan een breed pu bliek te presenteren. De concer ten worden al vele jaren georga niseerd door de Rotterdamse Kunststichting, in samenwer king met De Doelen. Deze keer treden de volgende gezelschappen op. Als eerste treedt aan het Dameskoor Over- schie, een ouderenkoor dat be staat uit ongeveer dertig leden. Mevrouw Van Asch-Faas, de di- rigente van het koor, geeft aan dat het weliswaar een ouderen- koor is, maar dat de leden nog jong van geest zijn. Het koor heeft dit al menigmaal bewezen door in hun categorie diverse prijzen in de wacht te slepen. Als tweede treedt op het Rotter dams zang-ensemble 'Ons Ide aal'. Dirigente Joke van Dijk geeft leiding aan dit ensemble dat op 9 april vooral veel musi calrepertoire brengt. Op piano worden ze begeleid door Moni que de Groot. Hekkesluiter is het Bernisse Da meskoor bestaande uit 54 dames die op een enkele uitzondering na allemaal uit Bernisse afkom stig zijn. Het koor heeft een uit gebreid repertoire, van opera tot licht klassiek. Het inloopconcert op zaterdag 9 april is voor iedereen gratis toe gankelijk en begint om 15.00 uur. De deuren van De Doelen gaan om 14.45 uur open. Het Klein Rotterdams Toneel, een amateurvereniging met maar twintig leden, waar er zestien van spelen, heeft zich met succes gewaagd aan Yvonneeen stuk van de schrijver Witold Gombro- wicz. Geen gemakkelijke opgave, want Gombrowicz houdt er ingewikkelde ideeën op na. Hij vindt 'vorm' namelijk het allerbe langrijkste. Niet alleen de vormgeving op toneel verdient daar door veel aandacht, ook op andere manieren speelt het begrip 'vorm' een belangrijke rol. In Yvonne komt dat voornamelijk aan de orde door de vormelijke manier waarop de personages met elkaar omgaan. Yvonne speelt zich af aan een koninklijk hof, waar iedereen de leegte en decadentie van hun bestaan probeert te verbergen door krampachtig vast te houden aan omgangsvormen. De prins doet hieraan niet mee en verlooft zich uit protest met Yvonne, een meisje uit het volk. Dat zet de hele boel op zijn kop. Yvonne is namelijk zo 'normaal' dat het hof met al zijn poeha niet meer weet hoe er gereageerd moet worden, en dat zorgt voor komische, maar soms ook ontroerende verwikkelingen. Yvonne is te zien op 8.9 15 en 16 april om 20.30 uur in Theater 't Kapelletje, Yan der Sruysstraat 176 in Rotterdam. Reserveringen 010-4677014. Yvonne zaait verwarring door normaal te zijn. Majel Blonden en Martin Scheijgrond: 'Het gaat om het liedji door RICHARD VAN SANTEN Welke ongrijpbare factor be paalt dat een popliedje plotse ling meer wordt dan zomaar één exemplaar in de enorme stroom van liedjes die dage lijks over ons uitgestort wordt? Volgens Martin Scheijgrond van de Zuidhol landse Popunie en Majel Blonden, programmeur van muziekcafé Rotown, moet je het niet zoeken in dure stu dio's en opname-apparatuur, maar in de basis van het liedje zelf. Het melodietje, de zang en de tekst bepalen of een ge voel of gedachte omgezet kan worden in muziek. Dat is de magie, de onbekende 'factor X'. Rotown en de Popunie gaan daar op 30 mei naar op zoek in het eerste Rotterdam se singer/songwriter festival. Het fenomeen 'singer/songwri ter' beleeft momenteel een flinke opleving. Ze heten tegenwoordig Tori Amos of Kirstin Hersh, maar ze doen nog steeds hetzelf de als Bob Dylan vroeger deed: luisterliedjes zingen met een mi nimale begeleiding. De Popunie en Rotown vinden dat het tijd wordt dat het Rotterdamse schrijf- en zangtalent in de schijnwerpers geplaatst wordt. Majel Blonden heeft het idee op gepikt in Nijmegen, waar een soortgelijk evenement georgani seerd werd. 'Dat kan ook in Rotterdam', dacht ze en het plan De Engelse toneelschrijver Joe Orton was eerder berucht dan beroemd. In het toch al niet zo vrijzinnige Engeland van de jaren zestig trok zijn levenswandel volop aandacht. Niet alleen omdat hij homo seksueel was en samenwoonde met een vriend, maar ook door zijn toneelstukken, die op een kritische manier de schijnheiligheid van dejnaat- schappij waarin hij leefde aan de kaak stelden. Zijn stuk 'Lief zijn voor Sloane' dat ge speeld wordt door het Theater van het Oosten vormt hierop geen uitzondering. Lief zijn voor Sloane is al bijna dertig jaar geleden geschreven en het draagt ook duidelijke ken merken uit de roerige jaren zes tig. Er wordt namelijk flink ge schopt tegen de maatschappij, die volgens Joe Orton aan elkaar hing van onverschilligheid