Volleyballer Ferry van Hal blijft zo lang mogelijk op het strand Seizoensopening Feyenoord: niets nieuws onder de hete zon SPORT DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Arthur Santana: weinig Goodwill Zuiderpark'67 start competitie Intertotowedstrijd besluit open dag 'Ik merk dat door beachvolleybal je ook in de zaal een betere speler wordt... Prominenten gekoppeld in ronde van Barendrecht Bulgaarse winnaar bij ltc Phoenix Jacqueliene de Heer naar WK softbal DINSDAG 26 JULI 1994 ROTTERDAM— De Good will Games hebben voor Arthur Santana slechts negen minuten geduurd. De Rotterdamse bok ser van sportschool Hoboken bleek niet opgewassen tegen de Amerikaan Larry Nicholson. De nummer twee van het WK van 1993 liet er tegen lichtge wicht Santana geen enkele twij fel over bestaan wie er de sterk ste was. De jury in het Russische Sint Petersburg noteerde liefst zeventien treffers voor de Ame rikaan en slechts vier voor de Rotterdammer. De laatste over leefde derhalve de eerste drie maal drie minuten niet. Zwaarweltergewicht Orhan De- libas en weltergewicht Han Jans sen deden dat wèl. Delibas ten koste van de Turk Beyleroglu en Jansen door uitschakeling van de Duitser Zülow. ROTTERDAM Het team van Zuiderpark'67 begint zon dag 31 juli aan de nieuwe com petitie. Voor de derde keer komt de vereniging uit in de eredivisie, waarin vorig jaar de kruisfinales nèt niet werden gehaald. Door het wegvallen van hoofd sponsor Cor Veldhoen is Zuider park ingeschreven met een nieu we naam: Straluma/Van Leeu wen Glas-Z'67. Straluma meu belen en verlichting is hoofd sponsor, bij loting is uit overige geldschieters van de club Van Leeuwen Glas als tweede naam- sponsor uit de hoge hoed geko men. Het team is ten opzichte van vorig jaar op één plaats gewij zigd: Ralph Kok koos voor Halfweg en zijn plaats wordt in genomen door Eddy Bank uit Volendam. Naast linkshandige speler, 27ste op de nationale ranglijst, komen Huib Troost (20ste op de Audi-ranking), Claire Wegink (10e op de da- meslijst) en Maaike Koutstaal (13e) uit voor Zuiderpark. Coa ches zijn Chris Vermeeren en Rob Koutstaal. Eerste tegenstander aanstaande zondag is Thor Rood-Wit. De wedstrijd is thuis, op de banen tegenover de entree van het par keerterrein van Ahoy'. Woens dag 3 augustus volgt alwéér een thuiswedstrijd, tegen Groene- kan. Het zijn naar verwachting niet direct de sterkste tegenstan ders. Lastige ploegen zijn vooral Popeye Gold Star (6 augustus uit), met onder anderen Menno Oosting, en Amstelpark (14 augustus thuis), met Nicole Ja german en Fernon Wibier. ROTTERDAM Bezoekers van de open dag 30 juli op het Kasteel kunnen vanaf 17.30 uur gratis de intertoto-wedstrijd bij wonen tegen AIK Stockholm. De poorten van het voetbalsta dion in Spangen gaan al om 13.00 uur open. Attracties zijn dan een paardenracebaan, de kop van Jut en een rodeostier. Men kan een rondleiding maken door de catacomben van het sta dion, zich laten fotograferen met spelers of een formule I-auto, en meedoen aan een penaltywed strijd, waarbij het doel verde digd zal worden door de keepers van Sparta. Alle bezoekers krij gen een elftalfoto, waarmee ze kans maken op een seizoen kaart, een consumptiebon en een nieuwe presentatiegids. Afgelopen zaterdag oefende Sparta in en tegen Den Haag. De Rotterdammers wonnen met 1-3. Voor Sparta scoorden Den nis de Nooijer (2x) en Nico Ja- link. 3 augustus speelt Sparta