'Verveling en drank speelden grotere rol dan eer en roem' B0UMAN WOONNIEUWS ,.,,.2995,- .2995,- 1995,- .895,- 1795,- 3695,- /MONTÈL 1995,- Vlaardinger schrijft boek over Hollandse soldaten in Duitsland 'Jan Rot is liefde' Fiets mee langs het fhiitekruid Op zoek naar de oplossing HLL «2 - BOUMAN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 28 APRIL 1994 door JACQUES VERHAGEN WATERWEG- 'Na de suc cesvolle afsluiting van de veld tocht bleven 6000 Hollanders achter als bezetters van de Noordduitse gebieden'. Deze intrigerende zin staat in het boek van de Vlaardingse his toricus Marco van der Hoe ven. Ongeloofwaardig, een stille wens misschien, maar het is wel degelijk gebeurd. Die soldaten maakten deel uit van het leger van Napoleon om de opstandige Pruisen en hun bondgenoten een militair lesje te leren. Het boek is ge titeld 'Van de Weser tot de Weichsel' en het eerste exem plaar werd woensdag 20 april jl. uitgereikt aan generaal- majoor Reitsma. Ironisch ge noeg is hij de commandant van het pas opgerichte Eerste Duits-Nederlandse Leger korps. Marco van der Hoeven voltooi de in Vlaardingen het lyceum aan de dit jaar jubilerende scho lengemeenschap Groen van Prinsterer. Daarna vertrok hij naar de studentenstad Leiden om geschiedenis te gaan stude ren. Voor zijn doctoraalscriptie koos hij het onderwerp over het Nederlandse leger in Duitsland SCHIEDAM Schrijver, mu zikant, zanger en entertainer... Jan Rot is het allemaal. In 1992 maakte hij zijn eerste program ma, waarmee hij direct veel suc ces had. Om zijn publiek nog beter te leren kennen nodigt Jan Rot hen tegenwoordig bij hem thuis uit. Om een huiselijke sfeer te creëren bouwt de cabaretier op het podium van De Teerstoof zijn 'kleine paleis'. Zijn zigeuner broertje hangt aan de muur en ook zijn theekroes is hij niet ver geten. In deze ambiance met Per zische tapijtjes en gordijnen voelt hij zich heerlijk op zijn gemak en vertelt ontspannen over zijn seksuele voorkeuren en zingt prachtige liedjes. Jan Rot is met zijn programma 'Rot is liefde' te zien in De Teer stoof op donderdag 28 en vrij dag 29 april. Aanvang 20.30 uur. Toegang achttien gulden. Pas houders betalen vijftien gulden. SCHIEDAM Wegens het succes van vorig jaar wordt de Fluitekruidfietstocht herhaald. In plaats van wandelschoenen zullen de deelnemers aan de maandelijkse heemtuinexcursie deze keer dus hun fiets moeten meenemen. De fietstocht van zondag 1 mei voert langs weelde rige (berm)begroeiïngen in Schiedam. Fluitekruid en kool zaad zijn maar twee van de vele planten die op die plaatsen groeien en bloeien. De Fluitek ruidfietstocht is uitgestippeld door de Hoofdafdeling Groen voorziening en Natuur van de Dienst Gemeentewerken in sa menwerking met de heemtuin- vrijwilligers. Deelname is gratis. De fietstocht is ongeveer 15 kilo meter lang en start tussen 13.30 en 14.00 uur bij de ingang van de heemtuin. Deze ligt in het ver lengde van het Duivenpad in Kethel-Oost. Bij de start krijgt iedereen een routebeschrijving uitgereikt. Naast de te volgen route zijn op deze beschrijving ook twee mogelijke stopplaatsen aangegeven. Op deze plaatsen is een EHBO-doos aanwezig en kunt men, indien nodig, een band plakken. Boerderijtje De Raad, Harreweg 19, is de eerste stopplaats. Dit Saksische boerderijtje is te bezichtigen en er is een doorlo pende diavoorstelling over on der andere de School- en Kin dertuinen en de Heemtuin. Ver der kan informatie verkregen worden over de plannen die de Hoofdafdeling Groenvoorzie ning en Natuur heeft met de omgeving van het boerderijtje en het boerderijtje zelf. Bij het sluizencomplex Vijfslui zen is de tweede rustplaats. Hier kan men proeven van een na tuurlijk hapje. Het recept van dit hapje en andere recepten waarbij wilde planten worden gebruikt, staan op een stencil. De fietstocht eindigt weer in de heemtuin, waar wordt gedemon streerd hoe je van fluitekruid een fluitje kunt maken. De kinderen kunnen dit ook zelf proberen. Voor de kleinere jeugd zijn kleurplaten verkrijgbaar. Het eindpunt is tot 16.00 uur be mand. Informatie ALARM ALARMNUMMER: 06-11 voor elke seconde die telt. MEDISCHE DIENST ARTSEN: Medische hulp: buiten de normale openingstijden van de prak tijk is de dienstdoende huisarts te bereiken via het tel.nr. van uw eigen huisarts. Stichting Gouwezorg: aanvullende thuiszorgorganisatie t.b.v. de regu liere thuiszorgorganisatie Stichting Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord (kruiswerk en gezinsverzorging) 24 uur per etmaal inzet van (wijkver pleegkundigen, (wijkziekenverzor genden, verpleeghulpen en gezins verzorgenden /-helpenden 24 uur per etmaal bereikbaar via tel.nr. 010-4738090 TANDARTSEN: per 1 jan tan- dartsspreekuur voor in het weekend van vrijdag 17.00 uur tot maandag morgen 08.00 uur en in de avond uren bereikbaar via tel.nr. 010- 4748959. SCHIELAND ZIEKENHUIS: Burg. Knappertlaan 25, Schiedam, tel. 010-4733733 (ook afspraken po liklinieken). Bezoektijden: alle afde lingen 18.00-20.00 uur (m.u.v. de kinderafd.) Za., zo. en feestdagen 14.00-15.00 uur. Kinderafdeling voor ouders/verzorgers van 17.00- 19.00 uiur. 2 volwassenen broer tje of zusje zijn welkom van 10.00- 12.00 uur en 14.30-17.00 uur. Op woensdagmiddag en in het weekend is er tot 17.00 uur vrij bezoek voor broertjes en zusjes. IN VERWACHTING? Kraamcentrum Maassteden, Schie- damseweg 99, 3134 BE Vlaardingen. tel. 010-4342867, voor directe hulp dag en nacht. Voor het bespreken van kraamhulp of informatie kunt u terecht op een van onze spreekuren, waarbij u rechtstreeks van een kraamzorgver- pleegkundige adviezen en informatie kunt krijgen. Alle tijden zijn van 14.00-15.00 uur. Schiedam: Van Swindensingel 99: elke 2e en 4e woensdag v.d. maand; Vlaardingen: Schiedamseweg 99: elke maandag. Wilt u of kunt u van deze spreekuren geen gebruik maken, dan kunt u tel. aanmelden elke maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 11.00 uur, tel.nr. 4358595. Op dezelfde dagen is er van 11.00 tot 12.00 uur een zwangerschaps-en kraamzorginformatielijn voor al uw vragen tel.nr. 4358595. HUISARTSENGROEP DE GOR ZEN/ NIEUWLAND: Voor spoed gevallen, tel. 426.78.31. DIERENARTSEN: Dhr. J.J. de Kaper, Jan Steenstr. 39, 3117 TB Schiedam, tel. 426.82.34 Dierenkliniek Warande, Warande 99, 3116 CD, Schiedam, tel. 010- 473.48.19. Dierenartsenpraktijk A.M. Visee, Schiedamseweg 4ld, 3121 JD Schie dam tel. 010-470.40.22. Dierenkliniek Spaland, Scheep vaartweg 99, 3123 ST Schiedam, tel. 010-471.07.15. Avond- en weekenddiensten: Na afloop van het avondspreekuur tot de volgende ochtend 8.30 uur en van vrijdagavond tot maandagmor gen 8.30 uur is er altijd een dieren arts die dienst heeft. Bij een spoedge val verneemt u middels het ant woordapparaat wie de dienstdoende dierenarts is. Heeft u geen vervoer? Bel de dieren ambulance Schiedam tel. 010- 4777975; Vlaardingen tel. 010- 4345335; Rotterdam tel. 010- 4155666; Maassluis, tel. 01899- 17592. WETENSCHAPPELIJK DIABETESONDERZOEK I Wist u dat er in Nederland 350.000 mensen zijn met diabetes (suikerziekte)? En dat dit aantal nog aanzienlijk toeneemt? ledereen kan diabetes krijgen, jong en oud, van de ene dag op de andere. Diabetes kan met medicijnen worden behandeld, maar is niet te genezen. Diabetes kan ernstige complicaties veroorzaken, zoals oogziekten, hart- en vaatziekten en nieraandoeningen. De wetenschap is hard op zoek naar de oplossing voor deze ingewikkelde chronische ziekte. Steun daarom het wetenschappelijk onderzoek, steun het Diabetes Fonds Nederland in ten tijde van Napoleon. „Napo leon hield grote delen van Euro pa bezet", licht Van der Hoeven toe. „In 1806 brak een oorlog tussen Frankrijk en de zogehe ten Vierde Coalitie uit. De Prui sen werden in een soort Blitz krieg door de 'Grande Armee' verslagen. De andere coalitie partners van de Pruisen waren Zweden, Engeland en Rusland. Het Nederlandse leger van 12.000 man moest de linkerflank afdekken tegen invallen van de drie Pruisische companen. Na de succesvolle afronding in 1807 bleef de helft van Nederlandse leger in Duitsland als bezettings troepen achter. In 1809 kwamen ze nog een keer in actie om een opstand neer te slaan. Kort daarna werden ze teruggeroepen om steun te verlenen op Walc heren. De Engelsen hadden de moed niet opgegeven om Euro pa binnen te dringen. Dit