'Film maakt heel duidelijk hoe gevaaiiijk alledaags racisme is' l DROGIST NU OOK NAGELSTYLIST de zonnebloem 5,45 4,95 7,95 Cursus van FING'RS verhoogt vakmanschap INGEZONDEN BRIEF 'Gehandicaptenvervoer nu niet best' Westland-Zuid met 750 leerlingen naar Schindler's List DE ZONNEBLOEM GROEIT... Giro 145 De gouden medaille van Ben Klerks UW WIJNSPECIALIST COINTREAU 29,95 17-377 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 28 APRIL 1994 door TOINE HEIJMANS WATERWEG Na afloop van de voorstelling is er in de foyer van bioscoop Corso in Rotterdam tijd voor een kringgesprek. Een enkeling veegt nog snel de ogen droog. „Wat voelen jullie nu? Wat zijn jullie emoties?", vraagt godsdienstleraar Kees Blok een groep derdeklassers. Hij krijgt twintig verschillende antwoorden. Maar over één ding zijn ze het eens: „Wat er in de oorlog is gebeurd, dat mag nooit meer." Voor 4500 scholieren uit de re gio stond vorig week Schindler's List op het programma. Ze zien de Spielberg-film in schoolver band en tegen gereduceerd - want door de gemeente gesubsi dieerd- tarief. De Vlaardingse scholengemeenschap Westland- Zuid was vorige week maandag 'de eerste school die de speciale voorstelling met 750 leerlingen tegelijk bezocht. Die ochtend wachten vier brug klassers op een zonnig station Vlaardingen-West de komst van de trein naar Rotterdam af. Ze vinden het 'wel tof, zo'n onver wacht uitstapje. Wat ze te zien krijgen doet niet echt ter zake. „Als het maar een goede film is", zegt Perry van der Marei (13). Schindler's List vertelt het ver haal van Oskar Schindler, een Duitse industrieel die, eerst uit puur winstbejag, later wellicht uit altruïsme, het leven redt van meer dan duizend Poolse joden. Het is geen gemakkelijke film. Spielberg laat de geschiedenis van de holocaust in alle gruwe lijkheid zien. Willekeurige exe cuties, gewelddadige razzia's en de rokende schoorsteen van Auschwitz komen uitgebreid in beeld. De vier brugklassers hebben er weinig moeite mee. Ja, de meis jes uit hun klas vinden het eng. Maar zij niet. Perry: „Op video zie ik genoeg van dat soort films. In Memphis Belle zie je hoe men sen in een vliegtuig worden ka potgeschoten. En in Alive eten ze elkaar op." Documentaire Ze kennen de geschiedenis van Oskar Schindler. Muziekzender MTV heeft er al veel van laten zien, vertelt Gerard Vermaat, klasgenoot van Perry. „Het gaat over mensen die de gaskamer in gaan. En natuurlijk dat het nooit meer mag gebeuren. Dat je niet mag discrimineren." „Eigenlijk is het een merkwaar dige film", zegt B. Kranenburg, conrector en organisator van het filmbezoek. „Je kijkt naar een fictief verhaal, maar in werke lijkheid is het een documentai re." De Vlaardingse school schreef zich drie weken geleden als eerste in voor de speciale voorstellingen. „Film, en zeker een Spielberg-film, is aan de leer lingen goed besteed' legt Kra nenburg uit, „Shoah, de zes uur durende documentaire over de holocaust, kun je de leerlingen niet laten zien. Die willen een omlijnd verhaal. Oskar Schind ler symboliseert in deze film de hele Tweede Wereldoorlog. Daar kunnen ze wat mee." Aan de film ging een voorberei ding vooraf. Leraren geschiede nis en maatschappijleer besteed den een lesuur aan de Tweede Wereldoorlog in het algemeen en het verhaal van Oskar Schindler in het bijzonder. Klasseleraren bespreken de film deze week met hun leerlingen. Veel discussie over de zwaarte van Schindler's List is er in de Vlaardingse lera- renkamer niet geweest, zegt Kra nenburg. „De kinderen, ook de jongsten, zijn veel gewend. Bo vendien is het een integer en eer lijk verhaal." Popcorn Om kwart over negen stroomt de bioscoop vol. Als het licht dimt en traditionele joodse mu ziek de zaal vult, vliegt de eerste popcorn al door de lucht. Ge lach als een acteur met een joods-orthodox kapsel in beeld verschijnt. Gegrinnik om een blote borst. De gewelddadige scènes