thuis tegen het Spaanse Betis Se- villa. Morgen, 27 juli, speelt de selectie van Han Berger nog uit tegen Innsbruck in het kader van de intertotocompetitie. Eerste thuiswedstrijd in de eredivisie is 28 augustus Sparta-Volendam op het Kasteel. door COR HULSBUS DIRKSLAND- De selectie van Feyenoord speelde afgelo pen zaterdag de eerste oefenwed strijd van het nieuwe seizoen. In Dirksland werd bij tropische temperaturen een team met de beste spelers van Goeree-Over- flakkee met 11-0 verslagen. De van RKC teruggekeerde Gio vanni van Bronckhorst nam vier treffers voor zijn rekening. 'Maar dat zegt nog helemaal niets', relativeerde trainer Geert Meijer meteen het enthousiasme van de supporters. De eerste oefenmatch van Feye noord leverde verder weinig nieuws op. Zonder de WK-gan- gers, maar mét John de Wolf in de gelederen, nam de stadion club vóór rust een 4-0 voor sprong. Van Bronckhorst open de de score, nadat John van Loen en Jozsef Kiprich al heel wat kansen verprutst hadden. Contract De tweede treffer kwam van de voet van Dean Gorré, die zijn contract vorige week heeft on dertekend. 'De leiding heeft mij een verbeterde aanbieding ge daan met een optie voor nog twee jaar. Daaruit sprak toch heel wat meer waardering. Om dat Sheffield Wednesday mij nog twee weken op proef wilde en mijn vrouw in oktober haar eerste kindje krijgt, wilde ik niet langer in onzekerheid blijven', aldus Giovanni. De derde en mooiste treffer kwam van Regi Blinker, die het leder vol op de slof nam, Van Loen kopte de vierde binnen. Zelfs de wissels brachten niets nieuws. Dean Gorré werd gewis seld ten faveure van zijn maatje Errol Refos. Maar ook John van Loen mocht naar de kant. Even als John de Wolf, die van een supporter de vraag kreeg of het WK zo vermoeiend was. Als blikken konden doden... Na rust scoorden Blinker, Ki prich, Geoffrey Tetro en Menno Kroon, en nam Giovanni van Bronckhorst drie doelpunten voor zijn rekening. Bij het legi oen werd bewonderend over deze 'nieuwkomer' gesproken. 'Aan het einde van het vorige seizoen maakte hij een goede in druk op ons', vertelt Geert Meij er. 'Vandaar dat we hem hebben teruggehaald van RKC. In dit soort wedstrijden krijgt hij de bal steeds panklaar aangespeeld en heeft hij het makkelijk. Later zal blijken in hoeverre hij een concurrent van Rob Witschge en Regi Blinker is.' Aankoop 'Als Arnar en Bjarki Gunnlaugs- son inderdaad in Nurnberg blij ven, krijgen we weer wat geld in de kas en wellicht doen we dan later nog een aankoop', aldus Meijer. 'Maar we kopen niets om het kopen. We moeten na tuurlijk wel alert blijven, want sommige spelers moet je op den duur toch vervangen. Nicholas Kindvall hebben we vrij regel matig bekeken, maar dat is net als Henke Larsson een type voor het twee-spitsensysteem.' Feyenoord, dat deze week tij dens een trainingskamp in Win terswijk een hele serie oefenwed strijden afwerkt tegen amateurs, speelt de komende weken ook Dean Gorré scoorde de tweede treffer in de oefenwedstrijd tegen Flakkee. tegen twee gerenommeerde bui- naar Engeland om daar de tenlanse ploegen. Zondag 7 krachten te meten met Manches- augustus speelt de Kuipploeg in ter City. Spanje tegen Real Madrid. En Deze week wordt bekeken hoe op 13 augustus reist de ploeg erstig de blessures van Henk Fraser (knie en achillespees) en Harvey Esajas (enkel en achilles pees) zijn. Orlando Trustfull liep op Curasao een knieblessure op en heeft de looptraining hervat. doorEMILE HILGERS CAPELLE A/D IJSSEL Teamgenoten bij Alcom/Ca- pelle trainen vanaf 11 augus tus weer in de zaal, maar Fer ry van Hal sluit zich pas an derhalve week later bij de se lectie aan. 