nr- M MARATHON Teleurstellend aantal deelnemers testloop Taniguchi opnieuw aan de start Cor Bezemer presteert meestal goed bij regen, hagel of storm Eerst 'ouderwets' door Zuid en niet meer dwars door Crooswijk Recreatieloop over 10 kilometer DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Charles Timmermans gaat voor persoonlijk record 'NZE SHOW VERLICHTING I^OYALSILOW llALLERY DONDERDAG 14 APRIL 1994 doorCOR HULSBUS Hellevoeter Charles Timmer mans krijgt nog koude rillin gen als hij terugdenkt aan vo rig jaar. 'Ondanks het trieste weer liep ik toch een nieuw persoonlijk record. Dit jaar hoop ik mijn beste tijd (2.28.54 uur) met twee a drie minuten te verbeteren.' 'Mocht het inderdaad lukken om twee minuten sneller over de finish te komen, dan bestaat de mogelijkheid dat ik snelste regio- -atleet ben', weet Timmermans. 'Vorig jaar was Domien Brands- ma uit Vlaardingen mij net vóór. Het is voor hem enorm triest dat hij kort na de Nike Rotterdam Marathon zwaar geblesseerd is geraakt en daardoor dit jaar niet mee kan doen.' 'Veel mensen wijzen mij nu op de mogelijkheid om snelste Rijn- monder te worden, maar eerlijk gezegd verwacht ik nog heel wat tegenstand. De laatste maanden zijn Wim de Koning van Fortu- na Vlaardingen en Ferry Engel van Pallas bijzonder goed voor uit gegaan. Deze jongens hebben een flinke progressie doorge maakt.' 'Van een aantal andere atleten weet ik niet of ze starten. Over Spijkenisser Ferry ten Hove, die de laatste maanden uitstekend heeft gepresteerd, hoef ik me geen zorgen te maken. Hij waagt zich nog niet aan een hele mara thon, wellicht volgend jaar. Ove rigens worden wij nu sinds kort ook gesponsord door Schoenen- handel Van Buuren in Oostvoor- ne, dat scheelt ons heel wat on kosten.' 'In the mood' 'Afgelopen maandag liep ik de halve marathon in Barendrecht in 1.11 uur. Terwijl ik drie minu ten sneller moet kunnen. Maar de twee dagen daarvóór had ik in totaal nog zeventig kilometers getraind.' Tijdens de testlopen heb ik heel wat collega-atleten gezien die be- hpKjij^^djn^vorrBjjijn. De laatste maanden kom je elkaar steeds' tegen bij wedstrijden en elke keer komt de marathon van Charles Timmermans Rotterdam ter sprake. Wij zijn al behoorlijk lang 'in the mood'. Met hen probeer ik komende zondag mee te gaan, zodat we een behoorlijk sterk groepje kunnen vormen.' 'Met het verbeterde en snellere parcours moet het mogelijk zijn om een nieuw persoonlijk record te lopen. Al ben je natuurlijk altijd weer afhankelijk van de weersomstandigheden. Een on berekenbare factor, die voor een 'runner' zeer belangrijk is. Nu de Willemsbrug al na twee kilome ter wordt genomen en vervol gens ergens halverwege voor de tweede keer een obstakel vormt, krijg je een prettiger parcours.' Tijdens de afgelopen twee ma rathons hikte ik eigenlijk de hele tijd tegen die klim aan. Ik zag daar eerlijk gezegd als een berg tegenop. Nu moeten we welis waar waarschijnlijk tegen de wind in langs de Maasboulevard richting finish, maar je wordt er gesteund door tienduizenden toeschouwers, die eigenlijk een haag vormen.' Westland In het verleden gaf ik nog wel eens de voorkeur aan de West- land Marathon, omdat het par cours wat vlakker is. Maar ik heb ontdekt dat het voor een regioloper veel leuker is om in de Maasstad te lopen.' 'Vorig jaar hoorde ik overal mijn naam roepen, terwijl ik de mees te mensen niets eens kende. Bo vendien vind ik het best wel een eer om in de publiciteit te mogen staan.' Sinds augustus jongstleden is Charles Timmermans trainer van de twaalf mannen tellende A-selectie van SC Voorne. 