Ook 't Hof en Oranjepark zijn middelpunt van de wereld niet WATERWEG Recreatieve triathlon voor 55-plussers Hogere overheidstarieven voor bedrijven treffen indirect burger DE HAVENLOODS Havengeld nu overal gelijk Festival Hof van Pomona blijft achter bij hoge verwachtingen Onderzoek naar vervoer naar stormvloedkering Muziekschool biedt talrijke mogelijkheden RKWIK-bestuur compleet Baksteen terug bij Fortuna DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 Arrestatie na achtervolging WATERWEG— De politie heeft afgelopen donderdag rond 04.00 uur een 36-jarige man uit Maassluis gearresteerd op ver denking van inbraak in een wo ning en de diefstal van een auto, beide gepleegd in de Rusthuis straat in Maassluis. Agenten za gen tijdens een speciale surveil lance dat de man in de Groen van Prinstererstraat in verschil lende huizen probeerde in te bre ken. Dit lukte niet zo snel, waar na de man een andere straat inliep en een auto stal. De politie probeerde hem op dat moment te laten stoppen, maar de man slaagde erin te ontsnappen. Daarbij raakte hij een verkeers- zuil. Vervolgens koos hij met hoge snelheid het hazepad. De agenten, die inmiddels ver sterking hadden gekregen, zetten de achtervolging in richting Vlaardingen. Op de route had de politie diverse blokkaddes opge worpen, maar de verdachte slaagde erin alles te omzeilen. Tijdens de achtervolging reed de Maassluizer een verkeersbord totaal uit de grond, terwijl een politiewagen in een greppel be landde. Zonder persoonlijke on gelukken of schade overigens. In Schiedam aangekomen maakte de man een paar rondjes, waar na hij opnieuw richting Maas sluis reed. Bij de spoorwegover gang in Vlaardingen wilde de man linksaf slaan om de Mara- thonweg op te rijden. Door de hoge snelheid kwam hij echter tegen een paal tot stilstand. Het gestolen voertuig werd door de politie meteen klem gezet waar na de man zich overgaf. Auto en verdachte werden overgebracht naar het bureau. In de auto trof de politie diverse gestolen goede ren aan, afkomstig uit een wo ning aan de Rusthuisstraat in Maassluis. De man is ingesloten. Kat mishandeld VLAARDINGEN De po litie van Vlaardingen is op zoek naar getuigen van een mishandeling van een kat, die vermoedelijk afgelopen zon dag aan of in de buurt van de Lariksdreef moet hebben plaatsgevonden. Rond 20.30 uur arriveerde de kat thuis bij zijn baasje. Eén van de voor poten van het beestje was ontveld. Volgens de dieren arts is de kat ernstig mishan deld. Enkele tenen moesten worden geamputeerd. Ver moed wordt dat het dier op straat is toegetakeld. Getui gen worden verzocht zich te melden bij de Vlaardingse wachtcommandant, telefoon 4342355. Wegener huLs-aarvhuLsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12 -16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telefax directie: 010 - 4.699.362 Telefax advert, afd.: 010 - 4.699.237 Telefax redactie: 010 - 4.699.359 BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4.352.911 Kantooruren: maandag t/m donderdag 8.30 -17.00 u., vrijdag 08.30 tot 16.00 u ADVERTENTIEVERKOOP: Schiedam: N. v/d Marei (tel. privé 010 - 4.716.693) Vlaardingen: L. van Dijk Maassluis: E. den Breejen (tel. privé 01880 - C. Vijfvinkel (tel.privé 010 - 4341702) Accountmanagement: N. de Poorter (tel.privé 070 - 3282694). REDACTIE: Peter Braad, Marianne Ames, Nelleke de Jong en Bram Wesdorp Correspondenten: Nans Wolters Piet Warnaar (tel.01899 -11586) Sport: Gerard S. Verver (tel. privé 01899-17787) en Erwin van de Lee (tel. 010 - 4.343.850) Foto's:Fotobureau Roel Dijkstra, tenzij anders vermeld Hoofd redactie: Jan Sieben DE HAVENLOODS verschijnt elke dinsdag en donderdag huis-aan-huis in de gemeenten Schie dam en Vlaardingen en op donderdag in Maassluis en Hoek van Holland en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV, behorende tot Wege- ->r NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 Buitenlandse reders beschouwen het Waterweggebied als één haven WATERWEGDe gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Dordrecht, Moerdijk en enkele private havens en