GRATIS 'Van uitstel ga je maar zinloos twijfelen' Ook doodziek van houseparty's Vanaf vandaag tot begin juli: gratis uitjes voor snelle bellers! N'dour komt later DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Jenny Arean stampt uit woede in één maand soloprogramma uit de grond Veertig jaar popfoto's in Kunsthal Kinderen geven visie op reclame DONDERDAG 19 MEI 1994 Vanaf vandaagdonderdag 19 mei, beginnen De Haven loods en Het Zuiden met een nieuwe actie waar iedereen van kan profiteren. De krant biedt u -in samenwerking met theaters uit de hele regio - een avondje uit aan, waarvoor u niet meer hoeft te betalen dan de kosten van een tele foontje! Elke donderdag, voor een pe riode van zeven weken -dus tot en met 30 juni- staan er op deze plaats op de UIT-pa- gina een aantal evenementen waarvoor gratis kaartjes be schikbaar gesteld worden. Het aanbod zal per week ver schillen en kan variëren van een avondje naar het theater voor een cabaret-, toneel- of •dansvoorstelling, een popcon cert of een uitvoering van klassieke muziek, tot een be zoek aan een museum of vrij- kaartjes voor de bioscoop. Het enige wat u hoeft te doen om gebruik te maken van deze aan bieding is de volgende dag, op vrijdagmorgen, tussen 11.00 en 12.00 uur bellen met een speciaal telefoonnummer. Voor deze week is dit nummer 02940-31121. Let op! Voor volgende week staat er een ander nummer open. Dit wordt in de krant vermeld. Het heeft geen zin om dit telefoon nummer op een ander tijdstip te draaien. Alleen op het vrijdag morgenuurtje maakt u kans op een gratis avondje uit voor maxi maal twee personen. U kunt ze ophalen bij de kassa van het des betreffende theater, museum, bioscoop of zaal. De Havenloods, Het Zuiden en natuurlijk de regionale theaters wensen u een heel prettige uitje. HET AANBOD VAN DEZE WEEK: The Harbour Jazzclub biedt voor zaterdag 21 mei 1994 3X2 kaarjes voor Concert van All Generations of Jazz, aanvang 22.00 uur, zaal open 21.30 uur. Deze band heeft zich toegelegd op 'swing' uit de jaren '40, '50 en '60. Het repertoire biedt een sca la aan arrangementen van big bands en kleinere muziekgroe- peringen. Door het typische ge luid van de vibrafoon en door alom bekende zangnummers is gebleken dat het steeds terugke rende publiek onwillekeurig ver gelijkingen trekt met het in ge noemdejaren zeer bekende Hol landse ensemble De Millers. Vandaar dat het orkest de leuze voert Met de Sound of the Mil lers. De Bezetting is: Bob Rei- chart - trompet, Joop Beitsma - vibrafoon, Arienne van Mill - piano, Wim van Liem - gitaar en zang, Frank van Kuijen - bas, Marc van Liem - slagwerk, Wa ter v.d. Hoven, klarinet, alt-, tenor- en sopraansax. De band Scapino Rotterdam danst ondermeer 'Edges' van Ed Wubbe is zeer geliefd bij de bezoekers van de Harbour Jazzclub waar deze regelmatig te beluisteren is. The Harbour Jazzclub is aan de Delftsestraat 15 in Rotterdam, tel. Scapino Rotterdam danst nieuw werk van Wubbe, Voort man en De Jonge. Ed Wubbe, Maria Voortman en Roberto de Jonge hebben voor Scapino Rotterdam twee nieuw stukken gemaakt. Edges van Wubbe wordt uitgevoerd in een extravagant toneelbeeld van Noam Ben Jacov op muziek van Henryk Górecki, Dangerous Choir van Voortman De Jon ge op muziek van De Venosa en een nieuwe compositie van Jan- Willem van Mook. Scapino Rotterdam is op vrijdag 20 en zaterdag 21 mei te zien in de Grote Zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Bij de voorstelling op vrijdag 20 mei wordt de mu ziek live vertolkt door het Mon driaan Kwartet. Grote Zaal, vrijdag 20 en zaterdag 21 mei, aanvang 20.15 uur. Reserveren 010-4118110. De Rotterdamsche Schouwburg biedt vlugge vingers 2X2 vrij kaarten voor de voorstelling van zaterdag 21. De Beethovenproms: 3 dinsdagen genieten van de com posities van Ludwig von Beetho ven. Concert en