I Op zoek naar het ultieme cliché t. Waar een vrije opvoeding al niet toe kan leiden Wichmanhuis gebaat bij wereldmuziek die hart verwarmt en voeten laat swingen DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Veel jolige folklore bij Het Groot Niet Te Vermijden Dans/ Show Orkest Vet Smartlappenfeest in Plan C Oom Wanja van Tsjechov Sandra Reaves-Philips zingt als de allergrootste jazz- en bluesvrouwen DONDERDAG 21 APRIL 1994 Donderdag 21 Muziek The Marriage of Figaro van Mozart, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 Theater The Sunshine Boys, van Neil Simon, Theater Zuid plein, Rotterdam, 4815844 In de schaduw van de zon door Adelheid Roosen, Lan taren/Venster, Rotterdam, 4361311 Dans 001MD000 door Bewe gingstheater Plank, Bibliot heektheater Rotterdam, 4338262 Maten naar Measure for Measure, Lantaren/Venster, Rotterdam, Diversen Beeldenstorm of heelden- honger talkshow, Nederlands Architectuur Instituut Rotter dam, 4401200 Vrijdag 22 april Muziek MaDet unit Mallets Spek takel, Theater de Teerstoof, Schiedam, 4269455 Fra Fra Sound, Popular, Rotterdam, 4365283 Theater Balinese Wajang-voorstel ling door gamelan-ensemble Irama, Theater de Evenaar, Rotterdam, 4111055 Drs. P. t.b.v. St. Roeivali- datie, Bibliotheektheater, Rotterdam, 4338262 Harrie Jekkers met een goudvis naar zee, De Stoep, Spijkenisse, 01880-24453 Trio de Janeiro, 125 jaar 250 kilo, Theater de Willem, Papendrecht, 078-158226 Dans Nederlands Dans Theater 1 vernieuwers van de dans, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 Film The waterdance, regie Neil Jimenez, Filmhuis Schiedam, Schiedam Zaterdag 23 april Muziek Beeswamp nieuwe band van Beatrice van der Poel, Rotown, Rotterdam, 4363534 The Bombita's, Café de Twijfelaar Rotterdam, 4132671 Theater Paul Haenen, vrolijk langs de kern, Stadsgehoorzaal- Harmonie, Vlaardingen, 4340500 W.A.C.K.O. Weird Ass hole Crazy Knock Outs, De Tuyter, Krimpen aan den IJs- sel, 01807-199931 Arno van der Heyden Het Duet, Theater de Teerstoof, Schiedam, 4269455 Trobbels at sea, door het Antwerps Travestie Theater, Bibliotheektheater, Rotter dam, 4338262 Zondag 24 april Muziek Floor op zondg La Pat Solo, Café Floor, Rotterdam, 4118110 Ghost Note, Bluessociëteit l'Esprit, Rotterdam, 4828542 Jasper van het Hof Quar tet, Jazzcafé Dizzy, Rotter dam, 4773014 Ait said Ou'Ali Marokko, Theater de Evenaar, Rotter dam, 4111055 Theater Lantaren/Verhalen door Paul Middellijn, Lantaren- /Venster, Rotterdam, 4361311 Theatersport door De Ge temde Feeks, Popular, Rot terdam, 4365283 Jeugd De Crèche Band Lekker Vies, Lekker Vuil, De Stoep, Spijkenisse, 01880-24453 Kunst kijken met kinderen van 4 tot 6 jaar, Museum Boymans van Beuningen, Rot terdam, 4419405 Rondleiding voor het gehe le gezin, De Dubbelde Palm boom, Rotterdam, 4761533 Wereldmuziekcentrum Ma trix: waar de ware liefhebber van niet-westerse muziek zich het hart laat verwarmen, de oren strelen en de voeten geen tijd gunt om stil te blijven staan! Ook in april zal er weer elke zaterdag afwisselend salsa en Afrikaanse muziek te beluiste ren zijn: twee zaterdagen zal het opgeluisterd worden met 'live' optredens, de overige twee za terdagen zal een professionele DJ de 'Noche de Salsa' en de 'Afro Caribean Dancenight' in zwoele klanken hullen. Op vrijdag 22 april zal er in Matrix in samenwerking met de Vereniging Kalimera een bene fietconcert gegeven worden met de swingende damesformatie 'Perfume de Salsa' De op brengst van het benefietconcert komt ten goede aan het 'Ron Wichmanhuis'. De vereniging Kalimera is speciaal voor het 'Ron Wichmanhuis'-project op gericht met als doel: een op vangcentrum voor seropositie- ven, aids-patiënten en hun fami lie, vrienden en bekenden te rea liseren. Het project is genoemd naar Ron Wichman, die in 1990 op 30-jarige leeftijd overleed aan de gevolgen van aids en zelf de moeilijkheden en eenzaamheid ondervond die met deze ziekte gepaard lijken te gaan. Geluk kig bleef er een hechte kern van vrienden over die eveneens zijn ervaring deelden en na zijn dood besloten tot eerdergenoemd ini tiatief, teneinde