Sportief recreëren: fietsen en kanoën op Voorne Stoomsleepboot de Furie vaart vanuit Maritiem Buitenmuseum mtimmx ALGEMEEN Delta Rotterdam: één dag is al vakantie Adressen WV's JAARBOEK FEYENOORD Museum bezoekt museum Met korting meevaren I op stoomsleepboot De Furie j AKAI Hoofdprijs uitgereikt in ZuiderSter prijzenfestival DONDERDAG 28 JULI 1994 DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Strand, oude vestingsteden, rustieke dorpjes, polders, unieke gebieden met be schermde natuur en uitge strekte recreatiegebieden: op Voorne ligt het vlak bij el kaar. Zo dichtbij, dat de af standen per fiets gemakkelijk te overbruggen zijn. Wie houdt van sportieve recreatie, kan op Voorne een leuk dagje uit beleven. De tuin van Rijnmond, zo noe men de bewoners het eiland, te recht, want op een steenworp afstand is de bedrijvigheid van haven en industrie. Na de drukte van de stad en de haven is Voor ne een oase van rust. Het eiland is onder meer te be reiken via het openbaar vervoer per bus vanuit Spijkenisse, waar men vanuit Rotterdam met de metro kan komen. Met de auto vanuit Rotterdam ben je er in 20 minuten. Historisch Hellevoetsluis met zijn histori sche vesting en Brielle met de monumentale omwalling gun nen de bezoekers een kijkje in het rijke verleden van het eiland. Maar ook in de kleinere dorpen kan men genieten van monu mentale boerderijen, historische kerken en dorpspleinen waar de tijd even stil lijkt te hebben ge staan. Dorpjes als Heenvliet, Geervliet, Oudenhoorn en Ab- benbroek, Zuidland en het piep- De Havenloods en Het Zuiden bieden de lezers van deze krant de komende weken in samenwerking met de gezamelijke WV's in Delta Rotterdam zes dagtrips met aantrekkelijke kortingen. Iedere dagtrip heeft een eigen thema. De tochtjes zijn op eigen gelegenheid en naar eigen inzicht te maken. Elke week verschijnt een nieuwe route in de krant. Bovendien hoort bij elke wandeling een uitgebreide gratis routebeschrijving met aantrekkelijke kor tingsbonnen. De routebeschrijvingen, waarin steeds enkele kor tingbonnen zijn opgenomen, zijn af te halen bij de WV-kantoren in de regio èn bij de kantoren van De Havenloods/Het Zuiden. Bestellen kan ook, met de bon bij dit artikel. Stuur een voldoende gefrankeerde envelop met 'daarin de bon èn een aan uzelf gerichte, GEFRANKEERDE envelop naar Wegener Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ, Rotterdam. Vul duidelijk op de bon in welke dagtocht(en) u wenst te ontvangen (maximaal 2 per envelop). De routebeschrijving(en) met kortingbonnen worden per omgaande thuisgestuurd. De kortingbonnen in de routebeschrijvingen zijn geldig tot en met 31 augustus. Het gebied Delta Rotterdam strekt zich uit van Rotterdam via de Noordelijke Waterweg langs Schiedam, Vlaardingen tot Hoek van Holland en het gehele recreatie-eiland Voorne-Putten. Vlak naast de deur zijn er nog vele -misschien onontdekte- mogelijkheden voor leuke en zeer gevarieerde uitstapjes. De afstanden zijn beperkt, dus op één dag valt veel te beleven: uitgestrekte polders, frisse stranden of indrukwekkende havens. Daarnaast herbergt het gebied talloze historische monumenten, verrassende musea en culturele bezienswaardigheden. Toeristen kunnen winkelen in de grote stad of wandelen door historische dorpen en stadskernen. De Havenloods/Het Zuiden en de WV's in Delta Rotterdam wensen de deelnemers aan deze recreatieve actie veel plezier! kleine Simonshaven, het niet veel grotere Tinte, Vierpolders, Zwartewaal en Nieuwenhoorn De VW-kantoren in de regio Delta Rotterdam zijn te vinden op de onderstaande adressen: Rotterdam, Coolsingel 67, telefoon 06-34034065 (50ct p.m.) Schiedam, Buitenhavenweg 9, telefoon 010-4733000 Vlaardingen, Markt 12, telefoon 010-4346666 Hoek van Holland, Hoekse Brink 23, telefoon 01747-82456 VVV Voorne: Kantoor Brielle, Venkelstraat 3, telefoon 01810-13333 Kantoor Hellevoetsluis, Oostzanddijk 26, telefoon 01883-12318 Kantoor Oostvoorne, Stationsweg 55, telefoon 01815-2749 Kantoor Rockanje, Dorpsplein 16a, telefoon 01814-1600 en niet te vergeten Rockanje en Oostvoorne hebben stuk voor stuk iets te bieden op