Lü DE HAVENLOODS [«3 Mollen ondermijnen begraafplaats CDU - akties* i»ij;inmi7ri Schiedams Nieuwsblad mmmmz met 179,«rf In 17 dagen 56 fietsen gestolen GRATIS keuken apparaten Kranen en heipalen voeren ballet op... Levensliederen in café Podium 'Van WSM tot Westnederland' Gemeente stopt enkele tonnen in fikse opknapbeurt van het Frans Halsplein 'Publiek houdt meer van patatje dan van museum' Vijf illegalen uit pand gehaald EDITIE P, DONDERDAG 21 JULI 1994, 43e JAARGANG Nr. 29 GRATIS HERPLAATSING Aktie voor particulieren wegerer huL&aan+njLsbLaden UITGAVE: WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN B.V. POSTBUS 1980 3000 BZ ROTTERDAM Let op de speciale S 010-4699444 Kijk op de rubrieks-pagina's Alléén voor particulieren M SCHIEDAM Schiedam blijft favoriet bij fietsendie ven. In de eerste 17 dagen van juli werd maar liefst 56 keer aangifte gedaan van een gestolen tweewieler. On danks het feit dat de politie vorige week twee fietsendie ven aanhield, lijkt aan deze stroom ontvreemdingen geen eind te komen. „Het gaat vooral om duurde re fietsen", aldus een politie woordvoerder. „Zoals moun tain- en citybikes. De dieven komen met name uit het cir cuit van Perron Nul. Als in dat wereldje van drugsver slaafden het verhaaltje de ronde doet dat er in Schie dam behoorlijk wat fietsen kunnen worden gestolen, zit meteen een flink aantal junks hier in de stad om hun slag te slaan." OPENING 40e FILIAAL Alle Hans Verkerk Keuken Filialen in Nederland en België vieren een dubbel feest. Hans Verkerk Keukens bestaat nu 30 jaar en opent zijn 40e filiaal. En dat vieren wij met een ongelofelijke actie. Als u deze week in één van onze filialen een complete keuken koopt krijgt u 5 apparaten gratis: OVEN - KOOKPLAAT KOELKAST - AFZUIGKAP VAATWASSER of de helft van de geldwaarde als extra korting. Kom snel langs en profiteer NU van deze waanzinnige actie. Start voorronden van Festival van het Levenslied De eerste editie van het Rot terdamse Festival van het Le venslied begint morgen, vrij dag 22 juli. Vrijdag en zater dag vinden in allerlei cafés in en rond Rotterdam de voor ronden plaats van wat een echt volksfestival belooft te worden. Tientallen deelne mers bereiden zich op dit mo ment voor. De eindronde is zaterdag 6 augustus op een podium in het centrum van Rotterdam. Wie zingt het mooiste, ontroerendste, tref fendste levenslied? Kom zelf luisteren in een van die gezelli ge cafés en lees er eerst over elders in deze krant. Geluidsoverlast door zomers weer Ramen open, radio hard aan en lekker gillen tegen el kaar... Voor nogal wat men sen is dit zomers vertier. An deren hebben daar echter veel hinder van. Maar liefst 66 procent van de mensen heeft last van de buren. Een speciale stichting probeert licht in de duisternis te bren gen. Meer hierover in een artikel op pagina 3 van deze krant. Schiedam wordt momenteel beheerst door machi nes. Kranen voeren door de hele stad een ballet op, stalen voertuigen kruipen van bouwput naar werk plek, stof en zand hebben op menige locatie vrij spel. Schiedam vernieuwt en dat zullen haar inwo ners weten ook! Van Spaland tot Nieuwland en van het centrum tot Zuid; overal is het gehei te horen. Het meest in het oog springen natuurlijk de bouwwerkzaam heden in de binnenstad. Op drie plekken verrijzen imposante formaties van staal en beton. „We liggen goed op schema", zegt voorlichter J. Langstraat van de Dienst Gemeentewer ken. „Het ABC-complex opent zoals gepland medio septem ber de deuren. Op 't ogenblik wordt zelfs al aan de inrichting gewerkt. Rondom het project Imelda-Passage hebben zich wat problemen voorgedaan met het verwerven van diverse panden, maar dat is inmiddels allemaal opgelost. En de werkzaamheden liggen daar zover uiteen dat geen vertraging is ontstaan. In september *95 moet de boel opgeleverd wor den." Aan de Broersvest vindt de uitvoering gefaseerd plaats. „Binnenkort wordt begonnen met het herstel van de funde ring van de Singelkerk. De appartementen en de winkels aan het Emmaplein moeten eind volgend jaar klaar zijn", aldus Langstraat. „En op het Stadserf - waar onder andere de bibliotheek en het theater zullen komen - wordt het