ZPB-speler Arno Havenga wil via Rome naar Atlanta 1996 SPORT Broertjes Gaston en Gilbert Taument mogelijk tegenover elkaar in klassieker Sparta-Feyenoord VoDeyballers in trappenloop Met korting naar kickboksen Voorbereiding nationale selectie op WK was voor waterpolo-begrippen uniek Michael van der Wolf superieur in omnium Zwaargewichten in Night of the Stars DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 35-491 DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN Gaston Taument: 'Sparta is altijd een lastige tegenstander.... ROTTERDAM De finish van de trappenloop, zaterdag 3 september in het gebouw van Nationale-Nederlanden aan het Weena, zal alleen op televisie te zien zijn. Toeschouwers, die de lopers wèl kunnen volgen als zij na de start twee rondjes om het gebouw lopen, kunnen recht streeks op groot scherm zien wie na 1471,8 meter en 745 traptre den als eerste door het lint gaat. TV Sport zendt zondag 4 okto ber een wedstrijdverslag uit via Nederland 2. Naast marathongiganten als Marti ten Kate, John Vermeule en Gerard Nijboer, verschijnen zaterdag om 14.15 uur Neder lands kampioen berg-op lopen Ad Onnink uit Barendrecht en veteraan Dick van Santen uit Rotterdam aan de start. Bokser Ohran Delibas, judoka Guno Pocorni, volleyballers Ron Bou- drie en Avital Selinger van Al corn/Capelle hebben ook inge schreven, terwijl ook talrijke le den van de Rotterdamse alte- tiekverenigingen de trappenloop doen. Om ,13.00 en 13.30 uur starten aparte wedstrijden voor perso neel van Nationale-Nederlanden en verzekeringsadviseurs. Fietsmonster pakt veteranen-titel Ar ie Pellekooren. SPIJKENISSE- Arie Pelle kooren van TVS'90 is zaterdag in Almere eerste geëindigd bij de veteranen. Het 'fietsmonster', zoals hij in sportkringen wordt genoemd, had bij z'n debuut na 3.8 kilometer zwemmen (1.22 uur) nog 39 anderen in de cate gorie 40 tot 45 jaar vóór zich. Op de tweewieler (180 kilometer in 5.01 uur) haalde hij ze echter, op Willem Bruggeman na, één voor-één in. Na dertien kilome ter lopen haalde hij ook die laat ste concurrent in. Z'n marathon in 3.22 uur bracht uiteindelijk voor Pellekooren de eindtijd 9.46.07 uur op de klok. Het was de zesde keer dat Arie in Almere meedeed. Zaterdag 10 september start hij in de kwart- triathlon van Spijkenisse en 24 september in de run-bik-run voor eigen publiek. René Paans uit Spijkenisse werd 68ste in Almere in 10.16.26 uur. TVR-lid Peter Lierop uit Rotter dam liet 10.47 uur noteren, met in z'n kielzog clubgenoot Peter van de Ham in 10.47.50 uur en Leo Ruisbruik uit Maassluis in 10.48 uur. Vlaardinger Arjo van Vliet kwam met materiaalpech op 10.55 uur binnen. Masters 1994 bij Zuiderpark '67 ROTTERDAM Bij Zuider- park'67 vindt woensdagavond 31 augustus de loting plaats voor de 'Masters', de afsluiting van het regionale tenniscircuit. De wedstrijden voor de hoogst geëindigden in de achterliggende toernooien zijn van maandag 5 tot en met zondag 11 september. Tijdens de Masters op de banen van Z'67 worden ook kampioen schappen 'hard serveren' gehou den. Jury mild jegens Feyenoorders ROTTERDAM De jury van de Radio Rijnmond Voetballer van het Jaar verkiezing heeft Ul- rich van Gobbel een 7 en John de Wolf een 6 gegeven voor hun aandeel in het dramatische ge lijkspel zondag in en tegen Dor drecht. Beide Feyenoorders kre gen rood van scheidrechter Dick Jol. Vijven werden door de Rijn mond-jury slechts uitgedeeld aan acht mannen van Excelsior. Hun club verloor thuis tegenAZ met 0-3. Speler van de week is geworden Roel Liefden van Dordrecht"90. Hij kreeg een ze ven, net als elf anderen en alle drie de keepers die in het eerste competitieweekend in actie kwa men. Omdat Sparta niet speelde en het eerste klassement veel ge deelde plaatsen oplevert, ver schijnt het eerste klassement in deze krant pas volgende week. doorEMILE HILGERS ROTTERDAM Arno Ha- venga van Zwem- en Poloclub Barendrecht verwacht heel veel van de wereldkampioen schappen waterpolo die don derdag 1 september van start gaan in Rome. 