'Rotterdam profileert zich drie dagen als Topsportstad' Wam Het Davis Cup-gevoel van het OBR, een aannemer, de Roteb en politie DAVIS CUP PEKING MOTORRIJSCHOOL RENE Nederland op de zwakkere 'Voldoening zit wat ons betreft in feit dat we voor dit werk zijn geselecteerd' j Lopend Buffet F 29.50 p.p. Tel. 4.26.73.81 OPRUIMINGSSPEKTAKEL papier) ploeg? DE HAVENLOODS - DONDERDAG 14 JULI 1994 DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Wapenfeiten uit het boekje Statistieken wijzen uit dat Ame rika met 30 keer winst in de finale het land is met de meeste Davis Cup-titels. In 1900 werd voor het eerst gespeeld om de felbegeerde landenprijs, beschik baar gesteld door Harvard-stu dent Dwight Filley Davis. De Cup bestaat uit drie delen: de trofee en twee houten steunschij- ven, met een totaal-gewicht van liefst 198 kilo. De eerste jaren speelden alleen de Verenigde Staten en de Brit ten om de Davis Cup. Voor de Eerste Wereldoorlog mengden Frankrijk, België, Oostenrijk, Australië, Duitsland en Canada zich in de strijd. Dit jaar nemen 109 landen deel aan de verschil lende poules (zones).. Nederland deed voor het eerst mee in 1920. Beste resultaat was het bereiken van de kwartfinale in de World Group in 1993 door winst tegen Spanje (3-2). Hans Zoethoutmaar (links) en Jan de Vos van Rotterdam Topsport m man René Thijssen voorop de fiets). het stadion verantwoordelijke De organisatie was meer dan een dagtaak, maar volgens de men sen van Rotterdam Topsport is drie dagen Davis Cup de zorgen, vele telefoontje, extra vergade ringen en overuren wel waard. „Het is toch fantastisch dat je drie dagen de kans krijgt om topsport aan de mensen van Rotterdam aan te bieden. Want laten we eerlijk zijn, de Davis Cup is absoluut topsport. Ne- derland-Amerika in de kwartfi nale van een dergelijk toernooi is een wedstrijd die misschien nooit meer een herhaling krijgt", aldus Jan de Vos. Spreker bespeurde de afgelopen weken een soort Davis Cup-ge voel bij veel mensen. „De mede werking die Rotterdam Top sport bij de organisatie van dit evenement van gemeentelijke in stanties krijgt, is echt ongeëven- Trots „Dat het in Rotterdam mogelijk is dat een volgepakt haventer rein wordt leeggehaald om daar een stadion te bouwen dat maar drie dagen dienst doet, daar be grijpen die Amerikanen werke lijk helemaal niets van. Echt, daar staan ze met verbazing naar te kijken, dat dat in Rotterdam allemaal gebeurt. En eerlijk ge zegd zijn we daar als stichting natuurlijk best een beetje trots op", aldus De Vos. Diens collega Hans Zoethout maar vult hem aan: „Natuurlijk kost een dergelijk groot evene ment de stad en de stichting Rot terdam Topsport geld. Bedragen die overigens te overzien zijn. Maar Rotterdam wordt in de diverse media drie dagen lang als de topsportstad van Nederland neergezet. Er is een speciale tele visie-spot van dertig seconden ontwikkeld die overal te zien zal zijn. Rotterdam profileert zich via de Davis Cup drie dagen als Topsportstad. Als stichting kun nen we ons eigenlijk niet meer Detail Neemt niet weg dat Rotterdam Topsport zich er niet makkelijk van af heeft gemaakt. Er was in de afgelopen weken oog voor het kleinste detail. „Zo kwam het ter sprake dat de afdekzeilen aan de achterzijde van een tribune niet in aanmerking komen voor de schoonheidsprijs. Ze zijn blauw of oranje, al is die laatste kleur in de afgelopen weken bijna overal uitverkocht geweest. Vandaar dat we na wat brainstormen met de voor de opbouw van het sta dion verantwoordelijke man, René Thijssen, met een aardig alternatief zijn gekomen. Al thans, dat vinden wij zelf. We geven een aantal grafitti-arties- ten de gelegenheid om die zeilen te bespuiten. We moeten nog zien of het experiment slaagt, maar het is een voorbeeld dat we naar orginele oplossing van hele gewone zaken blijven zoeken. Dat is onze sport." CHINEES SPECIALITEITEN RESTAURANT LIESVELDVIADUCT 1 3131 CN VLAARDINGEN TELEFOON 010 - 435 61 40 435 61 44 Elke vrijdag en zaterdag Lopend buffet bij Peking bestaat uit 20 verschillende Kantonese en Szechuanese gerechten o.a. varkensvlees, kip, rundvlees, garnalen, grote zalm, 2 soorten soep, diverse groenten. Verschillende soorten voorgerechten. U kunt echt genieten van een bijzonder diner bij Peking Wij serveren wereldberoemde SZECHUANESE en KANTONESE SPECIALITEITEN. De Davis Cup is goed be schouwd een wedstrijd over drie dagen. Een wedstrijd van