toeristisch gebied. Heel bekend zijn de stranden van Oostvoorne en Rockanje en de bijbehorende duingebieden. Een deel daarvan is beschermd natuurgebied, in bezit van Stich ting Het Zuidhollands Land schap en de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten. Wie in de gebieden wil wande len, moet eerst lid zijn. Bij de VW's en bij het Bezoekerscen trum aan de Tenellaplas kan men terecht voor informatie. Watersport Maar Voorne is vooral een eldo rado voor de sportieve recrean ten. Kilometers fietspad zijn dwars over het eiland aangelegd, maar ook oude polderweggetjes doorkruisen stille, vogelrijke polders en brengen de fietsers langs pittoreske dorpen. Speciale fietsroutes zijn verkrijg baar bij de verschillende kanto ren van WV Voorne in Oost voorne, Rockanje, Hellevoet sluis en Brielle. De speciale gra tis folder die wekelijks bij de actie van De Havenloods/Het Zuiden en de gezamenlijke VW's Delta Rotterdam ver schijnt, bevat ook twee routes die (gedeeltelijk) per fiets kun nen worden afgelegd. Watersporters kunnen natuur lijk terecht op de Noordzee. Wie mider avontuurlijk wil varen of surfen, kiest natuurlijk voor een van de binnenwateren op Voor ne: het Breilse Meer, het Haring vliet, het Oostvoornse Meer of de Bernisse. Kanoën Rond het riviertje de Bernisse is enige tientallen jaren geleden het recreatiegebied Bernisse aange legd. Bomen en struiken zijn nu flink uit de kluiten gewassen, en met de verschillende rustige strandjes vormt Bernisse voor veel mensen een unieke recrea tiemogelijkheid vlakbij huis waar men kan wandelen, vissen, varen, zwemmen of op een ter rasje kan zitten. Op de Bernisse kan men kanova ren. Bij de restaurants in het recreatiegebied verhuurt men kano's, voor lezers die gebruik maken van de bon uit de folder zelfs met een aantrekkelijke kor ting. Brandweermuseum De route van deze week biedt twee mogelijkheden. De ene rou te begint en eindigt in Rockanje, de andere in Hellevoetsluis. Via de eerste route komt men per fiets in Vierpolders en Hellevoet sluis en via een andere route weer terug in Rockanje. De tweede route voert de deelne mers naar recreatiegebied Ber nisse, waar men gebruik kan ma ken van de mogelijkheid om te kanoën. Beide routes brengen de deelne mers op een bepaald moment in het Nationale Brandweermu seum in Hellevoetsluis, waar het glimmende rood en koper de be zoekers tegemoet glimt. Met be hulp van vele vrijwilligers slaagt men er hier in om de geschiede nis van de brandbestrijding ge stalte te geven. Er wordt een overzicht gegeven van het mate riaal dat de blussers gebruikten vanaf het begin van de georgani seerde brandweerkorpsen tot he den. Van blusemmertjes uit het Koninklijk Huis tot aan enorme gele en rode brandweerwagens, ladders en historische brand weerslangen, brandmelders en uitrustingen voor brandweerlie den. Ook de hedendaagse brand bestrijding, zowel voor huis branden als voor industriële ca lamiteiten, komt aan bod. Dat de golfsport een groeiend aantal liefhebbers kent, weet men ook op Voorne. Aan de noordkant van het Brielse Meer is een openbare golfbaan met 18 holes, waar men materiaal kan huren. Beginners kunnen hun eerste schreden op het gebied van deze sport zetten onder lei ding van deskundige leraren. Voor wie een grote golfbaan wat onoverzichtelijk lijkt, kan het ook nog houden op midgetgolf. Bij camping de Quack in Helle voetsluis is een midgetgolfbaan. megener huLS-aaohuLSbLaden Ja, stuur mij de gratis routebeschrijving 'Schepen kijken in Hoek van Holland'*) 'Natuurwandeltocht over duin en strand'*) 'Een dagje uit met de Kinderen'*) 'Sportief receëren op Voorne'*) En ik ontvang ook de aantrekkelijke kortingbonnen! Ten hoogste twee routebeschrijvingen aankruisen. Stuur deze bon in een voldoende gefrankeerde enve lop naar Wegener Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Sluit voor antwoord een AAN UZELF GE RICHTE, VOLDOENDE GEFRANKEERDE envelop in. Aladdin en Franse chansons Het programma voor het gratis openluchttheater in de Rozentuin (achter museum Boymans in Rotterdam) be gint zondag 31 juli met een optreden van het Limburgs Jeugdtoneel. Vanaf 