'We hebben drie maanden keihard ge traind', vertelt de 19-jarige Rotterdammer. 'Doel is een plaats bij de eerste zes, en dat is niet onmogelijk. Dan plaat sen we ons voor de Olympi sche Spelen. Daar wordt onze doelstelling een medaille ha len.' De aanloop naar de WK was voor waterpolo-begrippen heel bijzonder. De nationale selectie heeft zich in Zeist op timaal voor kunnen bereiden omdat het Nederlands Olym pisch Comité voor de heren loonderving regelde en, voor zover het studenten betrof, be middelde bij hun studie. Ook Havenga heeft z'n studie personeel en arbeid aan de Ho geschool Rotterdam op een laag pitje gezet om met de selectie mee te kunnen reizen naar Italië. 'Volgende week beginnen de ten tamens,' vertelt hij, 'een herkan sing voor afgelopen jaar. Ik heb uitstel gekregen omdat ik pas 12 september terugkom. Bij mij J ging dat wel soepel. Maar Jason Gast hij woont hier in de straat had er veel meer moeite mee. Hij studeert fysiotherapie, is overigens door rugklachten af gehaakt bij de selectie.' Arno heeft van het NOC loon derving gehad voor z'n bijver diensten als badmeester in Sportfondsenbad Noord aan de Van Maanenstraat. 'Een schijn tje van wat ik deze warme zomer had kunnen verdienen', tekent hij aan. Maar Havenga heeft veel over voor z'n sport. 'Ik hoop dat ik sport en studie kan blijven combineren', zegt hij met het oog op de mogelijke voorbe reiding op Atlanta 1996. 'Anders moet ik een jaartje stoppen, met m'n studie. Ik wil de Olympische Spelen een keer meemaken. En niet alleen méémaken. We gaan daar niet als een stel toeristen heen, wij willen een medaille pakken.' Barcelona 'Ik heb verhalen gehoord van jongens die in Barcelona zijn ge weest. Daar is Nederland tiende geworden. Dat was wel leuk, maar als je presteert is het toch een heel andere ervaring. Jon gens die nu nog bij de selectie zitten zeggen dat de huidige ploeg beter is dan twee jaar gele den. We hebben ook een betere doorCOR HULSBUS ROTTERDAM Op het Kas teel wordt morgenavond, woens dag 31 augustus, de enige echte stadsderby van de eredivisie worden verspeeld. Sparta-Feye noord is een klassieker waar voetbalminnend Rotterdam ieder seizoen weer naar uitkijkt. Vanwege de verbouwing van de Kuip is het treffen tussen de rood-witten van de linker- en die van de rechter Maasoever deze competitie eerst op Spangen ge pland. De afgelopen seizoenen was het duel ook een broeder strijd tussen Edward en John Metgod. Nu staan wellicht Gast on en Gilbert Taument tegen over elkaar. De statistieken van Sparta-Feye noord geraadpleegd valt meteen op dat de Kasteelformatie voor het laatst won in het seizoen 1984-'85 (3-1). Daarna volgden vier gelijke spelen en in de overi ge duels was de stadionploeg de sterkste. In de Kuip won Sparta voor het laatst in de jaargang 1981-'82. De derby van vorig jaar was bijzonder spannend. Van Hanegem en zijn mannen wonnen uiteindelijk met 3-4. Op voorbereiding gehad. En als v/e ons in Rome kwalificeren, heb ben we twee jaar de tijd om ons voor te bereiden. Voor Barcelo na plaatste Nederland zich, ge loof ik, vijf maanden tevoren pas. Volgend jaar krijg je nog de EK in Wenen en als we in Rome bij de eerste zes of de eerste acht eindigen, óók nog de Fina Cup. Maar in principe staat na dit WK het volledige programma van Oranje in dienst van de Olympische Spelen.' 