congresgebouw De Doelen heeft in mei extra veel aandacht voor Ludwig. Op 24 mei en 31 mei voert de Berliner Symphoniker ouvertures, piano concerten en symfonieën en het vioolconcert van deze compo nist uit. Tweemaal dirigeert Paul Freeman en is pianist Derek Han de solist. Op 31 mei staat Alun Francis voor het orkest. De vio liste Barbara Gorzynska is solis te in het vioolconcert. De serie concerten werpt een fascineren de blik in het symfonische reper toire van Van Beethoven. Zo is pianoconcert nr.2 nog duidelijk geënt op de verworvenheden van Mozart, en is in het piano concert nr. 5 de meester vol groeid. Zijn doofheid speelde hem parten, maar dat was gen belemmering voor zijn compo- neertechniek. De vierde en vijf de symfonie kon hij zelf nog horen, maar de zevende symfo nie dirigeerde hij 'op zicht': de stokdove Ludwig van Beetho ven moest volledig vertrouen op zijn intern gehoor. De tijd: 20.15 uur. Plaats: Concert- en con gresgebouw De Doelen grote zaal. Toegang: losse kaarten f 20,-. Met reductie f 12,50. Abonnement f 45,- met reductie f30,-. De Doelen biedt voor het concert op dinsdag 24 mei twee vrijkaar ten aan. ••De grootste overzichts tentoonstelling van dit moment in Museum Boymans is die van kunstnijverheid en vormgeving van C.A. Lion Cachet. Deze pio nier van de nieuwe kunst (1864 tot 1945) ontwierp meubels, tex tiel, bankbiljetten, postzegels, scheepsinterieurs en dergelijke. Op 22 mei begint een kleine pre sentatie van ADO-speelgoed, voornamelijk houten auto's en poppemeubels. Het speelgoed, naar ontwerp van Ko Verzuu, werd vervaardigd tussen 1925 en 1955. De opstelling blijft in Boy mans tot en met 17 juli. Andere exposities zijn Tulpen uit Rotterdam (nog tot 29 mei); He rontdekte tekeningen van Kan Stork; Haken en ogen, kledin- gaccessoires uit de collectie Van Beuningen-de Vriese. Boymans Rotterdam stelt deze week 4X2 gratis toegangsbewij zen beschikbaar. Het Luxortheater in Rot terdam stelt voor de voorstellin gen van Jenny Arean zowel op vrijdag 25 als zaterdag 26 mei 2X2 kaarten ter beschikking van de eerste bellers. Meer informa tie over deze voorstelling elders op deze pagina. Voor de popfotgrafie- tentoonstelling in de Kunsthal in Rotterdam zijn vrijdagochtend twee vrijkaarten beschikbaar. Meer informatie over de tentoon stelling vindt u elders op deze pagina. VOOR SNELLE BELLERS In het Filmhuis, Nieuw- straat 12 in Schiedam draait op vrijdag 20 mei om 21.30 uur de film The Fugutive van regisseur Andrew Davis. De film is geba seerd op een tv-serie uit de jaren zestig. Meer dan honderd afle veringen lang was de ten on rechte van moord verdachte dokter Richard Kimble op de vlucht voor de politie. In de filmversie soelen Harrison Ford, Tommy Lee Jones en Je roen Krabbé. Een kaart je kost 7,50 gulden, do nateurs betalen vijf gulden. Voor deze film zijn 2X2 vrijkaarten be schikbaar. Het Schoolmuseum n de Nieuwstraat in Rot terdam, dat zoals elders op deze pagina staat aangekondigd vanaf aanstaand weekend de nieuwe tentoonstellling 'Een andere kijk op reclame' heeft ingericht, biedt hiervoor 4 vrijkaarten aan. Gratis naar de grootse 70's disco show in het World Trade Center tenslotte kunnen 4X2 personen. Grand café De With aan de Witte de Withstraat 16 in Rotterdam is iedere vrijdag- en zaterdagavond vanaf 23.00 uur decor voor Hot Hot Hot Tropical Dance Party's, veelal opgeluis terd door live acts. Deze werden eerder door de uitbater van res taurant Extra Extra (in het Mu seum voor Volkenkunde) in zijn eetgelegenheid georganiseerd. De ongelooflijk tropische dans feesten trokken echter zoveel danslustigen dat men naar een wat groter locatie moest uitwij ken. De City Hottest Tropical Dance Club biedt afwisselend exotische en opzwepende mu zieksoorten als Salsa Africa Brazil, Cumbia, Merengue, Zouk, Bubbling Reggae, Raï en wat