maken weinig indruk, zo lijkt het. „Willen we even serieus reageren!", roept een leraar als hij het vrolijke gejoel om een executie-scène misplaatst vindt. Maijon van Gelderen (15) ergert zich na afloop aan de reacties van haar medescholieren. „Ik was liever met mijn ouders naar de film gegaan. Dan is het even stil als je thuiskomt. Voor veel leerlingen gaat het nu meer om de vrije dag." Voor Marjon en haar klas- en leeftijdsgenoot Gwenda den Meeten heeft de film duidelijk gemaakt hoe ge vaarlijk het alledaagse racisme is. „Voortaan denk ik beter na als ik iets over een Turk zeg. Dat floept er soms zomaar uit." Ze betwijfelt of die boodschap ook bij andere leerlingen is overgeko men. Daarvoor staat de oorlogs geschiedenis te ver af van wat er nu gebeurt. „We hebben ook Mississipi Burning gezien, over rassenhaat in het Zuiden van Amerika. En The Wave. Dat zijn veel meer films van nu; die laten zien dat ook in deze tijd vreselij ke dingen kunnen gebeuren." „Zo'n film heeft als lesmateriaal meerwaarde", vindt maatschap pijleraar C. Zevenbergen. „Maar je moet als docent wel iets doen met de emoties die het losmaakt bij de kinderen. Een leerling die de film al had gezien zei tegen me: 'Ik vond hem wel spannend, maar Jurassic Park was beter'. Ik hoop dat ze zo niet allemaal zitten te kijken." Zevenbergen gebruikt de film om zijn leerlin gen duidelijk te maken waar ras senhaat en discriminatie toe kunnen leiden. „Ze zien de over eenkomsten tussen de film en de problemen van deze tijd wel. De economische crisis, en hoe die racisme kan aanwakkeren. Maar die koppeling moet je in de les wel heel duidelijk leggen, want het blijft een zwart/wit film die speelt in het verleden." Godsdienstleraar Kees Blok is het daar niet helemaal mee eens. „Het is zo in de eerste plaats een leuk uitje", zegt hij. „Gezellig zo, met z'n allen, en bovendien nog verantwoord ook. Achteraf kun je op de thema's van de film inspelen, maar ik zal het niet systematisch in mijn lessen ge bruiken. Als er morgen op school niet meer over gepraat wordt, doe ik er niets mee. Een mens leert nu eenmaal alleen op het moment dat het hem uit komt." Dat alles vanaf 1 april in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten Vervoer van uit één loket wordt geregeld en dat dit efficiënt verloopt, is vol gens een ingezonden briefschrijf ster op een sprookje. „Wij vroegen kortgeleden aan het ziekenfonds of het mogelijk was om onze bijdrage voor het vervoer per taxi van onze gehan dicapte dochter alvast te mogen storten, zodat de rekeningen van het taxibedrijf rechtstreeks naar het ziekenfonds kunnen gaan. Dat was akkoord, alleen moes ten wij dan wel'even langs gaan bij het taxibedrijf om de bijdrage te voldoen. Geen probleem. Dus wij naar de tweede verdieping van het taxigebouw, om vervol gens verwezen te worden naar de eerste verdieping en daarna weer naar een andere kantoor op de tweede verdieping. Daar werd de rekening uitgetikt. Om het alle maal nog even voor de zekerheid te checken werd contact opgeno men met het ziekenfonds. Hoe wel in eerste instantie deze gang van zaken was goedgekeurd vond men nu plotseling dat de specialist van het Dijkzigt Zie kenhuis een brief moest schrij ven naar het ziekenfonds en pas als deze instantie het verzoek zou goedkeuren, dan mochten wij ons weer bij het taxibedrijf vervoegen. Al met al leverde deze nieuwe eis voor ons een dag werk en ruim 50 kilometer rijden op. De spe cialist schreef de brief en gaf de groene kaart mee, die in de regel al voldoende is voor een vergoe ding. Kosten besparend noemen ze dit. Als gehandicapte schijn je rech ten te hebben, maar die moet je wel met 1000 redenen omkleed, afdwingen. Wij hebben ontdekt dat je als gehandicapte goede knieën moet hebben om voor elke instantie een knieval te ma ken, daarnaast een gepantserd hart en een ijzersterk geheugen, want overal moeten alle feiten