Hoek van Holland: zeekastelen en waterbouwkundige hi-tech Spelen op Kinder Komputer Wereld met kunst, techniek en dating ALGEMEEN Klossio: een weergaloze fantasiewereld Delta Rotterdam: één dag is al vakantie. Adressen WV's JAARBOEK FEYENOORD Jeugdland door de week; Irene komt op zondag DONDERDAG 7 JULI 1994 DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN VLAARDINGEN door LIANNE VAN ECK CF'lr.VïVfrïgj Rob Ververs van Kinder Wereld: perste tnpricHcrhp rnnfp De eerste toeristische route begint in Hoek van Holland, dat ook uitstekend met de trein bereikbaar is. In de zo mermaanden rijdt de trein zelfs door tot aan het station 'Strand'. Hoek van Holland is sinds haar bestaan onverbre kelijk verbonden met de zee en scheepvaart. De geschiede nis begint in feite in 1863 als besloten wordt de Nieuwe Waterweg te gaan graven. Doordat de mensen die moes ten graven dicht bij hun werk wilden wonen, is in de loop der jaren het dorp Hoek van Holland ontstaan. Over die Nieuwe Waterweg, de monding van de Maas, varen per jaar zo'n 35.000 schepen voorbij op weg naar de haven van Rot terdam. Langs de Nieuwe Wa terweg ligt de Koningin Emma- weg, een ruim 1 kilometer lange boulevard. Deze boulevard is in gericht als een lange parkeer plaats, zodat de toeristen ook bij minder mooi weer vanuit de auto kunnen genieten van het unieke uitzicht. De Europoort met zijn gigantische olietanks, kranen en andere haveninstalla ties vormt hierbij een uniek de- De Havenloods en Het Zuiden bieden de lezers van deze krant de komende weken in samenwerking met de gezamelijke WV's in Delta Rotterdam zes dagtrips met aantrekkelijke kortingen. Iedere dagtrip heeft een eigen thema. De tochtjes zijn op eigen gelegenheid te maken. Elke week verschijnt een nieuwe route in de krant met een bon om een uitgebreide routebeschrijving inclusief de aantrekkelijke kortingsbonnen gratis te bestellen. De routebe schrijvingen, waarin steeds enkele kortingbonnen zijn opgeno men, zijn ook af te halen bij de VW-kantoren in de regio en bij de kantoren van De Havenloods/Het Zuiden. De kortingbonnen zijn geldig tot en met 31 augustus. Het gebied Delta Rotterdam strekt zich uit van Rotterdam via de Noordelijke Waterweg langs Schiedam, Vlaardingen tot Hoek van Holland en het gehele recreatie-eiland Voorne-Putten. Vlak naast de deur zijn er nog vele -misschien onontdekte- mogelijkheden voor leuke en zeer gevarieerde uitstapjes. De afstanden zijn beperkt, dus op één dag valt veel te beleven: uitgestrekte polders, frisse stranden of indrukwekkende havens. Daarnaast herbergt het gebied talloze historische monumenten, •verrassende musea en culturele bezienswaardigheden. Toeristen kunnen winkelen in de grote stad of wandelen door historische dorpen en stadskernen. De Havenloods/Het Zuiden en de WV's in Delta Rotterdam wensen de deelnemers aan deze recreatieve actie veel plezier! Deze week gaat de tocht naar Hoek van Holland: de duinen, de Waterweg en de bouw van de nieuwe stormvloedkering, een onge ëvenaard staaltje van maritieme techniek. De Hoekse haven: altijd bedrijvig. Natuurpad Hoek van Holland is onverbre kelijk verbonden met het loods en reddingwezen. Dat is duide lijk te zien in de Berghaven, die aan de andere kant de boulevard afsluit. Hier liggen ondermeer de snelle loods- en reddingsboten. De wandeling, die begint bij het WV kantoor aan de Hoekse Brink, voert eerst een stuk over het 'natuurpad'. Hoek van Hol land is namelijk een uniek duin gebied rijk. Een route voor het hele natuurpad is verkrijgbaar bij het WV voor slechts 50 cent. De wandeling wordt voortgezet naar het onlangs geopende Expo Nieuwe Waterwegcentrum aan de Koningin Emmaboulevard. In dit centrum zijn twee doorlo pende exposities: 'Rotterdam, een veilige haven' en 'Hoek van De VW-kantoren in de regio Delta Rotterdam zijn te vinden op de onderstaande adressen: Brielle, Venkelstraat 3, telefoon 01810-13333 Hellevoetsluis, Oostzanddijk 26, telefoon 01883-12318 Hoek van Holland, Hoekse Brink 23, telefoon 01747-82456 Oostvoorne, Stationsweg 