Bewust milieugedrag op scholen boekt opzienbarende resultaten Stimuleringsfonds voor Architectuur schrikt van opzet nieuwbouwwijken SCHIEDAM "anaf 1.540,- Samen kijken naar interland bij de buren DE HAVENLOODS Reeks inbraken „Electrische handendroger goedkoper' II li 62 woningen bovenop flats aan Bachplein DINSDAG 28 JUNI 1994 Feestje in Stadshart VLAARDINGEN—Met belangstelling volgt menig Vlaardinger de vorderingen van de bouwvakkers nabij het Liesveld. Iedere dag staan tientallen mensen rond de hekken te kijken. Woensdag middag rond een uur of vier is er zeker iets te zien: Op de bouwplaats wordt dan het officiële startsein gegeven voor de bouw van het winkel en woonproject 'Stadshart Vlaardingen'. Het project be helst circa 12.000 vierkante meter winkeloppervlakte, 140 woningen en een par keergarage. Eind 1996 moet de nieuwbouw gerealiseerd zijn. Sinds gisteren zijn tevens werkzaamheden gestart om het terrein tussen V D en kledingzaak Van Uffelen bouwrijp te maken. Hier zal een supermarkt verrijzen. Een aantal meidoorns en ie pen in dit gebied wordt ge kapt, verder wordt de bestra ting verwijderd, evenals fiets- klemmen, speelwerktuigen, hoge lichtmasten en ander straatmeubilair. Hierdoor zal het parkeerveldje bij de Van Riebeeckstraat komen te ver vallen. Ook de doorgang on der het Liesveld-viaduct kan niet meer door het autover keer worden gebruikt. Fiet sers kunnen hun rijwiel plaat sen aan de achterzijde van het warenhuis. Wanneer alle obstakels op het bouwterrein zijn verwij derd, worden enkele winkel panden gesloopt, zoals slijte rij de Bourgondiër, opticiën Van der Meer en de voorma lige kledingzaak Verkade. Na de zomervakantie starten de hei-activiteiten voor dit deel van het project Stadshart. Behalve de supermarkt op deze locatie krijgt ook het bestaande winkelgebied op het Liesveld een ander aan zicht. Burgemeester Stam en ir. Van den Berg, namens de di rectie Nationale Nederlan den/Vastgoed - eigenares van de nieuwe winkels, verrichten woensdag al de eerste hande ling voor de nieuwbouw ter hoogte vannetLiesveld 135- 137. Behalve-aanpassing en uitbreiding van het winkelge bied staan twee woontorens met 24 premie-huurwoningen op het programma. Ter gelegenheid van het offi ciële startsein van dit project zal een straatband vanaf 14 uur door het centrum mar cheren. Steltlopers delen een uur later gratis ballonnen uit aan kinderen en na de spee ches zal een ijscoman de dor stige kelen verwennen met gratis ijsjes. wegerer huLs-aaohuLsbladen 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: 1.300.000 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert afd.: 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 -17.00 u„ vrijdag 08.30 tot 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) N^ePoort*"(tê|eprivé 070 - 3282694) REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Arlen Poort (tel. 010 - 4.713.790) Sport: Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.735.321) Foto's: Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld DE HAVENLOODS Schiedams Nieuwsblad verschijnt elke dinsdag e huis-aan-huis in de gemeente Schie- uitgave van Wegener BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010 - 4.699.612/4.699.613 Brief voor woningzoekenden SCHIEDAM - Ruim tiendui zend woningzoekenden heb ben vorige week van het ge meentebestuur een brief ont vangen waarin wordt uitge legd hoe in de toekomst vrij komende huurwoningen worden verdeeld. Vanaf l juli kan men zich niet meer in schrijven als woningzoeken de. Dat betekent dat alle be staande inschrijvingen bij Bureau Huisvesting verval len. Daardoor geldt het oude puntensysteem ook niet meer. Wel blijft het systeem van de woonbonnen gehand haafd. Voor 250 zeer urgent ingeschreven woningzoeken den is een overgangsregeling getroffen. Ook na l juli wordt hen voorrang ver leend. Voor ouderen (55+) worden twee informatiedagen geor ganiseerd. Maandag 27 juni vindt de eerste bijeenkomst plaats in Dienstencentrum De Woudhoek op het Heijer- mansplein, de andere speelt zich af in de 4 Molens, Nieu we Damlaan 766. Aanvang voor beide dagen 14.00 uur. Voor informatie kan men tussen 8.30 - 12.00 uur, te recht bij het Team Woon ruimteverdeling tel.4260293. Feestelijke sprookjesoptocht SCHIEDAM —De