GRATIS Er zijn gewoon geen woorden voor Een tot ontploffen gedoemde vader/zoonrelatie Nog twee weken vrijkaartjes via de Havenloods en het Zuiden DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Johnny Cash in Nighttown Cool Sound en Spots Road Country-avond in Spijkenisser disco Klein festival van Bonheur DONDERDAG 23 JUNI 1994 De Havenloods en het Zuiden houden nog tot begin juli een actie waar iedereen van kan pro fiteren. De krant biedt u - in samenwerking met theaters uit de hele regio - een avondje uit aan, waarvoor u niet meer hoeft te betalen dan de kosten van een telefoontje! Het enige wat u hoeft te doen om gebruik te maken van deze aanbieding is op vrijdagmor gen, tussen 11.00 en 12.00 uur bellen met een speciaal telefoon nummer. Voor deze week is dit nummer 02940-31121. Het heeft geen zin om dit telefoonnummer op een ander tijdstip te draaien. Alleen op het vrijdagmorgenuur tje maakt u kans op een gratis avondje uit voor maximaal twee personen. U kunt ze ophalen bij de kassa van het desbetreffende theater, museum, bioscoop of zaal. De Havenloods, Het Zuiden en natuurlijk de regionale theaters wensen u een heel prettig uitje. DEZE WEEK: ••De Doelen: In de serie Zomersymfonieorkesten staat voor donderdag 7 juli een con cert op het programma van het Australisch Jeugd Orkest onder leiding van Yakov Kreizberg; aan de piano zit Christina Ortiz. Zij spelen - in de grote zaal - Broadstock, Grieg, Bartók, Ra- vel en Rimsky Korsakov. De toegang is f 20,-, met reductie f 15,-. Twee personen mogen gra tis komen luisteren. De Doelen: Poetry Inter national is nog onverminderd bezig met het vieren van haar 25ste verjaardag en voor de tweede keer pakt de organisatie uit met evenzoveel kaarten: 25 personen mogen de slotavond op zaterdag 25 jui zonder betaald toegangsbewijs. Italiaanse dichters als Milo de Angelis en Valerio Magrelli ma ken deze avond hun opwach ting. Nog eenmaal zullen alle aanwezige dichters van het festi val zich presenteren in een 'ta bleau de la troupe' en zoals alle poëzie-avonden van deze week is ook deze avond omgeven met veel muziek. Kleine zaal en an dere locaties. De aanvang is 20.00 uur. ©Eros Ramazotti is vrijdag 15 juli samen met Luca Carboni, Jovanotti en Paolo Vallesi voor een éénmalig concert in Neder land. Eros Ramazotti behoort tot een van de vijf internationale topar tiesten. In zijn tienerjaren leerde hij drummen en gitaar spelen. Hem overkwam waarvan velen dromen: tijdens een talenten jacht werd hij ontdekt door een platenmaatschappij. Zijn eerste single ('Ad Un Amico' werd in 1982 opgenomen. De album Eros in concert was een onver mijdelijk gevolg van het onver getelijke concert in 'Radio City Hall' in New York. Het megaspektakel duurt 4,5 uur en vindt plaats in het Philips (PSV) Stadion in Eindhoven. Niet in de regio Rottterdam dus, maar de 2x2 vrijkaartjes worden wel aangeboden door het organisatiebureau uit Capelle aan den IJssel, International Concerts Le Bateau. Het con cert maakt deel uit van de Euro pese tournee „In Concerto '94". Aanvang 19.00 uur. Einde 23.30 uur. De Kunsthal, Westzee dijk 341. Yoor de lopende ten toonstellingen, waaronder 40 jaar popfotografie, 2 vrijkaarten. Grand Café de With: van avond, vrijdagavond 24 juni uit je dak gaan bij de Cubaanse Band Joa quin y suTradison, 'hot from Cuba'. Bekend van Poetry Park. Vanaf 23.00 uur, Witte de With- straat 16, voor 5x2 snelle bellers. ••Wie niet van voetbal houdt kan zaterdag toch een leu ke avond hebben. Bij de Harbour Jazzclub liggen 3x2 kaarten te wachten. Om 23.00 uur begint de muziekavond, waarbij het accent ligt op de mogelijkheid diverse dansvormen te beoefenen, van Weense walsen via Salsa en