laatste kwartaal van dit jaar begonnen. Het loopt prima allemaal." Dure bonzai's weg SCHIEDAM— Bij Bedrijfsge- meenschap Schiemond aan de Fokkerstraat is maandagnacht ingebroken. Er werden drie bon- zaiboompjes ontvreemd, met een waarde van 18.000 gulden. Het is nog onduidelijk hoe de ver dachten het pand betraden, van hen ontbreekt elk spoor. SCHIEDAM In café Podium (aan de Lange Haven) staat za terdag 23 juli vanaf 21.00 uur het Rotterdams levenslied centraal. Organisatiebureau Hanson se lecteerde tal van 'levensliedlusti- ge' Rotterdammers die hun bes te beentje willen voorzetten. In tal van cafés, waaronder Podi um, worden in de maanden juli en augustus voorronden afge werkt die moeten leiden tot een finale. De winnaar van dit zang concours mag een cd opnemen. Zondag 24 juli treedt om 21.30 uur de Amerikaanse singer- songwriter David Pattillo op. Komende maand wordt speciaal gaas geïnstalleerd onder as-strooiveld SLIEDRECHT N'ROTTERDAM SCHIEDAM Van een plaag wil de gemeente nog niet spreken... Feit is dat de len van Schiedam geteisterd worden door mollen. Niet al leen in het Beatrixpark en tui- nencomplex De Vijfsluizen zijn momenteel veel molsho pen te bespeuren, ook op cre matorium/begraafplaats Beu kenhof zorgen de blinde graafdieren voor aanzienlijke overlast. „Het zijn er dit jaar beduidend meer dan anders", zegt beheerder H. Ketel. „We zijn gedwongen maatregelen te nemen, want dit soort za ken ligt hier natuurlijk heel gevoelig." Volgende maand wordt dan ook een speciaal 'dubbeltjesgaas' geïnstalleerd onder het strooiveld. Een in vestering van circa tiendui zend gulden. Hoe het komt weet niemand, maar plotseling waren die mol len er in groten getale. „In voor gaande jaren hadden we er uiter aard ook last van, maar niet zo erg als nu", stelt beheerder Ketel van Beukenhof (aan de Burg. Van Haarenlaan). „We doen er alles aan om die beesten weg te krijgen, want mensen storen zich nogal aan de molshopen op het terrein. Gif mogen we niet ge bruiken, daarom beperken we ons tot speciale molsklemmen. Nee, we vangen er niet zo veel... Gemiddeld één per week, maar dat komt wellicht omdat mollen intelligente dieren zijn. Ze laten zich niet zo gemakkelijk vangen. Ook in tuinencomplex De Vijfsluizen zorgen de graafdiere veel overlast Er sterven er op dit ogenblik volgens mij meer mollen door de aanhoudende hitte en droogte, daar kunnen ze slecht tegen." Nabestaanden Binnenkort wordt op de be graafplaats/crematorium een nieuwe koffiekamer in gebruik genomen. „Aangezien die pre cies uitkijkt op een van de strooi- velden, waar as van gecremeerde personen terechtkomt, moeten we nu snel maatregelen nemen", zegt Ketel. „We willen voorko men dat nabestaanden zich erge ren aan de molshopen die zich eventueel op dat veld bevinden. Daarom wordt de komende maand een zogeheten dubbelt jesgaas ingegraven. Het wordt onder de graszoden geplaatst, waarbij het om een oppervlakte van circa duizend vierkante me ter gaat. Dat is een dure zaak voor ons, het gaat namelijk circa tienduizend gulden kosten. Maar gezien de gevoeligheid van deze materie kunnen we niet an ders." Ook op tuinencomplex De Vijf sluizen, aan de Vlaardingerdijk, zijn de mollen zeer actief. „Het is om gek van te worden", meent mevrouw M. Janse die zelf een seniorentuintje onderhoudt. „De mollen graven complete gangen stelsels onder de tuintjes. De groenten en planten hebben zo geen enkele houvast meer. De wortels kunnen zich nergens aan vastzetten. We hebben hier tien tallen school- en seniorentuinen, waar iedereen met veel plezier in werkt. Maar de laatste tijd is het bij de beesten af. Veel zaaigoed verdwijnt nu zomaar, groenten komen niet meer uit. Zo sprak ik onlangs een man die al vier keer bonen had gezet. Was niets van uit gekomen! Daar word je toch moedeloos van." Knoflook Van harde methoden om de mollen te verdrijven wil de se- niortuinster echter niets weten. „Nee hoor, vallen ga ik niet ge bruiken. Wij zijn ook dieren vrienden. De laatste tijd probe ren we de mollen te veijagen door knoflook en kamfer in de molshopen te steken. Dat stinkt behoorlijk, al duurt dat uiter aard niet zo lang. Ik denk dat we nu gewoon pech