'Mensen in de polowereld zeg gen dat wij de afgelopen maan den te veel hebben getraind. Het was ook heel intensief: 's och tends twee uur in het water, daarna een uur krachthonk en 's middags wéér twee uur. Echt een unieke voorbereiding. Met veel medische begeleiding, lactaattes- ten en dergelijke. Maar Ivo Trumbic (de bondscoach, red.) heeft eï zoveel verstand van. Hij weet hoe je een training op moet bouwen. Als we in Rome goed presteren, kunnen we een lange neus trekken naar de mensen die kritiek hebben op die lange voorbereiding.' Snel 'We hebben een snelle ploeg. Ons wapen is de tegenaanval, blijven zwemmen totdat de te genstander stuk zit. En dan doorzetten. De kracht van ons eigen terrein liep de latere beker winnaar met 5-1 over Sparta heen. Seizoenstart De Kasteelclub kende, vanwege Intertoto-verplichtingen, een lange seizoensvoorbereiding. Het echte karwei begon vorige week pas. Voor de beker werd eerst Rozenburg (0-4) en vervol gens Excelsior (7-1) aan de kant gezet. Vanwege een rommelige competitie-indeling (Sparta had afgelopen weekend eigenlijk te gen Volendam moeten openen) speelde de ploeg van Han Berger zaterdag vriendschappelijk tegen FCS/Metro. Dertien treffers produceerden de Spangenaren. Feyenoord begon het seizoen met een 3-0 nederlaag tegen Ajax in het duel om de Supercup en opende zondag de competitie met een 1-1 gelijkspel tegen pro movendus Dordrecht'90. Wim van Hanegem moest lijdzaam toezien hoe John de Wolf (twee maal geel) en UI rich van Gobbel van het speelveld werden gezon den. Tienvoudig international Gast on Taument (24) werkte in de dramatische wedstrijd weer ou- team is dat we ook een team zijn. We hebben een leuke ploeg, iedereen gaat goed met elkaar om. Daardoor zijn de verwach tingen ook zo hoog.' Over z'n eigen inbreng is Haven ga bescheiden. Vorige week werd bekend dat hij bij de ploeg van dertien zit die een ticket krijgt voor Rome. 'Ik zit pas een jaar bij de selectie. Vorig jaar heb ik alleen meegetraind en ben ik niet meegegaan naar de EK. Bij de jeugd heb ik wel al in grote toernooien gespeeld. De EJK in Joegoslavië met onder 17 jaar ging niet door omdat toen de oorlog uitbrak. Vond ik heel jammer, ik was toen aanvoerder. Met onder 19 heb ik wel de EJK gespeeld, in Hongarije. Omdat we ons toen niet selecteerden voor de WJK is een groot deel van die groep naar de A-selectie doorgestroomd.' In de heren van Oranje rekent Arno komende week niet op een plaats in de basis. 'Ik moet me nog volop bewijzen. Bij ZPB/U- nico ben ik één van de vaste spelers, in het Nederlands team ben ik bankspeler. Je speelt met zeven, er gaan er dertien mee. Ik zal wel wat spelen, maar niet hele wedstrijden. Voordeel is misschien dat ik de enige links handige ben bij het Nederlands team. Vorig jaar was was er nóg één, maar die is gestopt. Ik speel daarom meestal rechts. Bij ZBP derwets hard. Gezien zijn snelle rushes en voorzetten lijkt het erop dat hij zijn WK-depressie achter de rug heeft. Na afloop baalde de rechtsbuiten van Feye noord echter enorm. 'We hebben onnodig een punt weggegeven', verklaarde de rappe aanvaller. 'Woensdag krijgen we gelukkig al vrij snel de kans om ons re vancheren. Sparta is altijd een lastige tegenstander. Nu Mike Snoei nog langdurig uit de rou latie is, krijg ik waarschijnlijk te maken met Gerard de Nooijer of mijn broertje Gilbert. Het zou leuk zijn als hij speelt. We heb ben veel gemeen met elkaar.' 