„Gebruik van dierlijke produkten berust op gewoonte en is 'n luxe" SCHIEDAM DE HAVENLOODS Mad dog Glory Stichting Rechtshulp vreest voor toename van drempelvrees Schilderijen en beelden bij Interbook Levens redden in Zuid Helderziend Dief opgepakt Alcoholgebruik gecontroleerd PvdA-top in Schiedam Tweedehands beurs in Klubhuis Zuid Muzikale middag in Palmboom Fancy fair in De Peperklip Schreiershuisje aan de Maasboulevard opgeknapt DINSDAG 12 APRIL 1994 Onderzoek naar stamboom voor 55-plussers SCHIEDAM Als zich vol doende 55-plussers aanmelden voor een cursus genealogie /s- tamboomonderzoek dan gaat deze binnenkort van start. On der deskundige leiding onder zoeken de deelnemers de eigen familiegeschiedenis in diensten centrum De Woudhoek. Voorlo pig zijn vijf bijeenkomsten ge pland. Er zijn geen kosten aan verbonden en de cursus vindt plaats op donderdag van 10.00 - 11.30 uur. Aanmelden op tel. 4709555 (elke werkdag van 9.00 - 12.00 uur). Computercursussen SCHIEDAM - In gebouw De Teerstoof (Nieuwstraat 12) star ten 19 april twee computercur sussen. De eerste, Tekstverwer king met WordPerfect, is be doeld voor beginners, duurt ze ven weken en bestaat uit één les per week. Deze cursus is elke dinsdagavond tussen 19.00 en 20.30 uur. De andere cursus, PC-gebruik met MS-Dos, is eveneens voor beginners. De zeven lessen zijn elke dinsdag van 20.40 tot 22.10 uur. Tussen de lessen door kun nen de deelnemers aan de cur sussen oefenen op de pc's in de Teerstoof. Deelname kost 162 gulden per maand of 324 gulden ineens, inclusief lesmateriaal. Aanmelden bij Arthur Verhulst, 4270956 (dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.30 uur). SCHIEDAM - In het Filmhuis (Nieuwstraat 12) draait op 15 april de film Mad dog Glory. De film gaat over een politiefo- tograaf die van een mafia-baas voor een week een vrouw „te leen" krijgt. De politieman raakt echter verliefd op de vrouw en wil haar behouden. Aanvang 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. Toegang 7,50 gulden. Diefstallen toegegeven SCHIEDAM Een 23-jarige Schiedammer heeft tegenover de Vlaardingse politie bekend tus sen 31 maart en het moment van zijn arrestatie door de politie van Rotterdam op 4 april jl. twaalf auto's te hebben gestolen uit de gemeenten Vlaardingen, Schie dam, De Lier en Maasdijk. Daarnaast bekende hij drie keer geprobeerd te hebben een auto te stelen. Tot slot gaf hij veertien auto-inbraken toe. De verdachte is voorgeleid aan de officier van justitie. Wegener huLs-aanhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B V Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4 699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 2£0, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 - 17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Arlen Poort (tel. 010 - 4.713.790) Sport: Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeente Schie dam en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen BV, behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 Marion Bloem op schrijversavond SCHIEDAM - De laatste schrijversavond die de openbare bibliotheek en boekhandel Mer- curius organiseren is de schrijf ster Marion Bloem. Op vrijdag avond 22 april zal de schrijfster over haar eigen werk vertellen en daarbij voorlezen. De debuutro man van Marion Bloem voor volwassenen, 'Geen gewoon In disch meisje' sloeg meteen aan. Als kind van Indische ouders maar in Nederland geboren en opgegroeid behandelt zij in dit boek het innerlijk conflict en het zoeken naar een identiteit van een Indisch meisje. Haar meest recente boeken zijn 'Vliegers on der het matras', een verhalen bundel, De honden van Sipi en eind vorig jaar 'De kaketoe'. Marion Bloem is momenteel be kend van een column in het Al gemeen Dagblad en van het ma ken van films. Ze reist veel, vooral naar de zon, want de kou boeit haar niet. De avond wordt gehouden in de bibliotheek aan het Bachplein. Aanvang 20.15 uur, de toegangsprijs f 5,-. SCHIEDAM Voor Schiedammers wordt het verkrijgen van juridi sche bijstand moeilijker door de samenvoeging van de Bureaus voor Rechtshulp (BvR) in Schiedam en Rotterdam. Dat verwacht de Stichting Rechtshulp. Het BvR zal in