maximaal 25 sets. Een wed strijd waarvoor duizenden mensen naar de Müllerpier in Rotterdam zullen komen. Een wedstrijd die drie dagen lang samen met het WK-voetbal en de Tour de France de sport programma's op de Neder landse televisie zal domineren. Maar de Davis Cup is óók de wedstrijd van 1500 ton asfalt. Rinus Struijk is directeur van Omtzigt uit Boskoop. Het grond-, water- en wegenbouwbe drijf egaliseerde in twee dagen tijd met 1500 ton asfalt de Rot terdamse havenpier, waardoor de ondergrónd weer waterpas pas was om er de echte baan op aan te kunnen leggen. De Rot terdammer noemt het karwei niet speciaal qua afmetingen of gebruik van materiaal. „Het spe ciale van deze opdracht zat meer in het feit dat het karwei gefor ceerd in twee dagen gereed moest zijn. Daarom zijn er zeven man in touw geweest. En dan was er natuurlijk de bijzondere aandacht voor de vlakheid van de constructie." De directeur van Omtzigt heeft tijdens de wedstrijd overigens weinig eer van zijn werk. Van het asfalt is door de speciaal aange legde baan immers niets meer te zien. „Ach, de voldoening zit wat ons betreft in het feit dat we voor dit werk zijn geselecteerd. Je kan later ooit nog eens zeggen dat je bij de organisatie rondom de Davis Cup betrokken bent geweest. Wie weet, wordt dat voor ons nog eens een nieuwe markt." De Roteb is publicitair beter af. De Rotterdamse onderneming heeft door een contract met de organisatie van de Davis Cup de titel van 'official cleaner' ver worven. Dat de Roteb daar trots op was, blijkt wel uit het feit dat al het materiaal van de Rotter damse dienst met het Davis Cu p-logo rond rijdt. Ijspapiertjes „In de loop der jaren zijn we door marathons, popfestivals en open havendagen wel wat ge wend, maar dit is voor ons weer iets nieuws", merkt voorlichter Jan van Rijn op. „Als ik het evenement puur schoonmaak- -technisch bekijk, is het toch iets anders dan wat straatvegen. Dat is vooraf ook ons probleem. Schoonmaken is een kwestie van factoren. Dat betekent dat als het warm is, er veel ijspapiertjes her en der zullen liggen, terwijl dat bij wat kouder weer allemaal patatbakjes zullen zijn. En de vraag is of de wind die niet in de Maas blaast. Wat dat betreft zal de praktijk een aantal zaken uit moeten wijzen." We zullen op de Müllerpier in ieder geval permanent met vier man plus het modernste mate riaal aanwezfg zijn. We streven er in ieder geval naar onze slo gan 'Ons produkt is betrouwba re milieuzorg' volledig waar te maken." Lloyd Stenhuys houdt zich na mens het OntwikkelingsBedrijf Rotterdam (OBR) structureel bezig met de positionering van Rotterdam. De Davis Cup is volgens hem een dankbaar eve nement, omdat het de Maasstad door een meer dan behoorlijke televisie-coverage in de spotlight zet. „We spelen daar in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf met een speciale tv-spot van dertig seconden over Rotterdam ook direct op in. Die geeft een aardig beeld van de stad en wordt achttien keer op Eurosport vertoond", aldus Stenhuys. Relaties Eén van zijn collega's bij het OBR reisde onlangs naar Ameri ka om daar onder meer gedaan te krijgen dat de spot ook daar op televisie vertoond zou wor den. „Via die spot moet het beeld worden weggenomen dat Rotterdam alleen een havenstad zou zijn. Want, hoe vreemd dat ook mag klinken, zo denken de meeste Amerikanen over onze stad. Als ze die al kennen. We streven er als OBR dus naar om mede via deze spot duidelijk te maken dat Rotterdam behalve een havenstad ook een goede vestigingsplaats voor bedrijven Stenhuys vervolgt met de op merking dat de Davis Cup-ont moeting nog in meerdere opzich ten een interessant evenement is. „Voor het OntwikkelingsBedrijf Rotterdam is het een mogelijk heid om relaties te entertainen. En verder is het een goede gele genheid om Rotterdam op het gebied van toerisme weer eens te profileren. Vandaar dat we bij het OBR een echt Davis Cup-ge voel hebben. Een goed gevoel." Willem Sterk zegt eerlijk geen Davis Cup-gevoel te hebben. „Dat heeft niets met het evene ment te maken, maar alles met het feit dat ik geen tennisliefheb- ber ben. Als het nu voetbal of hardlopen zou zijn, was het wat anders. Maar tennis kan mij echt niet bekoren." Dat neemt overigens niet weg dat de verkeerspecialist van het bureau centrale taken van de po litie in Rotterdam zich volledig inzet om de toestroom van be zoekers drie dagen lang in goede banen