'Ik ben na een jaar Excelsior sterk teruggekomen bij Feye noord. Hij speelde daar ook, maar kreeg geen contract en voetbalt nu bij Sparta. Zaterdag middag heb ik hem nog opge beld en gevraagd of ik op hem kan rekenen. Op dat moment wist hij het nog niet, omdat er belangstelling voor hem was. Vorig jaar heb ik voor het eerst tegen Gilbert gespeeld. Dat was heel leuk. In de Kuip speelden we voor de beker tegen Excelsior en na negentig minuten stond het 1-1. In de verlenging wonnen wij uiteindelijk met 3-2.' zijn méér linkshandigen, daar speel ik ook wel eens ergens an ders. Ik hoop natuurlijk dat ik speel bij de WK, maar het team- belang staat voorop.' Competitie Omdat de wereldkampioen schappen zo laat zijn, begint pas in november de competitie. Met ZBP speelt Havenga in de hoofdklasse. Vorig jaar eindigde de Barendrechtseclub, die in Pa- pendrecht de thuiswedstrijden speelde en komend seizoen pu bliek lokt naar het zwembad in Oud-Beijerland, op de vijfde plaats. Arno verwacht dat coach Werner Schönberger mikt op een plaats bij de ëerste vier (en deelname aan de play-offs). 'Ze ker omdat we versterkt zijn. Ja son Gast komt van De Zijl/LGB, Peter Spenkelink van 't Ravijn en Robert Nonnekes van Rotterdam. Er gaat nie mand weg. Alleen Arjen Silvis gaat in het tweede spelen, die moet in dienst.' Trainingskamp Havenga is twee jaar geleden van Zwem Vereniging Rotter dam naar Barendrecht gegaan omdat 'de R' gedegradeerd was. Vanaf z'n achtste speelde hij al waterpolo in de Van Maanen straat. Z'n moeder heeft óók die sport gedaan en werkt in het Sportfondsenbad. Thuis is zwemmen veelvuldig onderwerp van gesprek, want Arno's vrien din is de bekende Barendrechtse zwemster Inge de Bruyn. Zij hoopt over twee jaar ook de Spelen in Atlanta mee te maken. Momefiteel is Inge.op trainings kamp in Frankrijk, vanwaar ze met de nationale zwemselectie rechtstreeks afreist naar Rome. Want ook de WK zwemmen zijn komende week in de Italiaanse hoofdstad. Presteren Arno is blij dat hij Inge komende week weer ziet. Maar z'n hoofd zit vooral bij presteren. 'Ik heb er heel veel zin in. Het wordt erop of eronder. We gaan niet voor een achtste of tiende plaats. Je traint om hoog te eindigen. En we móéten ons plaatsen voor de Spelen.' 'Vrijdag is de eerste wedstrijd. We zijn ingedeeld in een poule met Duitsland, Amerika en Roe menië. Als we bij de eerste twee eindigen, gaan we door naar de volgende poule, en als we daar weer hoog eindigen naar de hal ve finales. We weten wat we kunnen verwachten. De Duit sers, en de Amerikanen óók, spe len harde pressing. Wij willen vooral op conditie winnen. Daar hebben we al die tijd voor ge traind, daar was die intensieve voorbereiding voor. In één week moet het er uit komen. We heb ben er echt naar toe geleefd sa men. We zijn er klaar voor.' Verdediger Gilbert Taument was in de ogen van Rob Baan niet goed genoeg voor een nieuw contract. De Capelse oefenmees- ter koos voor Oni Louhenapessy en heeft daar, zeker na de 7-1 nederlaag tegen Sparta, veel spijt van. Na het bekerduel gaf de coach eerlijk toe dat hij de jong ste Taument graag terug wilde hebben. De 22-jarige Spartaan was afgelopen zaterdagavond op Woudestein en zei vereerd te zijn met de belangstelling. Geïnvesteerd 'Heel leuk om te horen. Het geeft toch aan dat ik wel degelijk goed kan voetballen. Ik heb nu echter in mezelf geïnvesteerd en ben bewust als amateur naar Sparta gegaan. Assistent-trainer Henk van Stee vertelde dat Win ston Bogarde in een vergelijkba re situatie van Excelsior naar Sparta kwam en die speelt nu mooi bij Ajax. Dat zal er voor mij niet in zitten. Rob Jacobs heeft namens Eindhoven ook al belangstelling getoond en dezer dagen zal duidelijk worden waar ik de rest van dit seizoen speel.' Han Berger liet zondag in Dor drecht weten dat de kans aanwe- ROTTERDAM In Ahoy' wordt