Op zoek naar dramatiek in de muziek Audio/Video CeeDee Visie V Orlandus Lassus staat centraal tijdens Holland Festival Oude Muziek WIJZER |PV 1 Het filmrolletje als creatief gereedschap In verband met het Holland Festival Oude Muziek dat van 26 augustus tot en met 4 september in Utrecht wordt gehouden, besteedt auteur Leon Kessels in maandblad Luister aandacht aan één van de componisten die op het festival centraal staan: Orlandus Lassus. Wie Lassus was en wat hem bewoog komt naar voren in een dubbelportret van deze componist en van zijn tijdgenoot Palestrina, die net als Lassus precies 400 jaar geleden overleed. De naam van Lassus is door de eeuwen heen minder gekoes terd, maar in zijn eigen tijd lagen de zaken anders. Geen enkele componist heeft een zodanig stempel gedrukt op de geschie denis van de muziek in de twee de helft van de 16de eeuw als Lassus. Zijn werk is te vinden in meer dan 500 drukken uit zijn tijd. oftewel ongeveer de helft van alle muziekuitgaven die in die jaren verschenen zijn! Lassus is de veelzijdige componist bij uitstek, een uitblinker in elk muziekgenre waarin hij schreef. Zijn oeuvre van ongeveer 2000 werken is zowel qua omvang als wat betreft kwaliteit nooit over troffen. Driemaal ontvoerd l)e vroege levensloop van de in 1530 of '32 in Mon- (Henegouwen) geboren Orlande de Lassus (Orlando ili Lasso. Roland de Lassus. etc.) is veel gevarieerder dan die van Pale strina. laissns was gezegend met een fi iioineuaal stemgeluid: bij werd er als jongetje zelfs tot driemaal toe 0111 ontvoerd. Vanaf 1544 was hij in dienst van Ferrante Gonzaga. die residentie hield op Sicilië. Daarna accepteerde hij betrekkingen in Na pels en Rome. 0111 in 1555 terug te keren naar Vlaanderen. Daar zag hij toe op de eerste drukken van zijn werken en breidde hij zijn persoonlijke 'netwerk' uit. Niet zonder succes, want een jaar later kon hij een baan aanvaarden als zanger iu de kapel van de stevig aan de weg timmerende hertog \l- brecht van Beieren in Miinehen. Binnen zes jaar klom Lassus op tol kapelmeester, een positie die hij tot zijn I zou blijven bekleden. I Villus had Lassus in de eerste 30 Franco-Nederlanders beheerste geestelijke repertoire. Lassus werd in Miinehen nauwelijks gehinderd door de opvattingen van de Contra reformatie: hij kon binnen zeer rui me grenzen vrijelijk zijn gang gaan. Welbewuste keuzes Hoezeer externe omstandigheden als de werkkring ook een stempel lijken te drukken op het oeuvre van componisten als Palestrina en Las sus. hel is steeds de componist zelf die (Ie uiteindelijke keuzes maakt. Als het welk hem op een bepaalde plaats niet genoeg mogelijkheden biedt, staat 1 het hem vrij zijn heil elders te zoeken. Componisten van hel kaliber van Palestrina en Lassus konden bijna overal terecht. De werkkring waarin zij vertoefden is (Ills eerder een uiting vuil I11111 per soonlijke voorkeur dan een factor die lit'iuilend was voor hun coniposi- tiehiogelijklieden. Lussus koos voor de vrijheid aan liet Miineheuse hof, Palestrina maakte een welbewuste keuze door zijn leven lang in Rome niet als een beperking van zijn mo gelijkheden. Integendeel. Meester Dit verschil in persoonlijkheid (Lassus: gesteld op vrijheid. Pale strina: beperkingen niet schuwend) komt ook lot uiting iu hun speeialis- de muziek. Alle mogelijkheden tekst greep hij aan 0111 muzi componeren die op de luisli liet I egni v uitruk '*-t,-ti ntin. 