bezoekers van Winkelcentrum Hof van Spaland moesten vrijdag eerst in hun ogen wrijven. Niet minder dan tweehonderdtwintig elfjes, kabouters, tovenaars en heksen liepen vrolijk langs de winkels en vervolgden daarna hun weg door een gedeelte van de wijk. Al deze figuren waren niet weggelo pen uit een sprookjesboek, maar zij kwamen uit basisschool De Notenkraker op het Bachplein. De school bestaat deze maand 25 jaar en daaraan werd een week lang uitbundig aandacht besteed. Na de optocht vond een sponsorloop plaats, die vanwege de hoge temperatuur enigszins werd aangepast. De paar dui zend gulden die het gezwoeg in de warmte opleverde is bestemd voor de aanschaf van enkele at tributen voor de speelplaats. Vervolgens was er een picknick waaraan iedereen deelnam. Daar bleef het echter niet bij. Want 's middags werd in de Blauwe Brug een kolderieke theatervoorstelling verzorgd door de Belgische 'Kale Broers', die door zowel de jonge als de oudere kinderen als heel leuk werd ervaren. De barbecue 's avonds voor ouders en leerkrachten beteken de tenslotte de afsluiting van de feestweek. Elfjes, kabouters, tovenaars en heksen liepen vrijdag in optocht door Schiedam-Noord. SCHIEDAM —De politie maakt melding van een aantal inbraken. In de nacht van don derdag op vrijdag werd de deur van een woning aan de Munter- straat geforceerd. De woning werd doorzocht, het is nog niet bekend wat er is weggenomen. Diezelfde nacht werd een tweede woning in de Munterstraat be zocht door een ongewenste be zoeker. Hier is geld gestolen. Uit een woning aan de Oostsin gel werd zaterdagavond electro- nische apparatuur weggenomen. Aan de Delflandseweg werd zondagmiddag een keukenruitje ingeslagen. De dader is de wo ning binnengeklommen en heeft deze doorzocht. Ook hier is het nog niet bekend wat er is wegge nomen. Tevens zijn dit weekeinde een aantal tuinhuisjes in park Thur- lede opengebroken. Diverse goe deren werden weggenomen en ook werden etenswaren en drank genuttigd. Uit ongeveer vijftien kelderboxen aan het Si- beliusplein en Griegplein werd in de nacht van zaterdag op zondag diverse goederen weggenomen. In alle vroegte werd verder zon dag een snelkraak gepleegd bij een mannenmodezaak aan de Hoogstraat. Met een rode personenauto werd de gevel geramd, waarna kleding kon worden gestolen. door Nans Wolters WATERWEG —Woorden, maar vooral energieke daden van de scholen die deelnemen aan het zogeheten PREMOS- project, leverde het afgelopen jaar winst op voor het milieu. De milieu-wethouders van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam kregen maandag een verslag uitgereikt over één jaar PREMOS. Het proefproject richt zich op het planmatig en praktisch uit voeren van milieuzorg op school. Een aantal scholen (26) in de regio pakten het initiatief op en probeerden een goed milieubeleid van de grond te krijgen. Bij de ene school werd dit voortvarender ter hand genomen dan de an der. „Problemen waren er voorname lijk op financieel gebied en bij het opvoeden van collega's", al dus een gemotiveerde leerkracht van openbare basisschool De Zuidbuurt in Vlaardingen. „Al tijd weer moet je de gedragsre gels herhalen en aanvullen (ook voor leerkrachten). Wat voor de één een gewoonte is, daarin is een andere college 'moeilijk op voedbaar'". Ondanks dit min puntje ontving de school de Vlaardingse Milieuprijs. Het probleem van motivatie, tijd en financiën speelde op verschillen de scholen. Toch hebben bijna alle scholen inmiddels besloten geen plastic bekertjes meer te gebruiken maar duurzame bekers en papier gescheiden in te zamelen. Overi- pe coHciezóe piént vooras W6T R4PIÉ& AAM 2VP£N Te 6WZUIKCH AWiP£ AAM P£ H A'JKAN TéN gens bleek de invoering van duurzame bekers op scholenge meenschap Spieringshoek in Schiedam een flop door de slech te planning en het achterwege blijven van voorlichting hier over. Veel leerlingen nemen blik jes mee van huis waardoor een neveneffect is ontstaan van extra afval. Vulpennen Twee openbare basisscholen in Schiedam pakten het anders aan en de resultaten zijn opzienba rend. Zo heeft een bewust ener giebeleid binnen een halfjaar een besparing voor De Gorzen opge leverd van 1100 gulden. Direc teur Van der Mark: „Verder is door het scheiden van het afval het aantal vuilniszakken