MMMUM» CGG Shakespeare eens anders aangepakt 'Songs met kop en staart' op festival ALGEMEEN k Zigeunerkoningin Margit Bangó schittert bij het Bufflo Sandor Rigó zigeunerorkest DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Miva-aktie Schoolkinderen krijgen cadeau Metropolis houdt vast aan eigenwijze programmering Zuiderpark AKAI Een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment geeft u een heldere kijk op het gebied van verlichting en design. Méér dan 3000 m2 aan ruime variatie. Rashondenspektakel in Ahoy De nieuwe generatie in licht en design DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1994 Dit jaar vindt in het weekeinde van 27-28 augustus de landelijke Miva-aktie plaats. Met een mai ling aan de donateurs en een kollekte in de r.k.-kerken en ka pellen vraagt Miva aandacht voor de vervoers- en transport problemen in de derde wereld. Met de opbrengsten van de inza- melingsaktie wil Miva de aan schaf van vervoermiddelen voor medewerkers van kerken en ker kelijke ontwikkelingsorganisa ties in de derde wereld realiseren. Al sinds 1935 brengt de stichting Miva (Missie Verkeersmiddelen Aktie) wielen in beweging. Zij bekostigt fietsen, motoren, au to's en andere transportmidde len om het werk van de missio naire werkers die actief zijn in de derde wereld mogelijk te maken. Mensen die betrokken zijn bij pastoraal en sociaal werk, ge zondheidszorg, onderwijs en uit voering van kleinschalige ont wikkelingsprojecten. Vaak be schikken zij niet over middelen van vervoer. Dikwijls moeten zij uren te voet of zijn zij voor transport afhankelijk van ande ren. Terwijl een fiets of een auto, een bootje of soms zelfs een paard dé oplossing is om effi ciënter te kunnen werken. Miva ondersteunt juist die mensen en zorgt met financiële (en ook praktische) middelen voor op lossing van hun vervoersproble men. Door de steun van het pu bliek tijdens de landelijke Miva- aktie op 27-28 augustus kan de Miva ook dit jaar weer honder den mensen helpen aan goed en degelijk vervoer, zodat missio nair- en ontwikkelingswerk kan blijven draaien! Miva is eern katholieke organi satie voor ondersteuning op het gebied van vervoer en transport aan missionaire werkers en ker kelijke (ontwikkelingsorganisa ties in landen van het Zuiden. Miva ondersteunde het afgelo pen jaar 1056 personen/projec ten in meer dan 50 derdewereld landen, Miva keerde in 1993 een bedrag van ruim 7.3 miljoen gul den uit aan transportsubsidies. Inmiddels zijn in het 'vervoer sprogramma 1994' bijna 1.000 projecten opgenomen voor een totaalbedrag van circa 5 miljoen gulden. Met de aanstaande aktie hoopt Miva op voldoende on dersteuning om ook dit jaar weer veel wielen in beweging te brengen! De dienst Recreatie Rotterdam en het Bureau Opzoomer Door biedt dertig Rotterdamse basis scholen een theatercadeau aan. De winnaars van het 'Opzoom- erschoolpleinenplan' krijgen een voorstelling van het Rotterdams Volkstheater op hun schoolplein gepresenteerd. Het Volkstheater speelt voor de ruim 6.000 kinderen (iedere voorstelling plm. 200) twee van haar kindervoorstellingen op de schoolpleinen: Kinderwereld dorp met Paul Middellijn en het Werelddorp-ensemble (in sep tember en oktober 1994) en De vliegende Hoorspelshow met Aad Wieman en 'de Drie Wij- zen- (in maart, april en mei 1995). Beide voorstellingen worden op woensdag 31 augustus gepresen teerd in de Tent van het Rotter dams Volkstheater in Hoogvliet op de Middenbaan Noord (naast het postkantoor). 