bete kende tevens het einde van de stationering van Nederlandse troepen in Duitsland." Drankgebruik Momenteel werkt de 24-jarige Van der Hoeven als medewerker in het Delftse Legermuseum. Tij dens zijn studententijd werkte hij daar als gids. In januari werd hij onder de wapenen geroepen en het ministerie van Defensie was zo coulant hem te stationeren in het museum. Nu werkt hij gedu rende acht maanden als fulltimer aan de Delftse Kortegeer. Het is niet zo verwonderlijk dat de jon ge doctorandus in dit museum werkt want zijn afstudeerrich ting was militaire geschiedenis. Zijn scriptie over het Nederland se leger kwam op een opmerke lijke wijze tot stand en de feiten die hij vond waren dat vaak eveneens. „Een bekende Britse historicus, John Keegan, had onderzoek ge daan naar persoonlijke ervarinr gen van soldaten tijdens drie veldslagen", vervolgt Van der Hoeven. „Onder meer in de tijd van Napoleon. Dit bracht mij op hét idee dit toe te passen op één veldslag waar Nederlanders bij betrokken waren. Dat werd dus het leger van het koninkrijk Hol land tijdens de Duitse veldtoch ten van Napoleon in 1806, 1807 en 1809. Mijn boek is voorname lijk gebaseerd op persoonlijke dagboeken van soldaten. Een behoorlijk aantal ligt bewaard in het Rijksarchief in Den Haag. Wat opvalt is dat, in tegenstel ling tot de geschiedschrijving die gebaseerd is op de toenmalige propaganda, eer en glorie nau welijks aan de orde kwamen. Het dagelijks leven was het be langrijkste. Hoe de dagelijkse kost te verkrijgen, verveling en het buitensporige drankgebruik speelden de voornaamste rol." Dat zijn scriptie in boekvorm is uitgegeven dankt de historicus aan de persoonlijke interesse van de uitgever van de Bataafse Leeuw. Deze vond het boek be langwekkend genoeg voor een oplage van 1000 exemplaren. Het lezenswaardige boek telt bij na honderd bladzijden en vele nooit eerder gepubliceerde af beeldingen illustreren het gebon den werk. Niet alleen de uitgever vond het boeiend, ook de beoor delaars van de universiteit waren die mening toegedaan. Zij gaven de scriptie de uitzonderlijke hoge waardering van een acht-en-een- half. Kwaliteitszitmeubelen vindt u niet overal. Daar moet u normaal gesproken de wat duurdere zaken voor selekteren. Wij zeggen met opzet 'normaal gesproken', want Montèl vormt wel een héél gunstige uitzon dering op deze regel. Met zitmeubelen die met kop en schouders boven de rest uitsteken. En dan toch voor een prijs die extreem laag mag heten. Kom langs en overtuig uzelf hiervan! Fraai en uitnodigend dit model. De 'uitgewaaierde' armleggers benadrukken het dekoratieve ontwerp. Uitgevoerd in leer. Semi-klassieke hoekset met prima zitkomfort. Elegante, ronde armleggers, schuin oplopend in de lichtgewelfde rug. Bekleding van eersteklas rundleer. Klassieke zitgroep met verwisselbare en keerbare rug- en zitkussens. De gebogen houten pootjes geven het geheel een speels aksent. Bekleding van gedessineerde weefstof. L ffl JB I Romantische herenfauteuil met perfekt zitkomfort door hoge rugleuning en brede zit. Dekoratieve streepstof bekleding. Aparte zitgroep in fraaie 'Art Deco' stijl. Uitermate komfortabel door de dikgevulde rug- en zitkussens. Bekleding van fraaie stof. Moderne herenfauteuil met komfortabe- le, hoge rugleuning. Eigenzinnige vormgeving door de kombinatie van afgeronde armleggers en schuine pootjes. Eigentijdse zitgroep met markant gewelfde rug, afgeronde armleg gers en schuine pootjes. Bekleed met prima kwaliteit rundleer, in diverse kleuren leverbaar. Exclusief en betaalbaar zitkomfort Montèl meubelen zijn voor Rotterdam e.o. uitsluitend verkrijgbaar bij: IJsselmondselaan 175 (Kralingseveer) Tel: 010-450 80 33 Openingstijden: maandag 13.00-17.00, dinsdag t/m donderdag 30-17.30 uur, vrijdag 9.30-21.00 en zaterdag 9.30-17.00 Modern design. Een perfekt gemodelleerde zitgroep die ronde vormen kreatief kombineert met strakke lijnen. Keus uit verschillende stoffen. Montèl vindt u in: HEERENVEEN UTRECHT ARNHEM BEVERWIJK OLDENZAAL LEIDSCHENDAM v, ^0N/E1NDH0VEN ROTTERDAM HEERLEN AXEL ZUTPHEN HILVERSUM GRONINGEN STEENWIJKSMOER ZWOLLE

De Havenloods | 1994 | | pagina 5