55, telefoon 01815-2749 Rockanje, Dorpsplein 16a, telefoon 01814-1600 Rotterdam, Coolsingel 67, telefoon 06-34034065 (50ct p.m.) Schiedam, Buitenhavenweg 9, telefoon 010-4733000 Vlaardingen, Markt 12, telefoon 010-4346666 de Hoekse winkelstraten Holland vroeger, nu en in de toekomst'. Het Expo-gebouw geeft een schitterend uitzicht op de in drukwekkende schepen die voorbijvaren. Een mooi moment om lekker te genieten en iets te eten. Dit wordt extra aantrekke lijk gemaakt door een korting bon die in de gratis routebe schrijving is opgenomen, 's Middags zijn er drie mogelijk heden: wandelen, fietsen of met de auto. Een fiets huren kan (met de kortingbon uit de route beschrijving!) bij Tweewielercen- trum Kees van den Burg, tele foon 01747-82318 (zondags ge sloten). Van tevoren reserveren geeft de zekerheid dat de fiets ook echt klaarstaat. De route voert naar Nederlands nieuwste stormvloedkering. Hier zullen in 1997 twee gigantische deuren in geval van nood de Nieuwe Waterweg af kunnen sluiten. De deuren worden 23 meter hoog, vergelijkbaar met een flatgebouw van 8 verdiepin gen. De armen zijn elk 250 meter lang en dat is vergelijkbaar met de hoogte van de Eifïeltoren. Naar statistische verwachting zullen zij slechts één keer in de tien jaar hoeven te sluiten om het achterland - het rivierengebied van Rotterdam en Dordtrecht - tegen een woedend razende Noordzee te kunnen bescher men. Het informatiecentrum is gratis te bezoeken. De gratis route is af te halen bij het WV-kantoor van Hoek van Holland. Dit kantoor is gevestigd aan de Hoekse Brink 23. Ook bij alle andere WV-kantoren in de regio Delta Rotterdam is de gra tis routebeschrijving verkrijg baar. Bij de kantoren van De Havenloods en Het Zuiden ligt de folder met routebeschrijving en kortingbonnen ook klaar. Wie de bijgaande bon uitknipt, invult en opstuurt naar Wegener Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotter dam, krijgt de routebeschrijving gratis thuisgestuurd. Wegener huis-aan-hulsbladen Ja, stuur mij de gratis routebeschrijving Hoek van Holland En ik ontvang ook de aantrekkelijke kortingbonnen NAAM: j ADRES: POSTCODE: Een schilderachtig tafereel Krant van Morgen De Havenloods en Het Zui den zijn er ook weer bij op deze Jeugdland Eldorado, in de Kinder Komputer Wereld, bij 'De Krant van Morgen'. 'De Krant van Morgen' wordt gemaakt voor en door kinderen en verschijnt elke dag vers van de pers voor alle Jeugdlandbezoekers. Ent housiaste jonge reporters en journalisten zijn van harte welkom bij de Krant van Morgen om achter het laatste Jeugdlandnieuws aan te gaan, onthullende interviews af te nemen of flitsende ver halen te schrijven. Maar ook eigen verhaaltjes, tekeningen, gedichten of moppen verdie nen een plaatsje in de krant. De leukste worden boven dien beloond met een prijs. Natuurlijk staat de redactie onder leiding van een journa list en wordt de techniek van vandaag gebruikt om <de Krant van Morgen te maken. Het Jaarboek Feyenoord '93/'94 is uit. Met alle wedstrijdverslagen, cij fers, opstellingen en foto's van het afgelopen seizoen. Nog mooier en completer dan vorig jaar. Meer kleur en met een HARDE KAFT. Nieuw: het hoofdstuk privé, een bijlage over de spelers-gezinnen. Irene Moors komt op vier zondagen naar Ahoy'. toto LEUNIS VERLINDE Jeugdland Eldorado is van 11 tot en met 29 juli op elke maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur open voor de jeugd tot en met 12 jaar. De hallen van Ahoy' in Rotterdam staan vol stands: van circus tot en met knutselen, van een grote verkeerstuin en de Kinder Komputer Wereld tot en met ballet en een boekenbar, waar kinderen zich lekker terug kunnen trekken uit de drukte, met een boek! Er is een bakkerij, een peuterhoek en de kinderen kunnen er iets lekkers eten voor 5 gulden. Jeugdland kost 8 gulden; een vijf-dagenkaart kost Tijdens Jeugdland Eldorado vinden op vier achtereenvolgende zon dagen (10, 17, 24 en 31 juli) in de Arena van Sportpaleis Ahoy' twee voorstellingen plaats van de populaire Telekids Roadshow. De voorstellingen