DE HAVENLOODS Bewonersverenigingen in verzet tegen 'ongelijke' huurverhoging Ens-w* Zonneveld is bereid Janmaat op te volgen Individuele zorg bij Francois HaverSchmidt Tropicana IMP 5 hrtin" li j sbbbshi^ Erkende deskundige neuzen Eerste hulp aan kinderen 'Met de SpitsPendel hoef ik niet meer zo te rennen' Swingen in het Podium Concert in Dorpskerk Keukens Half Geld INTERSET Onderhandelingen gaande met sociale verhuurders over compensatie EDITIE P, DONDERDAG 2 JUNI 1994, 43e JAARGANG Nr. 22 Wegener huLs-aarvhuLsbLaden UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM Schiedams Nieuwsblad GRATIS HERPLAATSING Aktie voor particulieren Let op de speciale S 010-4699444 Kijk op de rubrieks-pagina's Alléén voor particulieren M SCHIEDAM Het Zorgcentrum Francois HaverSchmidt is sinds woensdag 1 juni gehuisvest in een nieuw gebouw aan Willem de Zwijgerlaan 35. In het centrum zijn twee zorgfuncties die voorheen gescheiden waren bijeengebracht. Daarbij gaat het om de verpleeg- en verzorgingshuiszorg. Daarnaast is een nieuwe afdeling opgezet die zich richt op de verzorging van de huisbewo ners die over een indicatie voor aanvullende verpleeghuiszorg beschikken. De leidraad in de zorgverlening van Francois HaverSchmidt is de individuele hoefte van de bewoners. Daarom wordt voor iedere bewoner en patiënt een verzorgingsplan opgesteld. In het nieuwe centrum vinden recreatieve en therapeutische activiteiten plaats. pP|P geniet van alles wat Tropicana te i bieden heeft Heerli|k zwemmen m het golfslagbad en buitenbad 'Doe' de supergli|baan 1 of de wildwaterbaan Of relax in de 1 whirlpool, speel met de kleintjes in het 1 kinderparadijs en drink iets in de Alohabar En deze week krijgt u tegen inlevering 1 van deze advertentie maar liefst f 5 - korting op een dagkaart Dat is niet tropisch meer. maar filantropisch! Maasboulevard 100, 3063 NS Rotterdam I Tel 010-40 20 700 Geldig van 2 t/m 11 juni Per pt'Koo» mSÊÊr SCHIEDAM - Het Schiedam se gemeenteraadslid en Tweede Kamerlid voor de Centrumde mocraten C. Zonneveld wil da de top van zijn partij zich uitvoe rig beraadt op de positie van partijleider H. Janmaat. Dat zegt hij in NRC-Handelsblad van afgelopen zaterdag. Volgens Zonneveld zou het niet zo gek zijn als een ander leiding gaat geven aan de CD. Zonneveld vraagt zich in de krant af of Janmaat de politieke boodschap van de CD nog wel kan over brengen op mensen die niet zo hoog geschoold zijn. „Ik weet niet of hij daartoe nog wel gees telijk in staat is. Misschien zou hij eens een sta-pje terug moeten doen." Of Zonneveld zelf in is voor het partijleiderschap blijft onduide lijk. Onlangs sprak hij in het Schiedams Nieuwsblad/ De Ha venloods van 'een hondebaan'. „Ik ben niet beschikbaar om Janmaat op te volgen omdat ik zijn functie een hondebaan vind. Alleen als een grote groep leden erop zou aandringen, wil ik het misschien overwegen. Maar ik denk niet dat veel leden dat wil len." In NRC-Handelsblad zegt hij nu niet uit te zijn op de positie van Janmaat, maar toont hij zich desgevraagd bereid het partijleiderschap over te nemen. „Ik merk dat binnen de partij mijn benadering aanslaat." Zon neveld, de derde in rangorde bin nen de CD na Janmaat en diens levensgezellin W. Schuurmans, beweert voorstander te zijn van CD'er C. Zonneveld: „Ik merk binnen de partij dat mijn benadering aanslaat een gematigde koers en genuan ceerdere standpunten. Met de uitlatingen van Zonneveld lijkt de crisis binnen de CD nu ook in de Tweede-Kamerfractie te zijn doorgedrongen. Eerder werden verscheidene gemeenteraadsle den van de CD geschorst wegens kritiek op de partijleiding. Ande ren wendden zich uit eigener be weging af van de CD vanwege racistische uitlatingen en acties van hun partijgenoten. Toch wil nu ook Zonneveld dat de partij top kritisch kijkt