'Juist voor mijn mede-clubgenoten zou ik het ontzettend fijn vinden als zij een uitstekende prestatie weten neer te zetten. Twee of drie maal per week beulde ik hen als het ware af en was ik behoor lijk streng voor ze. De groep telt zondag negen lopers die vóór 16.00 uur over de finishlijn moe ten kunnen zijn.' 'Zelf loop ik de laatste jaren maar één marathon per seizoen. Meestal in een tijd rond twee uur en dertig minuten. Vrij constant dus eigenlijk. Het komende zo merseizoen wil ik echter meer nadruk op mijn snelheid gaan leggen. Wat meer baanwerk, want ik wil toch 2 uur en 25 minuten zien te halen.' Koolhydraten 'Als geïnviteerde loper wordt er toch het één en ander van je verwacht. Donderdag begin ik met het stapejeo-van koolhydra ten. De pasta's zullen drie dagen lang op het familiemenu staan.' 'Zondagochtend krijg ik mijn startnummer en om één uur is het dan zover. De Nike Rotter dam Marathon, daar leef je maandenlang naar toe. Rond half vief hoop ik te weten of alle inspanningen Urteen positief re sultaat hebben geleid.' Wm De nieuwe grensverleggende show waar u een oogstrelend decor aan lampen vindt. Waaronder: DIJKSTRA Noral, Wever Ducré, Licrea, L—MPEN Sothis, Limburg en Missoni. Een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment geeft u een heldere kijk op het gebied van verlichting. 6 dagen per week staan wij voor u klaar en bieden wij service en kwaliteit als vanzelfsprekende begrippen. Kom langs en geniet van méér dan 3000 m2 aan ruime variatie! Openingstijden: 09.00 tot 17.00 uur ROTTERDAM: Graafstroomstraat 93 Spaanse polder (010-4623070) SOESTERBERG: Amesfoortsestraat 3 (Ö3463-53689) EINDHOVEN: Stratumsedijk 79 (040-123146) Op elke kilometer stond een digitale klok, zodat de deelnemers a testloop hun tijden en tempo goed konden volgen. Slechts zo'n tweehonderd lopers hebben zondag meegedaan aan de testloop over tien kilometer die de stichting Rotterdam Ma rathon had uitgestippeld rond Ahoy'. Komend weekend wordt het ongetwijfeld drukker als alle deelnemers aan de marathon en recreatieloop hun startnummer afhalen in de Maashal. 'Het is de eerste keer dat we deze testloop houden. De marathon is ook met tweehonderd deelnemers be gonnen', vergoeilijkte race-di recteur Mario Kadiks. Sommigen noemden het weer als vermoedelijke reden voor het te leurstellend aantal deelnemers. Maar het kon hooguit de weers verwachting zijn; het zonnetje scheen en winterse buien bleven uit tot ruim na de finish. Ande ren weten de geringe animo aan het inschrijfgeld (een tientje), het tijdstip ('je hele zondag is gebro ken...'), of de afstand (veel lo pers willen een week voor de marathon méér kilometers ma ken). Er was ook concurentie van een jubileumloop bij Xerxes op Laag Zestienhoven, die even eens als 'testloop' was aange kondigd en al om 11.00 uur startte. Nabootsen De.organisatie op Zuid wilde de omstandigheden voor de eerste kilometers van de Rotterdam Marathon zo natuurgetrouw na bootsen. Dus werd om 13.00 uur het vertreksein gegeven. Er stond op elke kilometer een digi tale klok zodat de lopers en loopsters konden zien of ze hun krachten goed verdeelden en niet te hard van stapel liepen. Ad Onnink uit Barendrecht nam direct al afstand en was met 32.46 minuten afgetekend win naar. Ook andere snelle jongens van Rotterdam Atletiek zaten voorin: Rob van der Want en Hans Bos werden tweede en der de, terwijl trainer Cor Bezemer als vierde finishte. Hij had con stant met Paul Kruithof van at letiekvereniging Energie gelo pen, maar die verkoos het fiets pad boven de eindstreep op het asfalt van de Zuiderparkweg, om stiekem nog vijf kilometer erbij te pakken. Schema De heer C.A. van Santen (44) neef van de bekende veteraan Dick van Santenfinishte in 42.15 minuten en was heel tevre den. 