11.00 uur de Vliegende Hoorspelshow, 14.00 uur Kinderwerelddorp. De winnende basisscholen kun nen nu via een speciaal vragen formulier kenbaar maken welke voorkeursdatum ze hebben en welke voorstelling ze graag wil len bestellen. In het Kleurrijks Kinder-We- relddorp van Paul Middellijn zijn verhalen en verhalenvertel- lers/sters zeer belangrijk. In de voorstelling kunnen twee of drie schoolkinderen een eigen ver haal vertellen of een verhaal dat door iemand anders is geschre ven. De beste verhalenvertellers- /sters worden volgend jaar uit genodigd voor een grote verha- lenvertelmiddag met Paul Mid dellijn. Wedstrijd voor jonge onderzoekers Voor de 26e keer wordt -dit jaar van 19 t/n 22 januari 1995- de Nationale Wedstrijd voor Jonge Onderzoekers gehouden. Uit het hele land comen dan jongeren in de leeftijc van 12 t/m 20 jaar naar Delt. Ze tonen elkaar, de jury en htt publiek hun vinding waar zij huis of op school mee bezig zijr geweest. Deelnami is gratis en inschrijven kan nog tot 5 november 1994. Bel voor neer informatie of aan melding e Wetenschapslijn tel. 06-821214 (20 ct./min.) Bij het Rotterdams Centrum voor Theater, Mathenesserdijk 293 te Rotterdam vindt gedu rende de maand augustus een unieke theatergebeurtenis plaats. Onder leiding van acteur/regis seur Paul Röttger hebben 38 mensen een jaar lang gewerkt aan drie stukken van Shakes peare, het resultaat hiervan heeft als werktitel 'Over geweld, macht/spel, liefde (of sex), vrij heid en Shakespeare'. De spelers zijn zowel professio neel als amateur als leerlingen van het RCTh. De opzet is om drie jaar lang te werken aan acht stukken van Shakespeare om uiteindelijk in 1996 10 uur theater te presenteren. Dit jaar wordt gewerkt op basis van teksten uit Richard II, Hen drik IV déél I en Hendrik IV deel II. Deze voorstelling speelt zich af op verschillende plekken zowel binnen als buiten. Tijdens de avond zit het publiek samen met de spelers aan een kro ningsdiner. De voorstelling wordt gespeeld op zaterdag 20 augustus, zon dag 21 augustus, zaterdag 27 augustus, zondag 28 augustus, zaterdag 3 september, zondag 4 september, zaterdag 10 septem ber en zondag 11 september. Aanvang 20.00 uur, het buiten- gebeuren begint om 19.30 uur. Entree f 17.50 incl. een goede maaltijd, lokatie Rotterdams Centrum voor Theater, Mathe nesserdijk 293, 3026 GB Rotter dam. Reserveren: 010- 4773891/4767874. Per avond kan men 70 gasten ontvangen dus het is verstandig om snel te reserveren. Het RCTh is een plëk waar op leidingen worden gegeven voor mensen die in. het amateurthea ter willen werken. Daarnaast organiseert het RCTh projecten waarin de samenwerking tussen amateurs, leerlingen en profes sionele theatermakers centraal staat; in 1992, 1993 en 1994 heeft dit geleid tot 'De anderen' en in 1993 en 1994 tot 'Arnold, het leven van een travestiet'. Ir MM Over liefde, geweld, macht, vrijheid èn Shakespeare door NELLEKE DE JONG Met de zevende editie van het Metropolis Festival in het Zuiderpark, zondag 4 septem ber, wordt een traditie voort gezet, namelijk het presente ren van veelal onbekende, maar veelbelovende bands aan een breed publiek. Niet dat het altijd even goed uitpakt. Vorig jaar nog gingen ze „op hun bek", erkent pr-man Eric Bal. „Dat is het risico als je hard loopt." Ontmoedigd is de organisatie van het popfes tival echter geenszins. Genoeg voorbeelden van bands die het na een 'Metropolis' zijn gaan maken. Daarom zullen ze ei genwijs blijven in de program mering. Afgaande op de reeds geleverde inspanningen tot nu toe kunnen de verwachtingen gerust hooggespannen zijn. „Songs met een kop en een staart" zal men te horen krij gen", belooft Bal namens de organisatie. „Hoge bomen vangen veel wind, maar ze hebben ook diepe wor tels. Dat is bij ons een gevleugel de uitspraak", zegt Eric Bal. 