'Mij zien ze niet tot na de NK', aldus de 26-ja- rige volleyballer. 'Ik blijf zo lang mogelijk op het strand.' Van Hal en z'n partner John Stubbe boekten afgelopen weekend hun eerste toernooi zege op het strand in Vrou wenpolder (Zeeland). Omdat ze dit jaar tweede zijn op de nationale ranglijst beachvol leybal werden ze onlangs uit gezonden naar een EK-wed- strijd op Sicilië. 'Dit jaar ga ik voor het eerst serieus voor het nationaal kampioen schap', aldus Ferry. 'Veel trainen, veel kijken, veel vra gen en liefst ook veel spelen.' Bij de internationale wedstrijden in Italië heeft de Capellenaar vooral veel geleerd. 'We wonnen de eerste partij van Hongarije: 15-13. Vervolgens moesten we tegen Oostenrijk. Daar is toch geen strand?!, dachten wij. Maar ze konden het tóch wel erg goed: we verloren met 15-8. Tegen Ita lië 4 kwamen we 14-12 vóór en hadden we dikke kans om te' winnen. Maar we verloren en lagen er uit. Schrale troost was dat iedereen vond dat we in de sterkste poule zaten. De rest van de dagen heb ik vooral gekeken, dingetjes opgeschreven. Tech nieken die ik daar gezien heb, heb ik hier inmiddels uitgepro beerd.' 'Kijken naar andere koppels is heel belangrijk', meent Ferry. 'Bij ieder koppel zie je steeds weer andere dingen. Je kunt rus tig aan een Amerikaan vragen waarom hij iets op een bepaalde manier doet. Je krijgt heus wel antwoord, zolang hij je nog niet als bedreiging ziet. In Nederland is het een ongeschreven regel dat iedereen elkaar helpt. We willen proberen elk koppel sterker te maken, want beachvolleybal moet groeien in Nederland.' Partner Het is nu voor het derde seizoen dat Van Hal op zand volleybalt. 'Erik Gras vroeg me twee jaar geleden of ik met hem het Ren- tokil-circuit wilde doen', ver haalt hij. 'Maar de NK wilde hij met een andere partner spelen. Ik had daar geen moeite mee, ik zou toch in die periode met va kantie gaan. We werden samen tweede in het circuit, hij werd met Marco Klok tweede bij het NK.' Vorig seizoen was een oude stu- diemaat, Frank Pranger, Ferry's volleybalpartner. 'Via de ran king haalden we het NK, waar we boven verwachting vierde werden. Was trouwens wel raar dat toen nog in eerste instantie degenen zich plaatsten die een stedentoernooi hadden gewon nen. In de stad speel je immers op rivierzand, dat keihard is. Op het strand ligt mul zand, daar zak je veel dieper in weg. Het speelt heel anders.' Dit seizoen is voor deelname aan de NK de nationale ranglijst be palend, die wordt opgesteld op basis van negen toernooien in kustplaatsen en evenzovele toer nooien in grote steden. Ferry is tot zijn grote opluchting slechts in twee steden ingedeeld: Nijme gen (volgende maand) en Rot terdam (begin juni op de Müller- pier, door slecht weer en tegen vallende belangstelling een flop). 'Ik speel veel liever op het strand', verklaart Van Hal z'n Ferry van Hat (links): 'Beachvolleybal is mijn passie, mijn favoriete sport. voorkeur. 