disco tot de muziek van Whitney Hous ton. Museum voor Volken kunde, Willemskade 25, biedt 4x2 kaartjes aan voor de nieuwe tentoonstelling 'Tien jaar zomer carnaval', prachtige kostuums in het echt en op foto's. Het Nationaal Schoolmu seum aan de Nieuwe Markt la in Rotterdam de tentoonstelling 'Van schrijflade tot rugzak', de geschiedenis van de schooltas in vele aardige verhalen enkele honderden schooltassen. Voor 4x2 bellers. ••Voor de reggae/ragga- muffin dansavond vrijdag 24 juni in Nighttown-Basement aan de Gouvernestraat 4 met live-rap op de hotste dansritmes uit Jamaica, New York, Londen en Nederland (aanvang 21.00 uur) 1x2 vrij kaartjes. Theatergroep Bonheur stelt 3x2 vrijkaarten ter beschik king voor het 'Klein Bonheur Festival'. Men kan kiezen voor vrijdag 24 of zaterdag 25 juni. Op beide dagen is men 's mid- VOOR SNELLE BELLERS dags om 16.00 uur al welkom bij De Salon om met thee, wijn en taart te genieten van korte op tredens, 's avonds zijn er om 21.00 en 22.15 uur toneelvoor stellingen en zo mogelijk een toe gift in de tuin. ••Voor 2x5 liefhebbers van cowboyhoeden, saloons en klap deurtjes, maar vooral van de bij behorende country-muziek liggen kaartjes klaar in Spijkenisse. De 'First Country Night' gaat daar vanavond, vrijdag 24 juni van start bij discotheek Demisec aan Noordkade 17. Aanvang 20.00 Donderdag 23 juni Muziek Vers uit de Maas, festival, Rotown Rotterdam, 4363534 Theater Twee, een grootstedelijke Tearjeker, Tent Hotel New York Rotterdam Film Een les in liefde regie Berg man, Lantaren/Venster, Rot terdam, 4361311 Vrijdag 24 juni Muziek Joa Quin y su Tradison hot from Cuba, Café de With, Rotterdam Les Bien Nuits dansmu ziek en erotiek, Popular Rot terdam, 4365283 Film Glimlach van een zomer nacht regie Bergman, Lanta ren/Venster, Rotterdam, 4361311 Wilde aardbeien, regie Berman, Lantaren/Venster, Rotterdam, 4361311 Zaterdag 25 juni Muziek Kevn Kinney, zanger Dri- vin Cryin, Rotown Rotter dam, 4363534 Sans Rancune, Podium Café Schiedam, 4260566 Voetbal: Nederland-Bel- gië, rechtstreekse verbinding met Amerika, Popular Rot terdam, 4365283 Film Het zevende zegel regie Bergman, Lantaren/Venster, Rotterdam, 4361311 Wilde aardbeien, regie Bergman, Lantaren/Venster, Rotterdam, 4361311 Zondag 26 juni Muziek Schismatics met Podium prijswinnaar Han Buhrs, Do- dorama Rotterdam, 4144818 Mannen met Migraine, Podium Café Schiedam, 4260566 Houseshow, Rotown Rot terdam, 4363534 Dirty Laundry funk fu sion, Groove Garden Rotter dam Theater Theatersport door De Ge temde Feeks, Popular Rotter dam, 4365283 Diversen Architectuurwandeling door het Museumpark o.l.v. een deskundige gids, Mu seumpark Rotterdam Rondleiding, De Dubbelde Palmboom Rotterdam, 4761533 Film De maagdenbron regie Bergman, Lantaren/Venster, Rotterdam, 4361311 Als in een donkere spiegel, regie Bergman, Lantaren- /Venster, Rotterdam, 4361311 door ELS NEIJTS Wie een hekel heeft aan va riété en het circus haat, moet zich vóór het einde van ko mend weekend door Cirque Plume laten bekeren. Nie mand zal na een voorstelling van dit Franse gezelschap durven beweren het licht niet te hebben gezien. En in ieder geval héél even -desnoods als in een droom- een trouwe vol geling zijn. Zinsbegoocheling is misschien nog het beste woord. Alhoewel... Woorden blijven ontoereikend. Een po ging tot verslag dus. Cirque Plume zet zijn publiek in de beste betekenis van het woord continue maar toch steeds weer onverwacht van het ene verkeer de been op het andere. Hoewel er in een adembenemend tempo gegoocheld en gejongleerd wordt, bloedstollende acrobati sche toeren worden uitgehaald en er -op live muziek- gorilla's voorbij komen die een mens be lachelijk doen