te leiden. „De Müllerpier is een prachtige locatie, maar verkeestechnisch niet ideaal. En ga er maar vanuit dat ik me dan tactisch uitdruk. Zeker op vrijdag niet, want de parkeergelegenheid rondom de pier wordt dan nog bezet door mensen die aan de Park- en Wes terkade hun auto voor hun werk parkeren. De eerste dag heeft daarom onze grootste zorg. Als we die goed doorkomen, wat be tekent dat de hele binnenstad niet vast komt te zitten, is puur verkeerstechnisch bekeken het ergste achter de rug." Sterk had het liefst gezien dat bezoekers voor de ontmoeting tussen Nederland en Amerika bij Zestienhoven zouden hebben moeten parkeren. Vanaf het vliegveld zouden ze vervolgens met pendelbussen naar de Mül lerpier kunnen worden vervoerd. „In onze ogen de beste oplos sing, maar aan alles hangt een prijskaartje en deze oplossing voor het parkeerprobleem in de stad was te duur. Dan houdt alles op." Wel is door de politie in samen spraak met de organisatie beslo ten om de metrostations Slinge en Kralingsezoom drie dagen lang als alternatief te gebruiken. „Van alle bezoekers komt drie kwart via de Van Brienenoord- brug langs station Kralingse zoom. Een kwart komt voorbij de Slinge. Daar kunnen de men sen op de metro stappen, op het Churchillplein uitstappen, en vervolgens met tramlijn 6 tot de ingang van de Müllerpier ko men. De bezoekers die bij Kra lingsezoom uitkomen, hebben drie opties. Parkeren bij het me trostation zelf betekent de metro naar Churchillplein en daar net als de mensen die via de Slinge komen op tram b overstappen. Dan is er een groep die in het Brainpark zal moeten parkeren. Die mensen worden eerst met een bus naar het metrostation gebracht en volgen daarna de bekende route: tot Churchill plein en dan overstappen op lijn 6. De derde en laatste groep kan de auto kwijt op het parkeerter rein van de Erasmus universiteit. Daar kunnen de mensen op een speciale pendëftram stappen die ze voor de ingang van de Müller pier afzet. Nogmaals, het is in onze ogen niet de meest ideale oplossing, maar gezien het be schikbare budget de beste", al dus Sterk. Aanslaggevoelig Op de vraag hoeveel politie wordt ingezet, antwoordt Sterk: "Een tenniswedstrijd tussen Ne derland en Amerika is geen Fey- enoord-Ajax. Er hoeft geen ME achter de hand te worden gehou den en de 24 man van de bereden politie kan ook gewoon thuis blijven. Maar een dergelijk eve nement zorgt weer voor andere problemen. Er zullen de nodige hoogwaardigheidsbekleders rond de baan zitten. Dat zijn, net als de spelers van het Ameri kaanse team, mensen die, zoals wij het noemen, aanslaggevoelig zijn. Er zal dus veel personeel zijn voor fouillering Niet dat het bij iedereen zal gebeuren, maar de mogelijkheid bestaat." Van de enorme hoeveelheid asfalt die door Omtzigt uit Boskoop is gelegd, is in het stadion LET OP NIEUWE ADRES Boterstraat 77 Schiedam 20% tot 60% korting RIJNMOND LEERMODE Het adres voor lederen jassen, jacks en suède Lederen damesjas met capuchon en bont van 599.- voor 275.- Herenjacks van 499.- voor dZ 3." Lederen motorjacks van 399.- voor 175.- Suède jacks van 299.- voor 149.™ Alle lederen jacks en jassen leverbaar in div. kleuren en de maten XS t/m XXL. Tevens zijn wij het adres voor al uw leerreparaties. Hoogstraat 133 - Schiedam - Tel. 4.26.43.45 hoogsir^lEIS* Van elk land zijn voor de Davis Cupwedstrijden in Rotterdam vier spelers geselecteerd. De Ne derlandse captain Stanley Fran ker koos voor Jacco Eltingh (23), Paul Haarhuis (28), Ri chard Krajicek (22) en Jan Sie- merink (24). Tom Nijssen (29) is reserve. Het Amerikaanse team bestaat uit Jim Courier (23), Jared Pal mer (23), Richey Reneberg (28) en Pete Sampras (22). Captain is Tom Gullikson. Op papier is het Amerikaanse team duidelijk sterker dan Oran je. Sampras is al geruime tijd nummer één van de wereld; Jim Courier is weliswaar gezakt is uit de top tien, maar staat nog altijd hoger dan de beste Nederlander op de wereldranglijst, Richard Krajicek. De Amerikaanse dub belspelers zijn minder bekend Jacco Eltingh afgelopen zondag in actie tegen Zweden. dan het Nederlandse koppel, dat wereldkampioen werd en ook de Australische Open won. Ook in het enkelspel heeft Ne derland kansen. Het zal niet voor het eerst zijn dat Sampras verrast wordt door Eltingh. En ook Krajicek in vorm kan vrij wel iedereen aan, zo heeft hij in het verleden al wel bewezen.

De Havenloods | 1994 | | pagina 5