'Het Zout Verzouten' is niet louter nostalgisch bladerboek Middelkoop directeur van Welzijn Expositie Een komisch toneelstuk DE HAVENLOODS Vlaardingse selectiespeelt tegen RBC Overzicht van Vlaardings visserijbedrijf na 1945 Sponsors gezocht Ontploffing in Ju liana laan Atleten succesvol DINSDAG 19 JULI 1994 VLAARDINGEN Schie dammer John Middelkoop wordt met ingang van 1 septem ber de nieuwe directeur van de Stichting Welzijn, voorheen Welzijn 90. Thans is hij nog als projectmanager werkzaam bij de Welzijnsorganisatie Centrum in Den Haag. Middelkoop volgt Peter de Pagter op die ruim een jaar interim-manager bij Welzijn is geweest. Onder zijn bewind sloeg de welzijnsinstelling een nieuwe koers in, die erop gericht is dat Welzijn zich binnen een aantal jaren zelf financieel kan bedruipen en niet langer afhan kelijk hoeft te zijn van een ge meentelijke subsidie. De Pagter werd aanvankelijk voor drie maanden aangesteld, maar zijn contract werd een paar maal ver lengd. Hij werkte drie dagen per week tegen een uurloon van 270 gulden. Droog weg bij Holy VLAARDINGEN - Honkbal vereniging Holy moet op zoek naar een nieuwe trainer. Aan het einde van het eerste gedeelte van deze honkbalcompetitie liet trai ner Ger Droog weten zijn con tract niet te verlengen. Helemaal onverwacht kwam deze medede ling van Droog niet. Vorig jaar aarzelde de Holy-trainer al om zijn verblijf aan de Zwaluwen laan te prolongeren. Overigens blijven de prestaties van de Vlaardingse vereniging achter. Met slechts twee winstpunten staat de ploeg onderaan de rang lijst en zal het een hele klus wor den om in het tweede gedeelte van deze competitie de degrada tie alsnog te ontlopen. VLAARDINGEN- In het Vlaardingse Zonnehuis is tot en met 21 augustus een expositie te zien met werk van bewoners. De tentoonstelling is afgelopen woensdag van start gegaan. Het is vijftien jaar geleden dat in het Zonnehuis werd begonnen met exposities. Vele min of meer bekende kunstenaars stelden in die periode hun Werk tèn toon, terwijl er ook werk van de eigen bewoners was te zien. Dit jubile um wordt nu met een zomerex- positie gevierd. Tevens is een overzicht te zien van vijftien jaar tentoonstellingen. Het Zonne huis ligt aan de Dillenburgsingel 5 en is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur en van zaterdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur. Wegener huts^BohLisbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B V Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert afd 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220,3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 -17.00 u.t vrijdag 08.30 tot 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: N v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Vlaardingen: L. van Dijk Maassluis: E. den Breejen (tel. privé 01880 - 15244) Districtverkoopleider: C. Vijfwinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp. Correspondenten: Nans Wolters Piet Warnaar (tel.01899 -11586) Sport: Gerard S. Verver (tel. privé 01899-17787) en Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.343.850) Foto's:Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Jan Sieben DE HAVENLOODS verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeenten Schie dam en Vlaardingen en op donderdag in Maassluis en Hoek van Holland en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV, behorende tot Wege ner NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 VLAARDINGEN- Ze kun nen praten als Brugman en zo weten ze de meest vreemde za ken aan de man te brengen. Af gelopen zaterdag deden zo'n vijftien standwerkers mee aan een concours dat op en rond het Liesveld werd gehouden en als voorronde diende voor het Ne derlands kampioenschap