haventerminals hebben afgelopen donderdag de sinds 1965 bestaande Gemeenschappelijke Regeling Zeehavengeld omgezet in een privaat rechtelijke overeenkomst. Dat betekent dat met ingang van 1 septem ber 1994 de tarieven in alle havens gelijk zijn en dat een schip dat twee of meer havens aandoet in totaal niét meer zeehavengeld betaalt dan wanneer slechts één haven zou zijn aangedaan waarin de gehele lading zou worden gelost of geladen. In de eerste haven wordt normaal zeehavengeld geheven. In de tweede haven wordt slechts aanvullend zeehavengeld gevraagd, tenzij het maximumbedrag reeds in de eerste haven is voldaan. De private havens en haventerminals in Vlaardingen hebben zich indirect bij de nieuwe regeling aangesloten. Het betreft Vlaardingen- Oost, Van Ommeren, Lensveld en Van Neerbos. Mostert Absorbents heeft zich aan de regeling geconformeerd. Sinds de overname van een gedeelte van de Vulcaanhaven door het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) vindt de feitelijke heffing van zeehavengeld van schepen bij Frans Swarttouws Hevenbedrijf plaats door de gemeente Rotterdam. De gemeentelijke havenbeheerders hebben de bestaande regeling omgevormd om een aantal redenen. Al hadden reders geen klachten over de oude regeling, het was natuurlijk lastig dat in twee of meer havens aangifte moest worden gedaan en betaald. Voor de tweede aanloophaven werkte de regeling bovendien nogal eens ongunstig omdat deze slechts een gering bedrag in rekening kon brengen of soms helemaal niets. Daarnaast had de regeling een niet geringe stroom van formulieren tussen de havens tot gevolg, die alle per post werden verstuurd en met de hand werden ingevuld. Het meerdere malen heffen van zeehaven geld maakte op buitenlandse reders een vreemde indruk omdat zij het gehele Waterweggebied beschouwden als één haven. Daaraan is nu dus een einde gekomen. Taalcursus voor allochtone vrouw WATERWEG Om hun kan sen op de arbeidsmarkt te ver groten start de Centrale School voor Opleidingen in de Gezond heidszorg in september met een taalcursus voor allochtone vrou wen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De cursus is bedoeld voor vrou wen van allochtone afkomst (die niet zijn geboren en opgegroeid zijn in Nederland), tussen de 18 en 45 jaar oud zijn, enige jaren vervolgonderwijs hebben gevolg (zonder diploma) en staan inge schreven bij het arbeidsbureau (of zich laten inschrijven). De eerste 20 weken is er een intensieve taaltrainig van 15 uur per week, de tweede 20 weken volgt een oriëntatie op de ge zondheidszorg (welke functies zijn interessant, vervolgopleidin gen ed.). De cursus is gratis toegankelijk en wordt gegeven aan de Centra le School voor Opleidingen in de Gezondheidszorg aan de Juliana van Stolbergstraat 6 in Schie dam. De eerste cursusdag is op maandag 12 september. Inlich tingen zijn verkrijgbaar via tele foonnummer 010-4731477 (vra gen naar Nel Meijer). door PETER BRAAD VLAARDINGEN De or ganisatie van het Hof van Po mona, het kunst- en cultuur festival dat van woensdag 17 tot en met zondag 21 augus tus in het Vlaardingse Hof en Oranjepark heeft plaatsge vonden, kan tevreden achtero ver leunen. Het zit er op en het is (half) geslaagd. Ge slaagd in die zin dat er vol doende mensen zijn komen kijken en luisteren. Minder geslaagd in de zin dat sommi ge acts niet voldoende uit de verf kwamen. Eén van die acts was het optreden van de Delftse cajun-band La Blusa („Het lijkt wel een 78-toeren- plaat; er zit geen pit in", merkte één van de aanwezigen op), maar ook het zeer druk bezochte concert van The Amazing Stroopwafels bleef achter bij de verwachtingen. Veel te zacht en te zoetsap pig. Een troost voor Schie dammers. Een overzicht. Na maanden van droogte en tro pische hitte, moest het Hof van Pomona afgelopen woensdag van start in de regen. 