maandag 12 september de Night of the Stars gehouden. Dit kickboksgala is georganiseerd door Joop Musterd en Losa Pro motions. Zwaargewichten Peter Aerts, Robbie van Esdonk, Frank Lobman, William van Roosmaalen, André Oetelaar, Peter Verschuren, Danny Crou- wel en Glenn Wijngart strijden om het 100.000 gulden gevecht. zig was dat Taument een con tract bij Sparta krijgt. Taument: 'Ik hoop in ieder geval dat ik bij de groep van zestien zit en dat ik nog speeltijd van de trainer krijg. Omdat ik achterin overal inzetbaar ben en Gaston vaak met Regi Blinker wisselt, kan het voorkomen dat we woensdag tegenover elkaar staan. Sparta en Feyenoord zijn aan elkaar gewaagd. Ik heb het nog nooit meegemaakt, maar weet dat deze wedstrijd enorm leeft onder de spelers en suppor ters.' Gilbert Taument: 'Ik hoop dat ik speeltijd krijg... fotoLEUNIS VERLINDE Verder staan nog zes andere Pro Muay Thaiboxing gevechten op de affiche. En Gerrie Sloof bokst een afscheidswedstrijd tegen An dré Masseur. De eerste partij begint om 20.00 uur. Kaarten vanaf f 25,- zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Ahoy', Lifestyle (telefoon 4801133), Budosport (4 84 64 74) en bij Imperium (4 77 82 33). Arno Havenga in zwembad Noord aan de Van Maanenstraat, had hij door het NOC betaald verlof. hij met waterpolo begon en nu nog badmeester is. In de voorbereiding voor de WK megener huLs-aan-huLsbladen ULJ Lezers van deze krant krijgen bij inlevering van deze bon f 10,- korting op toegangsbewijzen voor het kickboksgala op maandag 12 september in Ahoy'. De reductie geldt voor kaarten van 75 gulden en 40 gulden (wordt 65 en 30 gulden). Deze bon kan uitsluitend ingeleverd worden aan de kassa van Ahoy' en is geldig voor maximaal twee personen. Michael van der Wolffinisht hij de jury wagen. In z'n kielzog Roeide Bakker en Jan Goedendorp. ABBENBROEK Met grote overmacht zegevierde zondagmid dag Michael van der Wolf uit Rotterdam/IJsselmonde in de achttiende wielerronde van Abbenbroek. Nadat hij derde was geëindigd bij de tijdrit, won hij de eindsprint van de rit-in-lijn. Roel de Bakker, die in de tijdrit Van der Wolf ook al enkele seconden vóór zich had moeten dulden, finishte op de Gemeen- landsedijk als tweede en mocht de leidersprijs mee naar huis nemen. Derde werd Jan Goedendorp uit Oudenhoorn. De heren konden na de huldiging voor de rit-in-lijn in dezelfde opstelling nogmaals plaatsnemen op het erepodium voor bloemen en kussen van de rondemiss en burgemeester Bosua. Dennis van der Meide en Remko Noordermeer waren weliswaar de rapsten geweest in de tijdrit, maar haalden in het criterium niet voldoende punten voor een plaats in de top drie van het omnium-klassement. Zij finishten respectievelijk als vijfde en zestiende. 'Vorig jaar was het precies hetzelfde', erkende Roel de Bakker na afloop bij de microfonist. Toen zat Michael bij de tijdrit ook nét voor me en reden we ook samen in de kopgroep.' Jan Goedendorp liet weten blij te zijn dat hij mee had kunnen komen met de kopgroep. Hij was de voorgaande nacht een beetje koortsig geweest. Van der Wolf, op zijn beurt, merkte op dat hij zondag heel gemotiveerd was. 'Gisteren heb ik een klassieker gereden waarin ik al na vijf kilometer onderuit ging', verklaarde hij. Op de vraag wat er waar is van de geruchten dat hij door de nieuwe ploeg van Jan Gisbers is benaderd voor een profcontract, antwoordde de Europolis-renner dat hij zelf nog niks gehoord had. Of hij komend weekend in Dordrecht aan de start verschijnt, kon Van der Wolf nog niet zeggen. 'Misschien rijd ik de Wielerrevue. Ik doe nog wel op 17 september Spijkenisse.'

De Havenloods | 1994 | | pagina 5