het lijden op een aangenamere manier te verlich ten. Het Ron Wichmanhuis zal mid den in het centrum van Rotter dam haar deuren openen en wel aan de Westersingel 103. Men streeft ernaar om vanaf medio juni vooralsnog van 11.00 tot 23.00 uur open te zijn, de offi ciële opening zal later dit jaar plaats vinden. De organisatie zal voornamelijk uit vrijwilligers bestaan die alle maal een cursus hebben gevolgd met betrekking tot professionele opvang van seropositieven en AIDS-patiënten. Men kan zich opgeven als vrijwilliger aan de zaal of het volgende telefoon nummer draaien: 010-2140434 (Ruud Nijdam). Voor de avond is slechts een be perkt aantal kaarten beschik baar, die te reserveren zijn bij Esther Volker, telefoon 010- 4673222. De prijs bedraagt 20,-, de zaal is open vanaf 21.00 uur en het optreden van Perfume de Salsa begint om 22.00 uur. Informatie Matrix: tel. 010- 4123514. Adres: Mauritsstraat 16, Rotterdam. door MARIA NEELE Een band die voordat je met je ogen kunt knipperen over schakelt van een Frans chan son op salsa en van rap op klassiek. Onmiskenbaar een feestje. Feest der herkenning, feest van de verkeerde benen. Alles is anders dan je op het eerste gezicht denkt; alies is minstens twee keer zo erg cli ché dan je in je wildste dro men kunt verzinnen. Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Showorkest is de abso lute top in de perfecte imita tie, de overdrijving en de ver rassing. Want de feestjes van het GNTV lopen altijd nét even anders dan je dacht. Voortbordurend op het succes van de eerste twee shows is het nieuwe programma Glorious Surrender van het GNTV sa mengesteld uit dezelfde ingre diënten waarmee het Rotter damse vijftal al eerder volle za len overeind bracht. Herkenbaar en toch weer nieuw, want er zijn nog veel onontgonnen muzikale stijlen waarin Bert van Bommel, Louis Kockelman, Jochem Kroon, Peter Tinke en Anton van der Burgh hun ei kwijt kun nen. Met veel commentaar vanaf de zijlijn en muzikale grapjes die voor iedereen verstaanbaar zijn. En nummers waarin de leden van het orkest hun vaardigheden op verschillende (alweer nieuwe) instrumenten kunnen demon streren. Zoals bijvoorbeeld dat ene folknummer, waarbij Bert van Bommel laat horen dat hij vroeger 'in zijn folkperiode' zeer verdienstelijk fluit speelde. Lange adem De formule is nog lang niet uit gewerkt. De rasmuzikanten van het GNTV komen nog dagelijks nieuwe mogelijkheden tegen. Bert van Bommel, zanger, trom pettist en bespeler van alle moge lijke koperen blaasinstrumenten: „Alles wat je hoort vertaal je naar het programma. Je luistert altijd en overal op een bepaalde manier." Maar voordat een nummer de perfectie bereikt heeft die het orkest eist van zich- Jf *4 Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Shotvorkest: feest op het podium. Foto: HENK-JAN KAMERBEEK zelf, stroomt er heel wat water door de Maas. „Perfectie is be langrijk. Pas als je op de auto matische piloot kunt spelen, is er ruimte voor andére dingen", zegt Bert. En die 'andere dingen' gebeuren aan de lopende band. Zonder teveel prijs te geven van de ma nier waarop de band het publiek tot tranen van het lachen brengt: verschillende 'internationale so listen' bevolken het podium (waaronder voor de trouwe fans een oude bekende uit een vorig programma, de bekende Franse chansonnier Jean Jacques Du Taille in een subtiel bijrolletje), van operasterren in de rol van Don Carlos tot een Mexicaanse zangeres met een verbazend lan ge adem. In Glorious Surrender veel folklore, met alles erop en eraan. Van Iers tot Turks, van Caribisch tot oer-Hollands. De folkore van de tv-spelletjes, de folklore van de moderne-mu- ziekpraktijk. Het allerergste wat ze konden vinden, uitvergroot en volmaakt op het podium ge bracht, uiteraard ook in de vormgeving. De aankleding van de 'Turkse' act heeft het GNTV overgehou den uit een toernee naar Oman, waar het orkest was voor een optreden voor de plaatselijke Nederlandse gemeenschap. „Die jurken en die petjes, daar móes ten we gewoon iets mee", vertelt Bert. „Louis is in dat nummer een heel foute Alladin, en