AuTOMOBIELszs^cs NGODODOC Dutch TT niet alèèn voor motorliefhebbers Daihatsu Rocky flink aangepakt Laatste zaterdag van juni belooft wederom groots motorspektakel BMW 5-serie Hee lucratief Is carpoolen? GSM-netwerk voor Het begon in 1925 op een geïmproviseerde stedendriehoek van 28,4 kilometer lengte waar gemiddelde snelheden van negentig kilometer werden gehaald. Inmiddels ligt er een professioneel geoutil leerd volwaardig racecircuit van zo'n zes kilometer, waar de snelste mannen met ruim 170 kilometer per uur gemiddeld rond gaan: het TT-circuit van Assen. Veel is er veranderd in die bijna zeventig jaar geschie denis. Maar een ding staat al jaren vast: de TT wordt verreden op de laatste zaterdag in juni. En die zit er al weer aan te komen. De liefhebber heeft hem al lang in zijn agenda staan, die Dutch TT. Want al ja ren vormt de Neder landse Grand Prix een vaste waarde in de we reld van de motorwe- gracerij. Jaarlijks ko men bijna tweehon derd duizend moto renthousiasten naar de Drentse asfaltslinger om daar de kunsten van de hedendaagse gladiatoren op twee wielen te bewonderen. Niet alleen heeft Assen een grote aantrekkings kracht op de Nederland se motorsportadept - en zij die dat een per keer jaar zijn - ook vallen er op de enorme parkeer terreinen talloze Duitse, Britse, Franse en Deense nummerplaten te ontwa ren. De TT is immers niet alleen een motorspekta kel, het is ook een niet te missen happening die heel Assen enkele dagen in zijn ban houdt. ONVERGETELIJK Van die stedendriehoek Rolde- Borger-Schoonloo is al lang geen sprake meer. De tijd dat waag- Op 23,24 en 25 juni staat Assen weer in het teken van de Dutch TT. halzen op twee wielen gehuld in alternatieve lederen kledij ge noegen namen met een parcours waar het gebrekkige asfalt slechts een aangename afwisse ling vormde van de zandwegen en Brabantse keien, ligt al jaren achter ons. Illustere merken als New Imperial, BSA, Norton, Ve- locette en AJS zijn alleen maar terug te vinden in de geschiede nisboeken. Maar toch blijven de namen tot de verbeelding spre ken. Nooit zullen de fabuleuze Stanley Woods, de ongeëvenaar de Geoff Duke - en later - de oppermachtige Mike Hailwood vergeten worden. Nooit zullen ook de verrichtingen van natio nale helden als Bertus van Ha- mersveld, Dick Renooy en Arie van der Pluym in de vergetel heid verdwijnen. En het is alsof een triomf in het Drentse altijd wat meer telt dan op een van die eveneens ver maarde buitenlandse banen. Daarom spraken ook de over winningen van de 'Witte Reus' Wil Hartog, 'Jumping' Jack Mid delburg, Egbert Streuer en Hans Spaan zo tot de verbeelding. On vergetelijk zijn de taferelen die zich afspeelden toen zij de finish waren gepasseerd. Een explosie van vreugde vermengd met een mm De BMW 5-serie, waarvan er sinds 1988 al meer dan één mil joen zijn geprodu ceerd, heeft een nieuw gezicht gekregen. De veranderingen zijn te rug te vinden in het exterieur, interieur en de techniek. Alle BMW 5-serie modellen zijn nu standaard uitgerust met de zogenaamde brede nieren, zoals bij de 8-cilinder modellen de 530i en 540i al eerder het geval was. Er blijft echter een onderscheid met de 8-cilindermodellen. Bij deze modellen zijn de zijs- kirts en onderste delen van de bumpers standaard in car- rosseriekleur uitgevoerd. En welke kleur dat dan wordt? Door uitbreiding van het kleurenpalet is er een nog grotere keuze. MOTOREN De 518i sedan en touring heeft nu de nieuwe 4-cilinder motor. Een motor die over meer koppel beschikt en bo vendien zuiniger en stiller is. De prijs van de 518i blijft ge lijk: f 59.950,00, voor de 518i sedan, f 64.950,00 voor de 518i touring. De Executive uitvoering van de 5-serie sedan is ver vangen door de Executive II uitvoering. Deze Executive uitvoering welke onder ande re al metallic lak, electrische ramen, armsteunen voor en mistlampen omvatte, is nu gecompleteerd met wortel- notehout inleg in het dash board, instaplijsten, Flockve- loursstof en een bagagenet in de kofferbak en bij de voeten ruimte van de voorpassagier. Qua exterieur zijn bij de Exe cutive II uitvoering de zjjs- kirts en de onderste delen van de