hebben met al die graafdieren. Normaal, als het er niet zo veel zijn, heb je er veel profijt van. Want mollen zijn nuttige dieren. Ze eten veel insecten, zoals larven van mug gen en wormen. Ze houden de grond schoon en ploegen hem nog een beetje om ook. Nu zijn er echter veel te veel gekomen. Ze schijnen maar drie jaar te leven, maar in die tijd kunnen ze wel ons hele tuincomplex vernie len." „En die mollen vormen nog niet eens het enige probleem", aldus mevrouw Janse. „Sinds kort we melt het in de tuinen ook van de konijnen. Die zijn waarschijnlijk overgestoken van het terrein van Wilton-Fijenoord. Nu zitten ze hier. Schattige beestjes hoor, daar niet van. Ik zag van de week nog een paar van die ko nijntjes in mijn tuin zitten. Ze zaten vriendelijk aan de wortel tjes te knabbelen..." WATERWEG Voor de tentoonstelling 'Van WSM tot Westne derland' in het Westlands Museum is veel belangstelling. Na verlen ging is de expositie nog tot en met zaterdag 30 juli te bezichtigen. Het beeld van meer dan honderd jaar openbaar vervoer in het Westland is, zoals de titel van de tentoonstelling aangeeft, toegespitst op de Westlandsche Stoomtramweg Maatschappij (WSM), die in 1883 begon met personenvervoer per stoomtram door de dorpen. Toen omstreeks de eeuwwisseling de tuinbouw aan belang won, breidde de WSM haar diensten uit met goederenvervoer. Er werden rails aangelegd, stations gebouwd en veilingen aangesloten op het spoorwegnet. In de jaren twintig was het zover dat reizigers de bus konden nemen. In die periode waren er meer ondernemingen, waar van sommige niet meer dan één bus in exploitatie hadden. Na de Tweede Wereldoorlog was het nog alleen de WSM die in het Westland buslijndiensten exploiteerde. De WSM werd een onderdeel van een samenwerkingsverband van openbaar-vervoerbedrijven in het Zuid-Holland. De fusie werd volledig onder de naam Westneder land. Het Westlands Museum in Honselersdijk geeft een overzicht van deze geschiedenis aan de hand van foto's, schaalmodellen en voorwerpen die in het tram- en busvervoer zijn gebruikt. Bij de opening van de tentoonstelling heeft Westnederland de bushalte (lijn 127 tussen Den Haag Centraal Station en Naaldwijk) bij het museum aan de Middel Broekweg herdoopt in halte Westlands Museum. Het museum voor streek- en tuinbouwhistorie is geopend dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur. De toegang bedraagt 2,50 gulden, voor kinderen 1 gulden. BESCHOTEN Op het Hazepad (langs het Beatrixpark) is dins dagmiddag omstreeks 14.00 uur een 16-jarig meisje beschoten. Zij reed op haar snorfiets, toen ze drie jongens passeerde. Plotseling hoorde het meisje een knal en voelde een stekende pijn in haar schouder. Thuisgekomen bleek zij beschoten met een luchtdrukpis tool. SCHIEDAM Om het zeer verwaarloosde Frans Halsplein nog niet verder in de versukke ling te laten raken zal dit najaar door de Dienst Gemeentewerken worden gestart met een intensie ve renovatie. De uitstraling van het Frans Halsplein, ooit ontworpen om in de dicht bebouwde wijk West een rustpunt te zijn met veel groen, is in de loop van de jaren veranderd. Het plein wordt nu intensief gebruikt en dat is in negatieve zin duidelijk zichtbaar. Nog niet zo lang geleden werd aan dit plein de openbare basis school De Kring met kinderop vang Katja door de toenmalige minister d'Ancona officieel in gebruik gesteld. In het verlengde van deze nieuwbouw wordt het plein nu aangepakt. „Doordat de omwonenden het plein voor meer actieve doelein den zijn gaan gebruiken is de kwaliteit van het Frans Hals plein nogal in de knel gekomen", verklaart projectleider Ellen Lommen van Stadsontwikke ling. „De speeltoestellen en an dere objecten zijn versleten en het aanwezige groen is aange tast. Bovendien is de bestrating al geruime tijd verzakt en verke ren de bomen in de.straten rond om het plein, door slechte groeiomstandigheden en door vernielingen van de jeugd, in een slechte conditie." Bij het herinrichtingsplan van Stadsontwikkeling wordt ge streefd naar herstel van de allure van het plein gecombineerd met een vergroting van de speelruim te die speciaal bestemd is voor kleinere kinderen. Zo zal de