lijken, is het geen circus. Franse tovenaars zetten eenieders verstand op nul. Je ge looft niet wat je ziet, je begrijpt niet wat je hoort en er iets over zeggen wordt al gauw belache lijk: 'nét mis'. Logica werkt niet en zelfs de meest wilskrachtige toeschouwer heeft geen zeggen schap meer over zijn zintuigen. Ruim naderhalf uur lang hangen in de bomvolle tent in het Rot terdamse Museumpark alleen maar monden open. Geniaal Cirque Plume weet zelfs van te genstrijdigheden een volmaakte eenheid te maken. Tegen een prachtig decor van niet veel meer Echt en visioen tegelijk dan een paar lappen en sinasap pelkistjes worden de mooiste ta ferelen gecreeërd waarbinnen overal iets gebeurt. Ogenschijn lijk is alles voor de hand liggend, alleen zou je er zelf nooit op gekomen zijn. En voor elk detail geldt: feilloos vakmanschap met humor, waardoor ieder moment iets moois en spannends biedt waar je ook nog om moet la chen. Een totaalindruk geven is vrijwel onmogelijk. Typeringen als een warm, spannend, levendig huis houden van Jan Steen, even in drukwekkend als een schilderij van Rembrandt of circusopera komen allemaal in de buurt maar zijn het toch weer nét niet. Muzikaal staat de 'tentvoorstel ling' eveneens als een huis en steeds opnieuw blijkt iemand die zojuist een nooit vertoond trape zenummer bracht ook nog trom bone te spelen. Of te kunnen zingen. De orkestbak hangt in principe middenvoor boven de grond maar verplaatst zich af wisselend net zo gemakkelijk naar links en rechts als er plotse ling een hele achterwand muzi kanten te voorschijn komt. Perfecte lichaamsbeheersing on der alle omstandigheden maakt de aanwezigheid van echte die ren niet aan de orde. Een stieren gevecht met een bewegende pia no roept tegen wil en dank sym pathie voor de stier op alsof hij wel in levende lijve aanwezig is en een ten tonele gevoerde goril la is echter dan echt. Het enige beest in de letterlijke zin van het woord is de 'privé- hond' die zuchtend op de grond gaat liggen als hij ziet hoe zijn baasje zich weer eens uitslooft. De belichting is geniaal. Pas als na de voorstelling alle medewer kers op een rijtje voor het voet licht komen om de staande ova tie in ontvangst te nemen, zie je dat niet iedereen zo prachtig en perfect gebouwd is als je al die tijd stiekem jaloers hebt gedacht. Jammer genoeg betekent dat te vens het eerste stapje terug in de realiteit. Cirque Plume geeft nog tot en met zondag dagelijks voorstellin gen in het Museumpark (bij Boy- mans)in Rotterdam. door ELS NEIJTS Meedoen aan een eenakter festival, een uiterst lovend ju ryrapport krijgen en toch niet winnen. Theatergroep Kollek- tief is inmiddels van de ver bijstering bekomen en speelt komend weekend opnieuw twee maal haar voorstelling 'De moed om te doden' van de Zweedse schrijver Lars No- rén. Op eigen èn volle kracht. Een absolute aanrader voor wie niet te gemakzuchtig of bang is om zowel hart als hoofd te gebruiken. Theatergroep Kollektief laat haar publiek na de voorstelling De moed om te doden van Lars Norén sprakeloos achter. Sprake loos door een veelheid aan opge roepen emotie en daaruit voort vloeiende vragen. De toeschouwer dient dan ook wel bereid te zijn om moeite te doen. Tijdens maar ook na de voorstelling. Er wordt veel opgeroepen dat pas later ter verwerking op zijn plaats valt. De psychiatrische achtergrond en in zichten van de schrijver zijn daar mede verantwoordelijk voor. Want, wat is er moeilijker te doorgronden dan de menselijke ziel en de daaraan ontspruitende beweegredenen tot handelen of juist niet handelen. In De moed om te doden draait alles om een 'dubbele' vader- zoon-relatie die na een heel men senleven eindelijk escaleert