dies meer zij. Voor vrijdag 20 mei staat het Orquesta Randy geprogram meerd, de entrée is f 12,50. De With biedt wie vrijdagochtend het eerst aan de telefoon zit, 5X2 gratis kaarten In deze krant is vorige week het Boogie Blues Festival op verkeerde data aangekon digd. Gelukkig voor de lief hebbers die het anders hadden moeten missen, was het festi val niet afgelopen weekend maar komt het er nog aan. Vanaf de openingsceremonie vanavond, donderdag 19 mei tot en met zondagmiddag 22 mei. De openingsceremonie, op een antieke brandblusboot, wordt muzikaal begeleid door Magie Frankie en zijn band. Omstreeks 22.00 uur begint in theatercafé Plan C. het over dekte concert van deze forma tie. Informatie over de overige concerten zijn verderop ii deze ladder terug te vinden. Donderdag 19 mei Muziek Tröckener Kecks, Night- town, Rotterdam 4364020 Vers uit de Maas Festival met Rotterdamse bands Ro- towon, Rotterdam, 4363534 Vrijdag 20 mei Muziek Mister Boogie Woogier The Fireweep Blues Band, Boogie Woogie Festival, Plan C, Rotterdam 4124352 Zaterdag 21 mei Muziek Little Willie Littlefield, Boogie Woogie Festival, Plan C, Rotterdam 4124352 Zondag 22 mei Muziek Free and Easy, Boogie Woogie Festival, Plan C, Rotterdam 4124352 Jeugd Nachtvlucht, door: Thea ter Terra, de Stoep, Spijkenis- se 01880-24453 Roodkapje, door: 17 leer lingen van jeugdtheater- school Hofplein, Jeugdthea ter Hofplein, Rotterdam 4662044 door ELS NEIJTS Menigeen had zich al bij voorbaat verheugd op het knetterend duet dat de combi natie Jenny Arean/Adèle Bloemendaal beloofde met het aangekondigde programma 'Alles heeft zijn prijs'. Maar het pakte anders uit. Bloe mendaal kreeg -ellendig, maar geheel in de sfeer van de programmatitel- een stevige rekening gepresenteerd voor iets te fanatiek fit, jong en mooi willen blijven: ze werd ziek. Arean bleef -even- zitten met 'een handvol mooie so lo's. Alle 'crosstalks' konden weg.' Ze stond al snel weer op. Het uitstel van de premie- re duurde slechts één maand. Het eindresultaat werd een solide soloprogramma van prachtige liederen, afgewis seld met stukken conférence over kleine ergernisen die ze spuit als zijnde wereldleed. „Uit woede, denk ik toch." ver klaart Jenny Arean haar niet te stuiten herstel-tempo. „Een soort van goderverdegodver- overmoed. Veel uitstel kon ook niet lijden. Met het programma waren veel mensen gemoeid, die moeten ook eten. Daarbij, Mar tin (van Dijk, een van haar twee begeleiders-red.) had al gecom poneerd. Dan zit je in een 'go' en van lang uitstel ga je zinloos twijfelen. Na dat gedoe met Adé- le heb ik Ook een geheim tele foonnummer genomen. Ik wilde geen enkel interview voor er een nieuw programma was. Het was een harde tijd maar het is de ■e keer vatten afstand het moeite waard geweest." Arean heeft zowel bij haar pu bliek als bij de betere tekstschrij vers een stevige reputatie als zangeres. Om haar stem maar ook om haar manier van vertol ken. Voor teksten hoeft ze niet de boer op, die komen toch wel bij haar. Mannen als Robert Long, Jacques Klöters, Jan Boerstoel en Rients Gratema te kenen zowel voor de liederen als voor de teksten zonder muziek. Liedjesdiarree Ook Paul de Leeuw leverde een bijdrage: „Hij wilde al heel lang voor me schrijven. Hier lag de kans. Waarom? Hij vindt me goed, zegt'ie. Uiteindelijk zijn ze allemaal komen luisteren en kij ken en na afloop lullen. Al pra tend zijn we tot dit eindresultaat gekomen. Mijn programma heeft niet echt een verhaal of rode draad maar er is wel een kapstok waar een en ander aan op te hangen valt. Een program ma hoort een kop en een staart te hebben, het moet een eenheid zijn. Dat is 'de geheimnis' van een goed programma. Met twin tig nummers achter elkaar zetten krijg je dat niet, dat is liedjesdi arree! Laatst vroeg een vrouw die me interviewde of ik er niet