'Dm «issus' stijl ten 'voelen uil. In di van hel I lilliunl Ensemble Boeiepsalinen. Milliard En semble. Kees Boeke Consort o.l.v. Paul I lillicr. (Illhhcl-cd) is KMI CDS 7492118. Palestri xxlkreet lol God richt s de 1 judr V e diverse - helan an Kuropa. Als een kanie- bij zich overal aim. Kn dal: bij liep voorop iu het ise.de Franse en de Duitse - muziek en in hel dooi de mis. De onveranderlijke l.-ksl van de vijl uiisdeleii bleef belli zijn leven lang boeien en inspireren. Meer dan honderd missen vuil zijn hand zijn bewaard gebleven. V Lassus daarentegen bood de mis Ie weinig mogelijkheden. Kr zijn welis waar enkele tientallen missen van hem overgeleverd, maar ilil aantal valt in hel niet bij zijn onovertroffen pnxlllklie van motelleij. Lassus luid tnxligals stimulans bij bet cnmpoiic, 11 zijn tijdgenoten vva: is uit op dramatiek ii aft Ie worden. l)t> Hojkapel in Miinehen onder Loss laire werken weel lussus de sfeer een visie perfect Ie treffen. Zo wordt in hel tie opge Ix-kende chanson 'Iu nuict l'roide el lussu sombre' in luttele samenklanken leiding. gehad op (Ie ontwikkeling Van de muziek in de richting van de Barok. Mei zijn expressiviteit heelt hij rechtstreeks invloed gehad op Hei li Gabricli I Schiitz. Hij geldt In het septembernummer ran Luister behalve veel aandacht voor het Holland Festival Oude Muziek, ook een interview John Lliot Gardiner over zijn passie voor het spelen van Beethoven, een artikel over een serie van tien CD's over de Vlaamse polyfonie, een interview met fortepittnist Robert Levin, een vergelijkingstest tussen Mini Disc en ÜCC-appairntuur en uiteraard zoals altijd meer dan 30 pagina's CD-hesprekingen. Verder een volledige en uitgebreide overzicht van de klassieke najaarsreleases. Het septembernummer van Maandblad Luister ligt vanaf 29 augustus in de tijdsehriftenhandel en kost 7.9.5. 1 oor meer informatie over abonnementen e.d.: Wegener Tij! Tijdschriften Groep BV: tel. 020-3182828. muziek, liet zul dan ook niet Acrlsi- gedliremle de laatste eeuw vooral ill Duitsland een flinke opleving heelt doorgemaakt. Wie meer wil welen over O Hall- dus Iussus ril Palestrina kan tere. ht in de scplrmheruitgave (verschij ningsdatum 29 augustus) ter. het n udblad e klas- nmzieklielliebber. 020-5182828. Meer informatie over hel Holland Festival Oude Muziek: 030-362237. jaarsreieases Grote keuze in films biedt onverwachte mogelijkheden Door Jacques Nachtegaal Rolling Stones - Voodoo Lounge 'Kunnen ze nog steeds boeien?', was het eerste wat ik me afvroeg toen ik hoorde van I >01)00 I.OI WE. The Stones draaien im mers al zo lang mee dat je ver wacht dat er toch een moment komt dat de bron echt opge droogd is. Tenslotte zijn er al eerder zwakke albums versche nen. ook al waren dat ineidenlen. Maar anno 1994. aan de voora vond van alweer een wereldtour nee die The Stones ook in Neder land zal brengen, mocht er kenne lijk geen font gemaakt worden door de release van een matig album. Want VOODOO I.Dl'XCF. is zeker geen zwak album, sterker nog: ze hebben't 'm weer geflikt. Jagger Co tonen met I OODOO I.OIXCF aan nog steeds garant te staan voor de ware Roek 'tl Roll met af en toe een heuse tranen trekker. Het album bevat 15 tracks die. hoewel niet allen even sterk, van het geheel toch een konsistent produkt maken. Uit