bumpers in carrosse- riekleur meegespoten. Vanzelfsprekend behoren ABS en een airbag voor de bestuurder al enige tijd tot de standaarduitrusting van alle BMW 5-serie modellen. Daar naast zijn alle BMW 5-serie modellen nu standaard uitge rust met een microfilter, elec trische lichthoogteregeling en zijknipperlichten. Nog een laatste belangrijke wijziging: het toelaatbare aanhangergewicht is ver hoogd. Bijvoorbeeld bij de 518i van 1400 naar 1500 kg, bij de 525 tds van 1600 naar 1900 kg en bij de 540i van 1600 naar 2100 kg. een gevoel van nationale trots zorgden voor een uitbundig feestgewoel, dat niemand onbe roerd liet. Het is echter de vraag of het Wilhelmus dit jaar op 25 juni over de Drentse hei zal schallen. De Nederlandse coureurs zijn in staat tot top tien-klasseringen, een plekje op het erepodium lijkt te veel gevraagd. Het meest wordt nog verwacht van 250 cc- coureur Wilco Zeelenberg. Op een fabrieks-Honda was de Bleis- wijker in voorgaande jaren al twee maal goed voor een derde plek, het feit dat hij dit jaar weer over topmateriaal kan beschik ken, moet Zeelenberg tot in de vingertoppen kunnen motive ren. De broers Patrick en Jurgen van den Goorbergh zullen echter de slag om 'beste Nederlander' bikkelhard aan gaan. De kans hebbers voor de overwinning ko men van ver over de grens. De Italiaanse evenwichtskunste naars Max Biaggi, Loris Capiros- si (de winnaar van vorig jaar) en Doriano Romboni behoren onge twijfeld tot de favorieten. In de 125 cc moet het vader landse spektakel komen van Loek Bodelier en veteraan Hans Spaan, die in 1989 de TT nog op zijn naam wist te schrijven. Het is echter een illusie om te denken dat zij mannen als Dirk Raudies, Kazuto Sakata, Noboru Ueda en Peter Oettl het vuur na aan de schenen kunnen leggen. De meeste uitstraling heeft nog altijd de 500 cc, de zoge noemde Koningsklasse. Wereld kampioen Kevin Schwantz is een groot liefhebber van Assen Al ruim tachtig jaar brengt Weekblad MOTOR alle motornieuws. Van uit gebreide testverslagen tot toerverhalen, van wed strijdverslagen tot techni sche artikelen; Weekblad MOTOR brengt het alle maal. Uiteraard besteedt het enige motorweekblad in Nederland - eveneens het officieel orgaan van de nationale bond - ruim aan dacht aan de Dutch TT. Al enkele weken staat het blad in het teken van het groot ste (motor-) sportevenement van het jaar. De week na de races komt MOTOR terug op en komt op zijn meer dan 180 pk- sterke Suzuki beslist in aanmer king voor de champagne. Honda- coureur Mick Doohan komt al lerminst graag naar Nederland, maar verkeert wel in een grandi oze vorm. Samen met Schwantz en diens teamgenoot Alex Bar ros voerde Doohan vorig jaar een fantastische show op. Komt er de TT met niet alleen wed strijdverslagen en ook achter grondinformatie over de Ne derlandse GP, maar ook met een prachtig toerverhaal over het land waar de meeste moto ren vandaan komen: Japan. Verder gunt de rubriek Cock tail een blik op het produkt nieuws uit de branche en geeft het allerlei interessante (toer-) tips voor het weekend. Weekblad MOTOR ligt elke donderdag voor ƒ4,95 in de winkel. Eens in de vier weken verschijnt de MOTOR Plus, een extra dikke uitgave van het blad. Informatie over verkoopa dressen, abonnementen e.d. is verkrijgbaar bij Wegener Tij! Tijdschriften Groep BV, 020- dit jaar een herhaling? Cees Doorakkers, de enige Nederlan der in de 500 cc, is al dolblij als hij een plaats bij de eerste vijftien' weet te veroveren. Jaren was Egbert Streuer een gedoodverfde kandidaat voor de winst bfj de zijspannen. Streuer is er echter niet meer bij; de Ne derlandse inbreng is zeer be perkt. Streuers generatiegenoot Rolf Biland is er nog steeds wel bij. Het 43-jarige Zwitserse feno meen op drie wielen merkt ech ter dat de concurrentie van de jongere garde steeds groter wordt. Op het circuit van Assen zal hij beslist willen bewijzen dat hij nog lang niet versleten is. ER BIJ ZIJN De TT is geen eendags-evene- ment. Op donderdagochtend om 9.00 uur beginnen de trainingen al. Ook op vrijdag is het motor geluid al om 9.00 uur te horen. De eerste race op zaterdag 25 juni begint om 11.00 uur, de