'Metropolis' vertrouwt dan ook sterk op die wortels. Natuurlijk zit het de organisatie hoog dat het festival vorig jaar niet geheel voldeed aan de verwachtingen. Er zou teveel 'gestamp' geweest zijn. Maar de kritiek die ze over zich heen kregen is volgens Bal niet terecht, zeker niet in verhou ding tot de enorme inzet. „Wij maken het ons nou een maal niet gemakkelijk. Wij spe len niet op safe. We nemen echt wel risico's." Uiteraard is bij de programmering van dit jaar (door Jeroen Huiskamp, bijge staan door een programmaraad van zes personen) de kritiek niet geheel terzijde geschoven. „Maar", benadrukt Bal strijd- De Amerikaanse band Offspring zorgt voor hardcore/punk-rock in het Zuiderpark vaardig: „we blijven onze eigen wijze weg gaan." Er zijn een paar aardige voor beelden te noemen van de keren dat het heel goed uitpakte. Zoals het aantrekken van bands als Urban Dance Squad, Mana Ne- gra, of Chaka Demus. Ze traden op in het Zuiderpark op een moment dat nog bijna niemand van ze had gehoord. Het inter nationaal doorbreken van bands na een optreden bij 'Metropolis' is uiteraard een enorme kick. Maar ook voor het publiek is het leuk om te kunnen zeggen: die heb ik nog zien optreden toen ze nog heel onbekend waren, schat Bal in. Dat gevoel kent hij zelf: „Ik heb in Exit U2 zien optreden voor 75 man." Intiem De indeling van het festivalter rein is dit jaar weer veranderd. Voorheen was de loopafstand tussen de diverse podia tamelijk groot. Om voor muziekstijlen als dance en hiphop een meer intie me sfeer te bewerkstelligen is ge kozen voor een circustent op veld Oost met een capaciteit voor drieduizend personen. Aan de zijkanten wordt de tent open gehouden, zodat het karakter van een openluchtfestival geen geweld wordt aangedaan. Op veld West staat een dubbelpodi- um; zodoende zal de wisseltijd van de daar spelende bands mi nimaal zijn. Deskundige Am sterdammers als Adri Bezemer van onder meer Disco Roxy, John van Luyn van de Melkweg zorgen voor muziek tijdens bandwisselingen. De bands worden aangekondigd door Wilfried de Jong en Henk Kooien. Wijzigingen voorbe houden zijn dat drie Nederland se bands. Ze brengen respectie velijk house (Psychick Warriors Ov Gaia), pop (Pink Moon) en poprock (The Post). Frankrijk is vertegenwoordigd door de pop groep Sinclair. Uit het Verenigd Koninkrijk komen Fun-da-men- tal (hiphop), Urban Species (jazzhopdance), The Prodigy (breakbeathouse), Mother Earth (acid-jazz), Carleen Anderson (funk) en Primal Scream (psy chedelic rock). Van nog verder weg, uit de Vere nigde Staten: Spearhead (crosso- verdance), Wu Tang-Clan (hip hop), The Offspring (punk rock), G. Love and Special Sau ce (neo blues) en Shootyz Groo ve (hiphop-core). De meeste bands komen speciaal naar Ne derland voor een eenmalig op treden in het Zuiderpark. Eric Bal (mee)filosoferend over de steeds grotere verscheiden heid in muziekstijlen: „Wat is nieuw. Niks is nieuw. Er is altijd een basis, een kip komt