Meepraten over de hogesnelheidslijn in Nederland DONDERDAG 19 MEI 1994 20-368 In Europa wordt hard gewerkt aan een netwerk van hogesnelheidslijnen. Dit zijn spoorlijnen waar treinen met snelheden tot 300 km/uur kunnen rijden. Het kabinet vindt een volwaardige aansluiting op het Europese hogesnel- heidsnet noodzake lijk voor de duurzame ontwik keling van Nederland. Het levert een positieve bijdrage aan het vestigingsklimaat van de Randstad en de binnenlandse bereikbaarheid wordt erdoor verbeterd. Door de aanleg van een hogesnelheidslijn is ook een be heerste groei van Schiphol mogelijk. Waar komt de hogesnelheidslijn te liggen Het kabinet heeft in de ontwerp- Planologische Kernbeslissing dan ook enkele voorstellen gedaan voor de aanleg van een nieuw hogesnel- heidsspoor. De spoorlijn moet Nederland in zuidelijke richting aan sluiten op België, Frankrijk en Groot- Brittannië. Voor het traject Amsterdam - Schiphol - Rotterdam gaat de voorkeur uit naar een tracé dat ten oosten van Zoeter meer loopt (tracé Al, Alv). Ten zuiden van Rotterdam geeft het kabinet de voorkeur aan een tracé dat vanaf het Hollandsch Diep zo dicht moge lijk langs de A16/E19 richting Antwerpen loopt (tracé Fn-Fz, Fzw). Tot op heden zijn er met België geen definitieve afspra ken over dit tracé gemaakt. De Nieuwe HSL-nota De plannen van de hogesnelheidslijn staan in de Nieuwe HSL-nota. Deze nieuwe nota vervangt een oud voorstel uit 1991 en bevat de argumenta tie en toelichting op het voorstel van het kabinet. Het besluitvori proces Een project als de aanleg van een hogesnelheidslijn heeft voor Nederland grote gevolgen. Daarom wordt een uitgebreid besluitvor mingsproces doorlopen. Iedereen krijgt de mogelijkheid om alle stuk ken in te zien en op de voorstellen te reageren. De besluitvormingsproce dures die worden doorlopen zijn de Planologische Kernbeslissing (PKB), de milieu-effectrapportage (m.e.r.) ei de tracéprocedure. 30 mei Hazerswoude-Rijndijk Het Anker Chopinlaan 2 31 mei Zevenbergen Sporthal De Molenberg Molenbergstraat 1 1 juni Bleiswijk Restaurant Fleurin Klappolder 130 2 juni Hoogmade De Schuur Kerkstraat 51 6 juni Standdaarbuiten gymzaal achter Gemeenschapshuis De Standaard Sportstraat 7 juni Rijsbergen Ontmoetingscentrum Koutershof St. Bavostraat 10 8 juni Prinsenbeek Café-restaurant Marktzicht Markt 10 13 juni Breda Het Turfschip Chasséveld 15 4 juli Zoetermeer Prins Willem Alexander- centrum Oostwaarts 23 5 juli Den Haag Zalencentrum Centraal Station Kon. Julianaplein 10 6 juli Zoeterwoude-Rijndijk Sporthal De Eendenkooi Kooikerspad 1 7 juli Leiderdorp Sporthal De Does Hoogmadeseweg 54a De voorlichtingsbijeenkomsten be ginnen om 19.30 uur. Vanaf 19.00 uur kunt u persoonlijk met medewerkers van de hogesnelheidslijn-organisatie spreken. Op de voorlichtingsbijeenkomsten in Hazerswoude-Rijndijk, Hoogmade, Leiderdorp, Nieuw Vennep, Roelofarendsveen en Zoeterwoude- Rijndijk, wordt ook voorlichting ge geven over de verbreding van de Rijksweg A4 tussen Burgerveen en Leiden. Voor extra informatie over de hogesnelheidslijn en de verbreding van de Rijksweg A4 kunt u een bezoek brengen aan de informatiestands op West Voorlichting over d hogesnelheidslijn Om de betrokken particulieren en organisaties zo goed mogelijk te infor meren over de hogesnelheidslijn worden voorlichtingsbijeenkomsten gehouden. Op deze bijeenkomsten wordt mondeling toelichting gegeven op de plannen. Er zullen medewerkers aanwezig zijn van o.a. het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en