verder klopt er natuurlijk geen reet van, want de tekst die langskomt is Arabisch en de rest is Turks." Maar, muzikaal zit het nummer geheid in elkaar en ook op de belichting en het geluid is niets aan. te merken. Wie wel eens naar de Turkse tv-zender kijkt, herkent moeiteloos het sfeertje. „Dat is voor een groot deel de verdienste van onze geluids man", vindt Bert. „Wim (de Gel der) is eigenlijk de zesde muzi kant van het orkest. Hij maakt voor elk nummer een apart ge- luidsontwerp. IJij kan een snare- -drum op drie verschillende ma nieren laten klinken. Dat hoort bijna niemand, maar toch werkt het." We verklappen niks Het ultieme cliché, zo omschrijft zanger/saxofonist Louis Koc kelman het streven van het GNTV. Het ongebruikelijke ein de (we verklappen niets!) is daar een voorbeeld van. „Je moet ook durven om het totaal anders te doen", vindt hij. „Dat het pu bliek daarin onwoorwaardelijk meegaat, emotioneert óns ook. We staan op dat moment vaak met kippevel op het podium. Toch moet je daar afstand van blijven nemen, anders wordt het een parodie op een parodie." Het publiek komt nog steeds in drommen af op het GNTV; er is al bijna geen kaartje meer te krijgen voor de optredens, zeker niet in en rond de thuishaven Rotterdam. Hoewel het GNTV zo langzamerhand vertrouwd is geraakt met het fenomeen 'uit verkocht' blijft het een feest om voor volle zalen te spelen, vindt Louis Kockelman. „We hebben de laatste jaren een gemiddelde zaalbezetting van zo'n 95 pro cent", vertelt hij. „Dat is leuk, maar je moet zorgen dat je er niet blasé van wordt." Want, be kent hij: „Toen we voor het eerst voor zo'n uitverkochte zaal speelden, hebben we ons met z'n vijven laten fotograferen voor een poster met zo'n strook er schuin overheen geplakt. Dat ge voel moet je zien vast te hou den." Wie nog kans wil maken op een plaatsje bij Glorious Surrender kan het zaterdag 23 april probe ren in De Bonkelaar in Slie- drecht, vrijdag 29 april in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen en van dinsdag 17 tot en met zaterdag 21 mei in Luxor in Rot terdam. Alleen! is gebaseerd op de ro man: 'Paulinchen war allein zu Haus' van Gabriele Woh- mann. Paulientje is een wees. Haar adoptie-ouders, twee schrijvers, hebben het beste met haar voor. Ze willen Pau la een goede, en vooral vrije, opvoeding geven. Ze raadple gen de juiste moderne pedago gische literatuur en proberen voor ieder 'probleem' een ver klaring te vinden. Toch voelt Paula zich onbegre pen. Om aan al die goedwillende aandacht te ontsnappen speelt ze soms de rol van Paul, soms die van Paulientje. Ze leeft op als ze alleen thuis kan zijn. Gabriele Wohmann ontleende de titel van haar boek aan het gelijknamige vers van Dr. H. Hoffmann uit 1845. Dat gedicht je gaat over een meisje dat alleen thuis is, met vuur speelt en ver brandt. Leve de moraal. Het ver haal van Wohmann gaat over het tegendeel: een teveel aan mo reel besef en het ontbreken van de vanzelfsprekende liefde. Aan het eind van het verhaal is Paula alleen thuis en pas dan bereikt ze wat ze graag wil, namelijk: se rieus genomen worden. Het vuur waarmee ze dan speelt is symbo lisch: om zich te kunnen bevrij den moet ze al haar schepen ach ter zich verbranden. Ongebruikelijk Dit stuk wordt weliswaar in theaters gespeeld maar niet in de gebruikelijke opstelling. De bei de pleegouders, Christa en Koen, ontvangen u in hun wo ning. De periode dat Paula in huis was is rijk aan herinnerin gen, maar het is natuurlijk on doenlijk om al die anekdotes op één avond te vertellen. Daarom hebben Christa en Koen een twintigtal herinneringen een titel gegeven. Aan het begin van de voorstelling zal het toeval acht toeschouwers aanwijzen, die ver volgens ieder één herinnering, een scène, mogen kiezen. Iedere voorstelling is dus anders. Door de bijzondere opstelling waarin het stuk gespeeld wordt, is het aantal plaatsen beperkt. Om die reden wordt de voorstelling twee keer per avond gespeeld. Atteem Gabriele Wohmann is een Duit se schrijfster die in 1932 in woont en werkt. Ze heeft meer Darmstadt is geboren en daar dan 