Nieuwe omnibus-enquête moet wens burger in kaart brengen r lün SCHIEDAM DE HAVENLOODS Het Windas omgetoverd tot het Wilde Westen Oplichter in de kraag gevat Douchekop vindt weg naar klant Kinderen schenken koffie op Thurlede Verstekeling steelt fiis 'Mensen met het hart op de juiste plaats' Geen aapjes kijken in het ziekenhuis DINSDAG 14 JUNI 1994 24-494 Inbreker opgepakt SCHIEDAM De politie heeft donderdag een inbreker opge pakt op het Royaardsplein. Volgens een omwonende, die een telefonische melding doorgaf, gedroegen twee mannen zich op vallend. De politie slaagde er in pm één van de verdachten aan te houden, de andere man wist te ontkomen. Uit onderzoek bleek flat het duo had ingebroken in feen woning aan het Bachplein. Daar was de voordeur gefor ceerd, waarna sieraden en geld werden weggenomen. De aange houden man is een 20-jarige in woner van Haarbeek. Rover slaat toe in eetcafé SCHIEDAM— Kort na slui tingstijd kwam vrijdagnacht in het eetcafé aan de Borodinlaan toch nog een (ongenode) gast binnen. De ongeveer 25-jarige man droeg een bivakmuts en sommeerde de eigenaar, onder bedreiging van een op een vuur wapen gelijkend voorwerp, de dagopbrengst in een boodschap pentas te doen. Omdat het niet snel genoeg ging, sloeg hij het slachtoffer. Naast het geld ver dween ook een lederen tas met een zaktelefoon, autopapieren en bankpasjes. Postcodeloterij geeft gul aan Spectrumfestival SCHIEDAM Het Spectrum festival, dat komend weekend in het Beatrixpark plaatsvindt, heeft 15.000 gulden gekregen van de Nationale Postcode Lote rij. E>e Stichting DOEN komt - na mens de Nationale Postcode Lo terij - met dit bedrag over de brug omdat 'het festival in het teken staat van goede doelen als integratie, ontwikkelingssamen werking en milieu'. Het Spectrumfestival opent za terdag 18 juni om 19.00 uur met een avondvullend programma. Hoogtepunt is dan Africa Soli, een Ghanese percussieband met authentieke Afrikaanse zang. dans en muziek. Op zondag 19 juni lopen de vele evenementen van 11.00 tot 19.00 uur. Er is dan een Derde Wereld Dorp en een Plein voor Eerlijke Handel. De hele dag zijn er bands, onder meer uit Cuba, Turkije en Ma rokko. De Nationale Postcode Loterij zal ook van de partij zijn in het Beatrixpark. CONCERT In samenwerking met Kamerkoor Magister Can- tat verzorgt organist André Ver woerd vanavond een concert in de Grote Kerk. Aanvang 20.15 uur. Voor een entreekaartje be taalt men 6,50 gulden. Pashou ders twee gulden minder. Luegener huLs-aarvhuLsbladen 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220,3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 -17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Arlen Poort (tel. 010 - 4.713.790) Sport: Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Hoofd redactie: Jan Sieben DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeente Schie dam en is een uitgave van Wegener Huis-aan-huisbladen BV, behorende tot Wegener NV BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010 - 4.699.612/4.699.613 9/P SCHIEDAM De jaarlijkse schoolmanifestatie van de openbare basisschool Het Windas is een groot succes geworden. Afgelopen zaterdag was het terrein rond de school aan de Nachtegaallaan omgebouwd tot een echt cowboydorp. Elk jaar zet de school in Spaland de manifestatie in een bepaald teken en nu was er gekozen voor het Wilde Westen. De bijna 300 leerlingen hadden zich uitgedost als cowboy, indiaan of medicijnman. Het evenement werd geopend met het opbouwen van een totempaal, die elke groep de week daarvoor had gemaakt en dit betekende het startschot van het schoolfeest. De leerlingen konden zich daarna uitleven in een groot aantal spelletjes die in het teken van het wilde westen stonden zoals lassowerpen, verentooi gooien, stok paardenrace, boogschieten, wigwam bouwen, en roeien en kanova ren. Ook de bekende rodeo-stier ontbrak natuurlijk niet. De afgelopen weken was er door de ouderraad en het team van Het Windas hard gewerkt om alle spelletjes, die zelf