wat andersoortige liedjes in had willen hebben. Achterlijk mens! Die snapte er dus geen ene hol van." Jenny Arean maakt op haar pri- vé-grondgebied nauwelijks een andere indruk dan op het podi um. Ze is even duidelijk over wat haar boeit, ergert of anderszins bezighoudt. Alleen over sommi ge privé-aangelegenheden wei gert ze te praten. Zelfs tegen haar favoriete Volkskrantjour nalist. „Ja, kom! Daar heb ik toch recht op!" Ze schudt heftig haar hoofd. Om fel positief los te barsten over Mandela die op de voorpagina van de zojuist be zorgde krant prijkt. Ontluisterend Daaruit blijkt net zo duidelijk waar ze staat als uit de door haar gekozen teksten. Fraaie voor beelden zijn het lied Yougoslafje van Robert Long en het door Jacques Klöters bewerkte ge dicht over wolven in de Balkan van Mathia Beckovic. Oorlog- onderdrukking... Ze blijft zich er over verbazen: „Waarom is het ene volk superieur en het andere inferieur? Ik zie en hoor zoveel ontluisterende dingen. Ik hoop dat ik me daar nog over verbaas als ik 100 ben. Méér kan ik kan niet doen en ik kan ook niet anders." Zuipschuitenlied Het onderwerp wordt, komisch genoeg, afgekapt omdat ze haar 'je-weet-wel-kater' Smoel aan moedigt zijn territorium te ver dedigen. Van het een komt het ander en er volgt een visuele rondleiding mét mini-cursus tui nieren voor beginners. Haar be scheiden maar fraai én op het zuiden gelegen Jordaanse ach tertuintje geeft er alle aanleiding toe. „Ik heb groene vingers en ik lui de planten de grond uit. Heerlijk om hier 's avonds met koude witte wijn te zitten terwijl op twee keer vallen afstand het leven bruist." Wonen in de Jor- daan, weer een hartstocht die het gesprek op nog een lied brengt: een prachtig zuipschuitenlied over een Amsterdamse kroeg. „Ja mooi hè", beaamt ze. Van Martin. Natuurlijk speelt er alle maal vals sentiment in café's. Het leed hangt er echt in pegels aan het plafond. Logisch toch! Het zijn allemaal verlengstukken van de huiskamer. Zeker een stamkroeg! Of ik dat een zwak tebod vind? Nee hoor. Gewoon een gegeven. Ik kom er zelf ook Jenny Arean brengt 'Alles heeft zijn prijs' op 25 en 26 mei in het Rotterdamse Luxor. Wijde soulpijpen, plateauzo len, glitter en natuurlijk alle mogelijke soorten discomu- ziek uit de zeventiger jaren. Wie nog kleertjes in de kast heeft liggen, kan ze daar sim pelweg uitrukken. Voor de jongere generaties ligt alles weer (op)nieuw in de winkel te koop. Zaterdag 21 mei -vanaf 21.30 uur- aantreden in het World Trade Center in Rot terdam. Als bijzondere attrac tie staat er de formatie LUV. En, onderling geruzie of niet, in de originele bezetting! Initiatiefnemer tot dit grooteve nement is Robin Groenveld van One Only Productions. In mu ziek- en evenementenkringen al LUV! Inde originele samenstelling zo'n 10 jaar bekend als de hardst werkende en althoos betrouwba re organisator. Eigenlijk is deze chique discoparty zijn eigen fees- sie, dat krijg je er van als je altijd aan het werk bent. Maar, zake lijk als hij daarbij is, heeft hij vooraf zorgvuldig ingeschat hoe groot de belangstelling van der den voor een dergelijk evene ment is. „Groot", knikt hij ge heel overtuigd. „Wat dat betreft ben ik niet One Only. Overal waar ik kom merk ik dat mensen doodziek worden van al die hou separty's. En zelf ga ik inder daad daardoor ook minder uit. Als je op een feessie bent en er wordt -bij voorbeeld- een num mer van Hot Chocolate ge draaid, zie je iedereen uit z'n bol gaan. En echt niet alleen de der tigers, ook de kids zingen alles letterlijk mee. Die hebben het toen niet meegemaakt maar het blijkbaar onderweg toch ergens opgepikt. Leuk! Vandaar dat ik bedacht dat een beetje classy disco-avond op een toplocatie een goed plan is. Als dat door de bezoekersaantallen inderdaad blijkt, ga ik er iedere twee maan den een