en hebzucht. Toch kan het met evenveel recht vandaag nog wor den opgevoerd, want ondanks het protest van toen is er nog niet zo heel veel veranderd. Slechterik Sloane is het eerste toneelstuk dat Orton schreef. Mister Sloane is op het eerste gezicht de slech terik in het stuk. Hij lijkt een aardige en beleefde jongeman als hij intrekt bij de familie Kemp die bestaat uit vader, dochter Kath en zoon Ed. Kath, in de veertig en gescheiden neemt al snel de rol van vervangende moeder en geliefde op zich, ter voor het festival was geboren. „Hoewel we op zoek zijn naar het beste liedje van Rotterdam, is het wedstrijdelement niet het belangrijkste", vertelt ze, „Het gaat om die 'factor X' die zo'n liedje goed maakt. Wat is dat? Dat fascineert me. Met een jury erbij die zijn gedachten laat gaan over de deelnemers komt dat misschien naar boven. Datje dus niet zo'n sfeer krijgt van 'er staat een bandje te spelen en verder sta je gewoon een biertje te zui: pen', maar dat het om de muziek gaat. Want het belangrijkste blij- wijl de homoseksuele Ed een baan heeft voor Sloane. Langzamerhand laat Sloane ech ter zijn beschaafde masker val len en blijkt hij een arrogante zwendelaar die de familie volle dig inpalmt en alles naar zijn hand zet. Wat begint met geme ne pesterijen mondt uit in ge weld. Vader Kemp herkent in Sloane de moordenaar van zijn vroegere chef en dreigt met de politie. Sloane weet echter een betere oplossing voor het pro bleem: hij vermoordt ook de va der. Dan blijkt ook dat er nog meer slechteriken op het toneel ven gewoon de mensen die mee doen, datje kunt zien wat er in al die achterkamertjes gebeurt." Naakt gebeuren Door de muziek voor zichzelf te laten spreken, wordt de drempel om mee te doen wellicht wat lager. Je hoeft geen dure spullen en blazerssecties om je heen te verzamelen om op 30 mei in Ro town te gaan staan. Muzikanten kunnen meedoen door een band je op nemen met maximaal drie nummers die akoestisch door aanwezig zijn. Ed en Kath zien de moord zonder emotie aan en slaan er een slaatje uit door Sloane te chanteren. Hij kan kie zen, óf ze halen de politie erbij, óf broer en zus mogen om beur ten, enige maanden van Sloane bezit nemen. Alles moet wijken voor genot Volgens regisseur Leonard Frank was Lief zijn voor Sloane in 1964, toen het net geschreven was, vooral schokkend vanwege niet meer dan twee personen ge speeld kunnen worden. „Er zijn tegenwoordig steeds meer bandjes die het niet meer nodig vinden om in een dure studio met perfecte opname-ap paratuur en een vette band er achter aan de slag te gaan", zegt Majel. „Maar het goeie liedje op de juiste tijd, dat is de magie." Martin Scheijgrond valt haar bij. „Aan de techniek ligt het vaak niet. Er zijn heel veel muzi kanten die technisch goed on derlegd zijn, maar als je dat er allemaal afhaalt kun je zien of het verhaal. Tegenwoordig zijn we wat moord en doodslag be treft wel wat meer gewend, maar de manier waarop de personages ermee omgaan is nog steeds schokkend. Allemaal handelen ze volslagen egoïstisch en zonder enig medegevoel. Ze zijn alleen maar op jacht naar manieren om hun behoeften te bevredigen en doen dat op de manier van junks: geslepen, geraffineerd en vol manipulatie en zelfbedrog. Alles moet wijken voor genot en dat heeft schokkende gevolgen. In,het leven van de schrijver van het stuk, Joe Orton, was er aan het daadwerkelijke talent naar boven komt. Bij dit festival kun je je nergens achter verschuilen. Wat dat betreft moetje als muzi kant best een beetje exhibitionis tisch zijn om mee te doen, want het is een naakt gebeuren." 'Hypes en trends' Niet te vergelijken dus met het Eurovisie Songfestival dat pre cies een maand eerder plaats vindt. „De zangers en zangeres sen die daaraan meedoen heb ben hun nummer meestal niet zelf geschreven en het gaat veel meer om het uiterlijk en de pre sentatie, met zo'n heel orkest erachter. Daar gaat het dus niet om", vindt Majel. Dat ze zo inspelen op de trend die momenteel de hele popindus trie iri zijn greep heeft, vinden Martin en Majel niet erg, hoewel het gedoe rond MTV-Unplug- ged wel wat overdreven is. Mar tin vindt het onterecht dat de woorden 'hype' en 'trend' zo'n negatieve lading hebben. „Be paalde ontwikkelingen in de mu ziek voorzien blijkbaar in een behoefte en worden dan op grote schaal beoefend. Dat wordt dan een trend. De laatste tijd werd die bepaald