dat dit jaar op 3 september in Emmen wordt gehouden. Voor de heer Bekkers uit het Brabantse Son en Breugel is het z'n vak. Hij verkoopt poets, niet alleen voor de auto maar ook voor boot en caravan. „Ik moet er m'n brood mee verdienen. In de zomer ui teraard, voor de winter want dan komen de mensen niet. Ik sta voornamelijk op weekmarkten. Het komt vandaag een beetje langzaam op gang, maar het zal vanmiddag wel drukker worden. Maar ja, het is tenslotte bouw vakvakantie." Even verderop verkoopt een col lega messen met geleider. Hij is het drukste van allemaal. Hij weet de uien flinterdun te snij den. „Zo krullen ze van plezier in de pan." En zo gaat het maar door. Alles gaat over de toon bank: dweilstokken, vlekken- zeep, waterkristallen, schouder- vullingen en Belgische Spekken. Een komisch toneelstuk kortom. VLAARDINGEN Een Vlaardingse voetbalselectie speelt morgenavond, woensdag 20 juli, een oefenwedstrijd tegen eerste-divisieclub RBC uit Roo sendaal. De nieuwe commercieel manager bij RBC, Vlaardinger Hans van der Ende, heeft RKWIK-trainer Cees Gouds waard gevraagd een Vlaardingse selectie samen te stellen om te gen de eerste-divisieclub uit te komen. Goudswaard, net van vakantie terug, voldeed graag aan dit verzoek. „Maar door de vakantieperiode en de korte voorbereidingsperiode kan ik niet het team op de been brengen wat ik graag zou willen. Het is daarom dat ik slechts een beroep heb gedaan op spelers van Del- tasport, DVO, Fortuna en RKWIK", aldus Goudswaard. De Vlaardingse selectie bestaat morgenavond dan ook uit onder anderen Barto Westerdijk, Ed Hulspas, René Sprong en Jan Groeneveld van Deltasport, Rob Ducanaeux en Otto Veldt van RKWIK en Arnold Visser en Wim Vuijk van DVO. Voor RBC wordt de ontmoeting met de Vlaardingse selectie de eerste oefenwedstrijd ter voorbe reiding op het nieuwe seizoen. Trainer Wim Koevermans kan dan ook beschikken over zijn nieuwe aanwinsten. Spits Ton Cornelissen, voormalig topsco rer van de eerste divisie toen hij nog bij NAC speelde en de van de Feyenoord gehuurde Sjoerd Conraad maken hun opwach ting in het team van RBC. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de Maassluisse ijsbaan aan de Maassluissedijk en begint om 19.00 uur. Promoties VLAARDINGEN Bij de Vlaardingse Scheidsrechtersvereniging promoveerden onlangs enkele scheidsrechters naar een hoger niveau. Scheisdrechter D.E.Mulders mag in het nieuwe seizoen op KNVB- niveau gaan fluiten. Binnen de afdeling Rotterdam promoveerden van groep 3 naar groep 2 W.de Kok, (zaterdag), H.Klos (zondag) en G.H.Dumont (Jeugd). Van groep 4 naar groep 3 promoveerden R.Mostert (zondag) en P.Kooy (zaalvoetbal). VLAARDINGEN Het Landbouw-Economisch Instituut pu bliceert half december 1961 cijfers waaruit blijkt dat de drijf netvisserij slechte resultaten boekt. In rederskringen is een steeds groeiende voorkeur te bespeuren voor de exploitatie van motortrawlers. Ook de bemanningen monsteren liever aan op deze moderne schepen, gezien de betere en snellere wijze van vissen en de beter ingerichte verblijven. Een slooppremie maakt het voor de Vlaardingse reders aantrekkelijk de laatste negen loggers te verkopen. „In de kranten werd wel bij dit feit even stilgestaan, maar het verdwijnen van een eeuwenoude visserij uit Vlaardingen had zeker veel meer aandacht verdiend." Met deze zin geeft auteur M.P. Zuydgeest de uitgave 'Het zout verzou ten' haar bestaansrecht. Eindelijk wordt uitgebreid stilgestaan bij de laatste decennia van het Vlaardingse visserijbedrijf. En 'Het zout verzouten' is niet louter een nostalgisch blader boek geworden, complimenteert drs. F.R. Loomeijer, directeur Visserijmuseum, de schrijver. Aan de publicatie van het boek is dan ook een intensieve studie naar