organiseren." Groenveld heeft ergens in het land bij echte freaks een Satur day Night Fever dansvloer op de kop weten te tikken. „Met lamp jes er onder. En ook een disco meubel, je weet wel. Zo'n drive- inn-disco-paneeltje van een paar meter breed met van die lullige lampjes. In het oranje natuurlijk. En ergens anders heb ik weer 80 meter tuinslang met looplampjes gevonden. Toch een soort lollig allemaal. Het hele feest is na tuurlijk met één grote knipoog." Kaarten kosten f40,-. In de voorverkoop, bij de bekende adressen, f35,-. Telefonisch be stellen kan ook via One Only op tel. 010-4115077. In de Kunsthal Rotterdam wordt op zaterdag 21 mei het eerste grote overzicht van de ge schiedenis van de Nederlandse popfotografie geopend. Aan de hand van meer dan 500 foto's uit de jaren '50 tot en met heden wordt niet alleen een fascinerend beeld geschetst van de ontwikke lingen van de popfotografie als artistiek genre, maar ook van de voortdurende stijl- en imagowis selingen die in de wereld van de populaire muziek hebben plaats gevonden. In de 1000 vierkante meter die in in de Kunsthal Rotterdam ter beschikking staat, viert het feest der herkenning hoogtij, zij het dat de beelden voor de diverse generaties verschillende herinne ringenen oproepen. Bij Mey- booms glamoreuze portret van de Melody Sisters bijvoorbeeld uit het midden van de jaren '50 horen vijftigplussers wellicht on middellijk 'Daar bij de Water kant', terwijl de jongere poplief hebbers misschien niet met dro ge ogen kijken naar de stemmige foto die Niels van Iperen maakte van de onlangs overleden Nirva- na-zanger Kurt Cobain. Uit de persoonlijke archieven van de eerste popfotografen uit de jaren '60 zijn bijna honderd foto's geselecteerd, die nu een een bijzondere historische waar de vertegenwoordigen. Fotografen die dit tijdsbeeld ver eeuwigden zijn onder meer Roob Borsboom, Bob van Dam, Maarten Corbijn en Gerard Wessel. De tentoonstelling in de Kunsthal Rotterdam, Westzeedijk 341 is te zien van zaterdag 21 mei tot en met zondag 3 juli 1994. Bijna 2000 kinderen hebben deelgenomen aan een wedstrijd 'Een andere kijk op reclame', die door de Consumentenbond is georganiseerd. De kinderen, af komstig uit de vier hoogste groe pen van het basisonderwijs, heb ben op creatieve wijze verbeeld wat de meeste reclame nu juist niet laat zien. Een selectie van 150 tekeningen is vanaf zaterdag 21 mei tot 17 juli te zien in het Nationaal Schoolmuseum in Rotterdam. Kinderen beseffen goed dat reclame een keerzijde heeft. De opdracht in de wed strijd luidde dan ook om dat aspect van de reclame uit te laten komen in een tekening of een collage over een zelfgekozen te kening. Daarin moet duidelijk uitkomen wat de advertentie niet laat zien. De inzendingen die binnengekomen zijn spreken duidelijke taal: het milieu, die renleed, de gevaren van roken en alcohol, de gevolgen van snoe pen en de loze beloftes van cos metica. Een deskundige jury zal een aan tal indivuduele prijzen toeken nen in twee leeftijdsgroepen en een groepsprijs voor de klas met de mooiste inzendingen. Daar naast kiest een speciale kinderju ry nog twee extra prijswinnaars. Het Nationaal Schoolmuseum aan de Nieuwe Markt la in Rot terdam, is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Kinderen tot 16 jaar kunnen gratis naar binnen, volwassenen betalen f 3,50. Op zaterdag is het museum voor iedereen gratis. Het concert van Youssou N'dour dat op de agenda van Nighttown stond aangekon digd voor donderdag 26 mei, is verplaatst naar maandag 30. N'dour is nog een videoclip aan het opnemen om de single die hij samen met Neneh Cher ry maakt te promoten. Daar door is hij in New York blijven steken. Reeds gekochte kaarten blijven geldig, wie niet kan op de 30e, kan zijn kaart terugbrengen naar het voorverkoopadres.

De Havenloods | 1994 | | pagina 15