Schiedam slechts enkele uren per week spreekuur houden, waardoor de Stichting Rechtshulp een groter aantal cliënten zal moeten helpen, meent de stichting. „De Rechtswinkel zal met dezelfde middelen en hoeveelheid tijd meer mensen moeten helpen", schrijft de stichting in een verklaring. „Wij zijn dan ook bang, dat dit ten koste zal gaan van de kwaliteit van de rechtshulp die wij kunnen bieden." Om het niveau van de hulp op peil te houden, zal de stichting een financiële bijdrage vragen aan de gemeente Schiedam. Hiermee kan een computer worden aangeschaft en kunnen abonnementen geno men worden op juridische vakbladen. Voor „bepaalde sociale groepen" wordt juridische hulp moeilijker bereikbaar door het gedeeltelijk wegvallen van de BvR, denkt de Rechtswinkel. „Wij achten voor een goede rechtshulp een zo laag mogelijke drempel voor het verkrijgen van die hulp noodzakelijk Het is natuurlijk een slechte zaak, wanneer nu juist deze hulp moeilijker te verkrijgen valt en mensen daardoor hun recht laten schieten." De Rechtswinkel, gevestigd aan de Nieuwe Haven 147, is in 1976 opgericht en geeft bijstand aan mensen die zelf geen advocaat kunnen betalen. De winkel geeft vooral advies op het gebied van arbeidsrecht, huurrecht, sociale zekerheid en consumentenrecht. Er werken veer tien vrijwilligers, voor het merendeel studenten van de Erasmus Universiteit. Veganisten houden rekening met alle vormen van leven door NANS WOLTERS SCHIEDAM „Ik ben te gen het gebruik van vis, vlees, zijde, wol en honing", ver klaart de Schiedamse veganis- te Cobie Korteland. Zij ver telt dat ze al jarenlang deze visie uitdraagt en dat veganis- me een levenshouding is die gebaseerd is op uiteenlopende motieven. Zo streven veganis ten ernaar om te leven zonder enige vorm van exploitatie van dieren en houden zij zich aan algemene richtlijnen voor een gezonde voeding op plan taardige basis. Veganisten gaan dus uit van een strenge voedingsleer. Dit bete kent onder meer dat alleen gege ten wordt als men trek heeft, men let op het gebruik van vet (30 tot 40 gram per dag is vol doende) en suiker wordt van het menu geschrapt. Voorts wordt zoveel mogelijk biologisch-geteeld voedsel ge nuttigd en zijn zout en specerijen uit het keukenkastje verdwenen. Dierenleed Cobie Korteland: „In vroeger tijden was het gebruik van dier lijke produkten noodzakelijk om in leven te blijven. Voor dat doel kupnen tegenwoordig veel ande- Cohie Korteland aan een doordachte maaltijd re bronnen worden aangewend. Het hedendaagse gebruik van dierlijke produkten berust op ge woonte en is een luxe. Voor vrij wel iedereen is het bijvoorbeeld normaal om melk te' drinken, overal eieren en kaas in te ver werken en in de kast tien paar schoenen te hebben staan." Volgens veganiste Korteland wordt door de meeste mensen voorbijgegaan aan het dieren leed. De beesten worden gefokt, te klein gehuisvest en ondergaan een onnatuurlijk levenspatroon. „En dan heb ik het nog niet eens over de pijn die dieren moeten lijden om ons te kunnen voor zien van vaak overbodige pro dukten." Vegetarisme en veganisme zijn niet hetzelfde. Vegetariërs ge bruiken geen vis en vlees en to taal-vegetariërs wijzen het ge bruik van enig dierlijk voedsel geheel van de hand. Veganisten gaan echter nog een stap verder. Zij pleiten voor af schaffing van alle gebruik van vlees, vis, zuivel, eieren, honing, zijde, wol en leer. Bovendien willen zij niets te ma ken hebben met geneesmiddelen en cosmetica waarin dierlijke be standdelen zijn verwerkt. Ook sport, spel, studie en onderzoek waarbij dieren worden gebruikt wijzen zij af. Allergie Korteland: „Als de landbouw grond, die nu wordt gebruikt voor het verbouwen van voedsel voor slachtvee, wordt ingezet voor het telen van biologische gewassen voor de mens, dan komt dat ten goede aan mens, dier en milieu. Groente en fruit kunnen trou wens in veel gevallen rauw gege ten worden. De voedingsstoffen blijven daardoor behouden en het spaart elektriciteit en gas." Als het aan de veganisten ligt, worden ook melk- en melkpro- dukten in de ban gedaan. „Uit een onderzoek kwam naar voren dat dit de grootste veroorzakers zijn van allerlei overgevoelig heids- en allergische