door technische mo gelijkheden. Deze terugkeer naar de basis vormt daarop een wel kome afwisseling." Bandjes met maximaal drie zelf geschreven nummers kunnen tot 22 april worden opgestuurd naar de Popunie, Postbus 21450, 3000 AL in Rotterdam. Maximaal tien finalisten worden geselecteerd voor de finale in Rotown. schokkende feiten ook geen ge brek. Van zijn zestiende tot zijn achttiende werd hij overal waar hij werkte ontslagen. Volgens zijn eigen zeggen omdat hij in geen van zijn baantjes geïnteres seerd was. Toen hij eenmaal zijn passie voor het toneel ontdekte was dat verleden tijd. Hij ging hard a&n de slag op de toneel school en schreef in eerste in stantie romans met zijn vriend Halliwell. Het succes begon ech ter pas toen hij in zijn eentje toneelteksten ging schrijven. Achter de tralies In 1962 belandden de twee voor zes maanden achter de tralies. Ze hadden 72 boeken gestolen uit de bibliotheek en de omslagen naar eigen inzicht 'verfraaid' met aanstootgevende plaatjes. Daartoe hadden ze volgens de aanklacht 1653 afbeeldingen uit diverse kunstboeken geknipt. Daarna ging het goed met Ór- tons carrière. In 1964 ging Sloa ne in première, er volgeden nog zo'n vijftal stukken en een (afge keurd) filmscript voor de Beat les. Zijn relatie met Halliwell bleek echter niet bestand tegen het succes en op 9 augustus 1967 zorgden de twee nog één keer voor een schandaal. Orton werd in bed gevonden met een ingesla gen schedel. Naast hem op de grond lag Halliwell met een do delijke dosis slaaptabletten in zijn maag. 'Lief zijn voor Sloane' is op maandag 18 april te zien in Thea ter Zuidplein, om 20.15 uur. Kaartjes zijn te reserveren op te lefoonnummer 010-4815844. Onder de titel de Rotterdamse Tangodag zullen op zondag 10 april zes optredens plaatsvinden van tangogroepen. Overdag zijn de opzwepende klanken te be luisteren in Theater De Evenaar, behorend bij het Museum voor Volkenkunde en 's( avonds gaat men vrolijk verder in Night-, town. In het middagprogramma wordt bewezen dat we hier in het koude Holland ook weten wat een tan go is, als het Orquesta Tanguera de Rotterdam (OTRA) en het Sexteto Canyengue optreden. OTRA is samengesteld uit stu denten en docenten van de vak groep Argentijnse Tango van het Rotterdams Conservatorium. Het staat onder leiding van Leo Vervelde en Carel Kraayenhof. Eveneens van eigen bodem is Sexteto Canyengue. Deze groep speelt klassieke Argentijnse tan go met eigen composities en ar- Marijke Boon komt misschien wel nooit meer los van de titel van haar eerste theaterprogram ma. Vandaar dat ik ween, een regel ontleend aan een lied waar in zij met een valse baard een verkrachting probeert te voor komen, is bijna een lijfspreuk van haar geworden. Begin 1992 begon Boon met dit programma op te treden. Eerst als lunchpauze-optreden, maar later toen er meer stof tot zingen bleek te zijn, breidde de show zich uit tot avondvullend for maat. Als altijd liet de 'kroonprinses van het ievenslied' zich inspire- rangementen en heeft daarmee ook succes in de landen waar de tango zijn oorsprong heeft. Het avondprogramma wordt ge organiseerd door de tango-stich ting Cuartito Azul. Het wordt een lange avond met veel zang, muziek en dans. Op het pro gramma staan optredens van Pe- pito Suzuki, meesters van de tango-dans, Marlous Lazal- Che Tango, met een compleet programma met voornamelijk gezongen tango en The Suspen ders, een a-capella kwartet. Tot slot komt OTRA nog eens terug. Het middagprogramma in Thea ter De Evenaar begint om 14.00 uur. Deze middag is tevens de afsluiting van de serie 'Wereld muziek aan de Maas'. Telefo nisch reserveren kan op 010- 4111055. Het avondprogramma in Nighttown gaat om 20.00 uur van start. Reserveren is niet no dig. ren door het kleine leed in de wereld: een doodgereden huis dier, een korte romance in het warenhuis en de liefde in al haar verschijningsvormen. Eind 1993 sloot ze haar tournee af. De show heette toen al Vandaar dat ik ween de luxe en Marijke en haar rode accordeon werden bij gestaan door een vijftal muzi kanten. Tijdens een optreden in december werden er live-opna men gemaakt voor een cd die nu verkrijgbaar is. Wie thuis wil genieten van Ma- rijkes tocht door het leven 'op het zadel des tijds' kan terecht in de platenzaak. Cas Enklaar en Els Ingeborg Smits in 'Lief zijn voor Sloane'. Marijke Boon de luxe.

De Havenloods | 1994 | | pagina 8