naar de positie van Janmaat. Volgens Zonne veld zijn de problemen binnen zijn partij te wijten aan het feit dat bij het opstellen van de kan didatenlijsten voor de gemeente raadsverkiezingen van maart dit jaar niet gekeken is naar de kwa liteit van personen, maar alleen naar de kwantiteit. Om maar in zoveel mogelijk gemeenten mee te kunnen doen. Zoals bekend heeft de CD moeite de behaalde raadszetels te bemannen. De snuffelaars in training SCHIEDAM— Vorig jaar nam de Milieudienst Rijnmond DCMR het initiatief om medewerkers woonachtig in Schiedam en Vlaardingen klaar te stomen tot een deskundig 'ruiker'. De eerste certificaten van dit project zijn inmiddels uitgereikt. Zes DCMR- medewerkers beschikken na hun opleiding als snuffelaar nu over een erkend deskundige neus, die de stankvarianten die het Rijn mondgebied teisteren kan onderscheiden. „Veertig personeelsle den hebben zich vrijwillig aangemeld om de opleiding te volgen en zijn bereid ook in hun vrije tijd elke verdachte geur direct aan onze meldkamer door te geven", vertelt voorlichter René Kuyper. „Omdat zij nu specifiek weten om welke luchtverontreiniging het gaat kunnen wij zeer direct handelen en de veroorzaker opspo ren." Volgens de voorlichter is het voor de DCMR van uitzonderlijk belang dat het publiek blijft bellen (telefoon 4733333) over waargenomen stank. Per jaar komen er 12.000 stankklachten binnen. „Voor het publiek is het niet makkelijk een duidelijke omschrijving te geven om wat voor stank het gaat. Meestal omschrijft men het als 'olie-achtig, kattepis of spruitjeslucht'. Na een melding gaan onze erkende speurneuzen er direct op af. Meestal kunnen zij vaststellen van welk bedrijf het afkomstig is waarna wij de vervuiler in de kraag grijpen." Inmiddels is de volgende ploeg snuffelaars in training. Daarin worden zij bijge staan door Renate Mogree en Nico Nieuwstraten. SCHIEDAM— Ruim 15.000 kinderen worden per jaar opge nomen in een ziekenhuis ten ge volge van een ongeval. In bijna 80% van deze gevallen betreft het een ongeval dat in of om huis plaatsvindt. Honderdvijftig kin deren overleven het ongeluk niet. Door een juiste handelwijze direct na het ongeval kan de ernst van de gevolgen worden beperkt. Ouders raken vaak in paniek en weten niet wat zij moeten doen. Thuiszorg Nieuwe Waterweg organiseert daarom binnenkort een cursus eerste hulp aan kinderen die uit twee lesbijeen komsten van drie uur bestaat. De eerste les is gewijd aan het bestuderen van vitale levens functies, zoals bewustzijn, adem haling en bloedsomloop. Aan re animatie wordt deze avond ruimschoots aandacht besteed. Schaaf-, snij- en brandwonden, kneuzingen en botbreuken staan in de tweede les centraal. Ook wordt aandacht besteed aan ver giftiging, verdrinking en onder koeling. De bijeenkomsten staan open voor ouders en verzorgers van kinderen tot acht jaar, medewer kers van kinderdagverblijven, grootouders en kinderoppassers. De cursus duurt drie uur en begint om 19.00 uur. De kosten incl. lesboek bedragen f89,00. Leden van de thuiszorg betalen f75. Aanmelden kan via tel. 4260511 Schiedammer na drie jaar terug uit Rwanda Schiedammer Edwin Rui- grok werkte 3,5 jaar in het Afrikaanse land Rwanda. Daar maakte hij veel gruwel daden mee. Het land wordt immers verscheurd door een bloedige burgeroorlog. Rui- grok pleit voor een grotere rol voor de Verenigde Naties, die de bevolking zou moeten beschermen. Over Ruigroks belevenissen in Rwanda staat meer te lezen op pagina 3. Geen engeltjes op de lat bij SW SW moet na het verlies van afgelopen zondag tegen VDL uithuilen en opnieuw begin nen. Aanvoerder Hans Loo- vens over de wedstrijd: „Wanneer het dan op een nog rotter ogenblik 2-1 wordt, weet je dat de engel tjes ditmaal niet bij ons op de lat zitten." Sinds begin deze week rijdt er