schieters zijn er ook: zoals 'Out Of Tearsen heel opmerkelijk is de country track Sweethearts Together". Ook na al die jaren kunnen zelfs de Stones nog ver rassen ven dat zegt genoeg. Ultravox - Rare 2 Je kunt best stellen dat Lltravox in de jaren '80 één van de meest succesvolle Cnlthands uit Enge land was. Een cultband die overi gens wel gigantische hits wist te scoren. Op de toenmalige (vinyl) een verhaal apart. Op deze compilatie GD -laan 15 tracks die de moeite, vuil het be luisteren méér dan wqard zijti. Onder deze 15 tracks veel b-kan- tjes en de remix van One Small Day', een instrumentale versie en een speciale remix van 'Heart Of The Country". De track "111 h all Downis eveneens in twee uitvoeringen, live en instrumentaal, op dit al bum terug te vinden. Een leuke herinnering aan de elect ropop van de jaren tachtig. srhe Tom Waits werkje 'Broken Bicycles' vormen dan ook de hoogtepunten van deze balladen- compilatie die een emotionele schoonheidsprijs verdient. Bobby Mack Night Train - RedHot and Humid Liefhebbers van blues in de tneesl strakke vorm, met mooie snerpende gitaarpartijen, een ge tergde vocalist en teksten die ver halen over het grote leed. zullen zich door Bobby Mark aangepro- ken voelen. Het live album RF.I). HOT Hl MID. dat in Austin (Texas) werd opgenomen laat Maek en zijn Nighttrain boven dien in zijn meest pure vorm ho ren. Het album werd immers zon der remixes en overdubs van de P A gemixed en op tape gezel. Het laat dan ook exact hetzelfde horen als het tijdens het concert aanwe zige publiek te horen kreeg. Mack op z'n best met een belangrijke rol voor Richard Klein op z'n Hammond B-3 orgel. Het album, met een speehlmtr van ruim 50 minuten, bevat een 10-tal tracks met 'Blackjack' en 'Ain't No body's Business' ah absolute uit schieters. Lalt ctlere -fo- Maandblad Luister blikt vooruit op klassieke najaarsreleases Hoewel geen maand voorbijgaat «onder dat de platenmaat schappijen een flink aantal nieuwe CD's uitbrengen, doen de meeste maatschappijen iu het najaar hun grootste, en vaak ook belangwekkendste 'worp'. Hieronder volgt het overzicht van tie keuze van maandblad Luister uit het aanbod van goedkope (hcr)uitgaven, die deze herfst (ijs en weder dienende natuurlijk) verschijnen gaan. Zevi t Mo- veil puinoctmcer -url tors 6. 12. 13. 21. 23, 24 e„ "26) door Jos van Immersed die overigens ook de Stebcn letzte Wortc van Havdn in een versie voor sol,(piano gaat opnemen - met Anima Etertra verschijnen in een goedkope heruitgave op Channel. Collins geeft de Beethoven-so- ii al es door John 0'Conor (9 CD s) opnieuw uit. die zich overi gens nu met Schubert bezig houdt: in november komt zijn uitvoering van de Moments mu st mux en de sonate in A op de Harnouconrt- opnamen van de cantates van Bach met Gnsta» ennhardt en Consenttis Musicus W ten (Teldre) komen ook tegen een gereduceerde prijs op de markt. Per 6 CD s gaan ze onge veer f 170.- kosten en zijn Mo- zart-opnamen mét diverse ensem bles en orkesten worden door Tel dec (gedeeltelijk opnieuw) uitge bracht. De serie bevat naast uitga* -ett als div. ouvertures en veroemde serenade* de opname an de Xozze di h'igarn met het 5 meert gei xuiworkesten van de Krtmingsmis en de Grote mis in met het Consent»!