gedrukt en geschreven bronnenmateriaal in het Visse rijmuseum en het Stadsarchief voorafgegaan. Bovendien is deze uitgave het twaalfde boek over de visserij van de Vlaardinger Zuydgeest, die het onderwerp in middels tot in de puntjes be heerst. Vlaardingse haring is door de controleurs van de Dienst Nederlandse Haringcontrole waardig bevonden aan Hare Majesteit de Koningin te worden aangeboden. Foto collectie J. Sluimer - reproduktie Fotobureai Roel Dijkstra Het initiatief voor het boek is genomen door de Vereniging Vrienden van het Visserijmu seum. Loomeijer in zijn voor woord: „Een zekere nostalgie speelt hierbij een rol. Het is im mers de periode waaraan de hui dige Vlaardingers levendige her inneringen bewaren. De eerste naoorlogse generatie heeft nog aan de hand van vader of moe der op vlaggetjesdag de gepavoi- seerde loggers bekeken, de wim pel voor de best verzorgde ha ring zien uitreiken en de geur van touw, pek en bokkingroke rijen opgesnoven." VL 70 Astrid Het boek geeft ook de lezer die geen herinneringen aan de Vlaardingse zeevisserij heeft, een goede indruk van de periode tus sen 1945 en 1992. Er zijn hoofd stukken gewijd aan de haringvis serij met de vleet, aan Vlagge tjesdag, de Vlaardingse scheeps werven en taanderijen, het net tenboeten en het afslaglokaal. Daarnaast bevat deze uitgave een vlootlijst die begint in 1899 en eindigt met de VL 70 'Astrid' waarvan de verkoop in 1992 het definitieve einde van de Vlaar dingse zeevisserij betekent. Zuydgeest publiceert tevens een onderzoek naar het aandeel van de Vlaardingse bevolking bij het bemannen van de vissersvloot 1945-1977 alsmede het Visserij alfabet. Verder besteedt de auteur aan dacht aan de diverse fotografen, die uit liefhebberij vele histori sche opnames hebben gemaakt. „Het staat vast dat zonder hun foto's het zeer moeilijk zou zijn geweest om een goede indruk van het visserijbedrijf te Vlaar dingen weer te geven." De foto's tonen de diverse trawlers die vaak 'op volle kracht naar de visgronden stomen' en de diver se aspecten van het visserijbe drijf aan wal, zoals opnamen in de kuiperij, rokerij, het haring keuren en het nettenboeten. De terreinen van de taanderij aan de Maassluisedijk liepen eens door tot de spoordijk van de lijn Vlaardingen-Maassluis, maar door de verstedelijking en de op komst van de industrie herinnert thans niets meer aan deze werk zaamheden. De directeur van het Visserijmu seum merkt in het boek op dat er nog altijd volop haring wordt gerookt in Vlaardingen. „Men ruikt het echter niet meer," aldus Loomeijer. „Dat is vanwege de milieuwetgeving verboden, hoe nostalgisch het voor velen ook zou zijn." In het Visserijmuseum, Westha- venkade 53-54, is tot 25 septem ber een tentoonstelling te zien, die gewijd is aan de Vlaardingse visserij na de Tweede Wereld oorlog. 'Het zout verzouten - een over zicht van het visserijbedrijf te Vlaardingen tussen 1945 en 1992' is een uitgave van de Europese Bibliotheek te Zaltbommel. Het boek - in harde kaft, telt 156 pagina's op A4-formaat en is o.a. verkrijgbaar a ƒ49,50 bij Boek huis Den Draak. VLAARDINGEN Het Rode Kruis zoekt sponsors voor de bouw van een nieuw vakantie schip, de J. Henri Dunant III. Vorig jaar werd gestart met een actie om geld bij elkaar te bren gen. Die actie kreeg vorm in de Geluksloterij met veertien televi sie-uitzendingen. Zo kon een be langrijk deel van de bouwkosten worden gedekt, maar de totale financiering is nog niet rond. De plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis zullen dus hun best moeten doen om fondsen te wer ven. De Vlaardingse afdeling heeft daarvoor al een bedrag van 2500 gulden beschikbaar gesteld. Bedrijven wordt verzocht een bedrag over te maken naar het Rode Kruis. Voor meer