'Lekker gelopen', meldde de in Dijkzigt werkzame Rotter dammer. 'Ik heb geprobeerd een schema aan te houden van 4.20 minuten op de kilometer en dat is gelukt. Normaal loop ik nooit de tien kilometer. Dit wordt m'n vijfde marathon. Andere jaren trainde ik alleen, met uitzonde ring van de City Pier City en de Bruggenloop. Maar dit keer heb ik méér lopen gedaan; vooral halve marathons, onder meer in Oostvoorne. Allemaal zo'n beet je rond de 1.33 uur. Ik moet zeggen dat het me prima beval len is. Het geeft je extra spirit.' Triathleet Aart van Wijk (35) uit Sliedrecht had speciaal inge schreven om z'n kilometer-tijden te kunnen testen. 'Maar ze wer den niet goed aangegeven', be weert hij. 'Ik liep samen met een maatje van me en we zaten op 3.52 minuten op de kilometer (eindtijd 39.15). Maar de eerste klok passeerden we na 4.20 mi nuten en de laatste tussentijd was 35.08 minuten, terwijl we op het eind zijn gaan versnellen. Dus het klopte niet helemaal.' Van Wijk hoopt in Rotterdam voor het eerst onder de drie uur te lopen; zijn persoonlijk record staat op 3.02.30 uur. De testloop rond Ahoy' paste in z'n voorbe reiding. Zaterdag liep hij ook 10 kilometer, woensdag, donderdag ?n vrijdag had hij respectievelijk 32, 25 en 20 kilometer getraind. Leegloop 'Dit moest een leegloop zijn', was het 'excuus' van P.P. Jan maat (55) uit Spijkenisse voor het feit dat hij met 43.30 minu ten ver onder z'n streeftijd zat. 'De beste tijd die ik in jaren op de tien kilometer gelopen heb. Ik moest eigenlijk vijftig minuten lopen. Maar ik heb een betere conditie dan ik dacht. Ik merkte het vorige week al bij de Oude Maasloop. Toen liep ik 1.35 uur op de halve marathon. Dat had ik óók in vier jaar al niet meer gelopen.' Hartslagmeter 'Misschien komt het doordat ik tegenwoordig met een hartslag meter train. Daardoor kan je je krachten beter verdelen. Van daag heb ik hem niet om, omdat we ons leeg moesten lopen.' De oud-voorzitter van atletiek vereniging Spark heeft op de marathon een p.r. staan van 3.16 uur (uit 1986). Zondag probeert hij 3.20 uur te halen. 'Ik vind wel dat er vandaag veel te weinig deelnemers waren', be sluit Janmaat. 'Ook van mijn vereniging had ik meer mensen verwacht. Maar de meesten trai nen de laatste dagen voor een marathon voor zichzelf. Ik was hier al om elf uur omdat ik bang was dat ik anders m'n auto niet meer kwijt kon. Dat was dus niet nodig. Jammer, want de ofgani- satie was prima. We mochten zelfs over de grote wég lopen!' Bert van Vlaanderen en John Vermeule zijn er dit jaar niet bij in de Rotterdam Marathon. De eerste loopt volgende week in Parijs, de laatste is geblesseerd. Tonnie Dirks kan in verband met een blessure alleen 'hazen'. Marti ten Kate heeft daardoor de meeste kans op goud. Bij de vrouwen maakt Carla Beurs- kens aanspraak op de titel. Atletenmakelaar Jos Hermens ziet de Vincent Rousseau als grootste favoriet voor de eind- OW De Japanner Tanuguchi start opnieuw op de Coolsingel. ARCHIEFFOTO zege. De 30-jarige Belg liep fe bruari jongstleden een persoon lijk record in Tokyo: 2.09.08 uur. Vorig jaar liep hij in Rot terdam als haas, maar besloot de race uit te lopen: 2.13.09 uur en een vijfde plaats. Zuidafrikaan Willie Mtolo bleef hem toen 36 seconden vóór. Hij komt ook weer van de partij, net als de nummer één van Rotterdam in 1990, Hiromi Taniguchi uit Japan. Die heeft van de toppers het scherpste persoonlijk record: 2.07.44 uur. Van de regio-atleten is de Briel- lenaar Charles Timmermans op papier het snelst en dus favoriet voor de Bom To Run Trophy. Alex Mutsaars van atletiekver eniging Slierecht, lijstaanvoer der in het ZuiderSter klasse ment, start niet in verband met een blessure. Bij het ontbreken van Barbara Kamp uit Zwijn- drecht (ook geblesseerd) wordt het bij de dames een open strijd om de regio-prijs. doorEMILE HILGERS Cor Bezemer houdt nauwlet tend de weersvoorspellingen voor zondag in de gaten. 