100 titels op haar naam staan, waaronder romans, ge dichtenbundels, verhalen, hoor spelen, televisiedrama en toneel stukken. In 1982 waren vier van haar boeken in het Nederlands vertaald. Daar zijn ondertussen niet veel vertalingen bij geko men. Ten onrechte Zeer ten onrechte, volgens het Onafhankelijk Toneel want deze - in Duitsland veel gelezen - schrijfster schrijft op een bijzon der intense manier. Haar werk heeft hen in 1983 al eens verleid tot het maken van een toneel stuk: 'Onafhankelijk Toneel speelt Nu', gemaakt en gespeeld dóór Gerrit Timmers en Ditha van der Linden en gebaseerd op de bundel 'Paarlauf. Nu dus 'Alleen!' met Joke Tjalsma, José Kuijpers en Gerrit Timmers. Mirjam Koen gaf regie-adviezen en Gerrit Timmers draagt de eindverantwoordelijkheid. 'Alleen!' gaat tweemaal in pre mière op 22 en 23 april. Van avond, donderdag 21 april, is er nog een try-out. De verdere voor stellingen zijn op 24,27, 28,29 en 30 april en 12 en 3 mei aan de St. Jobsweg 3, Rotterdam, telefoon 010-4769029. De Levende Jukebox staat voor een avondvullend muzikaal spektakel en is vooral bekend als populaire attractie tijdens het zomerse theater /muziek festival 'Boulevard of broken Dreams' (nu Parade-festival). Met een onweerstaanbaar gees tig programma, waarin deze avond voor het levenslied cen traal staat, verzorgt de bevallige Helen op geheel eigen wijze de presentatie, terwijl Yvonne zich uitdagend tussen het publiek mengt om verzoekjes te noteren. Twee duidelijke borden bieden het publiek een overzicht met keuze uit de beschikbare titels. Elk nummer wordt door de da mes op meeslepende wijze live vertolkt. Bij gebruikmaking van speciaal Smartlap diner (voor 21.00 uur) gratis entree. Donderdag 28 april, Plan C, Rot terdam, aanvang vanaf 21.00 uur. Helen en Yvon Toneelgroep Art Pro speelt zaterdag 23 april in theater De Uitstek het bekende klassieke stuk Oom Wanja van Anton Tsjechov. Aanvang 20.15 uur. Vijfjaar geleden verraste Frans Strijards met een enscenering van De kersentuin. Het stuk werd niet in de zo kenmerken de melancholieke Tsjechov- stijl gespeeld, maar als een hi larische klucht. In Oom Wanja is het kleinbur gerlijk leed evenmin van de lucht. Professor Serebraikov, zijn dochter Sonja, zijn tweede vrouw Jelena en de arts Astrov kwijnen op het landgoed. Ver stikkende familierelaties en heimelijke dromen drijven de personages voort. Oom Wanja: een milde come- die over mensen die geconfron teerd worden met het faillisse ment van hun bestaan. Behalve Sporen en Toeval. Art Pro speelde in Zwijndrecht ook Hedda Gabler van Ibsen. Eveneens een klassiek toneel stuk dat op een zeer eigenzinni ge wijze werd gebracht. Regie: Frans Strijards, spel: Rudolf Lucieer, Gijs Scholten van Aschat, Jacqueline Blom, Marieke Heebink, Jurg Mole naar, Elsje de Wijn en Saskia Rinsma. Kaarten a f 20,-/17,50 (Pass65/CJP/JTK) zijn ver krijgbaar van dinsdag tot en met vrijdag van 14.00 uur tot 16.00 uur en op zaterdag tussen 10.00-12.00 uur. Telefonisch re serveren op: 078-194333. Een muzikaal eerbetoon aan: Billie Holiday, Dinah Washing ton, Mahalia Jackson, Ethel Waters, Bessie Smith, Ma Rai- ney. Sandra Reaves-Philips, bekend van de film Lean on me en de Broadway musical Raisin, re- creëert op onnavolgbare wijze, bijgestaan door vijf topmuzikan- ten de bovengenoemde Late, great ladies of blues and jazz en viert hiermee triomfen in de V.S. De zangeres trakteert haar pu bliek op een aantal muzikale portretten van deze, tot de ver beelding sprekende, diva's uit het recente blues en jazz verle den. Rode draad in de voorstel ling is de fascinerende persoon lijkheid van Sandra zelf, die als een kameleon de verschillende karakters van de Ladies-aan- neemt. Deze bijzonder feestelijke show is een schoolvoorbeeld van Amerikaans top-entertainment! Reaves-Philips optreden swingt tot aan de laatste stoel van het balkon... een fantastische voor stelling The Times Dayton, Ohio. ...actrice van onvervalste kwaliteit...Groots!' Internatio nal Herald Tribune. Zondag 24 april, Theater Zuid plein Rotterdam.

De Havenloods | 1994 | | pagina 13