lDE HAVENLOODS Lokale politiek baalt van Den Haag I.IJlllllMIHei Schiedams Nieuwsblad Nostalgische terugblik op Kethel GRATIS keuken- apparatuur Interset Keukens Veel reacties op oproep GGD Fietsendieven Nat houden. Protest tegen zwavelfabriek deZuicWSter als het om wonen gaat EDITIE P, DONDERDAG 14 JULI 1994, 43e JAARGANG Nr. 28 uiegener Ixil^aahuLsbLaden UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM M 1 UIH '^1 llil i GRATIS HERPLAATSING Aktie voor particulieren Let op de speciale [•H - akties* S 010-4699444 Kijk op de rubrieks-pagina's Alléén voor particulieren Actie VW's en Havenloods/Zuiden enorm succes Deze week staat in deze krant voor de tweede maal een uit gebreide dagtocht in de regio beschreven. In samenwerking met de WV's in het gebied Delta Rotterdam hebben De Havenloods en Het Zuiden enkele dagtochten samenge steld, waarin de verscheiden heid aan toeristische moge lijkheden in het gebied tot uiting komt. Het was een enorm succes. Duizenden le zers kwamen de gratis route beschrijvingen, waarin enkele aantrekkelijke kortingbon nen zijn opgenomen, ophalen bij de kantoren van de VW en bij de kantoren van Ha venloods/Het Zuiden. Vori ge week ging de dagtocht naar Hoek van Holland, deze week gaat de route naar Oostvoorne, waar een flinke wandeling is uitgezet langs het mooiste duingebied van Nederland. Er is ook een be zoek aan een bijzonder mu seum opgenomen; het Rail- Toy Museum, met een unieke collectie historische speel- goedtreinen. Meer over de actie en de route van deze week leest u elders in deze krant. Hoekse VW timmert aan de weg Voor wie wil genieten van de duinen, het strand en de zee is Hoek van Holland een uitge lezen kustplaats. De VW heeft tal van activiteiten op touw gezet om bezoekers te gen een gering tarief naar de Hoek te 'lokken'. Meer hierover op pagina 3 van deze krant. Spelletjesdag voor ouderen SCHIEDAM Voor ouderen die niet op vakantie zijn, organiseert dienstencen trum De Woudhoek (Heyer- mansplein 35) op donderdag 21 juli van 13.30 tot 16.30 uur een spelletjesmiddag. Ieder een ouder dan 55 jaar kan dan komen klaverjassen, sjoelen of jokeren. In elke categorie ligt voor de win naar een prijs klaar. De kos ten bedragen 3.50, inclusief een kopje koffie of thee. In schrijven kan aan de receptie van het dienstencentrum, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur (tot en met dinsdag 19 juli). Interset Keukens opende vorige week in Rotterdam Ommoord haar eerste officiële filiaal. En dat heeft u gemerkt! DE OPE- NINGSACTIE WORDT WEGENS GROOT SUCCES HERHAALD!!! Bij aankoop van een complete keuken krijgt U, ook nog deze week, van Interset keukens een oven, kookplaat, koelkast, vaatwasser en afzuig kap van een bekend merk gratis! Of de helft van de geld waarde als extra korting. De actie geldt nog van woensdag 13 juli t/m zaterdag 16 juli. Graag ontvangen wij U persoonlijk in onze nieuwe showroom in Ommoord. Interset voor een goede en goedkope keuken. 5-baans canvas/rubber luchtbed kleurcombinaties. Elders ^"ROTTERDAM Binnenwegplein 20 (boven Zeeman) ROTTERDAM op hel Zuider-terras van WC Zuidpleir WATERWEG De GGD Nieuwe Waterweg Noord zegt tevreden te zijn over het aantal reacties van vrouwen op de op roep zich te laten onderzoeken op (mogelijke) baarmoederhals kanker. Bijna de helft van de 25.821 vrouwen uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis gaf ge hoor aan de uitnodiging van de geneeskundige dienst. Éénmaal in de drie jaar ontvan gen alle vrouwen tussen de 35 en 54 jaar een uitnodiging van de GGD om zich