ruimtelijke indeling worden ver beterd door aanplant van nieu we bomen in de groenstroken rondom. De bomen zullen een groen kader vormen zodat een scheiding ontstaat tussen het speelgedeelte en de woningen. De esdoorns in de parkeervak ken worden verwijderd en de be planting in de groenstroken wordt vervangen door lage hees ters. Volgens projectleider Lommen zal het middendeel van het plein met het voetbalveld (dat een kwartslag wordt gedraaid) op nieuw worden bestraat en ko men bij de ingangen honden- roosters. Het klimnet bij de Ge- nestetstraat wordt gehandhaafd. Tussen de schoolpleinen van De Kring/Katja en het grote plein komt een verhoogd podium met speeltoestellen voor de kleintjes en een paar banken. „Wij gaan er vanuit dat de om wonenden de renovatie van het plein zullen waarderen en dat men betrokken wil worden bij een vorm van buurtbeheer. Daarbij wordt gedacht aan toe- zichthouden en het verrichten van aanvullende onderhouds werkzaamheden. Overigens be trekken wij iedereen die het plein gebruikt bij de besprekingen over de herinrichting. Er is al druk overleg gaande met ver schillende leeftijdscategoriën. Na de vakantie komt de basis- schooljeugd aan de beurt. De kinderen mogen mee beslissen over de aanschaf van nieuwe speeltoestellen", aldus Ellen Lommen. De opknapbeurt van het Frans Halsplein en omgeving gaat cir ca 350.000 gulden kosten. SCHIEDAM De opbrengst van de toegangskaartjes voor het museum dient terug te vloeien in de kas van het stedelijk. Dit vindt de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. In een brief aan het gemeentebestuur hebben de vrienden laten weten het onredelijk te vinden dat de eerste 30.000 gulden die aan entreegeld binnenkomt, wordt gestort in de gemeentekas. De meer-opbrengst is bestemd voor het museum. Zoals de zaken er nu echter voor staan is er zelfs geen uitzicht op het eerste bedrag. Sinds 1 januari van dit jaar betaalt de bezoeker van het museum drie gulden voor een toegangsbewijs. Met de opbrengst wil het college van B W het beleid voor 'kunst in de openbare ruimte' meer gestalte geven. „Eigenlijk is het een puur administratieve kwestie", legt museum directeur Tjabbes uit. „Met dit systeem kan het binnenkomende bedrag niet automatisch door ons worden besteed, maar vloeit het in feite wel terug in onze begroting. Toch is het bezwaar van de vriendenvereniging begrijpelijk. Men probeert met dubbeltjes en kwartjes het museum te helpen en de leden hebben nu het gevoel dat de gemeente daar anders over denkt." Het heffen van entreegelden blijkt tot op heden geen gouden greep. Het aantal bezoekers is teruggelopen en vooral Schiedam mers laten het afweten. „De meesten die vroeger even binnenlie pen en het aanbod interessant vonden, maakten vervolgens een hele ronde door het museum. Nu wil een cultuurliefhebber vooraf wel heel goed weten of er iets aardigs te zien is, anders geeft hij daar geen geld voor uit. Overigens vind ik het opvallend dat het winkelend publiek op de Hoogstraat gemakkelijk geld uitgeeft aan patat of een broodje, maar dat men drie gulden voor het museum blijkbaar te veel vindt" Volgens Tjabbes kan er na een halljaar betaald entree nog geen conclusie worden getrokken. „Pas na een jaar kan je bekijken of het heffen van entreegeld wel zo'n goed initiatief is geweest." SCHIEDAM De politie heeft dinsdagmiddag vijf ille galen verwijderd uit een sloop- pand aan de Nieuw Mathenes- serstraat. Na klachten van omwonen den, dat een aantal vreemdelin gen zich opvallend gedroeg in de omgeving, besloten agenten poolshoogte te nemen. De illegalen bleken min of meer in het pand te wonen. Zij zijn opgepakt en worden over gedragen aan de Vreemdelin gendienst. Een wereldprimeur in Tropicana: de Rainbow Flash! Een glijbaan van maar liefst 200 meter lang. Met een duizelingwekkende vaart flits je van- uit het hoogste puntje van Tropicana naar de rest van de tropische won- derwereld. Dus mooi weer of slecht weer? Kom naar Tropicana, want daar schijnt de zon altijd. ZET UW ZONNEBRIL MAAR OP deZwicWSter heeft schitterende aanbiedingen meeneempnjs ji Formaat 171 x 82 c (kZuiderSter als het om wonen

De Havenloods | 1994 | | pagina 1