'Een plotselinge temperatuurstij ging is funest voor me', weet de trainer van Rotterdam At letiek, die z'n twintigste ma rathon loopt. 'Vorig jaar liep ik in die verschrikkelijke re gen 2.34 uur, een persoonlijk record. Ik wist al jaren dat ik het wel kon, maar omdat ik veel met warm weer heb gelo pen, kwam het er maar niet uit. Ditmaal ging ik niet ka pot, wat ik andere jaren wèl had. Eén keer ben ik uitge stapt. Dat was in '87. Toen was het zó verschrikkelijk warm dat ik de Spinozaweg drie keer voor me zag. Ik zag echt het wegdek bewegen.' Hij heeft alle marathons van Rotterdam meegedaan. Met uit zondering van 1988, toen hij voor de Westland Marathon koos. En dat bleek helemaal geen slechte keus: 'Daar liep ik ook een p.r., in de storm tussen de kassen.' Hoeksche Waard Waar anderen geremd worden door barre weersomstandighe den, loopt de blonde oefenmees- ter uit 's-Gravendeel z'n beste tijden. 'Ik heb heel goed gepres teerd bij hagel en storm', beaamt Cor. 'Ja, misschien komt het wel door de Hoeksche Waard. Sinds ik er vijftien jaar geleden ben gaan wonen, heb ik er veel lange duurlopen gedaan.' 'Daar word je sterk van. Ande ren zeggen dat ook. Kees Ver kerk heeft er gewoond, Ria Vis ser. Ze hebben Verkerk eens ge vraagd waarom er zoveel goede sporters uit de Hoeksche Waard kwamen. 'Je moet er eens op een racefiets gaan zitten', heeft hij toen geantwoord.' Zo snel als Bezemer vorig jaar was (1.12 uur in de City Pier Cityloop) is hij in de aanloop naar de komende Rotterdam Marathon niet geweest. Tóch heeft hij vertrouwen in z'n vorm: 'Ondanks alle drukte heb ik goed getraind.' Dat trainen combineert Cor met een fulltime baan als onderwijzer op basisschool De Akker in Rot terdam/Charlois. Onlangs volg de hij op Papendal een C-cursus voor KNAU-trainers. Hij doet sportmassage, geeft dinsdag- en donderdagavond baantrainin- gen op de Nenijto, en voor de Rotterdam Marathon is hij óók nog eens betrokken bij de Bijl- Bezemerlopen, zoals de tempo- duurlopen in de regio over 25, 30 en 35 kilometer nog steeds ge noemd worden. Het overlijden van z'n sport vriend Ton Bijl, vorig jaar mei, heeft Cor enorm aangegrepen. Maar besloten is de lopen voort te zetten en dit jaar was er weer erg veel belangstelling voor (ge middeld achthonderd deelne mers). Met jongens van z'n groep en een enkele keer met Ronald Boer, die in juni een marathon in Twente loopt, heeft Bezemer zich voorbereid op de Rotter dam Marathon. 'Ik heb vol doende duurwerk gedaan. Maar de oude tijden op de halve mara thon heb ik niet gehaald. Twee de paasdag liep ik 1.15 uur in Barendrecht. Dat viel me alles mee. Darvóór was ik ziek ge weest.' Veertig Afgelopen zondag bij de test loop rond Ahoy' moest Cor ook drie van z'n pupillen vóór laten gaan. Maar dat was op tien kilo meter; op de langere afstand ziet hij kansen. 'Het tempo van die jongens kan ik niet volgen. Het zijn ook jonge kerels. Ik word veertig in december.' Vóór hij de overstap maakt naar de veteranen, wil Cor Bezemer nog één marathon lopen. 'New York wordt in november m'n éénentwintigste', meldt hij vast beraden. 