opnieuw op tafel worden gelegd en tevens dien je te beschikken over een groot ontwikkeld dank- baarheidsgevoel en extra kleine handjes zodat die snel zijn te vullen." Aldus de ingekorte brief van een verbitterde mevrouw H.C. (naam en adres bij de redactie bekend) De 30.000 vrijwilligers van de Zonnebloem doen meer dan bootvakanties op de Rijn. Zij organiseren voor langdurig zieken en gehandicapten ontspanningsbijeenkomsten, ver zorgen een dagje uit en, heel belangrijk, komen regelmatig langs voor een gesprek. Er zijn ruim 1400 afdelingen, met veel praktische initiatieven. Dit jaar bestaat de Zonnebloem 45 jaar. Postbus 2100,4800 CC Breda Telefoon (076) 602060 Geef de Zonnebloem 25, Drie keer heb ik aan de Olympische Spelen voor gehandicapten meegedaan. In Barcelona won ik een gouden medaille met het rolstoel basketbal team. We hebben hard geknokt voor de overwinning. Dat knokken heb ik moeten leren.Toen ik 18 was werd ik getroffen door een noodlottig ongeval. Mijn linkerbeen werd verbrijzeld en moest geamputeerd worden. Pats, weg toekomst, ik was voortaan gehandicapt. Sport heeft me geholpen om mijn handicap te overwinnen en er mee te leren leven. Ik wil graag dat zoveel mogelijk gehandicapte mensen aan sport gaan doen. Sport is goed voor lichaam en geest en je beleeft er veel plezier aan. Als je aan sport doet, hoor je er weer bij. Maar gehandicaptensport kost veel geld. U kunt daarbij helpen. Geef aan de collectant of stort u< bank of giro. n bijdrage op Met sport overwinnen zij hun handicap Uiro btfbb ABIM-AMHU Bank /u./u./u.ub» t.n.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten AANBIEDINGEN GELDIG VAN 27 APRIL T/M 10 MEI 1994 van a,» voor van voor Canei Bianco - Bosca Dè sprankelende Italiaanse wijn, tintel- ftis en fruitig. Een wijn, die aï15,95 voor altijd smaakt bij elk gerecht, het hele jaar door. Coteaux du Languedoc AC "Chasseloup" Een zachte en toch heerlijk stevige wijn Van 5,50 voor voor alledag. Een wijn die velen aan zal spreken. Chateau"Terre Vieille" Bordeaux Rouge AC Een uitstekende rode Bordeauxwijn met een fonkelende yan «j voor mooie kleur. Bezit een f geurige neus en een A aangenaam bouquet. CJ vF Chateau la Salagre AC Bergerac rouge Een wijn met een heldere robijnrode kleur, fris en fruitig en die in zijn jeugd op zijn best is. Gelet op de prijs een zeer bevredi gende wijn, geschikt voor alledag en bij eenvoudige maaltijden. Van 8,95 voor Van onze redactie mode cosmetica. ROTTERDAM - Het oplos sen van nagelproblemen en het goed verzorgen van nagels is een vak apart. Dat vinden ze met name bij Euronail, het be drijf dat de nagelverzor gingsproducten en kunst nagels van FING'RS aan drogisterijen en parfume- riSn levert. Daarom werd vorige week gestart met het geven van een cursus FING'RS Nagelstylist voor medewerksters van dro gisterijen en parfumeriën. De eerste cursusavond vond plaats voor de dro gisten in het Rijnmond gebied. Korte kunstnagels een succes Tijdens de cursusavond vertelde Elly van Es, die samen met haar dochter Annemieke het bedrijf Eu ronail leidt, eerst iets over de geschiedenis van de kunstnagel. Duidelijk werd, dat de kunstnagel zo'n 30 jaar geleden in Amerika is ontwikkeld, in eerste instantie als oplos sing voor de problemen van nagelbijters. Later zag je, dat de kunstnagel ook als beauty-oplossing gebruikt ging worden. Kenmerkend voor de Amerikaanse kunstnagels was, dat ze vooral lang waren. "Dat was niets voor de Nederlandse consument" vond Elly van Es al snel. Zij wilde ruim 10 jaar ge leden een bedrijf in kunst nagels beginnen en was over de hele wereld zo'n 25 tot 30 verschillende soorten en merken tegen gekomen. "FING'RS stak daar met kop en schou ders bovenuit en dus heb ben wij gekozen voor dit kwalitatieve, Amerikaanse topmerk. Vervolgens heb ben wij hier vanuit Neder land aangedrongen op het maken van kortere na gels, omdat niet alleen