tussen station Vlaardin- gen-Centrum en Rotterdam CS een nieuw type trein. Met het inzetten van deze zogeheten SpitsPendel willen de Nederlandse Spoorwegen de treinverbinding aan trekkelijker maken. Minder drukte en een hogere fre quentie moeten de automobilist achter het stuur vandaan lokken. De reacties op de introductie van de SpitsPendel lopen nogal uiteen. Toch is het merendeel van de huidige reizigers op het tracé Vlaardingen-Rotterdam tevreden, zo blijkt uit een steekproef. „Dit is een echte verbetering. Normaal moet ik als ik de trein mis een kwartier wachten waardoor de kans groot wordt dat ik de aansluiting in Rotterdam mis. Doordat er nu in de spits iedere zeven-en-een-halve minuut een trein naar Rotterdam vertrekt, hoef ik niet meer zo te rennen. Bovendien is het veel minder druk", vertelt Schiedammer R. de Vries. Ook de Vlaardingse R. van Ettinger is te spreken over het inzetten van de SpitsPendel. „Ik reis elke dag heen en weer tussen Vlaardingen-Oost en Rotterdam CS. De trein zat elke dag vol. Nu is het minder druk en ik hoef ook minder lang te wachten. Het is echt een verbete ring", zegt ze. „Ik ben een tijdje met de auto naar mijn werk gegaan, maar dat was niet ideaal omdat ik 'm bijna nergens kon parkeren. Op mijn werk start binnenkort een carpool-project maar ik weet niet meer of ik daar aan zal meedoen want deze treinverbinding is voor mij ideaal." Minder positief is een in Vlaardingen-West wonende treinreizi ger. „Ik moet eigenlijk naar station Vlaardingen-West maar omdat de SpitsPendel niet verder rijt dan Vlaardingen-Centrum moet ik op Vlaardingen-Oost overstappen op de bus. Ook voor mensen uit Maassluis en Hoek van Holland, en dat zijn er heel wat, betekent de SpitsPendel geen verbetering." Een interview met de vertrek kende Loovens op pagina 3 van deze krant. SCHIEDAM - The Mickey Rat Bluesband speelt zater dag 4 juni in het Podium aan Lange Haven 28. De band speelt lekker in het gehoor liggende funky-blues-rock. Bezoekers van het Podium krijgen spetterende gitaar duels en swingende key boards voorgeschoteld. Het concert begint om 22.30 uur. Amerikaan David Pattillo treedt zondag op in het Podi um. Hij schrijft en zingt zijn eigen muziek. Patillo verblijft in juni en augustus in Euro pa. 'His music is rootsy and he is a powerfull singer' ver kondigt Artiestenbureau MonkeyMan. Zien dus die Amerikaan. De aanvang is 21.30 uur. SCHIEDAM - Het Kamer koor Musica Sacra en het Haags Kerkmuziek Ensem ble, onder leiding van diri gent Hans Jansen, verzorgen op zondagavond 5 juni een concert in de Dorpskerk in Kethel. Op het programma staan meerkorige werken van Heinrich Schutz en Johann Sebastiaan Bach. Tevens wordt de compositie voor dubbel koor 'Ich lasse dich nicht' van Johann Cris- toph Bach uitgevoerd. Ver der verzorgt ieder koor een eigen aandeel met kerkmu ziek. Het concert in de Dorpskerk begint om 20.00 uur. De entree bedraagt tien gul den, pashouders krijgen twee gulden korting. In Ommoord INTERSET KEUKENS Wij zijn niet zomaar een keu kenzaak, door ons concept zijn wij de goedkoopste van Rotterdam en omstreken. Tijdens de opbouw van onze showroom verkopen wij diver se keukens voor half geld. Daag ons uit!! En wij bewij zen u dat wij de goedkoopste zijn in Rotterdam. Wij hebben dan ook een groot aantal keu kens voor superlage prijzen. Tevens kunt u bij Interset ook direkt terecht voor uw nieuwe wand- en plafondbekleding voor uw nieuwe keuken. Interset voor een goedkopere en complete keuken. aangesloten bij de KMéjVüdMdH keukenorganisatie Satijnbloem 55 Rotterdam Ommoord Tel. 010-4550511 Inbraken SCHIEDAM Op diverse plaatsen in de stad is de afgelo pen dagen ingebroken. Afgelo pen dinsdag werd tussen 11.00 en 15.00 uur een deur geforceerd van een woning aan de Klaas Katerstraat. Ontvreemd