bij de eigen huis arts te melden om een uitstrijkje te laten maken. In 1988 was dat voor het eerst. Zo kan, via een relatief eenvoudig onderzoek, deze vorm van kanker vroegtij- Amerikaanse tonen in de Plantage SCHIEDAM De 'American Musical Ambassadors' komen dit jaar voor de vijftiende keer naar Schiedam. Dit orkest be staat uit 90 muzikale studenten in de leeftijd van 16 tot 20 jaar, die komen uit 30 staten in Noord-Amerika. Zij bezoeken tijdens hun toernee in drie weken tijd onder meer Washington DC, Parijs, Innsbruck en Am sterdam. In Schiedam spelen zij op donderdag 21 juli in de mu ziektent in de Plantage aan de Lange Nieuwstraat. Het optre den duurt ongeveer een uur en begint om 18.30 uur. dig worden opgespoord. Dat wil zeggen, vóórdat iemand klach ten begint te krijgen. Jaarlijks wordt bij zo'n 700 vrouwen baarmoederhalskanker vastge steld, terwijl er in diezelfde pe riode enkele honderden eraan overlijden. „Verheugend is te constateren dat na een specifieke voorlich tingsactie de opkomstpercenta ges van Turkse en Marokkaanse vrouwen een stijdende tendens laten zien", meldt J. Spanjers- berg van de GGD. „Vergelijking met andere regio's in Nederland leert dat de op komst in de regio Nieuwe Wa terweg Noord zeker goed te noe men is." Wereldwinkel gooit zomerkleding eruit SCHIEDAM De Wereld winkel houdt deze maand uitverkoop van 'zomerkle ding. Vanaf vrijdag 15 juli wordt 25 procent korting ge geven op alle t-shirts, bermu da's en blouses. Sinds kort is de Wereldwin kel aan de Lange Achterweg 14 (op het pleintje halverwe ge de Hoogstraat) tijdens de openingsuren - van dinsdag tot en met zaterdag - ook telefonisch bereikbaar op tel. 2731385. SCHIEDAM— De politie constateert de laatste dagen een behoorlijke toename van het aantal fietsendiefstallen. „Vooral in het centrum en Oost verdwijnen momenteel dagelijks drie tot vijf fietsen", aldus een woordvoerder. „En dat vinden wij veel te veel. Daar willen we tegen waar schuwen." ■Het gaat vooral om duurdere tweewielers, als mountain- en citybikes. De politie adviseert iedereen dan ook om z'n fiets goed op slot te zetten, liefst ergens aan vast. ZET UW ZONNEBRIL dfcZjwkrSter Ober, mag ik iets bestellen?' 'Ja, natuurlijk meneer.' 'Wat heeft u zoal?' 'Bier, thee, wodka, jus d'orange, wodka jus d'orange, Ricaaaaard, jonge jenever, een kopjen kofjen met een koekjen, Sneeuwwitjes, milkshakes, vieux, pikketanissies gaan er altijd in, Metaxa, ouzo, Hoegaardens, Pernodjes, kletsies, Beaujo- lais Primeurs, Eau de Cologne, Spaatjes, Coke, whisky on the rocks, Bailey's, Irish Coffee, tequilla, maltjes, wijn, citroentje met suiker, oude jenever, bokkies, witbier, Champagne, Armagnac, pastis, boerenjongens, bitter-lemon, cassis, capuchino, sherry, 7-up, sinas, pompelmoentje, druivensap, slivovice, peneaut, punch, bowl, Bec- herowka, schellevispekel, oranjebitter, Campari, Proosje, Martini, Tip van Boots, Crème de Cacao, Pisang Ambon, (karne)melk, chocomel, rivella, ranja met een rietje voor Sophietje, yogo-yogo, Bloody Mary, rum, Crodino, tweedrank, Duveltjes, kopstoot, pleegzuster bloedwijn, Asbach (daar zit je in) Uralt, sangria, Ver mouth, gin, tonic, mescal aquavit, expresso, (Dick) advocaat, Amaretto di Saronno, Cognac, raki, rosé, calvados, bourbon, Drambuie, Cointreau, brandy, Raat Mossel, Punica Oase, redzina, saké en een kommetje geitemelk zal smaken... 'Nee, doet u mij maar een Jagermeister. Maar alleen als'ie ijs- en ijskoud is.' 'Laten we dat nou net niet hebben.' 