beginnen om 11.00 uur en 15.00 uur en duren elk twee uur. De presentatie is in handen van Irene Moors. In verband met het beperkte aantal beschikbaar kaarten voor de vorostellingen, moeten de toegangskaarten in de voorverkoop wor den gekocht. De kaarten kosten f 5,- per persoon (inclusief versnape ring). Zij zijn, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar bij alle VW kantoren in Nederland en aan de kassa van Ahoy' Rotterdam. Zelf een videoclip maken, meewerken aan de bouw van de Kop van Zuid, een echte krant produceren, blind-da- ting en je eigen house-muziek creëren. Dit is een greep uit de vele activiteiten die kinde ren deze zomer bij de Kinder Komputer Wereld (KKW) op Eldorado Jeugdland kunnen doen met behulp van de com puter. Onder het mom 'je kun er niet vroeg genoeg mee be ginnen', maakt de KKW kin deren op een speelse manier vertrouwd met computers en informatica. De Kinder Komputer Wereld, een initiatief van computerfa naat Rob Ververs, is onderver deeld in twaalf stands. In de eerste stand 'literatuur' maken kinderen met behulp van de computer en schrijvers van kin derboeken allerlei soorten ver halen. Haiku's, korte verhalen, rondelen, elfen en zevenaars rol len in deze stand uit de printer. Een exemplaar voor de auteur en een exemplaar voor de 'litera tuurmuur'. In de stand 'Kop van Zuid' wordt duidelijk dat de computer niet meer weg te denken is bij de ontwikkelingen in de steden bouw. Rob Ververs: „Met be hulp van een speciaal computer programma bouwen kinderen hier een eigen maquette van de kop van Zuid en de Erasmus- brug. Aan het einde van de Kin der Komputer Wereld is 'de bouw' klaar en leveren de kinde ren het project af aan de ge meente Rotterdam." Snelle computers, kleurenprin ters en professionele hulp staan klaar in de stand 'computer- vormgeving', een samenwer kingsproject met de SKVR. Kinderen kunnen zelf een video clip maken over racisme met be hulp van een speciaal computer programma in de stand 'racis me'. Rob Ververs vindt dit een bijzondere en belangrijke stand. Hij legt uit: „De boodschap bij dit thema luidt dat kinderen in de huidige multi-raciale samen leving niet vroeg genoeg bezig kunnen zijn met het thema 'ra cisme'." Klassiek, House, Jazz of experi mentele muziek; alles kan met de computers en keyboards die in de stand 'computers en muziek' staan. De muziek kan ten gehore worden gebracht, dus een be zoek aan deze stand zou wel eens het begin van een muzikale car rière kunnen worden. Robots Hoewel heel Kinder Komputer Wereld bol staat van techniek, is er toch een aparte stand rond dit thema, vertelt Ververs. „Toe komst en heden, fantasie en wer kelijkheid, de grenzen zijn in deze stand bijna onzichtbaar ge worden en lopen soms volledig door elkaar heen. Er staat ook een robot-arm, waardoor de kin deren besef kunnen krijgen van het functioneren van de eigen ledematen." Dating Op de Kinder Komputer Wereld zijn twee stands te vinden die met telematica te maken hebben. Telematica wil (hier) zeggen dat berichten worden gemoduleerd en via telefoonlijnen worden uit gewisseld. Deze computertoe passing leent zich ook uitstekend voor belangrijke en spannende toepassingen, zoals blind-dating. Ververs grijnst: „Via de compu ter kan een afspraakje worden gemaakt met een onbekende op Jeugdland Eldorado, misschien wel met de jongen of het meisje van je dromen. Vorig jaar was dat een enorm succes!" Omdat afstand geen enkel be zwaar is voor Komputers, mo dems en de lijnen van de KPN, kunnen kinderen in deze stand ook even kennis maken met 'De Digitale Stad' in Amsterdam. Ook is daar een stukje 'digitaal' Rotterdam gecreëerd. Kinderen kunnen ook zelf een tekenfilmpje maken in de stand 'animatie en videomanipulatie'. De Havenloods en Het Zuiden zijn te vinden bij De Krant van Morgen, het dagblad van Jeugd land, dat ook de kinderen zelf wordt geschreven. Ververs: „Belangrijk bij de Kin der Komputer Wereld is dat de kinderen zelf aan het werk kun nen. Zij krijgen voorlichting over diverse thema's en gebrui ken de computer binnen