'Vis in de regen' was dan ook een toepas selijke titel van de eerste (kinder voorstelling in de theatertent op de grote 'zonneweide'. Gelukkig vond deze opvoering plaats in een tent, dus viel het allemaal nog wel mee. Maar toch, geen leuk begin, 's Avonds kwamen in de theatertent zo'n 200 mensen bijeen om te kijken naar Pomo na's Plankenkoorts, 'een pande monium van presentaties; podi umacts, painters, pantomimers, percussionisten en parades', zo 'Zing, vecht, huil, bid, werk en bewonder...' werd in de speciale festivalkrant aangekondigd. Aardig, amu sant, verstrooiend, maar niet spectaculair. Notabelen De avond daarna, de officiële opening door de Schiedamse his toricus en publicist Han van der Horst. Een grappige lezing, dat wel, maar veel te langdradig. De bezoekers schuifelden ondanks 'hun culturele kapitaal' al snel op hun stoeltjes heen en weer. Op de eerste rijen mochten de notabelen van de stad (gratis) plaatsnemen. Onder hen Vlaar- dings burgemeester L. Stam, en kele raadsleden, VW-directeur mevrouw K. Hollegien en een vooraanstaand journalist, ge naamd D. van der Lugt. Na dit officiële startsein werd men in de muziektent op het open veld ge- tracteerd op de cajun-muziek van La Blusa. Nou ja, getrac- teerd? Het viel een beetje tegen, ook al bleven een paar honderd mensen toch aandachtig staan luisteren naar de 78-toerenplaat. De performance van beeldend kunstenaar Annette Braad moest, al aan het begin van de dag, worden afgelast vanwege de harde wind. Het programma van vrijdag was wellicht een hoogtepunt. Op nieuw veel bezoekers, die dit maal afkwamen op het stuk 'Carmen', uitgevoerd door het Kneehigh Theatre met muzikale ondersteuning van negen trom melaars uit Manchester. Vrij naar de opera van Bizet, maar wel voor twintig gulden. Het aangekondigde hoogpunt, het Feest van de Smart, sneeuwde daar een beetje bij onder. Ook hiervoor moest afgelopen zater dagavond twintig gulden wor den neergeteld, waardoor de zaal ondanks de performance 'van terug van nooit wegge weest' Ramses Shaffy niet hele maal uitverkocht was. Natuur lijk waren er de evergreens: 'Hoog Sammy, kijk omhoog Sammy', 'Zing, vecht, huil, bidt, werk en bewonder' en 'We zullen doorgaan', maar de belangstel ling was na afloop in de muziek tent veel groter voor de echte smartlappen van The Amazing Stroopwafels. Gratis, dus daar kwamen zeker zo'n 800 mensen op af. Hoe bedoel u cultureel kapitaal, dat volgens Han van der Horst bij Vlaardingers veel groter is dan bij Schiedammers? Klote en goed ook „Schiedam heeft moeite zich staande te houden. Onze basisin dustrie, de scheepsbouw en de metaal, zijn op het op z'n Schie dams te zeggen naar de klote en goed ook. Een duidelijk alterna tief dient zich niet aan. En met de habiths fmanier van doen', volgens de Franse socioloog Bordieu - red.) valt het ook te gen. Schiedammers bij elkaar vormen een slecht geklede, schonkige menigte. Als we kwaad worden stemmen we niet op Remi (SP-Kamerlid Poppe, vroeger lid van de Vlaardingse gemeenteraad - red.), maar op een of andere Janmaat-creatuur. We zijn een beetje in onszelf gekeerd. We denken dat de Koe markt het middelpunt van de wereld is. Daar worden we dan niet vrolijker van", aldus de enigszins verstrooide historicus Van der Horst. Maar ach, dat verstrooide, dat is gedrag; daar is over nagedacht. Dat heeft de organisatie, de Stichting Hof van Spektakel, ui teraard ook gedaan. Een divers programma, dat zondag na het eigenlijke hoogtepunt van de za terdagavond een kabbelend slot kreeg, ook al werden weer veel bezoekers geteld. Vijf dagen theater, muziek en beeldende kunst gaat tenslotte niet in je kouwe kleren zitten. Vermoeiend. Maar ook het Hof is het middelpunt van de wereld niet. Misschien een troost voor al die arme, slecht geklede en schonkige menigte uit Schie dam... WATERWEG- De Stichting Raad voor het Ouderenwerk or ganiseert op vrijdag 26 augustus in samenwerking met het Kolpa- bad en het bureau Sportstimule- ring van de gemeente Vlaardin gen voor de tweede keer een re creatieve triathlon voor 55-plus sers. „Vorig jaar werd dit evene ment een groot succes en overtrof het al onze verwachtin gen", zegt Gerard Vonk van de Stichting Raad voor het Oude renwerk en belast met de organi satie. „Een kleine 200 deelne- WATERWEG De totale las ten van gemeentelijke overheids- en nutstarieven