uit een ei. Hip hop is te vergelijken met punk uit de jaren zeventig/tach tig: het is altijd weer teruggrijpen op oude dingen. Niettemin spreekt hijzelf in het persbericht van „de nieuwste ontwikkelingen in de diverse muziekstijlen, die de bands zul len laten horen, zien of voelen." Waarbij hij aantekent dat het moeilijk blijft om het iedereen naar de zin te maken. „De ene keer zijn de metal-fans tevreden, de andere keer de dance-fans." Kinderen Als gewoonlijk zijn er op het festivalterrein tientallen kramen met etenswaren uit diverse lan den en ook het non-food komt overal vandaan. Vlakbij het fes tivalterrein is een opstappunt voor kano's, die men kan huren. Tot de zogenoemde randpro- grammering horen optredens van de Afrikaanse percussie groep Obilaja en Afrikaanse danslessen van Christine Stöber. Voor wat akrobatiek kan men terecht bij de de Stichting Kaal en Haar. Nieuw op het festival: Aandacht voor de jongste bezoe kers. Onder begeleiding kunnen ze zelf muziekinstrumenten ma ken en petten. 'KinderMetropo- lis' heet dit onderdeel officieel. Het festivalterrein is vanaf 11.00 uur toegankelijk voor het pu bliek, om 12.00 uur zijn de kin deren welkom op 'Metropolis' en om 13.00 beginnen de band optredens. Meer informatie over de vijftien optredende bands is te vinden in een speciale festival krant, die volgende week als los se bijlage meegaat met De Ha venloods en Het Zuiden en bij muziekkrant OOR. Het traditionele vervolg van het festival begint in Nighttown, Westkruiskade 26, om 21.00 uur, onder de reeds vertrouwde naam After Metropolis. De op tredende bands worden tijdens de festivaldag in het Zuiderpark bekendgemaakt door de presen tatoren. De toegang is gratis. Of ze nu uit Oost-Europa, Spanje of de Balkan komen, zigeuners hebben als weinig anderen het vermogen om door hun muziek de toeschou wers mee te slepen in iedere gewenste stemming. Met name de Hongaarse zi geuners hebben - mede beïn vloed door de traditionele volksmuziek - een geheel eigen muziekstijl ontwikkeld waarbij virtuositeit, spontani teit en sentiment een belang rijke rol spelen. Geen enkele andere zigeunercultuur kent een dergelijk omvangrijk en muzikaal gevarieerd repertoi- Hongarije's grootste zigeuner ster Margit Bangó brengt deze week een bliksembezoek aan ons land waarbij ze op vrijdag 26 augustuis de Rotterdamse Doe len aandoet. Daar verzorgt ze een concert in samenwerking met Bufflo Sandor Rigo en zijn orkest. Voor een extra gastopt reden is het Gypsy Jazz Ensem ble Basily gecontracteerd. Velen zullen zich nog Bangó's optreden van enkele jaren gele den herinneren, toen zij op initi atief van Jan Cremer, groot lief hebber van zigeunermuziek, voor het eerst naar Nederland werd gehaald. Bij haar optreden in ondermeer Carré en het Sche- veningse Circustheater wist zij niet alleen door haar specifieke vertolking van de authentieke zi geunermuziek, maar vooral door haar overrompelende tem peramentvolle presentatie zelfs het doorgaans nuchtere Neder landse publiek volledig in haar ban te krijgen. Margit wordt - naast het orkest van 'Buffo' Sandor Rigó - bege leidt door zigeunergitarist Jenö Szabó. gastoptreden bij Margit te ver zorgen. Basily is één van de jongste zigeunerorksten van Ne derland. Het is voortgekomen uit de traditie van de Hot Club de France, de befaamde groep van jazzgitarist Django Rein- hardt en violist Stéphane Gra- pelli die in de dertiger jaren