door de kennismaking tussen de vader en de vriendin van de zoon. Ieder woord, ieder gebaar dat wordt gezegd of gemaakt, of juist niet, draagt spanning in zich. Spanning die vraagt om een uitbarsting die LEUNIS VERLINDE steeds weer op het laatste nipper tje afgewenteld wordt. Zowel door de vader als door de zich agressief ongenaakbaar opstel lende zoon. De spelers van Kollektief leveren absoluut een prestatie van for maat. De keuze van dit stuk is uitermate gedurfd en gewaagd. Het is bovendien zwaar om le spelen maar de acteurs houden zowel individueel als gezamenlijk hun evenwicht. Hoewel de vraag wordt opgeroe pen of er scherper geanalyseerd had dienen te worden, mag het antwoord toch een geruststellend 'nee' zijn omdat binnen het geko zen concept de totale voorstelling overeind blijft. Kollektief snijdt misschien juist wel heel geraffi neerd nét genoeg aan om de toe schouwer zelf ook aan het werk te houden. Want, wie beweert dat naar toneel gaan een louter pas sieve gebeurtenis dient te zijn? Inhoudelijk kwalitatief en in 'uit houdingsvermogen' -de voorstel ling duurt één uur en twintig mi nuten- een hoogstandje. Appels en peren Tot zover het juryrapport. Re gisseur Frank van Vlerken moet bekennen dat hij na lezing éven een zucht van verlichting heeft geslaakt. Inmiddels hebben hij en zijn spelers wel 'laten zakken' dat het oordeel van een jury soms ook van niet te beinvloe- den factoren afhangt. Populair gezegd kun je gedwongen wor den appels met peren te vergelij ken. Frank: „En ik ben het er me eens dat sommige mensen moei te met dit stuk kunnen hebben. Het is voorstelbaar dat iemand absoluut niet met deze materie geconfronteerd wil worden en er al helemaal niet over na wil den ken. Daar moet je inderdaad te gen kunnen. Zelf heb ik er juist heel bewust voor gekozen om 'diep te gaan'. Ik wil alleen nog maar stukken neerzetten die me raken. Ik kan enorm gefasci neerd zijn door wat in iemands hoofd speelt. Het ongrijpbare van de menselijke geest: dat is wat me tegenwoordig het meest boeit. Om die reden kies ik doel bewust spelers die dat ook willen en kunnen. Ik wil niet meer met mensen werken die wegblijven als ze een verjaardag hebben." Frank is in zo'n 30 jaar tijd uitgegroeid tot een (amateur)re- gisseur die acuut de aanvechting krijgt om zich te verhangen als het padvindersimago van de amateurwereld op tafel komt. Daarbij heeft hij een bloedhekel aan jonge regisseurs die na een driejarige opleiding denken de wijsheid in pacht te hebben. „Ik misgun ze hun kansen niet", ver klaart hij grootmoedig, „maar zo gauw ze zonder enige speel- en levenservaring denken schijt aan het publiek te kunnen heb ben, word ik razend." Een pak slaag Broodnijd mag je zijn houding niet noemen maar van oud zeer is wél enigszins sprake. Zoveel wil Frank over de achtergrond van zijn gedrevenheid best toe geven. „Dit is wat ik altijd ge wild heb. Mijn hele leven al. In 1956 werd ik toegelaten tot de Arnhemse toneelschool. Toen ik met die mededeling thuis kwam, kon ik van mijn vader een pak slaag krijgen. Nog hetzelfde jaar speelde ik mijn eerste voorstel ling, bij het amateurtoneel. Ik heb in dertig jaar werkelijk alles gedaan en gespeeld. Tot en met een rol op een kar die door de straten reed. Toen ik het werk van Lars Lorén ontdekte had ik ook daarover: Wat heb ik al die jaren laten liggen? Maar, aan de andere kant speelt: Eindelijk! Ik ben waar ik zijn wil! De voorstellingen van Kollektief zijn op 24 en 25 juni in theater Lantaren/Venster in Rotterdam. Aanvang 20.30 uur, toegang H2,50, met korting een tientje. Telefonisch plaatsbespreken kan dagelijks vanaf 14.00 uur op num mer 010- 4361311 van de kassa van Lantaren/Venster. Johnny