voor het be drijfsleven in de Rijnmond zijn in 1994 met gemiddeld 4,5 pro cent toegenomen. Dat is ruim twee keer zo hoog als het CBS- indexcijfer. Dit blijkt uit een on derzoek van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. In Vlaardingen, Schiedam en Maassluis bedragen de stijgin gen respectievelijk 8,9, 10,3 en 3,1 procent. Geconcludeerd kan worden dat gemeentelijke overheden verant woordelijk zijn voor een flink deel van de inflatie. En uiteinde lijk betaalt de burger het gelag omdat bedrijven hun kosten doorberekenen in de prijzen van geleverde goederen en diensten. Het betreft hier de onroerende zakenbelasting, de reinigings rechten, het rioolrecht en de wa tertarieven. De verschillen in tarieven van de verschillende Rijnmondgemeen tes worden door de Kamer op merkelijk genoemd. Rotterdam en Spijkenisse zijn het duurst; Barendrecht, Maassluis en Hel- levoetsluis het goedkoopst. Daarnaast zijn er twee opvallen de verschuivingen: Krimpen aan den IJssel werd een stuk duurder (16 procent meer onroerende zaakbelasting) en Maassluis werd een stukje goedkoper. De Kamer van Koophandel vindt de grote verschillen tussen de gemeenten geen goede zaak: „Zeker in het kader van de nieu we bestuurlijke indeling van het gebied (de opdeling van de stad Rotterdam en het creëren van een provincie Rotterdam - red.) zou gepleit moeten worden voor een zo groot mogelijke uniformi teit van belastingen en heffingen. Aangedrongen kan daarbij wor den op het hanteren van heldere structuren voor de tarieven waarbij er een duidelijk verband bestaat tussen 'gebruik' en hoog te van de aanslag." Overigens is de stijging van de tarieven gemiddeld een stuk la ger dan in 1993. mers trok het evenement vorig jaar en gezien dat succes hebben wij het programma niet gewij zigd, alleen proberen wij wat schoonheidsfoutjes in de orga- nistatie te verhelpen", aldus Vonk aan de vooravond van de tweede editie. De verplichte onderdelen van deze triathlon zijn weer het zwemmen, wandelen en fietsen. „Dat is de rode draad die door dit evenement heen loopt, maar als er deelnemers zijn die niet in staat zijn één van deze activitei ten uit te voeren kan er een keu ze gemaakt worden uit jeu de boules, gymnastiek of volksdan sen. Uiteindelijk moet er aan drie onderdelen worden deelge nomen", aldus Vonk. Niet moeilijk Decor van alle activiteiten is het Vlaardingse Kolpa-bad, waa wordt begonnen met het zwem men. „Wij maken het de deelne mers niet moeilijk. In het buiten bad moeten een aantal baantje gezwommen worden of er kan deelgenomen worden aan on- diepwater-gymnastiek". Voor het wandelen heeft t de familie Poot een route uitgezet richting watersportvereniging De Bom- meer, terwijl de fietsroute uitge zet door Fietstoerclub Rijn mond richting Broekpolder gaat. In het programma is tevens op genomen een lunchpakket, con sumpties en een vaartocht met de Vlieten-rondvaartboot. De organisatie laat niets aan het toeval over. Aanmeldingen „Gezien de leeftijd v&n de deel nemers zorgen wij voor een arts en medewerkers van de EHBO, terwijl er ook fiets-reparatiespul- len aanwezig zijn en de diverse sportonderdelen onder begelei ding staan van vakleerkrach ten", besluit Vonk. Deze week kan men zich nog aanmelden bij de kassa van het Kolpa-bad of bij de dienstencen tra De Bijenkorf, Reigerlaan 105, West, Frank van Borselen- straat 95a en Babberspolder, Rotterdamseweg 174. Het inschrijfgeld bedraagt tien gulden De start van het evenement is vrijdag om 10.00 uur. WATERWEG Rijkswaterstaat onderzoekt de financiële moge lijkheden voor een tijdelijke halte bij de stormvloedkering die nu wordt gebouwd tussen Maassluis en Hoek van Holland. Onder het publiek bestaat grote belangstelling voor dit project. Het is echter lastig om er te komen omdat er geen openbaar vervoer heen bestaat. De Nederlandse Spoorwegen zijn onder bepaalde voorwaarden bereid mee te werken aan een tijdelijke halteplaats. De trein van Rotterdam naar Hoek van Holland voert pal langs de bouw plaats. Overigens studeert Rijkswaterstaat ook op andere vervoersmoge lijkheden als boot, bus