laat ste wedstrijd gaat om 14.45 uur van start. Alle races worden uit gezonden op tv. Een prachtige service, maar de ware enthousi ast stelt zijn video in en maakt de trip naar Assen. Want je moet er gewoon bij geweest zijn. Daihatsu heeft de Rocky flink aangepakt. Hoewel de importeur van een nieuwe Rocky spreekt, is het toch dui delijk dat de wagen 'slechts' is vérnieuwd. Maar wel is de vernieu wing veel verder ge gaan dan alleen het ver anderen van de grille. Er is echt flink aan de Rocky verbeterd. Uit de grote mate van veran deringen mogen we ook afleiden dat de ver nieuwde Rocky nog ze ker een tijdje mee moet gaan, voordat er een échte nieuwe Rocky komt. Tijdens de rijden met deze terreinwagen valt de verbeter de wegligging het meest op. Met name op de verharde weg rijdt de Rocky een stuk comfor tabeler. De wagen ligt ook ste viger op de weg en snelle boch ten worden veel makkelijker genomen. Oorzaak hiervan is de vernieuwde ophanging. De vooras is nu onafhankelijk ge veerd. Voor heeft de Rocky voortaan torsie-vering en ach ter schroefveren. Dit waren starre ophangingen met blad- STOER De buitenkant is ook aange pakt. Zowel de voorzijde als de achterzijde is zichtbaar breder geworden, met maar liefet 11 respectievelijk 13 centimeter. De bumpers zijn ook forser ge worden. De Rocky oogt nu veel stoerder. De oude Rocky steekt bij zijn opvolger echt schriel af. Zelf vind ik dat de hoekige be lijningen, in combinatie met de uitgebouwde spatborden, hem een wat klassiek uiterlijk ge ven. Waarschijnlijk omdat de voorkant mij sterk doet denken aan de Jeep Wrangier. WERKPAARD Verder heeft Daihatsu aan het uiterlijk nog wat kleinere veranderingen doorgevoerd. Zo is de grille vernieuwd en zijn de knipperlichten en ach terlichten nu in de bumper geïntegreerd. Het robuustere uiterlijk past ook goed bij het karakter van de Rocky. Deze Daihatsu is na melijk een echt werkpaard. De werklustige dieselmotor en de stevige bouw maken van de Rocky een functionele wagen. Niet alleen voor in het terrein, maar ook als trekauto. De Rocky blijft in twee car rosserie-varianten leverbaar: de Hardtop en de iets ruimere Wagon. Ook grijze rijders kun nen nog steeds bij de Rocky terecht. De Wagon is namelijk ook als bedrijfsauto leverbaar. GEWILLIG Voor de aandrijving van de Rocky zorgt een 2,8 liter diesel motor. De Rocky-rijder heeft wel de keuze uit een ongebla zen versie en een versie met uitlaatgas-turbo en tussenkoe- ler. Onze testauto was met deze laatste voorzieningen uitge rust. Deze levert maximaal 102 pk (75 kW) bij 3400 t.p.m., ter wijl het maximale vermogen 245 Nm is bij 1900 t.p.m. Dit geeft de Rocky behoorlijk pres taties. De sprint vanuit stil stand tot 100 kilometer per uur is in 18 seconden te volbrengen en als topsnelheid geeft de fabi- rek 135 kilomter per uur op. In het stadsverkeer kan deze ster kere variant met gemak mee komen met het overige ver keer. Ook merk je in de stad weer goed de verbeterde wiel ophanging. De Rocky laat zich gewillig door het drukke ver keer loodsen. De standaard ge monteerde stuurbekrachtiging is hier een comfortabele hulp bij. Achter de motor is een vijf- bak geplaatst, plus een tussen- bak. Voor in het terrein kan de tussenbak, bij ingeschakelde vierwielaandrijving, in zijn lage stand worden gezet. Bij lagere toeren is dan meer kop pel beschikbaar. De geteste uit voering, de Rocky Hardtop Turbo Diesel SE staat bij de Daihatsu-dealer klaar voor fB6.495,- (geel kenteken). Voor de 'gewone' dieseluitvoering doet f 60.795,- (geel kenteken) worden betaald. Peter Polter Het ene rijbewijs is het andere niet Waar gewerkt wordt, worden fou ten gemaakt. Soms zijn deze op eenvou dige wijze op te los sen. In andere geval len is de tussen komst van een onaf hankelijk instantie vereist. Wij namen een kijkje in de rap porten van de Natio nale ombudsman. Januari vorig jaar ont vangt Peter Doolmans een oproep van het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) voor het afleggen van het praktijkexamen A. Op de oproepkaart staat ver meld dat de kandidaat een theorie-certificaat of een rij bewijs B moet meebrengen. Zonder een dergelijk