waren bedacht en uitgewerkt, op tijd gereed te hebben. En dat lukte. Het terrein zag er kleurrijk uit en de belangstelling van ouders was erg groot. Voor de echte cowboy sfeer zorgden ook de muziek van The Ritmixers en de mondharmoni ca van Nico van Grevenbroek. De schoolmanifestatie werd afgesloten met een sponsorloop, die enkele duizenden guldens opbracht. Dit bedrag is bestemd voor de aanschaf van sport- en spelmateriaal. SCHIEDAM- Naar aanlei ding van een valse aangifte van diefstal uit een bedrijfspand heeft de politie onlangs een 25- jarige Schiedammer opgepakt. De man had op 4 april jl. bij de politie aangifte gedaan en toon de daarbij de aankoopnota's van een camcorder en een fototoestel die verdwenen waren. Omdat er iets niet klopte met deze bonnen stelde de politie een onderzoek Het spoor leidde naar een 48- jarige man uit Heenvliet, de leve rancier van de goederen die de nota's op verzoek van de Schie dammer bleek te hebben ver valst. Ook deze man is wegens oplichting aangehouden. De ver zekeringsmaatschappij had hier voor inmiddels een bedrag van 4400,- uitgekeerd. Tevens kwam aan het licht dat de Schiedammer eerder dit jaar bij de aangifte van diefstal van een auto had verteld dat tevens een dure stereo-installatie was gestolen. Deze heeft hij echter nooit in zijn bezit gehad. De verzekeringsmaatschappij had dit bedrag nog niet uitbetaald. SCHIEDAM De actie 'draai die oude douchekop de nek om' verloopt voorspoedig. Onlangs is de 10.000ste spaardouchekop verkocht. De actie is opgezet door het waterleidingbedrijf en de energiebedrijven. De actie loopt nog tot 30 juni en de ver wachting is dat er dan 30.000 douchekoppen verkocht zijn. Een spaardouchekop levert een bezuiniging op van 30 tot 50 procent. Tijdens de actieperiode ontvangen kopers bij deelne mende bouwmarkten, detaillis ten en erkende installateurs 20 procent korting. Komende week wordt aan de actie nogmaals aandacht besteed en de waardebonnen die recht geven op de korting worden nogmaals gedrukt. De spaardouchekop levert de meeste besparing op in combina tie met een boiler of combiketel met tapspiraal. Vooral in combi natie met een geiser is een ge schikte spaardouchekop waar devol. De prijs van een spaardouche kop varieert van 15 tot 70 gul den. De besparing op energie en water ligt tussen de 30 en 50 gulden op jaarbasis. Weer beurs in Kluphuis Zuid SCHIEDAM - Klubhuis Zuid houdt op donderdag 16 juni van 10.30 tot 14.00 uur opnieuw een beurs. Belangstellenden kunnen hun spullen dan te koop aanbie den. Gezien de tijd van het jaar adviseert de organisatie om vooral met zomerkleding en speelgoed aan te komen. De kle ding moet wel schoon en heel zijn. De deelnemers stellen zelf de prijs vast van de aangeboden spullen. Van de verkoopprijs komt 20 procent ten goede aan de activiteiten van het clubhuis. Deelnemers kunnen zich aan melden op tel. 4267297. Zij moe ten hun spullen op donderdag 16 juni tussen 9.00 en 10.00 uur naar Klubhuis Zuid (Dwars straat 42) brengen. SCHIEDAM Woon- en zorg centrum Thurlede werkt mee aan de Jantje Beton Roffeldag. Deze dag is bedoeld om kinde ren kennis te laten maken met 'de grote mensen-wereld'. Door te helpen of situaties na te boot sen leren kinderen hoe bepaalde zaken werken. Meelopen in een verzorgingstehuis is een moge lijkheid, een ander voorbeeld is dat in een rechtbank een recht zaak door kinderen wordt nage speeld, onder begeleiding van een (echte) rechter. Thurlede wilde graag kinderen een kijkje laten nemen hoe het er in een woon- en zorgcentrum aan toegaat. Dit gaat gebeuren op zaterdag 25 juni. Vanaf 10.30 uur gaan zij helpen met het in schenken van de koffie. SCHIEDAM Nadat beveili gingspersoneel van de scheeps werf Wilton-Fijenoord een Rus sische verstekeling op een Russi sche schip had betrapt, deed de man er alles aan om te ontko- Het hek van de werf bleek geen probleem, de sloot evenmin maar de politie kon de 27-jarige, drijfnatte Rus toch in de Jan Evertsenweg aanhouden. Hij bleek in de kantine van