'Nou, dan zoek ik wel verkoeling bij het water...' Aanhouding na tip SCHIEDAM Na een tip heeft de politie dinsdagnacht rond 3.45 uur op de Korte Singel straat een 24-jarige Vlaardinger aangehouden. De man probeer de een Opel te stelen. Hij zit nu vast op het politiebureau. SCHIEDAM Samen met de bewoners van Vlaardingen-Oost zal bewonersvereniging Schiedam-West (BSW) 'niets ongemoeid laten' om de bouw van een zwavelfabriek in de Vulcaanhaven tegen te gaan. De BSW schrijft dit aan het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders, dat vorige week aan een Canadees bedrijf (dat zich op het terrein van Swarttouw wil vestigen) een vergunning verleende voor de bouw van een zogeheten procor- installatie. De bezwaren van de BSW richten zich vooral tegen het gevaar van nog meer stof- en stankoverlast als gevolg van de zwavelfabriek. „Zeker gezien de algemeen heersende zuid-westelijke windrichting is de vestiging van weer een overlast gevend bedrijf in het gebied van de Vulcaanhaven voor onze omgeving ontoelaatbaar", zo schrijven de verenigde bewoners aan B en W van Vlaardingen. „Zoals u ongetwijfeld bekend is kan zwavel bij verwerking een doordringende stank veroorzaken, de bekende 'rotte-eierenlucht'. In het onlangs gepubliceerde jaarverslag van de Milieudienst Rijnmond DCMR kwam duidelijk naar voren dat juist het aantal klachten over stankoverlast in onze omgeving sterk is gestegen. Wij vinden het absoluut onwenselijk dat er aan de vele al aanwezige stankbronnen weer een wordt toegevoegd." Volgens de BSW is de vestiging van een stankveroorzakend bedrijf sowieso in strijd met de richtlijnen die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft vastgelegd in haar brochure 'Bedrijven en Milieuzonering'. Een procor-installatie valt volgens de gestelde normen in 'Categorie 5' en dat betekent dat zo'n fabriek vanwege de aard van de activiteiten aleen op ruime afstand van rustige woonwijken mag worden gevestigd. De gemeente Schiedam laat op bedrijfsterrein Vijfsluizen bijvor- beeld alleen bedrijven toe tot en met 'Categorie 3'. „Wij zijn niet op de hoogte met de milieuzonering in de gemeente Vlaardingen, maar gaan ervan uit dat de gemeente Vlaardingen er geen andere, in dit geval dus meer vervuilende of meer overlast gevende normen op na houdt. De afgifte van een vergunning die de vestiging van deze zwavelverwerker dichterbij brengt is in elk geval in strijd met de Schiedamse normen. Het zal u duidelijk zijn dat onze vereni ging zich niet zal neerleggen bij de vestiging van alweer een stank producerend bedrijf', aldus de BSW aan B en W van Vlaardingen. De bouwvergunning moge dan verleend zijn, de provincie Zuid- Holland bepaalt of het bedrijf wel of niet een milieuvergunning krijgt. Voor het zover is kan bezwaar worden aangetekend tegen een zogeheten ontwerp-beschikking. Met de opstelling van die beschikking is de Milieudienst Rijnmond DCMR thans bezig. De Schiedamse milieuwethouder B. de Leede (GroenLinks) verwacht dat deze na de vakantie gereed zal zijn. „Ik heb mijn Vlaardingse collega Van der Windt laten weten dat de gemeente Schiedam zeer kritisch naar deze ontwerp-beschikking zal kijken. Wij kunnen daar eventueel ook bezwaar tegen aantekenen, maar zover zijn we nog niet. Ik verwacht dat de provincie ons om advies zal vragen. Als blijkt dat er van overlast voor de bewoners in West zou kunnen zijn dan zullen wij adviseren de milieuvoorschriften aan te scherpen of eventueel de vergunning niet te verlenen." 