Cash komt naar Rotter dam. De Amerikaanse country western-ster zal in het Rotter damse Nighttown op 30 juni een concert geven. Aanvankelijk was hij ook geprogrammeerd in het Amsterdamse Paradiso, maar dit concert is komen te vervallen door een wijziging in het tour schema. Veteraan Cash begon zo'n veer tig jaar geleden met een reeks rocicabilly-nummers, waarin verliezers en zwervers vaak een hoofdrol spelen. In volgende pe riodes verrastte hij zijn publiek met A boy named Sue. De ver klaring van zijn 'zwarte' optre den is te herleiden tot het sleutel lied 'Man in black'. Cash ver wekte opschudding toen hij het waagde om een duet aan te gaan met Bob Dylan. Een volgende stap was het opnemen van het werk van Bruce Springsteen. Zijn optreden op Zooropa van U2 was ronduit opzienbarend: zestigplussers liet hij in 'The Wanderer met een revolver op zak de bijbel in de hand ronddo len. Het optreden begint om 20.15 uur. De zaal is geopend vanaf 19.00 uur. Kaarten kosten f 50,- en lidmaatschap. Kaartverkoop via de bekende adressen. Een ontmoeting tussen 'Cool Sound' en 'Spots Road Show', dat betekent een uitdagende reg gae/raggamufïin dansavond met live-rap op de hotste dans ritmes uit Jamaica, New York, Londen en Nederland. Op vrij dag 24 juni steken de twee groe pen artiesten elkaar in Night town-Basement, Gouvernestraat 4, naar de kroon met de beste zang en presentatie van de nieuwste muziek. Een 'selector' kiest en bespeelt de instrumenta le versies van bekende en nieuwe reggae-hits voor zijn sound en de live 'deejays' rappen en zingen voor de hunne. De deuren gaan open om 20.00 uur en de avond gaat om 21.00 uur van start. De toegangsprijs is tien gulden. Kaarten aan de kassa van Nighttown. Een avond geheel in het teken van de country, dat gaat op vrij dag 24 juni gebeuren in disco theek Demisec aan de Noordka de in Spijkenisse. Country Music speelt daarmee in op de groeien de behoefte bij vooral oudere jongeren. 'Demisec wordt op deze avond omgetoverd in een klein Western-stadje, compleet met cowboyhoeden, geveltjes, saloons en klapdeurtjes. De zevenkoppige band Choises speelt eigentijdse countrymuziek met onder meer werk van Alan Jackson en Keith Whitley, afge wisseld met een aantal steel in struments. Zangeres Nancy zingt geheel in stijl, van Reyndds tot Elvis Presley en miss Tammy Wynette. Een demonstratie countrydansen wordt gegeven door de Nord Hill Country Dancers. Ter ere van de 'First Country Night zijn er lekkere (country- jhapjes inbegrepen bij de toe gangsprijs van f 15,-. (Kaarten aan de kassa van Demisec ver krijgbaar of telefonisch reserve ren via telefoon 01880-13109). Theatergroep Bonheur heeft nog twee dagen te gaan, althans wat betreft het Klein Bonheur Festi val. Vrijdag 17 juni ging het voor de tweede keer van start met optredens en voorstellingen van musici, theatermakers, beeldend kunstenaars en schrijvers. Vrij dag 24 en zaterdag 24 juni kan men nog meegenieten. Op vrij dag 24 juni om 16.00 van Antoi- ne Uitdehaag die gedichten voorleest uit zijn eerste gedich tenbundel; om 21.00 uur de voorstelling 'Zoden aan de dijk' vrij naar 'Mene Tekel' van Nes- cio, gespeeld door Erik de Visser en Luc van Loo en om 22.15 uur van Glühwormchen Idyll', een korte voorsteelling in het tuin huis, van Irma Nijenhuis en Kaat van Zomeren. Op zaterdag begint de pret al om 16.00 uur met een muzikaal op treden van De Salon. Om 21.00 uur een herhaling van 'Zoden aan de dijk en om 22.15 uur van 'Glühwürmchen Idyll'. De toegangsprijs voor de Salon is vijf gulden, voor de avonden betaalt men f 12,50, met korting f 10,-. Het adres is Eendrachts- straat 79, telefoon 4046716.

De Havenloods | 1994 | | pagina 13