de NV Nederlandse Spoorwegen. Tijdens de bijeenkomsten bestaat er de mogelijk heid om vragen te stellen. De locaties waar de voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden zijn: 24 mei Pijnacker De Ontmoetingskerk Klapwijkseweg 91 25 mei Fijnaart Dorpshuis de Witte Roos, sportzaal Koningin Emmastraat 53 26 mei Roosendaal Schouwburg De Kring Kerkstraat 1 14 juni Rijpwetering Dorpshuis Rijpwetering Pastoor van de Plaatstraat 15 juni Hoogerheide Gemeenschapshuis Het Trefpunt Huijbergseweg 18 16 juni Barendrecht Sporthal De Driesprong Marijkesingel 24 20 juni 's-Gravendeel Sporthal De Schenkel Schenkeltje 7a 21 juni Nieuw Vennep Hotel-restaurant De Rustende Jager Venneperweg 471 22 juni Numansdorp Sociaal-cultureel centrum De Torenstee Wethouder Van de Veldeweg 5 27 juni Heerjansdam Café Het Dorpshuis Molenweg 4 28 juni Schiebroek Sporthal Schiebroek Van Enckevoirtlaan 35 30 juni Puttershoek Cultureel centrum De Drie Lelies Oranjeplein 7 1 de gemeentehuizen (met uitzondering van Schiebroek en Zevenbergen). Deze zijn gedurende 5 werkdagen voor een voorlichtingsbijeenkomst te bezoeken. De ontwerp-Planologische Kernbeslissing en de Nieuwe HSL-nota kunt u vanaf 16 mei inzien op de volgende locaties: - de gemeentehuizen van de (deel)gemeenten Alkemade, Amsterdam, Barendrecht, Bergen op Zoom, Berkel en Rodenrijs, Bergschenhoek, Binnenmaas, Bleiswijk, Breda, Cromstrijen, Delft, Den Haag, Dinteloord, Dordrecht, 's-Gravendeel, Fijnaart en Heijningen, Haarlemmermeer, Heerjansdam, Hoeven, Hooge en Lage Zwaluwe, Hoogerheide, Huijbergen, Jacobswoude, Korendijk, Klundert, Leiden, Leiderdorp, Leidschendam, Lisse, Nootdorp, Oegstgeest, Oostflakkee, Ossendrecht, Oud- Beijerland, Oud-Gastel, Oudenbosch, Pijnacker, Prinsenbeek, Rijnwoude, Rijsbergen, Rijswijk, Roelofarendsveen, Roosendaal, Rotterdam, Sassenheim, Schiedam, Standdaarbuiten, Steenbergen, Strijen, Terheijden, Ulvenhout, Voorburg, Voorschoten, Warmond, Wassenaar, Willemstad, Wouw, Zevenbergen, Zoetermeer, Zoeterwoude en Zwijndrecht, - de andere gebruikelijke locaties voor terinzagelegging in boven staande gemeenten, - alle provinciehuizen, - de vestigingen van Rijkswaterstaat in Haarlem, Toekanweg 7 Rotterdam, Boompjes 200 Den Bosch, Waterstraat 16 - het Ministerie van Verkeer en Waterstaat Plesmanweg 1-6, Den Haag Hoe kunt u inspreke op de plannen van d hogesnelheidslijn? Met de terinzagelegging van de voorstellen over de aanleg van de hogesnelheidslijn is de PKB-procedure gestart. Hierin wordt vastgesteld^vaar het tracé ongeveer komt te liggen. Binnen de marges kan dan nog met het tracé worden geschoven. In deze fase is het mogelijk om op de voor stellen van het kabinet en de Nieuwe HSL-nota in te spreken. Een schriftelijke officiële reactie, eventueel anoniém, moet u vóór 19 september 1994 inzenden aan: Inspraak Nota Hogesnelheidslijn Postbus 97611 2509 GA DEN HAAG U kunt mpndeling reageren op de voorstellen tijdens hoorzittingen, waar u tevens uw ingezonden reactie mondeling kunt toelichten. Dit moet in de schrif telijke reactie wor den aangegeven. De hoorzittingen zijn gepland in oktober. De data en locaties worden te'zijnertijd bekendgemaakt. Wat wordt er met de reacties gedaan? Op basis van uw reacties, over leg met provin cies, gemeenten en waterschappen, en de adviezen van wettelijk inge stelde adviesorga nen, neemt het kabinet een de finitieve beslis sing. Daarna wordt het kabinetsbesluit door de Tweede en Eerste Kamer behandeld (gepland voorjaar 1995). Als inderdaad wordt besloten tot de aanleg van een nieuw hogesnel- heidsspoor, start de tracéprocedure (gepland eind 1995). Daarin wordt het gekozen tracé gedetailleerd uitge werkt. Op die voorstellen kunt u wederom reageren. Uiteindelijk wordt het definitieve tracé vastgesteld Tracébesluit) en zal de hogesnel heidslijn worden aangelegd (gepland eind 1997-2003). De Nieuwe HSL-nota bestaat uit 4 hoofdrapporten en 23 deelrapporten. Alle delen zijn afzonderlijk te bestel len bij de SDU Servicecentrum Uitgeverijen en via de boekhandel. Het eerste hoofdrapport (ƒ15,-) bestaat uit - de Samenvatting, - de Inspraakwijzer, en - de ontwerp-Planologische Kernbeslissing. Het tweede hoofdrapport is de Beleidsnota (ƒ35,-) en behandelt de vragen of Nederland moet worden aangesloten op het Europese hoge- snelheidsnet en op welke wijze. Twee Tracénota's beschrijven de verschillende tracévarianten respec tievelijk ten noorden en ten zuiden van Rotterdam (ƒ20,- per stuk). De volgende deelrapporten bevat ten de onderbouwing en achtergrond informatie: 1. Vervoersprognoses (ƒ20,-). 2. Exploitatieplan (ƒ20,-). 3. Hogesnelheidslijn en ruimtelijke ordening (ƒ15,-). 4. Verkenning van de tracévarianten (ƒ15,-). 5. Mogelijkheden van de bestaande lijn (ƒ20,-). 6. Voorlopige resultaten van de Belgisch/Vlaams/Nederlandse stu dies (ƒ20,-). 7. Tracé-ontwerpen ten noorden van Rotterdam (ƒ20,-). 8. Tracé-ontwerpen ten zuiden van Rotterdam (ƒ20,-). 9. Beoordelingskader en vergelijking van de tracévarianten (ƒ20,-). 10. Vervoersaspecten van de alterna tieven (ƒ20,-). 11. Milieu en ruimtelijke ordening: effecten ten noorden van Rotterdam (ƒ75,-). 12. Milieu en ruimtelijke ordening: effecten ten zuiden van Rotterdam (ƒ75,-). 13. Economische effecten (ƒ20,-). 14. Meest milieuvriendelijke alterna tieven (ƒ20,-). 15. Geluid en trillingen (ƒ15,-). 16. Hogesnelheidslijn en landschap (ƒ30,-). 17. Hogesnelheidslijn en stedelijke ge bieden (ƒ20,-). 18. Spoorbaanconcepten (ƒ20,-). 19. De grote kunstwerken (ƒ30,-). 20. Geotechnische en waterstaatkun dige aspecten 20,-). 21. Kostenramingen (ƒ15,-). 22. Inspraakreacties op de oude HSL- nota (ƒ15,-). 23. Richtlijnen Milieu-effectrapporta ge (ƒ15,-). Besteladres Nieuwe HSL-nota SDU Servicecentrum Uitgeverijen Postbus 20014 2500 EA DEN HAAG telefoon 070 - 378 98 80 Voor vragen over de hogesnelheidslijn kunt u contact opnemen met: Ministerie van Verkeer en Waterstaat Projectbureau Hogesnelheidslijn Coördinatie Voorlichting Postbus 20903 2500 EX DEN HAAG telefoon 070-351 77 15 Het Nederlandse verkeers- en ver voerbeleid is vastgelegd in het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer (SW-2) uit 1992. Dit SW is gericht op het verzekeren van een goede bereikbaarheid voor zowel zakelijke als andere doeleinden. Maatstaf voor het te voeren beleid is echter duurzame ontwikkeling. Het streven naar goede bereikbaarheid botst soms met het streven naar duurzame ontwikkeling. Daarom is het nodig op het terrein van verkeer en vervoer intelligente en creatieve oplossingen te vinden, die economi sche groei mogelijk maken binnen de context van een duurzame samen leving. Het SW bevat tal van projec ten en acties die dit mogelijk moeten maken. Het project hogesnelheidslijn is zo'n actie, speciaal gericht op het interna tionale reizigersvervoer tussen de verschillende (economische) centra in Europa. in Verkeer en Waterst Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer

De Havenloods | 1994 | | pagina 4