'De Telegraaf heeft rondom mislukken van paars kabinet perfide rol gespeeld' SCHIEDAM De formatie van een nieuw kabinet laat al maanden op zich wachten. De politieke leiders van de grote partijen gaan als schakers met elkaar om. Begin mei brachten vele Nederlanders hun stem uit. Het moest het begin zijn van een nieuwe po litieke cultuur, waarin de ban den tussen burgers en politiek zouden worden aangehaald. Openheid was het sleutel woord. Tot op dit moment is een nieuw kabinet echter in de verste verten niet te ontwaren en weet vrijwel niemand wat zich afspeelt achter de geslo ten deuren op het Binnenhof. De Havenloods peilde de me ningen van de lokale politiek. Het yiaardingse D66-raadslid R. Molenaar geeft de VVD de schuld voor het mislukken van de formatie van een 'paars' kabi net. „Met zijn extreme eisen heeft Bolkestein de zaak geblok keerd. De WD heeft toen op het laatste moment gebroken. De impasse die daardoor ontstond is slecht voor het land. Er blijft nu werk liggen, vooral op be stuurlijk terrein. Maar ook wat de werkgelegenheid betreft moe ten snel maatregelen worden ge nomen." Over zijn eigen politiek leider is Molenaar wel te spre ken. „Van Mierlo doet het niet slécht, vind ik. Zijn koers is oké. Daarom is er voor ons geen re den om - als achterban - een signaal naar onze mensen in Den Haag af te geven. Voor de poli tiek als geheel is deze slepende kwestie natuurlijk behoorlijk pijnlijk. Veel burgers snappen er niets meer van." Solide basis D. Baart, fractievoorzitter van het CDA in Schiedam, vindt dat PvdA, D66 en VVD te lang heb ben gepraat over een 'paarse' samenwerking. „Het enige argu ment dat die partijen hadden was het buitensluiten van het CDA. Dat kan nooit goed gaan, dat is wel gebleken." Over zijn politieke voorman, Brinkman, is Baart niet geheel tevreden. „Ik koester ambivalente gevoelens ten opzichte van hem. Het recent verschenen rapport van de com missie-Gardeniers wil dat het CDA een meer sociaal gezicht gaat tonen. Nou, met Brinkman ben ik daar niet zeker van. Ik vind het goed dat hij harde maatregelen niet schuwt, maar zijn presentatie en timing zijn soms nogal ongelukkig. Nee, ik ben er nog niet uit of Brinkman de aangewezen man is om het CDA door deze moeilijke tijden te loodsen." Fractieleider B. Zonne van de VVD vindt dat zijn partijgenoot Bolkestein het tot nu toe prima heeft gedaan. „Een paars kabi net timmer je niet in een paar weken in elkaar. Andere partijen hebben daar blijkbaar te een voudig over gedacht. Bolkestein wilde een solide basis leggen. Ja natuurlijk, dan kun je je afvra gen of PvdA, D66 en WD er met iets meer creativiteit niet uit hadden kunnen komen. Die laatste vijf miljard waren toch wel ergens te vinden, denk ik dan. Het is jammer dat het zo is gelopen, want ik vrees dat er nu op korte termijn een centrum links kabinet komt. De WD belandt dan weer in de oppositie, dat is slecht. Maar ik geef Bol kestein daar niet de schuld van; hij is voor mij een volstrekt inte ger politicus die naar behoren heeft gehandeld." Ongeloofwaardig Wel heeft Zonne zich met name verwonderd over de rol die De Telegraaf in dit proces heeft ge speeld. „Die krant heeft een per fide rol gespeeld naar de VVD- achterban toe. Met hitsige arti kelen werd steeds opnieuw tegen die 'paarse' coalitie geageerd. Ik vind dat onbehoorlijk. Een dag blad behoort te informeren en niet voortdurend een eigen me ning te ventileren." „Het is voor veel mensen onge loofwaardig wat er nu gebeurt", aldus de Schiedamse fractie voorzitter G. Brouwer van de PvdA. „Ik hoor in m'n omge ving dat mensen steeds meer aan de politiek gaan twijfelen. Me nigeen weet, na deze langdurige