'We gaan er heen met een hele groep van Rotterdam Atletiek. En ik loop niet voor de gezelligheid. Ik ga er heel goed voor trainen.' Hoogteverschil nog geen 20 meter 94 BENELL Vergeleken met voorgaande ja ren is het parcours van de veer tiende Rotterdam Marathon drastisch gewijzigd. Het langge rekte lint van lopers gaat na de start op de Coolsingel over de Boompjes direct de Willemsbrug over naar Zuid. Daar gaat het dan niet meer de Oranjeboom straat door, maar zoals in de beginjaren van de marathon over de Stieltjesstraat, langs de Maashaven naar de Strevelsweg. Het rondje Zuiderpark (bij Ahoy') is er ook weer uit en op de Oldegaarde is als vanouds een keerlus gelegd. Na de tweede passage van de Willemsbrug gaan de lopers na de Maasboulevard, de Kralings- ezoom en Boszoom meteen link saf voor een rondje Kralingse Bos. De lus op de Hoofdweg is dus verdwenen, evenals de gezel lige route door Crooswijk. Kra- lingsezoom en Maasboulevard hebben (net als op Zuid de Stieltjesstraat en Maashaven) 'tweerichting-verkeer', wat voor de minder snelle lopers wel eens een klap in het gezicht zou kun nen zijn, vooral op het 25-kilo- meter punt, waar tegenliggers nog slechts 1500 meter te gaan hebben. Het zal voor trouwe marathon lopers en publiek zondag wel even wennen zijn. Niet alleen het parcours is anders, maar omdat eerst door Zuid wordt gelopen, zijn de passage-tijden ook overal anders. De volledige route van de Rot terdam Marathon 1994 is als volgt (tussen haakjes verwachte eerste en laatste doorkomsttij den): Coolsingel, Churchillplein, Schiedamsedijk, Boompjes, Wil lemsbrug, Brugweg, Prins Hen drikkade, Koninginnebrug, Stieltjesstraat, Parallelweg, Hil- lelaan, Maashaven Oostzijde (5 kilometer, 13.14-13.35 uur), Dordtselaan, Strevelsweg, Bree, Breeweg, Stadionviaduct, Mara- thonweg, Stadionweg, IJssel- mondseplein, Adriaan Volker laan (10 kilometer, 13.30-14.11 uur), Klein Nieuwland, Kreek- huizenplein, Spinozaweg, Slinge (15 kilometer, 13.45-14.46 uur), Zuiderparkweg, Oldegaarde, Pendrechtseweg, Groene Kruis weg, Dorpsweg, Maastunnel plein (20 kilometer, 14.00-15.22 uur), Brielselaan, Maashaven Oostzijde, Hillelaan, Parallel weg, Stieltjesstraat, Koninginne brug, Prins Hendrikkade, Brug weg, Willemsbrug, Verlengde Willemsbrug, Blaak, Burg. van Walsumweg (25 kilometer, 14.15-15.57 uur), Oostplein, Oostmolen werf, Maasboule vard, Abr. van Rijckevorselweg, Kralingse Zoom, Boszoom (30 kilometer, 14.31-16.33 uur), Bosdreef, Paradijsbrug, Boe zemlaan, Kralingse Plaslaan (35 kilometer, 14.46-17.08 uur), Kralingsweg, Kralingse Zoom, Abr. van Rijckevorselweg, Maasboulevard (40 kilometer, 15.01-17.44 uur), Oostmolen- werf, Oostplein, Burg. van Wal sumweg, Blaak, Coolsingel. Wie 42 kilometer te lang vindt, maar genoeg conditie heeft voor 10 kilometer hardlopen, kan zondag tóch starten op de Cool singel. Om 13.15 uur immers wordt het vertreksein gegeven voor de Radio Rijnmond recrea tieloop. Inschrijven is nog mogelijk vanaf vrijdag bij het wedstrijdse cretariaat in Ahoy' en zondag nog tot 12:45 uur in de Doel- straat (bij het politiebureau). Na-inschrijven kost f 12,50 (in clusief kledingtas en na de finish een medaille). Men dient ten minste 15 jaar te zijn. In sport complex Akragon is kleedgele genheid voor deelnemers aan de recreatieloop. Er kunnen maximaal vijfduizend deelnemers starten voor de tien kilometer. Het parcours is een gedeelte van het marathonpar- cours. Om 14.40 uur sluit de finish om de aankomst voor te bereiden van de snelste deelne mers aan de lange afstand. Net als de marathonlopers kun nen recreatielopers meedoen aan de actie 'Verkoop je Loop' ten bate van het Onderzoekcentrum Bloedziekten Rotterdam. Het is voor het eerst dat twee keer ach tereen voor hetzelfde goede doel wordt ingezameld. Vorig jaar werd liefst 190.00 gulden bijeen gebracht. Dit jaar hoopt men twee ton te halen.

De Havenloods | 1994 | | pagina 11