13.00 uur wordt het verhaal over Alad din opgevoerd. Daarna is om 14.30 uur de beurt aan Tradison, een Cu baanse muziekgroep. Slotact is Zinn Zinn et la Zizanie, met Franse chansons in een Nederlands jasje. Neel van der Eist, winnares van de eer ste Grote Prijs van Neder land, brengt met haar bege leidingsgroep welgende ro mantiek en melancholie, maar ook anarchie. Het Jaarboek Feyenoord '93/'94 i uit. Met alle wedstrijdverslagen, ei) fers, opstellingen en foto's van ht afgelopen seizoen. Nog mooier e completer dan vorig jaar. Meer klei met een HARDE KAFT. Nieuw hoofdstuk privé, een bijlage sr de spelers-gezinnen Het Jaarboek Feyenoord '93/'94 i een officieel erkende uitgave van de club, met meer dan 100 boeiende pagina's over o.m. de Helderse af faire, de schoppartij in Porto en de bekerfinale tegen NEC Prijs f 32.50 afgehaald op een van de kantoren van deze krant. U kunt het boek ook thuis gestuurd krijgen. Maak daarvoor 35.95 over op postgiro 38.22.953 t.n.v. Wegener Promotie of stuur een briefje een ingevulde bank- of girocheque aan Wegener Promotie, postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Het boek zal u snel worden toegezon- Wanneer de Furie de haven van Maassluis of een haven van Rotterdam binnenvaart, kiest een hoofdrolspeler lig plaats. De stoomsleper Furie ontleent zijn bekendheid nog altijd aan die ene rol die het al jaren geleden in een tv-serie speelde. Met op de brug Jan Wandelaar, die andere hoofd persoon uit het boek dat de nationale roman van de zee sleepvaart is genoemd, 'Hol lands Glorie' van Jan de Har- tog. De Furie is behouden, het schip is zelfs 'varend museum' geworden. De Furie heeft veel te vertellen over de bouw van een stoomsle per in 1916, over de omstandig heden waaronder de bemanning aan boord werkte, over de sle pen die moesten worden getrok ken. Wie langs het smalle trapje afdaalt naar de machinekamer, staat oog in oog met een juweel uit het scheepvaartverleden waarin stoom de voortstuwing veroorzaakte. Een waar 'kunst werk' van materiaaltoepassing en precisie. De status van 'va rend museum' die de Furie drie jaar geleden kreeg, was een belo ning voor de instandhouding en Het Maritiem Buitenmuseum in Rotterdam ontvangt zondag 7 augustus in de Leuvehaven de laatste zeegaande stoom sleepboot 'De Furie'. De Furie is een varend mu seum en daarom is dit een bui tengewone ontmoeting tussen twee werkende musea. In beide gevallen spannen vrijwilligers zich in om schepen en onderde len te restaureren en in de vaart te houden. Lezers van De Havenloods en Het Zuiden kunnen met kor ting meevaren met dit bijzon- de restauratie van dit culturele erfgoed. Waardering „Een leuke waardering voor zes tien jaar goed draaien en vol houden." Zo heeft Leo Vermaas, secretaris van de Stichting Hol lands Glorie het ervaren. „En daarbij ging het museumcircuit voor ons open, wat het makkelij ker maakt de juiste subsidieka nalen te vinden." De stichting dere schip. Volwassenen beta len mét bon 5 gulden in plaats van f7,50. Kinderen betalen in alle gevallen 3 gulden. De Furie vaart elk uur vanaf 11 uur tot en met 16.00 uur. De kaarten zijn te koop aan de kassa van het Maritiem Bui tenmuseum, in de vuurtoren. Die is op werkdagen geopend van'10.00 tot 16.00 uur en in het weekeinde van 12.00 tot 16.00 uur. Per rondvaart kun nen er slechts 40 mensen mee. Het is dus zaak om er snel bij te zijn! werd opgericht toen de filmop namen achter de rug waren. Voor de Furie dreigde de slo pershamer. Dat nooit, dachten een paar mensen in Maassluis, waar het verleden als thuishaven van de vloot van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst wordt gekoesterd. De stichting zou het schip niet alleen bewaren maar ook in de vaart houden. Een groep van zo'n twintig man is elke woensdag en zaterdag aan de Stadhuiskade in Maassluis in de weer met onderhoud, repara ties en het terugbrengen van het schip in zijn oorspronkelijke glo rie. „Een gemêleerd gezelschap van even in de twintig tot achter in de zestig, samengesmeed door een hobby", vertelt Vermaas. „Een mix van mensen die geva ren hebben zoals een gepensio