reacties. Zo'n 40.0000 Nederlandse kin deren hebben te maken met een allergie veroorzaakt door melk", aldus Korteland. Cobie Korteland (tel.4708491) is in Schiedam contactpersoon voor de Nederlandse Vereniging voor Veganisme. In de openbare bibliotheek aan het Bachplein is deze maand een tentoonstelling over deze manier van leven inge richt. SCHIEDAM In Art Gallery Interbook International zijn de komende weken de beeldend kunstenaars Hans Balner, Bodi en Cocky Duivestijn-van der Gun te gast. Balner is pas acht jaar beeldend kunstenaar. Na zijn pensione ring als hoogleraar immuno-ge- netica heeft hij het drukker dan ooit. Behalve voor musiceren heeft hij een grote passie voor beeldhouwen. Hij is beïnvloed door Kees Verkade, Frank Let- terie en Karei Gomes. Balner, die impressionistisch-figuratief werkt, beeldhouwt voor zijn ple zier. Hij maakt vooral beelden van dieren (vaak van zijn eigen hond) en slanke meisjesfiguren. Bodi (pseudoniem van Bodeslaw M. Rongen) wilde direct na de middelbare school al kunstenaar worden. Toch ging hij niet naar de kunstacademie; hij besloot zijn artistieke aanleg zelf te ont wikkelen. Enige jaren maakte hij gepointilleerde tekeningen in zwart-wit, tot hij besloot een ge mengde techniek toe te passen van kleurpotlood en gouache. De laatste jaren werkt hij ook met acryl op paneel. In zijn werk wil Bodi de zoektocht naar de achtergronden en de zin van het leven verbeelden. In symbolische voorstellingen geeft hij zijn speurtocht naar de relatie tussen het bewuste en het onbewuste weer. Cocky Duivestijn ten slotte legt zich vooral toe op het uitbeelden van dieren, vooral paarden. Met grote toewijding verdiept zij zich in alle uitingsvormen van deze edele viervoeters in de draf- en rensport, dressuurwedstrijden en alle andere manieren waarop mensen en dieren samengaan. Haar realistische beeldhouwwer ken zijn herkenbaar door haar sterk ontwikkelde gevoel voor detail. Art Gallery Interbook Interna tional is gevestigd aan de Lange Haven 97. De tentoonstelling loopt van 15 april tot en met 7 Openingstijden: woensdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon 4266034. ■■■HRHHMMi 'Meisje met hond' van Hans Balner SCHIEDAM Al enige jaren wordt in Klubhuis Zuid (Dwarsstraat 42) een cursus reanimatie en levensreddend handelen gegeven. Deze lessen stonden onder supervisie van de Nederlandse Hartstichting. Hoewel dezelfde personen nog steeds deze lessen verzorgen, gebeurt dit nu onder de naam Stichting Rescue. Reanimatie kan levensreddend zijn bij hartstilstand veroorzaakt door bijvoorbeeld hartinfarct, verdrinking, verslikking en verstikking. Ruim 42.000 personen krijgen per jaar een hartinfarct, waarvan er 15.000 overlijden. Hoe meer mensen eerste hulp kunnen bieden hoe groter de kans van overleven. De basiscursus reanimatie bestaat uit drie avonden die op woensdag worden gehouden, beginnend op 13 april van 20.00 - 22.00 uur. De kosten bedragen 37,50 gulden. In aansluiting op deze lessen volgen op 18 en 25 mei twee bijeenkomsten die gewijd zijn aan levensreddend handelen. De kosten voor beide cursussen bedragen 60 gulden. De Stichting Rescue organiseert eenmaal per halfjaar een herhalings bijeenkomst. Inlichtingen op tel. 4267297 (vragen naar Annelies de Groot). SCHIEDAM - De Schiedam mer Bouw Vermeulen doet op 18 april helderziende waarnemin gen via foto's in het Groothan delsgebouw in Rotterdam. Aanvang is 20.00 uur. De toe gang bedraagt 12,50 gulden, waarvoor bezoekers één foto mee kunnen nemen. Informatie: 4738631 (alleen op 18 april). SCHIEDAM - Een veilig heidsbeambte van de Hema aan de Broersvest heeft donderdag avond een 55-jarige man aange houden. De man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. Uit de winkel had de man zeven portefeuilles gestolen. Hij werd overgedragen aan de politie. VLAARDINGEN Tijdens een alcoholcontrole in de nacht van vrijdag op zaterdag op diverse plaatsen in Vlaardingen heeft de politie 600 automobilisten laten stoppen. Twaalf personen werden naar het politiebureau overgebracht omdat zij vermoedelijk alcohol gedronken hadden alvorens achter het stuur te kruipen. Eén automobilist bleek na de blaastestonder de wettelijk toegestane