werd een videorecorder. Diezelfde dag konden inbrekers door middel van 'flipperen' binnenkomen in een huis aan de Rotterdamse- dijk. Hier werden sieraden weg genomen. Dinsdag tussen 16.30 en 18.00 uur tenslotte werd het slot van een deur van een wo ning aan de Laurens Ooster straat vernield waardoor de da ders konden binnentreden. SCHIEDAM— Bewoners van het Land van Ris hebben de politie gemeld dat er in de buurt twee mannen rondlopen die mensen het aanbod doen gratis de tuin op te knappen. Later komen ze terug met een rekening waarop allerlei vreemde kosten staan. Daarbij treden ze brutaal op. De twee verplaatsen zich met een bestelbusje. De politie heeft de zaak in onderzoek. WEES ER ECHT SNEL BIJ! Oplichters gesignaleerd SCHIEDAM De huurver hoging per 1 juli 1994 is dit maal voor het eerst niet voor iedereen gelijk. De huren gaan variërend van 4,75 tot zes procent omhoog. Deze flexibele huurtoepassing is in gesteld door het ministerie van VROM en betekent dat voor woningen waar veel vraag naar is een hogere huurverhoging kan worden berekend. In totaal 2231 wo ningen in Schiedam krijgen het hoogste percentage opge legd. Daaronder vallen huizen in de binnenstad, Zuid, Woudhoek en Spaland. Zo gaan bewoners van de eenge zinswoningen in Woudhoek vijf tig gulden per maand meer beta len. Een gespecificeerd formulier moet de huurders duidelijk ma ken dat dit alleszins redelijk is. „Inderdaad, ik kan er geen speld tussen krijgen", verzucht een be woonster als zij de vermelde voorzieningen in haar woning onder ogen krijgt. „Alleen vraag ik me af waar het eind is. Protes teren levert, zo vermoed, ik niets op. Overigens ben ik wel van mening dat aan onderhoud zo goed als niets wordt gedaan en ook bij de post Tuinonderhoud zet ik een vraagteken." „De gemiddelde huurverhoging met leegstand, want het is niet zo dat alleen maar mensen met een wat hoger inkomen in duurdere huizen wonen." John de Kievith, lid van de huur- commissie van Bewonersvereni ging West, vindt de gemiddelde huurverhoging van 5,5 procent veel te hoog. „Het GWB en de WBS (onder meer verhuurder van de Bachpleinflats - red.) zit ten op zwart zaad en hebben het geld hard nodig. Elk commercië le instantie zou het bedrijf in zo'n geval flink reorganiseren om de financiële situatie te ver beteren. Slechts het GWB denkt in die richting en heeft het voor nemen binnen enkele jaren, tot 1999, de verhogingen terug te brengen tot drie of vier procent. Directeur De Graaf van WBS zegt echter ook met voldoende financiële reserve 5,5 procent op de huren te blijven leggen. Wij vinden dat onaanvaardbaar en denken aan acties om te weige ren de huur te betalen. Of we daar iets mee opschieten valt echter te betwijfelen." De bewonersverenigingen, vere nigd in SOBO, houden de vinger aan de pols en blijven in onder handeling met de sociale ver huurders om te bezien of voor bepaalde wijken een eventuele compensatie voor dit jaar en vol gende jaren mogelijk is. Bewoonster met specificatielijst: „Huurprijs rijst de pan ui ligt in de stad op 5,5 procent", meldt voorlichtster Hurkmans van het Gemeentelijk Woning- beheer. „Voor woningen waar voor zes procent geldt, is bere kend dat de gemiddelde huur prijs lager is dan 75 procent van de maximaal redelijke huurprijs. Deze woningen hebben in ver houding tot de kwaliteit een vrij lage huurprijs." Onaanvaardbaar Volgens woordvoerder Ravens- bergen van Bewonersvereniging Woudhoek ligt de maximale re delijke huurprijs zo hoog dat daartegen moeilijk is te proteste ren. „Je hebt gewoon geen hou vast om daar iets tegen te doen. Het is overigens wel zo dat een bepaalde wijk niet elk jaar even zwaar kan worden belast. Ik ben tevens nog steeds van mening dat op een gegeven ogenblik de verhuurders te maken krijgen

De Havenloods | 1994 | | pagina 1