- Musicus A ten. bij de grote mis aangevuld net het Wiener Opernehor, Bij (te eerste 12 uitgave gedoopte i 'Classic' heruitga ven van D-,-, a Imreu een dubbel- CD met De vuurvogel van Stra- v tnsky (met eet» gratis CD) door hef Phiiharmonia onder Anser ine!een combinatie van Schu berts A rpegghne-sonate en de cellosonate van Bridge door het duo Rostropov it»j Britten, en Blauwbaards burcht van Bartók door o.a. Christ a Liidvvig en Wal ter Berrv en het LSD ouder Ker- tesz. Een volledige en meer uitge breide overzicht van de najaar-ve- tiuinmet van Maandblad Luister tograaf staat er bij stil. tnaar feitelijk zijn aard en kwaliteit van de gebruikte film minstens zo bepalend voor de kwaliteit van de uiteindelijke foto als ob jectief cn cainerahodv. Des te opmerkelijker is liet dat menig een veel tijd en geld over heeft voor de aanschaf van een catne- raset tnaar tegelijkertijd bezui nigt op de aanschaf van een film rolletje. terwijl ook daar een wel overwogen keuze tal van extra mogelijkheden biedt. In alle moderne fototoestellen wordt een kleinbeehlfilm gebruikt, met 36. 24 of 12 opnamen. De klein beehlfilm is herkenbaar aan de me talen huls waaruit een aanloopst steekt, die aan het begii veerd 0111 de filmiuleg I digen. Zorg ervoor dat de perforatie van de film goed op de nokjes van de transportrol zit voordat u de ca mera sluit. Bij camera's met auto matische filmiuleg en met een LCD- display kunt u aan de nummering al zien of de film goed in de camera zit. Wie een film in zijn fototoestel legt, mag vandaag de dag rekenen op heldere kleuren, mooie, scherpe opnamen en meer speling bij de belichting (zodat onder- of overbe lichting minder snel voorkomt). De meeste amateur- fotografen kiezen daarom voor een standaard' rolletje. Toch biedt ook een minder gangbare film, mits onder de juiste omstandigheden gebruikt, onverwachte creatieve mogelijkheden. Een paar wetenswaardigheden over films. i is gel (al- Filmgevoeligheid Film* zijn verkrijglu gevoeligheden, dat wil zeggen aange past aan de intensiteit dat licht kan hebben. Die filmgevoeligheid wordt uitgedrukt in een z.g. ISO-waarde. Afhankelijk van de mogelijkheden die een camera biedt, kan gekozen worden uit een gevoeligheid van ISO 25 tot 6100. W ie bij de fotozaak om een film zonder nadere toelich ting vraagt, zal over het algemeen een film met een gemiddelde waarde krijgen: 100 ISO. Naarmate .Ie ISO- Niet vergeten AA ie een nieuw rolletje in de ca mera doet moet er op letten dat de gevocligheidsinslelling op de came ra gelijk i- aan de filmgevoeligheid. Vilders raken de foto s ouder- of overbelicht. Moderne camera's heb ben vaak een DN-aflezing die de automatisch zorgt voor instelling van de camera op de juiste ISO- waardc. Daarvoor is op de filmhuis een code in een zwart vvitte bh.kken- patnxm aangebracht. 200 en 400 ISO Een film met een grote lichtge voeligheid biedt over het algemeen veel creatieve mogelijkheden. Zo bent u bent minder snel aangewezen op het gebruik van een Bitser en hij somher weer blijven kleure (lis en helder ogen. Om die reden Juan Luis Guerra 4:40 - Fogarate! Juan Luis Guerra heeft in Ne derland nog altijd niet de erken ning die hij verdient. Immers hij mag gezien worden als de koning van de Merenque. de muziek die in het Caribische gebied niemand op z'n stoel houdt. Overigens heeft Guerra met zijn begelei dingsband 4:40 niet alleen in de Spaans- en Portugeestalige lan den succes, maar ook elders werkt