'Het is om te beginnen beter georganiseerd. Frank (van Overeem, red.) heeft een formule ontwikkeld waarbij tijdens ons toernooi ook recreatieve wed strijden plaatsvinden. Dan zijn er overal netten op het strand en heb je veel publiek. Bovendien is er op het strand een leukere en tourage: ruimte om je heen, het geluid van de zee. In de stad staan bomen en hoge huizen om het speelveld. Eigenlijk is het geen beachvolleybal, en moet je het zandbak-volleybal noemen.' Van Hal vindt het jammer dat het prijzengeld bij het beachvol leybal de laatste jaren is afgeno men. 'We zijn dit jaar vaak twee de of derde. Dan heb je weer een paar centjes. Maar ik doe het niet voor het geld. Beachvolley bal is mijn passie, mijn favoriete sport. Het is altijd mijn doel geweest profvolleyballer te wor den. Nu ligt mijn broodwinning nog in de zaal. Als ik zo goed ben dat ik naar internationale toernooien kan, zal ik daarvoor kiezen. In het buitenland valt wèl veel geld te verdienen. Maar om uitgezonden te worden moet je eerst in Nederland de beste Overzonnen Ferry doet er alles voor om de top te bereiken. 'Vorig jaar was beachvolleybal voor mij- nog 'overzomeren'. Beetje kracht training, blessures kwijtraken. Frank en ik trainden al wel veel, samen met René en Erwin van Reeuwijk. En je merkte dat wij koppels gingen inhalen die mis schien wel béter waren dan wij, maar niet zoveel trainden. Nu doe ik er nog méér voor: 's mid dags van half vijf tot zes ben ik in het krachthonk (sportschool Slingerland in Capelle, red.), vervolgens naar huis, daar schuif ik dan een boterham in m'n mond, en van zeven tot tien uur sta ik dan op het strand in Sche- veningen.' Stubbe, die in Gouda woont, kan door z'n eigen bedrijf niet altijd meetrainen. 'Als hij moet overwerken, zoekt hij zand op in de bouw en traint hij anderhalf uur voor zichzelf, weet Ferry. 'Hij is één van degenen in Neder land die veel van beachvolleybal weten. Met Paul Hamelink is hij twee keer Nederlands kampioen geweest. Hij heeft mij gevraagd. Ik dacht: ik kan van hem leren, eventueel doorstoten naar de top, en tegelijk ook met hem een heel goed koppel zijn. Dat blijkt nu ook: we zijn tweede van Ne derland.' Sponsor Opmerkelijk is dat Ferry en John ondanks die hoge klasse ring geen sponsor hebben. 'We hebben het wel geprobeerd, maar John heeft weinig tijd en ik ben af en toe ermee bezig. Intus sen heb ik zelf maar wat nieuwe kleding gekocht en draag ik kle ding van vorig jaar.' De donkere bril, vorig jaar herkenningsteken van het duo Van Hal/Pranger, is kapot en wordt niet vervangen. Meer dan zaalvolleybal is beach volleybal ook show. Lijstaan voerders Michel Everaert en Sander Mulder, bijvoorbeeld, zijn te herkennen aan hoofddoe ken en een overwinningskreet: hoeba! 'Zij zijn op dit moment de beste', erkent Ferry. 'Wij hangen er nèt aan. Ik zie nog genoeg mogelijk heden om mezelf te verbeteren. Verleden jaar speelde ik links, nu moet ik op rechts spelen omdat dat in combinatie met John beter uitkomt. Dat vergt nog wat aan passingen. Eigenlijk moet alles beter: aanval, plaatsen van bal len. Ik sta bekend als een goed blokkeerder. Maar zelf vind ik dat ook dat beter kan. En het gaat gelukkig steeds beter.' 'Nogmaals: trainen is belangrijk. Alleen passen al. Als je kijkt hoeveel tijd je erin moet steken om dat goed te houden. Hetzelf de geldt voor aanval en verdedi ging.' Ferry ziet duidelijk pluspunten in de spelvorm voor tweetallen. 