docu ment kan de examinator geen examen afnemen. Op 9 februari meldt Peter zich bij zijn examinator. Hij laat hem zijn Belgisch rijbe wijs zien dat in Nederland omwisselbaar is voor een rij- bewijs-B. De examinator weigert vervolgens het exa men af te nemen omdat Peter geen Nederlands rijbewijs-B kan overleggen. De vader van Peter accep teert dit niet en schrijft een brief aan aan het CBR. Zijn zoon kon immers niet weten dat zijn Belgische rijbewijs niet zou worden geaccep teerd. Ook de oproepkaart vermeldt niet dat het om een Nederlands rijbewijs gaat en bovendien hadden zowel een medewerker van de Rijks dienst voor het Wegverkeer als de rijschoolhouder gead viseerd het Belgische rijbe wijs pas om te wisselen na het behalen van het A-rijbe wijs. Dat zou voordeliger zijn. De heer Doolmans eist dan ook dat zijn zoon zo snel mogelijk zonder kosten een nieuw examen mag afleggen. Op 17 februari laat het CBR weten de klacht van Doolmans ongegrond te vin den. De rijschoolhouder had moeten weten dat er een Ne derlands rijbewijs vereist is, bovendien staat dat ook nog eens op het aanvraagformu lier voor het examen. Doolmans accepteert het antwoord van het CBR niet en dient een klacht in bij de Nationale ombudsman. Deze concludeert dat het CBR cor rect heeft gehandeld en dat de rijschoolhouder de kandi daat kennelijk onjuist heeft geinformeerd. De zoon van Doolmans had echter op grond van de infor matie van het CBR (aan vraagformulier) kunnen we ten dat het om een Neder lands rijbewijs ging. Het CBR heeft de klacht van Dool mans dan ook terecht onge grond verklaard, aldus de Nationale ombudsman. De Nationale ombudsman onder zoekt klachten van burgers over de rijksoverheid, de politie en de wa terschappen. Meer weten over het werk van de Nationale ombuds man? Vraag de gratis folder aan bij: Bureau Nationale ombudsman, postbus 29729, 2502 LS Den Haag of bel 070-3.563.563. de nationale ombudsman Het staat buiten kijf dat aan carpoolen fi nanciële voordelen zijn verbonden. Maar hoe gunstig is het voor uw bankrekening? Het is niet reëel uw to tale autokosten voor het woon-werkver- keer te delen door het aantal inzittenden, omdat uw vaste auto kosten als bijvoor beeld afschrijving on geacht het aantal afge legde kilometers op hetzelfde niveau blij ven. In een voorbeeld gaan de samenstellers van de folder 'Carpoolen in Overijssel' uit van een auto met een ver bruik van 1 op 12,5 en een enkele reisafstand naar de werkplek van 25 kilometer. Bij een benzineprijs van 2,00 gulden per liter en andere va riabele kosten zoals bijvoor beeld het onderhoud van uw voertuig 0,05 gulden per kilo meter. Iedere werkdag kost u in dat geval 10,50 gulden. Wanneer u dat bedrag ver menigvuldigt met het aantal jaarlijkse werkdagen zijn uw benzine- en onderhoudskos ten ongeveer 2400 gulden. Als u de mogelijkheid heeft met anderen naar uw werk te reizen is dat voordelig voor uw portemonnee. Bij een be zetting van drie personen in een auto kan u dat jaarlijks 1600 gulden opleveren. Vanaf 1 juli is het door de PTT beheerde GSM-netwerk opera tioneel in Nederland. Voor de telecommuni catie betekent dit een nieuwe doorbraak. GSM, dat staat voor 'Global System for Mo bile Communications', maakt het immers mo gelijk om met aange paste toestellen niet alleen in Nederland maar ook in tal van andere landen in Eu ropa nationale en in ternationale gesprek ken te voeren. ment vrijwel overal in in Eu ropa bellen en gebeld worden onder hun eigen Nederlandse GSM-nummer. Het netwerk is bovendien digitaal. Wie draadloos wil telefone ren via het GSM-net moet over een aangepast toestel beschikken. Typisch voor zo'n apparaat is dat de inden- tificatie niet gebonden is aan het toestel zelf maar aan een zogenaamde SIM-kaart (Subscriber Identity Module) met een chip. Deze chip be vat de nodige gegevens. Eén van die gegevens is de zogenaamde PIN-code (Per sonal Identity Number). Pas na het insteken van de SIM- kaart en het intoetsen van de PIN-code functioneert het GSM-toestel. De SIM-kaart is persoonsge bonden en kan gewoon van het ene toestel in het andere gestoken worden.

De Havenloods | 1994 | | pagina 5