hier, maar ook in andere Europese landen lange kunstnagels niet altijd mooi en praktisch worden gevonden". Het succes van deze Ne derlandse "vondst" mag er zijn. In 1992 verkocht FING'RS in 48 landen over de gehele wereld maar liefst 1 miljard (I) kunstnagels, voorname lijk korte. In Amerika wor den er al voor 60% korte nagels gebruikt, in Eu ropa zelfs voor 80%. Mede door de inspannin gen van Elly en Annemieke ING'RS in Euro pa. Productgroepen Het merk FING'RS kent 4 zogenaamde product groepen, namelijk kunst nagels, nagelverzorgings producten, vijlen en kunstwimpers (onder de naam WIMP'RS, welke naam ook door Elly van Es werd bedacht). De kunstnagels van FING'RS zijn er in de naturel uitvoering in 5 maten/lengtes: extra kort, kort, extra smal, medium en lang. een mode-instituut, zodat wij 2 jaar vari tevoren op de hoogte zijn van de nieuwe mode-kleuren en daarmee dus met de kleu ren van de gekleurde kunstnagels rekening kunnen houden. Alle ge kleurde nagels worden overigens uitsluitend in de korte uitvoering ge maakt". Het complete aanbod van FING'RS kent verder lij men en removers, reparatie-setjes en nagel versterkers, glanslak en nagelriem-olie enz. Op het assortiment vijlen is men al niet minder trots. Zeker de 3—in—1 hoog- 'ijl is bij de Ne klant favoriet. Vakmanschap en beter advies Tijdens de cursusavond in Rotterdam was het de taak van Elly van Es om het vakmanschap (of vak vrouwschap) van de aan wezige drogisterij medewerksters te verbe teren. De vele dames (en een heer) moesten dan ook bij elkaar nagels ver zorgen, kunstnagels aan brengen en verwijderen, leren omgaan met de ver schillende producten en weten wat wel en niet kan en waarop moet worden gelet. Na deze cursus hadden ze het allemaal onder de knie en mochten ze het Certificaat FING'RS Nagelstylist in ontvangst nemen. En dat alles, om de medewerksters in de drogisterij een beter na geladvies aan de klant te kunnen laten geven. Elly van Es: Ik denk, dat we met zo'n cursus een goede bijdrage leveren aan een beter nagelad vies voor de klant. Ik ben zelf nagelbijter en weet als geen ander, dat je Het assortiment van FING'RS. daar enorme problemen INGESCHEURDE mee kunt hebben. Dankzij NAGELS de kunstnageltjes en die Met het reparatie-setje van FING'RS in het bij- Quik Fix kunnen inge- zonder heb ik -en met mij scheurde nagels snel ge repareerd worden. De ei- honderdduizenden mensen- een probleem gen nagel kan gewoon minder. Want als je e maal door hebt hoe s b een- doorgroeien. pel het werkt, kan je met NAGELS VIJLEN je handen weer gewoon Met de 4-zijdige vijl kunt voor de dag komen. De u uw eigen nagel het best deelneemsters aan de korter maken. Begin met cursus kunnen vanaf nu de minst fijne zijde en de klant zowel letterlijk eindig met de fijnste zij als figuurlijk een handje de. 1x Per week herhalen, helpenl". Voor het langdurig glan zend maken van de eigen Waar moet je op letten nagel is er de 3-in-1 Voor een ieder met nagel- hoogglansvijl van problemen hebben Elly FING'RS. Begin met de minst fijne zijde, eindig met de hoogglanszijde en beweeg de vijl voorzichtig heen en weer over de op pervlakte van de nagel. 1x Per 2 maanden herhalen. Drogisterij Haarimport, Lange Kerkstraat 17 NAGELBIJTERS Kies een korte of korte kunstnagel. De Elly van Es laat zien hoe je kunstnagels opbrengt. kunstnagel mag slechts iets langer zijn dan de ei gen nagel. Zorg dat de eigen nagel schoon en droog is, voor dat de kunstnagel wordt opgebracht. Gebruik extra sterke na- gellijm voor een betere hechting. Gebruik een speciale nagellijm-remover voor het verwijderen van de kunstnageltjes. Gebruik kunstnagels met lijmstrips voor een avondje uit. Deze zijn ge makkelijk te verwijderen. SPLIJTEN EN SCHEUREN Een speciale 3-in-1 na gelversterker zorgt er voor, dat uw eigen nagels sterker worden-door een dun laagje gel, dat bij

De Havenloods | 1994 | | pagina 13