'Ik merk dat door beachvolley bal je ook in de zaal een betere speler wordt. Meer inzicht, meer balgevoel. Je hebt trouwens in de zaal andere technieken en stra- mienen. Daarom zal het dadelijk bij Alcom wel weer even wennen zijn. Maar niet zo lang, hoor. Twee weken maar, dan is het weer gewoon.' BARENDRECHT- Een koppelkoers voor prominenten en rappe A-amateurs is 30 juli onderdeel van de 24ste wieler ronde van Barendrecht. Gert Jacobs, bijvoorbeeld, wordt ge koppeld aan Jack van der Lin den van sponsor stomerij 't Vlak, terwijl Michael van der Wolf en voorztter Gert Lems van de plaatselijke atletiekvere niging Energie ook een gelegen heidsduo vormen. De koppel- koers begint om 15.00 uur. Te voren worden twee series afge werkt over 60 kilometer voor B-amateurs (start 12.00 en 13.40 uur). Het spits wordt af gebeten door de C-categorie, die om 10.30 uur begint aan 50 km koers. De start is op de Binnenlandse Baan, terwijl ook de Oude Dorpsstraat en de Ho- gendorpsingel deel uitmaken van het parcours. Barrhopoort- voorzitter Bas Vermaas, die ja renlang stuwende kracht was achter de ronde van Baren drecht, heeft zijn functie neer gelegd. Het criterium wordt nu georganiseerd door Stichting Wielerronde Barendrecht. Hoofdmoot aanstaande zater dag is natuurlijk de wedstrijd voor A-amateurs, een ronde over 100 km waarvoor om 16.15 uur het vertreksein wordt gegeven. Ingeschreven hebben onder anderen districtskampi oen Erik Bos, Piet Eikelen boom, Jan Goedendorp, Jeroen van Hoorn, Chris Maas, Rem- co Noordermeer, 'good old' Arie Overbeeke en Peter Vos hol. ROTTERDAM Het toernooi bij ltc Phoenix is afgelopen weekend gewonnen door een Bulgaarse gastspeler. Andreas Strojanov versloeg in de finale heren enkelspel BI André Kosten van Zuiderpark'67 (6-4, 6-2). Bij de dames zegevierde in de categorie BI Nastasja de Kramer van KSVG Schiedam over Sigrid Ravensbergen uit Rhoon (2-6, 6-3, 6-1). De Krapier won later met Andrea Buitenkamp ook het damesdubbel BI. Tegen Wilma Bloot en Margot Bakker werd het 6-1, 6-4. De Bulgaar slaagde er met zijn partner Beloretchky niet in een dubbel- zege te halen. De categorie heren dubbel BI kwam op naam van het duo Van Antwerpen/De Kramer: 6-4, 7-5. Deze week zijn er BI-toernooien bij Halfweg in Spijkenisse en tennisvereniging Schiebroek. Bij Halfweg staan onder anderen op de lijst Andy Schaefers en Patrick Korenbach van de organiserende vereniging. De finales zijn gepland op zondag 31 juli. De Bulgaar Andreas Strojanov won bij Phoenix de finale heren enkelspel BImo fred ernst [o: ROB CORNELDER ROTTERDAM Op een briefje in haar handbagage staat gekrabbeld dat er caps voor Marie-An Hatt ge kocht moeten. Linda Bol heeft een voorkeur voor T-shirts en haar VUC-ploe- genoot Lara Hollander wil graag een slof Marlboro-si- garetten taxfree. Maar Jac queliene de Heer reisde af gelopen zaterdag niet naar Canada om alleen haar vriendinnen een plezier te doen. De Rotterdamse soft- balster wil met het Neder lands team op het wereld kampioenschap een plaats bij de eerste vijf in het eind klassement veroveren, waar door deelname aan de Olympische Spelen in 1996 is gegarandeerd. De 24-jarige catcher /derde honkman van het Haagse VUC is net debutant-af in de selectie van bondscoach Ruud Elfers. Tijdens een trainings stage, eerder dit jaar in Nieuw Zeeland, dwong ze haar plaats in de nationale selectie defini tief af. 'Ik heb er zelf voor gezorgd dat ze niet om me heen konden. Het is mijn eigen ver dienste. Maar een eer vind ik het desondanks wel, hoor. En je komt nog eens ergens. Ga maar na: een paar maanden geleden eerst Nieuw Zeeland en nu weer Canada', zegt ze spontaan. 