de aanstekelijkheid van deze heerlijk pakkende dansmn- :iek s esvol. Jaekyl - Push Comes To Shore Stevige Southern Rock. maar dan wel écht stevig. Dat is de sound van Jaekyl. Die sound is deels te danken aan het gebruik van een wel heel hij/onder instrument: een kettingzaag! Samen met een lekker strak drumschema en ster ke gitaarpartijen zorgt die zaag zijn 4:40 is niet alleen een genot voor het gehoor: door de aanwe zigheid van de dansgroep is het ook een grandioos kijkspektakel. Toen Geurra in 1991 met de sing le 'Burbujas De A moreweken lang op de eerste plaats van de diverse hitlijsten stond, leek het erop dat Guerra definitief zou doorbreken in Nederland, maar helaas zakte in ons land de aan dacht gestaag. Tot nu. want dit nieuwe album bevat voldoende materiaal om het Nederlandse pu bliek er nogmaals van te overtui gen dat Guerra in zijn genre tot de absolute top behoort en de wederom tot het laatst boeien. F06ARA7É! t het g I 200 e 400 ISO films dan ook sn een steeds verdergaande verbetering hebben deze films geen nadelen meer teil opzichte van bijvoorbeeld l(K) ISO films en bieden ze qua belichting meer speelruimte. Hooggevoelig ie eens een keer echt wil experi menteren met films, moet eens een film van 1000 ISO of hoger kopen. voelige film kan rider Bitse Met alleen een andere Jïlm. ook een under standpunt kan e verrassend leuke foto opleveren, (foto: Piet Cox waarde hoger wordt, neemt de ge- van 1000 ISO e voeligheid van de film toe. Met films hij het licht van met een extreme lichtgevoeligheid feerd worden. meer. kan zelfs al ti kaars gefotogra- grafeerd worden. Daardoor zijn hij zonder sfeervolle resultaten hereik- haar. De afdrukken van dit soort films geeft weliswaar een korrelige een bijdrage leveren aan eèn mooi en stemmig plaatje. Gewoon een keer proberen! Reacties op of informatie voor deze pagina zenden aan: Redactie Service Weekbladen Wegene igener. Postbus 1830. 3000 BV Rotterdam, tel. 010 - 4.699 725 lercrond. ()n- i U-kxl Op (lit all Battle Of The Bot tb Mathilde San ting - Ballads Dit is alweer het derde allium van Mathilde Sauting iu een tijdsbe stek van ruim ecu jaar. En steeds muzikale interpretaties van deze Amsterdamse zangeres. Op It II.. I. IDS slaan 15 tracks die «Ie pe riode heslaan van 1982 (het de buutalbum Mathilde Sauting) tot 1993 (Texas Girl Pielt» Boy), lil deze periode verschenen er iu albums van Ma- (elilijlI toerde zij hel vaderlandse totaal Ihilde. In ■I haar ttiea thra tredens waren het vooraf de Bal lads die het publiek lieroerden. Songs als 'Bolkadols dé Moonbe ams'. 'Wanting Things' van Burt Bacharach Hall David, natuurlijk de Newman song 'Bad News From Home' en het tvpi- The Royal Philharmonic Orchestra - The Music Of Pink Floyd The Royal Philharmonic nam al eerder popmateriaal in een klassiek jasje op. Omdat de mu ziek van Pink Flovd ziel» bij uit stek voor deze benadering lijkt te lenen, waren de verwachtingen rond dit album hooggespannen. Helaas stelt het resultaat enigs zins teleur. De soms groteske mu ziek van Pink Floyd klinkt in deze uitvoering mager en ingeto gen. Ondanks de op zich fraaie arrangementen. Ook de bijdragen van o.a Steyr Hackctl (gitaar). Phil Tolld (Te nor-sax) en David Bristovv (toet sen) geven geen extra dimensie aan «Ie Floyd interpretaties van de Royal Philharmonic.

De Havenloods | 1994 | | pagina 9