de spil van de Europese jazzmuziek vormde. De groep is vernoemd naar leider/violst Tucsi Basily: een eigentijds wonderkind dat vanaf zijn 5e jaar al viool speelde in het orkest van zijn ouders en reeds op 11-jarige leeftijd samen met enkele neven zijn eigen Hot- Club ensemble oprichtte. Meer dere jaren achtereen trad Basily op tijdens het North Sea Festi val. Ook concerteerden zij sa men met 'maestro' Stéphane Grapelli in het Circustheater. Inmiddels heeft Basily een geheel eigen stijl ontwikkeld waarbij bestaande jazzklassiekers met eigen composities worden afge wisseld. Basily combineert de enorme virtuositeit van violist Tucsi, het improvisatietalent van sologitarist Popy en de tempera mentvolle begeleiding van slag gitaar, bas en percussie op bril jante wijze. Uit de verrassend enthousiste reakties van het pu bliek blijkt het bijzondere en ver nieuwende van deze combinatie. Lezers van De Havenloods en Het Zuiden krijgen op vertoon van dit artikel een korting van vijf gulden op alle rangen. Deze kor ting gedlt voor maximaal twee personen, het telefoonnummer van de kassa van De Doelen is 010-217.17.17. 7e jaargang nummer 34 - 20 augustus 1994 D VA 19 3 Los pajaritos 2 5 6 AIM wanna do 3 2 8 Baby I love your way 4 3 7 The world keeps fallin' 5 1 9 (Meet) The Flintstones 6 10 4 The rhythm is magic 7 7 6 Games people play 8 4 6 I swear 9 13 3 The man I love 10 12 2 Kiss from a rose 11 6 12 7 Seconds 12 11 10 Everybody's talking 13 16 2' Beggin' to be written 14 8 10 That word (l.o.v.e.) 15 1 The second walz 16 14 5 Petite demoiselle 17 17' 5 You mean the world to me 18 24 4 Indian outlaw 19 20 2 Zomaar een dag 20 28 2 Chattahoochee 21 21 2 Angel 22 1 5 5 Buseruka 23 1 Mission Paris 24 1 Na mij de zondvloed 25 19 3 Where in the world 26 RE 10 Vattene amore 27 1 Watching the river flow 28 '29 2 Compliments on your kiss 29 27 3 Waterwings 30 30 8 Can you feel the love tonight D deze week V vorige week Juan Luis Guerra Sheryl Crow Big Mountain Cunnie Williams BC 52's Marie Claire d'Ubaldo Inner Circle Youssou N'Dour Neneh Cherry Beautiful South Worlds Apart Rockmelons Andre Rieu __Art Sullivan Toni Braxton Tim McGraw Willeke Alberti Alan Jackson Moonflower Ik kan echt zonder jou Ruth Jacott Gruppo Sportivo Jazzpolitie BBM Amedeo Minghi Mietta Back to Basic Red Dragon Blue Guitars Elton John In maar liefst vijf hallen van het Ahoycomplex in Rotterdam, wordt aanstaand weekend een internationale rashondenten toonstelling gehouden. Er zullen zo'n 2500 honden aan deelnemen die gezamenlijk 200 rassen vertegenwoordigen. De inzendingen komen uit vele lan den van Europa. De organisatie is in handen van de kynologen- club Rotterdam. Er valt op de tentoonstelling zoveel te beleven dat je er met gemak een dag zoet kunt brengen. De keus is tussen 20 en 21 augustus. Beide dagen gaan de deuren om 09.00 uur open. De toegang bedraagt acht gulden voor volwassenen en vier voor kinderen. Andere dan ten toonstellingshonden zijn niet toegestaan. DIJKSTRA LQDMPEN GOUDA i utrecht! .Em-DORDRECHT i I MimiiBgorinchem TERBREGSEPLEIN GEOPEND OP MAt/m ZA. VAN 9.00 tot 17*00 UUR R'DAM-CENTRUM DELFT I [DEN HAAG GRATIS MERCEDES V DIJK, SPAANSE POLDER iVLAARDINGENi I HOEK VAN H. f ROTTERDAM, Graafstroomstraat 93 (Spaanse polder), Tel 010 462 30 70 EINDHOVEN, Stratumsedijk 79, Tel 040 12 31 46 SOESTERBERG, Amersfoortsestraat 3, Tel 03463 5 36 89

De Havenloods | 1994 | | pagina 5