het verenigingsgebouw aan de Nieu we Waterwegstraat te hebben in gebroken. De frisdrank die hij aldaar had gestolen, was tijdens de vlucht weggegooid maar werd terug ge vonden door de agenten. Geitenfeest in herkansing SCHIEDAM— „Het blijft bij een exterieurkeuring", be nadrukken de keurmeesters G. van Hemert en J. Boo gaard. Zij hebben als hobby het beoordelen van geiten. Vol enthousiasme waren ze zaterdag dan ook gekomen naar het Zomerfeest in de kinderboerderij in het Bea trixpark, dat deze keer in het teken van de geit stond. Ei genlijk was het feest voor 4 juni gepland, maar vanwege het slechte weer kon het toen niet doorgaan. Kinderen mochten de geiten rondleiden tijdens de keuring, en de keurmeesters kregen het moeilijk. „Want de beesten zijn hier allemaal gezond." Zie letten daarom alleen op het uiterlijk van de geiten. Ze waren ter beschikking gesteld door drie kinderboerderijen: de Schiedamse, Holy in Vlaardingen en de Rotter damse Bokkesprong. Ook andere aspecten van de gei- tenhouderij kwamen aan bod, zoals de angorawol, de geitenmelk en natuurlijk gei tenkaas. Een ritje op een spe ciale wagen met geiten ervoor (zie foto) maakte de dag ex tra geslaagd. 2300 Schiedammers vinden vragenlijst in brievenbus SCHIEDAM In totaal 2300 Schiedammers van zes tien jaar of ouder hebben vori ge week een uitgebreide vra genlijst in de bus gekregen. Afzender: de gemeente, die met deze zogeheten omnibus enquête de wensen van de bur gers wil onderzoeken. Vorig jaar hield de gemeente voor de eerste maal een dergelijke enquête. De uitkomsten van het onderzoek van dit jaar moeten in september verwerkt zijn. „Het is belangrijk dat zo veel mogelijk mensen de enquête in vullen", vindt J. van der Meulen, de chef van de afdeling Onder zoek en Statistiek van de dienst Gemeentewerken. „Want hoe meer mensen dat doen, hoe dui delijker de uitkomst. De ge meente weet dan beter wat de mening van de inwoners is over allerlei zaken." Turkse en Ma rokkaanse Schiedammers krij gen later deze zomer een zelfde vragenlijst, maar dan vertaald in hun moedertaal. Wijkniveau Dat er juist 2300 Schiedammers zijn uitverkoren, is niet zonder reden, weet Johan Deijl. Hij is één van de medewerkers van Onderzoek en Statistiek. „Wij willen uitspra ken doen op wijkniveau." De stad is ingedeeld in zeven wijken. Om enige waarde aan het onder zoek te kunnen hechten, moeten er per wijk tussen de 150 en 200 enquêtes worden ingevuld. Van Deijl rekent op een respons (het percentage mensen dat de vra gen ook werkelijk invult) van ongeveer zestig procent. Vorig jaar was dat iets hoger, maar 'verkiezingsmoeheid' kan de res pons wel eens beïnvloeden, ver wacht Deijl. „Ik heb zojuist overleg gehad met mensen uit andere gemeenten die ook zo'n onderzoek gehouden hebben. En ook daar speelde dat." Wie de enquête vorig jaar invul de en terugstuurde, kon mee doen aan een verloting. Als er iets te winnen valt, zijn mensen eerder bereid mee te doen, weten alle enquêteurs. Dit jaar is er geen loterij. Deijl: „Er waren toen toch wat vraagtekens." De geënquêteerden moesten in 1993 op een apart vel hun naam invul len, als zij aan de loterij wilden meedoen. „De gegevens werden wel gescheiden, maar niet ieder een was daarvan overtuigd." Veel mensen vreesden dat hun vragenlijsten niet anoniem zou den blijven, zoals was beloofd. Deijl: „Dit jaar zit er achterin de vragenlijst een bon. Wie die apart instuurt, krijgt later een samenvatting van de uitkomsten van het onderzoek toegestuurd. Ik hoorde op de afdeling trou wens wel, dat het vermoeden be stond dat mensen wel de bon, maar niet de vragenlijst instu ren." „Als de antwoorden zijn ver werkt, krijgen alle gemeentelijke diensten en afdelingen een pre sentatie", zegt Deijl. „Het colle ge van burgemeester en wethou ders heeft opdracht gegeven op papier te zetten wat de diensten van plan zijn te doen met de uitkomsten." Voordat de vragenlijst werd op gesteld, hebben alle diensten een soort verlanglijstje gemaakt. Iedere dienst wilde