'We zijn in de voorbereiding op dit WK in eerste instantie begonnen met 32 speelsters en daarin ben ik overeind geble ven. We hebben daar in Nieuw Zeeland in veertien dagen in totaal negentien wedstrijden 'espeeld, waarvan vijf tegen iet nationale team. In vier van die vijf interlands heb ik ge speeld.' Avonden Jacqueliene, werkzaam op de adminstratie van onderwijs-in- spectie in Rotterdam, komt er ronduit voor uit dat softbal haar leven beheerst. 'Maan dagavond train ik met mijn club VUC, dinsdag is een com petitie-avond, en woensdag as sisteer ik bij de training van een andere Haagse vereniging, Storks. Donderdagavond weer trainen en op zaterdag wordt er gespeeld. Alleen de vrijdaga vond blijft eigenlijk over. Alles bij elkaar opgeteld ben ik dus maar weinig thuis. Zo heel af en toe moet ik me weer aan mijn eigen vader en moeder voorstellen, want dan hebben ze me weer een tijd niet of nauwelijks gezien.' De Heer komt er overigens ronduit voor uit dat sport voorlopig geen man in haar leven toelaat. 'Daar heb ik nu echt geen tijd voor. Ik speel met VUC in de hoofdklasse, wil met het Nederlands team het nodige presteren, en als het even kan naar Atlanta in 1996. Dan schiet er weinig over vpor een vriend.' Ze schiet in de lach en zegt: 'Maar ik kan er niet mee zitten. Ik heb het nu ge woon even te druk. En een vent kan later ook nog wel.' Gemiddelde Die laatste uitspraak illustreert de gedrevenheid van De Heer, die zichzelf typeert als een aan vallend sterke speelster. Zij het dat ze dat niet graag over zich zelf zegt. 'Ik ben niet bepaald het type softbalster dat na elke wedstrijd direct naar de scorer toestapt om naar het slagge middelde te informeren. En aangezien we hier in de regio Den Haag en Rotterdam geen sportkrant als het Haarlems Dagblad hebben, die dergelijke cijfers wekelijks publiceert, zou ik ook eerlijk gezegd niet weten wat mijn gemiddelde is. Dat interesseert me ook niet genoeg om er nieuwsgierig naar te zijn- .Het gaat goed, dat telt en is voor mij ook veel belangrij ker', aldus de Rotterdamse, die bij VUC door een blessure van Melanie Vermeij naast 3e honkman tegenwoordig ook als catcher door het leven gaat. 'Het zit dit seizoen qua blessu res bij VUC toch tegen. Dat is ook aan de prestaties te mer ken. Het gaat allemaal wat minder dan vorig seizoen. We moeten ervoor zorgen dat we geen laatste worden, anders zijn we verplicht om aar einde van het seizoen degrada tiewedstrijden te spelen', aldus de voormalig speelster van Sparta en Wilton Feijnoord- Schiedam. Jacqueliene is met het Neder lands team in Canada in een poule ingedeeld met de hoog ingeschatte landen Nieuw Zee land en Italië. Verder Argenti nië, Kroatië, België en Colum bia. Of ze in de periode van 29 juli tot en met 8 augustus speelt, durft Jacqueliene aan de vooravond van haar vertrek niet te zeggen. Opwarmen 'Coach Elfers heeft gevraagd of ik ook mijn catcher-spullen mee wil nemen om in de bull pen de werpers op te warmen. Dé meesten vinden dat een on dankbare taak, maar ik niet. Het moet toch gebeuren. En wat dan nog?! Ik ben erbij in Canada, en dat kan zeker niet iedereen zeggen. Nu nog zor gen dat we bij de eerste twee in de poule komen. Dat is belang rijk, want de eerste vijf gaan automatisch naar de Olympi sche Spelen. En wie weet, zit ik er dan nog steeds bij.'

De Havenloods | 1994 | | pagina 5