formatie, niet meer of hij de vol gende keer nog gaat stemmen. Daarom is dit natuurlijk slecht voor de politiek in het algemeen. Voor de gemeenten zitten er ook nadelen aan. Door die slepende onderhandelingen kan het nog wel even duren vóórdat een nieuw kabinet aantreedt. Met welk beleid komt men dan op de proppen. Hoeveel moet er wor den bezuinigd? Wat zijn de ge volgen voor de gemeenten. De nieuwe colleges van B en W moeten toch een werkprogram ma opstellen. Nou dat is zeer lastig als je de cijfers uit Den Haag nog niet kent." Ook zijn eigen partij krijgt kri tiek van Brouwer. „Vooraf had partijvoorzitter Rottenberg aan gekondigd dat hij tijdens deze kanbinetsformatie regelmatig 'meetings' zou organiseren om de mensen in te lichten en bij te praten. Daar hoor ik niets meer van. Veel beloven, weinig geven, denk ik dan... Nee, dan ben ik toch meer te spreken over Wim Kok. Behoedzaam gaat hij zijn weg. En ik hoop maar dat hij tenslotte toch bij 'paars' uit komt." SCHIEDAM 'De beste factor in het bedrijf is een deugdlijk huislijk wijf.' Deze kreet, die molenaar Korpershoek ruim tachtig jaar geleden als een soort liefdesverklaring met een pook in een plankje brandde, is teke nend voor de omstandigheden waarin heel wat bewoners van het boerendorp Kethel zich in de eerste helft van deze eeuw be vonden. Arie Bijl werd geboren in 1917 en was het achtste kind van boer Laurens Bijl en Cornelia Kor pershoek. Boerenzoon Bijl koos niet voor het boerenbedrijf, maar dat weerhield hem er niet van zijn herinneringen aan de bewoners van het vroegere Ke thel op schrift te stellen. Boeren, molenaars, dokteren, de kapper en niet te vergeten de Oranjefees ten, ze komen allemaal aan de orde. Zijn boek 'Kethelse Toe standen, herinneringen van een boerenzoon', werd vrijdag ge presenteerd op de plek waar voorheen de boerderij van de ouders van Arie Bijl stond, na melijk de Hargahoeve (tegen woordig het dierenasiel). In het boekje 'Kethelse Toestan den' staan niet alleen foto's die de rust van het landleven uitstra len, maar ook afbeeldingen van lokaties die nu nog terug te vin den zijn, zoals het Noordeinde en de Kerklaan. Dat er in vroeger tijden flink gewerkt moest worden om de monden van de talrijke gezinsle den te vullen, wordt sappig uit de doeken gedaan in de vele anecdotes die Arie Bijl in het boekje opsomt. Zo kreeg de eer der genoemde molenaar Kor pershoek tien kinderen die niet gevoed konden worden van zijn karige molenaarsloontje. Daar om werden wat koeien, varkens en kippen aangeschaft. Door het verkopen van melk, karnemelk en boter zorgde molenaars vrouw Jaantje Korpershoek dat er brood op de plank kwam. Een andere neringdoende was Comelis van Eijk die op de Kerklaan een klompen- en laar- zenhandel dreef. Met een hoog beladen trapcarrier ging hij boerderijen en werkplaatsen langs. Dat ook deze Kethelaar een filosofische inslag had be wijst zijn spreuk die hij in de winkel had hangen: „Wie zich vroeg op hout (klompen) be geeft, is zeker dat hij langer leeft Voor middenstander Van Eijk ging dat duidelijk op. Op een "foto is te zien dat hij met klom pen op de fiets zit. Bovendien werkte hij na zijn lagere school tijd 75 jaar lang aan de groei van zijn bedrijf. Het boek 'Kethelse Toestanden' heeft achterin een uitgebreid na menregister waarin menige Schiedammer zijn geboorte- naam terug zal vinden. Boek handel Mercurius heeft in sa menwerking met auteur Arie Bijl het boekje uitgegeven. Het kost 24,90. De schrijvende boerenzoon Arie Bijl in vertrouwde omgeving

De Havenloods | 1994 | | pagina 1