het the ma als technisch gereedschap." Het Jaarboek Feyenoord '93794 is een officieel erkende uitgave van de club, met meer dan 100 boeiende pagina's over o.m. de Helderse af faire, de schoppartij in Porto en de bekerfinale tegen NEC. Prijs f 32.50, afgehaald op een van de kantoren van deze krant. U kunt het boek ook thuis gestuurd krijgen. Maak daarvoor 35.95 over op postgiro 38.22.953 t.n.v. Wegener Promotie of stuur een briefje met een ingevulde bank- of girocheque aan Wegener Promotie, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Het boek zal u snel worden toegezon den. Hij is heel nadrukkelijk aan wezig! Als een reusachtig groot kind blokkeert hij de in gang van Jeugdland Eldora do. Ontspannen leunend op een arm wacht hij op de jeugd die via hem de dag in Jeugd land Eldorado komen door brengen. Ondanks zijn gigan tische afmetingen (met zijn lengte van 50 meter, breedte van 20 en hoogte van 8 meter neemt hij circa 1000 vierkante meter van de Ahoy-vloer in beslag) oogt hij vriendelijk, die Klossio! Groot zal de verrassing van de jeugdige bezoeker zijn als hij voet in het binnenste van dit Jeugdland Eldorado-vriendje zet! Wie beter dan de 'schepper' van dit mannetje kan een tipje van de sluier oplichten? Beeldend kunstenaar Willem van Drunen die ook vorig jaar al als ontwerper op Jeugdland te zien was (hij maakte de Kinder Komputer Wereld) belooft veel spannends: „Klossio is van bin nen één groot feest! Spelend en hindernisjes nemend loop je door een doolhof en kom je on derweg terecht in de fantasiewe reld van zintuigen. Zonder het gevoel te hebben dat je eigenlijk iets leert, steek je een hoop op van gehoor, gezicht, gevoel, reuk en smaak." Periscoop In een proefstation vallen drup peltjes op je tong; met periosco- pen kunnen kinderen stiekem over een randje kijken, je kunt je hand ergens insteken en dan koud, nat, warm of droog voe len, er is gezichtsbedrog, er staan geluidszuilen met reuze-oren en er is een geurendal in het linker been. Ook met vieze luchtjes na tuurlijk! Want Klossio laat iedereen een poepie ruiken. Door de schoen van Klossio ver laat je het ventje. Om zoiets als Klossio te ontwik kelen moet je volgens Willem zelf nog een beetje kind zijn. Hij vertelt dat dat hem met gemak afgaat. „Mijn moeder zal zich wel afvragen of ik ooit volwas sen word", grinnikt de kunste naar, zelf vader van kleine kin deren. Plat Willem van Drunen zegt een beeldend kunstenaar te zijn die zich bezighoudt met alles wat plat en plastisch is. Deze tijd van het jaar werpt hij zich op zomer- activiteiten. Dat kan variëren van zaken als Klossio tot deco raties voor. muziekmanifestaties en het beschilderen van decors voor het podium van openlucht theaters. Van 1987 tot 1991 maakte hij deel uit van Kunst- en Vaar- werk, een collectief met kunste naars Hans Citroen en Cor Kraat. De drie maakten zij zich sterk voor het behoud van het nautische karakter van Rotter dam. „Als je naar toeristische folders kijkt, lijkt het wel of Rot terdam alleen maar Delfshaven is. Met de komst van de contai ners verdween steeds meer het havenkarakter van Rotterdam. We hebben sponsors gezocht om her en der kunstwerken met een nautisch tintje te kunnen maken, zoals bij uitvalswegen. Op de Maasvlakte staat de Blokken doos en bij Paktank de Hoeden doos", aldus Willem. In 1992 deed de Kinder Kompu ter Wereld zijn intrede op Jeugd land. Willem: „Jeugdland moest gerevitaliseerd worden en vroeg om een educatief tintje. Kinde ren moesten niet alleen een heer lijke speeldag hebben, ze moes ten er ook nog iets opsteken. Dit jaar geeft Klossio een toegevoeg de waarde aan Jeugdland. Als de kinderen door het mannetje ge lopen hebben, hoef je ze wat zintuigen betreft niets meer wijs te maken. Ze kunnen jou nog wat leren. Ik ga er met mijn neus bovenop staan, zo benieuwd ben ik hoe de jeugd Klossio zal erva ren. Hoe ze het vinden om hun smaak op tongen te testen en hun fantasie gebruiken bij het n horen van geluiden." "em van Drunen hl"ft ze,fook een beetJe W'

De Havenloods | 1994 | | pagina 9