neerde kapitein en een marconist van Smit Internationale, en vooral van pure hobbyisten, die in het dagelijkse leven iets totaal anders doen. Er zit iemand bij die op zijn vijftiende aan boord is gekomen en die nu zelfstandig de machine kan laten draaien. Daarbij moet je wel bedenken dat stoom heel wat anders is dan diesel. Van de mensen die zestien jaar geleden aan het karwei be gonnen, zijn er nu nog negen aan boord. Dat zegt wel iets over de sfeer." Op de helling Voor grote reparatieklussen stond de Furie de laatste drie jaar een paar keer op de helling van werven in Vlaardingen en Den Helder. De kleinere zaken zijn voor de vrijwilligersbeman- ning een contnu proces. Ver maas: „De kunststofwanden in de messroom bijvoorbeeld zijn onlangs door hout vervangen. We zoeken stad en land af voor een bij dit schip passende man-o- ver-boordsloep. Modern polyes ter past niet. In het circuit hoor je wel eens wat." De Furie mag dan model staan voor de Hollandse stoomsleep- vaart, de geschiedenis van het schip in Nederlandse dienst heeft maar kort geduurd. In 1918, twee jaar na de bouw, is het verkocht naar Zweden. In 1976 kocht de Avro het terug voor de tv-serie. De Zweedse periode was tot voor kort een gesloten boek. „Met medewerking van het Rijksarchief in Stockholm zijn officiële documenten boven water gekomen, zoals kapitein saanstellingen en verkoopbrie ven. Als Holmen III heeft de Furie in dienst van een papierfa briek langs de Zweedse kust ge varen met achter zich tot vlotten gebundelde boomstammen, op weg naar hout- en papierfabrie ken", weet Vermaas inmiddels. „Op termijn zullen we over dat verhaal van een gewone werk- boot een tentoonstelling ma ken." Het varende museum van nu laat zich op maritieme evene menten zien. „Tegen vergoeding van de onkosten en voor een bescheiden bijdrage in de restau ratie. Belangstellenden kunnen een eindje meevaren om het stoomschip echt aan het werk te zien. De Furie voldoet aan de strenge eisen van de Scheepvaar tinspectie om met passagiers op de binnenwateren te varen", zegt Vermaas niet zonder trots. Wegener huLs-aan-huLsbladen J Lezers van De Havenloods en het Zuiden kunnen meevaren met l De Furie op zondag 7 augustus. Het schip vertrekt bij de l I Leuvehaven in Rotterdam naast het Maritiem Museum Prins 1 J Hendrik. Tijdens de rondvaart kan men het schip bekijken. j i Deze bon geeft recht op een korting van f 2,50 op de i j normale prijs van f7,50 voor volwassenen. J Geldig voor maximaal twee personen. JAARGANG 7 - - NUMMER 31 - 30 JULI 1994 9 7 seconds You; 7. Everybody's talking 7 Ain't nothin' like the real thing 6 (Meet) The Flintstones 4 Love is strong 7 That word (l.o.v.e.) 5 Dans les yeux d'une fille 5 Baby I love your way 3 I swear 6 La Oma 7 Away from home 3 Back to love 4 Girl of your dreams 8 Could it be I'm falling in love 3 Games people play 4 The world keeps lallin' 3 All I wanna do 6 Love somebody now 2 Petite demoiselle 8 So you win again 2 Ik kan echt zonder jou 1 The rhythm is magic 5 Anytime you need a friend 2 Oh telephone 1 Love in a peaceful world 2 You can't make love without a soul 2 You mean the world to me 5 Can you feel the love tonight. 1 Indian outlaw 8 Dreams u N'Dour Neneh Cherry The Beautiful South tince Gill Gladys Knight BC 52 s Rolling Stones Rockmelons Big Mountain AII-4-0ne The Rest Dr Alban Brand New Heavies Dear Janes Worlds Apart Inner Circle Sheryl Crow Bolland Bolland Art Sullivan Björn Again Buseruka Ruth Jacott Marie Claire d'Ubaldo Mariah Carey O deze rige week De laatste prijswinnaars van het ZuiderSter prijzenfestival. Bij de ZuiderSter zijn onlangs de laatste prijzen uitgereikt in het prijzenfestival, waarbij deelne mers zeven weken lang elke week kans maakten op een prijs. Het festival werd georganiseerd in samenwerking met Suzuki- dealer Verhoeve. De hoofdprijs, een Suzuki Alto, is gewonnen door F.C. Pot uit Nieuwerkerk aan den IJssel. T.L. Coenen uit Zwijdnrecht kreeg bij de laatste prijsuitreiking de tweede prijs, een Suzuki bromscooter, en Nieuwerkerkerk B. Oostrum ging met een mountainbike naar huis.

De Havenloods | 1994 | | pagina 5