meedoen, om te zien hoe de burger denkt over de service. Een groot aantal vra gen is geschrapt, omdat de lijst anders te lang zou worden. Inkomens Een deel daarvan is doorgescho ven naar de enquête die volgend jaar wordt gehouden. De vragen die overbleven, gaan over allerlei zaken. Behalve standaardvragen over inkomen, leeftijd en oplei ding, zijn er vragen over sport, huisvesting, toeristische voorzie ningen in de stad, de GGD en club- en buurthuizen. Deijl: „In dat laatste hebben we nu nog totaal geen inzicht. We weten ook heel weinig over de verde ling van de inkomens. We heb ben wel gegevens van de belas tingdienst, maar die dateren uit 1989." Schiedam houdt de omnibus-en quête niet op eigen houtje. Deijl: „We zijn lid van de VSO (Vere niging Onderzoek en Statistiek). Die heeft een Panel Omnibus Platform, waarbij vijftig meenten zijn aangesloten. We kunnen zo gegevens uitwisselen en hele vragenblokken van el kaar overnemen. Zo kun je ook de uitkomsten onderling verge lijken." Toch zijn foutjes niet helemaal uitgesloten. In de en quête van dit jaar zit een vraag over de woninghuur. Het is niet duidelijk of eventuele huursubsi die wel of niet verrekend moet worden. Deijl: „Het gaat om de kale huur, dus zonder subsidie. Dat vragenblok hebben we ove rigens uit Utrecht overgeno men." SCHIEDAM— „Bijna ieder een kan wel een uurtje per week missen om een medemens bij te staan", meent Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam (SVS). De organisatie is op zoek naar mensen 'die niet al leen aan zichzelf denken, het hart op de juiste plaats hebben en die tijd vrij willen maken voor een ander.' Het vrijwifli- gers-netwerk zoekt mensen die naast professionele hulpverle ners steun willen zijn voor de hulpvragers. Daarbij wordt onder anderen gedacht aan personen die een vaste of inci dentele oppas willen zijn bij een gezin met een gehandicapt kind, of zo af en toe een bood schap willen doen of een wan deling maken met iemand in een rolstoel. Men kan zich aan melden als gast/vakantiegezin voor iemand (kind of volwas sene) met een handicap. De keuze die men kan maken uit het aanbod van het vrijwilli- gers-netwerk is uitgebreid en zeer gevarieerd. De instelling legt daarbij de nadruk op het menselijk contact. Dus niet al leen een karweitje om het kar weitje maar er moet meer zijn. Voor degene die geholpen wordt is het contact vaak nog belangrijker dan het klusje zelf. „Iemand die geruststellend aanwezig is bij een thuiswo nende dementerende, een li chamelijk gehandicapte of een ernstige zieke in de laatste le vensfase, verricht een dienst van onschatbare waarde", al dus de organisatie. „Maar ook een begeleider van een vakan tieweek of dagtocht bij een chronische zieke of iemand die met een patiënt meegaat naar de fysiotherapie houdt daar een goed gevoel aan over. Je wordt gewaardeerd voor werk dat je belangeloos voor een an der doet." Het SVS, Nieuwe Haven 147, tel. 2465011 is voor informatie en aanmelding be reikbaar op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur. SCHIEDAM „Oh, kijk! Daar hebben ze toen nog foto's van mijn been genomen." Veel men sen namen de gelegenheid te baat om eens op hun gemak de ruimtes te bekijken waar ze ooit in de zorgen hebben gezeten. Za terdag was het open dag in het Schieland Ziekenhuis, en de be langstelling was overweldigend. Het publiek mocht de resultaten zien van de ingrijpende verbou wing, die zo'n dertig miljoen gul den heeft gekost. Er was muziek van de Amazing Stroopwafels, de Ziekenomroep was live aan wezig en specialisten lieten vol trots hun dure apparatuur zien. Het leek wel een Poolse landdag. Gelukkig voor de patiënten ble ven zij van alle drukte gevrij waard. Het mocht immers geen aapjes kijken worden, zo bena drukte algemeen directeur Van Eijk vooraf. En dat werd het ook niet. Ondanks de opkomst die boven alle verwachtingen was. Ook vragen uit Je kwaliteit van Je raJio- en tv-signalen Cowboys en indianen rond de school in Spaland

De Havenloods | 1994 | | pagina 3