grens te zitten. Vier anderen kregen een transactie van 320 gulden aangeboden en tegen zeven personen maakte de politie proces-verbaal op. Van één van hen werd het rijbewijs ingevorderd. De twaalf zijn afkomstig uit Schiedam, Vlaardingen en Voorburg en variëren in leeftijd tussen de 23 en 47 jaar. SCHIEDAM Hoog bezoek bij Radio Schiedam. Donder dagmiddag kwamen PvdA-minister Wim Kok van Finan ciën en Karin Adelmund, vierde op de kandidatenlijst v de PvdA bij de Tweede-Kamerverkiezingen van 3 mei, langs by de studio van de lokale omroep. Eerder bezocht het koppel Waterweg FM, de omroep voor Vlaardingen en Maassluis. Onderwerpen van gesprek waren de werkloosheid, de WAO, (on)veiligheid en milieu. Kok vermeed de kwestie- Zestienhoven. Daarover zal het kabinet in overleg moeten treden met het nieuwe college van burgemeester en wet houders van Rotterdam. Tussen beide radio-interviews door was er een bezoek aan het Holy-ziekenhuis waar onder meer de fusie met het Schielandziekenhuis ter spra ke kwam. SCHIEDAM Lente- en zomerkleding en speelgoed dat niet meer wordt gebruikt kan op donderdag 14 april verkocht worden aan belangstellenden tijdens de Kleding- en speelgoedbeurs in Klubhuis Zuid. De aan te bieden kleding moet schoon en heel zijn en de deelnemers moeten zelf de prijs bepalen van de spullen die zij aan de man willen brengen. Twintig procent van de opbrengst vloeit in de kas van het Klubhuis voor het organiseren van een aantal activiteiten. Donderdag de 14e kunnen de aanbieders tussen 9.00 - 10.00 uur de spullen naar het klubhuis brengen. Kopers en kijkers zijn van 10.30 tot 14.00 uur welkom in het klubhuis aan Dwarsstraat 42. Meer informatie via telefoon 4267297. dirigent Ellen van den Berg met het Woodwind- SCHIEDAM In molen de Palmboom gaf afgelopen zondag het Woodwind-Ensemble een uitvoering in het kader van de maandelijk se evenementen die daar plaatsvinden. Het ensemble bestaat uit leerlingen van de Streekmuziekschool. De bezetting bestaat uit dwarsfluit, hobo, klarinet, basklarinet, fagot en saxofoon. Op het repertoire staan licht klassieke, maar ook moderne, goed in het gehoor liggende composities. Uit dit repertoire werd ook afgelopen zondag geput. Hel ensemble, dat wordt geleid door Ellen van den Berg, die als dwarsfluitdocent aan de Streekmuziekschool is verbonden. Men speelt regelmatig op tijdens concerten en uitvoeringen van de Streek muziekschool en openbare festiviteiten. Het Woodwind-ensemble repeteert elke donderdagavond van 19.30 tot 20.45 uur. SCHIEDAM Basisschool De Peperklip organiseert zaterdag 16 april de jaarlijkse fancy fair. Voor mensen die op zoek zijn naar«net dat ene elektrische apparaat, dat bijzondere boek of dat leuk speel goedje is dit een kans om eens te kijken of zij in Fahrenheitstraat 2-4 vanaf 10.30 uur iets van hun gading vinden. Verder kunnen bezoekers een toneelvoorstelling bijwonen, glas laten graveren, blikken gooien, grabbeltonnen en ponyrijden. Degenen die trek hebben in een hapje en drankje kunnen daarvoor terecht in het exotisch restaurant. SCHIEDAM Het Schreiers huisje aan het Hoofdplein is in volle glorie hersteld. Nadat het was veranderd in een bouwval, besloten SSN Bquw en Rijn mond-Bouw de ontmoetingsplek aan de Maasboulevard grondig op te knappen. Vrijdagmiddag werd het huisje als geschenk aangeboden aan wethouder Wiegman, die het op zijn beurt overdroeg aan bewo nersvereniging Schiedam-Zuid. „De renovatie van het Schreiers huisje is een gebaar naar de wijk toe", zegt medewerker Vermerris van SSN Bouw. „Wij bouwen aan het Hoofd plein twee grote woontorens en wilden daar iets tegenover stel len. Het Schreiershuisje, dat pre cies voor een van de wooncom plexen staat, heeft een lange tra ditie in de wijk. Nadat het in verval was geraakt, werd ons snel duidelijk dat veel mensen in Zuid het op prijs stel den als het weer werd opge knapt. Dat hebben we dus ge daan." Zo zitten er nu kunststof ruiten in (die niet kunnen sneuvelen), plaatste men nieuwe bankjes en huisje staat weer klaar voor een werden de voegen hersteld, is de boel geverfd. Het Schreiers- praatje en een sigaartje... wjf Dè plek voor een praatje

De Havenloods | 1994 | | pagina 3