en een toeristentreintje op luchtbanden. Rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwegen willen er finan cieel niet bij inschieten. Daarom wordt nu bekeken hoe de te verwachten inkomsten zich verhouden tot de te maken kosten. B en W van Rotterdam en het dagelijks bestuur van Hoek van Holland staan positief tegenover een vervoersverbinding naar de stormvloedkering. WATERWEG Een instru ment leren bespelen of muziek beluisteren, in een band of en semble spelen, rock, pop of klas siek, het kan allemaal op de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg-Noord die vanaf deze week aan jong en oud weer tal rijke mogelijkheden biedt. Zo kunnen de kleintjes uit groep 2 en 3 van de basisschool op speel se manier liedjes leren spelen op de blokfluit. Kinderen uit groep 4 en 5 van de basisschool kun nen zich nog opgeven voor de cursus Algemene Muzikale Vor ming, waarin zij in groepjes van ongeveer vijftien deelnemers me lodietjes zingen en spelen op di verse instrumenten en op die ma nier noten leren herkennen. Er is heel veel mogelijk op de Streekmuziekschool, die het voordeel biedt dat er naast de lessen op alle denkbare instru menten ook mogelijkheden zijn om samen te spelen. Diverse stij len en genres komen aan bod. Zo kan iedereen vanaf veertien jaar met of zonder ervaring zich op woensdag of donderdag avond uitleven op de afdeling Popschool Schiedam. Nieuw in het aanbod zijn korte cursussen van ongeveer tien lessen. Tot de onderwerpen behoren muziek beluisteren, koorscholing, pop, gitaar, blaasinstrumenten, theo rie, dirigeren en muziek voor ba by's. De meeste van deze cursus sen beginnen in de week van 19 september. Wie meer wil weten, kan op werkdagen tussen 14.00 en 17.00 uur bellen: 010-4269680. Een brochure met het volledige pro gramma kan worden afgehaald bij de bibliotheek of een van de lesplaatsen: Meidoornstraat 30, Vlaardingen, Lange Nieuwstraat 183, Schiedam of Koningshof, Uiverlaan 20, Maassluis. LUNCHCONCERT Met een compositie van Johann Erasmus Kindermann opent organist Aad Zoutendijk donderdag zijn lunch concert. Deze wekelijkse uitvoering in de Grote Kerk in Vlaardingen begint om 12.45 uur. Het concert duurt een half uur. Het programma vermeldt verder werken van Bruna, Joh.Chr. Bach en Joh.Seb. Bach. Toehoorders zijn welkom in de kerk op de Markt. VLAARDINGEN— Voetbal club RKWIK is er alsnog in geslaagd een voltallig bestuur op de been te brengen. Na de alge mene ledenvergadering bleef de Vlaardingse vereniging met en kele onbezette plekken zitten, maar al snel na het sluiten van deze vergadering wist voorzitter Leon Vlug zijn bestuur compleet te maken. Het bestuur ziet er als volgt uit; Penningmeester G. Poldervaart; Algemeen secretaris R.H.W. Verwater; Voorzitter zondagaf deling N. Verhart; Secretaris zondagafdeling F. Post; Techni sche coördinatie zondag H. Wij- zenbroek; Wedstrijdsecretaris zondag J. van Delden; Lid zon- dagbestuur R. Ducaneaux; Voorzitter jeugdagdeling A. Verwater; Secretaris jeugdafde ling C. Harte; Wedstrijdcoordi- natie pupillen mevrouw C. Krui denier; Wedstrijdcoordinatie jeugd mevrouw J. Robijns en nevenactiviteiten jeugd me vrouw E. Goudswaard. Voorzitter Vlug kon in het jubi leumjaar van de Vlaardingse club, RKWIK viert dit jaar haar zestigjarig bestaan, ook enkele jubilarissen in het zonnetje zet ten. De leden P.J. Braak, M.J. van Delden, R.A. van Es, H.P. Heinerman, M.C. van der Maar- el, A.A.L. Verwater, W. van Vreeswijk, M. Zuidervliet en R.J. van Delden ontvingen de RKWIK-speld voor hun 25-ja- rig lidmaatschap. VLAARDINGEN- Jan Bak steen is terug in een vertrouwde omgeving. Vorige week tekende de oud-speler van Fortuna een éénjarig contract als trainer bij zijn oude club aan de Marathon- weg. De weg voor Jan Baksteen om bij Fortuna aan de slag te gaan werd vrijgemaakt door Jan van der Laan, die vroegtijdig vertrok. Jan Baksteen, die kan bogen op een rijke voetbalge schiedenis bij Fortuna, hoopt de matige prestaties van de afgelo pen seizoenen om te zetten in een meer succesvolle periode.

De Havenloods | 1994 | | pagina 3