met de helft teruggelopen, schrijven wij al weer geruime tijd met vulpen nen en heeft de ouderraad het wegwerpservies vervangen door duurzame artikelen. Het is bij zonder stimulerend dat de be langstelling voor het milieu van iedereen die bij onze school be trokken is, stand houdt. Overi gens zouden wij een meer prakti sche ondersteuning, rekening houdend met de individuele schoolverschillen, door de initia tiefnemers op prijs stellen." Ook de energie-jaarrekening van De Singel toonde een meevaller tje van 2000 gulden. Door over de zandbak na schooltijd een zeil te spannen kunnen katten daarin hun behoefte niet doen en spaart de school tevens 1000 gulden per jaar uit omdat het zand niet ver vangen hoeft te worden. Veel van de deelnemende scho len voeren het motto: Klas uit, licht uit; ramen open, verwar ming uit'. Bovendien wordt va ker gekozen voor de inkoop van milieuvriendelijk schoonmaak- en schoolartikelen en is men niet alleen preventief bezig maar wordt allerlei materiaal herge bruikt. Een voorbeeld hiervan is eenzijdig bedrukt papier dat sa- Handendroger Verschillende scholen overwe gen de aanschaf van een elektri sche handendroger. De Vlaar dingse basisschool De Zuid- buurt en scholengemeenschap Westland Zuid hebben becijferd dat een papierrolhanddoek op jaarbasis 340 gulden kost en een elektrische handendroger 130 gulden. Op Westland Zuid zal dat een winst opleveren van 2000 gulden per jaar. Voordeel: er komt geen papierafval vrij en gewone handdoeken hoeven niet te worden gewassen. Tevens hebben veel scholen toi letten met een zuinige spoeling, zijn spaarlampen geïnstalleerd en is het aantal TL-buizen gehal veerd. Sommige scholen zoals de de Prinses Christinaschool in Maassluis voerden al voor het PREMOS-project van start ging, veranderingen in die be sparingen opleverden. Een op merkelijk initiatief ontwikkelde de ML Kingschool. Verpakte schoolmelk is daar uit den boze. Dagelijks komt de melkboer langs die melk in flessen aflevert. Dit bespaart niet alleen vele hon derden kartonnetjes afval per jaar maar is tevens goedkoper (1.35 gulden per liter) dan de gesubsidieerde (1.56 gulden) schoolmelk. Voor de deelnemende PRE- MOS-scholen staat na een jaar actie vast, dat er beslist moge lijkheden zijn om het milieu nog meer te ontzien. Het project werd in bovengenoemde ge meenten uitgevoerd in samen werking met de Vereniging Te gen Milieubederf. ARCO VAN DER LEE SCHIEDAM —Er wordt zorgelijk weinig aandacht be steed aan de architectuur in nieuwbouwwijken. Tot deze conclusie komt het Stimule ringsfonds voor Architectuur, na een onderzoek naar 16 bouwlocaties rond de grote steden. Dr. Ir. N. de Vreeze, directeur van deze Rotter damse instelling, lichtte de uitkomst vorige week toe tij dens een bijeenkomst met ar chitecten, aannemers en poli tici in Barendrecht. Het Stimuleringsfonds voor Ar chitectuur heeft 16 van de 22 zogenoemdeVinex-locaties on derzocht. Eén ding hebben ze gemeen: er wordt kosten noch moeite gespaard om prachtig drukwerk over de plannen te produceren. In al die folders grijpt men terug op steeds weer dezelfde voorbeelden uit Neder land en Duitsland in de jaren 20 en 30. „Vervolgens doet het er niet toe of je het echt maakt." Volgens De Vreeze worden de plannen voor de nieuwbouwlo- caties gemaakt zonder rekening te houden met de omgeving. „Het lijkt alsof er daaromheen niets is. Je hebt geen idee waar het op aansluit", hield hij zijn gehoor voor. De Vreeze merkte dat alle plan ners eengezinswoningen willen. Het gevolg is een laag aantal woningen per hectare. „Daar mee zet je geen goede stedelijke ontwikkeling voor de komende decennia op", stelt hij. Verder merkt hij op dat er nog meer soorten gewilde woningen zijn. „Laten we nou niet denken dat heel Nederland een eengezins woning moet. Dat is echt onzin." Over de ruimte tussen de wonin gen wordt nauwelijks nagedacht, leidt De Vreeze af uit het onder zoek: „Daar is zeker geen geld voor of zo. Maar veel hoogge waardeerde woonwijken uit de jaren 20 en 30, waarmee we ons zo graag vergelijken, zijn ont staan in overleg met landschap sarchitecten." Volgens De Vree ze is er sinds de aanleg van Vree wijk duidelijk iets verloren ge gaan. Over de aanleg van bedrijfster reinen, die ook worden ontwik keld