infor matie kan men bellen met Carla Heijboer-Zorn, telefoon 4741711. VLAARDINGEN Wieteke van Dort, Hans Vermeulen en Kaz Lux werken belangeloos mee aan een benefietavond op dinsdag 26 juli in de Stadsge hoorzaal. De opbrengst van dit 'Gala Urip' is bestemd voor de slachtoffers van een aardbeving in Oost-Java. Wie dit goede doel wil steunen, kan een toegangs kaartje a /150, reserveren. De gasten van het gala krijgen hier voor een Indonesisch buffet aan geboden en natuurlijk de voor stelling. Indonesië wordt regelmatig ge troffen door aardbevingen. Oost-Java werd op 3 juni getrof fen: meer dan tweehonderd men sen kwamen om het leven en vele huizen stortten in, waardoor honderden mensen dakloos zijn geworden. Het drama op Java, dat in Nederland betrekkelijk weinig aandacht in de media heeft gekregen, is aanleiding ge weest voor de oprichting van de stichting Urip - Javaans voor 'leven'. De stichting stelt zich ten doel hulp te bieden aan slachtof fers van natuurrampen in Indo nesië. De hulp wordt gegeven in de vorm van eerste levensbe hoeften via contactpersonen ter plaatse. Oud-burgemeester Van Lier en directeur Stadsgehoorzaal Put man zijn ere-leden van de stich ting. Het is dan ook niet zo vreemd dat het Gala Urip in Vlaardingen wordt gehouden. Tijdens deze avond treden ver schillende artiesten op. Behalve Van Dort, Vermeulen en Lux werken Bubbling Toorop, Ais Lawa-Lata, Frans Krassenburg en Take-OfT belangeloos mee aan deze avond. Kaarten kunnen telefonisch worden gereserveerd bij de or ganisatie via tel.070-3605589 of bij het Vlaardingse lid van de stichting H. Hillebrandt, Bin nensingel 96-98 tel.010-4602966. Wieteke van Dort is n die meewerken aan Gala Urip. Bij het verwijderen van een van de bomen werd ook de hoofdgasleiding beschadigd, waardoor bij het lassen een een ontploffing volgden VLAARDINGEN— In de Julianalaan heeft zich afgelopen donderdag rond 12.30 uur een gasontploffing voorgedaan. In verband met het aanleggen van een nieuwe riolering moesten enkele bomen worden verwijderd. Bij het weghalen van een van de bomen werden de waterleiding en een PTT-kabel beschadigd. Toen de PTT vervolgens arriveerde om de schade te herstellen en begon met laswerkzaamheden bleek echter dat ook de hoofdgas leiding beschadigd was. Een flinke steekvlam en een explosie waren het gevolg. Niemand raakte echter gewond. Nadat de hoofdgasleiding was afgesloten kon worden begonnen met de reparatie van de leiding en de telefoonkabels. Voor de mensen in de buurt betekende een en ander dat zij vier uur lang zonder gas en telefoon zaten. Het Nutsbedrijf is begonnen met een onderzoek naar het ontstaan van de ontploffing. VLAARDINGEN- Bij wed strijden op de kunststofbaan van de atletiekvereniging Fortuna vielen vooral de prestaties op van enkele jeudige atleten. Mar- loes Scheek liep op de zestig me ter naar een eerste plaats in de snelle tijd van 9,05 seconden. Op het hoogspringen was zij ook de beste met een sprong van 1,30 meter. Uitstekend was ook de speerworp van Maurtis Booster van 47,92 meter. De Fortuna- atleet bleef hiermee al zij tegen stander ver voor. Jasmijn Kester presteerde goed op het hoog springen met een sprong van 1,35 meter en dat betekende een tweede plaats. Ook enkele atleten van de ande re Vlaardingse atletiekclub ROVS kwamen goed voor de dag. Alexandra Kant veroverde bij het kogelstoten een eerste plaats met een afstand van 9,42 meter. Op de zestig meter liep de Vlaardingse atlete naar een tweede plaats in de tijd van 9,55 seconden. Roel Warmolts was de sterkste op het verspringen met een sprong van 4,63 meter. Uw adres voor: tapijt - gordijnen vinyl - zonwering tafelmode en Hoogstraat 197 badkameraccessoires Telefoorf A

De Havenloods | 1994 | | pagina 3