in de Vinex-locaties, maakt De Vreeze zich al even bezorgd. De meeste kantoorgebouwen zijn volgens hem te klein. Ook de omgeving van de kantoren stemt hem droevig. Een afschrikwek kend voorbeeld is wat hem be treft het Rotterdamse Brain- park. De Vreeze: „Brainpark? Park? Er is waarschijnlijk geen geld meer voor het park." „Moet het nou echt zo? Laten we eerst eens een paar plaatjes zoeken van dingen die we niet willen", stelt de directeur van het Stimuleringsfonds voor Archtec- tuur voor. Hij adviseert mensen die bij de ontwikkeling van grootschalige nieuwbouwplan- nen betrokken zijn, jaarlijks naar Barcelona, Parijs en Berlijn te sturen voor een leerzaam be zoek. Verder moet het afgelopen zijn met de 'honderden bemoei als per woning' van de grote bouwteams." SCHIEDAM - De bouw van 62 penthouses bovenop de flats aan het Bachplein is donderdag gestart. De voorzitter en de secretaris van de Bewonersvereniging van het plein verrichtten de officiële daad: het plaatsen van een kozijn op het eerste van de vijf flatgebouwen, die in 1968 gebouwd werden. Woningbouwvereni ging Schiedam, eigenaar van de flatgebouwen in de Groenoordse componistenbuurt, noemt het project „De Hoge Cantate". Vol gens aannemer Dura Bouw uit Rotterdam is het project uniek in Nederland. Nooit eerder zouden in dit land woningen gebouwd zijn op flats van negen of tien verdiepingen. De penthouses - een Amerikaanse term voor de hoogste woningen in een appartementenblok - zullen geen dure yuppen-woningen worden: de gemiddelde huur ligt rond de 715 gulden. De wonin gen worden gerealiseerd met subsidie van het Rijk en vallen binnen de sociale huursector. In totaal komen er vier twee kamerwoningen, één eenkamerwoning en 57 drie-kamerwonin gen. Omdat de kwaliteit van alle woningen aan het Bachplein door het project stijgt, zullen zij naar verwachting jaarlijks voor de hoogst toegestane huurverhoging in aanmerking komen. Als de appartementen klaar zijn, zijn de flats eindelijk echt af, vindt architectenbureau Arena. „De flats maken een monotone indruk. De stapeling van de negen respectievelijk tien woonlagen lijkt vrij willekeurig. Door de nieuwe daklaag als kroonlijst van het gebouw te definiëren, wordt het gebouw als het ware beëin digd en verkrijgt het zijn specifieke karakter", aldus de architec ten. De nieuwe laag op de flatgebouwen is een onderdeel van een ingrijpende moderniseringsoperatie. Al eerder werden de buiten kanten van een andere kleur voorzien, als vervanging van de oude grijze betonnen wanden. Als de nieuwe appartementen gereed zijn, krijgen ook de trappenhuizen en de entrees een nieuw uiterlijk. De nieuwe woningen zijn volledig 'pre-fab'. In vier weken tijds zal een hijskraan alle casco's voor één flat naar boven tillen. Daarna worden de appartementen van binnen afgewerkt. De vloeren van de woningen zijn vrijdragend; ze rusten niet op de plafonds van de benedenburen maar op de dragende muren. Dit zorgt voor een optimale geluidsisolatie. VLAARDINGEN De om schrijving Hollanditis, waar mee ooit de anti-kernwapen lobby werd aangeduid, is bijna weer van toepassing; alleen is ditmaal sprake van een WK- gekte. Oranje vlaggetjes aan autoruiten, spandoeken langs flats, posters op ruiten, oranje petten, reclames op billboards, zelfs speciale chips en vla. De wedstrijd België-Nederland werd zaterdagavond ook door 9,7 miljoen Nederlanders beke ken. Samen kijken Daarvan brachten ruim drie miljoen mensen de tijd niet in de eigen huiskamer door. Vele Nederlandse supporters keken bij de buren, in cafés en zoals in de Anthony Duyckstraat op straat. Met een poster 'Zitten en koppen dicht' onder de tele visie en een lint hoopte men de voetballiefhebbers enigszins tot rust te manen. Overigens bleef alles in Vlaar dingen rustig. Toezicht De politie hield zaterdagavond extra toezicht na afloop van de wedstrijd. Agenten surveilleerden te voet door de stad. Of de uitslag, een nederlaag met 1-0, daaraan debet was, is onbekend maar er deden zich geen onregelmatigheden voor. Retourtje Johannesburg/Kaapstad Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen. Telefonisch boeken is mogelijk. Schiedam, Lange Nieuwstraat 191, tel. 010 - 4264999 Vliegtickets. Regel 't op het postkantoor

De Havenloods | 1994 | | pagina 3